[ zeenmc @ 30.06.2012. 14:10 ] @
Planiram da uzmem Digum TDM400P wildcard, kuci imam jednu telefonsku paricu, planiram da podesim (doduse dobar deo je vec namesten, ali radi samo u lokalu) Automated_attendant, voice mail, itd, cista igrarija moja, nemam pojma kakva je situacija oko uzimanja SIP trunkova iz Telekoma, mada uskoro cu svoj adsl ruter zameniti sa Cisco 1841, sa ADSL wic-om, te ne znam na koji nacin bi mi pusti VOIP (na mom trenutnom adsl ruteru (echolife 520c) ima poseban port za VOIP) uglavnom sigurna mi je linija ka PSTN, koju karticu preporucujete, ja mogu nabaviti Digium tdm 400P wildcard, uzecu i jedan FXO modul za telefonsku liniju, to je plan, da li znate nesto drugacije, ja sam cuo zalbe u vezi OpenVox kartica :(, jos bi me Digiumova izasla jeftinije
[ niceness @ 30.06.2012. 16:38 ] @
Da se nadovezem na temu (nadam se da nije problem) posto sam otprilike u istoj situaciji kao zeenmc.
Da li su bolje resenje PCI kartice, npr. pomenuta TDM400P, sa odgovarajucim FXO modulima ili eksterni voip gateway/ata sa FXO portovima?
Ako je neko imao iskustva sa obe varijante, moze li reci koje je robusnije/stabilnije resenje?
[ optix @ 30.06.2012. 17:16 ] @
@zeenmc

Ako imas mogucnosti za BBTF batali igranje sa analognim linijama... Jedino ako ti nije cilj da provodis sate i dane uceci kako da namestis tu analognu da radi kako treba... :)
VOIP ide preko posebnog pvc-a, taj pvc ces bridge-ovati ili sa posebnim interfejsom (bilo neki od 2 Fe porta, ili ako imas HWIC-4ESW na neki od njih u access/trunk varijanti) ili sa dot1q subinterface-om na ugradjenim Fe-ovima.



@niceness

Generalno, externi FXO/FXS gateway je pouzdanije i robustnije resenje, ali i skuplje. Plus ti ne treba posebna masina koju ces da posvetis za pbx, vec mozes da ga podignes na nekoj virtuelnoj platformi (nema igranja sa drajverima i kernel modulima...), napravis cluster...
Sve doduse zavisi od zelja i $redstava.
[ zeenmc @ 30.06.2012. 17:22 ] @
Na 1841 imam 2 Fa, tj fa0/0, i fa0/1, Ne znam pod kakvim se uslovima uzima BBTF, da li znas pod kojim se uslovima uzima, bas cu pozvati telekom ovih dana da ih priupitam, kako sta gde, a i kod mene na Cisco akademiji ima momak iz tehnicke podrske za biznis korisnike, mozda i on zna nesto, ali znaci najbolje juriti sip trunk, to cu i uciniti :)

[Ovu poruku je menjao zeenmc dana 30.06.2012. u 18:45 GMT+1]
[ optix @ 30.06.2012. 18:02 ] @
Imas par tema na ovom delu foruma oko BBTF-a, pa prelistaj:
http://www.elitesecurity.org/t...ntrex-Telekoma-Srbije-iskustva
http://www.elitesecurity.org/t426708-Telekom-BBTF-iskustvo-info

Ja sam zamenio analognu liniju za BBTF, malo je bilo komplikovanije, ali je moguce. Mogu i da ti puste BBTF uz zadrzavanje analognog telefona, samo sto onda placas dve pretplate...
Ne bih se vise nikad vracao na analognu liniju (dok sam je imao terminisao sam pozive sa SPA3102 gateway-om), bbtf generalno radi sasvim ok (istina ja bas i nisam neki heavy korisnik), a mogucnosti su neuporedivo vece.
[ niceness @ 30.06.2012. 18:56 ] @
Ako sam ja dobro shvatio nije moguce preneti postojece (analogne) brojeve na bbtf (ili ip centrix, sip trunking)?
Ovo bi bilo super resenje, ali trebaju mi postojeci brojevi.
[ optix @ 30.06.2012. 19:46 ] @
Nije moguce.
[ niceness @ 30.06.2012. 20:47 ] @
Jos jedno pitanje, ako mozda znas (ili neko drugi): da li Business Trunking uslugu mogu da ostvare manje firme, recimo 2-3 broja na samo jednoj lokaciji?
Posto vec planiram ip centralu, ova usluga mi izgleda "cistije" od ip centrix (tj. bizfon ili kako je vec zovu).
Svakako cu otici u telekom da se raspitam sledece nedelje, ali reko nista me ne kosta da pitam...

P.S. Izvinjavam se zeenmc na hijackovanju teme.
[ optix @ 30.06.2012. 21:48 ] @
Moze, za par brojeva najverovatnije mozes da iskoristis i postojeci adsl prikljucak (ako firma to koristi).
[ niceness @ 30.06.2012. 22:40 ] @
Da, mislio sam preko adsl-a. Ako bi to moglo onda bih ukinuo dva analogna broja (od ukupno 3) i uzeo dva nova preko sip-a,
a jedan ostavio kako jeste (ovaj je bitan, ne mogu da ga menjam) i za njega nabavio neki fxo gateway.
Hvala za info.
[ zeenmc @ 30.06.2012. 23:38 ] @
@niceness Mislim brate, opusteno, dve glave su pametnije od jedne :)

Sto se tice kartica, nabavio sam WIC-ADSL, znaci do 8mbps, mada u planu je i HWIC da uzmem, pored naravno spomenutog, HWIC-4ESW, trenutno ne mogu da se toliko isprsim, mada, ebay je cudo :P znaci generalno ja na 1841, bez ozbira sto sam trenutno imam samo 2 FA, mogao bih cak i VOICE, i IPTV i naravno internet da doguram, samo bih morao da ih pustim kroz trunk ka cisco switch pa dalje kako vec... ? stopam se u vezi IPTV bas sto zelim sve da prebacim na cisco opremu, i zbog vezbama i zbog "podesi i zaboravi da postoji" treba mi mozda 1-2 swicha 2950 i citava kuca bi mi bila umrezena sa upravljivim switchevima, na krovu cu staviti L3 3550 :) vezba vezba vezba :)

Kada bih uzeo BBTF, kako bi islo podesavanje, dobio bih neku numerizaciju tipa [email protected] sa sifrom, gde se to podesava u kom fajlu ? gledao sam ranije ona dva linka sto si ostavio Optix, mada sam samo proleteo kroz njih
[ niceness @ 01.07.2012. 08:09 ] @
E, kad bi ja imao cisco :)

Mislim da za BBTF ne daju parametre, vec ces ih morati izvuci iz konfiguracije rutera (kojeg ces dobiti na koriscenje).
Barem su tako radili korisnici iz one teme.
Nisam shvatio pitanje "gde se to podesava u kom fajlu ?"... mislis gde se podesava u asterisku ili...
[ zeenmc @ 01.07.2012. 19:06 ] @
@niceness znas kako, ja cesto imam neke blesave kombinacije s cisco opremom, evo do pre neki dan sam maltene u sakama imao switch2950 po 30 evra,ruter 1841 za 120 evra sa 2 hwica, neke telefone isto po smesnim cenama, ma trista cuda,nego cekao sam isplatu od nekih treninga te mi ta oprema ode pred ocima, jbg ali bice druga :) u to sam siguran :) taman kad sam dobio te pare, posaljem momku poruku, a imam sta da cujem, 2,3 dana pre toga, sva oprema otisla, jbg boze moj :) ja jurim cisco switcheve jer hocu kroz citavu kucu da pustim vlanove,, da ne bi pustao frejmove bez tagovanja
sta da ti kazes, sibni mi telefon, na PP, pa ako bude bilo nesto, ja te vicem, neugradjujem se nista, nego ubijam cenu s kolicinom, tako da :)


@optix
tipa ako bih uzeo jedan broj broj, nakacio bih na asteriska kao trunk npr [email protected], sta ako bi bilo vise tih voice vlanova, kroz taj sip trunk, da li bi se pozivanje telefona u kuci izvodilo na ovaj nacin

exten => 3445566,1,Dial (SIP/1)
exten => n,Hangup()

exten => 3445567,1,Dial(SIP/2)
exten =>n,Hangup

Ovo mi je iz glave, mozda sam lupio glupost, jer me zanima kako bi asterisk podesavao ako dodje do situacije da imam 2 broja na njemu ?
[ optix @ 02.07.2012. 19:07 ] @
Podesava se u sip_registrations.conf i trunk podesavanja u sip_additional.conf (ili koji vec drugi sip_xx.conf fajl koristis) ili sve preko gui-a ako koristis neko takvo resenje. + Naravno DID-ovi u skladu sa tim kako zelis da ti se rutiraju.
Za BBTF ne znam 100% kako ide kada dobijes vise od jednog broja, ali moguce su samo dve varijante. Ili se koristi jedna registracija na njihov SBC sa osnovnim brojem, a oni usmeravaju drugi broj (ili n brojeva) kroz tu istu registraciju (ovo je slucaj sa SIP Trunking uslugom koju nude firmama), ili imas n registracija, svaku za poseban broj... mada verujem da je ovaj prvi slucaj... Konfiguracija se minimalno razlikuje izmedju ova dva slucaja.


HWIC-4ESW ti generalno zbog ovoga (BBTF, IPTV, Internet) ne treba. Sve mozes da zavrsis sa dot1q subinterfejsima na nekom od ugradjenih Fe-ova, i trunkom za te vlan-ove na switch-u.