[ Boyka @ 13.08.2012. 09:05 ] @
Treba mi pomoć oko mrežnog pristupa drugom kompjuteru i njegovoj bazi...

dakle imam lap top i pc, povezani su LAN kablom preko modema, tj oba koriste isti internet...
Ono što ja hoću jeste da napravim aplikaciju koja će sa lap topa uređivati bazu koja je na PC-u?

Aplikaciju znam kako ću napraviti, ali ono što ne znam jeste kako da ih povežem... Na faksu smo imali mreže i pristupali smo drugom kompjuteru tako što smo pingovali ip i ulazili preko remote desktopa, da li bi i ovo moglo isto tako ili nekako kodom da probam otvoriti teamviewer i setovati ID?

[Ovu poruku je menjao Boyka dana 13.08.2012. u 10:39 GMT+1]
[ mish_ns @ 13.08.2012. 10:11 ] @
Da bi pristupao nekoj bazi na drugom racunaru treba ti staticka ip adresa.
Ja sam to radio preko hamachi-ja, instaliras hamachi i na jedan i na drugi racunar.
Recimo na prvom ti je baza a na drugom aplikacija. U connection string aplikacije stavis adresu prvog (baza) racunara.
To je globalno sta i kako treba. Pitaj za dalje.
POZDRAV
[ Dejan Carić @ 13.08.2012. 11:27 ] @
Nije ti potrebna statička IP adresa pa čak ni internet konekcija. Potrebno je samo da su ta 2 računara umrežena (u istom domenu).
U SQL Server Management Studiu za Server Name kucaš naziv računara i ime baze, npr. MOJ_PC\SQL2008. Ukoliko baza na tom računaru ne dozvoljava remote access, onda napraviš web servis na istom računaru gde se nalazi baza i gađaš njega umesto bazu.
[ Boyka @ 13.08.2012. 19:09 ] @
@mish_ns
Mislim da ne mora statička ip, danas sam baš preko teamviewer-a pristupao pc-u preko lap topa, a oba su na dimačkoj ip adresi, možda teamviewer sam podesi dinamičku na statičku adresu i isključi firewall, jer ništa od toga nisam morao da podešavam...

-Dejan Carić
Povezani su LAN kablom preko modema, nije problem ih i direktno povezati :)
Imam nekih neverovatnih problema sa SQL serverom, pa se služim MySQL-om, je l' moguće tako podesiti i na MySQL Workbenchu?

Ono što mi je zapravo najveći problem jeste ConnectionString, dakle kako da putanju do drugog kompjutera označim? Čini mi se da ide ime kompjutera pa dva sleša i putanja ?

[Ovu poruku je menjao Boyka dana 13.08.2012. u 21:24 GMT+1]
[ Dejan Carić @ 13.08.2012. 20:28 ] @
Da, connection string zaista može biti problem.

Kod mene je obrnuta situacija. Imam laptop koji je u mreži i na kome se nalazi baza i kojoj želim da pristupam sa drugog računara.
Laptop se zove LPT-DEJCAR.

Prvo se ulogujem na laptop kao administrator i uđem u Services (Start, Run, pa otkucaš services.msc)
Tu vidim listu svih pokrenutih servisa od SQL Server-a. Ukupno imam pokrenute 4 instance: SQL2005R4, SQL2008, SQL2008R2, SQLEXPRESS.



Zatim otvorim Visual Studio na drugom računaru i u Solution Explorer-u kliknem desnim tasterom miša na Data Connections i kliknem na Add Connection...



Za Server name otkucam ime računara i naziv SQL Server instance. U mom slučaju LPT-DEJCAR (naziv računara) \ SQL2008R2 (iz services.msc).
Unesem username i password ili jednostavno izaberem Use Windows Authentication ako moj windows user ima prava na remote računaru.
Ako je sve prošlo kako treba (dobar username i password i baza dozvoljava remote access), kada klikneš na Select or enter a database name trebao bi da dobiješ listu svih baza koje se nalaze na tom serveru. Ja sam izabrao tempdb. Kilkneš OK.



Sada u Data Connections treba da ti se pojavi nova konekcija koju smo kreirali. Desni klik i Properties. Iz Properties prozora kopiraš Connection String i to je to :)


[ Boyka @ 13.08.2012. 20:44 ] @
Citat:
Dejan Carić:
Da, connection string zaista može biti problem.

Kod mene je obrnuta situacija. Imam laptop koji je u mreži i na kome se nalazi baza i kojoj želim da pristupam sa drugog računara.
Laptop se zove LPT-DEJCAR.

Prvo se ulogujem na laptop kao administrator i uđem u Services (Start, Run, pa otkucaš services.msc)
Tu vidim listu svih pokrenutih servisa od SQL Server-a. Ukupno imam pokrenute 4 instance: SQL2005R4, SQL2008, SQL2008R2, SQLEXPRESS.



Zatim otvorim Visual Studio na drugom računaru i u Solution Explorer-u kliknem desnim tasterom miša na Data Connections i kliknem na Add Connection...



Za Server name otkucam ime računara i naziv SQL Server instance. U mom slučaju LPT-DEJCAR (naziv računara) \ SQL2008R2 (iz services.msc).
Unesem username i password ili jednostavno izaberem Use Windows Authentication ako moj windows user ima prava na remote računaru.
Ako je sve prošlo kako treba (dobar username i password i baza dozvoljava remote access), kada klikneš na Select or enter a database name trebao bi da dobiješ listu svih baza koje se nalaze na tom serveru. Ja sam izabrao tempdb. Kilkneš OK.



Sada u Data Connections treba da ti se pojavi nova konekcija koju smo kreirali. Desni klik i Properties. Iz Properties prozora kopiraš Connection String i to je to :)




Uuu svaka čast na veoma detaljnom postu, sigurno da će mi pomoći, samo da podesim sql server da mi radi... Nema veze sa temom, ali na 10 foruma sam stavljao teme i veruj mi da nisam mogao da ga podesim da radi, imao sam ranije punu 2008 verziju sql-a i izbrišem je jer sam hteo da je prebacim u C: i posle toga sam pokušao od 2005 verzije, do 2012, preko ekspresa, professional, samo managment studio itd ali džaba, posle mi se smučio MS SQL i bacio sam se na MySQL.

Hvala ti puno na pomoći..
[ mish_ns @ 14.08.2012. 06:13 ] @
Nisam dobro napisao...
Hamachi je slican teamview-eru.
U visual studio se doda konfiguracioni fajl:
app.config sa sledecim sadrzajem:
Code:
<configuration>
  <appSettings>
    <add key="connString" value="data source=IP_ADRESA;initial catalog=NAZIV_PBAZE;User id=KORISNICKO;Password=LOZINKA;charset=utf8;" />
  </appSettings>
</configuration>

I sada u kodu radis ovako:
Code:
conn = New MySqlConnection
        conn.ConnectionString = ConfigurationManager.AppSettings("connString")

        SQL = "UPIT'"

        Try
            conn.Open()
            cmd.Connection = conn
            cmd.CommandText = SQL
            myAdapter.SelectCommand = cmd
            myAdapter.Fill(myDataTable)
            conn.Close()
        Catch myError As MySqlException
            MessageBox.Show("Error Connecting to Database: " & myError.Message)
        Finally
            conn.Dispose()
        End Try

I da treba da se doda referenca na MySQLClient...
[ Boyka @ 14.08.2012. 09:39 ] @
Citat:
mish_ns:
Nisam dobro napisao...
Hamachi je slican teamview-eru.
U visual studio se doda konfiguracioni fajl:
app.config sa sledecim sadrzajem:
Code:
<configuration>
  <appSettings>
    <add key="connString" value="data source=IP_ADRESA;initial catalog=NAZIV_PBAZE;User id=KORISNICKO;Password=LOZINKA;charset=utf8;" />
  </appSettings>
</configuration>

I sada u kodu radis ovako:
Code:
conn = New MySqlConnection
        conn.ConnectionString = ConfigurationManager.AppSettings("connString")

        SQL = "UPIT'"

        Try
            conn.Open()
            cmd.Connection = conn
            cmd.CommandText = SQL
            myAdapter.SelectCommand = cmd
            myAdapter.Fill(myDataTable)
            conn.Close()
        Catch myError As MySqlException
            MessageBox.Show("Error Connecting to Database: " & myError.Message)
        Finally
            conn.Dispose()
        End Try

I da treba da se doda referenca na MySQLClient...


Povezao, hvala obojici. :)
Ja radim u C#.net i Javi, ali ostao sam sokiran koja je slicnost C#-a i VB-a...
Tema moze pod kljuc. :)

[Ovu poruku je menjao Boyka dana 14.08.2012. u 10:51 GMT+1]