[ MirosIav @ 20.07.2012. 08:37 ] @
Evo prve slike novog Canon mirrorless-a, koji će biti predstavljen u ponedeljak:

[ MirosIav @ 23.07.2012. 09:14 ] @
Specifikacije i prvi utisci su sad na sve strane, npr. http://www.imaging-resource.co...ess-debut-with-eos-m-previewed , ali cena od 850 EUR za kit sa 18-55mm objektivom je bezobrazluk...
[ tibetanac @ 27.08.2012. 15:29 ] @
Mnogo je to para. Za manje pare može da se kupi kvalitetno parče tehnike.
[ miko.s @ 27.08.2012. 16:29 ] @
naglasak je na "mirrorlessu". nova tržišna niša, i korisnici koji su voljni platiti više za manje. za nekoga kome je bitna jako dobra kvaliteta slike a da stane u torbicu ili da bude čim jednostavniji - šta je budimo realni većina ljudi, to je pun pogodak. možda ne baš ovaj model i ne baš od canona. nikon 1, koliko god bio loš, ima veliku prođu vani. baš sam jučer u rukama jednog turista na stolici do mene vidio nikon 1, šta je jedini mirrorless kojeg sam vidio ove godine u gradu, s obzirom da svi koji nešto nose - nose dslr.
[ MirosIav @ 15.09.2012. 07:19 ] @
Citat:
miko.s: baš sam jučer u rukama jednog turista na stolici do mene vidio nikon 1, šta je jedini mirrorless kojeg sam vidio ove godine u gradu, s obzirom da svi koji nešto nose - nose dslr.


Kad smo vec kod toga, ove godine na Sitoniji je bila slicna situacija: za 11 dana jedini mirrorless koji sam video je bio Nikon J1. Sve ostalo ozbiljno su bili DSLR-ovi, svi Canon i Nikon, sem jednog Sony-ja i jednog Pentax-a. No, to ima dosta veze i sa mestom: najvise mirrorless-a sam video u Barseloni 2010. , iako su tada bili tek u drugoj godini od pojavljivanja.
[ S A J A @ 16.09.2012. 11:26 ] @
Mirorlesi kao samostalni segment teško da može nešto da se raširi. Po meni je glavna svrha mirorlesa da polako istisnu DSLR i da stanu na njegovo mesto. E sad, ni proizvođači ni profi fotografi baš neće da zakopaju DSLR segment pa sada mirorless stoji u nekom vakum tržištu. Nit je kompakt a niti je DSLR. Ko hoće portabilnost uzeće kompakt a ko hoće kvalitet uzeće DSLR, mirorles mu tu dođe nekako "nit vamo nit tamo". Ako pogledmo razliku uzmeđu nekog dobrog kompakta, npr Sony RX100 i nekog jeftinijeg DSLR-a npr. Nikon 3200 vidimo da cela kategorija aparata koji treba da budu "negde između" prilično nepotrebna. Mislim da zato i mirorlesi teško nalaze svoj put do potrošača.
[ tibetanac @ 16.09.2012. 13:43 ] @
Treba da menjam fotoaparat jer je ovaj što imam odslužio svoje. Razmišljao sam o nekom mirrorles fotoaparatu ali u zadnje vreme sve više razmišljam o nekom dslr. Ako već moram da nosim aparat većih gabarita neka bude dslr. Voleo bih ako bi mi neko ovde predložio neki dslr manjih dimenzija i da nije preskup jer aparat koristim da kažem amaterski.
[ MirosIav @ 18.09.2012. 14:43 ] @
Citat:
S A J A:
Mirorlesi kao samostalni segment teško da može nešto da se raširi. Po meni je glavna svrha mirorlesa da polako istisnu DSLR i da stanu na njegovo mesto. E sad, ni proizvođači ni profi fotografi baš neće da zakopaju DSLR segment pa sada mirorless stoji u nekom vakum tržištu. Nit je kompakt a niti je DSLR. Ko hoće portabilnost uzeće kompakt a ko hoće kvalitet uzeće DSLR, mirorles mu tu dođe nekako "nit vamo nit tamo". Ako pogledmo razliku uzmeđu nekog dobrog kompakta, npr Sony RX100 i nekog jeftinijeg DSLR-a npr. Nikon 3200 vidimo da cela kategorija aparata koji treba da budu "negde između" prilično nepotrebna. Mislim da zato i mirorlesi teško nalaze svoj put do potrošača.


Mislim da ti je razmisljanje pogresno iz vise razloga:

1. Mirrorless-i nisu nesto izmedju kompakta i DSLR-a, vec su po kvalitetu slike jednaki APS-C DSLR-ovima. Izmedju su po dimenzijama. A portabilnost je relativna stvar. Meni je E-PL1 sa 14-150 mm objektivom portabilan, nosim ga gde god nameravam da slikam, nekom je D3200 portabilan, nekom D4, a nekom nije ni Canon S100. Iskreno, meni su oni "sapun" kompakti premali, i za drzanje i za nosenje. To sto mirrorless-i nisu jos zamenili DSLR-ove je posledica loseg planiranja proizvoda, loseg marketinga i konzervativnog americkog i evropskog trzista, no u Japanu su se izjednacili po prodaji sa DSLR-ovima. DSLR-ovi nece nestati, kao sto ni foto aparati sa filmom nisu nestali. Profesionalni fotografi nemaju interesa da prodaju svoju proverenu kolekciju objektiva i tela i uzmu nesto sto i nije namenjeno profesionalnoj upotrebi, tako da ce se aparati sa full frame senzorima jos dugo zadrzati. A sto se tice APS-C DSLR-ova, "ko hoce kvalitet" i malo se uputi, uzece mirrorless.

2. Sony RX100 i Canon G1X su jedini "dobri" kompakti, svi ostali ne mogu ni blizu da pridju u kvalitetu slike aparatima sa izmenljivim objektivima ili su pozerski aparati ( Leica X1, Sigme DP, Fuji X100, ... ). I dok G1X po kvalitetu slike moze da parira aparatima sa izmenljivim objektivima, ubija ga spor rad. RX100 je blizu sto se kvaliteta slike tice, ali ipak iza aparata sa ekvivalentnim objektivom. Pored toga, ne nudi nikakvu mogucnost prosirenja, ni objektivima ni blicevima, pa opet nece biti prvi izbor nekom ko dobro promisli u sta ulaze 600 EUR... Sve u svemu, sa dva modela, trziste ozbiljnih kompakata je tek u povoju, pa nisu neka konkurencija ni mirrorless-ima. Kakva ce biti, zavisi od proizvodjaca.

Vreme radi za mirrorless, hteli to Canon i Nikon da priznaju ili ne. Prvi pokusaju u segmentu su im promasaji, a posto polako nestaju i poslednje prednosti DSLR-ova nad mirrorless-ima - ostala je jos brzina u CAF-u, tj. AF tracking - ili ce morati da izbace bolje modele ili ce proci kao Kodak, Contax, Konica-Minolta i ostali koji se nisu prilagodili na vreme.
[ MirosIav @ 18.09.2012. 14:51 ] @
Citat:
tibetanac:
Ako već moram da nosim aparat većih gabarita neka bude dslr.


DSLR je uglavnom mnogo vecih gabarita:

[ Igor Gajic @ 18.09.2012. 14:59 ] @
Glavno i osnovno kod profi aparata je optika. Ako bude bilo adaptera koji ce prilagodjavati postojece objektive na mirrorless sigurno ce biti "slucajnih" nekomaptibilnosti i gubitka IQ. Pitanje je da li ce se ljudi odreci dosadasnjih ulaganja zbog manjeg aparata.
[ tibetanac @ 19.09.2012. 10:59 ] @
DSLR je uglavnom mnogo vecih gabarita:

Koji onda mirrorles preporucujete?

Pozdrav!
[ S A J A @ 19.09.2012. 11:26 ] @
Citat:
tibetanac
Koji onda mirrorles preporucujete?!


Pa zavisi od budžeta, ponuda je dosta široka. Juče sam imao prilike da isprobam Olympus OM-D E-M5 12-50. Aparat je stvarno impresivan, kako po izgledu tako i po karakteristikama. Da imam para sigurno bi razmišljao u tom pravcu.
[ MirosIav @ 19.09.2012. 12:02 ] @
Citat:
tibetanac:
Koji onda mirrorles preporucujete?


Kao što reče Saja, izbor je ogroman, no počni od:

Sony NEX-5N ( na slici ), oko 500 EUR
Sony NEX-F3, oko 500 EUR
Panasonic G3, oko 450 EUR
Olympus E-PL3, oko 370 EUR

Sve su cene iz Nemačke, sa kit objektivima koji idu od 28-84 mm ( ekvivalentno ). Kvalitet slike noću i pri nepovoljnom osvetljenju je proporcionalan ceni :).

Ako imaš strpljenja, sačekaj dva-tri meseca Olympus E-PL5, oko 700 EUR ili Sony NEX-6, oko 950 EUR, no to je već teritorija gde se mogu naći ozbiljniji aparati...
[ tibetanac @ 19.09.2012. 19:15 ] @
Zanimljiv je ovaj olympus mislim na cenu. Kakva je situacija kasnije za kupovinu oajektiva.
Hvala svima.
Pozdrav!
[ MirosIav @ 20.09.2012. 10:39 ] @
Olympus ( sa Panasonic-om ) ima najbogatiji izbor objektiva od svih mirrorless-a - 30-40 modela koji su pravljeni isključivo za m4/3. Tu su i tridesetak napravljenih za stariji 4/3 sistem, koji se moraju koristiti sa adapterom i od kojih otprilike pola ima vrlo spor ili nikakav auto fokus.

Od m4/3 objektiva, petnaestak su su izuzetni, dok su ostali solidni. Najveca zamerka je veca cena u odnosu na odgovarajuce DSLR objektive, jer Sigma i Tamron nisu jos poceli da prave modele za m4/3. Ilustracije radi, evo par zanimljivih objektiva koji se mogu kupiti do oko 300 EUR: 14mm F2.5, 45mm F1.8, 20mm F1.7, 19mm F2.8, 30mm F2.8, 40-150mm F4-5.6, 45-200mm F4-5.6, 7.5mm F3.5 fisheye,... Da bi dobio ekvivalentnu fokalnu duzinu, brojeve u mm moras pomnoziti sa 2, pa ti vidi da li te nesto od nabrojanog zanima.

Kombinacije tela i objektiva mozes pogledati na http://www.four-thirds.org/en/special/matching.html.
[ S A J A @ 20.09.2012. 15:38 ] @
Mislim da ni svi m43 nisu međusobno kompatibilni. Pre neki dan sam skinuo 12-50mm sa Olympusa OM-D i stavio kod mene na E-PM1 i neće da radi zum. Zum se aktivira tako što se okreće objektiv levo ili desno ali ne mehanički nego se aktivira neki motor koji zumira. Posle sam našao na netu da je to takozvani "power zoom" objektiv i naravno ne radi na svim aparatima. Lepo je to što oni ubacuju te fensi zanimacije ali tako samo unose zabunu pa sad imaš 12-50 "finger muscle zoom" i 12-50 "power zoom".
[ S A J A @ 21.09.2012. 15:43 ] @
Citat:
MirosIav:
Sony NEX-5N ( na slici ), oko 500 EUR

Ako imaš strpljenja, sačekaj dva-tri meseca Olympus E-PL5, oko 700 EUR ili Sony NEX-6, oko 950 EUR, no to je već teritorija gde se mogu naći ozbiljniji aparati...


Ja sam se nameračio kupiti 5N, deluje mi kao dobar aparat za svoju cenu ali daleko od toga da je 500e. Zapravo verujem da je u nemačkoj 500 ali kod nas se kreću cene od 630 do 680, bar koliko sam video na netu. Što je foto tehnika toliko skuplja kod nas u odnosu na zemlje u okruženju (a imamo i najmanji pdv) teško je reći. I to sa čekanjem može da se oduži, posle pojave nekog novog aparata moraš da čekaš još par meseci da se pojavi kod nas bar sa nekom pristojnom cenom.
[ MirosIav @ 22.09.2012. 07:33 ] @
Jedini m4/3 objektiv koji nije kompatibilan sa Olympus telima je Panasonic 3D objektiv. Pošto se 12-50 mm pojavio posle E-PM1, verovatno je kameri potreban novi firmware. Ili je posredi loš primerak kamere ili objektiva. Inače se ne bi prodavao E-PM1 u kompletu sa 12-50 mm, npr.: http://www.microspot.ch/micros..._3D_-_spiegelfreies/detail.jsf .

Sam 12-50 mm objektiv ima unutrašnji motorizovani zum, zbog tečnijeg zumiranja pri snimanju filmova i zaštite protiv vlage, zato je veći nego što bi inače bio. Pa ko voli...

Razmisli i o NEX-u F3 umesto 5N - ima isti senzor, koji je najbolji APS-C. Nešto je veći i ima sporiji burst, ali ima interni blic i ekran koji se rotira 180°. Možda ga nađeš za manje pare ovde.

Zašto su foto aparati i oprema ovde skuplji ne znam. Vidim samo da se situacija razlikuje od marke do marke, tj. od uvoznika do uvoznika. Mislim da je problem to što je tržište malo, pa uvoznici uzimaju veće marže kako ne bi radili sa gubitkom. Imaš po oglasima i ljude koji donose foto opremu iz inostranstva, tako možeš dobiti sve to po "zapadnim" cenama.
[ S A J A @ 22.09.2012. 11:45 ] @
Citat:
MirosIav: Razmisli i o NEX-u F3 umesto 5N - ima isti senzor, koji je najbolji APS-C. Nešto je veći i ima sporiji burst, ali ima interni blic i ekran koji se rotira 180°. Možda ga nađeš za manje pare ovde.


Razmišljao sam na temu F3 ili 5N ali sam se odlučio za 5N iz sledećih razloga:

5N ima telo od metala (ili neka legura) dok je F3 plastičan
5N je nešto manji, lakši i ima atraktivniji izgled (deluje kao da je u pitanju viša klasa)
F3 ima ugrađeni blic koji čak može i da se podesi na "bouce" mod ali je ugradivi blic na 5N jači
F3 ima rotiranje ekrana za 180 stepeni ali nema na dole kao 5N - i jedno i drugo mi nešto ne trebaju pa mi je sve jedno
5N ima touch ekran a F3 nema
F3 ima iso koji kreće od 200 a kod 5N kreće od 100. Znači ukrali su mi jednu EV tačku!
5N ima skoro duplo brži rafalni mod - nije da mi treba ali može da posluži

[ MirosIav @ 24.09.2012. 11:44 ] @
Touch kod 5N je samo za komande - touch focus nije omogucen. Jeste manji, ali se bas zato F3 bolje ponasa sa tim velikim NEX objektivima.

Ako ti je glavni problem kod E-PM1 los senzor, sacekaj par meseci da E-PM2 ili E-PL5 padnu na 500 EUR. Cenim da ce to biti oko nove godine. Novi PEN-ovi imaju senzor na nivou senzora u 5N i F3.
[ S A J A @ 25.09.2012. 06:49 ] @
Citat:
MirosIav: Touch kod 5N je samo za komande - touch focus nije omogucen. Jeste manji, ali se bas zato F3 bolje ponasa sa tim velikim NEX objektivima.
Ako ti je glavni problem kod E-PM1 los senzor, sacekaj par meseci da E-PM2 ili E-PL5 padnu na 500 EUR. Cenim da ce to biti oko nove godine. Novi PEN-ovi imaju senzor na nivou senzora u 5N i F3.


Već sam uzeo 5N i pravim utiske, napisaću nešto o njemu kad se malo bolje upoznamo. Ima touch fokus.

Nisam nešto impresioniran karakteristikama E-PM2 i E-PL5, dosta stvari je ostalo isto, na primer ekran je i dalje 460.000 tačkica, senzor je iste veličine (logično s obzirom da prate m43 standard) ali su u njega nagurali 16 megapixela, sumnjam da to sve nosi neki opipljivi napredak.

[ miko.s @ 25.09.2012. 11:33 ] @
zapravo novi senzor je sasvim solidan i krcanje MP-ima nije ništa negativno doneslo. iako, naravno, razlike 12-16MP nisu takve da ih se sa kit objektivima može vidjeti. ali prime-ovi su neka druga priča. a tek kad staviš gore 50mm macro f2, eeeeee.
[ MirosIav @ 25.09.2012. 13:15 ] @
Citat:
miko.s: kad staviš gore 50mm macro f2, eeeeee.


Izgleda da je novi 60mm F2.8 macro još oštriji: http://robinwong.blogspot.it/2...iko-60mm-f28-macro-review.html . Za ~500 EUR biće to fantastična kupovina - kome je potrebno takvo nešto...
[ miko.s @ 27.10.2012. 18:36 ] @
video review me lagano razočarao, naviknut sam na kai-ove izjave "bloody slow" ali sad se i vidjelo da je spor čak i sa pancake-om.
a sa većim objektivima izgleda smješno ....







ali ekran djeluje super
[ MirosIav @ 27.10.2012. 22:45 ] @
Meni i dalje nije jasno šta Canon hoće sa tim modelom. Čak i Nikon 1 ima više smisla - namenjen je pre svega ljudima koji hoće nešto (malo) bolje od kompakta.
[ tibetanac @ 28.10.2012. 05:51 ] @
Nije nesto ni privlacan dizajnom.
[ miko.s @ 28.10.2012. 22:37 ] @
ne znam šta su time htjeli napraviti, jer boljih aps-c mirrorlessa ima. i bržih, ljepših, funkcionalnijih, sa boljim gripom. ovime nisu htjeli ugroziti ne samo dslr liniju, nego niti novog G-a niti GX1. niti su poradili na autofokusu (piše na forumu da je e-pl5 brži, i da eos m puno hunt-a fokus prije nego okine).

sve u svemu, ako ne odustanu od ove linije, trebat će sačekat 3.-4. model da to na nešto počne ličit. i da se nakoti malo objektiva.
[ MirosIav @ 03.12.2012. 10:46 ] @
Citat:
miko.s:niti su poradili na autofokusu (piše na forumu da je e-pl5 brži, i da eos m puno hunt-a fokus prije nego okine).


Stvarno bloody slow: http://www.youtube.com/watch?v=pbZ1d6RWDug