[ deltha @ 10.08.2012. 22:54 ] @
Pozdrav,mozda ce izgledati smesno pitanje,ali ostao sam totalno bez ideja,posto su sve moje dosadasnje pale u vodu jer imaju manu...

Znaci stvari stoje ovako... U firmi koja odredjene poslove obavlja na terenu(znaci daleko od kancelarija) je zaposleno 20ak radnika i to na 3 mesta. Naplata za odredjene usluge se vrsi na terenu,u kesu. Vrsi se samo jedna usluga,koja se naplacuje,ali cena nije ista za sve(npr nije ista za stalne korisnike i za korisnike koji jednom dodju i vise nikad). Cenu usluge za odredjenog korisnika odredjuje uprava firme,i radnik na terenu treba da naplati taj iznos. Problem je sledeci: kako kontrolisati da radnik ne naplati vise od korisnika,a da centrali firme ne prijavi manje? Recicete da se izdaju racuni ili priznanice,ali nasi ljudi su cudni, pola njih nece da uzme priznanicu i da je potpise(na kojoj stoji iznos,naziv usluge i ime i prezime korisnika),pa opet se stvara problem jer radnik naknadno moze napisati manji iznos i potpisati korisnika(tipa od njega naplatiti 2000din, a prikazati firmi 1000 din). Fiskalna kasa je takodje problem,jer moze doci do iste situacije. Da trazim postenog radnika je isto problem,jer svi dodju u iskusenje jer realno retko ko od korisnika zna koliko takva usluga kosta,pa vrlo lako moze da se "ugradi" u cenu.

Neke ideje koje imaju manju manu,ali su bas tesko izvodljive su:
-da se posalje napismeno svim stalnim korisnicima koja je cena usluga za njih, i da ukoliko neko pokusa da im naplati vise mogu da se zale.(problem:sta sa novim korisnicima)
-Da se mozda koristi PDA uredjaj,kao sto imaju kurirske sluzbe,gde bi stajao iznos za placanje i korisnik bi to video i morao da se potpise ispod(problem:korisnik moze da odbije i to da potpise(jer rekoh,takav je nas narod). problem2: nemam pojma koji PDA se koriste za to i kako naci softver-sto jeftinije a da radi samo taj deo posla)

Nadam se da ste shvatili, u sustini ja ne vidim resnje problema bez opcije da krajnji korisnik potpise ili da im se salje pismo sa cenama.

Ako neko ima neku ideju kako je negde reseno to,znacilo bi mi mnogo
[ Flo33 @ 10.08.2012. 23:10 ] @
Da se stalnim korisnicima naplati puna cena, ukoliko nisu spremni potpisati da su dobili popust.
[ deltha @ 10.08.2012. 23:22 ] @
da,ali (lupam) ako je cena sa popustom npr 1500,bez popusta 2000 din. Korisnik odbije da potpise,radnik naplati 2000, popuni priznanicu na 1500,potpise kao da je korisnik potpisao, i preda 1500 u centralu? :)

znaci,u sustini se svodi: kako spreciti da radnik stavi deo novca u dzep? jer time,sa delom koji radnik uzme u dzep,gubimo korisnike,na nacin sto prelaze kod konkurencije,koji su skuplji od nas ali im se niko ne ugradjuje,pa dodju na kraju jeftiniji(konkurencija je porodicna firma,pa ne kradu sami od sebe) :)
[ Dexic @ 10.08.2012. 23:30 ] @
A...... kako ta firma/korisnik pravda jbn troskove ako ne uzme priznanicu? :D
[ Flo33 @ 10.08.2012. 23:34 ] @
Prilicno sam siguran da ce nasi ljudi za 500 dinara popusta i kopiju lk ostaviti.
[ BluesRocker @ 10.08.2012. 23:38 ] @
Citat:
Dexic: A...... kako ta firma/korisnik pravda jbn troskove ako ne uzme priznanicu? :D

Pretpostavljam da su korisnici fizička lica. Da su firme, dobijale bi profakture ili fakture pa bi plaćele pre/posle, a ne u kešu.

Što se tiče odgovora, ja bih to ovako rešio: radnik je obavezan da vrati potpisanu priznanicu, bez nje ne može da se vrati. Zaposlite lepo neku mladu žensku osobu sa prijatnim glasom koja bi naknadno zvala korisnike po slučajnom uzorku i pitala ih kako su zadovoljni uslugom, da li su radnici bili ljubazni, i da li su zadovoljni kvalitetom usluge koju su dobili za 1500 din (odnosno koliko piše na priznanici).
[ Flo33 @ 10.08.2012. 23:46 ] @
Kako da ih zove? Nece da se potpisu, a ostavice telefonski broj :))
[ BluesRocker @ 10.08.2012. 23:52 ] @
Citat:
Flo33:
Kako da ih zove? Nece da se potpisu, a ostavice telefonski broj :))

Telefonski broj sigurno postoji u sistemu, jer se na osnovu njega radnik šalje na teren. A korisnik mora da se potpiše, a ako baš neće radnik mora to da napiše i da upiše koliko je naplatio, pa će ti korisnici da se proveravaju u uzorku od 100%.
[ Flo33 @ 10.08.2012. 23:59 ] @
Moram priznati da te bas nisam razumeo, u kom sistemu?
[ BluesRocker @ 11.08.2012. 00:17 ] @
U programu, bazi, ... Pretpostavljam da radnici/serviseri na osnovu telefonskog poziva dobijaju radni nalog da odu na tu i tu adresu da instaliraju/servisiraju to i to. Dakle telefonski broj mora da postoji pre nego što radnik ode, i samo treba proveriti te što nisu potpisali a i određen procenat ovih koji jesu jer radnik može da falsifikuje potpis.
[ Flo33 @ 11.08.2012. 00:24 ] @
Ako znaju brojeve ne bi imali problem da znaju da li je musterija stalna ili nije, ne?

[ deltha @ 11.08.2012. 00:26 ] @
da,vecina(95%) brojeva telefona postoji. To nije losa opcija,ali bi iziskivala zaposljavanje jos jedne osobe koja nece imati kontakta sa ostalim radnicima. Ovu opciju bih koristio ako ne nadjemo neko drugo resenje :)

i za nove korisnike imamo brojeve telefona uglavnom,pa bi i oni mogli biti provereni na ovaj nacin

Hvala vam na ovoliko odgovora :)

inace,da,radi se sa fizickim licima vecinom, bio bih srecan da se sve placa preko racuna :)

[ Flo33 @ 11.08.2012. 00:31 ] @
Pa sedi i sam zovi. Meni nije jasno da imas stalne musterije, i oni ne znaju cenu usluge. Jedino da uzmes vreme, i licno ides i kazes im koliko je cena, koliko je za stalne musterije, ako ne verujes radnicima.

Sta radite vi uopste?
[ deltha @ 11.08.2012. 00:35 ] @
pazi,poenta je sto za korisnika A je cena tipa 1000din,za korisnika B je cena 1200din. Ako korisnik A pocne redje da korisi nase usluge,cena bi isla na 1100din, i td,tako da moze da se desi da korisnik ne zna trenutnu cenu.

ovo resenje sa zvanjem prihvatam,ali ako neko ima jos neku ideju,voleo bih da cujem
[ Flo33 @ 11.08.2012. 00:53 ] @
Aha, mislio sam da imate fiksne 2 cene.
[ deltha @ 11.08.2012. 01:03 ] @
ne,cene mogu da variraju dosta,imamo najnizu cenu(za najredovnije) do najvise cene(za nove korisnike),a razlika izmedju te 2 cene je oko 1500 dinara,s tim sto se za ostale po odredjenim semama automatski racuna i odredjuje cena za svaku uslugu posebno od npr 1000,1100...1600...2000....2500 din. Tako da se nadam da shvatate da moze vrlo lako da dodje do situacije kad krajnji korisnik treba da plati manje,a da radnik zloupotrebi to neznanje i da na osnovu toga zaradi.

cilj je zastita korisnika i smanjenje mogucnosti da zbog ovih radnji krajnji korisnik predje kod konkurencije koja naizgled uslugu vrsi jeftinije.
[ Nocni @ 11.08.2012. 01:05 ] @
Radnik sa terena mora da zovne telefonom vas u centralu da vi, odnosno neko ko je zaduzen za to konkretno, pogleda u bazi status i eventualno odobri popust odnosno odredi cijenu za konkretnu musteriju i usput izvrsi anketiranje same musterije tipa "jeste li zadovoljni sa tim radnikom koji je kod vas" i slicno.
Musterija ce biti zadovoljna jer je dobila popust, radnik ne moze nista uzeti jer ste rekli cijenu musteriji preko telefona...
Samo vam trebaju umrezeni telefoni sa besplatnom komunikacijom koje vjerovatno vec imate.
[ BluesRocker @ 11.08.2012. 01:08 ] @
Citat:
deltha:
To nije losa opcija,ali bi iziskivala zaposljavanje jos jedne osobe koja nece imati kontakta sa ostalim radnicima. Ovu opciju bih koristio ako ne nadjemo neko drugo resenje :)

Ne morate da zaposlite nekog za stalno. Dovoljno je da nađete neku studentkinju koja bi 2 puta mesečno okrenula 20-ak telefona i platite je preko studentske zadruge.
[ deltha @ 11.08.2012. 01:20 ] @
Citat:
Nocni:
Radnik sa terena mora da zovne telefonom vas u centralu da vi, odnosno neko ko je zaduzen za to konkretno, pogleda u bazi status i eventualno odobri popust odnosno odredi cijenu za konkretnu musteriju i usput izvrsi anketiranje same musterije tipa "jeste li zadovoljni sa tim radnikom koji je kod vas" i slicno.
Musterija ce biti zadovoljna jer je dobila popust, radnik ne moze nista uzeti jer ste rekli cijenu musteriji preko telefona...
Samo vam trebaju umrezeni telefoni sa besplatnom komunikacijom koje vjerovatno vec imate.


ovakvo "anketiranje" mi na prvi pogled zvuci isto ok, jedino me je malo strah da se ne bi previse vremena gubilo i na strani radnika na terenu i na strani radnika u centrali dok se obavi ta komunikacija za svaku uslugu... ali uzecu u razmatranje i ovo ;)
[ sasa022 @ 11.08.2012. 02:27 ] @
@deltha

Iz do sad napisanog mi nije jasno da li vi imate standardan cenovnik koji je jasno istaknut ( javno dostupan ) ???

Morate formirati cenovnik koji ce uvek biti dostupan i grupe sa odredjenim popustima.
Radnik koji prima pozive neka svakom korisniku naglasi kojoj grupi u tom periodu pripada tj.koliki popust dobija.
Ime korisnika i grupu stampajte na nalogu koji radnik koji ide na teren nosi sa sobom,pa neka te iste podatke prepise na priznanicu pri naplati.

Ako i posle toga korisnik ne obraca paznju sta i kako mu se naplacuje sam je kriv i ne treba da ga zalite...
[ Dexic @ 11.08.2012. 02:51 ] @
Za nesto sto kosta 1500 din. cini mi se previse zamlacivanja sa obe strane (a kao korisnik bih vas odj***o samo tako cim me nazove neko telefonom vezano za prodato/prodaju - POGOTOVU ako je zensko - Hint: Kirbi/TopShop smaraci :))

Koji tip usluge je u pitanju uopste?

Ako nije dovoljan potpis musterije, koji mozes posle uporediti sa drugim potpisima te mustrije (prvi put uvek odes ti ili proveren radnik?)... a dodatno proveriti da li radnik ima potpis kao na povratnici :) - onda jbg.
[ Marko_L @ 11.08.2012. 06:49 ] @
Meni samo jedna stvar nije jasna ili mi je nešto promaklo. Kakve su to mušterije koje pristaju na uslugu, a da unapred ne znaju u dinar koliko će to da ih košta, tj. kako uopšte dolazite u situaciju da radnik na terenu može proizvoljno da naplati neku veću cenu nego što jeste i višak stavi sebi u džep ? Mislim, ne znam, ja lično nikada nisam dozvolio da mi bilo kakav radnik uopšte dođe u kuću (ili poslovni prostor), a da mi prethodno prilikom naručivanja usluge nije saopšteno u dinar koliko će to da me košta, bez obzira što sam možda i dan pre toga koristio istu uslugu iste firme. Možda bi bilo jasnije kada bi objasnio kako teče proces usluživanja klijenata kod vas, ali po meni neki uobičajen proces treba da izgleda ovako:

Klijent: Dobar dan, meni treba da se odradi to i to, da li vi to možete da odradite ?
Firma: Da
Klijent: U redu, koja je cena ?
Firma: 2.000 din
Klijent: U redu, odgovara, dođite tad i tad

I onda radnik kada ode, ako pokuša da naplati više od 2.000 dinara, valjda će klijent da se pobuni, kaže nešto, pozove firmu da pita zašto mu radnik traži više para od onoga što mu je rečeno da će biti, a ako naplati manje, time neće dobiti ništa osim što će rizikovati da mu se manjak odbije od plate. Dakle, rezultat je da će radnik uvek naplatiti pravu cenu osim ako slučajno negde ne pogreši. Jedino ako uopšte nemate telefonski kontakt sa klijentom pre određivanja usluge, ali kako onda znate kada treba otići kod klijenta da se usluga izvrši. Nije valjda da upadate ljudima onako kao indijanci kad se vama prohte bez prethodne najave ?

U prevodu, mislim da vama ne treba bolja kontrola radnika, nego bolja metodologija rada.

[Ovu poruku je menjao Marko_L dana 11.08.2012. u 08:00 GMT+1]
[ deltha @ 11.08.2012. 10:59 ] @
ovako,nije u pitanju nikakav sistem kirby/topshop i slicno,niti neka prevara ili tako nesto.posao je vise-manje standardan i ima veze i pod kontrolom je i nekih drzavnih institucija. Ne bih sad konkretno pisao o cemu se radi,bas iz razloga da ne bih dosao u situaciju da se otkrije na koji nacin ce se kontrolisati,a ovo sto je do sada pisano moze da se primeni i na vecinu ostalih poslova slicnog tipa
Usluga se naplacuje koliko se naplacuje zbog prejake i nelojalne konkurencije,i zbog toga ne moze da postoji fiksni cenovnik. E sad,ne menjaju se cene prema korisniku A na dnevnom nivou,vec na mesecnom ili slicno,ali se desava da npr za korisnika A kome se naplacuje racun/priznanicu moze da primi vise ljudi,i da nisu svi svesni koliko treba da plate. Radnici ne dobijaju nikakav nalog iz centrale(posto nisu u pitanju nikakve popravke,servisi i slicno),vec kad usluga koju je korisnik zahtevao bude izvrsena idu kod njega da mu predaju rezultat usluge i da naplate.



P.S. @Dexic nije u pitanju jednokratno 1500 din, zamisli da skoro svaki dan u godini,osim vikenda placas 2500 din,a mozes da placas 1000 din da li bi tada od*ebao nekog ko te zove da proveri? (kamo srece da je to 1000 ili 2500 cista zarada po korisniku,onda bi itekako imali nacina za kontrolu,zarada je samo mali deo ove cene)

znam da je konfuzno,ali ne bih ulazio u detalje zbog ovoga sto sam naveo gore,i hvala na dosadasnjim odgovorima,dosta su pomogli. u sustini sam zakljucio da je jedino resenje direktno kontakirati korisnika i proveriti koliko mu je naplaceno
[ Sceka @ 11.08.2012. 13:46 ] @
^ Ne. Resenje je da kazes o cemu se radi i dobijes konkretna resenja za ono sto te muci. "Otkrivanjem" posla kojim se bavis ovde na forumu nikako ne moze tvoj posao da bude ugrozen, nikako. Sa druge strane, vec i sam kazes da je konkurencija veoma velika, tako da opet znaci da nije tajna sta radis cime se bavis! "Misterija" kojom obavijas osnovu za koju postavljas pitanje je u najmanju ruku... hmmm... bespotrebna, recimo. Ali i kontraproduktivna po pitanju onoga sto tebe muci.

A u svakom slucaju, sto rekao @Marko_L, ne razumem kako se bilo koji posao obavlja tako sto radnik na terenu naplacuje nesto sto korisnik saznaje tog trenutka koliko kosta?!?!?! Kako uopste imas bazu podataka klijenata ako oni nikada ni na koji nacin nisu licno komunicirali sa "centralom" osim sa radnicima na terenu?! Previse je paradoksalna situacija da bi mogao da ocekujes bilo sta konkretno zadovoljavajuce na ovakav nacin. Inace, moze da ti se savetuje bilo sta a na bazi onoga sto si dao od podataka, recimo:

Uteraj strh u kosti na bilo koji nacin radnicima na terenu ako naplate vise, sa jasnom konsekvencama koje su toliko strasne da im nece pasti na pamet tako nesto! Sta god radis, cime god se bavis... ovo ti je sigurno resenje! Hvala.


Pozdrav!
[ anon115774 @ 11.08.2012. 14:14 ] @
Ne moras uopste mnogo korisnika da pozoves. Dovoljno je svakog dana po jednog da pozoves po random izboru. I onda kad naletis na prvog kom je naplaceno kako ne treba das destimulaciju radniku (popust na platu) a takva informacija se siri brzinom svetlosti medju radnicima. Nakon toga ce svi da rade kako treba (pod uslovom da im je stalo do posla).
[ Sceka @ 11.08.2012. 15:26 ] @
Citat:
Informer: ... I onda kad naletis na prvog kom je naplaceno kako ne treba das destimulaciju radniku (popust na platu) a takva informacija se siri brzinom svetlosti medju radnicima...

:))) Bravo! Odavno se nisam ovako slatko nasmejao. Definicija ti je para vredna! :) "Malo mu popustis platu..." - Svaka cast! :)


Pozdrav!
[ deltha @ 11.08.2012. 15:45 ] @
jedan nacin mi je promakao koji ne iziskuje previse vremena ni truda,i njega cu implementirati lako...
korisnik ce dobijati automatski pre naplate SMS poruku od centrale u kojoj ce stajati koliko ce usluga kostati :)

zahvaljujem na svim predlozima,i sto se mene tice,tema moze da se zakljuca :)