[ rsinisa @ 18.08.2012. 08:53 ] @
Imam zahtev da se jednim uredjajem upravlja pomoću SMS-a, uredjaj ima nekih 8 modova rada što znači da poruke mogu unapred da budu poznate, da li će da budu cifre od 1 do 8, slova od A do H, ili bilo kojih 8 unapred poznatih kombinacija, sasvim je svejedno. Pošto je bitna brzina realizacije zanima me postoji li neki takav modul koji ne treba nešto preterano da se programira, inicijalizuje, analizira poruka i sl., već koji bi imao serijski il paralelni izlaz, pa kad mu stigne poruka on pošalje na ser. port, ili na paralelnom zauzme odgovarajuća stanja koja bi ja posle pokupio sa MCU. U obzir dolaze i rešenja iz "kućne radionice", tj. nekog od članova foruma i sl. ako ima tako nešto već razvijeno. Potrebno je rešenje koje se lako realizuje u većem broju komada, ako se sve to pokaže dobro na terenu.

Pozdrav.
Sinisha
[ HeYoo @ 18.08.2012. 14:22 ] @
Mislim da stariji mobilni telefoni imaju serijski interfejs pa mozes citati poruke i tako to. S obzirom da ih mozes lako i jeftino nabaviti mislim da ce ti to raditi posao.
[ bogdan.kecman @ 18.08.2012. 16:06 ] @
Citat:
rsinisa:
Potrebno je rešenje koje se lako realizuje u većem broju komada, ako se sve to pokaže dobro na terenu.


uzmes gotov GSM modul. Imas "skupe" u mikroe-u i imas dosta jeftinije u seeed-u ili jos jeftinije u ITead-u (jedino oni traze paypal) i naravno uvek je tu SparkFun (normalne kreditne rade, normalno salju za jugu)

To sve sljaka super, imas sigurno odakle da kupis za sledecu turu kad ti zatreba, testirano ovo ono ... ali nije jeftino .. bez nekih 50tak dolara za modu nista...

e sad, ako oces da se drndas, juris polovne eriksone na limundu, ima fora kako da se okacis na neke telefone (eriksoni su jednostavni jer pricaju cist uart, nokie su nezgodne jer pricaju smbus pa ti treba jos jedan pic da konvertujes 232 u smbus ali imas i za to seme, neki samsunzi isto pricaju rs232...) i onda da pricas sa njima ... fora tu je resavanje napajanja istih telefona (mora se okacis umesto baterije), sorsovanje telefona sutra kad ti treba jos jedan uredjej i slicno ... ali je cena 3-5 puta niza (polovni tel kupis za 500-1000din) .. dal mozes da prodas uredjaj u kome cuci rasturen mobilni - ne znam :D ... ali ..

[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 18.08.2012. u 20:42 GMT+1]
[ goran_68 @ 18.08.2012. 18:25 ] @
Mogu i simensovi telefoni pored ericsona ali ti je to lose resenje s obzirom da je neprofesionalno ako to prodajes nekome. Ja sam radio neke sitnice tako, ali za sebe.

Moj predlog ti je SIM900 modul sa itead:

http://imall.iteadstudio.com/im120525010.html

Jeftin je, koliko vidim imas i napajanje na ploci a posto je breakout board ne moras da se zezas sa lemljenjem.

Koristio sam SIM340 i mogu ti reci da je OK. Koliko znam to simcom vise na radi vec gura ovaj SIM900. Moze i neki Telit. Kvalitet je OK ali su skuplji.
[ yt1nvs @ 18.08.2012. 18:33 ] @
ja sam to pravio vrlo cesto sa siemens mob. c35 ili m35,radi to ok i dan danas jedino sto nema text format sms vec pdu pa malo komplikovanije formirati sms poruke.Inace modemi deluju profesionalnije radio sam par dojava i kontrola sa sim900.
[ rsinisa @ 18.08.2012. 19:49 ] @
Drugari, hvala vam za info, ali došlo je do pojave poznate u narodu kao "pokvareni telefon". Elem, naručilac, stariji čovek van SD, objasnio je svom poslovnom prijatelju u SD, a on je preneo meni da je potrebno da kontrola bude pomoću SMS-a. Danas sam se video sa naručiocem koji mi je odštampao email osobe koja je od njega naručila proizvod, a u njemu piše da je potrebno kontrolu uredjaja ostvariti putem GPRS-a. A koliko je meni poznato, to je tek zaHebancija.
Inače, rešenje sa mob. telefonima nije prihvatljivo, ipak to treba da izgleda profi.
Ako je neko odradio nekada kontrolu pomoću GPRS-a neka mi se javi na PP jer, kažem, koliko je meni poznato, stvar uopšte nije jednostavna, pa je bolja lična komunikacija, biće brže.

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 18.08.2012. 19:53 ] @
vecina nema plain txt za sms ali pdu format dekoder imas source na svim mogucim jezicima napisan vec 200 puta tako da ne verujem da je to neki problem :D

itead ima definitivno najjeftiniji modul ali zahteva paypal, jos nisu uveli klasicne kartice.. ako se gledaju "prodavnice" ...

sta je fora, ako se pogleda ebay, ima modula za $6 pa do $30!!!

na primer

$35, industrial siemens modem
http://www.ebay.com/itm/SIEMEN...main_0&hash=item2c65564fb9

$25, voice + sms
http://www.ebay.com/itm/GSM-TC...main_0&hash=item3f14c60f7b

$12, ima i gprs
http://www.ebay.com/itm/SIEMEN...main_0&hash=item3f08290342

$6, WTF ?! WAVECOM P3203A (gsm, gprs, sms...)
http://www.ebay.com/itm/WAVECO...main_0&hash=item3cc8f6d105

e sad, sa ebay je uvek zezanje, oce li ih biti sutra, dal ima dokumentaciju, kako se koristi ... ali ko ima vremena i hoce da se zeza ...

Kome nije muka da sam pravi PCB (a ako ga vec pravis za svoje projekat...) i ko se ne boji malo smd-a, uzmes direkt SIM900 modul za $17
http://www.ebay.com/itm/SIM900...main_0&hash=item2a182ca931

tako da, zavisno od vremena .. mozda je telit iz mikroelektronike sa primerima i easy plocom na koju se zabode najjeftinije resenje posto ce da proradi "odma" a ako slucajno nece mikroe podrska je tu da pomogne da bude odma... pare nisu uvek jedino merilo "skupoce" ... no to je vec na op-u da odluci
[ ZAS011 @ 18.08.2012. 20:32 ] @
Tehnicka podrska Meeeee je u zadnje vreme nesto qr.. , bagovita, tako da od toga slaba vajda (barem se tako da zakljuciti po stanju na nji'ovom vorumu.
[ goran_68 @ 18.08.2012. 20:37 ] @
Nije tolika zajebancija jer je TCP/IP stack uglavnom implementiran na GSM modulu tako da se ti obracas modulu funkcijama viseg nivoa i cekas odgovor od njega. Pogledaj neki datasheet od SIM900 i bice ti jasno.
[ bogdan.kecman @ 18.08.2012. 20:57 ] @
za gprs odma mozes da zaboravis "stare telefone" :)

Ja bi ti (zbog brzine) preporucio http://www.seeedstudio.com/dep...hield-p-779.html?cPath=132_134

to je klasican SIM900 na arduino shield pcb-u

pogledaj ovde: http://www.seeedstudio.com/wiki/index.php?title=GPRS_Shield_v0.9b
imas brdo informacija o njemu, slike sa svih strana...


onda pogledaj: http://www.seeedstudio.com/wiki/Seeeduino_Stalker_v2.1

on je kao arduino kompatibilna platforma na koju mozes da zabodes GPRS SHIELD od malopre (ti ovu celu platvormu mozes da napravis sam sa svojim mcu-om po zelji, npr sa picom i basicom), ono sto je korisno je primeri koji postoje za ovu platformu a koji pricaju sa onim shieldom i koriste gprs (pogledaj taj wiki trebalo bi da su primeri tu)



dalje pogledaj: http://www.libelium.com/squidb...for_Arduino_%28Hilo_-_Sagem%29

Code:

/* 
 *  ------Arduino connection to the internet using GPRS shield from Libelium------ 
 * 
 * 
 * 
 *  Copyright (C) 2009 Libelium Comunicaciones Distribuidas S.L. 
 *  http://www.libelium.com 
 * 
 *  This program is free software: you can redistribute it and/or modify 
 *  it under the terms of the GNU General Public License as published by 
 *  the Free Software Foundation, either version 2 of the License, or 
 *  (at your option) any later version. 
 * 
 *  This program is distributed in the hope that it will be useful, 
 *  but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of 
 *  MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the 
 *  GNU General Public License for more details. 
 * 
 *  You should have received a copy of the GNU General Public License 
 *  along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>. 
 * 
 *  Version:           0.1 
 *  Design:            Marcos Yarza
 *  Implementation:    Marcos Yarza
 */ 

  
int onModulePin = 2;                  // the pin to switch on the module (without press on button) 


void switchModule(){                  // Funtion to switch the module ON
  digitalWrite(onModulePin,HIGH);
  delay(2000);
  digitalWrite(onModulePin,LOW);
}


void setup(){

  pinMode(onModulePin, OUTPUT);
  Serial.begin(19200);              // the GPRS baud rate
  switchModule();                    // swith the module ON
 
  for (int i=0;i<2;i++){             // Wait 20 sec for connection
    delay(10000);                        
  } 
  
   Serial.println("AT&k3");
   delay(1000);
   Serial.print("AT+KCNXCFG=0,");
   Serial.print(34,BYTE);
   Serial.print("GPRS");
   Serial.print(34,BYTE);
   Serial.print(",");
   Serial.print(34,BYTE);
   Serial.print("internetmas");
   Serial.print(34,BYTE);
   Serial.print(",");
   Serial.print(34,BYTE);
   Serial.print(34,BYTE);
   Serial.print(",");
   Serial.print(34,BYTE);
   Serial.print(34,BYTE);
   Serial.println();
   delay(1000);
   Serial.println("AT+KCNXTIMER=0,60,2,70");
   delay(1000);
   Serial.println("AT+KCNXPROFILE=0");
   delay(1000);
   Serial.println("AT+CGATT=1");
   delay(1000);
   Serial.print("AT+KTCPCFG=0,0,");
   Serial.print(34,BYTE);
   Serial.print("www.google.com");
   Serial.print(34,BYTE);
   Serial.println(",80");
   delay(1000);
   Serial.println("AT+KTCPCNX=1");
   delay(7000);
   Serial.println("AT+KTCPSND=1,18");
   delay(2000);
   Serial.println("GET / HTTP/1.0");
   Serial.print(10,BYTE);
   Serial.print(13,BYTE);
   Serial.print("--EOF--Pattern--");
   delay(2000);
   Serial.println("AT+KTCPRCV=1,807");
   delay(1000);
   Serial.println("AT+KTCPCLOSE=1,1");
   delay(1000);
   
}

void loop(){
  
 
}


kao sto vidis nije neka komplikacija, samo prodji sve AT komande

[ goran_68 @ 18.08.2012. 21:04 ] @
Racunaj jos da modul kojim upravljas treba da ima staticku ip adresu koju uzmes kod nekog od provajdera. To placa narucilac posla samo da znas da mu objasnis.
[ rsinisa @ 18.08.2012. 21:27 ] @
Meni je drugar nešto objašnjavao oko toga, ali pošto ja sa mrežama i svim tim konekcijama ne stojim nikako, jel ima negde na netu neki tutorijal?
Ceo princip je sledeći: kupac hoće da upravlja iz jednog centra sa nekoliko ovakvih uredjaja, tj. da im šalje jednu od nekoliko unapred definisanih komandi, stvar olakšava što bi svi trebalo da prime istu poruku u jednom trenutku. Znači, pošalje se poruka ili paket (kako se to već zove u GPRS terminologiji), moja elektronika primi poruku i kontroliše ostatak uredjaja koji odradi jedan ciklus, staje i čeka sledeću poruku koja može da stigne tek za nekoliko dana.
Drugar mi je objasnio otprilike da je potrebno imati web server i da su potrebne posebne SIM kartice, i da se tu valjda stalno ovi uredjaji javljaju centrali da bi održali konekciju, a da prvu konekciju ostvaruje web server prozivanjem modula ili tako nešto. To je sve za mene potpuno nepoznato pa sam verovatno nešto i pobrkao i zato bi mi odgovarao neki tutorijal odn. objašnjenje kako bi sve to trebalo principijelno da radi, ali i detalji bi bili jako korisni :).

Pozdrav.
Sinisha
[ goran_68 @ 18.08.2012. 21:38 ] @
Ako se uredjaji stalno javljaju centrali i ide neki saobracaj ide i racun pa to nije resenje. On treba da zakupi opseg adresa kod provajdera u zavisnosti od toga koliko ima uredjaja. Sa centralne lokacije proziva jedan po jedan po adresi. Komunikacija je kao i svaka druga. Zamisli da radis RS485. Ti cak neces ni videti TCP/IP protokol jer si serijskom vezom nakacen na GSP/GPRS modul. Ostatak komunikacije te ne interesuje osim mozda iz radoznalosti.
[ goran_68 @ 18.08.2012. 21:47 ] @
Evo kako izgleda to sto ti treba da radis:

http://www.geneko.rs/srb/proizvodi/terminal_spark.htm

[ rsinisa @ 18.08.2012. 22:16 ] @
Da, to mi treba, pozvaću ih i ako cena nije preterana, onda sam završio posao.
Nego, Gorane, daj ti meni tvoj broj telefona na PP pa da te pozovem, ima par detalja koji mi nisu jasni pa bih da popričamo malo na tu temu.

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 18.08.2012. 22:52 ] @
pazi samo koja su ti vremena odziva bitna, ako ti je vreme odziva od sat vremena tamo vamo ok onda mozes da ti prozivas neki server svakih sat vremena sa svakog uredjaja.

prednost
- ne moras da imas staticki ip na uredjaju sto znaci d amozes da koristis "koju god gsm karticu oces" u da ih menjas kako ti dune
- uredjaj moze da se "ugasi" na sat vremena i tek posle cukice da se upali (sam sebe probudi nekim wd-om) proveri dal ima posla, ako ima odradi pa se zagasi, ako nema zagasi se na narednih cuku

mana
- moras da imas server na internetu (neki server negde koji tera neki tvoj servis, to treba da se odrzava, napise sw za to ..)
- nesto sitno veci saobracaj nego u varijanti bez servera
- kasnjenje. ako ti proveravas "dal ima posla" na sat vremena znaci da mozes da imas i sat vremena delay od zadate naredbe do izvrsenja

ova druga varijanta koju kolega spominje je varijanta koju ja nikad ne volim posto mora se drndas sa operatorima ali generalno

prednost
- kasnjenje je minimalno
- minimalni traffic preko gprs-a

mana
- uredjaj mora non stop da bude upaljen (ako ne ceo uredjaj ono bar gps modul) da bi slusao na poruke
- drndanje sa operatorima i dodatne cene za specijalne usluge (vpn, staticne ip adrese etc etc)

sad sve zavisi od potreba ... koliko para, koliko struje ... kapiram da su sprave mobilne pa je struja znacajna posto danas uglavnom de imas struju mozes da imas i fixni net .. ako su sprave mobilne mozda su u nekom kamionu pa ima struje koliko oces (veliki akumulatori, motor koji ne zna sta je dosta..) pa je onda druga varijanta zanimljivija dok je mzoda u pitanju neki device usiven u postarovu kapu pa je potrebno da ga zapne sa 2kV zato sto su provalili da je osasavio nekoga za stotinjak paketa ...

[ rsinisa @ 18.08.2012. 23:08 ] @
Potreban je što brži odziv, verovatno da nije prihvatljivo kašnjenje više od par sekundi. Uredjaj se montira gde ima struje, a baterijsko napajanje nije opcija jer postoji 3-fazni motor od 5,5 kW.

Pozdrav.
Sinisha
[ newtesla @ 18.08.2012. 23:27 ] @
Ako se ne varam - modul Fidra GSM, koji može da se kupi kod Master-a ima mogućnost zadavanja komandi SMS-om: za detalje sutra, večeras sam malo cirke :) mislim da prihvata 7 brojeva SMS-a, sa sve skupa 3 izlaza: gotov modul, napajanje +12V, cifra nešto oko 100 jura.
[ bogdan.kecman @ 18.08.2012. 23:45 ] @
Citat:
rsinisa:
Potreban je što brži odziv, verovatno da nije prihvatljivo kašnjenje više od par sekundi. Uredjaj se montira gde ima struje, a baterijsko napajanje nije opcija jer postoji 3-fazni motor od 5,5 kW.


onda nemas bas izbora, mora staticki ip a za struju nemas problem :)
[ goran_68 @ 19.08.2012. 06:38 ] @
Korisno bi bilo imati informacije sta se dogadja na lokaciji (npr. alarmi, aktivirana prekostrujna zastita motora, lopovi odneli motor itd.) pa uredjaj na udaljenoj lokaciji treba da ima mogucnost da se obrati centrali ukoliko ima potrebe. Dakle, komunikacija treba da bude dvosmerna.
[ newtesla @ 19.08.2012. 07:01 ] @
I tako nešto nudi ova Fidra koju sam pomenuo: 3 ulaza, 3 izlaza: dovedeš mu +12 na ulaz1 = on šalje poruku br1, ulaz2 = sms2, ulaz3 = sms3... pošalješ mu poruku br1 = on pusti +12 na izlaz1, 2=2, 3=3.

Uređaj se koristi za kontrolu alarmnih centrala Paradox, DSC, Bentel, itd... neverovatno stabilan u radu; ne reaguje na pogrešno formatirane poruke, i reklame: briše poruke posle akcije, i nije mi nikada zablokirao sa Telenor i Telekom karticama (ono jednom sa VIP karticom je bio i problem sa signalom na lokaciji) - a brzina = onoliko koliko je potrebno SMS-u da stigne.

======

Osim što se uopšte ne zove Fidra, nego beše GSMvox - ako zoveš, tražiš GSM javljač.
[ rsinisa @ 19.08.2012. 11:04 ] @
@newtesla
Izvini, ja sam kriv što nisam otvorio novu temu već ostavio staru jer je u medjuvremenu došlo do promena, potrebna je GPRS veza pa si nenamerno "obmanut".

@goran_68
Pa kad naručilac, ovaj iz SD Palanke ili ne zna ili neće da kaže više detalja, ni ja ne znam sve, da li zato što iz nekog razloga krije podatke ili je i njmu dostavljen nepotpun ili nejasan zahtev, ali mislim da povratna informacija nije bitna.

@bogdan.kecman
OK, ako nema izbora, onda bar znam u kom pravcu treba da idem, to je jedina dobra strana kad imaš samo jednu opciju :).

Pozdrav.
Sinisha
[ rsinisa @ 19.08.2012. 15:55 ] @
Čuo sam se sa Šćepom i Nebojšom Pejčićem i mnoge stvari su mi sada jasnije. Nebojša ima prilično veliko iskustvo sa tim mobilnim tehnologijama i njegov je stav da GPRS nije uopšte pogodan za kontrolu, jedino za prikupljanje podataka (data logging). Za kontrolu preporučuje SMS tako da ću ja da se čujem sa naručiocem, a vama svima hvala na ućešću u temi, mnogo sam naučio iako nisam ništa radio :)

Pozdrav.
Sinisha
[ pisac @ 20.08.2012. 13:51 ] @
Jedno pitanje: Zašto GPRS nije pogodan za kontrolu?

Meni je upravo takav zahtev iskrsao ovih dana.
[ goran_68 @ 20.08.2012. 14:29 ] @
Cena. Bas zbog potrebe da imas staticku adresu uredjaja na udaljenoj lokaciji a to se placa provajderu. Ovako placas samo SMS.
[ pisac @ 20.08.2012. 21:26 ] @
Citat:
goran_68: Cena. Bas zbog potrebe da imas staticku adresu uredjaja na udaljenoj lokaciji a to se placa provajderu. Ovako placas samo SMS.


Da, ali ako se uređaj javlja redovno serveru onda to nije problem.

Meni bi trebalo takvo rešenje: periodično javljanje preko HTTP (GET) na adresu servera (preko serijskog porta, AT komande gsm gw-a), i nezavisno primanje komande možda isto preko HTTP-a (a može i neki izmišljeni protokol samo za tu namenu). Jedna jedina komanda koja aktivira relej na nekoliko sekundi.

Postoji li neko jednostavno (polugotovo) rešenje za to što mi treba, koje bih eventualno po potrebi softverski dorado? Ili možda neko od vas ima neku (skromnu) komercijalnu ponudu?
[ goran_68 @ 20.08.2012. 22:09 ] @
Mozes na centralnoj lokaciji da podignes web ili ftp server i da koristis neki od besplatnih dyndns servisa da bi uredjaji na udaljenim lokacijama znali koga da gadjaju. Kad uspostave konekciju i proslede podatke (npr. neki log sa lokacije) mogu da zatraze sa servera neki komandni fajl u kome ce im se reci kada sledeci put da se jave, sta da salju i sl... Za sve ovo ti ne trebaju staticke adrese. Medjutim, ukoliko prozivas udaljene uredjaje u proizvoljnim intervalima vremena i ocekujes od njih brzu reakciju onda ti treba staticka adresa za uredjaj na udaljenoj lokaciji. I jos nesto takodje bitno je dostupnost i kvalitet gprs signala.
[ rsinisa @ 20.08.2012. 22:30 ] @
Da, baš tako, ako hoćeš brzi odziv i sigurnu vezu neophodan je VPN, ali pored toga bitan je i kvalitet signala. Kako mi reče Nebojša, ako je signal jačine ekvivalentan signalu 2 crtice na telefonu, uspešnost prenosa je svega 30%. Ima tu još sitnica, ali ovo je najbitnije, bar za mene.

Pozdrav.
Sinisha
[ pisac @ 20.08.2012. 23:37 ] @
Što se mene tiče ja imam servere i to nije problem. Oni će ujedno i slati komande.

Problem je mikrokontrolerski uređaj koji će se javljati serveru sa svojom identifikacijom, recimo nešto kao (primer iz shell skripte):
(sleep 0.4; echo -e "GET /prijava.php?id=0001 HTTP/1.0\nhost: $sajt\n\n"; sleep 0.1) | telnet $host $port

i time otkriti svoju IP adresu koja će biti ubačena u bazu servera. Onda server kada zatreba pošalje komandu uređaju.

Problem je doduše tu i NAT kod provajdera... moja iskustva sa Telenorom su takva da dobijam NATovanu (1:1) inernu adresu, a kroz taj NAT mora stalno da se šalje keepalive da bi paketi stizali i u "kontra" smeru.
[ ZAS011 @ 21.08.2012. 09:06 ] @
Ne moraš stalno da šalješ "keep alive" pakete, dovoljan je povremeni PING servera od strane mikrokontrolera. Jedini uslov je da ti server ima statičku IP.
Tako rade i neke ozbiljne mašine koje održavam a u sebi vrte neki RH Linux i u sebi imaju GRPS modem.
[ hjasko @ 22.08.2012. 21:31 ] @
Pozdrav !


Ovih dana sam mislio preko ebaya da naručim jedan uređaj za kontrolu preko sms poruka i koji će imati par in i out ulaza odnosno izlaza kojim bi se pomoću AT komandi upravljalo sa zadatog broja (ili više njih).Međutim zanima me,pošto imam praktičnu potrebu za tim,da li se na nekom od modula koji su prije spomenuti,koji se mogu nabaviti preko ebaya, može "prikopčati" i uređaj za VOICE (glasovno) obavještavanje kao što je to riječ o alarmnim uređajima (konkretno PARAVOX VD710 ili neki njemu sličan) pa da se taj uređaj iskoristi i za tu svrhu ? Konkretan primjer recimo da na određeni broj taj DIALER pozove i kaže recimo MOTOR JE UGAŠEN ili nešto slično,što bi se pomoću NO/NC ulaza na tom uređaju ranije programiralo ... Ne vidim konkretno način za prikopčavanje RJ11 ili nekog drugog konektora,osim RS232,na tim uređajima pa me zanima da li na RS232 postoji mogućnost da se glasovno poveže taj uređaj tj.da to služi kao neki phone emulator ?


HJasko
[ yt1nvs @ 22.08.2012. 23:55 ] @
U principu bi moglo ako ti modemi imaju mic in (naravno prilagoditi nivo audio signala sa voice modula).Oni koje sam ja koristio imaju SIM900 i neki SIMCOM,trebalo bi da i ti modemi imaju mic,sp,i sl kao mobilni telefoni.Znaci kad se npr. ugasi motor modem pozove neki tel.broj i pusti zvucnu poruku sve to naravno kontrolise neki MCU.
[ hjasko @ 23.08.2012. 08:07 ] @
Aleksandre,hvala na brzom odgovoru ... Nisam siguran da bi ovaj Paradox uređaj (Paravox VD710) ili bilo koji drugi uređaj radio kako treba preko tog modula jer oni zahtijevaju telefonsku liniju a ovdje bi,po meni,prije se mogao računar ili neki drugi uređaj za zvučnom karticom i slično prikopčati (AUDIO OUT i slično) ... Konkretno namjeravao sam sledeći uređaj uzeti (jedan od dva sledeća) :

http://www.ebay.com/itm/GSM-TC...main_0&hash=item3f14c60f7b

http://www.ebay.com/itm/SIEMEN...main_0&hash=item2c65564fb9


Namjena uređaja bi bila daljinska kontrola uređaja (resetovanje,stanje struje i slično) a ovaj uređaj za glasovno pozivanje bi bio dopuna kao zaštita objekta tj. kada bi neko ušao u prostoriju gdje se ta tehnika nalazi da putem unaprijed snimljene poruke pozove jedan od ranije određenih brojeva i tom prilikom saopšti snimljenu poruku tipa U objekat je neko ušao i slično ... Namjena tih uređaja je lokalni radioamaterski repetitor,wireless mreža i slično,znači bez zarade,tako da bi skuplja investicija bila upitna (znam za takve uređaje od par stotina EUR :-( ) ...


HJasko
[ rsinisa @ 17.10.2012. 11:57 ] @
Ova tema je početa pre 2 meseca i bilo je, jelte, hitno, medjutim poručilac je tek sad odgovorio na moju ponudu, tačnije postoje novi zahtevi, ali ja sam u medjuvremenu ušao u neke poslove tako da sad nemam vremena za to. Ako je neko zainteresovan da odradi ovaj posao neka mi se javi što pre na PP, a ja ću tamo da dam sve detalje koji su meni poznati, kao i telefon naručioca. Naravno, neka se jave samo ozbiljni koji misle da mogu da odrade posao.

Pozdrav.
Sinisha
[ Žerajić @ 17.06.2014. 11:10 ] @
Je li neko radio aplikaciju na SIM900 bez mikrokontrolera? Da recimo čita SMS i upravlja nekim GPIO.
[ bogdan.kecman @ 17.06.2014. 12:35 ] @
mcu kosta 1-2$ ?! cemu se drndati bez mcu-a
[ Žerajić @ 17.06.2014. 13:44 ] @
Radim jedan uređaj za druga pa mi se ne isplati da projektujem štampu. Pokušaću da spustim sve na SIM900, ako se ne bude dalo onda ću nabudžiti neki kontroler.
[ magicstar @ 18.06.2014. 07:52 ] @
Gospodine Zerajicu,

moj ti je savet da uzmes evaluacionu plocicu STM32F3DISCOVERY i da povezes sa evaluacionom plocicom SIM900 modema.
Inace, imam i ja jednog na poslu koji ima ozbiljnih problema sa programiranjem pomenutog modema :-)

Pozdrav!
[ ZAS011 @ 18.06.2014. 11:19 ] @
@magicstar: A mogao bi i mnogo jeftinije, da SIM900 poveže na serijski port računara.
Neki osrednji PIC ili ATMEL su daleko jeftiniji od STM32Fx.....
Za relativno proste operacije STM32 je overkill.
[ HeYoo @ 18.06.2014. 11:50 ] @
Pa sad, ako vec nema programator za AVR/PIC tesko da mu je ta varijanta isplatljivija od Discovery plocke.
Sto se tice cene samog kontrolera i to je diskutabilno! Razlika izmedju nekog low end STM32 i AVR/PIC je beznacajna na 1 komad.
Jedini problem je dobavljivost i redovno neprakticna pakovanja za rucno lemljenje.
[ bogdan.kecman @ 18.06.2014. 12:37 ] @
low end stm32 nema za 2$ osim ako ne kupujes na 3000+ komada
imaju osmobitne stm kontrolere za 1$ a njih kupiti na komad takodje nije
lako
pic ili avr za 2$ kupis u beogradu u vise od jedne radnje
ako imas neku bajatu masinu programator za avr/pic napravis za jos
dolar, ako ces ozbiljnije da se bavis sa tim za 15$ kupis programator ..

daleko od toga da se stm32 ne isplati u mnogo slucajeva (za hobi je meni
svejedno dal mi cip kosta dolar ili 10 dolara ako trosim 200eur na
delove i pravim komada 1, posebno kada mi tih 9$ preko sacuva metar dana
nerviranja) ali ako cemo o isplativosti ..
[ HeYoo @ 18.06.2014. 16:24 ] @
Citat:
low end stm32 nema za 2$ osim ako ne kupujes na 3000+ komada


120din u Comet-u. To je manje od 2 dolara- na komad. Jedino je fora sto nema u Bg pa se malo ceka i to sto ce oci da bole sa LQFP
Citat:

ako imas neku bajatu masinu programator za avr/pic napravis za jos
dolar, ako ces ozbiljnije da se bavis sa tim za 15$ kupis programator ..


Slazem se, moze i za dzabe da se napravi serijski programator za pic/avr od kurciboca zaostalih po fijokama, ali ako nemas bas sve potrebno, lako se razlika u ceni smanji do beznacajnosti.
Naravno da nije za poredjenje komfor DIY resenja s necim sto je testirano, sto ima debugging i gde se zicka misteriosno ne otkaci u odsutnom trenutku.

Naravno, imaju AVR i PIC svojih prednosti - pre svega prilagodjenost hobi trzistu, dip pakovanja, rasprostranjenost, jednostavnost.. itd. Samo ne smatram da je cena bitan faktor kod izbora. Pogotovo ako se radi o par komada.
[ yt1nvs @ 18.06.2014. 18:48 ] @
SIM900 + PIC 12F629 rade super posao za npr. kontrolu neceg putem SMS-a ili poziva,kao i recimo slanje SMS-a ili poziv u varijanti nekog alarma.
[ pedjat @ 19.06.2014. 17:56 ] @
Zdravo svima,

I mene interesuje slicna tematika ali uglavnom za slanje sms-ova. Poceo sam davno nesto da radim sa siemens c35 mobilnim telefonom ali sam zbog drugih obaveza to zapostavio. Sada bih malo da nastavim da se sa time igram. Pogledao sam na netu nesto vise o SIM900 modemu koji ste ovde preporucili i stvarno moze da se nadje za malo para. Ono sto mene muci vezano za uredjaj koji bih pravio je napajanje. Planirao sam da uredjaj napajam iz starog automobilskog akumulatora jer nema mreze tamo gde bi se uredjaj koristio. I telefon i modem se napajaju sa oko 5V a akumulator daje 12V. Ukoliko bih koristio linearni naponski regulator gubio bih dosta energije na toploti pa bi se samim tim i akumulator brze trosio. Malo sam eksperimentisao sa DC/DC konvertorima. Probao sam LM2576 i ispostavilo se da mu je sopsvena potrosnja prevelika. Bilo je kao da koristim klasican 7805 ako ne i gore za struju potrosaca od 20tak mA koliko trosi mobilni ili gsm modem kada je normalnom radu. Onda sam probao sa TSR 1-2450 . On je bio dosta bolji, efikasniji sto se ustede tice ali sam imao problem sa maksimalnom strujom. U odredjenim trenucima telefon povlaci i preko 2A pa je tada dolazilo do gasenja. Hteo sam da vas pitam da li se ste susretali sa slicnom problematikom i da li imate neki predlog? Izvinjavam se ukoliko se moj post ne slaze sa temom i molim vas da me uputite gde da postavim novi.

Hvala unapred.