[ Rudi47 @ 01.07.2012. 11:17 ] @
Instalirali su mi antenu sa motorom, a kasnije sam povezao neki stari Humax risiver (SD). Pre nego sto su majstori otisli ostvaili su antenu na eutelsatu16E.
Na risiveru sam bez problema nasao Atlas televiziju i ona radi dobro :) . Ali ne mogu da nadjem RTCG koja je na istom satelitu. Sve parametre sam uneo. Jedino frekvenciju ne mogu bas precizno jer nema mogucnost unosa iza zareza.
Kako da podesim RTCG?

Hvala.
[ fenomen @ 01.07.2012. 16:13 ] @
Bar da si napisao koji humax reciver jer sam imao pre 6-7 godina humax5400 i dosta toga mi je ostalo u secanju. U to vreme odlican reciver a i cena mu je bila 9000 silinga (nesto preko 500 eura ).
Kad odes tamo kroz sve te menije da ukucas frekvenciju upisuj i nize i vise frekvencije sve dok signal ne dobijes bar negde oko 20% jer humax otvori kanal a normalno je da ti signal bude sto veci. Nisi napisao koliko ti je signal na atlasu. Da li si nasao ostale fta programe tipa BN, DM sat?
Poz...
[ fenomen @ 01.07.2012. 16:14 ] @
I da dodam, posto ti je sa motorom antena stavi na taj atlas i onda u meniju pomeraj motor levo-desno i gledaj da li ti signal raste. Tamo gde ti je najjaci signal tu memorisi pa onda ukucavaj frekvencije za ostale kanale koji te interesuju.
Poz...
[ Rudi47 @ 01.07.2012. 16:37 ] @
e, hvala, jeste bas je taj humax 5400. na atlasu je otprilike nivo na pola skale (oba komada). ali ne pise sta je sta, dal signal level, quality odnosno MER.
kad trazim rtcg gornja skala je isto otprilike na pola, ali donja je prazna. pa pretpostavljam da je donja quality?
za motor videh u uputstvu da bi trebalo podesiti limite za zapad i istok. ali to onda znaci da moram da se penjem na krov i gledam u antenu?
antena je 1.2m pa valjda je dovoljno (na sajtu pise da se preporucuje 90cm)

poz.
[ fenomen @ 01.07.2012. 16:52 ] @
Drugu liniju gledas. Prva linija i jeste uglavnom negde na pola.
A ako ti je druga prazna onda jednostavno upises frekvenciju koju pokupis sa kingofsat-a (ili neke slicne stranice) i pomeras motor levo desno tj istok zapad dok ne dobijes tu drugu liniju i mogu ti reci da je mene taj humax fenomenalno sluzio godinama i da je bas odlican u radu sa motorom. Postavis nekog od ukucana da gleda u antenu i telefonskom vezom ustanovis da li se antena pomera i onda znas da li treba desno ili levo i na taj nacin mozes apsolutno sve satelite da pohvatas. Mozda je antena cak i malo prevelika da je humax okrece ali se sve to moze proveriti. Kako koji satelit pronadjes pomeras do najboljeg signala i onda memorises taj satelit. Pa onda isprobavas kanale na tom satelitu i kad naidjes na neki sa slabim signalom pomeras jos malo motor i kad izvuces najjaci signal na tom slabijem transporderu onda si zavrsio posao. I imaj na umu da frekvencije koje nadjes na internetu mozes i da korigiras jer je recimo na jednom reciveru najjaci signal ako stavis tacno npr 12.520 a na nekom drugom bolji je rezultat ako upises npr 12.522..
Poz...
[ Rudi47 @ 01.07.2012. 18:17 ] @
ok, hvala. podesio sam limite za east/west. ne znam tacno dokle treba pustiti antenu da se okrece. cini mi se da kablovi jedino mogu malo da smetaju. ipak i dalje imam samo Atlas, a ne RTCG iako su na istom satelitu.
pokusacu to sa frekvencijom. primetio sam da se desava da donje linije nema kad je gornja bas na maximumu, sto je cudno.
trenutno mi je signal quality na nekih 30-ak%.
poz.

edit: uspeo sam malo da poboljsam quality, na nekih 57%. i nasao sam jos mnoge domace FTA kanale na eutelsatu. medjutim i dalje nemam rtcg.

[Ovu poruku je menjao Rudi47 dana 01.07.2012. u 22:37 GMT+1]
[ fenomen @ 03.07.2012. 14:56 ] @
@Rudi47
Probaj ovo.
Malopre sam pogledao na king of sat podatke za RTCG i tamo je frekvencija 12596 a simbol rate 2848 i fec 2/3
Probaj simbol rate da spustas ili dizes. Recimo ukucaj 2850 ili 2846. I tu moze da bude caka. Lepo krenes od 12596 frekvencije i po malo spustas ili dizes simbol rate, ne mnogo, za 1-2 dole i gore i isto tako i frekvenciju pomalo spustas ili dizes.
ovako 15594 2847 npr. U svakom slucaju jedna kombinacija mora biti dobitna.
Poz...
P.S. Pogledaj u listi da ti se ne krije pod imenom RTV Montenegro. Bar je tako kod mene na dreamboxu sto se tice tog kanala i bas je na toj frekvenciji ni gore ni dole tacno na FREkvencija 12596 i SR 2848 i fec 2/3
[ Rudi47 @ 03.07.2012. 18:52 ] @
uspeo sam na trenutak da uhvatim rtcg sa frekvencijom za jedan vise.
mislim da su mi lose podesili antenu. vrteo sam istok-zapad satima, fino podesavao ali na svim kanalima je relativno slab kvalitet.
recimo na Atlasu je max 57%

ko zna koji lnb i motor su mi ugradili, sve je nesto noname :(
[ fenomen @ 03.07.2012. 20:04 ] @
Pretpostavljam da ti nije jednostavno da pridjes anteni ali po svemu dosad isprobanom moze biti da ti majstori nisu najbolje podesili antenu. Evo sta ti preostaje. Ako ti ne mozes( citaj, opasno je na krovu) nadji nekog ko moze o nek malo olabavi srafove i pomeri antenu po vertikali, znaci malo gore ili dole a za to vreme da neko prati u kojem slucaju signal raste/opada. Jer ako levo/desno ne dobijas poboljsanje onda ostaje samo gore/dole. To mozes proveriti i na nacin da ne izlazis na krov. Ides na istok ili zapad sto mozes vise i vidis na tim udaljenim satelitima kakav ti je signal. Odes na zapad do hispasata 30°W ili na istok do turksata na 42°E pa vidi da li tu hvatas neki fta kanal i sa kakvim signalom. Ako ti je antena dobro podesena onda moras imati na tim satelitima te slobodne kanale a ako je losa neces tamo imati nista. Uglavnom ti sateliti oko astre na 19,2°E koji su u blizini radice i sa losijim signalamo jer motor ne moze tu bas puno da omasi ali kako ides dalje onda motor masi satelite ako nije dobro podesen. Ja sam bas danas dok sam ti pisao neki prethodni post otvorio RTCG i signal je OK.
Poz...
[ Rudi47 @ 03.07.2012. 23:46 ] @
hvala, pokusacu to. ali vec vidim da ce se javiti drugi problem. naime nisam siguran da sam dobro postavio limite za istok/zapad. jel taj humax uopste javi kad dodje do limita?

edit:
gledao sam podatke za ta dva satelita. izgleda na svim kanalima je erp preko 44dBW, pa bi valjda antena od 1,2m u Beogradu trebala da ih hvata. (nema smisla da trazim nemoguce). ali ne znam koliki kvalitet signala (BER ili slicno) treba ocekivati po lepom vremenu?

[Ovu poruku je menjao Rudi47 dana 05.07.2012. u 11:11 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Rudi47 dana 05.07.2012. u 11:12 GMT+1]
[ Rudi47 @ 16.07.2012. 12:28 ] @
izgleda da je bilo do risivera, nisam zamenio kondenzatore pri popravci napajanja..
uzo sam ipak onaj jeftini Fisher i rade dobro svi FTA kanali na tom satelitu.
hvala.