[ bogdan.kecman @ 14.06.2012. 15:16 ] @

http://www.skysql.com/company/careers/qa-engineer

SkySQL trazi QA inzenjere.. vec im se javio dosta veliki broj ljudi iz Srbije i na zalost niko nije bio ni blizu da dobije posao :( (ne znam ko su ljudi nisam hteo da cujem imena) no ako mislite da imate dovoljno znanja ja mogu da kazem da je SkySQL ozbiljna firma, da je tim extra do dzadza dobar i super za rad, svi su besno pametni momci sa kojima mi je bila cast da provedem skoro 5 godina (99% tima SkySQL-a su moje bivse kolege).

p.s. nemojte me cimati za preporuke, ako imate neko pitanje, tu sam, ali za preporuke, ne!

p.p.s. zadatke koje cete mozda dobiti da resite ako se prijavite - radite SAMI i BEZ GOOGLE-a. Ako ne znate da uradite te zadatke sami bez icije pomoci, bolje vam je nemojte gubiti svoje i tudje vreme posto su ti zadaci maciji kasalj u odnosu na ono sto vas ceka ako dobijete posao tako da nemojte se blamirati, radite zadatke sami, koliko znate, niko nikad nije uradio 100% nije ni ocekivano ... (sad mozda Sky salje malo drugacije zadatke, ja znam one jos iz vremena MySQL AB-a pre nego su nas ovi silni kupovali, mada ne verujem da je neka ozbiljna razliki, management je skoro isti kao u vreme MySQL AB-a).
[ stevs986 @ 15.06.2012. 12:17 ] @
Moze li primer nekog zadatka, ako nije neka poslovna tajna... ?

Cisto da proverimo na kom smo nivou, ne moraju ni biti 100% isti zadaci nego nesto nalik tome.
[ bogdan.kecman @ 15.06.2012. 22:03 ] @
kakvi su u sky-u ne znam, u mysql-u su poslovna tajna
[ bogdan.kecman @ 15.06.2012. 22:16 ] @
rece mi sad manager da mogu da napisem okvirno kakav sam test ja radio (nemam pojma koliko je slicno sa sky-em)

prvi test je da ga nazovemo teoretski - dakle na papiru, dobijes 40 pitanja na koja odgovoris (zasto je nesto tako, kako je, razni upiti koje dobiejs da optimizujes i objasnis zasto je tako bolje, dobijes model baze i brdo upita i treba da prepravis bazu i upite da bude optimalno, zasto ovo i ono nije dobra praksa i tako, razna teoretska pitanja koja resavas na papiru)

drugi test je brdo problema, dobijes npr core fajl i binary i treba da pokazes gde je puko program, zasto, i koje su bile vrednosti nekih varijabli u trenutku pucanja (binary je kompajliran staticki sa debug informacijama), onda dobijes mysql arhivu sa kreshnutim myisam data fajlovima i treba da izvuces podatke iz njih (hint: obican repair ne radi), dobijes mysql arhivu sa kresnutim innodb fajl sistemom i treba da izvuces podatke (opet, repair ne pomaze), dobijes app koji koristi oracle db upite i stored procedure da prebacis na mysql, dobijes sp koja ne radi tacno sta treba i objasnjenje sta treba da radi - treba da nadjes bug i da ga fixnes, dobijes c aplikaciju, treba da je ubrzas 10 puta (taj mi je bio omiljen) i tako dalje i tako dalje

prvi deo testa se radi u text editoru, za drugi deo testa ti treba linux masina i c kompajler, za svako pitanje napises koliko si vremena potrosio na njega

kao sto rekoh, testovi se rade kod kuce, mozes da das drugaru da ti ih uradi, da googlas 5 dana dok ne zavrsis test i onda da slazes da si ih radio sam i da si svako pitanje resio za 2 minuta... ali veruj mi, ne zelis taj blam posle u zivotu, imali smo mi jednog turcina koj ije tako izblefirao put ka poslu .. znas kako je odleteo
[ bjevta @ 15.06.2012. 23:13 ] @
šta pravi SkySQL? vidim da imaju SkySQL Enterprise Monitor (powered by Webyog). jesu li u vezi s MariaDB? cenim i da rade MySQL hosting. od čega prave pare?
[ bogdan.kecman @ 16.06.2012. 00:51 ] @
Ne rade hosting, rade support.

SkySQL je konsalting firma za MySQL/MariaDB/Percona XtraDB (iliti mysql + svi forkovi) i od toga zive. U tesnoj su vezi sa Monty Program AB za koje rade svasta, trenutno vidim da su za MariaDB krenuli da rade milion testova (benchmarci i slicno) tako da verujem da je to razlog za ovo otvoreno radno mesto za QA (kada se ta potreba potrosi onda se verovatno prelazi na klasican support i konsalting sto inace svi u sky-u rade bez obzira na to sta im je "posao/pozicija")

Da, par ljudi me vec pitalo ponesto na pp (slobodno, mada bolje ovde), jedan odgovor je zajednicki za 4 coveka!! pa cu da ga podelim ovde - ako ne znate linux, c i c++ bolje se ne prijavljujte. Kada se trazi neko sa microsoft znanjem na tim pozicijama to se naznaci :), podrazumeva se linux c i c++ (poznavanje i windows i .nemoj nije mana, naprotiv, ali su linux, c i c++ "a must")

opet, ja radim u drugoj firmi, mozda gresim, sve su ovo pretpostavke
[ maksvel @ 16.06.2012. 15:19 ] @
Wow, stvarno impresivni zahtevi. Mišljah da sem Bogdana u nas nema ovakvih stručnjaka za MySQL ( i "prateće" stvari). Pitam se kako uopšte neko može da se izgradi u tom smeru ako već nije radio u takvoj firmi, teško da samostalno može da stigne dotle, ne?

Citat:
poznavanje i windows i .nemoj nije mana



[ bogdan.kecman @ 16.06.2012. 16:42 ] @
nisu to uopste impresivni zahtevi! a sto se mene tice, nista ja za taj posao npr nisam danas spremniji nego pre 5 godina kada sam otisao u mysql, ja u mysql-u radim neke stvari koje veze sa mysql serverom nemaju (ndbcluster, to je vise no-sql nego sql baza podataka i nacin koristenja je potpuno drugaciji), tako da moje znanje mysql-a i ovo sto ovde delim sa vama je iskustvo iz rada na mojim projektima u raznim dev firmama gde se koristio mysql... nisam se ja razvio u mysql-u.. mysql nije bas nikad bio u fazonu da "kreira" kadar, uvek su uzimali gotov kadar, ko zna mozda se to promeni vremenom ..

- poznavanje linuxa je nesto sto sada traze firme koje traze windows administratore a kamoli firma kojoj je 90% instalacija koje podrzava na linuxu
- poznavanje c/c++ je neophodno za bilo koji sistemski it posao, ako ne znas C/C++ mozes da radis u nekoj app dev firmi gde se klika po vb-u i slicno, ali mysql je sistemski software, za bilo kakav rad sa sistemskim sw-om moras da poznajes C i C++ i to da ih dobro poznajes, da ti je gdb potpuno logican.. poznavanje asm-a je isto neophodnost ako radis development, za qa i support nije neophodno ali jeste vrlo potrebno (nisam jednom disasemblirao kod iz core fajla da bi pronasao da je bag u kompajleru a ne u kodu)...

nema tu nista impresivno, veruj mi, to su najosnovnije stvari za nekoga ko se bavi sistemskim stvarima ... za nekoga ko je proveo radni vek u aplikativnom softwareu (knjigovodstvo, web...) to prosto nije ista sfera (to je kao da ja kazem kako je impresivno sto oni na arhitekturi ili gradjevini znaju da crtaju rapidografima a da im se nista ne umaze .. )

no, da ponovim, jos jednom, ja ne radim u skysql-u, sve ovo sto pisem ima veze sa tim kako je bila procedura za zaposljavanje za vreme mysql ab kada sam se ja zaposlio, mozda je to promenjeno, mozda je isto... ja pretpostavljam da je isto posto je meni sef tada bio Salle koji ce najverovatnije biti sef ovima koji se zaposle sada u SkySQL-u, a glavni sef mi je bio Dean, koji ce opet biti glavni sef ovima koji se sad zaposle, tako da kapiram da su procedure ostale iste :D posto su ih njih dvoica pravili zajedno sa Tom-om (koji je sad u Perkoni). Tako da, ja mislim da je to i dalje tako ali mozda nije, samo se vi prijavite ako mislite da imate znanje za taj posao, bolje da vas ne prime a da se prijavite nego da se ni ne prijavite pa da se pitate sutra da li bi vas ipak mozda primili... Salle je tu blizu (u Sofiji) tako da je njemu pdim da sedne u kola i dodje ovde da obavi razgovore ako se pokaze da ima ok kandidata :)

[ stevs986 @ 17.06.2012. 14:46 ] @
Hvala za primer...
[ bjevta @ 18.06.2012. 08:12 ] @
meni interesantno nesto drugo: kako to da svi forkovi (Maria, Percona) na testovima prolaze bolje od baznog MySQL-a?
[ bogdan.kecman @ 18.06.2012. 09:56 ] @
lako :) oni prave testove, ja mogu da ti napravim test kako god hoces :)

btw ovi zadnji testovi su razliciti zbog thread pool-a u innodb-u koji je na oraklovom ugasen a na mariji npr upaljen pa nije bas ravnopravna borba :) inace je oraklov tread pool bolji (ali nije gpl) to je posebno vidljivo na windozi a "reakcije" su nemoguce zbog internih pravila orakla (ja npr ne smem da objavim uporedni test)

btw. pogresna tema
[ bjevta @ 18.06.2012. 12:40 ] @
izvinjavam se zbog pogresne teme.

znao sam da larry nije zaradio jahtu poklanjajuci software...

[Ovu poruku je menjao bjevta dana 18.06.2012. u 15:45 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 18.06.2012. 13:56 ] @
ma malo je to komplikovano, sve te stvari koje su skoro ubacili u mariju i u xtradb su "pod pitanjem" posto su sve one razvijene u sun/oracle a onda su developeri otisli i napisali to tu marijadb ili xtradb .. sada se medjusobno prepucavaju, ovi iz monti prog ab i perkone su u fazonu, mi smo to sve napisali, sta ce oracle sada da radi sa mysql-om kada nema vise naseg koda i nasih ideja (sto je delimicno tacno posto to sve jesu ideje tih ljudi koji su otisli i jesu oni to napisali, sa druge strane ceo taj kod je prepisan skoro from scratch da bi zadovoljio mnogo stroze standarde orakla za kako se pose kod nego sto su bili nasi originalni tako da kod bas i nije taj originalni o kom se prica), sa druge strane oracle postavlja pitanje (ne zvanicno) vlasnistva tog koda posto je taj kod pisam u sun/oracle pa je odnesen (dal na flashu ili u glavi nije mnogo bitno) tamo, pa je varijanta, sta ce sad da rade kada nema velike firma iza njih da finansira 10godisnji rnd... i tako idu razna prepucavanja preko foruma i mailing lista, irceva .... meni je licno truba, ja sam dobar i sa jednima i sa drugima i svi su skroz cool likovi i kada krenu pljuvacinu potpuno ne lice ni jedni ni drugi na sebe ....

ja sam probao i xtradb i mariju .. imam pristup komercijalnom sorsu i binariima, ja na mojim svim privatnim serverima drzim GPL verziju MySQL-a sa dev.mysql.com. Kod kuce imam sve verzije koje postoje posto moram :) ali .. u produkciji, ja svuda imam najnormalniji GPL mysql sa dev.mysql.com (a mogu da biram da stavim sta god hocu).. na zalost "zasto" ne smem da kazem posto jednim delom gazim NDA koji sam potpisao sa oraklom a drugim delom necu da ulazim u pljuvacinu... (malo je falilo vec 2-3 puta da ja predjem u skysql zadnjih 10tak meseci, i to i dalje moze da se desi)

no, da se vratimo temi
- skysql je firma za primer, ja bi svakome pozeleo da radi u takvoj firmi
- potrebno je veliko znanje za rad tamo, e sada, ja znam da su vec imali probleme da nadju dobre ljude, ko zna, mozda prelome pa uzmu polovnicne pa ih obuce - ne znam, ali kao sto rekoh, bolje si prijaviti pa biti odbijen nego se ni ne prijavit :)
[ bogdan.kecman @ 18.06.2012. 16:30 ] @
bas pricah sa saletom, nece on biti sef ko god bude zaposlen u qa timu tako da .. dobar deo ovoga sto sam pisao moguce da nije 100% tacno (posto ne znam ko pravi policy za QA)