[ jasambradonja @ 11.07.2012. 13:50 ] @
Elem...

...zanimaju me vaša iskustva - hard disk ili CF kartica i koja? Šta je bolja varijanta u smislu trajanja, sigurnosti i sl.?

To je za početak...

Hvala unapred!

pozz
[ acatheking @ 11.07.2012. 14:02 ] @
CF bez mnogo razmisljanja.
[ djricky @ 11.07.2012. 15:20 ] @
CF na IDE adapter, redovan bekap konfiguracije i rezervni delovi
[ jasambradonja @ 11.07.2012. 16:16 ] @
Fala momcovi! :)

Jel imate neki predlog što se marke tiče i kapaciteta? Koja se pokazala kao najizdržljivija i sl.?

[ djricky @ 11.07.2012. 19:28 ] @
1 gigabajt uglavnom vise nego dovoljno, Kingston.
[ bakara @ 11.07.2012. 20:26 ] @
Moj mikrotik je instaliran na 128Mb kartici, i slobodno je 80Mb
[ newtesla @ 12.07.2012. 08:18 ] @
Ja recimo nisam našao manje CF od 4gb u ponudi trenutno. Inače, isključi upise na karticu (Log da ne upisuje na disk, nego na remote, recimo), podesi remote - što može biti i mikrotik, ali sa rotacionim diskovima, i CF kartice ima da traju večno :)))
[ bakara @ 12.07.2012. 09:58 ] @
Ima gomila kartica koje su se dobijale uz fota aparate smesnih kapaciteta koje su idealne za MT
[ zivanicd @ 15.07.2012. 20:57 ] @
U smislu trajanja pod tavanom najbolje resenje ti je ruter bord.

Sve varijante desktop racunara ako nije brend nejm sa pasivnim hladjenjem padaju u vodu zbog hevi djuti koriscenja !

Ako ti treba za nesto ozboljno, RB. Ako ti treba da se zezas i da ti nije strecanje kad nesto prsne zbog napajanja/kondenzatora/vrucine, uzmi PC.

[ Slobodan Milivojevic @ 15.07.2012. 21:05 ] @
Atom ploca sa pasivnim hladjenjem Atom 230 - kupljena za skoro dzabe + USB flash disk (boot sa USB-a), gura moj custom linux OS savrseno vec vise od 2 godine... Jedina mana - samo jedan PCI slot + jedan 100M ethernet.

Da mi je trebao mikrotik, iso bi neki ruterboard, ali zbog nekih specificnih zahteva i potrebe za custom resenjem, odluka je pala na mini-itx sistem
[ jasambradonja @ 16.07.2012. 10:35 ] @
Trenutno imam nekoliko lokacija sa kompovima i gomilom korisnika, svi se kače na net preko kabela, a u planu mi je da ih povežem bežično sa SXT-ovima. Kompovi u sebi trenutno imaju IDE diskove sa ROS-om... sad je u planu da se postavi još jedan Mtik. Opet ista stvar - korisnici preko kabela... e za tu novu lokaciju sam u nedoumici na šta staviti ROS...

[ Slobodan Milivojevic @ 16.07.2012. 11:56 ] @
Ne znam kolko imas saobracaja tu, al da li bi ti RB750(G) radio posao?

Meni za neku malju mrezu, 10ak racunara, radi odlicno, nikad problem

Gura internet od 10 + 6Mbit kroz njega plus lokalni saobracaj koji imam u mrezi ovde
[ jasambradonja @ 16.07.2012. 13:27 ] @
Hehehehehee...

...pa malko mi je veća mreža... na najvećem objektu bi maksimalno trebalo da bude 700 korisnika, +- koja... tako da... mislim da RB750(G) bi malko štekao...

...u ovom novom, nekih 350 komaTa. E za njega gledam šta ubaciti...
[ zivanicd @ 16.07.2012. 14:45 ] @
^^ Ako ti korisnici ne generisu saobracaj veci od 20-30Mbps... radice i taj 750G :)

Ako je neki veci saobracaj... onda PC... ili neki 1100.

1100 ti je 320 evra. Moze i da se overclockuje :) Radice ti do 150-200Mbps :)
[ jasambradonja @ 17.07.2012. 15:09 ] @
Trenutno do 40Mbps, a u budućnosti i više...

Kolika je razlika između CF kartice i HD-a u performansama?
[ jasambradonja @ 26.07.2012. 09:20 ] @
Evo ješ jednog priupitanija...

Da li je moguće nakačiti sve korisnike na jedan centralini UM, kad su u pitanju udaljene lokacije i kako se to odražava na performanse?

[ newtesla @ 27.08.2012. 15:19 ] @
CF kartice su dosta sporije, ali to samo znači da boot neće trajati 20 nego 25 sekundi, cele mašine.

U smislu ovog poslednjeg pitanja: si mislio sve na jednu antenu, ili svako svoj SXT pa sve u žičane interfejse?
[ jasambradonja @ 27.08.2012. 16:38 ] @
Trenutno je pao izbor na hard disk jer je prvobitno bio zamišljen i naručen, pa je posle veća bila komplikacija menjati poručeno... možda uskoro i odradim het-trik i prenesem licence sa hardova na CF-ove, ali će to malko da sačeka...

Citat:
newtesla

U smislu ovog poslednjeg pitanja: si mislio sve na jednu antenu, ili svako svoj SXT pa sve u žičane interfejse?


Trenutno bi trebalo da ide svako svoj SXT pa u svič jer su mi lokacije malko razbacane. Možda bih mogao da pokrijem jedan deo sa nekom drugom antenom, ali zbog "brzine" (nedostka vremena) to nisam predvideo. Naravno, i po tom pitanju sam otvoren za predloge. Što me ROS-a tiče, tu sam bio samo na "žici" - ovo će mi biti prvi izlet sa Mikrotikom u etar!

Čim mi prođe godišnji, obaveštavam vas o napretku

Još ako mi prođe linak kroz šumu zgrada na 4 km, ima da budem presrećan...

Pozdrav za sve Mtikovce