[ peromalosutra @ 06.08.2012. 08:48 ] @
Vec duze vrijeme planiram da pokrenem ovu temu, ali me rasprava sa teme http://www.elitesecurity.org/t...-programiranja-Linuxu-Windowsu konacno inspirisala da to i uradim. :)

Proslo je vec nekih 7 godina od mojih pocetnickih programa pisanih u Paskalu. Od tada pa do sad, isao sam putem od proceduralnih C programa, preko C++ sa naglaskom na OOP, Jave SE (u zadnje i vrijeme Android), da bih se na kraju dohvatio PHP-a i pratecih web tehnologija, te unazad 4 godine radim kao web programer. U medjuvremenu sam studirao ETF, smjer racunarstvo i informatika, pa se sada to blizi kraju i nadam se da cu ove godine da diplomiram.

Tokom studiranja imao sam neke izlete u ASM (8085, 8086), kao i podrazumjevane kurseve iz raznih oblasti vezanih za informatiku (algoritmi, strukture podataka, teorija racunara, racunarska grafika, vjestacka inteligencija, itd..) koji su standardno obuhvaceni kurikulumom fakulteta.

Oduvijek me zanimalo programiranje i zelim da se dalje razvijam na tom polju, ali stalno imam osjecaj da web nije platforma na kome zelim da zasnivam buducu karijeru. Sto je neko rekao na linkovanoj temi, danas to i domacice rade. Oduvijek me vise zanimala neka inzinjerska primjena znanja (u industriji npr.), dok se web uglavnom povezuje sa raznoraznim CMS-ovima koji u osnovi imaju biznis i marketinsku stranu price, koja me, da kazemo, manje interesuje.

Jos jedan faktor je to sto planiram da emigriram (prica oko Njemacke i plavog kartona), pa vidim da se vani traze dosta drugacije stvari nego ovdje gdje sam sad, gdje je web jedina stvar koja je finansijski isplativa jer industrija gotovo da ne radi.

Smatram da imam prilicno siroko poznavanje raznih tehnologija, ali mi upravo fali dubina u nekoj specificnoj grani (ako zanemarimo web). Pojam embeded programiranja mi, npr, zvuci dosta privlacnije. Nemam problema sa ucenjem novih stvari i ova tema je upravljena upravo u tom pravcu..

Pitanje je koje su to oblasti programiranja koje ce biti dugorocno privlacne i aktuelne u smislu da ce za njima vladati velika potraznja?

Znam da je ova tema prilicno subjektivna, odgovara mi da ju shvatite i kao neku vrstu ankete pa neka svako pise cime se bavi i sta on smatra da je bitno i zanimljivo u toj oblasti, a ja cu vec pokusati da izvucem neke zakljucke.
[ Burgos @ 06.08.2012. 13:58 ] @
Moj primer:

I ja sam u tvojoj poziciji, završavam ETF, a usput radim, tek toliko da žena i ja preživimo mesec po mesec. Dve godine ranije sam završio svoj poslednji posao vezan za PHP, i poslednje dve godine me privlače najrazličiti poslovi iz najrazličitijih oblasti - počevši od pisanja Win32 servisa u sprezi sa CISCO VPN API-jem, preko menjanja i nadogradnje postojećeg UI koda antimalware programa, do pisanja Linux servisa za captive portale, blisko spregnutim sa iptables firewallom. Te poslove biram jer smatram da sa svojih dvadeset i kusur godina mnogo važna pozicija je raznovrsnost poslova, pogled u što više tehnologija i rad na što više sistema, nego upliv u specifičnu tehnologiju - smatram da je jedina prednost fakulteta to što te osposobi za sjajno prihvatanje novih stvari - realno, sve ono što sam radio na faksu, počevši od 8086 ASM, preko ARM programiranja, pa sve VHDL programiranja, dobar inženjer u toj meri može prihvatiti za maksimalno nedelju dana. Iz tog razloga, nabavio sam literaturu za sve interesantne predmete koje sam pohađao - počevši od Algoritama i struktura podataka, pa sve do Projektovanja softvera, IMHO, i u slobodno vreme se trudim da sve to što sam zbog drugih obaveza, a i zbog loše literature, učio mahom da bih otarasio obaveze, a sasvim dovoljno da se uputim u sve to, nadoknadim samostalnim radom - ako ništa, bar nam je posao uvek dinamičan i uvek otvoren za nove stvari.


Možda grešim, ali mislim da sam dobro izabrao.