[ mikikg @ 20.06.2012. 00:52 ] @
Pozdrav,

vec duze vreme razmisljam da postavim temu oko visoko-kvalitetnih audio AD i DA konvertora i evo napokon sam se odlucio za to.
Posto je cela ova tehnika poprilicno komplikovana, eto fine teme da o tome diskutujemo :)

Kao prvo, interesuje me DIY izrada takvih sklopova koji bi bili prikljuceni na PC racunar nekim od ovih komunikacionih kanala:
- USB
- FireWire
- LAN
- WiFi

Druga stvar koja me interesuje je izrada AD i DA konvertora sa visokim sample-rate, reda 192 kHz ili vise. Znam da ce neko reci "pa sta ce ti toliko" :) Jednostavno treba mi za razna merenja koja nisu specificno vezana za audio tehniku vec za RF tehniku :)

Sledeci klucni parametar mi je da AD i DA konvertori poseduje diferencialne ulaze i izlaze jer ce se "baratati" sa I/Q signalima. Tehnicki mi treba "samo" stereo ulaz i stereo izlaz.

Sledece pitanje je kako se sa ovih AD i DA prikljuciti na PC, tj kako I2S, PCM ili DTD stream sto kvalitetnije (problemi sa clock jitter) preneti na USB ili FireFire portove. Dakle ovde je pitanje vezano za audio DSP procesore, mada tehnicki mi ne treba nikakva dodatna obrada signala (EQ i tome slicno) sem "prebacivanje" strima na PC port.

Jedan od velikih problema koji me muci je sta na samom PC uraditi po pitanju drivera. Ako je moguce to odraditi preko USB i nekim od HID modova (dakle native bez drivera) to bi bilo idealno. Takodje target platforma (OS) treba biti univerzalna tj da podrzava MAC OS X, Linux i Win.

U opticaju su mi nekoliko modela AD i DA konvertora od Texas Instruments i Cirrus Logic. Evo spisak pa ce mo razmotriti vec pojedinacne modele:
http://focus.ti.com/paramsearc...p;uiTemplateId=AUDIO_PRDSRCH_T
http://focus.ti.com/paramsearc...DIO_PRDSRCH_T&familyId=582
http://www.cirrus.com/en/applications/app/detail/APP25.html

Ako neko zna eventualno za neki vec integrisani (single IC, tkz AUDIO CODEC) za 192kHz AD/DA > USB neka kaze da se ne mucim bezveze sa DSP procesorima :)

Dakle, ko zna bilo sta o ovoj problematici neka slobodno pise. Do konkretne konstrukcije treba sigurno uloziti podosta truda i znanja tako da za sad je sve ovo u teoretskom razmatranju.
[ Odin D. @ 20.06.2012. 05:20 ] @
Citat:
mikikg:Jednostavno treba mi za razna merenja koja nisu specificno vezana za audio tehniku vec za RF tehniku :)

Sledeci klucni parametar mi je da AD i DA konvertori poseduje diferencialne ulaze i izlaze jer ce se "baratati" sa I/Q signalima. Tehnicki mi treba "samo" stereo ulaz i stereo izlaz.

Možeš li ovo malo dodatno pojasniti?
Šta se tačno sempluje i šta se tačno rekonstruiše.
RF sistemi imaju različite zahtjeve u pogledu SNQR, SNR, CNR... pa u zavisnosti od toga šta hoćeš da sempluješ, mjeriš, konstruišeš... zahtjevi mogu biti poprilično različiti.
[ mikikg @ 20.06.2012. 10:26 ] @
@Odin D. U sustini sampluje se i rekonstruise se I/Q signal ili da tako kazem IF signal koji dolazi (za AD slucaj) iz kvadraturnog demodulatora a za predajnu sekciju obrnuto tj generise se I/Q tj IF signal. Sve ovo sto se tice matematike se odraduje na PC racunaru gde vec imaju gotovi programi, na meni je da pokusam bukvalno da napravim eksternu zvucnu karticu sa 2 ulaza i 2 izlaza koji ce dalje biti integrisani u RF front-end koji nije bitan za ovu temu.

Evo blok diagram nasta mislim (leva strana slike, ovo sto je naznaceno kao "Per Antenna", ostalo je prakticno sve vec u PC):
http://www.ti.com/graphics/blo...m/blockdiagram_images/6091.gif

Sto se tice tehnickih zahteva, SNR, dinamika i ostalo, ajd na to da gledamo kao za klasicnu audio primenu, dakle trebaju mi sto bolji parametri koji posledicno dovode do bolje selektivnosti i osetljivosti prijemnika. Malo je ovo sve cudno ako nisi imao prilike da radis sa SDR ali cisto za poredjenje, sa bukvalno par klasicnih TTL kola i obicnom 48kHz karticom dobijam takvu osetljivost koja moze da se poredi sa (analognim) radio uredjajim iz srednje i vise klase!

Prakticno pitanje je ovde kako napraviti eksternu zvucnu karticu :)

Sto se tice diferencialnih ulaza i izlaza, evo shema neke moje konstrukcije za I/Q modulator i demodulator pa ces vec videti zasto bih isao na takav pristup (uz upotrebu diff-op-ova):
http://mikikg.files.wordpress.com/2012/01/zmsdr_tx_v12.pdf (modulator)
http://mikikg.files.wordpress.com/2011/12/zmsdr_v2_1.pdf (demodulator)

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 20.06.2012. u 11:39 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 20.06.2012. 12:16 ] @
1. nadjes ADC sa paralelnim izlazom (treba da ih ima i na mnogo vecim brzinama od 192kHz sa diferencijalnim ulazom, sa i bez integrisane reference)

2. taj paralelni izlaz vezes na neki malecni fpga gde napravis mali ring buffer od par word-ova (posto kapiram da ces da imas 16bitni a ne 8bitni dac) koji ce na externi takt od 60MHz da prazni taj bafer (kada je busy signal iskljucen) a od tog 60MHz takta koji dobija od kompa ili sa nekog externog referentnog kloka generise takt kojim sampluje datu sa adc-a i puni ring buffer

3. FT2232H usb 2.0 60MHz usb2fifo moze da tera 2 kanala na 30MHz ili jedan na 60MHz okacen direkt na fpga i dobija podatke iz ring buffer-a

4. FTDI ima drajvere za win/lin/osx tako da tu nemas problem, samo napises app koji cita taj stream i vozi misko

to je sve super jednostavno za napraviti "sematski", e sad, napraviti signal conditioner na ulazu, pcb da tu nista ne zvoni, nista ne pisti, nista ne susti... tj ceo taj deo izmedju ADC-a i stekera .. to je komplikovano (ili bar ja nemam pojma kako se to pravi, ta analogija je za mene spansko selo) .. ova digitalnija posle ADC-a je realno pdim. Ti kada bacis ftdi u 60MHz mod realno mozes da tuces izmedju 40 i 50 megabajta u sekundi sto znaci da ako stavis osrednji fpga (red velicine $20) mozes bez problema da imas 20 1MHz kanala koje tuces u PC

[ Odin D. @ 20.06.2012. 16:11 ] @
Citat:
mikikg: @Odin D. U sustini sampluje se i rekonstruise se I/Q signal ili da tako kazem IF signal koji dolazi (za AD slucaj) iz kvadraturnog demodulatora a za predajnu sekciju obrnuto tj generise se I/Q tj IF signal.

Nikako ja da ufrljim dje tu dolazi ADC sa diferencijalnim ulazom.
Koja je tacno modulacija u pitanju?
[ mikikg @ 20.06.2012. 17:05 ] @
@Odin D.

Pogledaj ovu shemu i sve desno od 74FST3253 (to je dupli 1:4 MUX) ...
http://mikikg.files.wordpress.com/2011/12/zmsdr_v2_1.pdf

Tehnicki, iz I/Q modulatora izlaze 4 signala i to po fazma, 0, 90, 180, 270 stepeni. Za prvi I izlaz se uzimaju 0 i 180 stepeni dok se za drugi Q uzima 90 i 270 stepeni. Prakticno tu je sam OP vec vezan kao diferencialni pojacivac ali zbog kompletnog boljeg analognog procesiranja bolje je da to sve vodim kao diferencialni signal sve do AD konvertora.

Pitas "Koja je tacno modulacija u pitanju?" ... tu nema modulacije vec spektar ucestanosti koji se krecu +/- nesto oko centralne frekvencije (LO / 4) i ceo taj spektar se dalje vodi u AD konvertor a zatim u PC SDR programe gde se to demodulise iz bilo koje vrste modulacije. U tom sprektru ima X signala/stanica, cak recimo stotinu i u samom SDR programu se bira koju ces tacno da slusas u jednom trenutku. Analogija ovome je mali spektralni analizator sa opsegom od recimo 192kHz koliko moze zvucna kartica (AD konvertor) da proizvede.

Sam SDR i I/Q signali/procesiranje je tema za sebe i evo ovde ceo thread oko toga:
http://www.elitesecurity.org/t431047-Software-Defined-Radio-SDR

U ovoj temi pokusavam da se skoncetrisem samo na AD / DA konvertore koji ce da mi zamene dodatne zvucne kartice a posto same konvertore cu fizicki da montiram na iste PCB gde je i RF front-end ocekujem drasticno bolje rezultate nego da to razvlacim NF kablovima.
[ bogdan.kecman @ 20.06.2012. 17:51 ] @
ako umes da odradis deo do AD konvertora ... kao sto vec napisah, onaj deo posle AD konvertora je pdim

pogledaj npr http://www.analog.com/en/analo...s/ad7723/products/product.html

1.2MHz 16bit-a, paralelni izlaz ... uzivanje ...

ako ti ne treba toliko brzina sa 400-500kHz mozes da uzmes SPI i da ga tuces sa nekim picom koji ima USB na sebi direkt u pc kroz usb 1.1 .. ako oces 8bitno mozes da napravis jos jednostavnije sa ft245 i par komponenata ...

na primer ja bi to radio za majne brzine sa pic-om i AD7988-5 16 bita 500K semplova u sekundi, pseudo diff ulaz, SPI na neki arm cortex m3 ili neki pic32mx pa preko 1.1 usb-a u komp ...

mada sa onim paralelnim je ultra jednostavno, posebno ako teras ispod 5MHz .. vezes izlaz od adc-a direkt na ft245 (koji je btw 600din u kelco-u dakle nije skup uopste) i samo napravis neki referentni oscilator koji ce na frekvenciji koju zelis (1Hz do 5MHz) da trigeruje slanje date sa ADC-a na USB :) ... mozes da stavis i neki dvokanalni ftdi cip pa preko A kanala sisas datu a preko B kanala recimo setujes taj externi oscilator da biras na kojoj frekvenciji ces da semplujes ...

dakle to je bas sitno za te brzine o kojima pricas .. pitanje je samo ono ispred ADC-a, neki op koji bi radio u open loop-u (da bi smanjio kasnjenje) koji bi gutao taj diferencijalni signal i izbacivao signal za ove obicne ili pseudo dif signale .. opet brzine su prilicno male, pogledaj ref design za ADC-e ima uglavnom preporuka koji op koristiti ...

[ bogdan.kecman @ 20.06.2012. 18:04 ] @
ili pogledaj ovaj: http://www.analog.com/en/analo...s/ad7655/products/product.html

10$
4 kanala
1MSPS
16bita
paralelni izlaz

vezes ga direkt na FT245 i vozi misko :D jedino nije diferencijalni izlaz

a mozes 500KSPS 16bita true differential, 1kanal doduse $25: AD7676

i njega isto mozes direkt da vezes na FT245 i vooooooozi misko imas 500kHz 16bitni ADC to USB za ispod $40
[ mikikg @ 20.06.2012. 20:01 ] @
@bogdan.kecman Hmm, pazi ovako, u sustini imam na raspolaganju dva pristupa:

1) da uzmem veoma (veoma) brze AD konvertore, reda 10, 100 ili 1000 MSPS sto ce mi omoguciti da preskocim ceo I/Q modulator i da bukvalno RF signal vodim u AD konvertor. Ovaj pristup recimo koristi WebSDR. To je odlicna varijanta ali je HW/SW prilicno komplikovan, zamisli samo koliko je to podataka u sekundi koji moraju da se obrade i na kraju dovuku do PC. Dakle ovde su prednost sto nemam nikakve mesace, IF sekcije i sta ja sve znam ispred AD konvertora i opseg prijema je ogroman, ALI imam problem sa dinamikom i SNR jer su takvi AD konvertori reda 8 do 12 bita rezolucije. Jos jedan bar meni problematicn faktor je sto bi tad morao SVE custom da pravim tj i sam SDR progam a to je vec van mojih tehnickih mogucnosti. Takodje morao bih ozbiljno da se pozabavim sa DSP problematikom (to sam te nekom prilikom vec i pitao) baziranoj na mocnim FPGA cipovima. Jos jedna veoma zanimljiva stvar kod ovog pristupa je ta sto se upotrebom sto brzis AD konvertora prakticno prag suma smanjuje tj SNR povecava bez povecanja rezolucije AD konvertora! Ovo se zasniva na tome da se distribucija nekog konstatnog suma onda razlaze na siri spektar pa se onda prakticno za ono parce spektra koje demodulisemo (red 50Hz do 20Khz) taj sum smanjuje. Ovo mi je veoma jak argument za ovaj pristup i ako bi uspeo da savladam DSP u neka doba verovatno cu i tako nesto probati.

2) da uzmem pristup sa kvalitetnim audio konvertorima kao sto sam i prvobitno zamislio (i temu postavio). Ovde su u pitanju 192kHz 24bitni kovertori koji imaju preko 120dB dinamike sto posledicno daje fantasticnu osetljivost celog sistema. Jesam skucen na "samo" 192kHz spektra ali iskreno vise mi i ne treba a osetljivost mi je drasticno bitniji parametar. Sa druge strane ovaj pristup mi omogucava da iskoristim gomilu gotovih stvari ukljucujuci i SDR programe gde jednostavno izaberem ulaznu/izlaznu zvucnu karticu i to je sve. Dodatno ova varijanta (ako bi mi zazivela) je zanimljiva i za primenu u audio tehnici tj zasta su prvestveno i namenjeni ovi AD/DA. Na zalost kod ovog pristupa imam i jedan vrlo kritican problem a to je sto I/Q demodulator ne moze da radi savrseno tj da se apsolutno IF izoluje od LO i to prakticno izgleda tako sto mi se periodicno na nekim ucestanostima pojavljuju harmonici u samom IF (I/Q) signalu + postoji tkz preslusavanje I i Q signala. Sve u svemu ove stvari mogu da "progutam" i ovaj pristup sam prakticno probao naravno uz upotrebu HQ eksterne zvucne kartice i to radi krajnje korektno. Dakle poenta mi je samo da AD fizicki sto blize smestim I/Q demodulatoru kako bi izbego vazdan smetnji koji se nakupe usput jer se barata sa veoma malim nivoima signala i ceo uredjaj napravio kompaktnijim.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 20.06.2012. u 21:27 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 20.06.2012. 22:06 ] @
Onda ti je idealan npr:

AD7764

24bita
312kSPS
109dB
FIR
FDMI
SPI
~10$

312kSPS na 24 bita je 1 megabajt u sekundi transfer, to moze da se progura kroz obican usb 1.1, samo bi morao neki mcu da koristis ne bi mogao direkt da ga vezes na ftdi posto ces tesko da nadjes 24bitni ulaz na ftdi-u :D ali bilo koji 16bitni pic sa usb-om ce iz zezanja da pokupi to sa SPI porta i posalje na USB, jedino ces morati da trosis neki hid ili slican protokol posto kroz CDC to nece ici.... no u svakom slucaju taj deo je jednostavan... fora sa ovim 24bitnim adc-ovima sto kao furaju 109dB je (gledao kod drugara) minimalne razlike pcb-a tih 100dB smanjuju na 80dB i manje .. minimalne razlike u kvalitetu napajanja, pcb-a i slicno... takodje ti je vrlo bitna vremenska baza, ovi obicni kristalni rezonatori od 30-50ppm su vrlo netacni ako hoces kvalitetan signal... znacajno je kod obicnog audia kapiram da je jos znacajnije kod sdr-a (ma koliko smatram sdr gubljenjem vremena :D )
[ mikikg @ 20.06.2012. 23:03 ] @
Nesto mi ovaj AD7764 bas ne lezi :( ... treba mi dva kanala a ako bi stavio dva IC to bi vec bio problem druge vrste jer kolko god da ga ja simetricno postavim na PCB to ce malo da odstupa tamo-vamo a jako mi je kriticno da oba kanala budu sto je moguce vise upareni ajd po naponu i nekako to mogu da kompeziram u SW ali fazu tesko. Zato su mi stereo audio ADC-ovi zgodnija varijanta. Ovo sto kazes da PCB ima veliki uticaj to je sve tacno i tu je neophodno primeniti sve moguce preporuke koje proizvodjaci daju za realizaciju preciznih AD sklopova. Tu idu specialni niskosumni regulatori, specialne naponske reference, specialni kondenzatori i otpornici, specialni OP-ovi, sve je specialno. Zato je tema u naslovu imala "High-performance" :) A master-clock za ADC je vec prica za sebe i tu ce isto biti zescih izazova tj nabaviti adekvatan oscilator.

Sto se tice spomenutih 16bitnih MCU, tu predpostavljam da mislis na Microchip seriju 24F i dsPIC-ove? Jel imas iskustva sa tim? Ja na zalost nemam :(
[ bogdan.kecman @ 20.06.2012. 23:18 ] @
ma taj sam ja nakliko na AD sajtu, ne moras uopste AD pogledaj malo sta nudi ko od adc-ova, ali nemoj da se zaleces za audio adc-ove, general purpose adc-ovi brzi mogu da budu kvalitetniji i jeftiniji. 1MHz adc koji je 100dB ce tebi na 200kHz da ima mnogo veci raspon neki super fancy 120dB audio 192khz dac

mcu .. ma da neki dspic ili 24f .. vidis sta ti radi posao .. koji ima hw usb i sta ti jos treba od hw-a, zgodno da ima rama dosta za neki bafer... a i usb trazi ram.. pogledaj da li MAL podrzava da se direktno prijavis kao ADC (mikrofon) ili moras da ides preko nekih drajvera
[ bogdan.kecman @ 20.06.2012. 23:21 ] @
inace mnogo bolje da ides sa 2 adc-a ako ikako mozes nego sa jednim dvokanalnim, posto dvokanalni imaju u 99% slucajeva jedan DAC i selektor ispred njega... ja to nikad nisam voleo..
[ mikikg @ 20.06.2012. 23:40 ] @
Znam da skoro svi ovi visekanalni ADC-ovi imaju MUX na ulazu ... Ako bih imao vise IC, tu me jako brine kako to da savrseno uparim jer moram prozivati jedan pa drugi pa to da spojim i posaljem ka PC. Prakticno me brine to prozivanje i ako bi radilo u nekom interaptu postoji mogucnost da to ne bude uvek tacno vremenski raspodeljeno a spomenuo sam da mi je faza izmedju kanala jako kriticna :( Ovo sto sam mislio sa stereo ADC mi je je zgodno posto I2S ili PCM strim vec kompozitni signal sa informacijom od oba kanala i tu moj MCU nebi mogao da unosi dodatne greske. Recimo manji mi je problem da izgubim po neki sempl od oba kanala nego da mi se pojavljuje greska/razlika izmedju njih.
[ bogdan.kecman @ 21.06.2012. 00:12 ] @
pa i ovi sa switchom ispred su ti ista prica opet moras svaki da prozoves kanal posebno

sa 2 ako podrzavaju 10MHz SPI na primer ti na 10MHz posaljes "start sampling" i onda je nebitno kojim redom citas, a dosta ADC-ova ima poseban pin za "start sampling" tako da im te pinove vezes zajedno i uvek istovremeno rade sampling... samo vidis neki ADC koji ima taj pin

druga varijanta su ADC-ovi koji imaju SYNC pin gde se vise ADC-ova sinhronizuje na taj nacin (AD7764 npr ima SYNC). To je minimalno kompleksnije resenje od "sample now" pina ali vrlo upotrebljivo za to sto ti hoces (i nmogo cesce kod SPI uredjaja, ono sa pinom je cesce kod paralelnih)



[ macolakg @ 21.06.2012. 00:44 ] @
@mikikg

Miki, evo kako mozes resiti ground loop probleme i prenos na vecu distancu za USB a i za SPI.
http://www.analog.com/static/i...ts/ADuM5401_5402_5403_5404.pdf

Radi do 25Mbps, i imam 3 komada na lageru (ADUM5401).
[ mikikg @ 21.06.2012. 00:54 ] @
@macolakg Hvala na infomaciji i imacu to u vidu.
Nego mene ovde druge stvari muce a to je kako ADC da povezem sa PC :(
Neki zesci MCU ce morati da zalegne ili DSP. Gledam ovaj TI audio guide http://www.ti.com/lit/sl/slyy013g/slyy013g.pdf ali ne mogu da skontam sta se tu sve tacno desava. Vidim da imaju specificne DSP procesore za audio primenu ali ne kontam koji bi mogao da mi "legnde" sa nekim od ovih 192kHz audio ADC/DAC-ova.
Problem je sto se jako malo ljudi tom temom bave kod nas i probacu ako ne skontam nesto pametno da se ukljucim u TI forum i tamo startujem diskusiju.

Mislim nebitno je sad sto cu ja ove ADC/DAC da koristim u SDR primeni, hteo bih uopsteno da se sa tim audio stvarima malo pozabavim jer me to jako interesuje.
[ bogdan.kecman @ 21.06.2012. 01:08 ] @
ne kapiram te uopste� ADC ima normalan digitalni izlaz

2 kanala
192 kHz
24 bita

to je 2*192000*24 = 9216000 bita u sekundi iliti 3072 kilobajta u sekundi .. dakle nesto sitno ispod 3 megabajta u sekundi � to je za svaki mcu koji trci na 70-80Mhz pdim da povuce kroz SPI i posalje na neki drugi port. Ako hoces da se zezas sa USB drajverima za mcu - mozes tako, ako neces uzmes FT245 i tuces to paralelno � 4 pina za spi + 2 pina za select + jos 2-3 pina za reset fsi fso � 10 pina imas za pricu sa ta dva ADC-a, jos ti treba 10 pina za pricu sa FT245 (ako ne umes sam da pravis usb sa mcu-a) i eto ga � znaci 28 pina neki dspic ili slicno ti radi posao� u poredjenju sa problemom ispred ADC-a ovo prema PC-u je pdim samo treba da se odlucis za neki ADC
[ mikikg @ 21.06.2012. 01:30 ] @
@bogdan.kecman pogledaj ovaj uporedni pregled i videces sta u stvari meni pravi problem. TI nema ni jedan audio ADC gde se audio informacije prenose preko SPI :(. Caka je u tome sto su ovi protokoli I2S i DSD vrlo specificni za audio primenu zbog problema koje sam gore spomenuo (sihnonizacija kanala, jitter itd). dsPIC koliko sam mogao da vidim na nekim forumima moze da se natera da SPI iskoristi u svrhu I2S komunikacije sa dodatnim extra pinovima ali onda pocnu da isplivavaju opet slicni problemi sa sinhronizacijom i jitter. Zbog toga je TI napravio specificne audio DSP procesore gde su te bitne stvari resavali na HW nivou.

[ bogdan.kecman @ 21.06.2012. 01:36 ] @
btw, ti si se verovatno zakacio iz nekog razloga za neki stereo adc koji ima i2s izlaz i mislis da ti je to najbolje resenje ... i2s ti je isti klinac kao spi samo ima jedan pin viska .. ima brdo cipova sa usb i i2s .. na primer TI STELARIS LM3S9B96 ili na primer STM32F407VG (arm cortex m4) koji se nalazi na STM32F4 DISCOVERY plocici koju je dobilo brdo ljudi ovde sa foruma + kupilo nesto ljudi ovde sa foruma da se malo uci programiranju ozbiljnih mikrokontrolera (on ima 2 full duplex i2s kanala + usb), ili dosta jefiniji STM32F105RB (arm cortex m3)....

btw za spomenuti stelaris imas cak i demo program koji radi i2s -> usb, samo ne secam se dal radi sa DAC ili ADC (tj na koju stranu radi demo, odes na http://www.ti.com/mcu/docs/mcu...ectionId=632&orphantabId=8 i tamo skines (moraces da se registrujes) software paket za dev board: DK-LM3S9B96 i tamo ces naci demo program usb_dev_audio ... ja sam imao nekad davno taj cd ali nemam ideju gde je sada)

A ako ti je programiranje mikrokontrolera problem onda lepo uzmes
CM6620
ili
CM6610

192kHz, 24bita, sa jedne strane stereo ulaz (i n izlaza) sa druge strane usb, nema nista izmedju ... malo periferije oko njega (malo kondova, prisredis mu napajanje i to je to)

pogledaj malo po cmedia sajtu, imaju brdo ADC/DAC sa usb direkt stekerom na cipu posto mi se cini da te plasi ovo oko programiranja mcu-a

[ bogdan.kecman @ 21.06.2012. 01:40 ] @
Citat:
mikikg:  TI nema ni jedan audio ADC


naravno zato sto je audio normalno da se tuce preko i2s... ali ti ne vuces audio i tebi nista ne smeta ako adc moze da ide na 1MHz (Sto je za audio realno beskorisno) a tebi nista ne smeta ako ti taj adc bude 10$ umesto 6$ nije da ces da pravis 1000000 komada.

Citat:
mikikg:dsPIC koliko sam mogao da vidim na nekim forumima moze da se natera da SPI iskoristi u svrhu I2S


ma ako ides na i2s potpuna je glupost ici na dspic (i tamo sa pwm-om gadjati i2s signale) .. ali onda uzmes neki cortex m3 ili neki cortex m4 cip nisu oni skupi i koristis njega za i2s -> usb... microchip tu nema predstavnika koji je upotrebljiv

fora je samo sto je potpuno, po meni, nepotrebno vezivati se za i2s i audio dac-ove, sinhrona akvizicija podataka je u elektronici vrlo normalna stvar i svaki bolji adc ima nacin da se sinhronizuje sa kolegama (kao sto sam ti rekao, obicno ili preko sync linije ili preko acquisition linije) tako da jitter o kom pricas ne postoji... svaki par industriskih 24 bit dacova ce raditi bolje od te audio i2s gamadi :D ... a ako oces audio, c-media ili tako neki cip i ne mislis
[ mikikg @ 21.06.2012. 01:44 ] @
He he, pa ja lepo pitao jos u prvom postu :)

"Ako neko zna eventualno za neki vec integrisani (single IC, tkz AUDIO CODEC) za 192kHz AD/DA > USB neka kaze da se ne mucim bezveze sa DSP procesorima :)"
[ bogdan.kecman @ 21.06.2012. 01:53 ] @
> He he, pa ja lepo pitao jos u prvom postu :)

sto jes jes, jedino, ne moze da se poredi kvalitet toga i nekog profi ADC-a
proveri jos samo kako ide sa njima da li moze da se kupi na komad, da li salju samplove, datasheet, drajveri i slicno

ja znam za neke kineze ali oni najmanje na 10k komada tako da .. od toga nista, c-media su isto kinezi (tajvan ako se dobro secam) ali su malo "obzirniji" i dosgta popularni
[ mikikg @ 21.06.2012. 02:05 ] @
Ok, razmotricu ovo malo sa C-media ali mi je ostalo u secanju ono cuveno iz vremena AT racunara ako nemas pare za SoundBlaster uzmes Cmediju "budjavicu" :). Ovi TI ADC-ovi su "klasa" po meni jer je tu naslednjena tehnologija od Burr Brown koji su ipak bili "baje" za analognu tehniku pre nego sto ih je TI kupio. A i pricamo od top audio modelima ADC-ova od TI koji se ugraduju u studisku i broadcast tehniku gde nema zezanja sa perfomansama.

BTW: uh sto mi se svidjaju ovi Stellaris® ARM® Cortex™-M Microcontrollers !!!

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 21.06.2012. u 03:42 GMT+1]
[ goran_68 @ 21.06.2012. 08:36 ] @
TI je kupio i Stellaris kad je preuzeo Luminary Micro :). Imam ja jedan razvojni kit za Stellaris ali nema USB vec ethernet pa ako hoces mogu ti ga dati da se igras.
[ mikikg @ 21.06.2012. 14:12 ] @
@goran_68 hvala najlepse na toj ponudi ali iskreno za sad su mi u interesu jedino USB i FireWire portovi. Vec sam spomenuo da bi preko LAN bilo cool ali to mi pravi druge probleme sa druge strane tj kako sad od toga da dobijem zvucnu karticu u PC :(
Videcu za pocetak da porucim semplove za ovih par AD-ova i ako daju i Stellaris procesore pa da se onda nekako snadjem za PCB. Inace mi se bas svidjaju ti procesori jer su nakrcali vazdan funkcija u njih sto je zgodne za sirok spektar primena. Sad kako ide sa programiranjem istih to ce vec da vidimo ;)
[ bogdan.kecman @ 21.06.2012. 14:17 ] @
naravno da ne moze da se poredi sa kvalitetom taj cmedia cip sa tim ti adc-om, ali isto tako taj ti adc ce da ti da mnogo losije rezultate nego neki 5MHz ili 10MHz adc od ti-a ili ad-a ili bilo kog ozbiljnog proizvodjaca... da ne spominjem ako adc ima xdB na 3MHz ima dosta vise na 300kHz :)

sa cmedia imas audioulaz -> usb direkt i direktno se na kompu vidis kao zvucna i imas drajvere i sve, sa svim ostalim varijantama imas ili i2s->mcu/fpga->usb ili imas spi->mcu/fpga->usb a onda na kompu moras da pises svoje drajvere a na mcu/fpga moras da implementiras neki usb audio nesto nesto ...

[ bogdan.kecman @ 24.06.2012. 23:45 ] @
btw nesto gledam ove adc i dac cipove posto radim neki dac projekat sada sa drugarom (i prokleti vs mp3 dekoder ima na sebi bolji dac, tj bolje se cuje, nego ova integrisana zvucna na vrlo skupom mb-u na mom desktopu ) ... mislim da ti je jeftinije da kupis neku "usb zvucnu" sa 192kbps stereo ulazom nego da to pravis, izaci ce te dosta jeftinije.. ove obicne 48kHz mozes da uzmes za 3-5$ dok 24 bita 192kHz mozes da uzmes za 50tak dolara, npr: http://www.ebay.com/itm/HiFi-2...ternal&hash=item19cdb78c1f

nema sanse da to napravis sam za manje para...

[ mikikg @ 25.06.2012. 00:02 ] @
@bogdan.kecman vrlo rado bih probao ovaj C-media interface i da uporedim recimo sa ovim.
Inace cena je relativna stvar, praviti samo ADC/DAC je jedno a ako bi se to upakovalo sa nekom drugom elektronikom to bi vec bila druga prica.

A trazio sam neku doc za ove C-media i nema nista ... uzas ... pa kako covek da projektuje nesto sa tim :(
[ bogdan.kecman @ 25.06.2012. 09:36 ] @
to je problem kod tih uredjaja koji se prodaju uglavnom na veliko ...

inace ovo na ebay-u je samo DAC, vidim da ima mic ulaz ali ne znam kakav je ADC tu, moguce da je ADC i dalje obican 8bitni 49kHz .. ne vidim nigde gotov ADC 24bita 192kHz za ispod 1000eur.. tu je vec samogradnja ok, jedino i dalje racunaj da drajver sa PC strane nikako nece biti jednostavan ako hoces da to prijavis kao "obicnu zvucnu".. neki custom bi bio vise manje jednostavan
[ bogdan.kecman @ 25.06.2012. 10:40 ] @
btw ne znam da li sam vec postovao ovaj link: https://www.ettus.com/product/details/LiveUSB

pogledaj, to je USB3 (sa usb2 fallback-om) uredjaj koji je nesto kao super ultra do jaja turbo mega giga popularan .. 80$ nije uopste daleko od cifre da ga pravis sam ... sad ja se u SDR ne razumem preterano (da se ne ponavljam) ali mislim da ovo moze da bude mnogo bolje od toga sto si ti hteo da pravis a vec je gotovo.... tj, ja kapiram da ova sprava osim sto je usb flash sa koga moze da se butne sistem koja ima sav potreban software za SDR ima na sebi i sav potreban hardware mada, ko zna, mozda je to samo fancy usb3 flash te je onda sprava potpuno beskorisna :D .. to ces morati ti malo da proucis posto ti znas o tom svetu vise od mene :D


EDIT: izgleda je svet SDR-a svet papana sa previse para, upravo mi covek potvrdio da je ovo samo flash drive, dakle $80 za usb flash drive sa open source software-om .. ne mogu da verujem :(

[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 25.06.2012. u 11:58 GMT+1]
[ mikikg @ 25.06.2012. 11:03 ] @
@bogdan.kecman hehe, da da, to je samo flash sa live linux + sdr software i nista vise :)
Za to ti treba jedan od ovih HW https://www.ettus.com/product/category/USRP_Networked_Series (> 1k5$) ... Inace opasan HW, sa recimo OpenBTS moze da emuliras svoj BaseStation / GSM mrezu ;)
[ bogdan.kecman @ 25.06.2012. 14:01 ] @
kao sto rekoh, previse para i previse slobodnog vremena ..
[ VRadule @ 25.06.2012. 22:58 ] @
Pogledaj ovo mozda ti odgovara
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/4256-M-Audio-Audiophile-192-/

Nisam ispratio celu temu, tako da ako sam omano poentu price,....
[ mikikg @ 25.06.2012. 23:06 ] @
@VRadule Hvala na preporuci ali ja vec imam ovaj fabricki interface tako da mi to u sustini nije sporno. Ja bih hteo da napravim nesto slicno, naravno sa manje ulaza/izlaza i ostalih opcija ali da po kvalitetu bude sto je moguce blize ovim fabrickim uredjajima. Ovaj TC mi dodje kao referenca ;)
[ mikikg @ 28.06.2012. 21:29 ] @
Eh kada vidim ovakve ADC-ove za 3.6GHz nije mi dobro :(
http://www.ti.com/ww/en/analog...rters/gigadc/rf-sampling.shtml
Koje su to "mrge" od AD-ova ... strasno ...
[ bogdan.kecman @ 28.06.2012. 21:34 ] @
da nisu BGA i da nisu toliko nelinearni ... :D
[ mikikg @ 28.06.2012. 21:39 ] @
ma znam, al GPS signal "hvataju" sa tim, antena i direkt u AD ... dokle je to otislo ...
[ bogdan.kecman @ 28.06.2012. 21:48 ] @
resi se softwerski linearizacija i slicno, problem je u samogradnji, ja to uvek gledam kroz - probao sam da zalemim 10 BGA cipova sa vise od 9 pinova, 4 uspesno i 6 neuspesno, pritom ona 4 mislim samo da me "us*alo" posto nista nisam radio drugacije nego sa onih 6 .. sansa da zalemim ovakav bga kao sto su ovi adc-ovi je slicna kao i da moja macka porodi jedan takav ... da ne spominjem da tu 4slojna stampa ne igra ulogu i da mora da se ide na min 6 layer-a a najcesce 12 .. tako da ako ne kupujes 100000 komada ...
[ mikikg @ 28.06.2012. 21:57 ] @
Kapiram sve, zato sam i rekao da mi nije dobro kada vidim nesto tako :) ... mnogo bih voleo da proban nesto slicno al nema teorije sa samogradnom :)
Ovde kod nas se prepucavam sa Ei-PCB da uradim dvoslojnu stampu i gde me prototip PCB-a kosta malo manje od 100E ... sta li bi mi tek rekli za 6 ili 12 slojeva :) ... Ta cinjenica me je bas dobro udaljila od elektronike jer sad prakticno ne moze da se mrdne bez viseslojne stampe ... odo da se bakcem sa RDBMS :) ....

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 28.06.2012. u 23:10 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 28.06.2012. 22:13 ] @
iskreno EI mi deluje sporiji od kineza za prototip (a znatno je skuplji), od kineza dvostranu dobijes za 2-5 nedelja sto nije mnogo drugacije u odnosu na ono sto sam cuo za Ei .. po znatno nizoj ceni ... a za vise slojeva, jbg .. nisu tu ni kinezi jeftini (4 Layer 5cm*5cm 10pcs - $65)
[ bogdan.kecman @ 02.07.2012. 21:10 ] @
mozda zanimljivo:
http://dangerousprototypes.com...&t=4247&p=42053#p42051
[ mikikg @ 04.07.2012. 09:16 ] @
Nije direktno vezano za temu, u pitanju je Clock kao nezaobilazna komponenta uz bilo koji eksterni ADC/DAC i evo jedan nov dokument koji se bavi problemom i nacinima resavanja Jitter-a:
http://www.silabs.com/Support%20Documents/TechnicalDocs/AN687.pdf

Citat:
As clock speeds and communication channels run at ever higher frequencies, engineers who have previously had little need to consider clock jitter and phase noise are finding that they need to increase their knowledge of these subjects. This primer provides an overview of jitter, offers practical assistance in making jitter measurements, and examines the role of phase-locked loops (PLLs).
[ mikikg @ 02.08.2012. 10:15 ] @
Ovo sa Audio AD konvertorom mi polako prelazi u totalno drugi domen :). Mislim da cu odustati sa Audio ADC-ovima jer je vec neko vreme vrlo aktuelna varijanta sa brzim ADC-ovima od nekih 3Mbsp iz ultra jeftinog USB DVB-T prijemnika (RTL2832U) koji ima prakticno sve sto treba u sebi. Evo ovde link iz SDR teme gde smo se uhvatili te zaludjice :)

http://www.elitesecurity.org/p3145461