[ pisac @ 18.06.2012. 15:15 ] @
Zna li neko da mi preporuči šta da uzmem od hardvera za virtuelne mašine?

Namena cele virtualizacije je da mogu brzo i efikasno da formiram sisteme sa različitim operativnim sistemima, i operišem sa snapšotovima. Sve u edukativne/eksperimentalne i svrhe testiranja. Recimo da prethodno isprobam neki upgrade ili bekap/restore koji planiram na nekom pravom serveru. Osnovni OS će verovatno biti neki Windows server sa vmware-om, mada je moguće da bude i bilo šta drugo u budućnosti, a virtuelne mašine će biti sve od CentOS-a, Ubuntu-a, Slekvera, raznih Windows-a, i ostalo...

Paralelno bi trebalo da radi recimo do desetak virtuelnih mašina, pa pretpostavljam da bi do 16GB memorije bilo dovoljno?

Koja ploča, procesor, diskovi... da li da koristim 2 velika diska sa nekim raidom za ubrzavanje ili da stavim više manjih diskova pa rasporedim virtuelne mašine po njima... da li više procesora... itd

Cena treba da bude prihvatljiva, pošto ovo ne donosi direktne mesečne prihode, a i ne plaća neka firma nego ja lično (umesto da odem na more)

[Ovu poruku je menjao pisac dana 18.06.2012. u 16:27 GMT+1]
[ nkrgovic @ 18.06.2012. 15:31 ] @
Skoro mi jedan kolega koga jako postujem rece "ne pamtim kad sam zadnji put uzeo server sa manje od 96GB RAM-a". OK, to je server, ali smisao stoji - uzmi sto vise mozes memorije i sto vise core-ova. Vise ti znaci veci broj sporijih core-ova nego manji broj brzih, posebno ako je za test. Ne planiraj Windows, idi ili na Win server + HyperV , ili Citrix, ili VM Ware, ili Linux pa Xen ili KVM. Nikako Windows + Desktop aplikacija, to je samo za bas testiranje, 1-2 virtuelne masine max istovremeno.

Diskovi kako god, zavisi kakve su ti aplikacije i koliko ocekujes I/O-a paralelno. Idealna varijanta je definitivno preskupa (SAS RAID + SSD Cache), pa uzmi sta mozes.
[ Dexic @ 18.06.2012. 16:01 ] @
S' obzirom na cene SAS diskova naspram SSD-a trenutno, ja bih uvek isao na SSD, ako je budzetski moguce (a ako nije, ni SAS nije moguc sigurno - najjeftiniji kontroler je skuplji od SSD-a)
Memoriju pogledaj koliko imas masina, koliko svakoj zelis da dodlesi i nesto malo preko toga dodaj. Sa 16GB, mozes 10 masina sa po 1GB po masini bez problema da vrtis (u stvari pre ce procesor i disk biti usko grlo).

Da li ces vise diskova ili SSD je pitanje koliko ti treba PO VM-u. Ja vrtim na Windows desktopu 4-5 masina od po 10-ak GB na SSD-u. Sa snapshots ce ti SSD jos vise znaciti.


Konkretni predlozi nakon konkretnih masina :)
[ pisac @ 18.06.2012. 17:01 ] @
Eh, ja kad bih znao tačno šta mi treba ne bih ni postavio pitanje

U suštini, do sada sam koristio običan vmware workstation na XP-u i na slekveru, na normalnoj mašini sa normalnim diskom plus dodatnim externim diskom koji je držao podatke virtuelnih mašina, ali to je usporavalo do bola, i 2-3 mašine su bile maksimum podnošljivosti.

Sada sam mislio prvo da uzmem neki odgovarajući hardver koji će biti pogodan za virtualizaciju, a onda da vidim i šta da instaliram na tom hardveru. Možda za početak opet taj isti vmware a možda odmah nešto drugo što mi se učini pogodnim. Da se razumem u virtualizaciju - ne razumem se , tek treba da vidim šta je sve moguće i kako da bude što brže i efikasnije.

Pretpostavljam da procesor treba da ima te hardverske virtualizacione sposobnosti, amd-vi vt-d ili kako se god to zove, da bi bilo brže... A meni je inače cilj da recimo za linux ne moram da koristim poseban xen kernel već da mogu da instaliram običan recimo slekver sa običnim standardnim kernelom koj neće imati pojma da radi unutar virtuelne mašine.

Pare su jako ograničene, maksimalno jedno letovanje u grčkoj sam spreman da dam za server. I to van sezone


[Ovu poruku je menjao pisac dana 18.06.2012. u 18:23 GMT+1]
[ Dexic @ 18.06.2012. 18:52 ] @
Letovanje u Grckoj van sezone... svi koje znam da idu u Grcku su nasli za 200e u sezoni :D
Za tu cifru ni plocu ne bih mogao da ti predlozim...

Bitno je da li znas koliko prostora ce zauzeti masine? (na disku) Koliko planiras snapshotova, koliko njih bi HTEO da pokrenes u isto vreme, i koliko RAM-a bi hteo da im dodelis? Ako to ne znas, ne moze ti se nesto pomoci :(
Reci da je za W7 VM dovoljno 512MB RAM i 20GB max. HDD prostora (u dynamic disk formatu) mozda vazi za mene ili za nekog treceg, ali mozda tebi treba 50GB ili ti je i 10GB dovoljno.

Ako ne nameravas da imas nesto CPU intensive, predlazem da ides na sto vise jezgara (ili ako neces pokretati >4 VM-a odjednom, najjeftiniji quad core recimo). To bih ti verovatno predlozio u svakom slucaju.
AMD procesori, koliko znam SVI posle K8 podrzavaju AMD-V i naslednike istog, tako da hardverska virtualizacija nije nikakav problem, a AMD platforma sa 6 jezgara je itekako jeftinija od Intela i sa 4 (sem ako ne idemo na nesto bash matoro Intel tipa C2Q).

Memoriju moras sam da premeris i procenis... vise od 1GB RAM-a po VM-u sumnjam da ti treba, osim ako se u njima pokrece nesto sto jede RAM. Znaci broj VM-a koji bi pokrenuo u isto vreme traze X RAM-a, dodas jos 2-4GB za OS i za svaki slucaj. To je barem jeftino danas. (dok ne predjes 32GB :))

Disk opet - proceni da li ti je dovoljno recimo 60GB na SSD-u za sve masine i snapshots. Da uzimas samo jedan HDD sigurno neces.. a vec dva i najmanje ce ti kostati kao taj SSD.
[ pisac @ 18.06.2012. 19:28 ] @
Heh, ne znam kakva su to letovanja bila, daj reci mi gde su išli pa da idem i ja. Evo onda mogu i server i letovanje . Jedino ako nisi mislio na cenu po osobi... onda pomnoži to sa 4 pa oduzmi jedno 25% zbog "van sezone"

Po mašini računam 14GB diska, i 512-2GB memorije (zavisno od namene i OS-a). Biće tu dosta mrežnih aktivnosti, a pretpostavljam da će i po disku dosta da brlja pošto planiram i SQL baze. MySQL svakako ali MSSQL mi je nešto što treba da probam. Biće sigurno i jedan Win server sa AD i poneki win klijent unutar virtuelnih mašina, pošto sam nešto ispao iz Windows tokova zadnjih godina pa da obnovim znanje.

E, sad, ako računam 10 virtuelnih istovremeno, to je već 140GB prostora, pa još dodam i nekoliko neaktivnih mašina i još par snapšotova po mašini, i eto terabajta. Tako da, mislim da mi SSD igra samo za vrlo ograničeni broj mašina koje mnogo drljaju po disku (recimo tamo gde eksperimentišem sa bazama), a da će za glavninu biti u upotebi običan HDD. Sad, pitanje je da li 1x HDD1TB ili 2x HDD512GB na raid 0?

Konkretno, ima li neko neki predlog za matičnu ploču koja bi mogla da tera ovakav server? Što se tiče toga da li je AMD ili Intel, ja ne patim od toga da "intel inside" mora da vrišti na kućištu, ali nikad nisam imao AMD pa ne znam ima li kakvih negativnih posledica to što prođem jefinije sa AMD-om? Kakva su iskustva u virtualizaciji po pitanju AMD vs INTEL?

[ Dexic @ 18.06.2012. 20:11 ] @
Uh pa naravno da je po osobi :D Pa dobro, tu vec ima ihaha mesta za nesto ozbiljnije.

AMD vs. Intel - AMD odlicno radi virtualizaciju. Nemas potrebe da brines o tome. Ja licno ne koristim AMD odavno jer je posao koji radim uvek bio brzi na Intelu (cak i u doba Netburst vs. K8 kad su svi zivi hvalili K8). Ali za svrhu virtualizacije, i da je procesor sporiji naspram Intela ti to neces primetiti. A jeftiniji je definitivno.
Posto pretpostavljam da ne patis i od "mora najnovija" tehnologija, mozes proci dosta jeftinije ako ides na neki stariji Phenom 2 (6 jezgara proc) ili Intel C2Q, ali to moras juriti po oglasima.
SQL... to ne znam koji procesor bolje radi iskreno... ako nije potrebna konkretna brzina, vec perf./price, isao bih ipak na AMD.

1TB u VM-ovima? Previse je to ozbiljna kolicina podataka! Uzeo ti 1, 2 ili 4 HDD-a, ako pokrenes 10 masina u isto vreme, osetices usporenje.
RAID0 ti je NEPOTREBAN. Bukvalno. Veci seq. ti nece ama bukvalno nista znaciti (osim kad kopiras masine...).
Medjutim RAID1 bi mogao da ti koristi ako vec neces na SSD varijantu. RAID1 moze da cita sa razlicitih diskova u isto vreme, i time "smanjuje seek time". To ces vise primetiti naspram seq. u RAID0. Mislim da cak i integrisani Intel ICH ima "elevated reads" (tako se valjda zove..) za RAID1 nizove.
Kod AMD-a vec ne znam da li SB850 ili noviji imaju podrsku za to (niti to igde pise u dokumentaciji, jedino da se isproba).

Ali pogledaj ovo:
http://geizhals.at/eu/626824
SSD od 512GB je vec 350e (a verujem da mozes nekako da ga nabavis iz Nemacke da te otprilike toliko kosta)
ili 256GB je vec 180e:
http://geizhals.at/eu/626737
Mislim da ti se vise isplati da malo smanjis budzet za plocu, procesor, HDD (ili ga ne uzimas) i memoriju a uzmes barem ovaj manji SSD. Tj. vise se isplati po pitanju performansi.
Ako ides na HDD-ove, probaj vise manjih da uzmes i spajas po 2 u RAID1 znaci.
[ monkeyjob @ 01.07.2012. 15:27 ] @
evo ti kako da konfigurises masinu

http://www.youtube.com/watch?v=26enkCzkJHQ

Sale nikad na odmet
[ joca_012 @ 15.07.2012. 06:42 ] @
Šta se može uraditi sa mašinom: DELL POWEREDGE 2850? Mislim da ima dva XEON procesora sa po jednim jezgrom (3.6GHz, 2MB cache), podržava do 16GB RAM-a (to bih mu nadogradio, trenitno ima manje), i ima 4 SCSI diska u RAID-u od po 35 GB i jedan od 150... Moze li opsluziti desetak win XP i sa kojkim softverom. Čuo sam da VMware ESXi podrzava arhitekture samo sa jednom CPU. Da li to znaci da nece koristi drugi procesor, ili neće uopšte raditi na ovakvoj arhitekturi?
[ Dexic @ 15.07.2012. 11:05 ] @
Jesi siguran da tom serveru ne treba slucajno RDRIMM (Rambus) memorija? Po brzini procesora bih rekao da ne, ali za svaki slucaj. Rambus ces i tesko naci i kostace vise nego kasvetan novi server cak i vani.

Koliko mozes da opsluzis... bice tesno po pitanju procesorske snage za 10 VM-a, ali moci ce. Diskovi su sasvim pristojni za toliko a 16GB RAM-a ce biti i vise nego dovoljno.
[ joca_012 @ 15.07.2012. 21:06 ] @
A da li VMware ima i besplatan softver ili OS za tanke klijente? Probao sam da instaliram jednu virtuelnu masinu, i zanima me da li je potrebno i drajvere instalirati? A sta je sa zvukom? Da li ce sve virtualne masine imati zvuk?
[ pisac @ 20.07.2012. 00:17 ] @
Citat:
joca_012: Šta se može uraditi sa mašinom: DELL POWEREDGE 2850?

Heh, ja dobio DELL POWEREDGE 1850: 2x Xeon2.8GHz/2MB/fsb800MHz, 1x ultra320scsi 70GB, memorija proširiva do 16GB sa 4x 4GB DDR2 ECC.
A takođe i FUJITSU/SIEMENS PRIMERGY RX200 S2: 1x Xeon2.8GHz/2MB/fsb800MHz (prosirivo na 2x), 2x ultra320scsi 70GB, memorija proširiva do 16GB sa 8x 2GB DDR2 ECC.

Citat:
Dexic: bice tesno po pitanju procesorske snage za 10 VM-a, ali moci ce.


Ja mogu malo da smanjim zahteve (manje snapšotova i mašina) i podelim sve na 2 servera, pa ću dobiti otprilike dovoljno za početak. Međutim, fali mi jedan XEON na fujitsu (i ne bi smetao još jedan SCSI u raid-u na Dell-u). Kako će da se nosi navedeni Xeon koji inače nema ni "Hyper-Threading" ni "Virtualization Technology (VT-x)" sa ovim mojim zahtevima? I koliko će da smeta nedostatak drugog Xeon-a na Fujitsu (pa da vidim da li negde da ga nabavim)?

Sem toga, za DDR2 (mnogo skuplju od DDR3) ECC memoriju moram da puknem bar pola od planiranih para, pa se razmišljam da li mi se uopšte sve to isplati (da ulažem u zastarelu opremu), ili da odmah idem na nešto novo (sa hyper-threading + VT-x, uz DDR3), oko duplo skuplje i 10x bolje? (pitanje je u stvari da li za 2x skuplje može biti 10x bolje ili će ispasti bolje taman koliko je i skuplje)?
[ Ned123 @ 20.07.2012. 06:16 ] @
Citat:
pisac:Kako će da se nosi navedeni Xeon koji inače nema ni "Hyper-Threading" ni "Virtualization Technology (VT-x)" sa ovim mojim zahtevima?

Skoro nikako :) Bez VT-x nema 64-bitnih virtuelnih mašina uopšte a i 32-bitne će se vući kao prebijene mačke.

Moj savjet je u ovom slučaju da nabaviš jedan dobar desktop (ubaciš unutra neki Intel/Broadcom NIC - ukoliko misliš koristiti ESXi) sa 16GB RAM-a i bar 2-3 SATA 320/500GB diska (bolje je više manjih diskova zato što će te "zaklati" IOPS daleko prije kapaciteta). Procesor u stvari nije bitna stavka u setup-u dok podržava sve latest and greatest tehnologije i ima bar 4 jezgra. Za nekakav RAID ćeš trebati prave hardverske kontrolere (bar u slučaju ESXi-ja) a oni koštaju kao cijeli desktop pa pretpostavljam da te u ovoj fazi RAID neće zanimati?
[ pisac @ 20.07.2012. 14:18 ] @
Ops, sad sam gledao dell, i on vidi u sebi 4 procesora! Na svakom od njih je Cpu cores:1 Core id:0.
[ pisacc @ 28.10.2012. 01:59 ] @
Još nisam kupio ništa, ali sada imam više para

Dakle, max. budžet je oko 900 evra, ali je to "smart" budžet. Odnosno, ako za recimo 700 evra (22% manje) mogu da nađem nešto što samo 10% lošije, onda ću da kupim to od 700. Ne jurim top hardver nego optimalni odnos cene i snage.

Uzeću jedan SSD od 250GB, SATA HDD 2TB eventualno u RAID1, memorija >= 32GB po mogućnosti ECC ako ne bude preskupo, i 2x NIC 1GB.

Poželjno da ima i serijski. Slotova za kartice što više to bolje.

Dotle sam stigao, ali sad treba odabrati glavno. Zna li neko da mi preporuči odgovarajuću ploču, procesor, itd...
[ borkowski @ 28.10.2012. 10:00 ] @
šta će ti serijski port?
[ pisacc @ 28.10.2012. 23:38 ] @
Da kačim serijske uređaje

Verovao ili ne, meni su svi serijski portovi na ovih nekoliko kompjutera zauzeti. Na ovom kompjuteru sa koga pišem, preko jednog se čitaju temperature sa senzora u kući, a drugi mi je trebao za gsm gejtvej. Pošto nisam imao drugi serijski, morao sam da stavim gsm gejtvej koji ima usb. A taj mi je trebao za nešto drugo.
[ pisacc @ 31.10.2012. 10:40 ] @
Da se ja ne bih suvišno udubljivao u problematiku (jer mi je već puna glava koječega), neka neko da neki hint šta bi moglo od ploča i procesora da uđe u moj budžet, pa ću ja da to proučim i razradim varijante oko tog predloga.

Dakle, mislim da bi proc trebalo da ima 8 jezgra (a ne smeta i više), ploča najmanje 4 mem slota (za 4x8GB RAM-a) ali poželjno više radi raznih kombinacija i budućih proširenja (8x4GB, 4x8GB+4x4GB, 8x8GB...)

Sa većim RAM-om u svakoj virtualnoj mašini ću valjda smanjiti drljanje po disku, pa se nadam da mi je SATA varijanta dovoljna, odnosno da mi ne treba SAS. Da li da tražim hardverski RAID1 ili ne, sada sam u dilemi. U svakom slučaju ne smeta ako se cena zadrži u granicama razuma.

[Ovu poruku je menjao pisacc dana 31.10.2012. u 14:56 GMT+1]
[ Ned123 @ 31.10.2012. 10:58 ] @
Ploča/CPU - bilo koja (čitaj najjeftinija) kombinacija sa podrškom za VT-x obavezno, VD-d ako je ikako moguće, EPT po želji. CPU ti nikad neće biti ograničavajući faktor za virtuelizaciju sa performansne strane - broj jezgara, brzina!
Dodatni Gb Ethernet adapter sa VMware HCL liste ukoliko slučajno ideš na vSphere (www.vmware.com/go/hcl) - ja ne znam ni za jednu desktop ploču čiji LOM u ovom momentu ima podršku za vSphere!
Hardverski RAID kontroler po želji i ukoliko ideš na VMware. Sa softverskim/fake kontrolerom nema RAID-a i to je to.

Što više RAM-a!

Što više HDD spindle-ova (LUN-ova na posebnim HDD-ovima). Rule of thumb je: 3-4 mašine na jednom SATA LUN-u, duplo toliko na SAS 15k. Sve preko toga i imaćeš situaciju da ti se diskovi guše sa IOPS-om!
[ agvozden @ 01.11.2012. 11:27 ] @
^ ukoliko teras vmware preko vindouza onda ne trebas da vodis racuna o mreznoj, ovo vazi samo za esx.

ukoliko zelis paravirtualizaciju onda probaj xenserver, on ce podrzati sve sto podrzava i neki drugi linuks.
ali i u tom slucaju otpada softverska RAID kontrola.

RAM - saberi potrosnju po virtualnim masinama i to je to + OS

procesor, nebitan u mnogim slucajevima, kod nekih varijanti bitan, ali ne verujem da ces se baviti obradom grafike na virtualnim masinama.
[ Ned123 @ 01.11.2012. 11:49 ] @
Citat:
agvozden: ^ ukoliko teras vmware preko vindouza onda ne trebas da vodis racuna o mreznoj, ovo vazi samo za esx.


Tako je (VSphere=ESXi), ali Player nije nikad ni bio stvarna solucija za pokretanje nečeg ozbiljnijeg od testiranja sa jednom/dvije VM. Workstation se plaća a isto u većoj mjeri važi i za njega.
[ agvozden @ 02.11.2012. 11:06 ] @
^ ja to zbog osnovnog posta:

Citat:
Osnovni OS će verovatno biti neki Windows server sa vmware-om, mada je moguće da bude i bilo šta drugo u budućnosti, a virtuelne mašine će biti sve od CentOS-a, Ubuntu-a, Slekvera, raznih Windows-a, i ostalo...


naravno da nije za ozbiljan rad, ali dobro dodje za igranje i praksu (mada ja za to vise gotivim VirtualBox)...
[ Ned123 @ 02.11.2012. 18:38 ] @
Da budem iskren nisam ni primijetio isprve da je postavljač teme zaista planirao da to tjera on top of Windows, ali sam vidio:
Citat:
pisacc: Paralelno bi trebalo da radi recimo do desetak virtuelnih mašina, pa pretpostavljam da bi do 16GB memorije bilo dovoljno?

To je jednostavno posao za bare-metal Hypervisor. Sa Windows-om i nekim desktop rješenjem najbolje što će izvući je 4-5 mašina.
[ monkeyjob @ 25.11.2012. 22:36 ] @
Posto sam skoro kupio novu masinu, evo svima savet za virtuelzaju (bez preterivanja):
1. Procesor sam uzeo i7-3820 (podnožje 2011) mana ovog procesora je sto uy njega ne dolayi kuler, pa sma pukao još 3800 dinara za neki skup kuler, pošto nema jeftinih na tržištu. Ko bude kupovao procesor za virtuelizaciju može i i5. NIKAKO AMD
2. Ploca - bitno je samo da ima 4 slota za memoriju.
3. memorija 2x4GB (bilo bi dobro uzeti 4x4GB) pošto 4GB košta manje od 2000 din
4. Grafika je najefinija NVidia 1Gb bez ventilatora (da ne bi prozujao vremenom)
5. HDD, uzeo sam 2x250GB, imam već 2 komada od 250GB. Bitno je staviti 2 HDD u RAID 0, monogo je brži računar, a SDD diskovi su još skupi, ovako mašina radi kao zver. Imam 2 particije, jedna za OS, a druga za razne gluposti, nikako za bitne podatke
6. I za virtuelizaciju bitno je da imaš 2 monitora. Kupio sam 22" monitor malo napucan, i nisam pogrešio.
[ agvozden @ 26.11.2012. 09:46 ] @
Otkud to da AMD nije dobar za virtualizaciju?
Ni ja nisam voleo AMD posle grešaka sapokretnim zarezom još od vremena 486, ali po pitanju virtualizacije to radi sasvim OK.
Terao sam Xen Server na žutoj mašini sa nekim X3 procesorom i nikada nije pravio problem.
Takođe i Virtual Box na Ubuntu host-u sa još starijim AMD-om...
Kod Intela mi se javljalo kočenje (doduše, više mislim da je zbog nekih drugih stvari).
[ rajco @ 26.11.2012. 10:00 ] @
Grafiku nemaš razloga da uzimaš odvojenu, šta više bolje je da to bude integrisano rešenje. Što su dva monitora bitna?
[ borkowski @ 27.11.2012. 19:52 ] @
Citat:
monkeyjob:
Bitno je staviti 2 HDD u RAID 0


ovo je jako pametno..
[ monkeyjob @ 27.11.2012. 23:18 ] @
Evo ovako stoji moje gledanje stvari:
1. Sto se tice Intela, kad god sam radio neko renderovanje, Intel je kidao AMD zbog kes memeorije ( I to traje godinama) Nije los AMD, ali ga ne preferiram vise. Do duse, jednom sam kupio AMD I nikad vise, samo full intel (ne Celeron). Na primer kad imas neki veliki SQL ili neku grafiku, 10 puta bolje radi Intel. Do duse AMD za serverske procesore, zna da izbaci neke novine pre Intela. Samo PAZNJA: Pod WinSRV2012, HyperV radi sa Intel i3, i5, i7 procesorima
2. Sa Ati-jem sam se mucio sa Hyper-V, NVidia radi besprekorno, a zasto grafika - zato sto uljucim remote fx, pa imam grafiku kao na fizickoj masini - mogu da pokrenem bilo koju igricu. Na primer, tvoj drugar (koji ima los komp) uradi remote desktop na virtuelni racunar koji si samo za njega napravio I mozete zahtevnu igricu da igrate zajedno.
3. Kad sam podigao HyperV, racunar je kocio, posto sam imao SATAII diskove, pa sam odlucio da uradim RAID 0, sada kad pokrenem 4 virtualne masine od jednom, podizu se bez problema, ali nista bitno ne snimati na ove diskove, I ako jel sada nesto sigurniji RAID 0 lanac.

A sad pitanje jedno, ako moze mala pomoc, cello vece trazim ,ali ne mogu da pronadjem. Kako se zove opcija kod RAID1 kada se na primer na 2 HDD upisuju podaci u isto vreme, a kad se podaci citaju on povlaci podatke sa oba diska, tako da simulira RAID 0? Ovu opciju sam video kod storidza, ali da neki PC to podrzava, jos nisam video.
Pozdrav svima.
[ rajco @ 28.11.2012. 08:19 ] @
Kod raid-a 10 imaš i brzinu i sigurnost.
[ pisacc @ 27.01.2013. 23:43 ] @
Ufff. tek danas sam se bacio na traženje odgovarajućeg hardvera, i eksplodiraće mi glava od procesora a još nisam ni stigao do ploče.

Značiiiii, šta recimo sad da izaberem od ovih koji imaju skoro identičnu cenu od 250€ i svaki po 4 jezgra: Intel i7-3770(LGA1155), i7-3820(LGA2011), Xeon E3-1220(LGA1155)? A tu sada bih rado umešao i AMD FX-8350 koji ima čak 8 jezgara i košta samo 160€ ali se čini da vuče struju ko grejalica. Htedoh da razmotrim i neki AMD Opteron 42xx ali ih izgleda nema u ponudi u Srbiji. A možda je bolje da idem na i5-3570 koji je 175€.

Bre, nekada je izbor procesora bio mnogo jednostavniji, nije bilo ovoliko koječega sa kojekakvim flegovima, i što se razlikuju u samo nekim brojevima a imaju iste frekvencije...

Znao sam da će glava da mi se naduva kao balon... ovaj i7-3770 se od E3-1220 razlikuje samo u tome što je i7 za desktop a E3 za servere, i što E3 nema hyper-threading(!?). Ha? Pa zar ne bi trebao serverski Xeon da bude napredniji od kućnog i7? Onaj i7-3820 za iste pare ima malo više keša, i drugo (skuplje?) podnožje koje se koristi za "extreme" i Xeon E5.

A onda za taj neki procesor treba da tražim ploču koja podržava IOMMU virtualizaciju i >=32GB rama... što ću verovatno morati opet da uklapam sa (izmenjenim) podnožjem/procesorom pošto neće biti dostupno na jeftinijim pločama....

Upomooooć

http://en.wikipedia.org/wiki/Sandy_Bridge
http://en.wikipedia.org/wiki/L..._Intel_Core_i7_microprocessors
http://en.wikipedia.org/wiki/Core_i3
http://www.cpu-world.com/Compa..._vs_Intel_Xeon_E3-1220_v2.html

[ borkowski @ 29.01.2013. 18:41 ] @
od ova 3 intela, bez razmišljanja i7-3820, ako izabereš neki od ova druga dva nema potrebe da tražiš ploču koja podržava više od 32gb memorije, pošto oni podržavaju maks. 32gb
[ pisacc @ 29.01.2013. 22:40 ] @
Dok se davim u benchmarcima i analizama, evo prvog predloga koji je isplivao (za sada), da čujem mišljenja:

Procesor: AMD FX-8320 (142€)
Ploča: GIGABYTE GA-970A-DS3 (65€) ili GA-970A-UD3 (81€)

Obe ploče bi trebalo da podržavaju IOMMU virtualizaciju sa ACPI-IVRS (bem li ga šta to znači, ali našao sam na netu kao bitno). Ova skuplja valjda ima 2USB više + 2xPCIE16 ako sam ja dobro ukapirao, mada meni to ne treba ionako. Nego me brine serijski port (što je pod obavezno), nešto ga nema na slikama a u specifikacijama se pominje samo na skupljem.

Nažalost nema integrisanu grafiku, tako da ću to morati da dokupim (neku krdžu od 25€).

AMD mi sa svojih 8 jezgara deluje kao sasvim uporediv (ili bolji?) za virtualizaciju u odnosu na Intel, a po dosta nižoj ceni. Jeste da AMD vuče 100W struje više od Intela, ali to bi na godišnjem nivou trebalo da me košta ispod 50€, tako da to skoro pa zanemarujem. Jedino me buka ventilatora malo brine, jer šta se jače greje treba i da se jače hladi.

Sve bi ovo valjda značilo da za 232€-248€ dobijam vrlo upotrebljivu ploču za virtualizaciju. Na to još 32GB(140€) memorije, i to je onda 372-388€ komplet.

Šta mislite?



[Ovu poruku je menjao pisacc dana 29.01.2013. u 23:57 GMT+1]
[ niceness @ 29.01.2013. 23:07 ] @
Citat:
...Nego me brine serijski port (što je pod obavezno), nešto ga nema na slikama a u specifikacijama se pominje samo na skupljem.
Ni jedna od tih ploča nema serijski port na zadnjem panelu, dok neki modeli (GA-970A-D3 rev. 3.0, GA-970A-UD3 rev. 3.0,1.0,1.1) imaju interni konektor za spajanje dodatnog bracketa sa serijskim (DE-9) konektorom (nešto ovakvo).
[ pisacc @ 30.01.2013. 01:42 ] @
Valjda stiže uz ploču, a ako ne stiže, imam takvih iz doba Pentium 1 ere...

Nego, gledam sada malko informacije, i vidim da je laž da 8320 ima 8 jezgara... ima 4 jezgra a 8 threadova. Isto kao i ovi Inteli što sam naveo. I /proc/cpuinfo im je skoro identičan. Samo phenomi i opteroni imaju pravih 6-8 jezgara...

Znači, AMD malo lažucka.

Inače, šta mislite o drugom predlogu:
Procesor: i7-3770 (250€)
Ploča: MSI Z77A-G43 (85€) sa integrisanom grafikom

Skuplje za otprilike samo 90€ od AMD varijante, što i nije mnogo. A troši manje struje, što znači manji račun za struju i tiši rad kompjutera. A uz to Intel je brži generalno (mada ne znam da li to važi i za virtualizaciju, pošto takve benčmarke nigde nisam našao). Izgleda da isto ima interni serijski.

Nego, buni me ovaj kombinovani konektor za tastaturu+miša. Nisam nešto u toku kako se to koristi, znači li da moram da biram da li ću da ubodem tastaturu ili miša? A kako onda da povežem KVM svič koji nema USB, verovatno nikako...?

[Ovu poruku je menjao pisacc dana 30.01.2013. u 03:30 GMT+1]
[ Ned123 @ 30.01.2013. 06:06 ] @
Ja ću imati jedno glupo pitanje prije nego išta dodam:

Šta ti tačno misliš instalirati na tu mašinu, pošto hardver prilično zavisi od toga?

PS: Ne znam da li će ti ovo šta značiti ali USB (device, ne i kontroler naravno), serijski ili paralelni port mogu u isto vrijeme biti konektovani samo ili na host ili na jednu virtuelnu mašinu na njemu!
[ pisacc @ 30.01.2013. 11:53 ] @
Sve i bilo šta. Za početak HiperV, Xen, Kvm, ESX, Win server sa vmware...

Treba mi za testiranje svega i svačega, i će da bude maksimalno opterećena

Na kraju testiranja (što neće biti ove godine) će jedna od tih stvari da legne i da radi konstantno uz 5-6 virtualnih servera raznih tipova.
[ pisacc @ 30.01.2013. 15:54 ] @
Upoređujem sada i7-3770 sa i7-3820.

Iako su cene procesora iste, cene matičnih ploča su drastično skuplje. Uz to, koliko reče kolega sa foruma, uz 3820 se mora dokupiti hladnjak (dok mi u radnji za 3770 kažu da "misle da" hladnjak stiže uz procesor).

Takođe, po ovom poređenju ispada da 3820 ne podržava Trusted Execution Technology niti vPRO. Mislim da je ovaj prvi nebitan, ali koliko može biti važan vPRO za ono što meni treba? Po opisima bih rekao da je to neka šarena laža marketinga, ili baš i nije? Što se tiče duplo većeg memory bandwidth-a, on bi verovatno imao neku ulogu tokom paralelnog rada virtualnih mašina (ili se varam), ali koliku?

Inače najjeftinija matična koja ima obične PCI slotove (a koji su pod obavezno) je ASrock X79 extreme4 (172€), a za nju čak ni ne mogu da utvrdim da li podržava VT-d. Pri tome ima max 32GB RAM-a tako da ne bih mogao ni da iskoristim onih procesorskih max. 64GB RAM-a.

Sve to bi značilo da procesor + ploča + hladnjak + grafička = oko 475€m, što je čitavih 140€ skuplje od i7-3770 varijante a čak 230€ skuplje od AMD FX-8320 varijante, a da nisam siguran da li išta bolje dobijam od i7-3770.

Dakle, koje su konkretne prednosti koje bih imao sa i7-3820 u ovoj (ili nekoj još skupljoj) konfiguraciji, u odnosu na i7-3770 u onoj pomenutoj konfiguraciji?
[ pisacc @ 05.02.2013. 12:50 ] @
Ako ima neko šta da kaže u vezi teme, neka priča brzo, pošto su komponente već naručene (ali pare nisu date)...
[ TrickyTrix @ 25.07.2013. 21:58 ] @
I koju si konfiguraciju na kraju uzeo i kako radi?

Ja razmišljam da uzmem sledeću konfiguraciju za ESXi kućni server:
Matična ploča: Gigabyte GA-990FXA-UD5 – 14490 din
Procesor: AMD FX8350 – 18832 din
Memorija: Kingston DDR3 2x8GB CL9 – 14628 din
Grafička karta: ASUS AMD Radeon 6450 – 4020 din
[ Fabolous @ 16.09.2013. 08:01 ] @
Mene zanima konf za 2-3 virtuelne masine, za testiranje svega i svacega, pretezno linux okruzenje
[ agvozden @ 17.09.2013. 09:20 ] @
za testiranje bilo koji komp sa procesorom koji ima VT.

ako koristis VIRTUALBOX onda ti nije neophodan VT (ali je pozeljan). VMWARE je malo izbirljiv po pitanju hardvera, posebno mrezne karte, dok ce XEN SERVER da radi na vecini platformi.
[ pisac @ 24.09.2013. 18:47 ] @
Citat:
TrickyTrix: I koju si konfiguraciju na kraju uzeo i kako radi?

Ja razmišljam da uzmem sledeću konfiguraciju za ESXi kućni server:
Matična ploča: Gigabyte GA-990FXA-UD5 – 14490 din
Procesor: AMD FX8350 – 18832 din...


Izvini na kašnjenu, ali tek sam sad primetio pitanje.

Uzeo sam i7-3770 sa ASRock z77 pro4. Procesor je super, a sa matičnom pločom nisam zadovoljan nimalo, ali sve u svemu - funkcioniše.

Uzgred, što se tiče AMD-a, cela moja INTEL konfiguracija sa jednim wd black diskom troši samo 35W, što je manje bre od Pentiuma 1. I naravno, sve je perfektno tiho (uzeo sam dobro napajanje sa velikim ventilatorom).

Potršnja i buka su bili glavni razlozi da ne uzmem AMD.