[ rsinisa @ 15.07.2012. 07:00 ] @
Vidim da povremeno vlada interesovanje za nekim manje-više osnovnim stvarima kad su u pitanju PIC-evi i "PICBasic Pro" pa razmišljam da napravim jednu seriju tekstova - tutorijal, koji bi obradio PIC16F1827 i primere u PBP-u. Ideja da napravim neki mali razvojni sistem za 18-pinske PIC-eve postoji u mojoj glavi već godinama (nešto je i započeto), ali nikako da nadjem vremena da to odradim pa bi ovo bio možda i podsticaj za mene da, dok ide serija tekstova, usput dovršim i taj razvojni sistem.
Primeri ne bi bili, bar za početak, vezani za taj razvojni sistem već za hardver koji sam nazvao "PIC miniMP" (vidi zakačku).
U pitanju je princip osnovne ploče u koju se posle ubadaju druge "sendvič" ploče sa raznim hardverom. Na samoj osnovnoj ploči predvidjeno je mesto za PIC, DS18x20, 24Cxx EEPROM, kvarcni oscilator, trimer kondenzator za fino podešavanje frekvence (nebitno za planirani tutorijal, stavio sam ga za svoje potrebe), par SMD komponenti i ICSP konektor (konektor koji omogućava programiranje bez skidanja PIC-a). Napajanje ne postoji na pločici pa je potrebno obezbediti spoljni izvor napona od 1,8 do 5,5 V (najbolje i najlakše 5V) za koji postoji konektor na pločici. Sama pločica je 4 X 3 cm.

Zanima me ima li zainteresovanih za taj tutorijal, jer ako nema da ne kuckam bezveze.

Zašto baš PIC16F1827? Neki bi predložili veći PIC koji je bogatiji hardverom i memorijom, a opet ima ljudi koji bi se lakše upustili u tu oblast sa manje zahtevnim hardverom. Da ne ulazimo sad u raspravu šta je bolje jer mislim da postoji dosta ljudi koji bi podržali i jednu i drugu opciju, odlučio sam se za taj PIC jer je otprilike najjeftiniji od 18-pinskih u Srbiji, a opet ima u sebi jako puno hardvera (ni ja još nisam stigao sve da isprobam) koji imaju i mnogo veći kontroleri tako da može mnogo toga da se isproba koncepcijski uz mala ulaganja, pa da se posle lako realizuje konkretan uredjaj na nekom drugom, finalnom PIC-u. Konkretno, PIC16F1827 ima programsku memoriju za 8 000 asemblerskih instrukcija, 384 bajtova RAM-a, 256 bajtova EEPROMA, oscilator od 31 kHz pa do 32 MHz, A/D konvertor, D/A konvertor (doduše ograničenih mogučnosti), nekoliko brojača/tajmera, komparatore, PWM modul, senzor na dodir, naponsku referencu ... i još svašta.

Tekstove bih pisao u nekom slobodnom vremenu, bar jednom nedeljeno, a možda i češće. Eto, ako ima zainteresovanih, javite se pa da krenemo polako.

Pozdrav.
Sinisha


[Ovu poruku je menjao rsinisa dana 15.07.2012. u 08:11 GMT+1]
[ yt1nvs @ 15.07.2012. 13:33 ] @
ideja nije losa a tu smo da pomognemo koliko mozemo.
[ kudlik @ 15.07.2012. 13:40 ] @
Pozdrav

Sinisa, javljam se. Svidja mi se ideja, jer sam jos uvek u pocetnickim cipelama, samo da odradimo vise, nego kod prethodnog pokusaja. Probacu da budem aktivan ucesnik.

Postovanje

[ veselinovic @ 15.07.2012. 16:35 ] @
Dobra ideja, pomoci cu koliko mi posao dopusti.
Pozdrav.
I pocni sto pirje dok se ljubitelj protona ne vrati:)
[ rsinisa @ 15.07.2012. 17:20 ] @
Citat:
veselinovic:I pocni sto pirje dok se ljubitelj protona ne vrati:)

He, dok se on vrati biće već pola posla gotovo ;).

Pozdrav.
Sinisha
[ YuMERA @ 15.07.2012. 20:36 ] @
Zainteresovan i te kako.
Znanja nikad dosta a poznavajuci urednika tutorijal mislim da ce biti i vise nego zanimljivo i korisno...

Poz..
YuMERA
[ ZAS011 @ 15.07.2012. 21:50 ] @
Šta fali ljubitelju(ima) Proton-a?

Samo će ve posmatram s' daljinu Ionako ovih dana nemam vremena za PIC-onje, na žalos'.
[ lm741 @ 15.07.2012. 22:02 ] @
pozdrav ekipi,..

Siniša,.. prava ideja to nam treba,..
[ rsinisa @ 15.07.2012. 23:40 ] @
Vidim da ima zainteresovanih pa će tutorijala biti, samo me sad muči na kom hardveru da radimo. Imam gotovo ono sa slike iz prvog posta, ali tu će, pored te ploče, biti potrebno još nekoliko ploča sa raznim hardverom. Pretpostavljam da to mnogima ne bi odgovaralo. Sa druge strane, moj mini razvojni sistem je još uvek na papiru, trebaće mi verovatno, uz sve ostale obaveze, bar 3 nedelje da ga finalizujem. Doduše, za to vreme može da se obradi neka teorija.
Treće rešenje je da se koristi PROTEUS u kome bi mogli maltene svi primeri da se testiraju.
Ako imate još neki predlog, iznesite ga pa da razmotrimo.

Pozdrav.
Sinisha
[ ZAS011 @ 16.07.2012. 02:17 ] @
Siniša, Proteus je samo simulator, i kao takav podložan je softverskim greškama.
Greške u programiranju uvih naših kontrolerčića se najlakše i najbrže pronalaze na PRAVOM hardveru. Ipak proteus ne zna za errata sheet-ove i ostalu dokumentaciju vezanu za varijetete čipova, a vezano za reviziju samog silicijuma.
[ veselinovic @ 16.07.2012. 06:26 ] @
Sinisa,
mozda je redosled ovakav:
1. komande u PBP sa osvrtom na neke iskustvene folove ( "neko" je to napisao vec - sinel , hehehehe)
2. pravljeje hardvera
3. pisanje odredjenih programa, ali na tom hardveru ( blink led, AD, interapti, DA...)
4 kasnije se moze razviti prica na posebne programe po zelji forumasa

A ljubitelju protona pozdrav.
[ rsinisa @ 16.07.2012. 06:27 ] @
@ZAS011

Ti si 1001% u pravu, tu nema dileme, ali računam da će veliki deo primera iz tutorijala da radi kako treba u simulatoru. A činjenica je da su ga odradili jaaaako dobro - već 2 puta od kako ga koristim pomislio sam da ima neki bag jer su mi se javljale neke greške jako retko i naizgled nelogično, da bi se na kraju ispostavilo da sam ja omanuo u programu.
Doduše, stoji činjenica da neke jednostavne stvari, kao što je poskakivanje kontakata tastera, ne mogu da se simuliraju, to jednostavno mora da se vidi na pravom hardveru da si se shvatilo o čemu se radi.
Ništa, da vidimo šta zainteresovani imaju da kažu, na čemu bi voleli da uče i vežbaju.

Pozdrav.
Sinisha
[ rsinisa @ 16.07.2012. 06:32 ] @
@ veselinovic

Moja ideja je da se na početku napravi kratak osvrt na sam PIC i da se odmah predje na jednostavne primere, a da se istovremeno objašnjavaju komande i registri koji se koriste u tom primeru. Računam da se tako izbegava ona početna dosada čitanja suvoparnog štiva i da se lakše uči deo po deo.

Pozdrav.
Sinisha
[ lm741 @ 16.07.2012. 09:43 ] @
ako mogu da izrazim želju,..
a to je da krenemo sa AD
to me pati već vekovima,..

onako korak po korak kako to već Siniša ume,..
[ ZAS011 @ 17.07.2012. 03:39 ] @
Laloš, prvo se počinje sa Hello World (Blink LED), A/D dolazi kasnije. Nema šanse da početnici nešto nauče ako se krene "iz sredine". Interapti, tajmeri,... kasnije
[ lm741 @ 17.07.2012. 10:19 ] @
aaaha,..
to bi moglo da znaci da sam prvi razred uspesno zavrsio,..

[ rsinisa @ 17.07.2012. 10:59 ] @
Ja mislim da si ti završio već osnovnu školu.

Crtam neku shemu za mini razvojni sistem, čim završim postaviću je ovde kako bi mogli zajedno da odlučimo da li pasuje.

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 17.07.2012. 11:34 ] @
Citat:
rsinisa:
Crtam neku shemu za mini razvojni sistem


Mozda ti pomogne: http://elco.crsndoo.com/wordpress/2009/10/mikroc-lcd-stepper/

nije taj pic vec 887 ali kapiram da ti je par minuta da preradis to na taj pic koji si odabrao ... mislim da je odlicno za ucenje posto pokriva
- led
- reset
- lcd
- rc servo
- steper motor bipolarni
- steper motor unipolarni

dakle one najpopularnije stvari :D

Dodas mu jos 4 7seg-a u paralelu sa lcd-om (na iste data linije npr), neki ds18b20, neki analogni ulaz na pot i gotovo :)
[ rsinisa @ 17.07.2012. 13:48 ] @
Mislio sam da izbegnem drajvere za step jer mi je cilj da sistem bude kompaktan, ali će imati konektore za proširenja pa će te neke, po meni, specifičnije i manje bitne stvari moći da se naprave kao dodatne ploče.
Planiram da stavim 4 X 7 seg. LED, 2 X 16 LCD, 4 tastera, 8 LED, piezo, potenciometar, i možda 24Cxx i DB9 konektor za RS232. Razmišljam i o nekom temperaturnom senzoru, ali sad nisam siguran šta da stavim, neki DS18xx (One Wire) ili nešto od Microchipa (SPI i I2C).
Za dodatne ploče planiram steper drajver, serijsko-paralelni 74HC595, možda neki dot-matrix LED i tako to. Jer cilj mi je da se savladaju neke osnove, a i teško je pokriti sve što bi nekome bilo zanimljivo.

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 17.07.2012. 21:32 ] @
Citat:
rsinisa:
Mislio sam da izbegnem drajvere za step jer mi je cilj da sistem bude kompaktan,


ostavis jedan uln2003 ili 2803 pa moz se koristi za sta oces, volja relei volja neki unipolar ... a moz i ledare preko njega :D

mislim da je to mnogo korisnije od max232 i seriskog porta ... bolje ostaviti seriski port na hederu u TTL verziji pa da se na njega kaci externim ft232 ili slicnim adapterom posto ko normalan sada ima seriski port na kompu, a glupo da ides sa ft na max pa na max pa na mcu .. ako mozes da izbegnes dva max-a u procesu :D, ili okacis direkt neki FT232RL na plocku, to moze svako da zalemi (to je onaj sa sirokim rasterom) i usb steker .. modernije, korisnije .. a kapiram da ft232rl+usb steker kostaju isto ko max232+db9
[ rsinisa @ 17.07.2012. 23:02 ] @
U pravu si, staviću ULN, korisniji je svakako.

Pozdrav.
Sinisha
[ pedja089 @ 17.07.2012. 23:25 ] @
Ako smem da se prikljucim...
Zasto ne bih islo i napajanje sa usb-a, ako ide FT ili PL neki. Ja sam do sad koristio PL, i sasvim sam zadovoljan. Pola ampera je sasvim dovoljno za tako neku plocicu.
U nekoj verziji se moze iskoristiti to i za bootloader...
Ja kad bih ponovo radio ovako nesto sad bih definitivno krenuo sa 18F serijom.
Pogotovo mi se svidja 18F2550, a i mikroelektronika ima lep bootloader za njega.
[ bogdan.kecman @ 17.07.2012. 23:31 ] @
Citat:
rsinisa:
U pravu si, staviću ULN, korisniji je svakako.


ma ne znam dal sam u pravu, pokusavam da sumiram gomilu pocetnickih pitanja sa foruma i iz privatnog zivota, sta je kome cesce bilo nejasno ... seriski port, razlika izmedju TTL i RS232 nivoa je isto cesto pitanje i greska kod pocetnika .. sta znam, ja bi turio 232rl posto resava dosta problema .. uln resava dosta problema, posebno jos ako mu turis externi dodatni steker za struju (12V npr) ... opet, dal je to potrebno na pocetnickom kitu .. otkud znam .. ja taj moj kada sam crtao, pravio sam ga za burazera da ga bas koristi u proteusu posto je teo da uci da radi sa mcu-ovima ... na zalost nista od toga, skonto covek da to nije za njega, tv opravi levom rukom, napravi pojacalo dok si reko keks, ali ne moze da skonta for petlju ni posle 5 primera i 2h objasnjavanja ... on je u fazonu, napuni eeprom i onda ga pusti na "play" na nekom taktu sa 555 i to mu max digitalije koliko on moze da skonta :(

gledam recimo ove mikroe ploce, extra su popularne u svetu... a realno, to iznabadas na breadboard za 10min sta ti treba :(
[ bogdan.kecman @ 17.07.2012. 23:34 ] @
Citat:
pedja089:Pogotovo mi se svidja 18F2550, a i mikroelektronika ima lep bootloader za njega.



posto ce sinisa da pravi, on verovatno zna zasto oce taj pic i taj jezik, ja se tu uopste ne bi mesao

sto se tice bootloadera, sve zavisi sta je cilj, ako je cilj da se prodaje neki dev kit onda je bootloader super fora (moze svako da zabode na komp i odma da radi), a opet ako ce da bude "napravi sam" ili "testiraj u proteusu" (koji je 100% dovoljan za ovakav pocetak, jedino sto je ili preskup ili nelegalan) onda je bootloader gubljenje vremene i resursa posto ti svejedno treba programator da bi ga napeko
[ rsinisa @ 17.07.2012. 23:51 ] @
Cilj mi je da uvedem ljude na jednostavan način i za malo para u svet mikrokontrolera - ako shvate da im to ne pasuje, lako se prebace na nešto drugo, a nisu se mnogo istrošili. Takodje mi nije cilj da se savladaju sve periferije koje postoje (previše ih je); kome se svide PIC i PBP, neće mu posle biti problem da predje na neki jači i veći PIC niti da savlada ostale periferije. Ja na ovo gledam kao na osnovnu školu - kad djaka naučiš da čita, piše i radi osnovne matematičke operacije, lako ćeš posle da ga naučiš svemu ostalom, ali bez dobre osnove nećeš ga naučiti ni jednostavne stvari iz geometrije, a da ne ulazimo u integrale i ostalo.
Može da se napravi još gomila poredjenja sa drugim oblastima u životu, ali nema potrebe. Ja ću da radim to što sam planirao, kome odgovara dobro, kome ne odgovara potražiće nešto drugo.
A obaška što ne razumem razvojne sisteme koji imaju taster i LED na svakom pinu - kao da ne može da se nauči sve na par tastera i LED, a posle se to lako primeni na bilo kom pinu.

Pozdrav.
Sinisha
[ rsinisa @ 17.07.2012. 23:56 ] @
Citat:
pedja089:Ja kad bih ponovo radio ovako nesto sad bih definitivno krenuo sa 18F serijom.

Ja sam prvih nekoliko godina vozio fiću i bio sam veoma zadovoljan sa njim. Sada vozim Accenta, ali ne bih imao ništa protiv nekog dobrog Audia.
Nisam hteo da kažem ništa loše sem da, kako čovek uči i napreduju apetiti mu rastu, ali svakako je bolje učiti vožnju sa npr. yugom nego sa autobusom ili kamionom sa prikolicom. Opet, sve je to stvar afiniteta, potreba, itd, itd.

Pozdrav.
Sinisha

[ bogdan.kecman @ 18.07.2012. 00:12 ] @
Citat:
rsinisa:
A obaška što ne razumem razvojne sisteme koji imaju taster i LED na svakom pinu - kao da ne može da se nauči sve na par tastera i LED, a posle se to lako primeni na bilo kom pinu.


imaju smisla i to mnogo :D ali ne za ucenje! za ucenje je led i taster na svakom pinu potpuno beskoristan.
za ucenje je idealno ovo sto ti sada hoces da pravis ... ako moze sta da se pomogne tu sam (no ja nisam korisnik basic-a jos negde od 1986 godine tako da od mene slaba vajda) ... i slazem se da je potpuno nebitno koji pic je u pitanju za ovakav projekat, jedino je tu po meni bitno
- posto
- el moze da se kupi u lokalnoj radnji
- da moze da se pecne sa pk2 klonom
- da moze da radi na 5V

sve ostalo je potpuno abitno .. (ok, ne bas svaki, treba koristiti neki koliko toliko moderan, ali ovaj sto si ti odabrao je vrlo moderan i koliko ja znam zadovoljava sve uslove tako da.. )

btw mozes da potrazis da li negde ima fajlova od JuneBug Kit koji je valjao Bill iz Blueroomelectronics. To je bio extra dobro prodavan "tutor". Realno mnogo jednostavna stvar, imao je pickit2 klon + tutor na istoj plocici. Tako da si mogao da ga koristis kao pickit2 klon da programiras svoje projekte, a tutor deo si mogao da koristis za ucenje (prograimras ga jeli pk2 sa iste plocke), tutor je bio neki 14 ili 18pinski 18F ja mislim, 2 tastera, 2 ledare, jos par sitnica i heder pin za extenzije ... onda je Bill pravio razne "dodatke" za njega koji su se kacili na taj heder (lcd, i2c eprom, spi senzor ...) moze da bude cool fora, mada ..

ovde imas brdo tutorijala za junebug koje je lik uveo u njegovu skolu klincima na "oto-u" da uce mikrokontrolere .. doduse to je C18 ali to je cisto da vidis sta su radili, pdim je to prepisati u pbp..

pogledaj http://www.scribd.com/doc/58821839/Junebug-PiCKIT2
tu ima sacuvan doc za junebug, uputstvo, sema .. mozda ti da neku dobru ideju ...

kao sto rekoh, bill je to bas mnogo prodavao, islo mu je lepo neko vreme .. ne znam sto je zatvorio taj sajt .. valjda je problem sto je on bio dobar sa hw-om a ocajan sa sw-om pa dok su drugi (poput 3vo-a) pisali tutorijale za njegove alatke to je islo ali kada su ljudi teli dalje od toga on nije mogao/hteo da postigne, mada ja licno mislim da ga je arduino zaklao, posto se nekako zatvaranje njegovog sajta poklopilo sa skokom popularnosti arduino platforme .. u svakom slucaju mnogo pocetnika je radilo sa tim kitom i bili su bas zadovoljni koliko ja znam tako da .. verovatno moze da se dobije neka ideja iz tog pdf-a

[ pedja089 @ 18.07.2012. 00:14 ] @
Tu se donekle slazem sa tobom. Al sta da ti kazem, ja sam krenuo sa kamionom, pa kamion sa prikolicom :)
Meni je sad 2550 fica. Mnogima je posle tesko prebciti se na 18F, ne znam zasto... To je jedini veci razlog zasto ici odmah sa 18F. Ostalo je jer dolaze i long promenljive, samim tim i negativni brojevi u pbp, nema div32, vise memorije, komotniji rad itd.
Jos jedan razlog potpuno nebitan u ovoj prici je cena. 18F su bar upola jeftiniji...
Nemam nista protiv ovo kako si zamislio. Ovo su samo neke stvari koje mi sad padaju na pamet kad gledam sta sam radio.
Jos jedna bitna stvar koju nisi spomenu je programator. Nekome ko krece sa ovim od nule predstavlja problem, nabavka i izrada...
[ rsinisa @ 18.07.2012. 07:26 ] @
@ bogdan.kecman
Pogledaću te linkove.


Generalno ovome može da se pristupi na nekoliko načina, sve zavisi od ciljeva, afiniteta itd, itd, i svaki ima dobre i loše strane. Na kraju krajeva, kao i svaki drugi proizvod jer svaki razvojni sistem i treba gledati kao proizvod. Zašto na tržištu postoje klime, veš mašine, automobili itd, itd od onih sa malom cenom i malo funkcija do onih preskupih i prepunih raznih dodataka? Svaki proizvod ima svoga kupca, odnosno svaki kupac odredjuje koji mu proizvod odogvara. Isti je slucaj i sa ovim; ja ću da ponudim ljudima nešto na čemu mogu da nauče osnove, pa kome pasuje može da se priključi, kome ne, naći će nešto drugo.
Eto, ja otiš'o malko u filozofiju :)

Što se tiče programatora, takodje može da se posmatra na 2 načina: ko je apsolutni početnik, lakše mu je da sve ima integrisano i nabavi sve odjednom, a sa druge strane, kome se ovo svidi, neće da se zadrži na učenju na razvojom sistemu već će da počne izradu sopstvenih uredjaja, a onda će mu biti potreban externi progamator. Takodje mislim da će biti onih koji već imaju programator.
Obzirom na to, na ovom razvojom sistemu neće biti integrisan progamator, moći će svako da koristi šta ima (ako već ima) ili šta hoće. Postojaće ICSP konektor po PK2/3 standardu i podnožje za PIC-a pa kako ko voli. Opet kažem, to je proizvod koji će biti takav pa kome odgovara, nek izvoli. Naravno, sam sistem će biti otvorenog tipa, tj. fajlovi za njegovu izradu će biti dostupni pa može svako da ga napravi. Doduše, još nisam odlučio da li će da bude jednostrani ili dvostrani PCB, mada za sada više naginjem dvostranom + nešto komponenti u SMD varijanti kako bi to bilo što manjih dimenzija. A obzirom da će sve biti dostupno, moći će svako da napravi svoje modifikacije po pitanju PCB-a i programatora.

Meni da je cilj da pravim razvojne sistem kao biznis, verovatno bih napravio nekoliko verzija, od onih minimalističkih pa sve do ogromih ploča sa brdom perfiferija. Mada, ko zna, možda vremenom i napravim tako nešto :).

Pozdrav.
Sinisha

[ Darko_zed @ 18.07.2012. 08:42 ] @
Sve pohvale za trud Sinisa i slazem se sa tobom jer si mi ti inace i najvise pomogao i pomazes sa PIC-onjama kada zapne mada su tu jos i par ucesnika kojima sam zahvalan da ih sada ne nabrajam ,a posebno Protonman-a .
Ja sam u startu nabavio Allpic programator radio neko vreme , posle sam uzeo neki ICD2 debuger ,PIC flas , PIC ready 1-2 proto plocice , poceo da pravim neki razvojni sistem(to jest prepravljam vec postojeci ) za moje potrebe i na kraju ukapirao da mi najvise odgovara Easy Pic 5 i njega sam uzeo , tako da sam prezadovoljan njime .

Imam jednu ideju za malo slozeniji razvojni sistem pa ako te zanima da kasnije sve to dovrsimo i tako da pocetnici mogu za jeftine pare kasnije dobiti bolju verziju razvojnog sistema sa LCD i LED displejima , tasterima , diodama , A/D ulazom , pot , RS 232 portom itd.

Pozdrav





[Ovu poruku je menjao Darko_zed dana 18.07.2012. u 12:25 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 18.07.2012. 11:41 ] @
Citat:
rsinisa:
Pogledaću te linkove.


kao sto rekoh, mozda dobijes neku ideju ... ne mislim da pravis "isto to" :)

Citat:
Doduše, još nisam odlučio da li će da bude jednostrani ili dvostrani PCB, mada za sada više naginjem dvostranom + nešto komponenti u SMD varijanti kako bi to bilo što manjih dimenzija.


ja sam bezao od smd-a godinama, sada sve radim sa 0603 i 0805, cak sam brdo 1206 komponenti izpoklanjao, sad su mi velike :D ... osnovna prednost osim toga sto je pcb manji je *nema busenja rupa* :D. Ove "kroz rupu" komponente sada koristim iskljucivo za ove razvojne plocke sa rupama (solder-less breadboard)


Citat:
A obzirom da će sve biti dostupno, moći će svako da napravi svoje modifikacije po pitanju PCB-a i programatora.

ti trenutno imas na lageru najbolji pk2 klon u okruzenju koliko ja znam... mozes da napravis varijantu koja se lako "bode na pk2 klon" tako da te dve plocke cine jednu celinu .. ili da ostavis tako kako je sa kablicem .. sta znam .. onaj junebug koji sam spominjao, on je bio velicne otprilike kao tvoj pk2 klon, imao je dip prekidace da ukljucis njegov "trainer" ili da ga iskljucis, kada iskljucis trainer onda se ponasao kao klasican pickit2 klon (doduse verzija za samo 5V, posle je izasao neki budz za njega da moze da tuce i 3v piconje)

sa druge strane, mozes da napravis pcb koji ima pk2 klon i trener pa onda da populises pcb zavisnosti od potrebe, ako imas programator populises samo deo za dev board, ako ti treba samo pk2, populises samo taj deo, ako oces oba, populises celu plocku ...

samo bacam ideje .. no mislim da ih nemam vise :D tako da cu sad da se zaustavim :)

EDIT: jos jedna ideja, ako usiljis pcb da udje u 5x5cm mozemo da odradimo prvi batch pcb-ova kod kineza, to je 10$, isplati se za dvostranu plocu sa lot-om i silk-om :) ja cu castim :)

ovo su limiti:
[ YuMERA @ 18.07.2012. 16:51 ] @
Mislim da ona prva zamisao sa Master plocom sa kontaktnim letvicama na krajevima je dobar pocetak. Jer tako bi se dobio sistem koji moze da se nadogradjuje sendvic plocicama odgovarajuceg daljnjeg projekta. To govorim iz razloga jer na taj nacin bi se taj uredjaj mogao primeniti kao gotov projekat za nesto konkretno jer nebi bio preterano skup. Razvojni sistem sa svim dugmicima i displejima bi bilo mrtvo slovo na papiru, tj. mnogi bi naucili da programiraju PIC ali da sklope zaseban Hardverski sklop bio bi im problem. A da razvojnu plocu koriste u primenjenom uredjaju mislim da ce te se sloziti niti je jeftino ni ti prakticno.....

Znaci osnovna ploca samo PIC, kvarc, konektor za napajanje i kontaktne letvice za IO portove, svaki novi primer nova sendvic plocica....

Mislim da bi bilo zanimljivo i nama korisnicima i onima koji ovo organiziraju, Jer tu se pojavljuje prostor i za dobar biznis na obostrano zadovoljstvo. Mi bi kupovali gotovo plocice (nebi morali da se patimo oko pravljenja) ili gotove module i naj tan nacin sklapali uredjaje koji bi se primenjivali u praksi... A autor(i) bi imao zasluzenu satisfakciju za ulozeni trud oko "opismenjavanja" i motivaciju da se to prosiri do ozbiljnih projekata. Ovo bi onda moglo da se nazove i "Biznis Skola"

Toliko od mene...
Ovo je samo moje misljenje a svesrdno podrzavam svako resenje...

Poz.
YuMERA
[ bogdan.kecman @ 18.07.2012. 17:10 ] @
@YuMERA, pricas o arduinu?
[ rsinisa @ 18.07.2012. 20:52 ] @
Citat:
YuMERA:Mislim da ona prva zamisao sa Master plocom sa kontaktnim letvicama na krajevima je dobar pocetak. Jer tako bi se dobio sistem koji moze da se nadogradjuje sendvic plocicama odgovarajuceg daljnjeg projekta. To govorim iz razloga jer na taj nacin bi se taj uredjaj mogao primeniti kao gotov projekat za nesto konkretno jer nebi bio preterano skup.


Upravo to je i bila moja ideja, da ta ploča služi kao osnova za sve druge projekte gde bi se ostatak projektovao bez MCU-a, a ta ploča bi se "ubola" u konektor. Ja i imam nekoliko projekata uradjenih na taj način sa drugačijom verzijom tog PCB-a, ali sam posle došao do zaključka da je mnogima problem da naprave nove ploče.

Citat:
Jer tu se pojavljuje prostor i za dobar biznis na obostrano zadovoljstvo. Mi bi kupovali gotovo plocice (nebi morali da se patimo oko pravljenja) ili gotove module i naj tan nacin sklapali uredjaje koji bi se primenjivali u praksi... A autor(i) bi imao zasluzenu satisfakciju za ulozeni trud oko "opismenjavanja" i motivaciju da se to prosiri do ozbiljnih projekata. Ovo bi onda moglo da se nazove i "Biznis Skola"


Nisam razmišljao o ovome kao o nekom biznisu, ali bi se verovatno posle svelo na to, jedino što ne verujem da bi potražnja bila velika, a ja ionako u poslednje vreme imam toliko drugih obaveza da mi je elektronika trenutno sporedna.
[ rsinisa @ 18.07.2012. 21:01 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
@YuMERA, pricas o arduinu?


Ja se sa YuMerom povremeno čujem i privatno pa sad više nisam siguran da li sam mu ja objasnio tu moju ideju ili ne, ali probaću da objasnim o čemu se radi.

Pre nekoliko godina, dok još nisam ni znao za arduino, napravio sam praktično ono što sam postavio kao sliku uz prvi post ove teme, s tim što je konektor bio samo na jednoj ivici i to dvoredni, 2 X 10 pinova. Tu sam ploču zamislio, i koristio u nekoliko projekata, kao bazu kako ne bih na svakoj ploči morao da crtam PIC sa par dodatnih periferija već samo postavim konektor u koji se ubode ta, kako sam je ja nazvao, PIC mama-ploča. Pošto sam imao potrebe da mi prvi projekat bude sat sa merenjem temperature, projektovao sam PCB sa maltene istim onim hardverom koji se vidi na onoj slici: 18-pinski PIC, DS18S20, XTAL (može i bez njega), 24Cxx (jer je bilo taman mesta sa SMD verziju) i 2 X 10 konektor, s tim što je PIC mogao da ima zaseban vod za napajanje kako ostatak ne bi trošio struju kada uredjaj predje na baterijsko napajanje. Tek posle nekog vremea od izrade te ploče saznao sam za ARDUINO i onda sam malo preradio ploču i postavio po dva jednoredna konektora na suprotne ivice PCB-a i dodao ICSP konektor.

Pošto tu ploču već imam, mislio sam da ona bude osnova, ali, kao što rekoh, bojim se da je to ideja koja ne bi odgovarala mnogima zbog dodatnih ploča, ali eto, YuMera misli da bi to bila dobra varijanta. Eto, mislim da sam shvatio na šta je on mislio u svom postu.

Pozdrav.
Sinisha
[ YuMERA @ 19.07.2012. 00:00 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
@YuMERA, pricas o arduinu?


Pa na neki nacin da. Ali u PIC varijanti i sa domacim autorima...

Citat:
rsinisa:
Ja se sa YuMerom povremeno čujem i privatno pa sad više nisam siguran da li sam mu ja objasnio tu moju ideju ili ne, ali probaću da objasnim o čemu se radi.


Nismo pricali o tome ali i meni bi za ovakavo jedno ucenje Mikrokontrolera ista ideja pala na pamet.

Citat:
rsinisa:
Pošto tu ploču već imam, mislio sam da ona bude osnova, ali, kao što rekoh, bojim se da je to ideja koja ne bi odgovarala mnogima zbog dodatnih ploča, ali eto, YuMera misli da bi to bila dobra varijanta. Eto, mislim da sam shvatio na šta je on mislio u svom postu.


Upravo tako, s tim sto nebi se stalo samo na osnovnoj plocici. Recimo jedna od tema "predavanja" bude 7seg displej. Znaci razvijes i tu (sendvic) plocicu koja na sebi recimo ima 4 cifre i sve ostalo sto je potrebno za radi takvog displeja. Na osnovu naucenog iz predavanja o radu takvog sklopa neko to moze da primeni u neku novu svrhu kao recimo : Neki brojac sa prikazom, voltmetar, sat, merenje temperature. Stim sto bi sam napisao program za taj 'novi' uredjaj a hardver bi sklopio na gotovim i lepo uradjenim plocicama ili gotovim modulima.... Znaci vise plocica ili modula bi imao u ponudi... Mislim da bi to bilo zanimljivo za sire amaterske mase, a da nepominjem ucenike srednjih Elektro Tehnickih skola. Da tu tek vidite na cemo oni sklapaju jedan elektronski sklop to je katastrofa...

Eto raspisah se ja malo posiroko...
[ ZAS011 @ 19.07.2012. 00:56 ] @
Pandan Arduino-u u PIC vodama je Amicus: http://www.myamicus.co.uk/ .
Na njega mogu da se bodu Arduino Shield-ovi. Čak je i Proton za njega fraj (onaj što podržava ostale PIC-onje nije ).
Eto, samo kao ideja. Nisam ga nikada napravio/kupio pošto koristim ili EasyPIC 6 ili napravim o'ma svoju pločku sa željenim hardverom.
[ bogdan.kecman @ 19.07.2012. 06:41 ] @
pandama arduinu sa pic mcu-om ima koliko hoces, a ima i par pin kompatibilnih varijanti ... pre arduina je bilo jedno pedesetak razlicitih dev kitova tog tipa (sto se tice same plocice) sa piconjama i jedno 15tak sa atmelima, ono sto je poslalo arduino u orbitu je "ide za debile" .. uzeli su processing i nabudzili ga da radi za mcu ... processing je vec bio dosta popularan medju "ne programerima" (raznim inzenjerima, tehnicarima iz raznih ne IT oblasti, medicinari, masinci, biolozi, hemicari..) koji su ga koristili da obrade razne podatke i koji su ga vrlo prihvatili, dodavanje mcu kontrole na processing i dobru propagaciju istog kroz univerzitetsku mrezu je poslalo arduino u stratosferu i dalo mu start koji nijedan dev kit do sada nije dobio ... brdo pin2pin kompatibilnih projekata koji su zahtevali svoj software (a ne arduino ide za debile) kao npr spomenuti pic projekat koji koristi pbp koji je jos na sve to i dzabe, nisu uspeli, cak su toliko beznacajni da treba da guglas pola sata da bi ih uposte pronasao .. kada su adaptirali arduino ide za debile, eno su maple (arm 32bitni mcu na arduno pin2pin kompatibilnoj plocki i arduino ide-om) i chipkit (pic32mx 32bitni pic chip i arduino ide za debile) sad vrlo uspesni i prodaja im je mnogo veca nego sto su ocekivali (a maple preko 100x veca nego sto su ocekivali)

nista od toga nema preterano veze sa ovim sto sinisa radi :)
[ rsinisa @ 19.07.2012. 19:41 ] @
@YuMERA
I ja sam razmišljao kao ti i to mi je bila prvobitna ideja, ali ipak kada sve uzmem u obzir za ovu nameru bolje je napraviti klasičan razvojni sistem nego osnovnu ploču sa gomliom dodatnih jer je najpre manji broj ploča, a ne očekujem neke preveliku zainteresovanost kako bi se isplatio trud uložen u razvoj i izradu puno pločica. A i PIC je mali za neke ozbiljnije svrhe da bi se isplatilo praviti sve i svašta sa njim - jednostavno nije dovoljno univerzalan. A i ovo će da bude neka vrsta "probnog balona" pa ako bude interesovanja, napravićemo nešto tog tipa sa većim PIC-em.
Doduše, moram malo da ispravim sebe - PIC jeste mali, ali je pun periferija tako da i sa njim može mnogo toga da se uradi, ali ipak za univerzalnu ploču je bolje uzeti PIC sa više pinova.

Pozdrav.
Sinisha

[ pedja089 @ 19.07.2012. 20:49 ] @
Nasao sam sliku mog prvog razvojnog sistema na kojem sam se ucio...
Pravljen je tacno pre 8 godine
http://img195.imageshack.us/img195/2234/photo0015v.jpg
Na njoj je samo na svakom pinu led ili taster, i na pinovima RA0 i RA1 24Cxx eeprom podnozije...
Konektor je uzet iz SEGA konzole, ako se neko seca jos toga.
Bila je i plocica sa lcd-om.
Na tome sam naucio programirati PIConje :)
[ rsinisa @ 19.07.2012. 22:26 ] @
Evo, ovo bi bila konceptualna shema razvojnog sistema na kome bi se radilo. Tu fali nešto otpornika, ISCP konektor, konektori za proširenja, a oni invertori bi u praksi bili tranzistori. Ja u proteusu uvek tranzistore koji rade u digitalnom režimu zamenjujem invertorima jer simulacija radi brže, a ovo je radjeno u proteusu jer ću tu da testiram programe pre programiranja PIC-a. LCD je 2 X 16 bez pozadinskog, a 7 seg. su sa zajedničkom anodom.
[ lanmi93 @ 23.07.2012. 13:59 ] @
Moze moze.... Evo i ja sam od skora krenuo da se zanimam malko sa tim pic mikrokontrolerima. Prvi meni se cini da je bio PIC16F628, nije dugo sluzio...greskom sam ga sprzio :) ali desava se to nama amaterima. Nasao sam na netu neke turtoriale na engleskom za PIC16F887, kupio ovaj mikrokontroler i krenuo od pocetka... Za programiranje koristim Mikro C Pro softwer, programator sam uzeo u Kelco-u (Pickit 2) a podnozije mi je obican protoboard. Za sad sam se upoznao sa osnovama, i uradio par prostih projekata...

Bio bih zahvalan ako bi se ovaj projekat realizovao jer me zanimaju mikrokontroleri i njihove mogucnosti...
[ rsinisa @ 23.07.2012. 22:08 ] @
Citat:
lanmi93:Bio bih zahvalan ako bi se ovaj projekat realizovao jer me zanimaju mikrokontroleri i njihove mogucnosti...


Biće, samo zbog raznih obaveza i priprema treba malo vremena.

Pozdrav.
Sinisha
[ goran_68 @ 24.07.2012. 00:23 ] @
Siniša, sličnu ideju imamo. Razlika je što bih primere radio za HI-TECH i/ili Microchip C. Počeo sam gotovo identično kao ti a onda sam ukapirao da vremenom sve više stvari dodajem jer sam želeo da tim jednim parčetom hardvera što više toga bude pokriveno. Time se taj "razvojni sistem" sve više komplikovao i postajao ono što nikako s početka nisam želeo a to je da početnika buni i komplikuje mu život. Sada smatram da je početniku dovoljno da PIC ubode na podnožje na pločici gde su izvučeni svi pinovi na po dva ili tri reda kontaktorskih letvica i vozi. Ne treba mu oscilator kad ima interni, nema dip switch-eva, tastera... Čemu 8 LED? Pogledaj 4x4 tastaturu sa http://www.futurlec.com/Keypads.shtml. Može samo da je spoji pomoću flet kabla i gotovo. Isto je za recimo, LCD, DS1820... Ne zna da zalemi!? Jednostavno je i brzo se uči! Lemilice su jeftine kao i PICKit2 ili PICKit3. Inače, predlažem PIC16F1847 (jeftin je, sa gomilom periferije, dovoljno programske, RAM i EEPROM memorije) a može i ovaj koji si ti odabrao.

[ bogdan.kecman @ 24.07.2012. 04:08 ] @
> HI-TECH

hi-tech C je go*no koje pravi namerno bloatovan kod da bi prodavali full verziju

> podnozje na plocici

bolje napravite video tutorijal raji da vide kako se koriste solderless breadboard plocke (one u koje se zabadaju komponente), tako svako sebi napravi dev kit za 5 minuta i to tacno onakav kakav mu treba
[ rsinisa @ 24.07.2012. 06:28 ] @
Citat:
goran_68:Siniša, sličnu ideju imamo. Razlika je što bih primere radio za HI-TECH i/ili Microchip C.

To bi bilo odlično, ti pokriješ C, ja BASIC pa svako može da bira šta mu odgovara.


Citat:
Sada smatram da je početniku dovoljno da PIC ubode na podnožje na pločici gde su izvučeni svi pinovi na po dva ili tri reda kontaktorskih letvica i vozi. Ne treba mu oscilator kad ima interni, nema dip switch-eva, tastera...

Ja o nekom razvojonom sistemu razmišljam nekoliko godina i za to vreme sam zaključio da ima jako puno ljudi koji bi da probaju nešto, ali im je problem da se bave izradom PCB-a, oni bi da kupe uredjaj, da uključe u struju i odmah probaju nešto, pravo iz kutije. Zato će ovaj razvojni sistem da ima nešto od osnovnog hardvera, ostalo će biti dostupno kao dodatne ploče. Naravno, ima i onih kojima bi odgovaralo nešto po tvom principu.
Takodje će kurs da bude takav da će jako brzo da se predje na primere, a teorija će da se objašnjava usput, kako se šta bude radilo jer i ja spadam u one nestrpljive, koji kad nešto kupi hoće odmah da vidi sve što uredjaj nudi, a verujem da takvih ima mnogo. Doduše, ja sam se vremenom, bar kad je elektronika u pitanju, disciplinovao pa uglavnom pročitam prvo osnovne stvari iz tehničkih podataka.
Kao što rekoh pre, ovo je proizvod kao i svaki, sa svim svojim osobinama, manama i prednostima, i kao takvog ga treba posmatrati, a svako može, kao što reče Bogdan, da napravi sebi na protobordu ono što njemu odgovara. A i od nečega mora da se krene.

Kad pomenu tastaturu, ja sam bio u blagom šoku kad sam video šta nudi ME, ali kad malo bolje razmislim, kakve veze ima kako izgleda ako je u svrhe edukacije. Da li je tako jeftinije, nisam računao, ali eto, oni imaju taj proizvod pa ko voli nek izvoli.

http://www.mikroe.com/eng/products/view/135/keypad-4x4-board/

Pozdrav.
Sinisha
[ rsinisa @ 24.07.2012. 06:36 ] @
Zaboravih da objasnim izbor PIC-a.
Tražio sam za svoje potrebe najjeftiniju zamenu za 16F627/628 koju mogu da kupim u COMET-u (jer već godinama kupujem kod njih), a opet da bude lako i brzo dostupno, pa sam našao 16F1827 koji je, po meni, odličan za moju nameru. Naravno da je logično da 16F1826 bude nešto jeftiniji zbog manje prog. memorije (a možda i RAM-a i EEPROM-a, da ne gledam sad), ali oni ga jednostavno nemaju u ponudi. Taj PIC koji ti pominješ oni takodje nemaju u ponudi, a kad malo bolje razmisliš, koji god da izabereš, uvek će se naći neko ko će da predloži neki drugi PIC iz ovog ili onog razloga. Tako da ... ja ću da radim sa ovim, a svako će moći da u podnožje postavi koji njemu pasuje sve dok su pin kompatibilni.

Pozdrav.
Sinisha
[ goran_68 @ 24.07.2012. 10:02 ] @
Sinisa, isti su nam razlozi za izbor PIC-a. I ja sam trazio zamenu za 628 koji sam gurao u sve i svasta. Sve sto nema Comet na stanju ja preko njih porucim sa microchipdirect i to stigne dosta brzo (2-3 nedelje). Futurlec je takodje dobar izbor (imaju ovaj koji sam ja predlozio na stanju), salju u Srbiju, postarina je mala, carine nema (ne znam koliki je limit moj ukupan racun je zadnji put iznosio 48USD), postar ti donese na vrata... Tastatura 4x4 koju sam predlozio kosta 4,4USD. Mikroelektronikina je 9USD a pogledaj razliku, ko nebo i zemlja. Imaju jeftine 4x7-segment LED displeje, LCD, gomilu senzora...
Jedna od prednosti ovoga sto ja zagovaram je ta sto pocetnik ne mora ni da radi PCB ako ima ovu koju predlazem za MCU i par dodatnih plocica sa kablicima. Plocice treba da budu jednostrane da bi se lakse radile u kucnoj varijanti za one koji to hoce da rade. U cugu mogu da urade po par istih koje kasnije mogu da zavrse i u realnom uredjaju. Naravno to su neki jednostavniji sklopovi kakve 90% ljudi, i kasnije kad vise nisu pocetnici, pravi. Nece tako da radi negde dole pominjani invertor.
[ lanmi93 @ 24.07.2012. 10:30 ] @
Kad smo vec kod mikro kontrolera, evo jedan predlog. PIC16F887, mozda je koji dinar skuplji od PIC16F628 ali ima mnogo vise memorije, vise instrukcija, a i 40 pin pa ne moze da zafali .

Sto se tice podnozija, obican bredboard bi bio dovoljan, sta je on nekih cirka do 500 rsd, a mozes na njemu da pravis sta hoces.

Kad si vec spomenuo sajt mikroelektronika, oni tamo imaju po mom misljenju solidno odrdjen turtorial o mikrokontrolerima...
[ goran_68 @ 24.07.2012. 11:02 ] @
40-to pinac vecini nas uopste ne treba a pocetniku pogotovo. Breadboard je ok ali to sto napravi posle moze da samo rasturi ne bi li napravio nesto drugo novo. Sta ce kad pozeli da drugarima napravi pet kontrolera za akvarijum ili deset tajmera za-tamo-nesto? Da kupi isto toliko arduina ili arduino sildova? Da ih pravi sam tako sto prvo uzme da nauci neki CAD, potom da pravi pcb ili plati nekom da mu to uradi, pa na kraju da uci da lemi? On vec uveliko razbija C ili sta god vec ali je opet na pocetku! Sve to treba istovremeno da radi pa makar u pocetku bilo tesko ili bezveze. Ja se cesto smejem kad vidim kakve sam gluposti pravio. A i sad ponekad pravim :) Vremenom se znanje skuplja, napune se biblioteke funkcija i footprint-ova. I posle ide brze i lakse. Nikako lako. Proslo je vreme lakih i brzih improvizacija :). ILI TEK DOLAZI! Ko ce ga znati. Ja mislim da treba ovako. Najbolje bi bilo da se javi neko ko je skoro prestao da bude pocetnik, pa da kaze koju dok je jos sveze.
[ lanmi93 @ 24.07.2012. 11:47 ] @
Jbg, ja sam jos u pocetnickim vodama tako da prethodni post koji sam napis je bio samo predlog. Ja sam pocetnik, i koristim bredboard da bih eksperimentisao i tamo uvideo greske, ako nesto zelim da ostavim za kasnije ja to onda prebacim na nesto drugo, tj na plocicu....
[ pedja089 @ 24.07.2012. 12:59 ] @
Sto se tice bredboard-a, nikako ne preporucujem. Jer kad nesto ne radi onda je problem naci sta zeza. A kako pocetnici nisu sigurni u svoje programiranje, uvek ce prvo kopati sta su zeznuli po programu. Ivek neka zica visi, i ispada, ili upada u pogresnu rupicu.
Sto se tice seme sistema, ok je, samo mi se ne svidja to jer ima jumpere na kristalu... Jer na pocetku mi se desavalo da slucajno naslonim ruku na te baksuzne jumpere na easypic, i onda sve stane...
Po meni radi jednostranu plocicu, sa sto vecim razmakom izmedju vodova, tako da je svako moze napraviti.
Ja sam krenuo u osnovnoj sa izradom plocica, crtao markerom. A sad kako ima sve vise tutorijala na internetu, nije problem ni to napraviti. Materijal je prilicno nabavljiv.
[ ZAS011 @ 24.07.2012. 14:22 ] @
@goran_68: Ako je 40 pin-ova mnogo da li je 8 malo? 12F617
[ goran_68 @ 24.07.2012. 16:16 ] @
I 12F617 je sasvim OK za nesto sto bi pocetnik da proba. Sinisa i ja smo predlozili ova dva kontrolera jer imaju brdo periferija i dovoljni su za vecinu stvari koje se rade i amaterski i profesionalno a kostaju malo.
[ bogdan.kecman @ 24.07.2012. 17:40 ] @
Citat:
goran_68: ja smo predlozili ova dva kontrolera jer imaju brdo periferija i dovoljni su za vecinu stvari koje se rade i amaterski i profesionalno a kostaju malo.


bez da imalo uticem na sinisinu odluku posto covek to pravi za svoje pare od svog slobodnog vremena i sve i da oce 16F84 ja skidam kapu za ulozeno vreme i trud .. no .. sto se odabira tice

- PIC16F nemaju valjan kompajler (ima kraden basic, kraden c, free ocajan skoro neupotrebljiv c, asm koji je za 21 vek ipak malo "out" ..)
- PIC16F nisu "dovoljno jeftiniji" od jacih kontrolera, pricamo o razlici od pakle pljuga ili dve pakle pljuga .. ako neko nema para toliko da ulozi, nije ovo posao za njega bez obzira na jadne i bedne studente koji su uvek dekintirani, studenti su dekintirani i kada dobijaju po 2-3k jevreja mesecno to je prosto tako, oni trose koliko imaju, nema tu nista cudno...
- comet ce "svaki" PIC da naruci za 2-3 nedelje po vrlo prihvatljivoj ceni tako da "dostupnost" nema preterano veze, comet drzi na lageru ono sto im se prodaje, ako narucis 20 picova oni ce da dovezu 25 da imaju 5 ako ti zatreba za koji dan, ako uzmes jos 10 drzace 20 na lageru i slicno .. sto se toga tice vrlo su poslovni
- PIC18F ima 2 fraj kompajlera (C18 i XC8, C18 je odlican, ne znam na sta lici XC8 ali mislim da je sra*e)
- PIC24F, DSPIC, PIC32 imaju EXTRA dobre kompajlere FRAJ (C30, C32)
- PIC18F, 24F... imaju dovoljno flash-a da im se utuce bootloader i da ostane dovoljno za rad
- razlika u ceni 16F, 24F, DSPIC, PIC32 je minimalna / smesna ako se gleda na jedan komad
- sa vise flash-a i vise ram-a pocetniku je mnogo lakse da radi, ima mnogo manje restrikcija
- PINGUINO - (link) je mozda idealno resenje, napraviti oko njega neki basic tutorial... jos bolje umesto PIC18f2550 staviti PIC32MX220F032B (PIC32MX u DIP kucistu, 32bitni monster :D, doduse jedini basic za pic32 za koji ja znam je mikroelektronikin mikroBasic)
- ATTINY/ATMEGA - imaju nesto manje periferije nego pic ali su isto popularni
- ATTINY/ATMEGA - imaju FULL FREE development envinronment
- ATTINY/ATMEGA - kostaju slicno/manje od PIC-a
- ATTINY/ATMEGA - nemaju ni blizu dobru podrsku u srbistanu kao pic (comet ima direktnu zicu do mchip-a i ne naplacuje skoro nista to sto naruci za tebe neki pic iz microchip-a direkt dok za atmel oce svi da naruce i comet i tagor i ... ali te svi posteno oderu na transport, carinu .. za atmel je technodis nekako najjeftinija varijanta ali tu sad ima zezancija oko toga imas firmu nemas firmu etc etc .. )
- ATMEGA -> vec ima arduino, praviti drugi dev kit baziran na njemu je po meni prilicno uzaludan posao danas

E sad, ja ne znam ni za jedan free basic kompajler za ijedan pic a kako sinisa vole basic njemu nista od ovoga verovatno ne znaci te je covek zato odabrao pic koji mu radi posao i ja se potpuno sa njim slazem oko toga, zato nisam predlagao nijedan drugi pic. radi mu basic super sa ovim 16F .. vozi misko ..



[ rsinisa @ 24.07.2012. 18:52 ] @
He, očekivao sam ovako nešto, ali to nije ništa niti čudno niti neobično, svako ima pravo na svoje mišljenje i svoje vidjenje. Kao što mnogima od nas neki kit kompleti elektronskih sklopova koji se nalaze u prodaji nisu potrebni, neki su nam čak i smešni, oni se ipak prodaju jer nekome takav proizvod treba iz ovog ili onog razloga. Tako će biti i sa ovim (kao što već rekoh), ja ću to da odradim jer imam na umu odredjene stvari, odredjenu ciljnu grupu, pa ko se nadje u tome neka izvoli, ko ne, kao što reče Bogdan, ima tu svega na tržištu.
Svejedno, dobro je čuti različita mišljenja, uvek tu može nešto da se nauči, pa čak i primeni.

A naleteh pre neki dan slučajno na besplatan BASIC za PIC i ATMEL, samo sam letimično pogledao pa ne bih da komentarišem, ali ko hoće neka pogleda:
http://gcbasic.sourceforge.net/

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 24.07.2012. 19:02 ] @
Citat:
rsinisa:He, očekivao sam ovako nešto

ja nacukah neki moje vidjenje sa predgovorom da stvarno ne vidim razlog da ti menjas pic koji si odabrao. Za to sto hoces da napravis je apsolutno odgovarajuci. Ti hoces da pravis pbp tutorial (da ga tako nazovemo), dal nesto ima free C kompajler je potpuno nebitna stavka (na primer) a to dal ima 28 ili 40 pinova, dal kosta 500 ili 800din, dal ... je potpuno nebitno za pricu koju si pokrenuo (zato sam i batalio da pisem to ranije, no vidim krenuse ljudi da se gadjaju picovima pa reko aj i ja da napisem koju :D, danas sam nesto dobro raspolozen :D )

Citat:
rsinisa:
A naleteh pre neki dan slučajno na besplatan BASIC za PIC i ATMEL, samo sam letimično pogledao pa ne bih da komentarišem, ali ko hoće neka pogleda:
http://gcbasic.sourceforge.net/


to moze da bude vrlo zanimljivo ali ne kontam ovaj deo za crtanje programa:



inace gledam primere ... ja sam davno batalio basic ali ovo mi deluje prilicno slicno picbasic-u i ekipi:

Code:

'Morse Code demonstration for Great Cow BASIC
'(c) Hugh Considine 2006-2008

'A program to accept messages from a standard PS/2 keyboard, then play
'them as morse code using a speaker.

'User Settings
#define CodeFrequency 750    'Hz
#define DotLength 5        '* 10 ms
#define DotSpace 250        ' ms
#define BarLength 25        '* 10 ms
#define BarSpace 50        ' ms

'Hardware settings
#chip 16F877A, 20

'LCD connection settings
#define LCD_IO 8
#define LCD_DATA_PORT PORTC
#define LCD_RS PORTD.0 
#define LCD_RW PORTD.1
#define LCD_Enable PORTD.2

'PS/2 keyboard connection settings
#define PS2Clock PORTB.1
#define PS2Data PORTB.2

'Tone output pin
#define SoundOut PORTD.3

'Set port directions
DIR PS2Clock IN
DIR PS2Data IN
DIR SoundOut OUT

'Clear key buffer
DIM KeyLog(32)
DataCount = 0
KeyLog(1) = 32 'Space character

'Show opening message
PRINT "GCBASIC Morse"
locate 1,0
PRINT "Code Transmitter"

'Main routine
Main:
 
 'Get a keypress
 KeyIn = INKEY
 if KeyIn = 0 then goto Main

 'Allow time for key to be released
 wait 150 ms

 'if ENTER is pressed, then send message
 if KeyIn = 13 then
  MorseSend
  goto Main
 end if
  
 'Escape - clear message buffer
 if KeyIn = 27 then
  DataCount = 0
  for DataPos = 1 to 32
   KeyLog(DataPos) = 32
  next
  goto DisplayData
 end if

 'Backspace - delete last character
 if KeyIn = 8 then
  if DataCount = 0 then goto Main
  KeyLog(DataCount) = 32
  DataCount = DataCount - 1
  goto DisplayData
 end if

 'Otherwise, add the character to the buffer
 DataCount = DataCount + 1
 KeyLog(DataCount) = KeyIn 

DisplayData:
 'Display key log
 CLS
 for DataPos = 1 to DataCount
  if DataPos = 17 then locate 1,0
  LCDWriteChar KeyLog(DataPos)
 next

goto Main

sub MorseSend
 for SendLetter = 1 to DataCount
  Letter = KeyLog(SendLetter)
  
  'Numbers
  if Letter = 48 then Bar: Bar: Bar: Bar: Bar '0
  if Letter = 49 then Dot: Bar: Bar: Bar: Bar '1
  if Letter = 50 then Dot: Dot: Bar: Bar: Bar '2
  if Letter = 51 then Dot: Dot: Dot: Bar: Bar '3
  if Letter = 52 then Dot: Dot: Dot: Dot: Bar '4
  if Letter = 53 then Dot: Dot: Dot: Dot: Dot '5
  if Letter = 54 then Bar: Dot: Dot: Dot: Dot '6
  if Letter = 55 then Bar: Bar: Dot: Dot: Dot '7
  if Letter = 56 then Bar: Bar: Bar: Dot: Dot '8
  if Letter = 57 then Bar: Bar: Bar: Bar: Dot '9

  'Letters
  if Letter >= 97 and Letter <= 122 then Letter -= 32 'Convert to upper case
  if Letter = 65 then Dot: Bar
  if Letter = 66 then Bar: Dot: Dot: Dot
  if Letter = 67 then Bar: Dot: Bar: Dot
  if Letter = 68 then Bar: Dot: Dot
  if Letter = 69 then Dot
  if Letter = 70 then Dot: Dot: Bar: Dot
  if Letter = 71 then Bar: Bar: Dot
  if Letter = 72 then Dot: Dot: Dot: Dot
  if Letter = 73 then Dot: Dot     'I
  if Letter = 74 then Dot: Bar: Bar: Bar 'J
  if Letter = 75 then Bar: Dot: Bar 'K
  if Letter = 76 then Dot: Bar: Dot: Dot 'L
  if Letter = 77 then Bar: Bar 'M
  if Letter = 78 then Bar: Dot 'N
  if Letter = 79 then Bar: Bar: Bar 'O
  if Letter = 80 then Dot: Bar: Bar: Dot 'P
  if Letter = 81 then Bar: Bar: Dot: Bar 'Q
  if Letter = 82 then Dot: Bar: Dot 'R
  if Letter = 83 then Dot: Dot: Dot 'S
  if Letter = 84 then Bar 'T
  if Letter = 85 then Dot: Dot: Bar 'U
  if Letter = 86 then Dot: Dot: Dot: Bar 'V
  if Letter = 87 then Dot: Bar: Bar 'W
  if Letter = 88 then Bar: Dot: Dot: Bar 'X
  if Letter = 89 then Bar: Dot: Bar: Bar 'Y
  if Letter = 90 then Bar: Bar: Dot: Dot 'Z

  'Misc
  if Letter = 32 then wait 300 ms 'Space
 next
end sub

sub Dot
 Tone CodeFrequency, DotLength
 wait DotSpace ms
end sub

sub Bar
 Tone CodeFrequency, BarLength
 wait BarSpace ms
end sub

[ rsinisa @ 24.07.2012. 20:04 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
Citat:
rsinisa:He, očekivao sam ovako nešto

ja nacukah neki moje vidjenje sa predgovorom da stvarno ne vidim razlog da ti menjas pic koji si odabrao. Za to sto hoces da napravis je apsolutno odgovarajuci
...
danas sam nesto dobro raspolozen :D )

Ma naravno, nisam ni ja mislio ništa negativno, i ja sam nešto pozitivno raspoložen za pisanje ovih dana :)

Citat:
to moze da bude vrlo zanimljivo ali ne kontam ovaj deo za crtanje programa:

Da, video sam to, ali se nisam udubljivao, video sam da imaju i klasičan IDE, a moguće da je neko napravio vizuelni (ili grafički ili kako već da ga nazovem) IDE, što je po meni besmislica.

Citat:
inace gledam primere ... ja sam davno batalio basic ali ovo mi deluje prilicno slicno picbasic-u i ekipi:

Ne liči baš na PBP, ali moguće da su se trudili da bude približan, dal' radi nekog koliko-toliko standarda ili im tako lakše, ali deluje mi ok na prvi pogled, samo je pitanje kakav kod daje. Koliko vidim, i dalje ga razvijaju, a traže i dobrovoljce za pomoć.

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 24.07.2012. 20:54 ] @
Citat:
rsinisa:Koliko vidim, i dalje ga razvijaju, a traže i dobrovoljce za pomoć.


basic kompajler je generalno jednostavna stvar za implementaciju + ovih par free optimizacija koje postoje su odlicno objasnjene i prezvakane tako da ni taj deo nije problematican... ono sto jeste problem su specificnosti svakog cipa sto je ogroman fizicki posao, ubaciti podatke za sve cipove i eventualno tweakovati kompajler da radi dobro sa svima njima (naj-optimalnije moguce) i to je ono gde je radna snaga neophodna a gde "john" moze da pomogne.

za sintaksu, ovo izgleda kao najstandardnije basic sintaksa, ne znam kako radi tacno pbp ali ako se dobro secam njemu fale neke strukturne stvari (nije "moderan vec bajat basic") ... ovo mi izgleda nesto izmedju, nije paskaloidno ko mikroBasic (sto kaze kiza) a nije ni flat sakato ko pbp .. sta znam, nisam ja za to odgovarajuca osoba

za graficki deo, ne znam, zadnjih 2 godine su poludeli sa tim "grafickim programiranjem za idiote" ... ja probao par sistema, i probao sa par ljudi i lakse im objasnim for petlju da nacukaju nego da sloze one kockice i gliste i ostale gluposti da naprave istu .. cak i sa ljudima koji p od programera nisu ..
[ yt1nvs @ 25.07.2012. 00:26 ] @
Ovo definitivno nije losa varijanta da ide i kurs C programiranja PIC-a.Ja mislim da se oko hardvera gubi vreme ,bolje dati osnovne upute pa neka pravi ko kako misli da je bolje i njemu pristupacnije za rad.Ovako programski kurs ode u hardverske inovacije.
[ lanmi93 @ 25.07.2012. 00:48 ] @
Citat:
yt1nvs:
Ovo definitivno nije losa varijanta da ide i kurs C programiranja PIC-a.Ja mislim da se oko hardvera gubi vreme ,bolje dati osnovne upute pa neka pravi ko kako misli da je bolje i njemu pristupacnije za rad.Ovako programski kurs ode u hardverske inovacije.


+1
[ bogdan.kecman @ 25.07.2012. 06:48 ] @
ima hiljadu kurseva c programiranja na netu i jos milion stvari koje bi bilo zgodno napakovati ... inicijalna sinisina ideja je odlicna za pocetnike
- ovo je mcu
- ovako se pravi program
- ovako se pece program
- ovako izgleda hw
- ovako palis i koristis ovu i onu periferiju

ko to nije u stanju da skonta sa basic-om nece skontat ni sa cim i treba da se bavi nekim drugim poslom, a ko skonta u basic-u lako ce da prepeva u koji god jezik hoce (c/c++/jal ..)
[ yt1nvs @ 25.07.2012. 14:38 ] @
@bogdan.kecman
moje misljenje je da onaj ko hoce da udje u svet programiranja MCU treba da ima dovoljno predznanja o elektronici pa ce se za SVOJ razvojni sistem nekako snaci (onako kako je njemu bolje prilagodjeno za prakticni rad).Ipak nemam nista protiv za neki razvoj ako se ovde to usvoji kao referentni.

sto se tice C za PIC nadji primer na jeziku domacem (pocetnici to vole, kao ovo za picbasic)

evo pic basic: http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?f=3&t=4249
[ bogdan.kecman @ 25.07.2012. 17:06 ] @
Citat:
yt1nvs:
sto se tice C za PIC nadji primer na jeziku domacem (pocetnici to vole, kao ovo za picbasic)


prijatelju, ko ne razume engleski za njega nije elektronika
- nece razumeti datasheet
- nece razumeti help za alate koje koristi
- nece razumeti app notes

dakle moze da slika bez engleskog jezika i zaustavi na analognoj elektronici posto digitalnu bez engleskog moze samo da sanja tako da ko ne zna engleski a oce da se bavi mikrokontrolerima, to je PRVA stavka koju mora da nauci. Cak i nemci i francuzi koji se kunu u svoj jezik i koji pricaju u manjem procentu engleski nego sto srbi u procentima pricaju spanski moraju da nauce engleski ako hoce da se bave digitalnom elektronikom .... NEMA LAKSE MI JE NA SRPSKOM - ako ne zna engleski ne zelim da mu pomognem NI TRUNKU jer to znaci da ce sutra da me vuce za rukav za svaku glupost koja pise u datasheet-u .. mislim da sam bio jasan da jasniji ne moze .. svako ko se ne slaze sa tim definitivno nema pojma sta prica

[ pedja089 @ 25.07.2012. 17:38 ] @
Bogdane,
Ja se slazem sa yt1nvs, a i sa tobom u potpunitostil...
Da bi se razumeo datasheet i slicne stvari, stvarno je dovoljno poznavati minimum engleskog, i malo koristiti google translate.
Ali kada se uci nesto novo, uglavnom potpuno nepoznato, mnogo je lakse razumeti na domacim jezicima. A i ono mnogo bitnije, puno je lakse postaviti pitanje i ucestvovati. I zato ceo ovaj kurs ima smisla na srpskom jeziku.
Ionako ce dobar deo da se svede na prepricavanje helpa, i objasnjavanje datasheeta. Ali kad nekome das primer kako se nesto radi, prepricas neke delove, malo opises, posle ce on sam povezati koliko toliko...
[ bogdan.kecman @ 25.07.2012. 17:46 ] @
Citat:
pedja089:
Da bi se razumeo datasheet i slicne stvari, stvarno je dovoljno poznavati minimum engleskog, i malo koristiti google translate.


izvini ali to NIJE tacno. minimum engleskog i goggle translate NISU DOVOLJNI NI PRIBLIZNO da bi se razumelo sta pise u datasheet-u. Dovoljni su taman toliko da mislis da si nesto skontao a onda da za svaku glupost cimas ljude zato sto nisi u stanju da procitas datasheet. Ne mozes da se bavis digitalnom elektronikom bez znanja engleskog TACKA. Zaboravi google translate.

Mozes bez engleskog da se bavis ako znas Kineski ili Japanski posto veci deo datasheet-ova postoji i na ta dva jezika. Sa Srpskim + google translate mozes da se bavis necim drugim, na digitalnu elektroniku zaboravi.

Citat:

Ali kada se uci nesto novo, uglavnom potpuno nepoznato, mnogo je lakse razumeti na domacim jezicima.


Nije tacno!

1. sva dokumentacija je na stranom jeziku
2. svi termini, dakle 100% terminologije je na stranom jeziku

ako ne razumes da procitas manual na stranom jeziku - IDI UCI ENGLESKI ...
ulozi trud od 6 meseci i nauci engleski, nije tezak jezik, ako sam ja mogao sa 3 godine da ga naucim mozes i ti sa 23 ... naucio ga moj cale sa 70 .. odes lepo upises kurs u nekoj skoli stranih jezika i za 6 meseci intenzivnog kursa ako se potrudis znaces engleski ... neces imati "british accent" ali ces razumeti sve sto pise na engleskom isto dobro kao da pise na srpskom... svo laganje sebe i drugih da je nesto lakse i dalje ostanje samo laganje sebe i drugih ... os radjas decu, ne mozes da ostanes nevin... sva dosivanja, usivanja, nabadanja na iglu i slicne gluposti su i dalje gluposti ..
[ pedja089 @ 25.07.2012. 18:04 ] @
Mislim da smo skrenuli sa teme...
Ali meni je puno lakse bilo uci u pricu sa mikrokontrolerom, na jeziku koji jako dobro znam, a to je bio srpski. I sa tim sam krenuo pre nekih 8 godna, tad sam bio jako los sa engleskim... I da nije bilo odredjenih stvari na srpskom(doduse imao sam pomoc profesora), verovatno bih prosao tek tako pored mikrokontrolera, i ko zna cime bi se sad bavio...
Od najvece koristi mi je bio preveden deo help-a, ako se ne varam sa sajta milanmilanovic.org/skola.
Uostalom elektronika me je i naterala da dobro savladam engleski. Ne znam ga odlicno, znam da razumem sve, znam da se snadjem da postavim pitanje i prodiskutujem nesto.
Tako da je moje misljenje uvesti nekoga u novu oblast, objasniti mu stvari tako da on razume sta se prica tu, kako to u osnovi funkcionise je sasvim ok.
I samo iz tog razloga mislim da je dobro imati nesto na domacem jeziku.
A dalje pocetniku ostaviti da uci i da se razvija prema svojim potrebama i zeljama.
Nazalost citanje datasheet-a predstavlja problem i onima koji dobro znaju engleski. A to mi nikad nije bilo jasno zasto.
Ovo je samo moje misljenje, i moje iskustvo kako sam poceo sa kontrolerima.
[ bogdan.kecman @ 25.07.2012. 18:15 ] @
Citat:
pedja089:
Ali meni je puno lakse bilo uci u pricu sa mikrokontrolerom, na jeziku koji jako dobro znam


naravno, zato treba da dobro znas engleski, i zato je engleski "prerequisite" za bilo kakvo dalje bavljenje mikrokontrolerima

Citat:

Nazalost citanje datasheet-a predstavlja problem i onima koji dobro znaju engleski. A to mi nikad nije bilo jasno zasto.


zato sto su lenstine i lakse im je da napisu pitanje na forumu nego da procitaju datasheet posto su ih navikli na sazvakano, sve citaju po dijagonali ... takav im je i kvalitet izlaznog proizvoda, samo ne znam sto bi se bavili takvima ..
[ yt1nvs @ 25.07.2012. 18:21 ] @
Meni licno ucenje programiranja MCU ne treba druzim se odavno sa njima

sreca je sto je ovu temu zapoceo sinisa pa oni koji bi hteli nesto da nauce nece pogresiti.
[ pedja089 @ 25.07.2012. 18:21 ] @
Nazalost, po mojoj proceni, 90% ce da bude takvih.
Onih 10% od kojih ce nesto biti, i koji ce imati proizvode, mogli su i sami sesti i nauciti ovo bez puno pitanja i podpitanja.
Jos jedna stvar a to je da je u nasim skolama engleski ocajan...
Tako da mozda neko nauci engleski, kad vidi da ne moze dalje bez njega. Mene je nateralo, tesko bi se sam potrudio, da ga ucim, pa da onda ucim nesto o mikrokontrolerima.