[ dragunov @ 27.07.2012. 17:55 ] @
Pozdrav svima!

U velikom sam problemu, ali mislim da ovde ima ljudi koji poznaju mysql u dusu i da ce moci da mi pomognu.
Imam sledeci problem:

Nakon automatskog update-a mysql-a na cPanelu, nestale su sve tabele iz jedne baze. FIzicki se i dalje nalaze u /var/lib/mysql i zauzimaju 300MB, ali ih myslq ne konstatuje. Mogu da izaberem bazu, ali unutra ne vidi ni jednu tabelu. Probao sam sa mysqlcheck, ali nista nije pomoglo. Ima li neko ideju sta se desilo i kako mogu da se vrate ove tabele? Tabele su myisam.
[ bogdan.kecman @ 27.07.2012. 20:21 ] @
Citat:
dragunov:
Nakon automatskog update-a mysql-a na cPanelu, nestale su sve tabele iz jedne baze.


au bre, to nikako ne bi smelo da se desi.
- koja verzija je bila
- na koju verziju si presao
- koji je operativni sistem (koji distro)
- da li znas kako je cpanel radio upgrade

Citat:

FIzicki se i dalje nalaze u /var/lib/mysql i zauzimaju 300MB, ali ih myslq ne konstatuje. Mogu da izaberem bazu, ali unutra ne vidi ni jednu tabelu. Probao sam sa mysqlcheck, ali nista nije pomoglo. Ima li neko ideju sta se desilo i kako mogu da se vrate ove tabele? Tabele su myisam.


Ovako, prvo sto uradis je
- ugasis mysql
- napravis backup datadir-a

Tek onda radis bilo sta dalje. (to si inace treba da uradis pre upgrade-a).

On u toj bazi ne vidi "ni jednu" tabelu? U drugim bazama? ili je to jedina baza?
da li ti je promenjen my.cnf?


Aj dojavi prvo ono sa koje na koju verziju si skocio pa da vidimo kako dalje
[ Tyler Durden @ 27.07.2012. 21:17 ] @
provjeri privilegije fajlova u /var/lib/mysql za tu bazu koju ne vidi.
jel to jedina baza koja se ne vidi?
[ after @ 27.07.2012. 22:33 ] @
Proveri da ti posle upgrade ne gadja neku drugu lokaciju za datadir u kojoj je samo dir sa imenom baze bez fajlova. Da li je datadir=/var/lib/mysql i dalje u my.cnf.

Proveri i preko samog mysql: show global variables like '%datadir%'. Mozda se pojavio neki novi my.cnf posle upgrade-a.

mysqld --help (ili mozda mysql --print-default) bi treblo da pokaze lokaciju config fajla koji cita myql ... koji datadir koristi i ostale default opcije pri startovanju.

Uvek sam izbegavao da radim upgrade na vecu verziju (kod tebe je to doduse islo automatski preko cpanela) vec kada mi je to trebalo uradim backup i sql i fizicki pa nda obrisem sve vezano za stari mysql i instaliram novu verziju i restorujem baze.

Pozz.
[ dragunov @ 27.07.2012. 23:50 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
au bre, to nikako ne bi smelo da se desi.
- koja verzija je bila
- na koju verziju si presao
- koji je operativni sistem (koji distro)
- da li znas kako je cpanel radio upgrade


Sada je 5.0.95, CentOS. Nisam siguran koja je bila pre, drljam po onim cpanel logovima, ali ne nalazim nista pametno. cPanel za sve koristi perl skripte, pozvao je jednu od njih koja je odradila posao.

Citat:
bogdan.kecman:
[Ovako, prvo sto uradis je
- ugasis mysql
- napravis backup datadir-a

Tek onda radis bilo sta dalje. (to si inace treba da uradis pre upgrade-a).

To i jeste ono sto sam prvo uradio kad sam video sta se desilo. A to radim i pre upgrade-a, nego je prethodnik ukljucio automatsko azuriranje i eto problema.

Citat:
bogdan.kecman:
On u toj bazi ne vidi "ni jednu" tabelu? U drugim bazama? ili je to jedina baza?
da li ti je promenjen my.cnf?

Aj dojavi prvo ono sa koje na koju verziju si skocio pa da vidimo kako dalje


Ima tu vise baza i neke su odjednom bez tabela, neke i dalje rade. my.cnf nije menjan.

Citat:
Tyler Durden:
provjeri privilegije fajlova u /var/lib/mysql za tu bazu koju ne vidi.
jel to jedina baza koja se ne vidi?


Privilegije su OK, a kao sto rekoh vec Bogdanu, ima vise baza i neke su i dalje vidljive. I vidi sa Maretom da proveri da li je ostavio negde automatic update.

Citat:
after:
Proveri da ti posle upgrade ne gadja neku drugu lokaciju za datadir u kojoj je samo dir sa imenom baze bez fajlova. Da li je datadir=/var/lib/mysql i dalje u my.cnf.

Proveri i preko samog mysql: show global variables like '%datadir%'. Mozda se pojavio neki novi my.cnf posle upgrade-a.

mysqld --help (ili mozda mysql --print-default) bi treblo da pokaze lokaciju config fajla koji cita myql ... koji datadir koristi i ostale default opcije pri startovanju.

Da, putanje su OK.

Citat:
after:
Uvek sam izbegavao da radim upgrade na vecu verziju (kod tebe je to doduse islo automatski preko cpanela) vec kada mi je to trebalo uradim backup i sql i fizicki pa nda obrisem sve vezano za stari mysql i instaliram novu verziju i restorujem baze.

Pozz.


Naravno, to je najsigurniji nacin, ja bih isto tako uradio, nego je genijalac koji je odrzavao sistem pre mene ostavio ukljuceno automatsko azuriranje za sve. Tako jeste najlakse, ali kad nesto ne prodje kako treba...


Ne znam sta je uzrok da se ovako sve pogubi, ali razlog sto se ne vide tabele je nepostojanje .frm fajlova kod problematicnih baza. MySQL ne vidi definicije tabela i ne moze da koristi podatke iz .MYD. Iskopao sam negde stari bekap (jedini koji je bio), vratio taj dump u "praznu" bazu i na taj nacin dobio potrebne .frm fajlove. Ovim sam dobio i staru bazu, pa sam ono sto sam iskopirao na pocetku ove price iskopirao preko ove stare importovane baze, a onda uradio mysqlcheck -r za svaku od tih baza i sve je proradilo.

Je l' ne postoji nacin da se .frm fajlovi vrate bez bekapa? Da ga nisam imao, svi podaci iz .MYD bi bili beskorisni?
[ bogdan.kecman @ 28.07.2012. 00:04 ] @
Citat:
Je l' ne postoji nacin da se .frm fajlovi vrate bez bekapa? Da ga nisam imao, svi podaci iz .MYD bi bili beskorisni?


Ok, ako sam te dobro svatio - to sada sve radi i ti si spasao sve i nemas vise frku, sad je samo pitanje post mortema - zasto je to crklo i kako da se ne desi ponovo?

bez frm fajlova si kod myisam-a prilicno na*.. moze da se rekreira frm ako znas strukturu i moze da se pogadja frm citajuci raw myi i myd fajlove ali je to mukotrpan i ne bas exaktan posao.... ako se gadno smori myd/myi onda uz frm mozes da rekreiras te fajlove i odradis repair ali bez frm-ova ...

auto upgrade mysql-a ... nikad nije dobra varijanta, cpanel je inace go*vno za morone ... ali sta je tu je .. sve to vidim vec znas i sam...

napravi neki dnevni bekap, ako vec koristis myisam samo stavi neki mysqlhotcopy i pravi bekap jednom dnevno, neces se pokajati, ugasi to go*vno od cpanela da ti ne pipa bitne servise poput mysql-a i to je to .. da ti tupim sad da je bolje da predjes na 5.5, obzirom da koristis myisam i 5.0... necu .. bitno da si vrno podatke
[ dragunov @ 28.07.2012. 00:47 ] @
Da, sad sve radi, da kucnem. Prvo sto sam pitao kad sam dosao bilo je kako se rade bekapovi. Da skratim odgovor, ne rade se. :/ To je prvo na cemu cu da poradim.

Programeri su odrzavali sistem i bez cPanela bi bili izgubljeni, ali su napravili kupus. :) Sad treba samo da ubedim menadzere da se rastosiljaju tog sra*a i da dignem sistem od nule kako Bog zapoveda.

Anyhow, hvala na pomoci i laku noc svima. :)
[ bogdan.kecman @ 28.07.2012. 00:53 ] @
sretno sa tim
[ after @ 28.07.2012. 12:20 ] @
Citat:
...ako vec koristis myisam samo stavi neki mysqlhotcopy...


Negde sam procitao da se mysqlhotcopy vise ne razvija i da i dalje stoji tek onako tj. da je u 5.5 na nivou kojim je bio u 5.0/5.1. Koja bi bila prednost mysqlhotcopy u ondosu na sql mysqldump? Verovatno je samo dosta brzi kao i svaki fizicki backup.

Bogdane, zna li se otprilike kada ce GA 6.0? Ako moze neki insajderski info :). Da li ce innodb biti sa full text search indeksima, sprema li se neka inovacija u vezi backup-a (incremental ne samo preko bin logova, vec nesto kao xtrabackup tj. innodb hot backup ali za siroke narodne mase), bilo bi lepo kada bi windows domain auth plugin bio sastavni deo GA verzija...

Svaki info je dobrodosao :), iako svi ovde (opet preko tebe) znamo za oracle pravilo sto se tice informacija "sve sto nije izrictito dozvoljeno je zabranjeno".

Pozz.
[ bogdan.kecman @ 28.07.2012. 13:42 ] @
Citat:
after:
Citat:
...ako vec koristis myisam samo stavi neki mysqlhotcopy...


Negde sam procitao da se mysqlhotcopy vise ne razvija i da i dalje stoji tek onako tj. da je u 5.5 na nivou kojim je bio u 5.0/5.1. Koja bi bila prednost mysqlhotcopy u ondosu na sql mysqldump? Verovatno je samo dosta brzi kao i svaki fizicki backup.


nema sta da se razvija, radi samo sa myisam-om a nacin na koji se fizicki mysam tabele kopiraju se nije menjao tako da nema sta da se razvija. on
- flushne tabele na disk
- zalokuje ih u read only
- iskopira ih fizicki de oces (frm, myd i myi fajlove)
- odlokuje ih

innodb je druga prica ali mysqlhotcopy ga svakako ne podrzava. Pogledajte MEB (mysql enterprise backup), on bekapuje sve i mnogo je dobar ... moze da se skine preko edelivery, nije jeli free (mada verzija koju skines nema nikakve limite osim u licence.txt) a ne moze ni da se kupi - dobija se uz enterprise subscription... koji opet moze da bude resenje za mnoge probleme, ako je ta firma ozbiljna isplati se kupiti enterprise subscription (pricamo o par iljada godisnje)


Citat:

Bogdane, zna li se otprilike kada ce GA 6.0? Ako moze neki insajderski info :)


ko ti kaze da zna - laze. Procedura je tu prilicno jednostavna, kada se svi timovi sloze (support/konsalting/development/qa) da je to upotrebljiv za produkciju sistem (i tada i dalje ima poznatih bagova ali .. nisu strasni) onda se ako je u realnoj blizini neki "veliki event" targetuje da bude relase na tom eventu, a ako nije u blizini neki veliki event onda se prosto krece u proceduru za dobijanje GA statusa pa "kad bude" (obicno traje 3-5 meseci). E sad, 6.0 jos uvek nije u stanju gde ijedan od timova misli da je GA kvalitet tako da niko ne zna kad ce biti .. ja nisam dobio info da se zuri da se pusti sad na ovom evento sto ce bude uskoro... mada sve je moguce posto ja nisam proslih par mesecio bio mnogo u toku, imao sam nekih zdravstvenih problema (najzad su mi posle 2 godine nasli sta mi je sa desnom rukom koja vec 2 godine malo malo pa u gipsu, od svih diagnoza koje su bile 2 godine nije ni jedna, ispostavilo se na kraju da je samo trebalo otici na kvalitetnu masinu, privatno, za 2000din snimak, i da se sve vidi ... ) pa sam ili bio po doktorima ili sam se koncentrisao samo na "job at hand" iliti drndao samo sa klasterom i ovim velikim klijentima za koje sam ja zaduzen (erikson, alkatel, nokiad simens..) tako da je vrlo moguce da je neki info o 6.0 prosao mimo mene.. mada ne verujem, obicno tu bude hiljade mailova dnevno na mailing listi (internoj) sa par zagrizenih protiv i par za i onda .. tesko ne primetiti ..

Citat:

Da li ce innodb biti sa full text search indeksima


koliko ja znam (nisam probao) innodb ima full text search vec u 5.6, nije 100% kompatibilan sa myisam-om ali postoji i radi lepo, ako sam ja dobro skontao (moje misljenje, niko to nije "rekao") oni bi rado da bace myisam pre 6.0 tj da ga uopste nema na serveru osim za temp tabele

Citat:

sprema li se neka inovacija u vezi backup-a (incremental ne samo preko bin logova, vec nesto kao xtrabackup tj. innodb hot backup ali za siroke narodne mase), bilo bi lepo kada bi windows domain auth plugin bio sastavni deo GA verzija...


NE :(

MEB radi i radi besno dobro (posebno sad nova verzija koja se sprema posle mog maila od 20 kilobajta napusavanja) ali je MEB deo Enterprise Tools-a. Vidi mysql produkte , ti za 5000$ godisnje dobijes najbolji support na univerzumu za mysql, dobijes MEM koji je za 2 reda velicine bolji od bilo kog drugog monitoring alata za mysql, dobijes MEB koji radi extra i dobijes jos brdo nekih stvar (tip taj auth i slicno) ... za $5000 godisnje ti ne mozes da zaposlis DBA koji zna da razlikuje innodb od myisam tabele, tj zaposlis nekog kao ovaj kog je op nasledio koji nije znao da instalira mysql, ostavio cpanel da ga automatski updateuje, nije nasetovao bekap ... za $5k godisnje (338EUR mesecno koje odbijas direktno na trosak!!!) to dobijes sve to ... nema sanse da mi neko kaze da se ne isplati... ja necu privatno radim one off konsalting za 300eur... a ti za te pare dobijes da pitas brdo ljudi, jos pametnijih od mene, po ceo dan, sta te zanima :D .. tako da, naj-iskrenije, i ja sam srbin, zivim u beogradu, znam mnogo dobro kako i koliko se kod nas zaradjuje, kolike su plate u "industriji", a znam vrlo dobro kako je i kod brace hrvata i bosanaca (ovi ostali ne znam da imaju IT sektor uopste)... 300 eur mesecno za to sto dobijete od mysql enteprise subscription-a je extra prilika, ja se ne bi mislio 2sekunde...


sto se tice "kada bi windows domain...", vidi prijatelju, mi smo se potrudili da nasiljimo da mysql radi na winblowsu ok, i taj plugin je napravljen zato sto postoji previse ms zatrovanih kliktaca kojima to treba ali realno, ako ces da teras ozbiljan servis, baci to go*no i instaliraj mysql na linux, windows nije operativni sistem koji ume da bude kvalitetan server, nije nikad bio, i po svemu sudeci, nece nikad to ni postati :(
[ after @ 28.07.2012. 15:54 ] @
Hvala za info Bogdane.

Sto se tice MEB, supporta i ostalih stvari potpuno mi je jasna logika (plus usteda) i da sam ja u prilici da odlucujem ne bih ni trena razmisljao za to.

Meni licno bi bilo dovoljno da svakodnevo "smaram" zasto ovo, kako ono, zato bas ta vrednost variable ili da jednostavno sam proucavam konfiguracije, prepravljene upite pa ako ne mogu da prokljuvim jednostavno zamolim support da mi objasni :). Plus naravno globalna vrednost takvog suppota za projekte itd. Par puta si veoma dobro i sadrzajno objasnio kako funkcionise MySQL support (ranije, sada, kod drugih support firmi..). I stvar koja je meni (a verujem i drugima) veoma interesantna iz tvoje price ranije, da su mnogi ljudi iz te komunikacije i saradnje sa zvanicnim MyQSL supportom stekli veoma fino znanje i na kraju mnogi i presli u MySQL support.

Vezano za Win OS, uspeo sam da izboksujem u zadnjih godinu dana da Windows bude "tabu" OS host za MySQL (i PostgreSQL). Odnos je bio 50:50 a sada se sve vrti na Linuxu, uglavnom centos, neki ubuntu i solaris i 90% su sada 5.5 verzije. Izbacene su takodje razne kvazi admin windows GUI alatke za monitoring i backup.

Pre nekog vremena bio je zahtev za dalju uniformornost u smislu windows auth za sve db sisteme plus jedan je klijent trazio nesto tako kod sebe - windows domain autentikacija na MySQL bazu. Medjutim od toga se odustalo, nakon sto im je objasnjeno da to moze, da MySQL treba samo da bude na Win hostu ali da mora da se plati posto to nema u standarnom "dzabe" mysql serveru vec mora da se plati komercijalna verzija uz koju se dobija i support i razne alatke... Nakon toga nije bilo vise vracanja na tu pricu :).

Takodje bih ti bio zahvalan da mi odgovoris na jedno pitanje kao neko ko je duboko u svetu MySQL Clustera. Da li ima perspektive baviti se MySQL Clusterom - uciti, testirati, konfigurisati itd u smislu potraznje takvih ljudi kod nas, u regionu, Evropi, USA... a van Oracle/MySQL i van velikih zatvorenih telco sistema. Jasno mi je da zbog zahtevne i komplikovane HW konfiguracije, nemogucnosti repliciranja nekog pribliznog produkcionog okruzenja i plus sto je MySQL Cluster kako sam razumeo napravljen kao strogo namenski proizvod, tesko je steci neko relevantno i primenjivo znanje u vezi MySQL Clustera u testnim uslovima i preko literature a bez pravih realnih problema koji mogu nastati u nekom prod okruzenju.

Jednostavno, da se plasticno izrazim da li vredi gubiti vreme na MySQL Cluster za nekog ko ne zeli - /ne moze, nece, nije takav profil/ da se time bavi u Oracle/MySQl. Tj. ima li potraznje sa MySQL Cluster DBA van Oracle/MySQL i van pojedinacnih telco sistema.

Pozz.
[ bogdan.kecman @ 28.07.2012. 20:43 ] @
Citat:
after:
Takodje bih ti bio zahvalan da mi odgovoris na jedno pitanje kao neko ko je duboko u svetu MySQL Clustera. Da li ima perspektive baviti se MySQL Clusterom - uciti, testirati, konfigurisati itd u smislu potraznje takvih ljudi kod nas, u regionu, Evropi, USA... a van Oracle/MySQL i van velikih zatvorenih telco sistema.


NE!

ako te zanima detaljnije cimaj me na pp ili na email (@mysql.rs) da ne trolujemo ovde a i nije to bas javna prica