[ pecooou @ 19.06.2012. 11:53 ] @
Radim jedan sajt, html+css, da li moze neko da me posavetuje kako najlakse da napravim da vlasnik sajta sam menja podatke tj. cifre?
Sa bazama sam slab tako da bi dobro bilo da se izbegnu.
Hvala unapred
[ plus_minus @ 19.06.2012. 12:00 ] @
Napiši čoveku jedno uputstvo onda kad završiš.
Znači, napraviš još jedan sajtić koji će da radi samo za njega u lokalu, isto čist html + malo css-a, koliko da ne bude šturo html tekst i to je to.
A taj sajt je ništa drugo već podsetnik, reminder, uputstvo. Znači, ništa localhost itd. Gde god da ga smesti da radi kada klikne na index.html.
I tu se potrudiš da obuhvatiš SVE, svaki detalj onoga što će mu značiti onda kada mu predaš kod.

Ako čovek nije radio ni html nikada, ne preostaje ti ništa drugo već da napišeš i kratak tutorijal za <p> <b> <em> <i> tagove, itd, itd... kada da ih dodaje i šta koji predstavlja u sklopu podsetnika, jer to svako može veoma lako da ukapira.
A to će mu trebati onda kada bude dodavao tekst.

Isto tako, potrdudi se da stavljaš komentare pre nego što dođe deo gde je kod koji se vidi na ekranu, piši ih kao hintove, značiće toj osobi, samo tako.

Znači, ako nemaš neku šemu i logiku po kojem ti trenutno dodaješ stranice, biće ti veselo.
[ acca3 @ 19.06.2012. 13:49 ] @
To bi morao neki mali CMS da se napravi, po mom mišljenju najlakše je sa PHP-om.
Da bi se negde pamtile i kasnije odatle izvlačile te cifre (pretpostavljam cene ili nešto slično) mora neka baza da postoji, ali ta baza ne mora da bude mySQL ili slično. Ako je mali broj podataka kao baza može da posluži i XML ili čak običan .txt fajl.
[ plus_minus @ 19.06.2012. 14:23 ] @
Pa, poželjno je da ima neku vrstu baze, naravno, ali ako je već počeo tako da pravi, onda i ne mora.
U tom slučaju on onda mora da objasni čoveku kako da, 'ručno', otvaranjem fajla u nekom tekstualnom editoru, upisuje podatke i nakon toga, kako da uploaduje, koji program za upload, itd. ukoliko njegov klijent nema ni trunke dodirnih tačaka sa html-om...
[ pecooou @ 19.06.2012. 16:00 ] @
Hvala na brzim odgovorima !!!

I ja sam planirao da objasnim coveku sta i gde treba da menja u HTML-u al' rekoh da olaksam coveku malo posto ce verovatno da se menjaju vrednosti svakodnevno a nije se susretao sa ovakvim stvarima.

Znaci, kada bi moglo nekako da se napravi da se menja jedan fajl (.txt bi bio odlican) i da uploaduje samo njega

U pitanju su desetak vrednosti, kao sto acca rece, cene nekih artikala.
Moze li, kada je u pitanju .txt fajl, da se naprave upiti kao za bazu i da on vuce vrednosti iz tog txt-a ili coveka malo da vratim u skolsko doba pa i da nauci nesto :)
[ plus_minus @ 19.06.2012. 18:32 ] @
Citat:
I ja sam planirao da objasnim coveku sta i gde treba da menja u HTML-u al' rekoh da olaksam coveku malo posto ce verovatno da se menjaju vrednosti svakodnevno a nije se susretao sa ovakvim stvarima.


Pa ako je tako, zašto onda html+css only? Vrlo hrabro od tebe ako se, kako napisa, ne snalaziš nešto naj, naj sa bazama a prihvatio si da radiš sajt koji će se ažurirati svakodnevno.
[ pecooou @ 20.06.2012. 02:15 ] @
Predjoh na baze, ziveli, zdraveli
[ whitie2004 @ 20.06.2012. 07:49 ] @
Vidi, desetak podataka je velika kolicina, tu ti orakle ne gine ... jes hau jes no ! Sto napraviste filozofiju od toga ....

Kreiraj mali registar u obliku .ini ili .xml ili nesto tako, i isto tako mali php koji ce tim podacima popunjavati stranice na sajtu! Korisniku ostaje da edituje taj fajl.