[ kunte @ 08.08.2012. 18:16 ] @
Imam relief čamca koji ima visinu 85mm. Na mašini zbog dužine alata i malog hoda po Z ne mogu alat podiči iznad reliefa. Kat pravim g cod u artcamu napravi mi tool path preko reliefa. Ima li neka opcija da se artcamu kaže gde da putuje alat, kad je u safe z ,da ne ošteti več napravljen relief? Na slici su označene putnje alata , koje bi htio izbegavati.
[ cnc-project @ 09.08.2012. 07:03 ] @
Sage Z definiraj u alatima

naravno ako si nultu točku posavio na najvišu točku koju obrađuješ (materijal setup , podigneš do vrha komada)

Ako je to što misliš ...


[ kunte @ 09.08.2012. 08:20 ] @
Problem je ,da safe z mora uvjek biti iznad najviše tačke reliefa a ja ne mogu podiči z os toliko jer nemam dovoljno hoda, zbog dužine glodala (dužina alata je 100mm). Artcam ne dopušta ,da je safe z ispod reliefa.
[ cirko @ 09.08.2012. 13:11 ] @
Citat:
kunte:
Problem je ,da safe z mora uvjek biti iznad najviše tačke reliefa a ja ne mogu podiči z os toliko jer nemam dovoljno hoda, zbog dužine glodala (dužina alata je 100mm). Artcam ne dopušta ,da je safe z ispod reliefa.

U G kodu kada zavrsi operaciju glodanja i kada alat treba da se vrati u pocetni polozaj ubaci zaustavljanje M00 i skini glodalo pa onda nastavi program dalje. Neznam koju upravljacku jedinicu koristis odnosno koji upravljacki program koristis
Da li si me razumeo
Ako nisi pojasnicu
Poz
[ kunte @ 09.08.2012. 13:29 ] @
Baš sad pregledavam g kodu u mach3 red za redom i našao sam obadve linije koje mi idu preko reliefa. Pokušaču jih popraviti da idu drugim putem mada nisam baš vičan popravljanja g kode. jedna putnjeva alata preko reliefa bila je u redu 1337 i 7118 na kraju. Dali bi mogao staviti M00 prije reda koji mi ide preko reliefa , da se mašina zaustavi i onda ručnim komandama dovesti glodalo na tu tačku i ponovo startati? Koristim mach3.
[ cirko @ 09.08.2012. 22:17 ] @
Bas tako u Mach3 imas editor gde to uradis i snimis
i pokrenes.
Ako hoces mozes i rucno da dopises dva reda za kretanje alata po x y i z osi
bas posle zavrsetka te operacije kao sto si rekao.
Tu su Naja CNC, Bosnia CNC i drugi CAREVI za ovu materiju na forumu pa mu se obrati za pomoc
i slobodno reci da sam te ja uputio
Poz
[ kunte @ 10.08.2012. 14:12 ] @
Hvala na savjetu. Nešto sam rešio i u samom artcamu gde sam menjao uga obrade i dobio sam povoljne puteve alata, a nešto sam rešio i sa M00 da je mašina stala onda sam je ručnim komandama pomerio na sledeču tačku. A sad se mučim finom obradom gde mi je alat dugačak 50 mm a relief ima 84mm. Artcam machin relief nema opcije do koje visine može da obradi relief.
[ cirko @ 13.08.2012. 17:07 ] @
Citat:
kunte:
Hvala na savjetu. Nešto sam rešio i u samom artcamu gde sam menjao uga obrade i dobio sam povoljne puteve alata, a nešto sam rešio i sa M00 da je mašina stala onda sam je ručnim komandama pomerio na sledeču tačku. A sad se mučim finom obradom gde mi je alat dugačak 50 mm a relief ima 84mm. Artcam machin relief nema opcije do koje visine može da obradi relief.

Kunte u Art Camu imas da zadajes dubinu rezanja odnosno glodanja
Pogledaj sliku u prilogu
[ kunte @ 13.08.2012. 17:53 ] @
Dubinu rezanja možeš da odrediš u z level roughing i 3d cut out ali nema te opcije u Machine relief kojom radim finu obradu.