[ bmarkovic06 @ 13.07.2012. 12:10 ] @
Pozdrav raja. Imam sledeci problemcic. Ako sam promasio temu slobodno je prebacite, mada radi se o VPN-u na mikrotiku.

Povezao sam 2 LAN-a putem VPN pptp konekcije i sve ok radi, racunari iz jedne mreze mogu da pinguju druge ali naravno jedino preko IP adrese ne i preko host name-a jer netbios ne prolazi kroz tunel.

Jel postoji neki nacin da nateram ovo da proradi ali bez upotrebe WINS servera na obe strane tunela?

Probao sam sa statickim DNS-om ali postoji problem i tu. Naime moze se dodeliti host name jedino sa tackom u imenu a da radi. Npr ako dodam staticki dns za adresu 192.168.1.100 da bude za "server1" i hocu da gadjam server u drugoj mrezi sa imenom \\server1 nece, a ako dodam dns sa adresom 192.168.1.100 za ime "server1." i gadjam \\server1. onda prolazi. Posto nisam u mogucnosti da menjam ime servera iz "server1" u "server1.", postoji li neko trece resenje :D?
[ djricky @ 13.07.2012. 15:53 ] @
EoIP-om vezi ta dva LAN-a u jednu mrezu, radice i netbios...
[ zivanicd @ 15.07.2012. 20:54 ] @
Ne znam da li je win dovoljno glup da pretrazuje /24 subnet...

Ako je tako, onda podeli ove dve lokacije na dva /25 subneta i glupi win bi trebao sve da ti vidi kroz netbios.

Mozes ovo da resis na drugi nacin sa domain kontrolerom. Radice bez problema i svi racunari ce se videti :)

[ bmarkovic06 @ 17.07.2012. 09:19 ] @
Citat:
djricky: EoIP-om vezi ta dva LAN-a u jednu mrezu, radice i netbios...


To mi je prvo palo na pamet i probacu cim se vratim sa odmora. Ali nisam nikad radio EOIP na VPN-u, kako to uopste odraditi? Znam da moze da se radi kroz wlan kao bridge da bi se prenosio multicast zbog IP tv-a ako neko zeli kroz iptv wifi.
[ djricky @ 17.07.2012. 10:42 ] @
kakav pptp vpn? direktno vezi 2 rutera EoIP-om... trebaju, doduse, staticke IP adrese...

inace ja sam EoIP-om iz zezanja pustao IPTV drugaru u USA :) poneo STB i radi :)
[ bmarkovic06 @ 17.07.2012. 22:14 ] @
Citat:
djricky:
kakav pptp vpn? direktno vezi 2 rutera EoIP-om... trebaju, doduse, staticke IP adrese...

inace ja sam EoIP-om iz zezanja pustao IPTV drugaru u USA :) poneo STB i radi :)


Pa malo mi je gadno da pravim eoip zbog dinamickih adresa na ruterima. Moram prepraviti skriptu da proverava remote address drugog rutera i menja u slucaju promene.
Ovo je malo off pitanje, ali koliko ti je taj drugar vukao upload-a? Ja gledam da uradim nesto slicno, upload mi je 1mb. Za IPtv ce trebati barem 1.5mb ako se ne varam...
[ djricky @ 18.07.2012. 10:05 ] @
pa napravi eoip kroz pptp

za iptv ti treba bar 4 mbita upload (multicast stream je oko 3.3 - 3.5 mbita + pola mbita lufta za svaki slucaj da lepo radi...)
[ anon115774 @ 18.07.2012. 10:56 ] @
Citat:
zivanicd:
Ne znam da li je win dovoljno glup da pretrazuje /24 subnet...


Win pretrazuje onaj subnet kom pripada. Znaci ako mu je receno da se nalazi u /25 subnetu onda ce njega i da pretrazuje a ne /24.
[ bmarkovic06 @ 19.07.2012. 20:00 ] @
Citat:
djricky:
pa napravi eoip kroz pptp :D

za iptv ti treba bar 4 mbita upload :) (multicast stream je oko 3.3 - 3.5 mbita + pola mbita lufta za svaki slucaj da lepo radi...)



Hehe pa kako, jel ima neko 'neko uputstvo.

Situacija je sledeca. 2 mikrotika na dve odvojene mreze. Mikrotikovi spojeni vpn pptp tunelom



pptp VPN
192.168.2.1->LAN->MT1->WAN mt1.dyndns.com <-----------> mt2.dyndns.com->WAN->MT2->LAN->192.168.3.1

Znaci treba da konfigurisem EOIP kako bi prolazio multicast.

[ djricky @ 19.07.2012. 20:26 ] @
pa ako si vec povezao 2 rutera pptp-om, digni eoip tunel kroz taj pptp tunel, i eoip interfejse bridzuj sa nekim ethernetom?

zbog multiple enkapsulacija je izvestan gubitak u brzini, kao i potencijalni problemi sa aplikacijama usled nize MTU vrednosti, ali NBT bi trebalo da radi...
[ bmarkovic06 @ 19.07.2012. 21:59 ] @
Podesio, hvala puno. Problem je bio sto nisam stavio u bridge eoip interfejs.
[ nebojsaristic1 @ 26.07.2012. 08:09 ] @
izvinjavam se cenjenim kolegama, ali mi nije jasno sta ce vam EoIP ako vec imate VPN? Da bi radio enkapsulaciju kroz enkapsulaciju? Veoma lose resenje.
Problem sa resolvom workgroup-a se resava sa proxy-arp u podesavanju LAN interface-a.
[ bmarkovic06 @ 26.07.2012. 09:45 ] @
Citat:
nebojsaristic1:
izvinjavam se cenjenim kolegama, ali mi nije jasno sta ce vam EoIP ako vec imate VPN? Da bi radio enkapsulaciju kroz enkapsulaciju? Veoma lose resenje.
Problem sa resolvom workgroup-a se resava sa proxy-arp u podesavanju LAN interface-a.


Kroz VPN ne prolazi multikast a bas to koristi netbios. Proxy-Arp je transparentni arp izmedju dve povezane mreze i funkcionise samo sa ip adresama.