[ Cortex85 @ 09.07.2012. 10:56 ] @
| Pocetnik sam sto se tice MCU-ova. Nabavio sam jedan Arduino UNO rev. 3 hocu malo da se zezam sa njim a usput i nesto da naucim.
Na netu sam gledao i stvarno ima tona relay shieldova za njega, ali ipak zelim da probam sam da ga napravim . Cilj mi je da napravim arduino kompatabilnu plocicu koja ce biti optoizolovana i na kojoj bi bili releji koji na kontrolnom ulazu dobijaju 12V DC a kontrolisu 220V AC (njih mi je najlakse nabaviti).
Tek sada dolazim do konkretnog pitanja, postoji li optokapler koji u sebi ima tranzistor pomocu koga bih arduinov izlazni napon digao na 12v ili moram povezati kapler sa posebnim tranzistorom pa sa relejom? |
[ bogdan.kecman @ 09.07.2012. 11:30 ] @
vecina optokaplera ima na izlazu tranzistor koji moze da vozi 12V rele, jedino ne zaboravi da stavis diodu paralelno sa releom inace ce taj opto da vrisne na jedan ..
[ Cortex85 @ 09.07.2012. 11:40 ] @
Hvala na brzom odgovoru.
Sada jedno glupo pitanje. Zbog cega ide ta dioda? Pretpostavljam da relej vraca neku kolicinu energije koja bi mogla da unisti kapler, ali nisam siguran.
[ bogdan.kecman @ 09.07.2012. 11:49 ] @
Citat: Cortex85:
Hvala na brzom odgovoru.
Sada jedno glupo pitanje. Zbog cega ide ta dioda? Pretpostavljam da relej vraca neku kolicinu energije koja bi mogla da unisti kapler, ali nisam siguran.
navoj rele-a se ponasa kao induktor, kada iskljucis napon na induktoru on indukovanu energiju vraca nazad u kolo, ti tu energiju (to moze da bude skok napona od nekoliko stotina volti, cak i vise) disipiras kroz tu diodu. Ja volim tu da stavim Schottky diodu posto je ona dosta brza od obicne diode... mada uglavnom i obicne diode rade posao.
[ bogdan.kecman @ 09.07.2012. 11:55 ] @
btw: http://en.wikipedia.org/wiki/Flyback_diode
back EMF sa solenoida (npr tvoj rele) -276.00V:
i kada stavis diodu -1.36V:
[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 09.07.2012. u 13:07 GMT+1]
[ Cortex85 @ 09.07.2012. 12:41 ] @
Hvala ti puno na objasnjenju. Dosta mi je korisnije kada mi neko objasni zasto nego kada mi samo kaze kako nesto da uradim.
[ bogdan.kecman @ 09.07.2012. 14:05 ] @
"induction load" iliti "induktivni potrosac" je glavni krivac za dosta pocetnickih sklopova koji brzo crknu "sami od sebe" ..
[ shpiki @ 09.07.2012. 16:21 ] @
Citat: bogdan.kecman:
navoj rele-a se ponasa kao induktor...
Zar "navoj" (inace to je namotaj) nije sam po sebi induktor (induktivnost)? Nema sta da se ponasao kao..
Odgovor je ok, podvlacim zbog pojmova i tacnosti izrazavanja...
[ bogdan.kecman @ 09.07.2012. 16:31 ] @
"ponasa se kao" zato sto ga ti u kolo ne stavljas kao induktor nego kao rele, tj spravu koja prekida nesto tamo negde. Na isto mesto si mogao da stavis i SSD pa ti ne bi trebala dioda .. tako da on jeste fizicki induktor ali ga ti ne stavljas u kolo kao induktor vec kao nesto drugo, a moras da ga posmatras kao induktor posto on to fizicki jeste, tj takvo mu je ponasanje .. bem li ga, zato sam ja napisao "ponasa se kao" .. ne moze da se ponasao kao space shuttle jbg .. i grejac isto mozes da stavis koji je motan u spiralu i kazes da je grejac ali mora da uzmes u obzir i njegovu induktivnost kada ga uracunavas u kolo ..
[ ambertech @ 09.07.2012. 22:40 ] @
Za induktivitete ima pravilo da struju kroz njih ne mozes da promenis proizvoljno brzo, a definitivno ne mozes trenutno, cak ni kad je gasis.
To znaci da ako si imao struju kroz taj namotaj relea, i hoces da je iskljucis trenutno, nesto ce se desiti sto ti nece dozvoliti.
Cak i da kidas zice, seckas ih, otvaras prekidac, priroda im je takva da ce struja naci nacin da tece jos neko vreme ma sta ti radio.
Ako resis da jednostavno odkacis zicu sa induktiviteta kroz koji ide struja,
varnica ce da preskoci otvorenu vezu i neces moci trenutno da ugasis struju.
Ukoliko je induktivitet i pocetna struja veca, bice i veca varnica, ali budi uveren da uvek postoji, cak i kad je ne vidis.
Ako resis da samo zatvoris tranzistor, opet nece moci, induktivitet ce dici napon koliko treba i probice tranzistor.
Sa ovim nema rasprave, fizika i tacka.
E sad, posto vec ne mozes da izbegnes da induktivitet "gura" struju jos neko vreme, jedina opcija ti je da
upravljas kuda ce ta struja da ide.
Tome sluzi ta dioda.
Pogledaj kako se ona orjentise.
Pogledaj kako tece struja kroz induktivitet pre gasenja, a onda zamisli da su u trenutku
nestale veze kojima ta struja do njega dolazi, tj. da su ostali samo induktivitet i dioda.
Videces da je dioda upravo orjentisana tako da struja u induktivitetu moze da nastavi u istom smeru jos neko vreme.
Kad to ukapiras onda ti odmah budu jasni i buck/boost konvertori, ali o tome drugi put.
[ Cortex85 @ 10.07.2012. 07:11 ] @
Razumeo sam iz bogdan.kecman-ovog odgovora o cemu se radi. Elektronika mi nije jaca strana ali polako hvatam osnovne koncepte.
http://arduino-direct.com/suns...php?l=product_detail&p=155
Na gornjem linku se nalazi jedana komercijalna plocica sa relejima. Na njenoj semi vidim da su povezane led diode, da li one na konkretnom primeru imaju ulogu zastite od induktivnog opterecenja?
[ Uruk @ 10.07.2012. 08:42 ] @
Ledare su u ovom primjeru samo indikatori. Odmah do releja imas diode 1n4148, to su flyback (zamajne) diode.
Kada je tranzistor ukljucen, dioda je obrnuto polarisana, i ne provodi,kao da ne postoji.
Kada se tranzistor nalgo iskljuci, induktivnost se prazni kroz diodu, umjesto da sprzi tranzistor.
[ Cortex85 @ 10.07.2012. 09:17 ] @
Dakle ja sa obzirom na to kakav induktor imam odaberem sebi tip diode. Ukoliko je relej i treba mi da kada izgubi signal na ulazu da se sto pre vrati na nepobudjeno stanje ja uzmem preporucenu Schottky diodu a za neke druge primene neku drugu koja vise odgovara tom slucaju.
[ bogdan.kecman @ 10.07.2012. 09:36 ] @
Citat: Cortex85:
Dakle ja sa obzirom na to kakav induktor imam odaberem sebi tip diode. Ukoliko je relej i treba mi da kada izgubi signal na ulazu da se sto pre vrati na nepobudjeno stanje ja uzmem preporucenu Schottky diodu a za neke druge primene neku drugu koja vise odgovara tom slucaju.
Pogledaj linkove na wiki koje sam ti stavio, treba ti brza dioda koja ima fast recovery.
Vecina 12V relea ce da radi sa 1n5822 ovi manji ce da rade i sa manjom 1n4148 ili 1n5819 ..
Schottky su obicno brze od "high speed" dioda ali su za istu snagu obicno i dosta skuplje, npr 1n5822 je 24din a 1n4148 je 1.5din - razlika je drasticna .. zato se cesce u komercijalnim proizvodima stavljaju ove high speed diode. Sad, za kod kuce, u "one off" proizvodu, ja uvek npr stavim Schottky posto 25din nije bas udaranje po usima :D ... a i za ovako male 12V i 1n5819 radi posao vise nego dovoljno dobro a ona je tipa 6din, i dalje skuplja vise od tri puta od 1n4148 ali 6din i nisu neke pare :D
[ Cortex85 @ 10.07.2012. 10:12 ] @
Sada posto ste mi dali best practice savete i objasnjenja za stvari koje ne znam, ostalo je kada dodje odmor da kupim delove i da probam da napravim ovu plocicu. Znam da su neka od pitanja glupa, ali u blizini stvarno nemam nikoga ko se stvarno bavi elektronikom. Imam jednom 'drugara' koji servisira mob. telefone, kada sam ga pitao da li mogu pomocu kaplera da dignem napon i kontrolisem 12V relej po bledom pogledu sam skontao koliko je sati. Nadam se da vas nisam smarao previse.
[ bogdan.kecman @ 10.07.2012. 10:39 ] @
btw nemas bas preterano razlog da rele tu kontrolises preko opto-a osim ako nije za vezbu, najlakse ti je da turis uln2803, dovedes pinova na ulaz direkt sa arduina 12v na rele a drugu stranu od relea na uln pa uln na gnd .. i to radi super + uln koristi jednu diodu za sve njih, ne moras 8 dioda da stavljas za 8 relea, jedna radi posao :) (pogledaj datasheet za uln) .. a sta god relei voze to ti je vec svejedno odvojeno od tvog kola tako da nemas neku brigu da se prospe vamo ka mikrokontroleru
e sad, sto rece jedan lik na netu "nikad se nisam pokajao sto sam stavio optokapler" oni su zgodni ako nista ono bar za vezbu, ali nadji npn opto-e i vozi rele "low side"... na primer 4N25, 4N26, 4N27, 4N28 ... samo vidi koliku struju zahteva taj rele koji ces da koristis, da li opto moze da sinkuje dovoljno struje (oni su 50mA ako se ja dobro secam)
[ Cortex85 @ 10.07.2012. 13:31 ] @
Nisam ni znao da ovako nesto postoji (uln2803). Probacu i pomocu njega da napravim jer ako to uspem onda lako mogu da napravim plocicu koja ce primati signale sa serijskog prota racunara i aktivirati releje ili nesto sl. Kaplere sam hteo da koristim jer sam video na svakom plc-u da su mu izlazi izolovani, pa rekoh ovo sigurno ne moze da skodi.
[ bogdan.kecman @ 10.07.2012. 16:27 ] @
Citat: Cortex85:
na svakom plc-u da su mu izlazi izolovani, pa rekoh ovo sigurno ne moze da skodi.
na svakom PLC-u ima i na svakoj industriskoj opremi "mora da ima". Ja kapiram da ti ucis sad sa arduinom pa ti zato kazem ovo ti je jednostavnije, ali uln ti nece zastititi pic od industriskih prilika ... to moze samo optokapler, Ako ti se npr na tih 12V kojima ces da otvaras rele pojavi neki siljak od par stotina volti to ce samo da proleti kroz ULN kao da ga nema i da ti spali taj arduino ... e sad, ako ti stavis lepo diodu, ako to koristis u kucnim uslovima sansa da ti se pojavi taj siljak je izmedju nista i nema (dok ako to stavis u industrisko okruzenje sansa za taj siljak je velika) ... tako da za vezbanje, za kucne uslove, igracke etc etc, uln je extra .. za PLC - mora opto...
Inace da zavrsim onu izjavu ako je nisi skontao "niko nikad nije zazalio sto je stavio optokapler; JESTE zazalilo mnogo njih sto ga nisu stavili"
tako da.. napravi ti i varijantu sa optokaplerom, da naucis ... a onda odluci dal ces ovo ili ono resenje ..
Inace, ako su ti veci relei i treba im vise struje za otvaranje, a optokapleri sa jacim izlazom su skupi mozes da stavis
arduino -> optokapler -> ULN2803
tako da ti optokapler kontrolise ulaz u ULN a ULN ti prekida rele, ustedis tako 7 dioda + koristis najjeftinije optokaplere koje mozes da nadjes :D
[ Cortex85 @ 11.07.2012. 07:08 ] @
Ja ovo pre svega radim iz zabave i cilj mi je za pocetak da kkontrolisem ventilatore. Posle sam hteo uzeti temperaturni senzor pa da naucim kako se radi DAC. Do kaplera sam dosao prelistavajuci sajtove o automatici i elektronici i meni se cine a evo vidim i da je praksa pokazala da su odlicna stvar.
[ bogdan.kecman @ 11.07.2012. 10:01 ] @
odlican primer za ucenje
- stavi nekoliko vrsta senzora, stavi DS18B20 (digitalni), stavi neki NTC na ADC pin i stavi neki analogni senzor tipa tmp36 ili lm35 ili tako nesto ...
- stavi opto koji kontrolise uln koji kontrolise relee
- dodaj debug info da pici na seriski port (trenutno stanje senzora i odluka o paljenju i gasenju relea)
- napravi varijantu sa obicnim histerezisom i sa pid-om (imas odlicnu pid biblioteku za arduino)
- kada to sve zavrsis, dodaj neki lcd da ispisujes te podatke na lcd
- onda dodaj i neke tastere za setovanje limita, temperature i slicno
[ Cortex85 @ 11.07.2012. 10:48 ] @
Upravo sam tako nesto hteo da napravim. Preciznije hteo sam da napravim arduino baziran uredjaj kome bih dodao nesto kao konzolu od alarma koja ima display i keypad, koji bi kontrolisao rad ventilatora. Nisam hteo da uzimam shield-ove jer onda ne bih nista naucio. Prva etapa projekta mi je izgradnja relay ploce, pa dodavanje senzora a onda cu dodati i predlozeno.
Citat:
- dodaj debug info da pici na seriski port (trenutno stanje senzora i odluka o paljenju i gasenju relea)
- napravi varijantu sa obicnim histerezisom i sa pid-om (imas odlicnu pid biblioteku za arduino)
- kada to sve zavrsis, dodaj neki lcd da ispisujes te podatke na lcd
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|