[ bcboris @ 24.07.2012. 16:54 ] @
Iako sam elektrotehnicar po struci retko kad radim elektricne instalacije po kucama i stanovima ali recimo da sam par puta (aj komsija molim te pogledaj)naletao na situacije u kojima je dolazilo do prekida nultog provodnika! Obicno je to sledeca situacija--trozilni kabl preseka 3x2,5 i na njemu prikljucen jaci potrosac (uglavnom elektricni sporet ili ves masina).Zanima me zasto dodje do prekida na nultom provodniku a ne na provodniku faze---korisnici cesto ne zele iz ne znam ni sam kojih razloga da mi kazu da li je pre toga dolazilo do iskakanja osiguraca koji ide na taj potrosac ili ocigledno slazu tipa nikad mi nije iskakao ili pregorevao osigurac mada cisto sumnjam da nije.U 2 slucaja od spratne table do razvodne kutije je isao isto trozilni kabl preseka 3x2,5 a u jednom slucaju je do razvodne kutije isao 5x2,5 a od razvodne kutije do uticnice 3x2,5---prekidi budu od razvodne kutije do uticnice!
Zanima me zasto dolazi do prekida na nultom provodniku a ne na faznom??? Moja neka pretpostavka je da je osigurac cesto iskakao pa je zamenjen jacim ili "strucno pojacan" tipa "stavim vise licni i nema iskakanja"--ali i tad sam u dilemi zasto nulti a ne fazni provodnik???
[ Horvat I @ 25.07.2012. 17:16 ] @
Slučajnost. U doba kad je i 0 bila osigurana retko je pregarala. (Iste licne)
[ Sijedi @ 26.07.2012. 06:48 ] @
I ja mislim da je slučajnost, nema to veze dali je nula ili faza.
Nula može pregoriti u 5-žilnomili 4-žilnom kablu kojim se vode tri žile od iste faze, pošto je tada u nuli zbir struja tih faza, u slučaju da se vode sve tri faze (R,S,T) nula je najneopterećeniji provodnik.
Takve stvari se mogu desiti ukoliko se razvod u kući-stanu radi za trofazni sistem, a kada dođe do priključka priključi se monofazni....
[ bcboris @ 27.07.2012. 15:45 ] @
Hvala na odgovorima,i ja sam smatrao da je samo slucajnost u pitanju jer po svemu sto ja znam a i sto svi mi znamo kako iz knjiga tako i iz prakse delovalo mi je nemoguce---nisam napomenuo da je u svim slucajevima se radilo o staroj instalaciji,ali eto opet me bunilo i to toliko da sam preispitao svoje znanje listajuci knjige i prisecajuci se nekih zadataka vezanih bas za struju koja protice kroz nulti provodnik---sve se na kraju svodi na jednostavnu cinjenicu a to je da moraju da se ispostuju neka osnovna pravila vezana za elektroinstalacije i tu jednostavno nema kompromisa.
Braneci elektrostruku mogu da kazem samo jedno---ljudi vecinom potcenjuju znacaj dobro izvedene instalacije i svima je nekako bitnije kako ce im se okreciti stambeni prostor i da li ce im biti lepo i ne haju za nesto "sto ne vide"!!!
[ lecic_ca @ 28.12.2012. 16:13 ] @
Ako neko ima link ka literaturi ili pojasnjenju pojave prekida nultog provodnika u NN mrežama, i uticaju na potrošače, molim da ga postavite ovde jer mi je to tema za diplomski a ne uspevam bas puno toga da nadjem o tome na internetu. Hvala!