|
[ nikolapirot @ 12.08.2012. 10:56 ] @
| Hocu da pravim ovaj RF modul http://www.elektronika.ba/269/...edajnik-za-podatke-na-433-mhz/
E sad interesuje me kako se podesavaju ovi potenciometri i trim kondenzatori. Koji za sta sluzi? I interesuje me u komentarima pise da se regulise frekfrenca i da ovaj predajnik-prijemnik moze da radi i na vecoj frekfrenciji ali nije stabilan. Interesuje me kako bez frekfrenciometra mogu da utvrdim da li sam postigao bas tu frekfrenciju od 433Mhz? |
[ mikikg @ 12.08.2012. 11:09 ] @
Citat: nikolapirot: Interesuje me kako bez frekfrenciometra mogu da utvrdim da li sam postigao bas tu frekfrenciju od 433Mhz?
Bez frekvencmetra tesko :). Eventualno ako imas tokac ili radio stanicu za te frekvencije pa sa njim da probas da ga "uhvatis" na prijemniku.
Ako zelis ovo da koristis za neke probe i experimente to je ok, ali za neke malo ozbiljnije stvari kao sto su preporucili za alarme, to nema pojma, totalno je nesigurno.
[Ovu poruku je menjao mikikg dana 12.08.2012. u 12:26 GMT+1]
[ nikolapirot @ 12.08.2012. 19:33 ] @
Planiram da sa ovim modulom napravim komunikaciju izmedju dva kontrolera i to ce da mi bude kao daljinac. Ako je ovo nesigurna sema, imas li neku bolju da mi das ?
[ mikikg @ 12.08.2012. 21:22 ] @
U sustini lakse ti je da nadjes neki gotov modul za to. Nezgodno je praviti te RF spavice bez adekvatne merne opreme. Drugo, ove varijante kao sto si na pocetku pokazao su jednosmerne pa ako ti to zavrsava posao onda je to dosta lakse. Sledece ako hoces pouzdanu komunikaciju, valjalo bi uzeti resenja koja poseduju kristalne oscilatore, bez njih je to skroz nestabilno i nepouzdano. Dalje, ne znam zasta ces tacno koristiti ali ako sam protokol nema nekakvu enkripciju podataka to moze biti bas problem jer mogu da te "hakuju".
Recimo, imas na rapolaganju seriju rfPIC-ova od Microchip
Sledeca opcija su ti ZigBee moduli koji su u sustini najbolje resenje za bezicnu inter-CPU komunikaciju.
Kod Mikroelektronike imas na raspolaganju LAN (pa preko WiFi standardne opreme da umrezis) i ZigBee module pa vidi sta ti od toga odgovara
http://www.mikroe.com/sr/tools/#extras
Bluetooth je isto simpaticno i prosto resenje ali za mala rastojanja.
Pogledaj i ponudu firme Tibbo (ima zvanicno predstavnistvo kod nas) i njihove LAN i WiFi opcije:
http://tibbo.com/products/
Verovatno ima jos dosta tih modula na trzistu, verovatno kod kineza ima to dosta povoljno, ne znam tacno sta, mozda neko sa foruma da neki konkretan uredjaj/link.
[ scoolptor @ 12.08.2012. 21:43 ] @
[ nikolapirot @ 15.08.2012. 11:44 ] @
Ovako, znam ja da ima sve to da se kupi, ali nije u tome car :) . Ja sam resio da napravim to a ne da kupim. Molim da ukoliko imate seme za RF predajnik prikemnik, da ih postavite, i ako imate tu semu gde je upotrebljen kristal kvarca bio bih zahvalan. Ja sam nasao jedan sajt ali za ove predajnike/prijemnike nigde ne pise kolko su henrija zavojnice, kakvi su tranzistori, neka kola koja su tako da ne mogu da ih iskoristim. Evo sajta pa ako neko zna vrednosti neke seme bio bih mu zahvalan http://jap.hu/electronic/rf.html .
[ bogdan.kecman @ 15.08.2012. 18:22 ] @
Citat: nikolapirot:
Ovako, znam ja da ima sve to da se kupi, ali nije u tome car :) . Ja sam resio da napravim to a ne da kupim.
tesko ces bez alata to da napravis (bar osciloskop ili freq counter) na frekvenciji koju, sto rece kolega, ne mozes da uvatis na radio stanici ..
google je keva
onda vidi http://electronics-diy.com/ imas od sredine seme sa 16F628
http://electronics-diy.com/product_details.php?pid=454
http://electronics-diy.com/product_details.php?pid=421
http://www.serasidis.gr/circui..._control/RF_remote_control.htm
[ nikolapirot @ 21.08.2012. 01:07 ] @
Hvala na odgovorima, a interesuje me na ovoj semi sto sam je ja dao, antena je nacrtana oko trimer kondenzatora i fakticki ga kratkospaja. Interesuje me ukoliko zelim da izvedem antenu da li treba da izvedem iz te linije koja je 2x1 cm, tj nju da izbusim ili nju uklonim a stavim antenu? I interesuje me u koliko se uklanja linija da li se antena izvodi sa leve ili desne strane trimer kondenzatora (i za predajnik i za prijemnik)? I takodje me interesuje u koliko pravim pojacavac na 433Mhz da li uzimam signal od antene ili kako?
[ yugaja @ 21.08.2012. 08:36 ] @
Lepo je sto si uporan, ali ovo definitivno nije projekat za sticanje prvog iskustva iz RF-a pogotovo ako uredjaj treba da pouzdano radi na kraju. Ne kazem da neces uspeti da napravis nesto, ali velika je sansa da ces se samo razocarati. Ovako jednostavne konstrukcije ne mogu da rade dobro (mozda je to moglo pre 20-30 godina kada spektar nije bio ovako pretrpan - sada tu imas i CDMA...). Moj ti je savet isto da kupis gotove module. Okacio sam slike 1.5$ kineza sa alibabe... cisto da vidis kako se to radi i koji je nivo problema.

[ ZAS011 @ 21.08.2012. 08:58 ] @
@nikolapirot: Da li si razmišljao o tome da za početak upišeš elektrotehničku školu (može i večernja :))
Dok ti mi ovde naučimo Osnove Elektrotehnike proći će barem 2 školske godine, a gde su tek Elektronika 1 i Elektronika 2.
Lepo je to što si uporan, ali "vrtenje dugmići" se ne radi na pamet. Mora i podosta teorije.
Nabavi odgovarajuće knjige i počni ozbiljno da učiš ukoliko imaš nameru da se baviš elektronikom, i druga obavezna stvar je da naučiš engleski jezik, bez toga u ovom našem, elektronskom, svetu, k'o da si nepismen.
[ nikolapirot @ 21.08.2012. 10:13 ] @
Neznam kako ste zakljucili da delujem tolko nepismeno, ali osnove elektronike i elektrotehnike znam sasvim lepo jer sam zavrsio skolu za to i za mehaniku ujedno, uostalom pise mi na profilu. Jedino se nismo tolko bahcali sa kolima za bezicnu komunikaciju i oscilatorima u kompleksnijem obliku, sada pokusavam da unapredim svoje znanje a kuci imam komponente da napravim taj predajnik/prijemnik i sobzirom da sam nasao zadnju komponentu danas, hocu da probam i sigurno javljam rezultat. Verujem da je bolje da se kupi, u sustini sve je bolje da se kupi, evo primer po ovom forumu ima milion postova za rasterivac komaraca. Zar nije lakse umesto za 300 dinara da se napravi i uz to ne proradi odma prvi jer seme nisu uvek tacne da se kupi ima chickov za 500 dinara na 220V?
Necu da vrtim napamet, znam sta se meri sto se meri, sta sta daje. Samo molim jos jednom da mi kazete odakle da izvedem antenu a da ne bude sledeci post opet kupi si, mozda kupim kad mi bas treba sada je vise ekperimentalno jer imam komponente i iskostace me 100 dinara i hocu da vidim kako radi.
Hvala na razumevanju.
[ yugaja @ 21.08.2012. 10:18 ] @
Pa ne znam sta da ti kazem tj odakle.
Ne mozes da zakacis antenu tek tako lako na ove semice, razdesice ti oscilatorno kolo tj impedansa antene ce se preslikavati na LC kolo i menjati mu rezonantnu freq. To znaci da ce predajna i prijemna frekvencija da zavise od toga koliko je duga zica, gde prolazi, da li joj se priblizavas i sl. Rekoh ja nisu te seme bas nesto..
[ mikikg @ 21.08.2012. 11:19 ] @
Za bilo kakav rad sa VF/VHF/UHF (tvoj uredjaj spada u UHF) uredjajima je minimum potreban frekvencmetar i VF merna sonda (VF voltmetar) a dobro bi dosao i grid-dip metar. Verujm mi mnogo je tesko bez ovoga praviti te stvarcice, ne kazem da je nemoguce ali je tesko.
Oscilatorno kolo koje radi na nekih 400+ MHz, promena kapaciteta u oscilatornom kolu od par piko farada moze dovesti do promene ucestanosti oscilovanja i po nekoliko megaherca.
To je toliko osetljivo da recimo promena napona napajanja ili vlage ili temperature moze da utice drasticno na stabilnost, bukvalno pirnes u taj sklop i oscilatorno kolo odeeeee u neku stranu (mislim po ucestanosti)!
Zato su na onim prostim shemicama antenu i L clan stavljali kao jedna stampana veza na samoj plocici upravo iz tih razloga, da bi mehanicki L clan ucvrstili (da se ne pomera i sl) i samim tim kolko-tolko stabilizovali radnu ucestanost.
Ako ti umesto toga stavis nekakvu zicu, to ce da vrda desetine megaherca tamo-vamo i posledicno nema sanse da to prijemnik uhvati - cilj je da ostvaris stabilnost koja u okviriima manja od 100kHz. A opet kao sa pocetka teme to nikako bez merne opreme ne mozes da ustanovis sta se konkretno desava sa sklopom.
[ nikolapirot @ 21.08.2012. 12:53 ] @
A imate li predlog kako se vezuje ovaj pojacavac http://www.elektronika.ba/353/linearno-pojacalo-za-433-mhz/ na semu iz prvog posta?
Hvala na odgovorima
[ nikolapirot @ 05.12.2012. 08:50 ] @
Pozdrav ljudi,
gledam ja ovu temu koju sam otvorio ne tako davno, i razmisljam se kako u stvari RC predajnik radi :D ? Kolko sam ja razumeo struja(ili napon nisam siguran) prolazi kroz antenu i pri velikim frekrencijama (tipa 27Mhz) stvara RF polje. Ispravite me ako gresim, jer nikad nisam uspeo da nadjem neko objasnjenje sta se u stvari dogadja kod onog zadnjeg tranzistora sa onim kondenzatorima i zavojnicama za fino podesavanje. E sad ako sam u pravu, namece se jedno vrlo logicno pitanje na koje nisam sebi mogao da dam odgovor. Ako kroz antenu koju kako sam video moze da se nalazi i na plocici, je potrebno samo da se pusti signal, a svejedno se komunikacija obavlja preko uC, zasto jednostavno ne bi uC koji radi na nekih 40tak Mhz "naterao" da daje pwm signal od 27Mhz na primer, taj signal na trandzu pa na antenu, eventualno pre toga neki komparator pa da na drugu nozicu komparatora dovedem komunikacionu zicu ili tako nesto? Pretpostavljam da postoji neki vrlo jednostavan razlog koji ja ne znam ali molim vas da mi ga kazete :)
Hvala
[ yugaja @ 05.12.2012. 11:07 ] @
Visoka je frekvencija za tako nesto direktno tj obican mcu nije dovoljno brz..
Mada ako se dobro secam nesto po tvojoj ideji je uradjeno ovde:
http://www.elektor.com/magazin...requency-generator.91498.lynkx
[ mikikg @ 05.12.2012. 17:54 ] @
@nikolapirot Tema oko radio uredjaja je prilicno siroka da bi mogli to ovako ukratko da objasnimo.
Uglavnom, za RF uredjaje se uvek pravi/pojacava neki sinusni signal. On je neophodan zato sto poseduje veoma malo harmonicnih frekvencija koje prave probleme druge vrste. U tom smislu direktno iz mcu ne mozes dobiti sinusni oblik direktnom metodom. Postoje nacini da ga sitetises pomocu PWM tehnike ali u cilju dobijana savrsenog sinusnog oblika PWM mora da radi na nekoliko puta vecoj ucestanosti, recimo 10x. Druga varijanta je da kvadratni signalni oblik provuces kroz nekoliko sekcija filtera kako bi ga "ispeglao" u sinus. Prakticno sa mcu mozes tako dobiti signale do nekoliko MHz, preko toga su klasicni mcu prespori. Taj opseg od nekoliko MHz tehnicki moze da prenosi signale na veoma velike udaljenosti (desetine pa cak i hiljade kilemetra) sa veoma malom snagom, ALI zbog veoma velike talasne duzine antene su poprilicno velike i mere se u destinama metra. Ovo se dakle odnosi na dobijanje noseceg CW signala.
Da bi preneo neku konkretnu informaciju, taj signal moras da modulises. Postoje veliki broj tehnika za modulaciju, neke su zgodne za analogne informacije (zvuk, slika) kao npr AM, FM, SSB dok postoje modulacije pogodne za digitalne 0/1 informacije poput FSK i sl. Takodje postoji limit koju kolicinu informacija (tranfer-rate tj bandwith) mozes da preneses preko nekog noseceg CW signala i odprilike je neki minimum od 100x, npr na 1MHz nosiocu mozes preneti informacije do 10kHz brzine/sirine.
Sve u svemu prlicno je komplikovano dobiti radio signale+modulaciju iz mcu (nije ne izvodljivo) ali u poredjenju da se to moze realizovati sa par tranzistora i nesto L/C komponenti, uglavnom se ide na diskretna resenja ili vec neke specializovane IC.
[ nikolapirot @ 05.12.2012. 20:12 ] @
Hvala na odgovorima, a interesuje me jos nesto, kada se poveze antena, na primer ovako nesto nije bitno trenutno dal radi ova sema ili ne
http://www.reconnsworld.com/transmit/simplerf.gif
Kada se poveze kroz antenu ne tece struja kolko ja vidim, pa me interesuje da li ipak struja tece kroz nju jer vidim gde se napon dovodi, al ne vidim gde se od antene odvodi?
[ nikolapirot @ 05.12.2012. 20:12 ] @
Hvala na odgovorima, a interesuje me jos nesto, kada se poveze antena, na primer ovako nesto nije bitno trenutno dal radi ova sema ili ne
http://www.reconnsworld.com/transmit/simplerf.gif
Kada se poveze kroz antenu ne tece struja kolko ja vidim, pa me interesuje da li ipak struja tece kroz nju jer vidim gde se napon dovodi, al ne vidim gde se od antene odvodi?
[ ZAS011 @ 05.12.2012. 21:04 ] @
A šta misliš o tome da se malko vratiš u školu, na one časove koje si "preskočio"?
Citat: Neznam kako ste zakljucili da delujem tolko nepismeno, ali osnove elektronike i elektrotehnike znam sasvim lepo jer sam zavrsio skolu za to i za mehaniku ujedno, uostalom pise mi na profilu.
[ mikikg @ 06.12.2012. 06:52 ] @
Citat: nikolapirot: Hvala na odgovorima, a interesuje me jos nesto, kada se poveze antena, na primer ovako nesto nije bitno trenutno dal radi ova sema ili ne
http://www.reconnsworld.com/transmit/simplerf.gif
Kada se poveze kroz antenu ne tece struja kolko ja vidim, pa me interesuje da li ipak struja tece kroz nju jer vidim gde se napon dovodi, al ne vidim gde se od antene odvodi?
Antena bez obzira sto ima u tom primeru samo jedan kraj, ima neku karakteristicnu IMPEDANCU na odredjenoj ucestanosti. Da ne ulazim sad u detalje posto je to prilicno komplikovana materija, ali to mozes gledati tako da usled visoke frekvencije antena sa svojom mehanickom konstrukcijom reaguje sa okolnim vazduhom i predstavlja se kao neki KOMPLEKSNI otpornik predajniku i u tom smislu je strujni krug zatvoren sa ostatkom elektronike i samim tim protice neka struja.
Opet kazem prilicno komplikovana materija (uzgred to se uci tek na fakultetima) ali ako te to interesuje nabavi knjigu "Radio Prirucnik Za Amatere i Tehnicare Dr Bozo Metzger" gde je autor sve te stvari za radio tehniku prilicno lepo objasnio sa gomilom prakticnih primera.
[Ovu poruku je menjao mikikg dana 06.12.2012. u 08:55 GMT+1]
[ zica49 @ 07.12.2012. 16:35 ] @
nikolapirot
Evo ovako rjecnikom da bi razumio...
Antena je rezonantno kolo koja je veza izmedju prijemnika/predajnika sa prostorom.
(njena uloga je da vf energiju ili taj napon izraci u prostor a u slucaju prijemnika da sto vise te energije pokupi iz prostora)....
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|