[ Open93 @ 20.06.2012. 23:20 ] @
Treba mi pomoc. Spremam prijemni iz matematike za fakultet, gradivo je prilicno obimno i veoma je tesko da popamtim sve formule. Pa sam ja dosao na izvanrednu ideju, da izvedem sve formule radi jednostavnosti ne bih da bubam samo za prijemni jer bih voleo da mi ostane nesto u glavi. ali to cu pre svega raditi iz oblasti gde ima pregrst formula kao npr. analiticka geometrija u ravni, trigonometrija, izvodi, stereometrija, planimetrija... A posto na samoj elektronici neophodna je dobra podloga matematike, pogotovo izvoda i integrala. Za sad interesuje me samo tablica osnovnih izvoda, znam da su svi oni izvedeni iz formule lim(dx->0)=(f(x+dx)-f(x))/dx. Ove pocetne nije problem trazenje izvoda konstante, ali se problem javlja kod arctan x ili arcsin x koji su slicni a tezi su za pamcenje. Interesuje me da li je ovo pametno raditi pred prijemni i da mi date jos neki savet, nisam tremaros (za sad), ne plasim se mnogo matematike jer i ako sam iz elektrotehnicke skole, "dovoljno" dobro vladam matematikom za srednju skolu ali svaki savet bi mi dobro dosao. Inace zelim da upisem E1 u Novom Sadu na FTN-u. Molio bih za pomoc znacilo bi mi puno, izvinite sto davim, unapred sam vam zahvalan...
[ berazorica @ 20.06.2012. 23:54 ] @
Verujem da bi zabavniji način bio da rešavaš zadatke iz izvoda i integrala i tako spontano zapamtiš tablične.
[ Open93 @ 21.06.2012. 05:40 ] @
Apsolutno se slazem ali mislim kada imam 13 oblasti, i iz svake bar 10 obrazaca vrlo je tesko nauciti tablicu izvoda jer ih je prilicno podosta. U sustini ja znam vise od pola njih ali plasim se sta ako zastane mozak sta onda?
[ berazorica @ 21.06.2012. 07:55 ] @
Pogledaj još jednom kako je izgledao prijemni prošle godine: http://www.ftn.uns.ac.rs/upis/resenja2.html. Videćeš da oni ne traže štrebere.
[ Open93 @ 21.06.2012. 08:56 ] @
OK nije stvar da li oni traze strebera ili ne cilj mi je da nesto i zapamtim, a ne samo "letnji dan do podne" a posle opet...
[ darkosos @ 21.06.2012. 09:42 ] @
Izvodjenje tablicnih izvoda moze da bude zamasan posao, tako da nisam siguran da bih to preporucio. Ali mogu da pomogno neka dodatna pravila, npr. za izvod inverzne funkcije:
ako je onda je (pod odgovarajucim uslovima, ali da sad to zanemarimo).

Primer: arcsin i sin. Znas recimo da je sin' = cos. To znaci da je . Naravno sad postaje problem da se odredi cos(arcsin(x)). Ako se za kodomen arcsin(x) uzme , onda je tu cos pozitivan pa se moze uzeti da je pa na kraju dobijas .

Za vecinu bih ti ipak preporucio da probas da zapamtis napamet, korisno je :)
[ Open93 @ 21.06.2012. 09:47 ] @
Hvala lepo... Nije problem u sustini naucicu pred prijemni... Ipak je ovo dosta komplikovano... A e ima mozda tema o izvodjenju iz analiticke geometrije ??? :)
[ Sonec @ 21.06.2012. 09:53 ] @
http://poincare.matf.bg.ac.rs/~andrew/Geometrija1.pdf
[ Nepoznat covek @ 21.06.2012. 13:27 ] @
Ajd' i ja da se nadovežem.. Da li postoji neki način da se izvede suma aritmetičkog i geometrijskog niza?
[ Sonec @ 21.06.2012. 13:49 ] @
Naravno da postoji, al nema nikakve mudrosti u njemu. Evo kako bi moglo za aritmeticki (geometrijski pokusaj sam):

Za aritmeticki niz vazi da je gde je prvi clan toga niza, a razlika izmedju dva uzastopna clana. Nas interesuje koliko je , gde je . Pa dobro, samo primenjujes kako ti izgleda opsti clan niza, tj.
, gde smo koristili da je
[ berazorica @ 21.06.2012. 14:00 ] @
Citat:
Nepoznat covek: Ajd' i ja da se nadovežem.. Da li postoji neki način da se izvede suma aritmetičkog i geometrijskog niza?


Za aritmetički uoči čemu je jednak zbir prvog i poslednjeg člana, drugog i pretposlednjeg, ... i koliko takvih parova ima.

Za geometrijski razmisli čemu je jenako , tj. kako se rastavlja na činioce, pa će ti biti očigledno.