[ stranac2 @ 01.03.2004. 20:25 ] @
Čuo sam mišljenje da nije dobro isključivati ("gasiti") monitor, već da on treba stalno ostajati uključen (navodno isključivanje može ubrzati pregaranje monitora). Što mislite o tome?
Hvala
[ John Rambo @ 01.03.2004. 21:05 ] @
Ma ja mislim da su to gluposti?
[ solaja @ 01.03.2004. 21:16 ] @
Dve godine sam imao Samsung 750s dnevno sam ga iskljucivao 2-3 puta i nista mu nije falilo nedavno sam ga poklonio sestri i veruj da i dalje odlicno radi.
[ matija-s @ 01.03.2004. 21:29 ] @
A chemu onda sluzi gumb on/off??Nebi ga valjda bezveze ugradili.
[ Milan Andjelkovic @ 01.03.2004. 21:56 ] @

Pa, hajde reci - da li bi ti kupio monitor koji nema on/off dugme?? :)

U svakom slučaju, ako ideš na odmor 15 dana, što bi ostavljao uključen monitor - da ti troši struju i napravi požar u kući?
Hmm, ipak ću ja ostati pri monitorima sa on/off dugmetom.

poz
[ neca @ 01.03.2004. 22:03 ] @
Ja imam Belinea monitor vec 4 godine i nikad ga nisam gasio (cak i kad sam isao na odmore). I dalje radi kako treba. Mislim da su to glupe price (osim onih o trosenju struje) jedino bi se slozio oko TFT monitora zato sto sam o njima citao da im je radni vek oko 4 godine.
[ VRKY @ 01.03.2004. 22:20 ] @
Ja imam Samsung SyncMaster 753dfx i nikad ga negasim i nemam problema.
[ KCD @ 01.03.2004. 23:47 ] @
Koristim Samsung SM 757dfx vec nekih 20 mjeseci i ugasen je samo kada nestane struje, ali nedavno sam i to rjesio - kupio sam UPS :-). Mada meni racunar ne radi stalno, nekih 10 - 15 sati dnevno i jos nisam primjetio nikakvu promjenu
[ BeastMaster @ 01.03.2004. 23:51 ] @
Ja gasim monitor svaku noć kad legnem da spavam, jer me neverovatno nervira diodica koja blinka dok je monitor u stand by-u :)
[ RiV @ 02.03.2004. 01:00 ] @
tips: Zalepi izolir traku prelo led diode!



Mogu ja i bolje al' je bash kasno..
[ Vertygo @ 02.03.2004. 03:51 ] @
I ja sam imao sličan problem sa videom, jednostavno položi neku svesku ili manju knjižicu preko dugmeta...ili spavaj sa naočarama za sunce :).
[ Dylan Dog @ 02.03.2004. 05:41 ] @
Ja imam philips briliance 105 pet godina i gasim ga nekoliko puta dnevno.Nisam imao zbog toga nikakvih problema.
Bolje ga je gasiti zbog zracenja.
[ kUdtiHaEX @ 02.03.2004. 08:13 ] @
I ja sam jedno vreme bio mnogo pametan pa nisam iskljucivao monitor posle gasenja masine, pa se jednog lepog dana (najverovatnije usled previsokog napona u mrezi) slika na mom monitoru izoblicila, pozutela.... inace ovo se desilo 1996-7. godine.. Od tada, stalno gasim monitor.
[ Dragan_v @ 02.03.2004. 12:56 ] @
Citat:
kUdtiHaEX:
I ja sam jedno vreme bio mnogo pametan pa nisam iskljucivao monitor posle gasenja masine, pa se jednog lepog dana (najverovatnije usled previsokog napona u mrezi) slika na mom monitoru izoblicila, pozutela.... inace ovo se desilo 1996-7. godine.. Od tada, stalno gasim monitor.


Mene je jedan serviser ubedjivao...ma sta ubedjivao, grdio...zasto gasim ekran ''na dugme''
''To dugme nije tu da bi se on gasio, nego cisto radi estetike ili kad krenes na odmor...to se gasi softverski !'' kaze on....
Neposlusan, kakav jesam, ja i dalje gasim na dugme, i ekran i napajanje na pc-u i prekidac n surge arrestu.....kako struja ljulja ovde, bolje spreciti nego leciti !
[ NLO @ 02.03.2004. 13:26 ] @
shto onda ne iskljucujete i napajanje iz struje?
ne iskljucujem montior zato shto me mrzi..
[ McKracken @ 02.03.2004. 16:27 ] @
Citat:
Dylan Dog:
Ja imam philips briliance 105 pet godina i gasim ga nekoliko puta dnevno.Nisam imao zbog toga nikakvih problema.
Bolje ga je gasiti zbog zracenja.


I zbog potencije. Kakvog crnog zracenje? Kakve to sad veze ima?

os ako neko kaze da ima zalepljen XCleaner na mobilni odoh da povratim..barfffff
[ Goran Mijailovic @ 02.03.2004. 21:09 ] @
Citat:
NLO:
shto onda ne iskljucujete i napajanje iz struje?
ne iskljucujem montior zato shto me mrzi..

Ja iskljucujem sve preko surge aresta i monitor i napajanje...
Inace da li ste znali da prekidac na surge arestu prekida samo jednu zicu tako da je moguce da faza ne bude prekinuta... sto stvara i dalje neki mali napon... u uredjajima sto sam provalio tako jer bi dioda na monitoru u toku noci na svakih nekoliko minuta blinknula... ovo se resava prostim okretanjem utikaca u stekeru pa je faza prekinuta a nula nije.
Ovo i nije strasno toliko ali po meni prilicno amaterski uredjeno od jedne takve kompanije kao sto je APC.
[ Dylan Dog @ 03.03.2004. 07:00 ] @
Citat:
McKracken:
I zbog potencije. Kakvog crnog zracenje? Kakve to sad veze ima?

Ta tvoja sarkasticna primedba ima smisla samo ako mi sad dokazes da monitori sa katodnom cevi uopste ne zrace , sto neces moci.
Ili ako jednostavno volis da se zracis.Onda ok.
Taj x cleaner za mobilne jeste g****.
[ AMD @ 03.03.2004. 19:03 ] @
Mislim da je dosta.Imao sam monitor DAEWOO 518X koji za 5 godina rada ugasen mozda 20 puta.Lampica nema veze sa monitorom;kada prestane graficka monitor se sam gasi;lampica nema veze.Sada imam viewsonic i nastavkljam tradiciju.
[ gojava @ 03.03.2004. 21:30 ] @
Pojma nemam o cemu pricate. Kakve su to gluposti da monitor ne treba nikad da se gasi.?

Mogu delimicno da razumem da monitor ostavite ukljucenim dok je racunar iskljucen, mada ne vidim nikakvu svrhu u tome.
Sad trenutno ne mogu da se setim u kojoj sam to vrlo ozbiljnoj knjizi o HW citao da je potpuno pogresno ostavljati aktivnim screen-saver dok niste pored racunara. Savet je bio: "iskljucite monitor, dok je ukljucen fosfor gori pa gori; nebitno je da li prikazuje crnu ili belu boju." To je malo off-topic, ali je ipak koristan savet. Ono sto je ovde bitno je da nije nikakva steta od gasenja monitora.
Kad god iskljucim racunar, potpuno prekinem dovod struje na produznom kablu; za svaki slucaj.
Hvala Bogu, sa monitorom u tom smislu nikad nisam imao problema (DTK 15", Compaq 17", iiYama 17", HP Ergo 17", Samsung 757P).
[ Deep|Blue @ 03.03.2004. 21:44 ] @
Citat:
gojava:
Sad trenutno ne mogu da se setim u kojoj sam to vrlo ozbiljnoj knjizi o HW citao da je potpuno pogresno ostavljati aktivnim screen-saver dok niste pored racunara. Savet je bio: "iskljucite monitor, dok je ukljucen fosfor gori pa gori; nebitno je da li prikazuje crnu ili belu boju." To je malo off-topic, ali je ipak koristan savet.


U stvari ta knjigica je malo zastarela, jer se ekrani monitora vise ne prave sa fosfornim zaslonom, tako da nema potrebe za SS i gasenjem da bi se sacuvao zaslon.
[ Billy_boy @ 04.03.2004. 22:02 ] @
Ali tu ima bisera!

1.) MONITOR NE ZRAČI DOK JE NA STAND-BY!!!
2.) Postoje razlozi zašto gasiti monitor i zašto ne:
- Zbog opasnosti od groma jer sve postojeće zaštite ne koriste ako grom zvizne u vod blizu kuće (off topic: pametno je iskopčati i modem s telefonske linije. Ja sam zamalo ostao bez matične još dok mi je komp bio star 3 mjeseca! Izgorio modem i AMR (to predpostavljam jer su mi u servisu rekli da je izgorio i port na kom je modem a svi PCI rade u redu)). Inače ja komp isključim iz struje preko noći i kad je gadno nevrijeme
-CRT monitor imaju žarnu nit (ono narančasto svijetlo koje se vidi na pozadini nekih monitora), koja se gasi na stand-by. Znači dok je screen saver monitor zrači i žarna nit je užarena, a poznato je da svaka žarna nit ima svoj radni vijek.
-Monitor dok je uključen troši struju (moj 100W u radu, a 30 na stand-by), grije se, grije okolinu.
-Prilikom uključivanja monitor povuče veliku struju, ali i prilikom vraćanja sa stand-by.
-Često hlađenje i grijanja elektronike nije zdravo za lemljene spojeve, ali i za svaki materijal samo u manjoj mjeri.


Znači:
Nije neka razlika gasiti ili ne gasiti monitor, ali ga je bolje ugasiti kad znamo da neće nitko raditi na kompu više od sat-dva, a ne ostaviti screen saver od jutra do sutra. Isto tako nije najzdravije ugasiti monitor ako znamo da će netko raditi na kompu za pola sata. Za to i postoji stand-by.
A što se tiče zaštite od prevelikih napona i munje, pametno je svu elektroniku iskopčati kad grmi, pogotovo ako zaštita same mreže nije bog zna kakva.


P.S. Sorry što sam se raspisa i ako sam pogriješio dok sam ovo pisao.
[ gojava @ 05.03.2004. 07:40 ] @
Citat:
Deep|Blue:
U stvari ta knjigica je malo zastarela, jer se ekrani monitora vise ne prave sa fosfornim zaslonom, tako da nema potrebe za SS i gasenjem da bi se sacuvao zaslon.


Pa ja sad ne znam sta da kazem. Upravo sam bio na Philips-ovom sajtu. Gledao sam karakteristike monitora 109B50 i skinuo sam manual (preko 100 stranica). Tamo lepo pise da ekran ima zaslon sa fosform.

Inace, slazem se sa prethodnim odgovorom. Gde god da prolazi struja, nebitno kolika, odnosno sta god je pod elektriscnim naponom, mora da se greje i da mu se smanjuje zivotni vek i da mu slabe karakteristike. Pa i monitoru naravno.
[ kUdtiHaEX @ 05.03.2004. 09:17 ] @
Jooj vecito se sporimo oko tih nebuloza sa zracenjem.

Prvo, razlikujte monitore iz 2003./2004. godine i one iz 1995./1996./1997. Sta se promenilo? Sve. Pocev od kvaliteta slike, prikaza boja, mogucnosti prikazivanja slike u visim rezolucijama, bolji refresh rate, preko same elektronike, kvaliteta ekrana, kontrole slike.... Sve te price o zracenju su mlacenje prazne slame. Nekada je SS bio neophodna stvar, danas on gubi smisao. Vise vas zraci vas ugaseni televizor nego upaljeni kompjuterski monitor. A ako mislite da cete kupovinom onog smesnog filtera, tj. parceta plastike, spreciti da vas vas monitor zraci, nemate apsolutnog pojma u kolikoj ste zabludi.

Drugo, sto se gasenja monitora i ostalog tice, da monitore treba gasiti. Svi koji kazu da je dugme za iskljucivanje tu radi estetike nemaju dve blage sa zivotom i ne treba ih slusati. Kada ugasite PC, gasite i monitor. Kada idete negde (odmor...), izvucite kabl iz napajanja.
[ kUdtiHaEX @ 05.03.2004. 09:18 ] @
Citat:
Dylan Dog:
Citat:
McKracken:
I zbog potencije. Kakvog crnog zracenje? Kakve to sad veze ima?

Ta tvoja sarkasticna primedba ima smisla samo ako mi sad dokazes da monitori sa katodnom cevi uopste ne zrace , sto neces moci.
Ili ako jednostavno volis da se zracis.Onda ok.
Taj x cleaner za mobilne jeste g****.


Ne gasi se monitor zbog zracenja, vec zbog drugih stvari. Sve te price o zracenju su smesne...
[ McKracken @ 05.03.2004. 13:22 ] @
Naravno da monitori zrace, SVE na ovom svetu zraci. Vise ili manje ali zraci.

To sto nesto zraci, uopste ne znaci da o tome razmisljati. Npr. prosetaj se jedan dan po lepom i suncanom danu i primices vise razlicitih vrsta zracenja nego da sedis ceo zivot ispred monitora.
[ Dylan Dog @ 05.03.2004. 16:57 ] @
Citat:
McKracken:


To sto nesto zraci, uopste ne znaci da o tome razmisljati. Npr. prosetaj se jedan dan po lepom i suncanom danu i primices vise razlicitih vrsta zracenja nego da sedis ceo zivot ispred monitora.


To mozda ako zivis pored cernobila.
[ McKracken @ 05.03.2004. 18:06 ] @
@DylanDOg..

Ocigledno je da ne poznajes ni elementarnu fiziku. :(

Ali ovo je otislo u offtopic....
[ Dylan Dog @ 05.03.2004. 19:48 ] @
Malo sam se nasalio naravno.Nadam se da to nije nikoga uvredilo.
Svakako da je zracenje monitora malo ali efekat zracenja je kumulativan.Sve se dodaje na ono sto je vec ozraceno.I tako se nagomilava.
Znam da se ovde svi bavite tehnickim fakultetima ali ja posto sam medicinski orijentisan po malo mozda preterujem po tom pitanju.U svakom slucaju bolje se osecam ako uvece iskljucim monitor.
Inace neko je pomenuo filtere koji se stavljaju na monitor,I rekao da je to glupost sto se tice zastite od zracenja.Oni zaparavi i ne sluze protiv zracenja , vec da sprece odbijanje svetlosti od monitora koje je skodljivo za oci.
[ Billy_boy @ 05.03.2004. 21:02 ] @
Zračenje 100% postoji, ali nije toliko jako na novijima monitorima!

Ako ćemo o zdravlju veći utjecaj ima refresh rate nego zračenje (ispod 85 Hz ne bi trebali spuštat makar na štetu rezolucije).

Ali, postoji još jedan razlog koji ima velik utjecaj, a još ga nitko nije spomenio:
Zujanje!

Kod monitora nije toliko izraženo, ali kod nekih kompoenti nije zanemarivo (čitaj: zvučnici od "120 W") - najčešće komponente koje imaju trafo (pogotovo ako ima malo lufta između trafa i lima kojim je stegnut). To se može čuti i kod nekih monitora i na stand-by (npr: moja belinea), samo je puno tiše.

To zujanje je u najblažem slučaju iritantno, a navodno postoje neke studije o infrazvuku prema kojima infrazvuk može utjecati na raspoloženje čovjeka, na kvalitetu sna i sl. Mislim da je 50 Hz već na granici infrazvuka.

U svakom slučaju bile te studije točne ili ne to zujanje meni osobno izaziva alergiju (i to toliku da sam zbog nje otišao malo off-topic)
[ gojava @ 05.03.2004. 21:06 ] @
Citat:
McKracken:
To sto nesto zraci, uopste ne znaci da o tome razmisljati. Npr. prosetaj se jedan dan po lepom i suncanom danu i primices vise razlicitih vrsta zracenja nego da sedis ceo zivot ispred monitora.


Pa ja kad se setam po lepom i suncanom danu ne gledam non-stop u sunce. Bas me briga koliko monitor utice na moj ten, ali uticaj na oci je nesto savim drugo. Ovo je bilo off-topic, posto je tema da li monitor treba da ostane non-stop ukljucen?
Moj definitivan odgovor je da NE TREBA. MONITOR TREBA GA ISKLJUCIVATI SVAKI DAN PO ZAVRSETKU RADA.
[ McKracken @ 05.03.2004. 21:27 ] @
Jedini dobar razlog za iskljucivanje monitora je dao Billy boy, kao jedan veoma zanimljiv aspekt.

Citat:

Pa ja kad se setam po lepom i suncanom danu ne gledam non-stop u sunce


@gojava: Nije valja da mislis da zracenje bira na koji deo tela ce da "udari"? Ne mogu da verujem da je neko ovo napisao.

Jedina stvar koja utice na vid je refresh (ako se pretpostavi da nisi nasvirao neku suludu rezoluciju i da je monitro ispravan, znaci da nije van fokusa).
[ Ivan Dimkovic @ 05.03.2004. 21:55 ] @
Citat:
Pa ja kad se setam po lepom i suncanom danu ne gledam non-stop u sunce.


Nisi znao da se UV zraci odbijaju? :)

Citat:
Bas me briga koliko monitor utice na moj ten, ali uticaj na oci je nesto savim drugo.


I te kako uticu i na oci, a i na malo vise od "tena" - recimo da razgradjuju DNK kod ponekad i slicne zezancije...

Citat:
Ovo je bilo off-topic, posto je tema da li monitor treba da ostane non-stop ukljucen?
Moj definitivan odgovor je da NE TREBA. MONITOR TREBA GA ISKLJUCIVATI SVAKI DAN PO ZAVRSETKU RADA.


Nisi cuo za Power Management - a TCO99, TCO2002 - dobar monitor i dobro podesen power management ce monitor skroz "iskljuciti" ukoliko ne radis na njemu neko vreme.

[ boki @ 06.03.2004. 01:22 ] @
Ja lepo uvece sve ugasim na UPS-u inace bih poludeo:
1 led na monitoru
1 led na kucistu (stim sto se presijava i onaj sa ploce, i to crveni)
1-2 na laseru
1 na inkjetu
1 na stubu
1 na ups-u
1 na card-readeru
1 na produznom

Pored ovoga i nemoram da palim svetlo u sobi :)
[ old @ 06.03.2004. 03:18 ] @
Moje misljenje...
cu preskociti! Nemam dovoljno informacija za cvrst stav.

Ali -- stav proizvodjaca je jasan po ovom pitanju,
i to ne proizvodjaca made in china
nego ljudi koji su izmislili hardware,
i stav likova kao sto je onaj Norton:

ne gasiti.

U najdebljim knjigama o odrzavanju pc, ovu temu
ilustruju poredeci stvar sa rucnim satom. Digitalnim.


U uslovima nase elektrodistribucije sve to ipak je diskutabilno.


Ono sigurno je da gasenja i paljenja prave mikroostecenja, pa
sam ubedjen da ako gaseni monitor radi fino posle 4 godine - da bi
isti radio bez gasenja posle 6 (naravno i preko).


Zakljucak: u Srbijanskim uslovima je svejedno. Gasim pc ali retko,
a monitor nikad.



[ gojava @ 07.03.2004. 10:02 ] @
Steta sto ranije nisam cuo za taj "Power Management". Mnogo mocna stvar. Da mi Vi momci to ovde ne rekoste ja ne znam dokle bih izdrzao u tolikom neznanju.?

Pa jos oni komentari da se ekrani vise ne prave sa fosforom.? Ne bih rekao da to ima veze sa stvarnoscu.

za McKracken-a:

Nemoj mnogo da se cudis. Probaj pa ces da vidis da nije isto setati i gledati u Sunce i setati i gledati ispred sebe. A mozda na tebe zracenje drugacije utice.?


Koje su "dijabole" ti lekari koji preporucuju odlazak u prirodu i boravak u zelenilu. Sta ce covek tamo kad ionako moze lepo da odmori oci gledajuci u najnoviji model 19''-nog monitora sa ravnim ekranom.

Sve ovo je bilo off-topic. Da ne pricamo vise o monitorima koji prikazuju sliku. Covek je pitao da li treba iskljuciti monitor sa naponske mreze ili je dovoljan stand-by.?

[ mbole @ 07.03.2004. 16:17 ] @
Imam jedno pitanje za one sto gase, a bogami i one sto ne gase monitore
Kada se racunar pali, da li treba prvo upaliti monitor, pa tek onda racunar ili obrnuto? I da li to uoste ima veze sa zivotom, posto neki kazu da moze vga da rikne.
[ McKracken @ 07.03.2004. 19:25 ] @
Citat:

za McKracken-a:

Nemoj mnogo da se cudis. Probaj pa ces da vidis da nije isto setati i gledati u Sunce i setati i gledati ispred sebe. A mozda na tebe zracenje drugacije utice.?



Ponavljam, ocigledno je da ne poznajes ni osnovne fizicke zakonitosti. Postoje razlicite vrste zracenja od kojih je jedno UV. Realno, svejedno je gde gleadao, stize ga mnogo vise do ociju (ako vec zelis da banalizujes ovu pricu) kada si napolju (bez obzira na koju stranu gledao) nego sto moze stici od jednog monitora.

U svakom slucaju, preporucujem da procitas neku knjizicu u kojoj je to objasnjeno na malo jednostavniji nacin, a ne da nas smaras "zdravorazumskim" zakljucima.



[ Goran Mijailovic @ 07.03.2004. 19:26 ] @
Dok je ranije postojao red kojim se pali/gasi racunar/monitor kod novijih masina to nema veze
[ gojava @ 07.03.2004. 20:50 ] @
Citat:
McKracken:
Ponavljam, ocigledno je da ne poznajes ni osnovne fizicke zakonitosti. Postoje razlicite vrste zracenja od kojih je jedno UV. Realno, svejedno je gde gleadao, stize ga mnogo vise do ociju (ako vec zelis da banalizujes ovu pricu) kada si napolju (bez obzira na koju stranu gledao) nego sto moze stici od jednog monitora.

U svakom slucaju, preporucujem da procitas neku knjizicu u kojoj je to objasnjeno na malo jednostavniji nacin, a ne da nas smaras "zdravorazumskim" zakljucima.



Nemoj mnogo da se pravis pametan i da izigravas profesora. Ne znas sa kime diskutujes. Sa banalizovanjem price nisam poceo ja, vec neko drugi.

I druga stvar, ja ne govorim o uticaju zracenja na coveka, nego o zamoru koji stvara fokusirano gledanje u jako osvetljeni pravougaonik.

Moji zakljucci su i iskustveni i zdravorazumski i zato su ispravni i slazu se sa onime sto pise u knjigama. Kod tebe izgleda teorija i praksa ne "idu ruku pod ruku".

Nego, da prekinemo sve ovo. Ja sam vec cini mi se dvaput naglasio da smo off-topic. Proveri sta je covek postavio kao pitanje pa da nastavimo o temi.
[ Dr.sima @ 07.03.2004. 23:22 ] @
Ma totalno je svejedno gasio monitor ili ne! Kada je racunar ugasen monitor NE ZRACI i trosi nesto malo bede od struje reda veliine 2-3W. Kada je u dtand by modu skida se napon sa svih njegovih elemenata, sem led diode i kola koje prima signal sa grficke karte, katodna cev je iskljucena! I nije istina da se monitor kvari ako se ne gasi!. Cak iako grmi i seva gasenje na dugme NECE pomoci jel prekidac na monitoru ne sprecava dovod struje do trafoa!
[ mrkidivx @ 07.03.2004. 23:33 ] @
Zato je najbolje imati produžni kabal sa prekidačem na koji je sve vezano.Završiš sa radom, pogasiš sve uređaje i na kraju prekidač na kablu.Dodatna mera sigurnosti i od naponskih udara ako struja nestane pa ponovo dođe.
[ Dr.sima @ 07.03.2004. 23:56 ] @
Najbolja mera sigurnosti je kupiti UPS. Jes da kosta, al ako nesto crkne posle djavo kriv.
[ Buum @ 08.03.2004. 00:14 ] @
Evo nekih mojih zapažanja.

Skoro sam nabavio nov računar i APC-ov UPS. Primetio sam da monitor prilikom uključivanja na dugme "povuče" malo više struje što se manifestuje kratkim paljenjem crvene led diode na UPS-u. Ta lampica inače služi da upozori na slučajeve kada je baterija neprekidnog napajanja preopterećena - recimo u situaciji kad nestane struje, a na UPS je priključena gomila uređaja. Zbog toga uvek prvo uključujem monitor, pa tek onda računar. Neću da rizikujem da skokovi u naponu prouzokuju neko sra*je prilikom bootovanja.

Ako nemate prenaponsku zaštitu obavezno isključujte monitor, a ako nekoliko dana ne koristite uređaje, obavezno izvucite utikače iz zidnih utičnica. Kod nas su još uvek česte pojave da skokovi u naponu pokvare osetljivije tehničke uređaje. Ne mora da udari grom u el. vod u blizini vaše kuće - dovoljno je da EPS iz nekog razloga isključi struju i da je ponovo uključi. Prilikom tog ponovnog uključivanja vrlo lako može da strada gomila uređaja. Meni su tako zeznuli video koji je bio u stand by režimu (prikazivao samo vreme).

Sve u svemu, ako imate prenaponsku zaštitu stvar je ličnog izbora da li ćete isključivati monitor. U suprotnom, isključivanje je preporučljivo.
[ Dr.sima @ 08.03.2004. 00:40 ] @
Skokovi i padovi napona nemaju veliki uticaj na komponente koje se nalaze u racunaru, zato se i koristi svičersko napajanje!!! A ups služi samo kad ti nestane struje, ne zato da otkloni padove i skokove napona!!!!
[ old @ 08.03.2004. 02:18 ] @
Citat:
mbole:
Imam jedno pitanje za one sto gase, a bogami i one sto ne gase monitore :)
Kada se racunar pali, da li treba prvo upaliti monitor, pa tek onda racunar ili obrnuto? I da li to uoste ima veze sa zivotom, posto neki kazu da moze vga da rikne.



Definitivno pali prvo monitor.

U suprotnom, na mnogim mashinama slika bude nezeljeno pomerena (offset).




[ McKracken @ 08.03.2004. 12:57 ] @
@gojava.Za ove uvredljive poruke, i nerviranje pogledaj PP.

Ovde se ne prica o sedenju ispred racunara, vec o tome da li ga treba ostaviti ukljucenim preko noci. Nekoliko ljudi je pocelo sa nebuloznim pricama o zracenju, koje ocigledno nisi procitao.

Da sve ovo rekapituliram i zakljucam temu:

Monitoru nista ne fali da bude stalno ukljucen. Svi iole noviji monitori se potpuno gase i ne postoje stetne posledice ako ga ostavite ukljucenim. Price o zracenju ostavite nekima koji takodje veruju u Vidovite Zorke i ostale bauke namenjene neukima.

Ako se brinete za vid, kupite kvalitetan monitor, podestite dobar refresh i pravite pauze u radu. Ne preterujste sa rezolucijom (neko je pisao vec na tu temu na ES-u) .

Dovoljnoza ovu temu.... lock