[ Aleksandar...93 @ 18.07.2012. 02:12 ] @
Pozdrav, zanima me jel mogu da instaliram Linux (izbrisem Windows) na c particiji naravno, a da ne izbrisem D? Nov sam u celoj prici za Linux tj. prvi put ubacam, pa mi nije jasno. Hvala unapred.
[ Panta_ @ 18.07.2012. 05:20 ] @
Mozes, samo je formatiraj kao ext3 ili ext4 fs.
[ calexx @ 18.07.2012. 08:17 ] @
Moraš da budeš pažljiv na početku instalacije kada pita gde da instalira, obično ponudi dva ili tri načina od kojih je obično poslednji najsigurniji dok prva dva mogu da obrišu sve. Obavezno proveri pre nego to prođeš, izaberi ili manual ili something else a možda bude i nešto treće, zavisi od linuxa. Koji linux hoćeš da instaliraš?
Pretpostavljam da si dobro probao linux pre nego što promeniš operativni sistem, mnogo toga je drugačije i mnoge navike i programe ćeš morati da promeniš.
[ Jovan 1988 @ 18.07.2012. 10:05 ] @
Ako si početnik,ne znam da li znaš da imaš opciju da podigneš Linux sa CD-a.Tako možeš da vidiš koji Linux ti najviše odgovara bez instalacije.
Kad odabereš opciju da ti sam odrediš particiju na koju hoćeš da staviš Linux,moraš napraviti root (/) i swap.
To su dve odvojene particije,root je particija gde bi bio LInux a swap particija ne mora biti velika,zavisi koliko RAM memorije imaš u kućištu.
Za root particiju staviš da bude ext3 ili ext4.
To sa particijama je najteže kod instalacije,ostalo je lako.


[ endre85 @ 18.07.2012. 11:29 ] @
Mozes. A mozes i da napravis tako da imas i Win i Linux. Samo reci koju distribuciju zelis. Za vecinu najpopularnijih postoje detaljna uputstva na netu sa slikama (korak po korak).
[ Aleksandar...93 @ 18.07.2012. 15:05 ] @
Ubaciću ubuntu. Nije mi bitno koliko se razlikuje od Vindovsa, snaćiću se sigurno. Samo me je zanimalo ovo jer imam 250gb na D particiji koje ne bih da brišem.
[ Blaise De Vigenere @ 19.07.2012. 10:29 ] @
Evo korak po korak instalacija na srpskom jeziku sa slikama i videom.

Ubuntu instalacija / Ubuntu portal
[ poticnenad @ 19.07.2012. 11:22 ] @
Obrises C, ostavis od te tvoje C particije oko 2GB za SWAP particiju, ostatak ti je ext3 ili etx4 za linux (sa mountpointom "/"). Sve ovo radis u toku instalacije Ubuntua (opcija CREATE PARTITION ili slicno)
[ calexx @ 19.07.2012. 11:46 ] @
Opcija je something else ili manual. Ipak, bolje je da se napravi dodatna particija za linux(e) pa instalira, posle će lako da obriše staru windows particiju ... a ako nešto ne krene po dobrom, može da se vrati. Tu je jedna od prednosti linuxa, dovoljna je particija ~20GB bilo gde na bilo kom hardu i eto mesta za jedan linux. Po potrebi i više particija i više linuxa.
[ Aleksandar...93 @ 25.07.2012. 15:20 ] @
E ovako, kad idem na "Something else" dobijem Instalation type, gde u tabeli imam 2 particije, jel drugu particiju stavim na "Do not use this partition" a na prvu neki file system? I ako jeste, koji file system da stavim?

EDIT: Ako moze neko korak po korak da mi stavi samo kako sta da odradim ovde, posto prvi put ubacam.

[Ovu poruku je menjao Aleksandar...93 dana 25.07.2012. u 16:55 GMT+1]
[ HeYoo @ 25.07.2012. 17:22 ] @
Obicno particije jesu poredjane po redosledu C: , D: ... ali to nije uvek pravilo. Najbolje je da skontas koje je velicine ta C: particija cisto da budes siguran kako ne bi slucajno izbrisao ovu drugu.
Kada si siguran da si izabrao pravu particiju izbrises je i napravis na njenom mestu dve nove. Jednu SWAP i drugu za root (/). Za SWAP ti je dovoljno onoliko koliko imas RAM memorije ako zelis da koristis hibernate, a ako ne zelis mozes i manje ili cak da je skroz izostavis. Od ostatka slobodnog prostora pravis root particiju (tamo ce se nalaziti sistem).
Za prvu novu particiju ces staviti "Use as swap", a za drugu novu ces staviti "Ext 4" filesystem i mountpoint "/". Za D: particiju treba da stoji "Do not use this partition" podrazumevano i ostavi tako.
[ Aleksandar...93 @ 25.07.2012. 17:49 ] @
Citat:
HeYoo:
Obicno particije jesu poredjane po redosledu C: , D: ... ali to nije uvek pravilo. Najbolje je da skontas koje je velicine ta C: particija cisto da budes siguran kako ne bi slucajno izbrisao ovu drugu.
Kada si siguran da si izabrao pravu particiju izbrises je i napravis na njenom mestu dve nove. Jednu SWAP i drugu za root (/). Za SWAP ti je dovoljno onoliko koliko imas RAM memorije ako zelis da koristis hibernate, a ako ne zelis mozes i manje ili cak da je skroz izostavis. Od ostatka slobodnog prostora pravis root particiju (tamo ce se nalaziti sistem).
Za prvu novu particiju ces staviti "Use as swap", a za drugu novu ces staviti "Ext 4" filesystem i mountpoint "/". Za D: particiju treba da stoji "Do not use this partition" podrazumevano i ostavi tako.


Imam 2gb RAM.
Znaci izbrisem C particiju i napravim 2 nove, 1. swap sa 2GB i 2. Ext 4 sa ostatkom slobodnog prostora?
[ Djetvan @ 25.07.2012. 18:34 ] @
Uradi onako kako si napisao.
A možeš Windows i da ostaviš i pored njega instaliraš Linux, pa ćeš imati dva sistema i prilikom podizanja možeš da biraš.
[ Aleksandar...93 @ 25.07.2012. 18:38 ] @
Ostavljanje Windows-a ne dolazi u obzir, smucio mi se :)

Okej, hvala ljudi!
[ Aleksandar...93 @ 25.07.2012. 21:35 ] @
Kad napravim ono sto ste mi rekli:
1. Swap area 2GB
2. Etx4 file system

I idem na install ono mi prijavljuje neku poruku, nisam zapamtio koju, znam samo da se u njoj pojavljuje /root.

Je l' trebam jos nesto da uradim sem ova 2?
[ calexx @ 25.07.2012. 21:56 ] @
Kad ti prijavi neku poruku, onda uradiš nešto. ;) Sve u svemu, podesiš particije, potvrdiš za region i tastaturu i upišeš neke podatke o sebi. Posle toga pustiš da se instalacija odradi, restartuješ komp i imaš linux.

A za onu poruku možeš da dobiješ neki odgovor kada budeš napisao šta tačno piše.
[ Aleksandar...93 @ 25.07.2012. 22:31 ] @
Citat:
calexx:
Kad ti prijavi neku poruku, onda uradiš nešto. ;) Sve u svemu, podesiš particije, potvrdiš za region i tastaturu i upišeš neke podatke o sebi. Posle toga pustiš da se instalacija odradi, restartuješ komp i imaš linux.

A za onu poruku možeš da dobiješ neki odgovor kada budeš napisao šta tačno piše.


No root file system is defined. Please correct this from partitioning menu.

To je ta poruka :)
[ HeYoo @ 25.07.2012. 22:38 ] @
Moras da oznacis onu drugu particiju koju si napravio kao root. Ne znam tacno kako izgleda prozor ali predpostavljam da postoji nesto tipa mountpoint, use as,.. ili nesto slicno. Tu treba da izaberes "/" sto je oznaka za root
[ Jovan 1988 @ 25.07.2012. 22:39 ] @
HeYoo ti je lepo napisao.
Ova poruka ti se pojavljuje jer kad napravis particiju Etx4 moras pod opcijom mountpoint da oznacis root,a to ces da uradis tako sto oznacis /.
To bi trebala da je prva opcija.
[ HeYoo @ 25.07.2012. 22:42 ] @

edit: nadjoh sliku za neki stariji ubuntu. Verovatno je slicno.

Dakle za mount point stavis /
Use as: Ext4

[ Aleksandar...93 @ 25.07.2012. 22:48 ] @
Posto radim na ovom kompu ne mogu nikako da vam dam print screen, probacu da vam objasnim.

Znaci imam taj prozor "Installation type", u sredini imam:

1. particija 1 xx MB
2. particija 2 xx MB

Ispod toga imam opcije: add, change, revert, i delete.
[ Aleksandar...93 @ 25.07.2012. 22:49 ] @
Citat:
HeYoo:

edit: nadjoh sliku za neki stariji ubuntu. Verovatno je slicno.

Dakle za mount point stavis /
Use as: Ext4



Upravo tako sam i stavio. Kao na slici.

Cekaj cekaj cekaj, umesto ovog /boot, samo stavim "/" ?

[Ovu poruku je menjao Aleksandar...93 dana 26.07.2012. u 00:07 GMT+1]
[ HeYoo @ 25.07.2012. 23:13 ] @
jap, bez navodnika naravno ;)
Ovo ostalo ne diraj. Sliku sam stavio cisto da se vizuelno orjentisemo.
[ Aleksandar...93 @ 25.07.2012. 23:23 ] @
Okej, okej, ja sam stavljao /boot to mi je bilo najlogicnije.

Je l' da napravim samo ovako ili da pravim i SWAP posebno?
[ Srđan Pavlović @ 25.07.2012. 23:29 ] @
Ako imas manje od 1GB rama u masini, predlazem ti da napravis i jednu swap
particiju, tj. nije je lose napraviti u svakom slucaju. Ako imas velik HDD da ti
4GB ne znaci mnogo, stavi swap 4GB. Ili bar stavi 2GB, uglavnom ce ostati
neiskoriscen verovatno, ali kad zatreba bice tu umesto da zafali memorije :)
[ calexx @ 25.07.2012. 23:29 ] @
Pa ti nedelju dana instaliraš taj linux. ;) Od dosadašnje C particije napravi jednu ext4 koja će da bude montirana kao / i jednu swap sa veličinama kako je predlagano. Kada ih postaviš, na spisku particija ćeš da vidiš kako izgledaju, jedna obeležena za formatiranje i to ext4, / a druga swap i to je to. Kakav /boot, to niko nije pomenuo do sada, osim na ovom primeru.
[ Aleksandar...93 @ 25.07.2012. 23:36 ] @
Imam 2gb rama. Stavicu SWAP 4gb, nije mi problem, imam hard 500.
Jel za swap isto da stavim dole "/"?

Hahahhaa, ma imao sam neke obaveze, nisam bio kuci par dana :)
[ Srđan Pavlović @ 25.07.2012. 23:37 ] @
Ne treba ti posebna boot particija uopste, sem ako ne znas zasto ti ona posebno treba.

Citat:
el za swap isto da stavim dole "/"?

Ne, za swap stavi "swap area". Dakle treba ti jedna particija ext4 tipa za "/" i jedna tipa "swap" za "swap" :)

Kada pravis particiju, imas ponudjeno u fajl sistemima i "swap" ili "swap area", ne secam se sad tacno kako pise, tako nesto.

Preporuka je da swap particiju stavis na pocetak HDD-a,
transfer rate odande je neznatno brzi od drugih delova HDD-a,
znaci:

1. Swap particija, 4GB
2. Root particija (to je ona oznaka "/"), ceo ostatak HDD-a.
[ calexx @ 25.07.2012. 23:41 ] @
Kada izabereš swap (a ne ext4 ili nešto treće) nećeš ni moći da biraš ono ispod gde je / ... da neko ne zabrlja. ;)
[ Aleksandar...93 @ 26.07.2012. 01:05 ] @
Gotovo :)
Hvala puno!

PS - sad ide drugi deo, snalazenje :D Hvala jos jednom!
[ calexx @ 26.07.2012. 17:36 ] @
Pa kako se snalaziš??
[ Aleksandar...93 @ 26.07.2012. 19:11 ] @
Pa tu i tamo, pitao bi ja svasta, nego ne mogu vise, osecam se glupo :)
[ HeYoo @ 26.07.2012. 20:13 ] @
Dosta odgovora na pocetnicka pitanja mozes lako naci na netu ali slobodno mozes i pitati ovde ako te nesto buni ili imas neki problem. Tu smo da pomognemo
[ Aleksandar...93 @ 26.07.2012. 20:26 ] @
Pa trazim sve vreme, nesto nadjem nesto ne. Ajd' pitacu vas ovde neke stvari.

1. Koju komandu da koristim u terminalu da mi skine nesto iz riznice?
2. Je l' mogu ovaj gornji meni da sklonim desno, ili da ukljucim autohide za njega? Za ovaj levo sam podesio.
3. Imam MTS-ov internet, podesio sam podesavanja ali nemam merac, koliko sam potrosio, je l' znate neki program koji meri to? Posto mi je bitno da ne predjem ogranicenje. Ovo mi je u stvari najbitnije, znate i sami koliko deru ako predjete, a bas da prebacam karticu u mobilni i proveravam mi je zamorno.
4.Imam TV karticu, na nju kacim kablovsku, ne mogu nigde da nadjem driver za nju, je l' znate neke sajtove za to?
5. Je l' Wine aplikacija radi za apsolutno svaki .exe file?

Eto to je nesto za pocetak, pa ako mi bude trebalo nesto pitacu, posto kapiram da vam nije neki problem da odgovorite, a meni spasava mnogo vremena surfovanja da nadjem odgovore.
[ Jovan 1988 @ 26.07.2012. 22:43 ] @
Ja ne mogu da ti pomognem ovo svega ali mogu oko necega.
Sto se tice komandi,meni kad treba neki program da instaliram a nema ga u software center pretrazim u Google.Obicno nadjem na nekim forumima potrebne komande.
Ovaj tekst ti moze pomoci ali pretrazis net ima svega i svacega.
Na toj strani mozes videti kako da instaliras MyUnity i Ubuntu Tweak pa vidi da li mozes nekako da gornji meni da sklonis desno.
U search kucaj monitor i izaci ce ti program za nadgledanje,nesto kao Task Manager u Windowsu,tamo mozes videti koliko je upload/download,zauzece procesora,memorije itd.
Sto se tice TV karte,koristi Google,kucaj model i trazi za Ubuntu.
Wine jeste za sve .exe fajlove,ali nece sve instalacije da se instaliraju.npr.ja nisam uspeo Samsung PC studio ili PlanPlus jer su potrebni neki driveri koji ne rade na Linux-u...
Najbolje ti je da nadjes slicne programe koji su pravljeni kao alternativa tim programima za Ubuntu i Linux.
Nadam se da sam ti pomogao.
[ Aleksandar...93 @ 26.07.2012. 23:15 ] @
Citat:
Jovan 1988:
Ja ne mogu da ti pomognem ovo svega ali mogu oko necega.
Sto se tice komandi,meni kad treba neki program da instaliram a nema ga u software center pretrazim u Google.Obicno nadjem na nekim forumima potrebne komande.
Ovaj tekst ti moze pomoci ali pretrazis net ima svega i svacega.
Na toj strani mozes videti kako da instaliras MyUnity i Ubuntu Tweak pa vidi da li mozes nekako da gornji meni da sklonis desno.
U search kucaj monitor i izaci ce ti program za nadgledanje,nesto kao Task Manager u Windowsu,tamo mozes videti koliko je upload/download,zauzece procesora,memorije itd.
Sto se tice TV karte,koristi Google,kucaj model i trazi za Ubuntu.
Wine jeste za sve .exe fajlove,ali nece sve instalacije da se instaliraju.npr.ja nisam uspeo Samsung PC studio ili PlanPlus jer su potrebni neki driveri koji ne rade na Linux-u...
Najbolje ti je da nadjes slicne programe koji su pravljeni kao alternativa tim programima za Ubuntu i Linux.
Nadam se da sam ti pomogao.


Pise na ovom Monitor ovo sto mi je trebalo, samo me zanima je l' ima neki program koji to pamti. "Total recieved i Total sent" ili cu morati da zapisujem?
Sto se tice Wine-a, da li ja mogu da skinem neku .exe verziju programa pa onda desnim klikom da je pokrenem preko Wine-a? Na primer hocu Skype za Windows, posto je za Linux ocajan, je l' mogu da ga ubacim preko Wine-a?

[ HeYoo @ 27.07.2012. 00:11 ] @
Nemam takve potrebe ali mi se cini da bi ti ntop mogao posluziti za belezenje saobracaja
http://www.cyberciti.biz/faq/d...k-traffic-monitoring-software/

Sa gornjeg linka "sudo apt-get update" skida listu trenutno dostupnih paketa na repou, a sa "sudo apt-get install ntop" instalira ntop paket i ostale pakete na koje se on oslanja.

sudo ispred apt-get znaci da hoces komandu da pokrenes kao superuser i trazice ti sifru.
apt-get je alat za manipulisanje paketima na Ubuntu-u
Za vecinu komandi postoje man stranice koje ukratko opisuju komandu i nacine na koju je mozes upotrebiti. Probaj "man apt-get" ili "man ntop". Ako ti to nije dovoljno razumljivo uvek postoje vise pitki tutorijali na netu.

Sa wine neces uspeti da pokrenes bilo koji exe. Za vecinu je potrebno da se malo pomucis da bi proradilo i generalno se isplati raditi ako bas bas nema alternative.
Skype jeste dosta osakacen u odnosu na Windows verziju ali licno cak i preferiram linux verziju s obzirom na ono iritirajuce sarenilo u Windows-u. Nadam se da si instalirao skorasnju 4.0 verziju.

Sto se tice tv kartice najvece sanse su da ti moze pomoci neko ko eventualno poseduje istu. Dakle, napisi koja je kartica u pitanju.
[ Aleksandar...93 @ 27.07.2012. 00:44 ] @
Konkretno za Ntop, ubacio sam ga iz terminala, kako da ga pokrenem sad? Ako idem na search ntop ne izbaca mi nista.

TV karica je: PVR-TV 878.
[ Srđan Pavlović @ 27.07.2012. 17:27 ] @
ntop:

http://www.howtoforge.com/network_monitoring_with_ntop

koristi ga u terminalu.

servis se pokrece sa

service ntop start

TV kartica izgleda koristi BT-878 chipset, probaj sa bttv-om i "tvtime"
aplikacijom a stavi ovo kao opciju:

options bttv card=78

pa probaj da skeniras kanale.

Instaliraj ga sa:

sudo apt-get install tvtime
[ HeYoo @ 28.07.2012. 01:24 ] @
@Aleksandar
Proverio sam ntop i mozda je ipak preterano za ono sta je tebi potrebno.
Uglavnom ntop je servis koji bi trebalo da se u ubuntuom pokrece automatski mada je mozda potrebno rucno podesiti autostartovanje. Potrebno ga je konfigurisati prvi put(sifra i mreza). Nakon toga imas na http://localhost:3000 web interfejs gde mozes videti raznorazne grafikone i podatke.

Ipak, verujem da postoji nesto jednostavnije za tvoje potrebe.
[ Aleksandar...93 @ 02.08.2012. 12:40 ] @
Citat:
HeYoo:
@Aleksandar
Proverio sam ntop i mozda je ipak preterano za ono sta je tebi potrebno.
Uglavnom ntop je servis koji bi trebalo da se u ubuntuom pokrece automatski mada je mozda potrebno rucno podesiti autostartovanje. Potrebno ga je konfigurisati prvi put(sifra i mreza). Nakon toga imas na http://localhost:3000 web interfejs gde mozes videti raznorazne grafikone i podatke.

Ipak, verujem da postoji nesto jednostavnije za tvoje potrebe.



Ako naiđeš na nešto jednostavnije stavi ovde. Navikavam se polako. Trenutno me zanima jel znate neki program sem wine-a da pokreće .exe faljove?
I dalje mi je najbitnije ovo za gledanje protoka, mada ću vrlo verovatno da se prebacim na neki drugi net, pošto sam se preselio u BG.
[ calexx @ 02.08.2012. 13:19 ] @
Ako si već prešao na linux, probaj da smanjiš korišćenje exe fajlova. Umesto programa koji ih pokreće, bolje potraži alternative tim programima, mnogo toga ima dobru linux varijantu. Ako se već oslanjaš na exe, onda vrati windows.
[ Srđan Pavlović @ 03.08.2012. 17:14 ] @
Slazem se sa ovime, bolje reci sta ti treba pa da vidimo da li postoji
alternativa tog programa za Linux. Istina da dosta programa sasvim
lepo radi preko wine emulatora, ali ima ih dosta koji ne mogu bas u
potpunosti da se nateraju da rade kako treba iz raznoraznih razloga.

Inace, od wine-a neces naci bolje, ima Cedega za igre, ali on nije free,
a i glupo je terati windows igre preko toga, instaliras windows (mozes
i uporedo sa Linuxom kao sekundarni OS), pa picis igre...

Sto se tice pracnja protoka, pogledaj sta se nudi od Appleta za panele
ili widgeta za desktop, tu bi moralo nesto da bude, tj. siguran sam da ima
ali ne znam napamet sad koji je kakav...
[ Aleksandar...93 @ 05.08.2012. 11:49 ] @
Ma snalazim se nekako, razlika izmedju Windowsa i Linuxa je zemlja i nebo.

Za TV karticu, ubacim sve kako pise ovde: http://wiki.ubuntu-rs.org/TV_kartice#bttv_kartice:

# i2c
alias char-major-89 i2c-devb
options i2c-algo-bit bit_test=1
# bttv
alias char-major-81 videodev
alias char-major-81-0 bttv
# My TV Card
options bttv card=78 tuner=5 radio=1 pll=1 adc_crush=0

I ubacio sam TV time i i dalje nista. Da napomenem da koristim kablovsku.

Kad pokrenem Tvtime-scanner, dobijam:

Reading configuration from /etc/tvtime/tvtime.xml
Scanning using TV standard PAL.
videoinput: Can't get tuner info: Invalid argument
videoinput: Can't get tuner info: Invalid argument

No tuner found on input 0. If you have a tuner, please
select a different input using --input=<num>.


[Ovu poruku je menjao Aleksandar...93 dana 05.08.2012. u 13:06 GMT+1]
[ Aleksandar...93 @ 05.08.2012. 13:29 ] @
Samo sam promenio, tvtime-scanner --input=4 i radi, pocne da mi skenira programe i prodje of 44Mhz do 900 i ne nadje nista. Je l' menja nesto to sto je ovo kablovska a ne TV antena?
[ Srđan Pavlović @ 11.08.2012. 14:51 ] @
Ako nalazi kanale kada ustekas u obican TV aparat, moralo bi da ih nadje i tu...
ako imas onaj "sneg" karakteristican za trazenje kanala... (i ja sam koristio
signal sa kablovske dok sam imao TV karticu)

Ima jos par programa za TV kartice na linuksu, pa probaj sa njima, cesto
je lakse naci program koji radi, nego ispravna podesavanja za ovaj sto zeza :)

http://linuxtv.org/wiki/index....oftware_to_Watch_.26_Record_TV