[ puma721 @ 15.06.2012. 21:09 ] @
citam dosta po netu. ali nigde nisam mogao da nademn da postoji dokaz zasto se planete krecu po elipsi.
dali sam u pravu ili ne.
[ Count Zero @ 15.06.2012. 21:41 ] @
Cika Kepler je to davno objasnjavao..

Npr. http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/kepler.html#c2
[ puma721 @ 15.06.2012. 21:53 ] @
ja iz ovoga nigde nemogu da vidim konkretan dokaz .
[ Count Zero @ 15.06.2012. 22:01 ] @
E pa onda potrazi sa malo vise matematike, npr
http://www.vias.org/physics/bk2_06_12.html
[ puma721 @ 15.06.2012. 22:10 ] @
dali to moze da se odgovuri u par recenica na srpsom jeziku .
[ puma721 @ 15.06.2012. 22:13 ] @
i ovo stio mi saljes je cista teorija ,dali postoji neki prakticni eksperimenat
[ Nedeljko @ 15.06.2012. 23:29 ] @
Kako misliš da eksperiment objasni činjenicu? Pa, opservabilna je činjenica da se kreću po eliptičnim putanjama. Činjenice se objašnjavaju teorijom, a teorija proverava eksperimentom.

Keplerovi zakoni su posledica Njutnovog zakona gravitacije. Može i bez diferencijalnog računa čisto geometrijski, kao što je Njutn u svom kapitalnom delu radio.
[ Nedeljko @ 15.06.2012. 23:30 ] @
Citat:
puma721: dali to moze da se odgovuri u par recenica na srpsom jeziku .


Ne može, jer u protivnom fakulteti ne bi bili potrebni kad bi sve moglo da se objasni u par rečenica za kafanskim stolom.
[ ventura @ 16.06.2012. 00:16 ] @
Izgleda je na pragu još jednog epohalnog otkrića :)

Samo ga nešto malo zakoni fizike jbu, ali rešiće on i to :)
[ zzzz @ 16.06.2012. 01:11 ] @
Citat:
puma721: i ovo stio mi saljes je cista teorija ,dali postoji neki prakticni eksperimenat


Ima,naprimjer ovo:http://en.wikipedia.org/wiki/Sputnik_1
(Ili neki drugi vještački satelit.)

Eliptični način kretanja je posljedica zakona gravitacije.A ovaj zakon je otkrio Njutn baš iz astronomskih otkrića eliptičkih kretanja.Sila gravitacije opada sa kvadratom udaljenosti.Uzmeš li još u obzir centrifugalnu silu koja raste srazmjerno ugaonoj brzini,a obrnuto srazmjerno radijusu zakrivljenosti,možeš matematički izračunati putanju.
Može se lijepo programski animirati,pa probaj.
[ 3way @ 16.06.2012. 01:12 ] @
Citat:
puma721:
dali sam u pravu ili ne.


Zavisi u kojoj verziji Solidworksa radis.
Neke verzije ne priznaju Njutnovu fiziku, a druge ne uzimaju u obzir efekat klatna.
[ boyan3001 @ 16.06.2012. 01:55 ] @
Ne krecu se po elipsi, nego po orbiti.
[ Devanagari @ 16.06.2012. 10:13 ] @
Citat:
puma721: citam dosta po netu. ali nigde nisam mogao da nademn da postoji dokaz zasto se planete krecu po elipsi.
dali sam u pravu ili ne.

Mislim da si u pravu i da nisi mogao da nadjes da postoji dokaz.
[ Horvat I @ 16.06.2012. 12:22 ] @
@ ventura vidiš da se može i za kafanskim stolom za polupismene.
Citat:
zzzz: Ima,naprimjer ovo:http://en.wikipedia.org/wiki/Sputnik_1
(Ili neki drugi vještački satelit.)

Eliptični način kretanja je posljedica zakona gravitacije.A ovaj zakon je otkrio Njutn baš iz astronomskih otkrića eliptičkih kretanja.Sila gravitacije opada sa kvadratom udaljenosti.Uzmeš li još u obzir centrifugalnu silu koja raste srazmjerno ugaonoj brzini,a obrnuto srazmjerno radijusu zakrivljenosti,možeš matematički izračunati putanju.
Može se lijepo programski animirati,pa probaj.
[ mr. ako @ 16.06.2012. 13:09 ] @
Citat:
ventura: Izgleda je na pragu još jednog epohalnog otkrića :)

Samo ga nešto malo zakoni fizike jbu, ali rešiće on i to :)

Citat:
3way: Zavisi u kojoj verziji Solidworksa radis.
Neke verzije ne priznaju Njutnovu fiziku, a druge ne uzimaju u obzir efekat klatna.


Priceless... :D

Jedva cekam sledecu naucnu temu, u UMZ delu foruma naravno... :)

[ puma721 @ 16.06.2012. 14:33 ] @
bice veceras oko 9 postavljam snimak eksperimenta i obiasnjenja
[ citizenx @ 16.06.2012. 20:41 ] @
vi se ovde sprdate, a u pitanju su ozbiljne stvari :)
[ Odin D. @ 16.06.2012. 21:51 ] @
^ Bolje i tako nego da smo mi ozbiljni, a da se planete sprdaju sa orbitama.
[ atelago @ 16.06.2012. 21:58 ] @
Planete se ne kreću po eliptičkim putanjama već po putanjama sličnim rozeti koja je najizraženija
kod kretanja Merkura. To zavisi od rasporeda mase planete i položaja te mase kod ulaska u perihel
i izlaska iz njega. Ulazak planete u najbližu tačku do Sunca nije simetričan sa izlaskom iz te tačke.
Jedna petlja rozete kod svih planeta (izuzev Merkura) je vrlo slična elipsi, ali ipak nije elipsa.
[ 3way @ 17.06.2012. 00:50 ] @
Nista od eksperimenta. Izgleda da je Mr. Prebranac umesao prste

[ zzzz @ 17.06.2012. 00:57 ] @
Citat:
puma721: bice veceras oko 9 postavljam snimak eksperimenta i obiasnjenja


Nadogradi na ovo:http://www.intimatecosmos.com/reactionlessmass.html
[ puma721 @ 17.06.2012. 08:49 ] @


motorcic je od cd citaca( onaj sto otvara vrata.)plicvrscen na vrhu ove elasticne sipke u centru ose.
ovaj motorcic rotira ovu ekscentricnu masu ,sipka je vrlo stabilno pricvrcena za ovu stegu u vertikalnom
polozaju .sipkaje okrugla tako da u svakom polozaju ima istu elasticnos.motor se napaja kostantnim
naponom punjaca mob tel.
zasto se sda kraj sipke u horizontalnoj ravni opisuje elipsu kao i ekcentat na osovini motora

zasto kada poremetimo kretanje ove ekscentricne mase ono se stabilizuje sipka skoro ida
nema vibracije ......... i kakav je sada ovo ziroskop dobro moze da se udari u sipku ali ona se opire
toj sili zadrhti ali vrlo ubrzo se vraca.jedino se vraca u pocetni polozaj kada uhvatimo rukom za
sipku zasto. mozda ovakav eksperiment postoji ali ja nisacuo ni video...
[ bigvlada @ 17.06.2012. 09:48 ] @
Do kraja osamdesetih je princip bio da ti lepo zalepe keca iz fizike za slične gluposti. Takve ideje su sečene u korenu u osnovnoj školi. A onda je došla demokratija. I kadrovi poput Ljiljane Čolić.
[ puma721 @ 17.06.2012. 12:51 ] @
kada neko nezna ma kakav pametni odgovor onda mlati gluposti
[ 3way @ 17.06.2012. 14:16 ] @
Ne razumem sta taj hepek treba da radi?
[ puma721 @ 17.06.2012. 14:41 ] @
nadi mi u srpskom jeziku da postoji rec (hepek)
ja sam u tom eksperimentu tacno naveo
koji mi odgovori trebaju.
[ 3way @ 17.06.2012. 14:47 ] @
pa kad bi pis'o na tom srpskom, mozda bi neko i razumeo.
[ puma721 @ 17.06.2012. 16:58 ] @


u istom eksperimentu sa promenom ekscentricne mase i dizinom sipke .
duzinom kraka koji nosi masu.dobio sam prakticno ista ili priblizno slicna ovakva kretanja.
pa prema ovome nemogu da shvatim da ovaj eksperimenat nema bas nikakvu
vezu sa kretanjem planeta...
[ puma721 @ 17.06.2012. 18:29 ] @
poslacu vam ja snimak samo cekam jednog ima brzu kameru
sa telefonom se tesko razaznaje.golim okom se to odlicno vidi.
[ atelago @ 18.06.2012. 07:49 ] @
Kretanje planeta je vrlo složen proces. Planete i sateliti tokom vremena menjaju međusobni položaj,
a samim tim i uticaje na to kretanje.
S druge strane različite brzine na orbiti i rotacije planete oko sopstvene osovine dovodi planetu u
različite položaje u odnosu na Sunce, a time i do promene položaja tri karakteristične tačke planete.
Te tri tačke su: težište planete, centar mase planete i centar delovanja centrifugalne sile.
Zatim postoji relativno kretanje jezgra planete u odnosu na ostatak tako da se generiše magnetno
polje koje se tokom vremena menja i usaglašava sa magnetnim poljima Galaksije, Sunca i ostalih
planeta što uzrokuje promenu položaja magnetnih polova odnosno rotaciju sličnu rotaciji čigre.
Budući da zvezde bliže centra Galaksije imaju veću ugaonu brzinu od onih koje su udaljenije
dolazi do stalne promene izgleda odnosno rasporeda zvezdanih skupina u Galaksiji i t. d.
Sračunavanje svih ovih uticaja je gotovo nemoguće jer postoje i vasionski objekti koje ne vidimo,
a verovatno i drugi uticaji za koje još i ne znamo, pa je izlaz jedino u hiljadegodišnjim promatranjima.
Ta promatranja govore o cikličkim ponavljanjima različitih perioda koja su mnogo duža od jedne
godine i za koja bi takođe trebalo praviti kalendare. Stare civilizacije su to znale i pravile vrlo
precizne kalendare za te periode jer su, izgleda, bili vrlo savesni u praćenju periodičnih promena
u našoj Galaksiji.
Naravno, rotacija planeta oko Sunca pod uticajem Sunčeve gravitacije nosi prevagu nad svim ostalim
uticajima, ali time se ti uticaji ne eliminišu i tokom vremena dovode do periodičnih promena u drugim
vremenskim intervalima koje mogu biti vrlo nepovoljne za živi svet Zemlje.
[ puma721 @ 18.06.2012. 11:52 ] @
hvala ti na odgovoru ,podrzavljam svaki ozbiljan odgovor.
no ovo sto iznosis je pznato toga ima na netu dosta .shvatam ja da su ta desavanja
u kosmosu teska za racunanje .ni do meseca nismo sleteli (nesto sumnjam u tu misiju)
doduse tema jeste zasto se planete krecu po elipsi ali trebao bi da bude naziv
zasto se u ovom eksperimentu ekscentricna masa krece po elipsi zavisno od podesavanja
dobiva se priblizno krug .izduzena elipsa .rozetna koja rotira oko ose .zasto oko se sudarimo sa masom
poremetimo njeno kretanje ona zuzima drugu putanju koja je trajna (dok ne iskljucimo napajane motora)
pitanje je zasto su kretanja iz eksperimenta slicna kao u kosmosu
kosmos je tesko merit u eksperimentu imamo sve poznate..
[ puma721 @ 18.06.2012. 14:32 ] @
gdeste sada prijatelji moji.
[ atelago @ 18.06.2012. 14:50 ] @
Treba detaljno proučiti nastanak, promenu i delovanje centrifugalne sile. Mislim da je
o tome bila tema na ovom forumu.
[ puma721 @ 18.06.2012. 14:58 ] @
upravo tako .nisam ja pitanje definisao na potpuno ispravan nacin.
alii iz prilozenog snimka eksperimenta i opisa se to moze uvideti.
[ atelago @ 19.06.2012. 06:42 ] @
Mislim da se rotacija odnosno kretanje planeta događa na principijelno drukčiji način od
od ovog kretanja na video snimku. Centrifugalna sila i "ekscentrična masa" odgovaraju
analogno tim pojavama kod planeta, međutim, elastični otpor šipke nije analogan delovanju
privlačne sile t.j. gravitacije Sunca, zbog toga što je taj otpor proporcionalan deformaciji
šipke, odnosno udaljenosti mase od centra rotacije, a kod gravitacije Sunca privlačna sila
opada sa povećanjem udaljenosti mase planeta od centra gravitacije Sunca, a isto tako
promena uticaja gravitacije se dešava po drugoj zakonitosti od promene uticaja elastične
deformacije šipke.
[ atelago @ 19.06.2012. 08:26 ] @
Citat:

Usput da ti kažem - ovu sliku si pruzeo sa nekog sajta "analogija" - tekst pored ove slike je potpuno pogrešan.
Autor ne shvata da se ne radi o rotaciji elipse. Elipsa nije orbita Merkura i ne radi se ni o kakvoj rotaciji Merkurove
orbite - radi se o rotaciji Merkurovog perihela, a perihel kao tačka u kojoj se Merkur nalazi kad je najbliži Suncu,
ne pripada nikakvoj elipsi.
[ puma721 @ 23.06.2012. 17:16 ] @
normalno da nije ovo moja slika .rekao sam da ovakvo kretanje
imam u mom eksperimentu.
[ atelago @ 24.06.2012. 06:46 ] @
Znam da slika nije tvoja. Hoću da ukažem i da je pogrešna jer orbita treba da izgleda ovako:

To činim zbog naslova ove teme jer se ustvari planete ne kreću po elipsama već po rozetama
koje liče na produžene kružno eliptičke cikloide. Ova slika je poučna i po tome što se vidi promena
brzine planete kad je bliža i kad je dalja od Sunca. Ta brzina je prikazana posredno pomoću međusobnih
udaljenosti nacrtanih sitnih kružića.

[Ovu poruku je menjao atelago dana 24.06.2012. u 07:58 GMT+1]