[ Lazoman @ 13.08.2012. 14:13 ] @
Zeleo bi da saznam kako ustvari provajder poput SBB ogranicava brzinu svojim korisnicima, da li oni to rade tako sto posalju impuls na korisnicki modem i time ogranice kolicinu protoka ili se to sasvim drugacije desava...molim one koji su upuceni da odgovore i razrese me dileme... :)
[ dragansar @ 13.08.2012. 15:00 ] @
Modem bi trebao da sluzi kao L2 veza korisnika do NAS-a Network access server
I sad nezavisno dali je to modem, sto je slucaj kod kablovskog i adsl-a ili je neka wireless kartica ili nesta trece...to su klientski uređaji koji ostvaruju L2 (layer 2 vezu) do NAS servera koji se nalazi negdje u infrastrukturi provajdera....i taj dio hardvera u stvari radi ogranicenje korisnika.
Korisnik kroz modem ili vec sta ostvaruje neku od veza PPP, PPPoE, PPTP, DHCP itd...i kao takav bude autentifikovan na isti.
NAS sa druge strane prema provajderu koristi RADIUS protokoli i komunicira sa Radius serverom oko toga kome ce dati koju brzinu, adresu i sve ostale parametre koji su potrebni.
Ovo bi trebao da bude princip koji koriste svi provajderi, koliko ja znam :D...ako si uopste ovo pitao ;)
E sad "kako SBB ogranicava svoju brzinu korisnicima" je u stvari jos jedno pitanje koje ja nebi znao da odgovorim...

Npr Mtel u RS-u ogranicava pakete na najsiroviji moguci nacin...tipa kad vam je veza 95% iskoristenja pocinjete da gubite pakete prema internetu i ako nemate uvid u trenutni bandwidth onda pocnete sumljati da nesto nije u redu sa vezom jer se ista tako ponasa...tj gubi pakete i sl.
Kod ogranicenja se koristi Queuing and Shaping i jos mnogo Fine-tuning-a...e sad to bi mi morali znati da bi odgovorili na drugi smisao pitanja :)
[ Lazoman @ 13.08.2012. 15:20 ] @
Vidim da su pronasli nacin flesovanja EPC2100R2 SBB-ovog modema, samo ne kontam svrhu ako oni vec to hardverski ogranicavaju nekim njihovim udaljenim uredjajima, sta bi mi tim flesovanjem dobili? administratorske privilegije? ali sta sa njima?
[ markovm @ 13.08.2012. 15:21 ] @
Citat:
Lazoman:
Zeleo bi da saznam kako ustvari provajder poput SBB ogranicava brzinu svojim korisnicima, da li oni to rade tako sto posalju impuls na korisnicki modem i time ogranice kolicinu protoka ili se to sasvim drugacije desava...molim one koji su upuceni da odgovore i razrese me dileme... :)


Modem u toku bootovanja preuzima tftp-om konfiguracionu datoteku u kome su mu definisani izmedju ostalog i parametri brzine u download i upload smeru.


Poz,
Milenko.
[ dragansar @ 13.08.2012. 15:34 ] @
Citat:
markovm:
Citat:
Lazoman:
Zeleo bi da saznam kako ustvari provajder poput SBB ogranicava brzinu svojim korisnicima, da li oni to rade tako sto posalju impuls na korisnicki modem i time ogranice kolicinu protoka ili se to sasvim drugacije desava...molim one koji su upuceni da odgovore i razrese me dileme... :)


Modem u toku bootovanja preuzima tftp-om konfiguracionu datoteku u kome su mu definisani izmedju ostalog i parametri brzine u download i upload smeru.


Poz,
Milenko.

Imaju li neke prednosti tim nacinom?
[ Lazoman @ 13.08.2012. 15:36 ] @
Citat:
dragansar:
Citat:
markovm:
Citat:
Lazoman:
Zeleo bi da saznam kako ustvari provajder poput SBB ogranicava brzinu svojim korisnicima, da li oni to rade tako sto posalju impuls na korisnicki modem i time ogranice kolicinu protoka ili se to sasvim drugacije desava...molim one koji su upuceni da odgovore i razrese me dileme... :)


Modem u toku bootovanja preuzima tftp-om konfiguracionu datoteku u kome su mu definisani izmedju ostalog i parametri brzine u download i upload smeru.


Poz,
Milenko.

Imaju li neke prednosti tim nacinom?



Ovo i mene zanima, jer onda se flesovanjem skida ogranicenje down/upload brzine...
[ pajaja @ 13.08.2012. 15:40 ] @
Prednosti u odnosu na sta tacno mislite? Svaki DOCSIS modem preuzima konfiguraciju preko TFTP-a pri registraciji.
Citat:
Ovo i mene zanima, jer onda se flesovanjem skida ogranicenje down/upload brzine...

Ne skida se naravno.
[ Lazoman @ 13.08.2012. 15:45 ] @
Citat:
pajaja:
Prednosti u odnosu na sta tacno mislite? Svaki DOCSIS modem preuzima konfiguraciju preko TFTP-a pri registraciji.
Citat:
Ovo i mene zanima, jer onda se flesovanjem skida ogranicenje down/upload brzine...

Ne skida se naravno.



Pa koja je svrha onda ??
[ Shadowed @ 13.08.2012. 15:54 ] @
Pa da oni koji misle da ce skinuti pocnu da misle da su skinuli :)
[ pajaja @ 13.08.2012. 16:14 ] @
Citat:
Pa koja je svrha onda ??

Pa ako si pod flashovanjem mislio instaliranje haxorware-a, svrha je da omoguci pristup opcijama koje obican modem ne dopusta, koje ce eventualno moci da se iskoriste za 'skidanje' ogranicenja.


Ako ti ne znas sta ces sa tim, to ti onda verovatno ne treba. Sa druge strane ako si mislio da ovde dobijes uputstva kako da sve to uradis, da li ti je palo na pamet da neko od nas ovde radi kao network admin u SBBu i da obzirom da si ostavio svoj IP (pored interesovanja za kradju usluge) vec zna tvoje korisnicko ime/broj ugovora itd?
[ dragansar @ 13.08.2012. 16:18 ] @
Citat:
pajaja:
Prednosti u odnosu na sta tacno mislite? Svaki DOCSIS modem preuzima konfiguraciju preko TFTP-a pri registraciji.
Ne skida se naravno.

A kablovski je u pitanju :) ja sve kontam ADSL

[ Lazoman @ 13.08.2012. 16:33 ] @
Citat:
pajaja:
Citat:
Pa koja je svrha onda ??

Pa ako si pod flashovanjem mislio instaliranje haxorware-a, svrha je da omoguci pristup opcijama koje obican modem ne dopusta, koje ce eventualno moci da se iskoriste za 'skidanje' ogranicenja.


Ako ti ne znas sta ces sa tim, to ti onda verovatno ne treba. Sa druge strane ako si mislio da ovde dobijes uputstva kako da sve to uradis, da li ti je palo na pamet da neko od nas ovde radi kao network admin u SBBu i da obzirom da si ostavio svoj IP (pored interesovanja za kradju usluge) vec zna tvoje korisnicko ime/broj ugovora itd?



Ma ne bre kakvo flesovanje, znam da se za to moze zaglaviti u zatvoru ili dobiti poveca novcana kazna, nego me samo zanimalo, ne planiram nista, vec samo zelim da znam kako sve to funkcionise, bez ikakve zle namere. :) Inace student sam telekomunikacija i volim da znam dosta o mrezama, uredjajima i stvarima vezanim za njih. Nemoj me odma hapsit! :)
[ technotize @ 13.08.2012. 23:35 ] @
Citat:
dragansar:
Imaju li neke prednosti tim nacinom?

Imaju (u pomenutom slucaju SBB-a, odnosno kablovskog pristupa Internetu), jer se onda tvoj modem bavi ogranicavanjem brzine i to na onu vrednost koju je procitao iz config fajla koji je skinuo pri boot-ovanju sa TFTP servera kablovskog provajdera. Zato CMTS ruter ne mora da bude jos skuplji, da ima velike bafere i pamti poslednjih n paketa od svakog modema (kad bi on radio ogranicenje brzine), nego je jednostavniji, a taj posao oko ogranicavanja brzine kazem prepusta kablovskim modemima.

To je prednost. A mana je ocigledno da ako neko uspe da "kaze" modemu 'e to ogranicenje koje pise u config fajlu sa TFTP servera, aj ti to batali i gruni maksimalni protok koliko zica (koaksijalna) izdrzi'. Time recimo platis najjeftiniji paket (lupam 1Mbps download-a), a modifikacijom firmware-a modema ostvaris oko 50Mbps protok (za DOCSIS 2) ili n puta vise (za DOCSIS 3). Eto za Motorola modeme je popularan taj hax0rware firmware.

Pod jedan, ako probas to zaobilazenje ogranicenje brzine, to nije legalno. A pod dva, ako nisi iskusan to je polu-teze da se uradi (JTAG kablovi i softver sa dosta varijanti) i mozes da zaglavis ("brick"-ujes) svoj modem koji si legalno dobio od svog kablovskog operatera uz placeni paket. Nekad mogu da se odglave.

Samo postoje pokusaji zastite i od toga. Lepo u njihovom centru vide da vuces vise nego sto je tvoj placeni paket. Pa mogu da traze i da su neki digitalni sertifikati obavezni da bi se registrovao na mrezu, pa mogu i da periodicno ispituju tvoj modem koja mu je verzija firmware-a i fabricke MAC adrese (mada se i ovo daje spoof-ovati ili kopirati).

itd. citajte na sbhacker-u (forum). tu ima neki nas lik, Rajko Stojanovic (rajkosto), koji je valjda vecim delom i napisao hax0rware.

pozz
[ Aleksandar Đokić @ 14.08.2012. 06:10 ] @
interesantno predavanje na temu:

http://www.youtube.com/watch?v=knEFeG5CgOU

[ B3R1 @ 14.08.2012. 13:12 ] @
Citat:
Lazoman:
Ma ne bre kakvo flesovanje, znam da se za to moze zaglaviti u zatvoru ili dobiti poveca novcana kazna, nego me samo zanimalo, ne planiram nista, vec samo zelim da znam kako sve to funkcionise, bez ikakve zle namere. :) Inace student sam telekomunikacija i volim da znam dosta o mrezama, uredjajima i stvarima vezanim za njih. Nemoj me odma hapsit! :)


Bila je jedna slicna tema na ovom forumu, evo bas ovde:

http://www.elitesecurity.org/t434765

Pa pogledaj kad imas vremena. :-)