[ dragancesu @ 18.06.2012. 12:51 ] @
Mozda nije pravi forum, ali treba videti

Najveci porezi i doprinosi
[ Nedeljko @ 18.06.2012. 13:28 ] @
Zaboravili su Sloveniju sa njenih 100% naspram naših 65%-70%.
[ Ivan Dimkovic @ 18.06.2012. 13:53 ] @
U Nemackoj je porez na zarade 20%?

Neverovatno, posle 10 godina zivota u Nemackoj covek nesto novo nauci... Idem sutra da se zalim posto mi lopovi uzimaju duplo vise... pokazacu im ovaj clanak i traziti svoju lovu nazad :-)
[ DaliborP @ 18.06.2012. 14:41 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: U Nemackoj je porez na zarade 20%?

Neverovatno, posle 10 godina zivota u Nemackoj covek nesto novo nauci... Idem sutra da se zalim posto mi lopovi uzimaju duplo vise... pokazacu im ovaj clanak i traziti svoju lovu nazad :-)

Bices bogat covek kad ti vrate sve zaostatke :)

Ko pravi ove grafikone da mi je znati.. Porez+doprinosi u Srbiji su oko 40% od bruto plate. Koliko ja znam u Nemackoj/Austriji pa i vecini Skandinavskih zemalja je cak i vise.
[ tdusko @ 18.06.2012. 14:59 ] @
E ovo se zove uproscavanje :)

U Nemackoj samo ima 6 poreskih klasa + sto se se za istu klasu razlikuje porez za razlicite plate :). Mozda prosek i jeste 20%, ali cemu sluzi taj podatak kad su odstupanja ogromna i broj onih koji su daleko od proseka gore ili dole je ogroman. A i doprinosi isto, mnogi placaju 10% porez u Nemackoj, a doprinose duplo vise sto tek nema veze sa dijagramom.
[ Marcus Naissus @ 18.06.2012. 15:06 ] @
Citat:
DaliborP:  Porez+doprinosi u Srbiji su oko 40% od bruto plate.

Možda računaju koliko ti ukupno uzme država kad primiš platu i potrošiš je u zemlji. Ti kad odeš u prodavnicu da kupiš nešto, ti onda plaćaš i razne takse na to što kupuješ (to ti uračunaju u cenu).
[ Ivan Dimkovic @ 18.06.2012. 15:19 ] @
Niko na ovom svetu ne racuna stope poreza na zaradu dodavajuci PDV-ove i sl...

Btw, te "takse" ima i svaka druga zemlja na ovom svetu, negde se zovu porez na dodatnu vrednost (PDV, VAT, MwSt, IVA) a negde su najobicniji porez na promet (sales tax). U svakom slucaju, ti porezi blage veze nemaju sa porezom na zaradu niti se mogu tek tako zbrajati sa porezom na zaradu - a placas ih svuda na ovom svetu, od Japana do USA.

Sve u svemu, grafikon je totalna besmislica sa katastrofalnim propustima koji ga cine potpuno neupotrebljivim za bilo sta osim eventualno za ismevanje autora istog.
[ Dexic @ 18.06.2012. 15:46 ] @
Jedino ako uzimaju u obzir samo plate do prve granice za sve zemlje (sto je u Srbiji - SVE plate). Pa onda Nemac i placa manje od Srbina.
Koliko sam video u Nemackoj do ~750EUR mesecno (ili sada 800e?) placas samo neke minimalne doprinose ili porez, koji ne dolaze do 20%? Dok u Srbiji placas lepo 39% od pune bruto plate.
[ Nedeljko @ 18.06.2012. 15:50 ] @
Citat:
DaliborP: Porez+doprinosi u Srbiji su oko 40% od bruto plate.


Ili 67% od neto plate. U Sloveniji je 50% od bruto plate ili 100% od neto plate.
[ tdusko @ 18.06.2012. 16:18 ] @
Citat:
Dexic: Jedino ako uzimaju u obzir samo plate do prve granice za sve zemlje (sto je u Srbiji - SVE plate). Pa onda Nemac i placa manje od Srbina.
Koliko sam video u Nemackoj do ~750EUR mesecno (ili sada 800e?) placas samo neke minimalne doprinose ili porez, koji ne dolaze do 20%? Dok u Srbiji placas lepo 39% od pune bruto plate.


Citat:
Personal or individual taxation varies and increases progressively depending on the employee's salary. Those earning less than €7,664 per year are exempt from income tax, and the maximum level tax can reach is 42 percent.

...

Other deductions from the salary/wage

Employees must also pay a compulsory fee of approximately 20 percent of their wage for social security (the same amount is also paid by the employer) although this amount is included in the total salary tax percentage. Full time employees must pay the following deductions: social insurance, health insurance, pensions insurance, healthcare insurance and unemployment insurance. These can be broken down as follows:

Health insurance is around 6.5% of taxable income (before tax, minus deductions)
Pensions insurance is almost 10% of taxable income
Unemployment insurance is 3.25% of taxable income
Healthcare insurance is almost 1% of taxable income (for nursing services in old age)
Solidarity tax is 5.5% of wage tax (this goes towards rebuilding the former East Germany. The tax amounts to 5.5% of income tax or corporate tax for businesses and must be paid by all companies and self and company-employed workers.)
Church tax (Kirchensteuer)is 8-9% of wage tax (only relevant if a Catholic or Protestant religion has been stated on the tax form)

This makes about 21 percent of social security contributions which is mirrored by employers who pay the same amount of contributions to the state.


Porezi i doprinosi DE


U praksi to izgleda tako da neto moze da varira od 1552 do 2130 Eur za platu od 3000 Eur bruto u zavisnosti od poreske klase. Pritom porez moze biti 250, a moze biti i 825 Eur dok za platu koja prelazi odredjenu granicu opet se primenjuje druga stopa oporezivanja. Itd itd, kao sto sam vec rekao dijagram je uproscen da nema gde vise.



[ Nedeljko @ 18.06.2012. 16:34 ] @
Ja bih rekao da je dijagram izvučen iz dupeta.
[ BluesRocker @ 18.06.2012. 17:10 ] @
Meni se čini da se samo za Srbiju računa procenat na neto platu, a za ostale zemlje od bruto plate.

Citat:
a u Srbiji 69,8 odsto od ukupne neto zarade

Ova konstrukcija ne može nikako da se upotrebi - procenat od ukupne neto zarade, može samo procenat od ukupne bruto zarade ili procenat koji se plaća na neto zaradu.

Vidi se da novinar pojma nema o osnovama ekonomije.
[ Boris_ZR @ 18.06.2012. 18:33 ] @
Kakva budalaština, baš sam nedavno gledao nešto slično na verodostojnijem sajtu.
Prve po doprinosima su ove bogate države (razumljivo), negde je čak i preko 50% od neto plate, u DE je valjda bilo nešto blizu 50%.