[ djricky @ 18.07.2012. 19:32 ] @
kao što naslov kaže, može da se kupi kod svima dobro poznatih dobavljača...
konačno kompletan SOHO ruter sa wireless—om



UPDATE: 11-08-2012: izgleda da su nesto opasno zeznuli sa ovim ruterom... usporite sa kupovinom dok se ne rese decije bolesti...


[Ovu poruku je menjao djricky dana 12.12.2013. u 11:30 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao djricky dana 12.12.2013. u 11:30 GMT+1]
[ nino1987 @ 18.07.2012. 21:43 ] @
Ako ga testiras objavi rezultate da vidimo sta mališan moze :)
[ milosbeo @ 18.07.2012. 22:59 ] @
Lepe vesti, mislim da nema konkurenciju medju SOhO ruterima
[ calexx @ 18.07.2012. 23:29 ] @
Mislio sam da će da bude skuplji a on košta samo malo više od 750 ... oće kupi neko 750, jedva malo korišćen, uglavnom samo proban? ;)
[ acatheking @ 18.07.2012. 23:50 ] @
Ja ga uzeo na test. Nista spec, ali simpaticna sprava. Ne znam koje mu je jacina "antene", ali iznenadjen sam kako je dobar signal. Jedina mana je to sto mi se za 2 dana, isto toliko puta zaglupeo... da li sam maler ili je to slucajnost, videcemo. Javljam dalja iskustva :)
[ djricky @ 19.07.2012. 08:34 ] @
Citat:
acatheking: za 2 dana, isto toliko puta zaglupeo...


radim sa mikrotik opremom vec osam godina, i koliko se secam, desilo mi se mozda 5-6 puta da se samo zakuca...

obicno, kad stane, stao je za sva vremena...
[ acatheking @ 19.07.2012. 09:44 ] @
Ja radim sa MT skoro vec 10 god (ako se vec hvalimo), i samo sa ovim RB plastikanerima sam imao problem da zabadaju, naravno ne racunajuci raznorazne PC kante koje sam koristio u proslosti.
[ djricky @ 19.07.2012. 10:43 ] @
dobih par pitanja na PP, zasto je taj Mikrotik toliko dobar?

u SOHO okruzenju je i vise nego idealan ruter, pogotovu sada sa wlan-om... moze da izdrzi do desetak hiljada jednovremenih konekcija, da radi shaping, policing, routing (osnovni i napredni)... alat "torch", odlican za realtime pregled i analizu saobracaja, je meni mnogo bitna stavka...

ovaj ruter u kombinaciji sa adsl modemom u bridge modu, ili vezan na kablovski modem, je jednostavno best-buy ubedljivo!
nekoliko torenata sa vecim brojem tcp/udp konekcija paralelno kucne tp-link ruter-igracke udavi ocas posla, dok ih mikrotik jedva primecuje...

bukvalno nema sta ne moze da uradi...
[ calexx @ 19.07.2012. 11:39 ] @
Dobro de, da ne kudimo toliko kućne igračke, ja sam nekoliko godina koristio Ovislink, sada par godina Tendu, baš kućne igračke, ali mi nikad nije zabolo. Mesecima je bilo po 500+ torenata sa nekim maksimalnim brojem konekcija i ostalog, nije gašeno 7/24 ... i nikada nije bilo problema. Kao ni na HG520i koji je prema tome koji mi je internet bolji ;) bio u prvom planu. A nekada dva kompa na dva linka sa ukrštenom vezom. :)

Prednost mikrotika je kod malo većih mreža ali je potrebno da se dobro nauči jer nema nikakve sličnosti sa uobičajenim ruterima. Više sa onim preskupim i ozbiljnim. Kome je potrebno ozbiljno podešavanje, a hoće da odvoji vreme i nauči, onda nema konkurencije. Ko hoće da podesi par P2P i neki surf u 2-3 klika, neće mnogo da mu znači. Ja sam malo probao load balancing ali mi je zapelo kod forvardovanja portova, niko nije hteo da pomogne ... i na kraju je opet vraćen u kesicu a igračke rade posao.

A možda je i Tp-Link tu problematičan, prošle nedelje su mi iz SBB-a dali jedan takav pa bih baš mogao da ga povežem i malo testiram.
[ acatheking @ 19.07.2012. 13:21 ] @
E jbg, ja bas hteo da napravim P2P link sa 2 komada Salu na stranu, sprava je zaista ok za neke sitnije akrobacije. Kombinacija sa ADSL-om je idealna, jos i WiFi pride Samo me zanima iskustvo drugih, da li sprava zaglupljuje? Kukako sam i netiksovcima na ovaj problem, mozda ga i oni malo propuste kroz sake, pa da vidimo da li je serija losa ili sam ja jedini maler koji je naleteo na skart
[ djricky @ 19.07.2012. 13:26 ] @
ma ja s njim radim BGP sa Telekomom na jednoj lokaciji

ako poredimo sa starijim bratom, one prve serije RB750 su bile problematicne, tj. umiru posle godinu i po dana... samo svetle svi ethernet portovi... ali se to resavalo zamenom kondenzatora...

ove novije nemaju kondenzatore, ali im ne prija toplota...

ako je neki pokazatelj, kuci imam RB751G-2HnD koji radi vec 122 dana, tj. od dana kad sam ga doneo iz Poljske i upalio... na njemu jos uvek stoji fabricki ROS 5.15rc1...
[ bmarkovic06 @ 19.07.2012. 21:58 ] @
Samo da mi je znati sta im je trebalo da izostave rp-sma? Sa konektorom za ext antenu bi bio ne najbolji, nego ubedljivo najbolji soho ruter na trzistu. Inace 17dB i 1.5dBi antene mi barem na papiru zvuci jako malo :(

Hehe a kad vec kudite TP-Link da znate da moj malisan 5210G radi vec 79 dana bez prekida (inace radio bi i duze da nije nestanaka struje), torenti se ne gase!!! A opsluzuje kao AP jedno 15 korisnika (10 aktivnih non stop). Sve radi kao i prvoga dana. Ali ogromna mana je kada se spici dosta torenata i poveca broj konekcija nemoguce je ni obican html otvoriti na netu :D. Ali za te pare nisam imao bolji izbor pre 2 godine.
[ djricky @ 20.07.2012. 09:09 ] @
Citat:
bmarkovic06:Ali ogromna mana je kada se spici dosta torenata i poveca broj konekcija nemoguce je ni obican html otvoriti na netu :D. Ali za te pare nisam imao bolji izbor pre 2 godine.


pa zato ga i kudimo, generalno...

nisu oni toliko losi, koliko je RouterOS dobar :D
[ anon115774 @ 20.07.2012. 09:19 ] @
Postoji li neka alternativa ovom modelu na koju mogu da nakacim eksternu (indoor) antenu?
[ bmarkovic06 @ 20.07.2012. 09:53 ] @
Citat:
Informer:
Postoji li neka alternativa ovom modelu na koju mogu da nakacim eksternu (indoor) antenu?


RB751G-2HnD ali ga nema kod nas.
[ anon115774 @ 20.07.2012. 10:11 ] @
Ne bih da zvucim nezahvalno ali da li ima neki model koji moze da se kupi ovde? Ili mozda znas kako da porucim ili gde tacno da nabavim ovaj?
[ acatheking @ 20.07.2012. 10:35 ] @
Hm, koliko vidim, RB751G-2HnD ima samo MMCX konektor, bez nacina da mu direkt usrafis antenu.
Ovde mozes da kupis (dobro poznata firma ovde ) ALIX 2C plocu, alu kuciste, CF karticu, licencu, miniPCI karticu, pigtail UFL-RPSMA, antenu. I dobijes indoor AP, ne bas jeftin, ali pristojno spakovan :)
[ blagkom @ 20.07.2012. 10:35 ] @
Narucio sam ga, pa kada mi stigne za par dana ostavljam utiske.
[ Predrag Supurovic @ 20.07.2012. 10:58 ] @
Da li je neko otvarao RB951-2n? Ako je antena sa plocom spojena ufl ili mmcx konektorom onda je najmanji problem dodati RPSMA na kuciste.
[ djricky @ 20.07.2012. 11:53 ] @
izgleda da ce moci...



[Ovu poruku je menjao djricky dana 20.07.2012. u 13:11 GMT+1]
[ anon115774 @ 20.07.2012. 12:59 ] @
E, lepo posto ste se vi ispricali i dosli do zakljucka da moze da se kaci antena jel moze sada za nas sa jeftinijim ulaznicama malo pojasnjenje? Sto vise guglam ove termine koje ste upotrebili sve mi je manje jasno :(

Gde je tacno taj prikljucak na ploci? Jesu to ona dva mala okrulga ili sta tacno...? Kakva antena mi treba odnosno sa kakvim konektorima?
[ djricky @ 20.07.2012. 13:05 ] @
ako dobro vidim, trebace 2 pigtaila MMCX na RP-SMA, izbusis rupice na plastici i dobijes par dBi pojacanja kad na SMA konektor stavis neke male "pendrek" omni antenice... probacemo...
[ acatheking @ 20.07.2012. 13:09 ] @
Nema potrebe za budzenjem. Dovoljno je jak signal i ovako. Pricamo o SOHO ili kucnoj varijanti koriscenja.
[ anon115774 @ 20.07.2012. 13:16 ] @
Odlicno, sad sam razumeo. Hvala puno na objasnjenju!

Meni bi bilo idealno kada bi antena mogla da bude jedno metar udaljena od uredjaja. Uredjaj bi u principu trebao da se nalazi u jednom ormanu (iz bezbednosnih razloga posto je lokacija polu-javna) a antena bi trebalo da bude izvucena napolje i prikacena na zid. Da li je problem ako izvucem kabl duzine metar i na koji nacin to moze?

I da... ako sam dobro razumeo trebaju mi dve antene ili gresim....?
[ mr. ako @ 20.07.2012. 13:21 ] @
Citat:
djricky:
ma ja s njim radim BGP sa Telekomom na jednoj lokaciji :D

ako poredimo sa starijim bratom, one prve serije RB750 su bile problematicne, tj. umiru posle godinu i po dana... samo svetle svi ethernet portovi... ali se to resavalo zamenom kondenzatora...

ove novije nemaju kondenzatore, ali im ne prija toplota...

ako je neki pokazatelj, kuci imam RB751G-2HnD koji radi vec 122 dana, tj. od dana kad sam ga doneo iz Poljske i upalio... na njemu jos uvek stoji fabricki ROS 5.15rc1...


Pff, ti vasi profi SOHO ruteri su nista naspram pijacarskog Havajca sto mi ga dao Telekom. :) Kakav MT, ovaj Huawei je radio 4k sati bez greske, a radio bi i duze, da nije nestalo struje. Cak je i DSL konekcija bila preko 2k sati, PPP 1.2k... :)




[ acatheking @ 20.07.2012. 13:30 ] @
Dobri stari Huawei (sa onom cuvenom sifrom zt...) ... jos nam kazi da moze i BGP na njemu, pa da se djricky demoralise :)
[ Predrag Supurovic @ 20.07.2012. 17:24 ] @
Citat:
djricky: izgleda da ce moci...


Kul! Prijatno sam iznenađen da je ekipa iz MT ostavila tako jeftin način da ih preveslamo i iskoristimo te uređaje umesto da im pla
ćamo one skuplje :)

Javlja mi se da će ovo biti najprodavaniji model :)
[ bmarkovic06 @ 20.07.2012. 18:32 ] @
Uz mogucnost dodavanja antene ovaj uredjajcic moze da se pretvori u neki fin AP pogotovu sto ima l4 licencu :D.
[ milosbeo @ 21.07.2012. 13:12 ] @
Huawei makina kod nas radi najbolje. Daje bolje margine od TP-Link opreme.



[Ovu poruku je menjao milosbeo dana 21.07.2012. u 16:53 GMT+1]
[ blagkom @ 22.07.2012. 11:40 ] @
Igram se ovih dana sa malisom, posto se dosad nisam susretao sa mikrotikom. Probao sam vise scenarija. Prvi je da sam prikljucio postojeci ruter u stanu na wan port mikrotika, drugi scenario postojeci ruter u jedan od lan prefefinisanih portova mikrotika. Sve je to radilo super.

ono sto mi se desava je da mi wireless ap, postane nedostupan ujutru kada ustanem. takodje imao sam problem da namestim wireless security profil na wpa-psk i wpa2-psk koristeci tkip. Klijent uspostavi vezu, moze sve da pinguje, medjutim cim probam da otvorim neku stranu izgubi konekciju. To sam resio stavivsi wpa2-psk da koristi aes-ccm. Bez enkripcije je sve radilo normalno.

ako imate neku ideju zasto ap postaje nedostupan. Da li je u pitanju neko podesavanje ili neispravnost uredjaja. Da li bi update ros nesto resio. Imam veryiju 5.16 a aktuelna je 5.19
[ djricky @ 22.07.2012. 20:17 ] @
Citat:
bmarkovic06: Uz mogucnost dodavanja antene ovaj uredjajcic moze da se pretvori u neki fin AP pogotovu sto ima l4 licencu .


tesko, suvise slab TX power... sta bi ste vi, da spojite omnicu na njega? ovo "prosirenje" o kome smo pricali je vise za povecanje pokrivenosti u kucnim uslovima...
[ zivanicd @ 23.07.2012. 03:34 ] @
Mi Srbi bi da to odma moze da "tera bar 1km radijJJjus" :)

Cisto da imamo domet kod komsinice na kafi, ako skoknemo do posla ili plaze...
A ne bi bilo lose ni da mozemo da pustimo neki "share" u komsiluk cisto da smanjimo troskove interneta :D

Imali smo prilike da dobijemo 751G-2HnD prosle godine i radi kao i sve Mikrotikovo (kako treba) :)
[ bmarkovic06 @ 23.07.2012. 09:23 ] @
Citat:
djricky:
Citat:
bmarkovic06: Uz mogucnost dodavanja antene ovaj uredjajcic moze da se pretvori u neki fin AP pogotovu sto ima l4 licencu :D.


tesko, suvise slab TX power... sta bi ste vi, da spojite omnicu na njega? :) ovo "prosirenje" o kome smo pricali je vise za povecanje pokrivenosti u kucnim uslovima...


Hehe pa nisam ni mislio da budem provajder :), nego cisto da opsluzuje par komsijskih kuca u okolini. Ja u selu imam problem sa optickom vidljivoscu ka provajderu pa sam zamolio komsiju preko puta da opremu stavim kod njega, e sad jos 20-ak komsija iza mene nema vidljivost ka predajniku pa da nebi svi kacili antene kod jadnog komsije koji ima, lepo se dogovorimo i uzmemo neki manji AP a ovaj malac je idealan :D. Em jeftin, em funkcionalan :D.
[ Predrag Supurovic @ 23.07.2012. 09:53 ] @
Onda batali ideju jer je ovaj uredjaj preslab (ne u wifi smislu) da to sve podrzi. Treba ti nesto sa jacim procesorom i malo vise memorije.
Ovo je namenjeno da bude mali kucni ruter.

[ bmarkovic06 @ 23.07.2012. 10:02 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Onda batali ideju jer je ovaj uredjaj preslab (ne u wifi smislu) da to sve podrzi. Treba ti nesto sa jacim procesorom i malo vise memorije.
Ovo je namenjeno da bude mali kucni ruter.



Sigurno je i jaci i bolji od trenutnog TP linka 5210 :). Ma ipak cu da gledam onda da nabavim RB751G-2HnD kako zbog signala tako i zbog vise ram-a i jaceg cpu.
[ djricky @ 23.07.2012. 11:04 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Onda batali ideju jer je ovaj uredjaj preslab (ne u wifi smislu) da to sve podrzi. Treba ti nesto sa jacim procesorom i malo vise memorije.
Ovo je namenjeno da bude mali kucni ruter.


ne bih se slozio, evo vec 3-4 godine mi RB750 drzi skoro celu firmu od 60-tak zaposlenih... rutira javne i privatne adrese, ipv4 i ipv6, radi kao PPTP VPN tunel server, klasican shaping + PCQ, i sigurno jos ponesto sto sam zaboravio...

evo kako izgleda nedeljni grafikon:
[ miksakv @ 25.07.2012. 12:46 ] @
Citat:
acatheking:
E jbg, ja bas hteo da napravim P2P link sa 2 komada :) Salu na stranu, sprava je zaista ok za neke sitnije akrobacije. Kombinacija sa ADSL-om je idealna, jos i WiFi pride :) Samo me zanima iskustvo drugih, da li sprava zaglupljuje? Kukako sam i netiksovcima na ovaj problem, mozda ga i oni malo propuste kroz sake, pa da vidimo da li je serija losa ili sam ja jedini maler koji je naleteo na skart :)

Acatheking, imao sam isti problem sa verzijom 5.18, po prelasku na 5.19 nemam vise taj problem.
Imam problem da mi zakuca video na youtube-u ili prilikom preuzimanja datoteke sa neta. Probao sam da postavim mtu i mru na 1400, problem ostaje.
[ blagkom @ 25.07.2012. 17:02 ] @
Ja sam moj danas vratio, odnosno zamenio za RB750. Sumnjam da je cela serija losa. Probao sam i sa verzijom 5.19, ali nije pomoglo.
[ JOBAH @ 31.07.2012. 23:55 ] @
I nama je Mikrotik Rb951-2n non stop zakucavao... skinuli smo i noviji firmware sa sajta i isto...

sve podesis, ostavis da radi i ujutru je umro' skroz ili bar wifi...

utroseno je bar 10 radnih sati bzvz... izgleda da su omanuli sa ovim modelom...

[ bmarkovic06 @ 01.08.2012. 00:19 ] @
Znam da je ovo malo off ali nasao sam RB751G-2HnD gde ima da se uzme po ceni od oko 7500 din ali u Bosni. Ako se krse pravila o reklamiranju nek mi se jave ljudi na pp pa cu im poslati link firme gde ima da se uzme ili nek prosto izguglaju mikrotik bosna itd :D
[ anon115774 @ 02.08.2012. 10:07 ] @
@djricky

Koji firmware i verziju operativnog sistema ima tvoj uredjaj?

Da li si imao probleme koji su navedeni kod nekoliko ljudi na ovoj temi? Ja sam kupio jedan, dosao je sa 5.16 verzijom i posle odredjenog vremena prestane wifi da radi. Ne pomaze restart. Posle par minuta/sati se sam ukljuci. A tada kada uspem vezu da uspostavim ping ide od 1ms do 10000ms potpuno random redosledom.

Zamenio sam ga posle dva dana i drugi se ponasa potpuno isto. Probao sam upgrade na 5.19 i ne pomaze.

Info koji sam dobio iz prodavnice je da je u pitanju SW problem i da ce MT da izda update ubrzo koji ce to da resi (ponudjeno mi je da mi daju treci uredjaj ili da mi vrate novac).

E sad... ne znam sta da radim obzirom da mi nije jasno kako neki rade kako treba a neki ne ako je problem do softvera? Valjda onda ne bi trebalo ni jedan da radi kako treba...
[ acatheking @ 02.08.2012. 12:03 ] @
Hm, izgleda da nema pravila kada su u pitanju ovi plastikaneri. U firmi smo stavili drugi primerak, radi vec 8 dana bez crkavanja.
[ bmarkovic06 @ 02.08.2012. 12:12 ] @
A da probate sa stabilizatorom napona. Meni je rb750 zaglupljivao na struji u selu gde napon varira sa 215-250V. I bas kad se upali npr ves masina ili kad bojler upali grejac uredjaj mi zakuca pa sam dosao na ideju da je do napona i posle stavljanja stabilizatora sve je bilo ok.
[ djricky @ 02.08.2012. 12:29 ] @
ne znam, moj je spojen na UPS, mozda zato radi...
[ bmarkovic06 @ 02.08.2012. 12:30 ] @
Citat:
djricky:
ne znam, moj je spojen na UPS, mozda zato radi...


Pa vrlo je verovatno.
[ anon115774 @ 02.08.2012. 12:34 ] @
Evo, ja sam sada svoj prikacio na ups i potpuno je ista situacija... znaci da verovatno nema veze sa tim.
[ djricky @ 02.08.2012. 12:46 ] @
hm... vidim sad na forumu njihovom da se zale ljudi na wireless najvise... bah... izgleda da su stvarno nesto zeznuli... usporite sa kupovinom dok ne vidimo neko resenje...
[ tandrkalo1 @ 02.08.2012. 13:39 ] @
Koje ste upseve koristili?
Neki jeftiniji mustek UPS uredjaji vas ne stite od viseg anpona negosamo odmanjeg,pa je mozda torazlog zasto vamse uredjaji zaglupe.
Pokusajte sa apc-om ili nekim slicnim, ili jednostavno privezite na neki akumulator od 12 V.

kod mene ovaj uredjaj radi vec vise dana bez problema, ne zaglupljuje se...
[ anon115774 @ 02.08.2012. 13:59 ] @
Nemam pojma koji je. Neka industrijska varijanta, eno ga dole u podrumu i napaja celu zgradu.
[ anon115774 @ 06.08.2012. 11:22 ] @
Ja ga vratio. Kazu da je softverski problem ali mi nije jasno kako onda neki rade bez problema...
[ duskooo @ 07.08.2012. 12:36 ] @
Kad se wireless zaglupi, uraditi restore snimljenog backup-a
Code:
/system backup load name=xxx

Posle restarta proradi.
[ anon115774 @ 08.08.2012. 08:24 ] @
Da. Do sledeceg puta. Koji je obicno posle sat-dva :)

Inace gledao sam log u momentima kada ping varira od 1 do 10000ms i kada puca veza i pise nesto ovako: "...dropping connection, extensive data loss...".
[ JOBAH @ 10.08.2012. 23:46 ] @
RB951 se non stop zaglupljivao... probali smo update.. i vratili u "servis" i eno ga u Netiksu stoji vec 10 dana... nista ne javljaju...

u svakom slucaju, preporuka za altenativne dobavljace Mikrotika i neki drugi model...
[ duskooo @ 12.08.2012. 22:07 ] @
Citat:
Informer:
Da. Do sledeceg puta. Koji je obicno posle sat-dva :)

Inace gledao sam log u momentima kada ping varira od 1 do 10000ms i kada puca veza i pise nesto ovako: "...dropping connection, extensive data loss...".


Tako nekako.
Juče sam isključio wireless interfejs i tako radi bez problema 24h, ako nešto znači...
[ marko63 @ 14.08.2012. 09:01 ] @
uptime: 1w1d15h39m17s
version: 5.19
Da kucnem u drvo radi vec 8 dana. Nisma ni znao da ima problema dok nisam video ovu temu na forumu.
Samo neka tako i nastavi da radi dalje i sve ce biti OK. ja sam zadovoljan.
[ Predrag Supurovic @ 16.08.2012. 07:16 ] @
Iazsla verzija 5.20. Tvrde da su resili problem sa RB951-2n.
[ anon115774 @ 16.08.2012. 13:11 ] @
Citat:
What's new in 5.20 (2012-Aug-15 13:04):

*) manual upgrade to NEW beta poe controller firmware v2.0 for RB750UP and OmniTIK UPA;
more info at http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:PoE-Out
*) fix RB951-2n wireless issues;
*) ups - fixed resource leak;


Jeeeeee :)
[ newtesla @ 16.08.2012. 14:01 ] @
Da, reče mi jedan od servisera iz netiksa gde je problem sa wireless-om (komunikacija između wireless čipa i proc-a, tokom burst-a stigne neki levi paket, pa ruter teže zabode) - ali evo meni svetli već 7 dana bez problema, AP i VirtualAP, sa sve nakačenim laptopovima...
===

Nema veze, izašao 5.20 :) još kad mu lupim jedan u.fl na rp-sma ;)
[ anon115774 @ 16.08.2012. 15:03 ] @
Citat:
newtesla:još kad mu lupim jedan u.fl na rp-sma ;)


Jel bi mogao ovo malo da pojasnis? Ja sam gledao sta ima na ploci ali nisam siguran i dalje sta tacno treba da nakacim odnosno kakav konektor tacno treba da nabavim...
[ acatheking @ 16.08.2012. 15:37 ] @
Novitesla misli na pigtail UFL - RP-SMA. UFL povezes na plocu, RP-SMA direkt u plastiku i posle samo nasrafis antenicu. Ali za kucnu upotrebu zaista nema potrebe.
[ anon115774 @ 16.08.2012. 15:44 ] @
A obzirom da router ima dva takva prikljucka na ploci da li to znaci da mi trebaju dve antene ili ne?
[ djricky @ 16.08.2012. 22:42 ] @
pa neće da škodi, sigurno

jel neko probao 5.20, da li je problem rešen?
[ djricky @ 16.08.2012. 22:43 ] @
Citat:
newtesla:
Nema veze, izašao 5.20 :) još kad mu lupim jedan u.fl na rp-sma ;)


hajde, javi kad budeš nabavljao, možda mi bude trebalo...
[ Veljko @ 17.08.2012. 10:03 ] @
I ako su iz MikroTika napisali da je rešan problem u verziji 5.20, meni se nakon 18h rada ponovo spucao ruter.
Izgleda da porblem i dalje postoji
[ newtesla @ 17.08.2012. 11:01 ] @
Citat:
djricky: hajde, javi kad budeš nabavljao, možda mi bude trebalo...


Ma ja toga imam po kući par komada, vuku se - pa ću jedan da klepim pravo u 951, i da mu skačim nešto: smeta mi neka debela armatura u Belvilu ;) si mislio da ti kupim kad svrnem u netX ili Sky? ...ofkors :)

Citat:
Veljko: I ako su iz MikroTika napisali da je rešan problem u verziji 5.20, meni se nakon 18h rada ponovo spucao ruter.
Izgleda da porblem i dalje postoji :(


Oh, nooo...

Daj postavi neka podešavanja za wlan - da bar znamo šta da se izbegava :) mada, kako mi reče onaj serviser iz Grofove Pećine - sve voli da ga spuca, a najviše superchannel ;)

Ali pazi, meni se još nijednom nije spucao - ni jedan reboot, bio uptime 6 dana, pa ja došao i update-ovao na 5,20 - sad je uptime već skoro dan, imam 2-3 laptopa asocirana, WPA2 na wlan1, jedan VirtualAP sa hiddenSSID, od toga jedan laptop sa beda signalom (-86-89;), da li ima veze što ja to drajvujem u B standardu, na 2422??? ...hmm, ako je long preambula, da li je drugačiji beacon???
[ djricky @ 17.08.2012. 18:18 ] @
copy/paste sa mikrotik foruma:

Citat:
RB951-2n still have problem with wireless
But CPU now working on 400Mhz.


What problems are you having? maybe they are related to the environment or configuration?
Make sure you use AES and not TKIP, change "distance" to "indoors", make sure you have b/g/n not only-b, try other frequencies.

mozda pomogne nekome... mislim da su svesni problema...
[ anon115774 @ 17.08.2012. 23:10 ] @
Sto duze razmisljam o tom problemu sve sam vise ubedjen da je to iskljucivo hardverski problem a ne softverski. Jer, kako bi se drugacije objasnilo kako neki uredjaji rade bez problema a neki ne? Sto se tice tih predloga "ukljuci ovo, iskljuci ono, podesi ovako i onako..." - probao sam milion varijanti i ni jedna nije pomogla.
[ newtesla @ 18.08.2012. 02:25 ] @
SU ONI NORMALNI?????

Pa ja da sam hteo da vam budem beta-tester - zaposlio bih se kod vas....
====

Inače: onaj koji sam ja uštemovao mušteriji u astal - radi na "b only", već danima. Što se direktno kosi sa majkrotajk forumskim savetom. Čak sam mu danas u pola posla zadao jedan Scan - vratili se posle klijenti najnormalnije.
====

Mislim da tačno znaju gde je problem, nego peglaju javnost.
[ newtesla @ 27.08.2012. 11:12 ] @
Jao, šta mi pade na pamet: pošto i ovaj 411 me stvarno zeza - da li je moguće da jednostavno nije dovoljno opeglan 5.x; tojest, da li je neko od vas koji imate problema sa 951 probao da stavi neki niži softver, iz serije 4.x, recimo 4.17? Pošto meni 4.17 radi kao sat, a 5.x samo tamo gde nema wireless-a radi besprekorno.
[ anon115774 @ 28.08.2012. 13:58 ] @
Ja i dalje mislim da je greska u hardveru u pojedinacnim slucajevima. Po raznoraznim forumima ljudi pisu kako su prezadovoljni 951 modelom i bas teskom mukom se moze naci neka tema gde se neko zali na probleme koji su pominjani u ovoj temi.

Inace, umesto 951 sam postavio 751U i on sa istom verzijom softvera (5.20) radi bez ikakvih problema.
[ JOBAH @ 29.08.2012. 00:54 ] @
informer i mi smo stavili 751 umesto 951 ... Netiks servis se i dalje ne javlja... mozda cekaju 45 dana...

u svakom slucaju i lakse i prijatnijeje Mikrotik kupiti PostExpresom iz Cuprije ...Miki, thnx za kontakt , super su...
[ bmarkovic06 @ 29.08.2012. 00:57 ] @
Citat:
JOBAH:
informer i mi smo stavili 751 umesto 951 ... Netiks servis se i dalje ne javlja... mozda cekaju 45 dana...

u svakom slucaju i lakse i prijatnijeje Mikrotik kupiti PostExpresom iz Cuprije ...Miki, thnx za kontakt , super su...


Gde si porucio i koja je cena? Moze i na pp.
[ anon115774 @ 29.08.2012. 08:47 ] @
Citat:
JOBAH:
informer i mi smo stavili 751 umesto 951 ... Netiks servis se i dalje ne javlja... mozda cekaju 45 dana...


Meni je drugi beogradski distributer (da ne reklamiram) odmah zamenio za drugi i kada sam vratio i taj drugi odmah su mi vratili novac. Nisu nista cekali :)
[ blagkom @ 29.08.2012. 09:52 ] @
Citat:
JOBAH:
informer i mi smo stavili 751 umesto 951 ... Netiks servis se i dalje ne javlja... mozda cekaju 45 dana...

u svakom slucaju i lakse i prijatnijeje Mikrotik kupiti PostExpresom iz Cuprije ...Miki, thnx za kontakt , super su...


Da i mene zanima kako da dodjem do 751 u Srbiji. Mozes i na pm.

Unapred hvala
[ JOBAH @ 29.08.2012. 10:32 ] @
Evo da ne bude reklama, izguglaj ime proizvodjaca + cuprija ;)

Informer, koja je alternativa u BG?

PS Nesto ozbiljno ne stima kod njih ako mi ovde razmenjujemo alternative...
[ anon115774 @ 29.08.2012. 12:57 ] @
Alternativa za MT generalno u Beogradu je Nebo ITS na Novom Beogradu.

Alternative za 751 nema posto RATEL nije dozvolio uvoz koliko sam shvatio zbog snage predajnika. Ja sam svoj nabavio u Bosni kod zvanicnog distributera (bio mi usput inace mi se ne bi isplatilo da idem samo za to).
[ Mile-Lile @ 29.08.2012. 13:08 ] @
Naleteh na ovu temu koja me podstakla na razmišljanje pa rekoh da i ja dam neki komentar i ako nisam čovek iz vaše struke. Gledajući „Product specifications” za RB951-2n na MT sajtu shvatih da je hardverski jako sličan mom ruteru TP LINK pa sam počeo onako bezveze da ih upoređujem. Ono što je neprevaziđeno I neosporno na svakom MT-u je RuterOS jer se za malo para dobije mnogo toga. Uz vašu pomoć pokušao bih da uporedim RB951-2n koji ima L4 RuterOS licencu sa TpLink TL-WR 841nd v3 koji imam ja, sa instaliranim third party firmware DD-WRT v24-sp2 (11/21/10) std - build 15778…
Idemo redom, prvo hardware:
RB951-2n:
CPU AR9331
CPU speed 300MHz
Antenna gain 1.5dBi
TX power 17dBm
Current Monitor No
Max Power consumption 3W
RAM 32MB
Architecture MIPS-BE
LAN ports 5


TL-WR 841nd v3:
CPU AR9130 rev 2 (0xb8)
CPU speed 400MHz
Antenna gain 5dBi x 2 (MIMO)
TX power 17dBm
Current Monitor No
Max Power consumption -
RAM 32MB
Architecture -
LAN ports 4 ali postoji opcija da se wan čekira kao peti lan port




Čini mo se da RB951-2n prednjači jedino u tome što ima PoE na jednom od lan portova… hardverski mi se čini da je TP-Link bolji… naravno očekujem da me ispravite ako grešim odnosno da mi ukažete gde grešim



Što se tiče softvera, ne mogu da komentarišem RuterOS L4 jer sam MT video par puta u životu i nisam radio sa njim (mislim na ozbiljan rad, jer vidim da ovde komentarišu ljudi koji imaju klijente itd.) Ali bih voleo da vidim šta L4 ima što dd-wrt nema. Neko je spomenu BGP:



dd-wrt ima EoIP, VPN i još dosta naprednih funkcija koji SOHO ruteri obično nemaju. Ima RADIUS. Podešavanje Channel Width na 5Mhz... QoS na RuterOS-u pretpostavljam da je bolji nego na DD-WRT (pričamo o standard nekomercijalnoj verziji koja je opensource)...
Na kraju poenta ovog mog posta je da je TP link cirka 4000 rsd a RB951-2n cirka 6000 rsd.
dd-wrt takođe ne oseća veliki broj konekcija (P2P) na ovom TP link hardveru... CPU Load mi nikada nije prelazio 12%. Doduše ja nemam puno kompova(4), pa bih voleo da neko ko ima mogućnosti uporedi ovo dvoje. I još nešto, kada sam zamenio TP linkov stock firmware sa dd-wrt iznenadio sam se da ruter koji je bio skoro vreo je postao hladan???
Nadam se da me neće sada svi MT-ovci popljuvati, opet kažem nisam čovek od struke samo sam zaljubljenik u wi-fi...
[ Predrag Supurovic @ 29.08.2012. 13:26 ] @
Nije poenta u hardveru nego i Mikrotiku.

Do skora nismo imali pandan hardverskim uredjajima kao sto je taj TP-Link ali da sadrže Mikrotik.
[ anon115774 @ 29.08.2012. 15:31 ] @
Jel podrzava taj dd-wrt VLAN?
[ Mile-Lile @ 29.08.2012. 19:41 ] @
@Informer

Vidim da postoji kao opcija, ali da li radi to ti ne mogu odgovoriti pošto ne znam čemu služi (na brzinu sam video da Wiki kaže da služi da poveže više hostova koji su fizički odvojeni različitim switchevima u celinu)... Evo slike sa mog rutera:



a još o tome (pošto čitajući vidim da ima više načina da se koristi vlan) imaš na vlan ddwrt i na vlan support

Ono što DD-WRT ima, a što nema svaki SOHO ruter jer WOL


kao i DDNS


pa sve to u kombinaciji sa VPN mnogo lepo radi. Sa posla se može tunelom(PPTP) povezati sa VNP ruterom i lepo zaobići sve restrikcije, pa čak ako postoji i Proxy, preko SSH sve lepo radi... WOL PC pa RDP itd...
poenta moje laičke priče je da RB951-2n NE VREDI te pare, RuterOS L4 na tom hardveru ne može da dođe do izražaja(kao kad bi neko stavio golfov motor u Yuga). Je l probao neko VLAN na RB951-2n sa 300mhz CPU i ne znam koliko nvram-a? Ukrajinci su samo pokušali da naprave jeftin SOHO proizvod da bi bili konkuretni kinezima... Ali opet ne znam kome treba VLAN u SOHO varijanti? Ruter sasvim ok za kućne potrebe ali nabudžen sa L4??? Ljudima kojima je namenjen RB951-2n izgledao kao nuklearna fizika a ljudima od "zanata" mislim da ovaj ruter neće biti mnogo od koristi... onaj drugi što je kod nas zabranjen zbog izlazne snage je već druga priča. video sam ga kod druga kako radi sa više od 20 wi-fi klijenata...
p.s. ne zamerite ako sam se nalupao:) Šta još ima MT?
[ Mile-Lile @ 29.08.2012. 19:46 ] @
Off topic
Evo linka gde možete videti DD WRT simulator ko želi da uporedi sa MT dd-wrt/demo
[ Mile-Lile @ 29.08.2012. 20:10 ] @
@Informer
RB951-2n sa Atheros AR 9331 CPU 300MHz ne može da radi VLAN Tagging, ne zbog L4 već zbog tog slabog čipa... Evo linka koji RB-ovi mogu da rade VLAN RB-ovi koji mogu da guraju VLAN
[ bmarkovic06 @ 29.08.2012. 20:19 ] @
Ne razumem, pa svaki MT ima WOL. Ja ga koristim dosta puta. A sto se VPN-a tice ddwrt ne podrzava vpn u smislu da bude vpn server ili vpn klijent vec jedino vpn passtrough sto imaju gotovo svi tp linkovi ruteri i na fabrickom softveru. I realno 951 vredi tih para itekako, ne zbog hardvera vec zbog samog routerOS-a.
[ Sleepless_mind @ 29.08.2012. 20:37 ] @
dd-wrt podrzava i vpn server i pptp server i openvpn server. U prilichno basic varijanti, ali podrzava.

Ono sto nema je bonding, vrrp, ospfv3, ipv6 za sada, ip tunnel, mash, napredniji firewall, markiranje paketa i konekcija, ipsec, netwatch, watchdog, scripting, netflow/sflow...

Za SOHO korisnike mi se chini da je preskup i da bi TP LINK zavrshio vetjinu stvari, a za neku ozbiljniju upotreba je ipak preslab.
[ citizenx @ 29.08.2012. 21:52 ] @
U mogucnosti sam da uzmem mikrotik ruter. Citajuci probleme sa kojima se susrecu ljudi sa ovim novim wi-fi modelom, razmisljam se dal da uzmem taj RB951, ili staro-dobro resenje RB750 i to ono jeftinije sa 100 megabitnim portovima? Iako su svi mrezni adapteri na svim racunarima u firmi gigabitni, sto znaci da je i LAN gigabitan, mislim da nema potrebe uzimati skuplju verziju mikrotika sa gigabitnim portovima, jer su to brzine koje se odnose na WAN (download i upload), a posto smo mi daleko od tih brzina, uzaludno je bacati novac na nesto sto ne moze da se iskoristi. Ispravite me ako gresim.

Koliko sam shvatio osnovna razlika izmedju ta 2 modela je u tome sto RB951 ima WLAN, a RB750 nema. Da li ima taj novi model jos neke prednosti sem WLAN-a?
Kakvi su utisci sto se tice bezbednosti, da li postoji mogucnost da odredim koje MAC adrese mogu da pristupaju bezicno, kako bih eliminisao uljeze koji pokusavaju da udju u LAN spolja hvatajuci signal i uopste koliko je sigurno koristiti wireless tehnologiju? Sta ako neko dodje do MAC adrese adaptera laptopa koji ima pristup LAN-u, alteruje svoj MAC u taj koji ima pristup i vrslja mi po mrezi?

Po meni kabl je kabl, sto je sigurno sigurno je, fizicki obezbedis ruter i switch i nema niko da upada na posed. Nek me neko razuveri, mozda gresim.
[ bmarkovic06 @ 29.08.2012. 23:59 ] @
Paaa delimicno si sam sebi dao odgovor na pitanje. RB750 je hardverski jako slican RB951 uredjaju sem sto 951 ima wifi . A sto se tice zastite svaka vrsta wpa/wpa2 zastite ce te zastiti i vise nego dovoljno. Sto se tice bezbednosti ako govirimo o lan segmentu mozes da postavis staticke ARP zapise, arp=replay only, sto se odnosi i na WiFi koji se dodarno moze obezbediti sifrom ili mac filterom + ovo. I da postoji nacin da odredis koje mac adrese mogu a koje ne mogu da pristupe mrezi, mada to je najnizi tip zastite posle open sistema....
[ mr. ako @ 30.08.2012. 05:16 ] @
@bmarkovic06
Sto se tice wpa/wpa2 zastite...
http://www.youtube.com/watch?f...yer_embedded&v=tpcrjkR-OrY

@citizenx
Ne gresis. :)
[ Mile-Lile @ 30.08.2012. 07:46 ] @
Citat:
Sleepless_mind: dd-wrt podrzava i vpn server i pptp server i openvpn server. U prilichno basic varijanti, ali podrzava.

Ono sto nema je bonding, vrrp, ospfv3, ipv6 za sada, ip tunnel, mash, napredniji firewall, markiranje paketa i konekcija, ipsec, netwatch, watchdog, scripting, netflow/sflow...

Za SOHO korisnike mi se chini da je preskup i da bi TP LINK zavrshio vetjinu stvari, a za neku ozbiljniju upotreba je ipak preslab.


Upravo to, sam hteo da kažem. Ako je MT rešio da upliva u SOHO vode i da se uhvati u koštac sa konkurencijom, mislim da je trebalo da poradi na dizajnu samog rutera (jer ovako izgleda kao cigla naspram Cisco Linksys, Belkin, Netgear pa čak i TP linkovih novih modela)... Većina neupućenih ljudi bira kućni ruter po boji i dizajnu... Još je trebalo da naprave neki Web based UI i bog da ih vidi... Ovako mislim da RB951-2n nije doneo ništa posebno na tržištu SOHO rutera a, mislim da i oni to sami znaju jer na MT forumu već čitam da spremaju za 2013-tu neki novi model... U onome što su do sad radili (jeftinija varijanta Enterprise-a) nemaju konkurenciju...
[ Predrag Supurovic @ 30.08.2012. 07:58 ] @
Citat:
Mile-Lile:
poenta moje laičke priče je da RB951-2n NE VREDI te pare


Citat:
p.s. ne zamerite ako sam se nalupao:) Šta još ima MT?


Me zameramo. Kada bolje upoznaš Mikrotik, biće ti jasno.

DD-WRT je igračka u poređenju sa njim.

Naravno, kome je DD-WRT funkcionalno dovoljan, treba da ga koristi. ipak, sve je više korsinika kojima treba nešto ozbiljnije.
[ anon115774 @ 30.08.2012. 08:56 ] @
Citat:
Mile-Lile:
@Informer
RB951-2n sa Atheros AR 9331 CPU 300MHz ne može da radi VLAN Tagging, ne zbog L4 već zbog tog slabog čipa... Evo linka koji RB-ovi mogu da rade VLAN RB-ovi koji mogu da guraju VLAN


Ne bi verovao sta mnogo stariji i slabiji modeli routerboard-a mogu da rade bez da im se procesor nakaslje. Pusti papire, mi ovde pricamo iz iskustva :)

Ja sam na RB450 (takodje 300Mhz) gurao desetak VLAN-ova, dhcp, simple queues, mangle (koji trosi najveci udeo procesorske snage), pppoe-out, sstp-in, pp2p-in i ddns (valjda nisam nesto zaboravio). Radio je pet godina bez greske i bez da je ikad zakucao procesor.

Tako da, 951 moze samo da jede malu decu zajedno sa tim tvojim dd-wrt-om kao predjelo :)

Citat:
Još je trebalo da naprave neki Web based UI i bog da ih vidi


Webfig je vise nego dovoljan... pogotovo QuickSet varijanta za nekoga ko nije bas preterano upucen.
[ newtesla @ 30.08.2012. 09:27 ] @
Mislim da ovaj uređaj itekako ima upotrebu u SOHO segmentu: svaka iole firmica koja iole ima admina koji iole zna šta hoće - za tih 40tak evra (bez pdv) dobija sjajan uređaj - kome je proc 400mhz, btw.

Niko u SOHO okruženju se neće igrati sa dd-wrt-om ako se time gubi garancija na taj tplink.

I za kraj: do sada sam turao rb750 + wa5001 kao bridge: 951 je em manje para, em veća kontrola.

Može li dd-wrt da radi virtualAP?
[ anon115774 @ 30.08.2012. 09:30 ] @
@newtesla

Ma naravno, niko ne spori da je taj TL sa dd-wrt-om mocna varijanta ali ne bih ga poredio sa MT-om :)
[ Mile-Lile @ 30.08.2012. 10:56 ] @
Citat:
newtesla:
proc 400mhz, btw.

Može li dd-wrt da radi virtualAP?


procesor je na 300mhz ali ga overklokuju na 400... Ako je virtual AP više SSID-va onda može. To sam mogao i na Zyxelu koji sam imao kod Oriona...
@ostali

Ubedili ste me... počeću da učim MT... samo ja nemam prilike da probam sve te opcije (jedino da menjam posao pod stare dane:))...
[ elmagico @ 30.08.2012. 13:42 ] @
jedno pitanje

ovaj RB951-2n ili CISCO E4200
[ djricky @ 30.08.2012. 17:14 ] @
sve sto ne vrti IOS ili CatOS, ja ne priznajem za Cisco
[ djricky @ 31.08.2012. 09:40 ] @
Stvarno, ima li još neko s pozitivnim iskustvima?
[ acatheking @ 31.08.2012. 13:37 ] @
Evo, od kako je na 5.20-ici radi vec 2 nedelje bez greske.
Btw, besmisleno je uporedjivati bilo koji RB sa bilo kojom TP Link igrackom.. budimo realni :)
[ newtesla @ 31.08.2012. 19:06 ] @
Pa evo ja: uptime već 3 nedelje na 5.20, a pre toga bilo 7 dana na 5.19 - u prevodu nije nijednom zabo: zato mi zabada 411 sa R52 koji je na 5.20.

...i sve mi zabada na 5.18 :))) wink wink
[ anon115774 @ 14.09.2012. 13:50 ] @
Mene izgleda Mikrotik smatra za svog beta testera.

Vec mesec i po dana ne mogu da se resim problema.

1. Kupio 951 koji je zabadao na svakih pola sata. Jednostavno prestane radio uredjaj da radi i nakon nekoliko restarta proradi. Pre nego sto prestane da radi prvo pocne ping da varira od <1ms do >5000ms. Nakon toga kaze "lost connection, extensive data loss".

2. Nakon dva dana zamenio taj 951 za drugi 951. Potpuno isti probemi. Dve nedelje pokusavao da ga nateram da radi obzirom da uvek krecem od pretpostavke da sam ja nesto pogresno podesio odnosno zabrljao. Probao sam sve moguce i nemoguce varijante i nista nije pomoglo.

3. Vratio sam i taj drugi 951 nazad i nabavio dva komada 751U. I jedan i drugi "dropaju" konenkciju kako im se cefne uz vrlo razlicita obrazlozenja (key exchange timeout, extensive data loss, client unregistering (iako klijent uopste nije poslao zahtev za odjavu), no beacons received...). I to rade potpuno istu stvar bez obzira da li rade u client ili ap modu. Opet sam krenuo od pretpostavke da je u meni problem odnosno da nesto nije podeseno kako treba pa sam onda krenuo po forumima i kontaktirao prodavca. Za poslednje tri nedelje sam probao sve moguce i nemoguce varijante. Cak sam probao i da poslusam jedan od predloga koji sam nasao a to je da ga 48h drzim prikacenog na 24V i da ce onda nakon toga problem nestati. Nista nije pomoglo.

4. Sada cu da vratim i ova dva i da kupim Linksys.

P.S. Sve sto sam probao sa ova dva modela sam probao i sa razlicitim tp-link i linksys uredjajima i sve radi besprekorno.
[ Predrag Supurovic @ 14.09.2012. 14:23 ] @
Mikrotik u poslednje vreme ima popriličnih problema sa kvalitetom svojih proizvoda.

Dosta problema ima sa "ekonomskim" verzijama koje su prepoznatljive po plastičnim UTP konektorima i sličnim metodima uštede.

[ mirko2109kg @ 19.10.2012. 13:26 ] @
Narode, kako sada stoje stvari? Jel su otklonjene decje bolesti?

Treba jednom maleckom ofisu neka takva "igrackica" ;) pa se pitaju ljudi da li vredi kupovine? Stabilnost je presudna.

Pozz

Edit : Slova
[ anon115774 @ 18.11.2012. 18:34 ] @
Evo ja upravo imam kod sebe jedan 951 koji radi bez greske vec dvadesetak dana. Da li je do najnovije verzije softvera ili je hardver u pitanju - ne znam. Bitno je da radi :)
[ djricky @ 20.11.2012. 11:18 ] @
evo i kod mene ne pravi probleme...
[ anon115774 @ 22.11.2012. 12:57 ] @
Pokusao sam do sada razne vrste "maltretiranja" uredjaja i otporan je na sve sto sam probao. Ni jednom nije zaglavio niti je gubio wifi vezu. Cak sam probao i downgrade na neku od prethodnih verzija softvera i radi. Izgleda da je kod onih prethodnih uredjaja koje sam imao hardver pravio problem.
[ milanris @ 28.11.2012. 15:50 ] @
Vidim da je sve vise zadovoljnijih ovim ruterom, pa odlucih da ga uzmem i ja. Ruter funkcionise bez problema, samo mi se nekad "zamrzne" racunar. Uzeo sam od komsije tp-link cisto da testiram par dana, ali problema nije bilo. Cim vratim u mrezu mikrotik i pocnem da surfujem tu je kraj. Imam kablovski 10 Mb/s, na mikrotiku dhcp client, a racunar mi je na wireless-u. Imate li kakvih saveta?
[ Predrag Supurovic @ 28.11.2012. 17:33 ] @
Probaj da zameniš mrežnu karticu na računaru.
[ darkomi @ 30.11.2012. 14:44 ] @
Reci mi gde si uzeo taj 951-2n?
Skoro sam uzeo isti MT i imao sam silne probleme počev od pucanja veze, potpunog blokiranja uređaja tako da ni preko lan portova nije moglo da se izađe na net, a o pristupu samom ruteru neću da pričam. Ni web, ni winbox, telnet, ssh .... nikakav pristup ruteru nisam imao a wifi mi je max radio 20ak min na preporučenim podešavanjima.
Ja sam ga uzeo u yubc centru ali sam ga posle zamenio za rb750 koji nema wifi i extra radi. već 20ak dana bez restarta i pod punim opterećenjem radi.
Možeš i na pm da mi javiš jer bi mi trebao pouzdan rb951-2n.
Hvala
[ milanris @ 03.12.2012. 11:00 ] @
Ja sam uzeo na savet drugara u Netiksu. Znam da se dugo ganjao sa ljudima iz mikrotik-a oko ovog rutera, kaze da je sada upotrebljiv.
[ Aleksandar Đokić @ 03.12.2012. 14:43 ] @
izvini, ali sta znaci po tebi "upotrebljiv"?
[ anon115774 @ 04.12.2012. 08:57 ] @
nebo.co.rs - kod njih sam uzeo pre neki dan jos jedan i nema problema ni sa njim. Sve radi kao sto je i ocekivano.
[ darkomi @ 14.12.2012. 11:32 ] @
Kod njih sam uzeo ovaj rb i sada radi savršeno. Nova serija koja je nabavljena ima na kutiji stiker na kome piše da su ispeglani bagovi i dolazi sa RouterOS 5.20.
Ja sam ga update-ovao na 5.22 i od ponedeljka radi bez problema. Bez i najmanjeg problema.
Pozdrav svima!
[ Predrag Supurovic @ 15.01.2013. 07:50 ] @
Da li je neko stavljao eksternu antenu na ovaj uredjaj? Kako se pokazao?
[ Predrag Supurovic @ 21.01.2013. 09:46 ] @
Samo da znate, ovo sa eksternom antenom ne radi.

Ko zna za šta su namenjeni u.f.l. priključci na ploči ali za eksterne antene nisu.
[ anon115774 @ 21.01.2013. 12:47 ] @
Bila je jedna tema o tome na MT forumu gde su zvanicnici MT-a izjavili da taj prikljucak ne sluzi za kacenje antene (nisu rekli za sta je tacno).

Zato cekam 951G-2HnD :)
[ maks319 @ 23.01.2013. 20:32 ] @
Izvinite pitanje je malo van teme,ali hteo bih da vas pitam znate li mozda koju PCI karticu(ne mini pci) podrzava mikrotik 5.20.Do skoro sam koristio Tp link 551 i stvarno su dobre medjutim vise ih nema u prodaji,znate li za neku zamenu.Mikrotik je izbacio da ne podrzava novu Tp link 751ND znate li mozda je li to tacna informacija.Treba mi samo za 2.4Ghz kartica.Probao sam sa Tp link 722N na USB medjutim flesira i sta god da podesim moram da restartujem komp da bi prihvatila podesavanja a i cesto se desavalo da posle par sati ne vidim mrezu.Hvala puno unapred
[ Predrag Supurovic @ 23.01.2013. 23:40 ] @
Iznenadićeš se kad staviš 5.22
[ tandrkalo1 @ 24.01.2013. 09:10 ] @
Koliko znam moze TP Link 851n od tih novijih.
A mozes i staru WN350GD, ako usped dapronadjes u prodaji.
A ako nista od ovoga uzmi neku miniPCI karticu, one skoro sve rade pod mikrotikom.
[ maks319 @ 24.01.2013. 11:28 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Iznenadićeš se kad staviš 5.22

Jel to znaci da podrzava 751ND i 722N?
Evo upgrade-ova sam mikrotik na 5.22,napisi cisto da znam ako radi 751ND super bi bilo,da ne uzimam 350GD.
Pozdrav i hvala jos jednom Pedji i Milanu.

[Ovu poruku je menjao maks319 dana 24.01.2013. u 14:43 GMT+1]
[ tandrkalo1 @ 24.01.2013. 14:44 ] @
Karticu 751ND MikroTik ne podrzava...
Tako da se nemoj zaletati...
[ newtesla @ 26.01.2013. 15:22 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Samo da znate, ovo sa eksternom antenom ne radi.

Ko zna za šta su namenjeni u.f.l. priključci na ploči ali za eksterne antene nisu.


Ovaj, testirao si?

usput, ja na lokaciji već nekoliko meseci imam 951, i radi kao sat - i sa 5.20, i sa 5.21, i sa 5.22.
[ bmarkovic06 @ 28.01.2013. 12:14 ] @
Evo uzeo i ja jedan i radi kao sat vec 10-ak dana.
[ darkomi @ 28.01.2013. 13:13 ] @
Ovaj moj sam dobro istestirao i evo radi već osmu nedelju bez prestanka, bez i jednog otkaza, a preterao sam 10ak TB preko net-a i wifi-ja (PC i laptop su mi povezani putem wifi-ja).
Wifi adapter na RB951-2n sada radi k`o švajcarac.
Preporučujem svima, kojima je važan dobar i pouzdan pristup net-u da nabave ovo ruterče.
Imam uz njega i TP-link TL-WR1043nd, Asus RT-N16, ali samo RB951-2n radi pouzdano i trpi velika opterećenja uz maximalno procesorsko opterećenje od 45%.
Prethodno pomenuta dva rutera rade, ali su prilično bagoviti i pokušao sam da probleme u njihovom radu rešim sa nekim drugim firmware-ovima poput DD-WRT, OpenWRT, TomatoUSB i Gargoyle. Ni jedan nije mogao da priđe RB951-2n ni na 10 % njegovih mogućnosti, a naročito se loše pokazao ASUS RT-N16 koji je maximalno nestabilan i nepouzdan u svom radu, a platio sam ga pre pola godine skoro 15.000 din.
[ Mile-Lile @ 29.01.2013. 11:02 ] @
OT
^Darkomi
Probaj na Asus da staviš ovaj firmware Victek Ima neverovatan QoS sa traffic shape-ingom i IP/MAC bandwidth limiterom i IPv6 i mnogo toga...
a ovde imaš simulator victek emulator Podržava sve verzije tog Asus RT-N16...
[ newtesla @ 29.01.2013. 11:23 ] @
@datavoyage : Ono nije u.fl :)
[ Predrag Supurovic @ 29.01.2013. 11:49 ] @
Jeste, probao sam.
[ darkomi @ 29.01.2013. 13:59 ] @
Citat:
Mile-Lile:
OT
^Darkomi
Probaj na Asus da staviš ovaj firmware Victek Ima neverovatan QoS sa traffic shape-ingom i IP/MAC bandwidth limiterom i IPv6 i mnogo toga...
a ovde imaš simulator victek emulator Podržava sve verzije tog Asus RT-N16...



Trenutno mi je na Asus-u Shibby-jeva verzija TomatoUSB firware-a, ali je i sa njim nestabilan. Puca net npr. Samo surfujem i ..... NEMAAAAA!
Nema ni torenta u pozadini. nema ničega da ga zaglupljuje. Pristupim ruteru i uradim mu diganostiku (npr. ping googl-a) i sve radi, a sa kompa nemam pristup net-u. Reboot-ujem ruter i sve proradi. TP-Link koji je "đubre" radi 10 puta bolje od ovog Asusa, ali pošto je ovde tema MikroTik, da ne smaramo ljude, možemo i na private o ovom asusu.

Hvala u svakom slučaju i probaću ovaj Vicitek.
[ newtesla @ 31.01.2013. 15:09 ] @
Citat:
newtesla:
@datavoyage : Ono nije u.fl :)


Citat:
Predrag Supurovic:
Jeste, probao sam.


Ma, nije bre :)

RB951


R52



mislim da je uvećanje oko 30x
[ Predrag Supurovic @ 01.02.2013. 00:26 ] @
Nateraces me da skidam AP da proveravam :)
[ anon115774 @ 01.02.2013. 10:29 ] @
I ja sam gledao. Nije u.fl.
[ newtesla @ 01.02.2013. 15:36 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Nateraces me da skidam AP da proveravam


Aha
[ mirko2109kg @ 18.02.2013. 16:14 ] @
Narode, imam jedan problemcic.

Nisam nesto vican networking-u, pa vas zato pitam sledece - Da li je moguce mrezu sa jednog MT prevuci na drugi MT preko UTP kabla, koji ce dalje da distribuira mrezu/internet ili preko wirelessa, i/ili preko UTP-a?

Nakacicu sliku da malo bolje pojasni situaciju. Do sada je internet/mreza bila neophodna samo za kancelariju 1, i to je islo preko RB750 i switch-a. To sve funckionise, i ja tu nista ne bi dirao :) Sada je neophodno da se mreza prosiri i na kancelariju 2, uz dodatnu mogucnost da se mrezi pristupa bezicno (to za ofis 1 nije neophodno). Zato je dokupljen RB951-2n (shvatam da je overkill, mogao je tu i neki kucni ruter, ali insistira se na MT-u). Imam 2 opcije - da UTP kabl do RB951 vucem ili sa switch-a ili sa RB750. Da li je ovako nesto moguce, i koje je resenje najbolje (crvena ili plava linija), u smislu da se ne mora previse brljati po podesavanjima drugog MT-a (a koji je RB951-2n)?

Napominjem da nije moguce zameniti 750 sa 951, jer iako su kancelarije na istoj lokaciji, range nije dovoljan da wireless pouzdano baci do kancelarije 2.

Unapred hvala :)
[ bmarkovic06 @ 18.02.2013. 16:21 ] @
Nema uopste potrebe da se uzima taj novi mikrotik. Dovoljno je bilo da se uzme jos jedan switch i da se postavi u kancelariju dva i kablom veze na jedan od slobodnih portova na rb750 a na taj novi switch ubosti bilo koji wifi AP (zavisno za sta vam treba) i time obezbediti i zicnu i bezicnu mrezu u kancelariji 2.

A ako ste vec kupili novi mikrotik onda ga samo vezi kablom na bilo koji slobodan port rb-a 750 na port 1 novog 951 mikrotika. Ali time ces imati dve odvojene mreze ( i dvostruki nat u kancelariji 2).
[ anon115774 @ 19.02.2013. 15:59 ] @
A zasto da kupuje jos jedan sw? Zar nije lakse da iz 951 dovuce kabl do switch-a u kancelariji 1 i ubode ga tamo (ako sw u kanc1 ima slobodnih portova). Onda ce samo na 951 morati da podesi bridge izmedju wlan1 i ether u koji je uboden kabl i to je to. Svi ce onda biti u istom subnetu.
[ bmarkovic06 @ 19.02.2013. 16:17 ] @
Pa nisam rekao da kupuje dodatan switch nego da nije bilo potrebe da daje vise para za 951 a sve je mogao da zavrsi sa switchem + ap i sve to upola cene jednog 951. To sam mislio.

Inace da, stavi sve portove u Brodge i ugasi dhcp. To sam zaboravio :-).
[ mirko2109kg @ 19.02.2013. 16:57 ] @
Hvala momcima na interesovanju :)

Citat:
Informer: A zasto da kupuje jos jedan sw? Zar nije lakse da iz 951 dovuce kabl do switch-a u kancelariji 1 i ubode ga tamo (ako sw u kanc1 ima slobodnih portova). Onda ce samo na 951 morati da podesi bridge izmedju wlan1 i ether u koji je uboden kabl i to je to. Svi ce onda biti u istom subnetu.


Mrezu u Kancelariji 1 sa slike, ne bih zeleo da diram, jer sam laik za Mikrotik. Ali shvatam poentu.

@all
Inace, 951 je vec bio kupljen, i oprema je stigla danas, tako da finansijski momenat je trenutno nebitan za ovu pricu ;)

Povezao sam koristeci "crvenu opciju sa slike", odnosno ethernet kabl iz 750 ubacio u port1 951-ce, i nadao se da ce sve da proradi po Plug&Play principu. Ali avaj... :) Iz kancelarije2 preko Winboxa vidim router, i mogu da mu pristupim podesavanjima, ali nemam izlaz na net/mrezu. Ista situacija i preko wireless-a. Da li mozda dolaze u koliziju 750 i 951? Sta bih morao da promenim od podesavanja na 951 da bih dobio net/mrezu?

Izvinjavam se na komplikovanom resenju, ali ekipa iz kancelarije2 bi jako volela da preko 951 izlazi na net i ostatak mreze. Svakako da za sve ovo postoji mnogo jednostavnije resenje.
[ anon115774 @ 19.02.2013. 20:43 ] @
To je zato sto ne citas sta ti se pise.

Znaci postoje dve varijante:

varijanta 1: upravo ono sto si uradio odnosno da iz 951 ubodes kabl u 750 direktno i to zahteva odredjeno konfigurisanje 750 a to je upravo ono sto ti zelis da izbegnes.

varijanta 2: ono sto sam ti rekao u prethodnoj poruci odnosno da iz 951 ubodes kabl u sw u kanc1 i onda 750 nema pojma o bilo kakvim promenama na mrezi a to je ono sto ti zelis.
[ bmarkovic06 @ 19.02.2013. 20:49 ] @
To jedino ako pretpostavimo da 951 ima defaultnu konfiguraciju na sebi. Inace defaultna konfiguracija mu je da su wlan i ether 2,3,4,5 u bridge-u a ether1 mu je wan i vrsi se maskarada na tom portu. Tako da ako zelis da izbegne konfigurisanje novog rb-a nece izbeci dvostruki nat. Svejedno covek zeli da ima internet izgleda tako da mu to i nije problem.
[ anon115774 @ 20.02.2013. 08:01 ] @
Kapiram sta hoces da kazes. Ja prvo kad stavim RB u pogon obrisem svu fabricku konfiguraciju pa sam zaboravio taj momenat da su oni vec unapred konfigurisani na odredjeni nacin.

Sve u svemu, ako 951 ubode u switch tada nece morati 750 da dira a na 951 mora samo bridge na svim portovima da podesi tako da se ponasa kao switch i to je to. Nije bas profesionalno i ja licno to tako ne bih uradio ali ako covek kaze da se ne razume bas najbolje onda mu je to najzgodnija varijanta i nece imati mnogo problema zbog broadcast saobracaja obzirom da ima samo nekoliko racunara (ako sam dobro razumeo).
[ mirko2109kg @ 20.02.2013. 10:57 ] @
Citam ja sta mi se pise, ali nisam bio siguran koje korake u podesavanjima povlaci svaki nacin povezivanja. :) prevideo sam deo sa bridzovanjem portova na951. Sada kontam. Nikada me networking nije zanimao, tako da znam osnove, ali nikada nisam radio sa Mikrotikom.

Generalno, nece biti previse saobracaja u bilo kom pravcu na mrezi, tako da nije puno strasno. Ni duplo natovanje nije problem za namenu mreze (iako je losa praksa). Ono malo sto sam imao na Mrezama 1 mi je dovoljno da skontam da se ovako ne radi, i da je moja ne bih je nikada tako izveo. Ali "ako cura zeli zeca, dobice zeca". ;)

I da, 951 je fresh out of the box, sa default fabrickim podesavanjima. Jos jednom hvala, momci.
[ Beastie1 @ 25.04.2013. 21:42 ] @
Imao sam priliku da se druzim sa par primeraka ovog modela, vise njih je zamenjeno, a svaki od njih mi je pravio gomilu problema. Svako ko je uzeo prvu seriju ovog uredjaja je platio cenu, vec na sledecim serijama je korigovana ploca. Ni do dan danas nije resen problem sa NetInstall-om, eventualno iz ko zna kog pokusaja progress bar prikaze postupak azuriranja 10-20% i pukne. Je l' neko uspeo da izvrsi azuriranje preko NetInstall-a? Ne mogu se porediti ovaj model i 750, o poredjenju sa modelom RB751U-2HnD je suvisno i pricati, nadam se samo da ce mi uskoro pod ruku doci RB951G-2HnD da se resim ovog krsa.
[ newtesla @ 05.05.2013. 00:51 ] @
Pazi kad je meni svaki profunkcionisao kao satić - bez ijednog problema: a prvi sam kupio negde oko 10-tak dana po stizanju.

Ustvari: evo sada se provlačim kroz dva 951 ;)
[ bmarkovic06 @ 05.05.2013. 09:38 ] @
Citat:
newtesla: Pazi kad je meni svaki profunkcionisao kao satić - bez ijednog problema: a prvi sam kupio negde oko 10-tak dana po stizanju.

Ustvari: evo sada se provlačim kroz dva 951 ;)


Pa i ja uzeo jedno 20-ak komada, prvu turu posle mesec dana od izlazka i svi radili do sada kako treba, a evo tek ova poslednja tura sto sam porucio pre 2 nedelje (narucio 5 kom), stigla dva komada neispravna i vratio.
[ Predrag Supurovic @ 08.10.2013. 09:36 ] @
Jel uspeo ko ovome da uglavi eksternu antenu?
[ muki71 @ 11.11.2013. 19:32 ] @
Ovo oko antena sam se i sam pitao,na žalost nisu konektori za antene nego neke tačke za fabričko testiranje,šta god normis time mislio :)
[ Ivica Vujović @ 11.12.2013. 10:25 ] @
Ljudi kakva je situacija sa ovime ruterom danas? Hocu da zamenim adsl ruter kod mene kuci pa me zanima jesu li ispeglali sve decije bolesti na ovom modelu.

Vidim da ljudi pominju ovo http://routerboard.com/RB751U-2HnD ali ne znam kakav je i gde ima da se nadje kod nas.
[ zivanicd @ 11.12.2013. 10:31 ] @
^ Imam gorenavedeni ruter i resio mi je sve probleme koje sam imao sa internetom.

Placen 50e. Kupljen u Rumuniji.

http://www.wifimarket.ro/detal...15-RouterBOARD_951Ui-2HnD.html
[ Ivica Vujović @ 11.12.2013. 10:58 ] @
To je super, samo jos kad bih znao kako da ja dodjem do njega ovde. Nesto mi se ne ide u Rumuniju sad. Da li postoji mogucnost da se naruci taj model? Mada kapiram da bi me RATEL odrao za atest...
[ bmarkovic06 @ 11.12.2013. 11:33 ] @
Citat:
Ivica Vujović: To je super, samo jos kad bih znao kako da ja dodjem do njega ovde. Nesto mi se ne ide u Rumuniju sad. Da li postoji mogucnost da se naruci taj model? Mada kapiram da bi me RATEL odrao za atest...


Ima ga netiks na stanju vec dva meseca samo nemaju dozvolu da ga prodaju jos uvek. Vidi sa njima u maloprodaji jel ima resenja.


edit... Nema ga ni netiks vise..
[ Aleksandar Đokić @ 11.12.2013. 12:04 ] @
Mislim da ima. Samo to sto kazes - stoji im u magacinu.
[ Mile-Lile @ 11.12.2013. 14:15 ] @
Ivica Vujovic pita za RB751U-2HnD a vi mu pričate o rb951UI-2HND... nije to isto... 951 ima i jači procesor (600MHz) i više rama(128MB)...
[ Ivica Vujović @ 11.12.2013. 15:02 ] @
Pa u principu moze i ovaj. Sve je bolje od TP-Linka koji sam dobio od Oriona. Hocu da uzmem posten ruter i da zaboravim na njega. Samo mi je bitno da je stabilan i da ima wifi, a vidim da se ovaj RB951-2n u pocetku i nije nesto pokazao.
[ bmarkovic06 @ 11.12.2013. 15:15 ] @
Poslednje verzije rade bez greske! Obavezno samo staviti ros 5.24+ inace zeza wifi.
[ Predrag Supurovic @ 11.12.2013. 20:29 ] @
Jos da ima eksternu antenu... samo zbog toga ga ne ugradjujem.
[ bmarkovic06 @ 11.12.2013. 20:34 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Jos da ima eksternu antenu... samo zbog toga ga ne ugradjujem.


Pa da, realno uredjaj ima slab domet u odnosu na konkurenciju. Al opet nebi ih ubilo da su ostavili jedna sma konektor i na njemu savrkutu bilo koju antenu pa posle covek nek menja kolko mu je volja. Ali u masovnoj proizvodnji se gleda u dlaku da se ustedi tako da....
[ acatheking @ 11.12.2013. 21:24 ] @
Meni vec godinu i par meseci radi onaj iz prve serije koju je Netiks uzeo. Bilo je problema sa OS dok nisu izbacili neku od 5.2x, ne secam se tacno, koja je zakrpila bagove (zaglupljivanje rutera, disconnect sa wlana i sl.)
Kvalitet signala sa 50mW karticom je vise nego odlican za stan od 50ak kvadrata. Ukoliko su bas potrebe eksetrne antene i 1W snage, ima one "azdaje" RB2011, ali je 3 puta skuplja od RB951...
[ bmarkovic06 @ 12.12.2013. 12:49 ] @
Citat:
acatheking: Meni vec godinu i par meseci radi onaj iz prve serije koju je Netiks uzeo. Bilo je problema sa OS dok nisu izbacili neku od 5.2x, ne secam se tacno, koja je zakrpila bagove (zaglupljivanje rutera, disconnect sa wlana i sl.)
Kvalitet signala sa 50mW karticom je vise nego odlican za stan od 50ak kvadrata. Ukoliko su bas potrebe eksetrne antene i 1W snage, ima one "azdaje" RB2011, ali je 3 puta skuplja od RB951...


Postavljao sam ja par tih azdaja i nisam bas nesto prezadovoljan jacinom iako je kartica 1W u njemu, jos sam i rucno postavljao 30dB pa nema nekih velikih efekata.

Kada je zid armiran i debeo ko na crkvi, nema tog uredjaja koji ce probiti a da se dobije iole koristan signal.


Mada radi opet lepo, nemam zamerki.
[ Aleksandar Đokić @ 12.12.2013. 13:04 ] @
Taj 1W je iskljucivo u N i to u MIMO. Na jednoj anteni predaje 27dbm sto mu dodje nekih 500mW.
[ anon115774 @ 10.01.2014. 09:38 ] @
Zdravo svima

jedan primerak je poceo da se cudno ponasa pa me zanima da li je neko imao slican problem, da li ga je resio i kako.

Simptomi su sledeci:

- u pocetku radi normalno
- posle par sati (nekad 2-3 nekad 20-30, nema pravila) jednostavno se restartuje a objasnjenje u logu je "rebooted by watchdog timer".
- ako iskljucim watchdog onda se ne restartuje nego ethernet portovi prestanu da se odazivaju (ali uredno sinhronizuju na 100Mbit full duplex) a wifi interfejs prestane da salje beacon ali spectral scan sa drugog uredjaja pokazuje da postoji signal na tom kanalu.

Nakon sto ga iscupam iz struje i ukljucim ponovo radi sve bez problema. I tako u krug.

Probao sam da ga resetujem na fabricka podesavanja (posto sam mislio da je problem sa softverom) ali nije dalo rezultata.
[ tandrkalo1 @ 15.01.2014. 16:10 ] @
Ja sam takvih problema imao sa RB 750, kada sam uzemljio ormar u kojem je stojao i uzemljio utp kabel od napajanja problem je prestao.
Ne znam sta tu moze da se desi da zeza...
Jednostavno se restartuje....
[ yolja624 @ 20.12.2014. 20:31 ] @
ubio me bog ako kapiram sta hoces da radis kod komsija...
[ anon115774 @ 21.12.2014. 11:16 ] @
Citat:
psyhoraver: moze li neko da mi ispodesava ovaj RB951G-2HnD mikrotik preko TeamViewera.


Tesko. Mikrotik nema TeamViewer server. Ali mozemo preko SSH, telnet, api, winbox ili tako nesto. Samo je pre toga potrebno da malo detaljnije objasnis sta zelis da izvedes?

Citat:
yolja624: ubio me bog ako kapiram sta hoces da radis kod komsija...


A tek kod komsinica :)
[ yolja624 @ 21.12.2014. 15:51 ] @
najlakse kad uvedes sebi net... jbg, ovako mi malo lici na "pozajmljivanje bez dozvole". A to ovdje nismo voljni da "pomazemo". Kad uvedes sebi 2 neta, onda mozda i imam rjesenje za tvoj problem.
[ yolja624 @ 21.12.2014. 16:47 ] @
Moze, a dal ces naci kako, vidjecemo...
[ Aleksandar Đokić @ 21.12.2014. 17:28 ] @
Citat:
wan1 10mb + wan2 10mb=20mb lan


Moze, podesis i to je to. Doduse, ne bas preko jedne konekciju ali kod vise ce raditi.
[ Mile-Lile @ 21.12.2014. 18:20 ] @
Ne bih da trolujem ali mislim da si mogao da uštediš tih 4 crvenih... Jednostavno si mogao da, pod uslovom da imaš mrežnu na kompu, ubaciš još jednu mrežnu karticu (ima za 100 dindži na KP od 10/100Mbps) i kablove od NanoStejšEna i Vuletta zabodeš u njih... i radiš Load Balancing na windozi
[ anon115774 @ 21.12.2014. 20:26 ] @
Citat:
psyhoraver:oba signala su od ko zna cijeg kucnog rutera


Ti ovo ozbiljno? Hoces load balancing izmedju "ko zna cijih rutera"?

Au, ne pamtim da sam se ovako nasmejao u poslednje vreme. Kakav si ti kralj majko mila... :)
[ yolja624 @ 21.12.2014. 22:42 ] @
Procitas malo
http://sr.wikipedia.org/wiki/Kompjuterski_kriminalitet stav "protivpravno korišćenje usluga"

i to je sankcionisano zakonskim odredbama. U tvom najboljem interesu je da se manes corava posla, da ti cike u plavom ne dodju na vrata.

I sad, mozemo i o kolacima. A mozes i da ides dalje.
A i previse te bilo...