[ miki983 @ 25.07.2012. 07:25 ] @
Pozdrav svima.

Prije par dana mi je ponudjen dizel agregat sngae 55kVA po veoma povoljnoj cijeni. E sad...

Agregat je pogonjen Torpedovim motorom sa Severovim generatorom tip DRE365-4. Nakon malo pregledanja ispostavilo se da mu fali AVR. AVR-ova iz Kine i Italije ima na sve strane na netu i nisu uopste skupi medjutim problem je:

1) Covjek koji mi nudi agregat nema apsolutno nikakvu dokumentaciju (agregat je zaostavstina iz JNA, '83 godiste);
2) Na natpisnoj tablici generatora nisu uneseni podaci o nazivnom naponu i struji pobudjivaca tako da nemam dovoljno podataka da bih odabrao zamjenski AVR (na stranu to sto jako malo znam o generatorima).

Ako neko slucajno ima bilo kakvu dokumentaciju, ili zna nesto o navedenom generatoru (ili zna dovoljno o generatorima da moze na osnovu ovo malo podataka da zakljuci kakav AVR moze), ili mozda cak ima originalni AVR za generator bio bih jako zahvalan za pomoc.

Jedino sto sam ja uspio da pronadjem na netu je generalni katalog na www.vokvataeki.is/SeverCat/Generators.pdf . Na osnovu toga vidi se da pobudjivac ima kompaundni i regulacioni namotaj, provjerio sam na licu mjesta kartica za napajanje kompaundnog namotaja je tu i ispravna je. Kad se generator upali postigne zeljeni napon i frekvenciju, medjutim cim se iole optereti zbog nepostojanja AVR-a napon pada :(

Hvala svima unaprijed i pozdrav,

Miki.
[ radarac66 @ 26.07.2012. 20:29 ] @
Daj mi par dana da potrazim,
verovatno cu naci dokumentaciju
a onda cemo da pricamo dalje,
pozdrav i malo strpljenja
posto sam stotinak kilometara dalje od kuce.
[ miki983 @ 30.07.2012. 09:15 ] @
Izvini radarac, malo duze nisam bio pri kompu.

Hvala na odgovoru, svakako cu sacekati pa ako uspijes nesto da iskopas javi
se.

Pozdrav, Miki.