[ Prescott @ 18.08.2012. 13:39 ] @
U pitanju je stari Fujitsu Siemens,notebook scenic mobile 5 series, pise model TF3. Na njemu je Windows XP media center edition, koji mu sa par programa zauzme ceo RAM. To je pentium 2, na 400 MHz, 128 MB RAM, ali je ocuvan, kao nov, i sve je ok, cak mu je prethodni vlasnik ubacio dvd rom. Hocu da mu ubacim drugi laksi sistem, ali bios trazi sifru. Ne mogu da udjem i podesim redosled odakle da podize sistem. Bios je Phoenix, nesto tipa 4.0, version 6, ako sam dobro video. Probao sam: iz DOS cmd.exe (ali pod Windowsom) sve moguce alate i komande za brisanje, reset sifre, killcmos, cmospwd, debug, itd.... Probao sam univerzalne sifre za Phoenix, tipa BIOS, SETUP, PHOENIX, itd, i nista, probao sam tzv. password generator, na osnovu poruke koju izbaci posto mu 3 puta uneses pogresnu sifru, poruka 00256, ili ser.brojem laptopa i probao sa tako generisanim siframa i nista. Hteo sam da vadim bateriju, ali je mali blindiran. Stignem do jednog dela, skoro ga kompletno rasturim, ali to sto je u oklopu od lima ne mogu da otvorim, umesto srafova ima na mestima spoja u pecatima istopljenu plastiku, kao da nije predvidjeno za otvaranje, a da lomim ne bih, ima puno tacaka spoja. E sad, sa donje strane kucista ima deo za pristup RAM memoriji, i mali plasticni poklopac, oko 2 cm, koji nema sraf vec ga mozes noktom otkaciti, i ispod je cip, koji nije zalemljen, vec ima slot, kao da je predvidjen za laku zamenu, ima povijene nozice za unutra, mislim da pise SST, na njemu. Da li je to eprom ili bios, izvadio sam ga, i vratio, i nista, sifra i dalje postoji. Jel ima neko predlog? Mozda spoj odredjenih pinova, ako je moguce, na njemu, ali ne znam sta je taj cip. Ili da nadjem nekog sa laptopom, sa ATA HDD, da ubacim ovaj moj HDD, instaliram sistem i vratim ga u ovaj laptop. Hteo sam Win98, zbog nekih drajvera i programa.
[ calexx @ 20.08.2012. 11:43 ] @
Možda prethodni gazda zna password? Ili eventualno da odneseš u neki ovlašćeni servis ... ali se to verovatno ne isplati.

Ako ne može u bios a nema ponudu izbora boot uređaja, ostaje varijanta da ga prikačiš na bilo koji komp, formatiraš hard i napraviš da bude butabilan (format /s ili slično, zavisi od OS-a gde radiš), pa iskopiraš folder win98 sa instalacionog CD-a. Vratiš ga, startuješ sistem sa njega, odeš u pomenuti folder i pokreneš setup.exe. To je u principu i najbolja varijanta instaliranja w98.

Ipak, bolje rešenje je da dokupiš malo memorije i ostaviš taj XP, Windows98 se teško pripitomi za sadašnje uslove i prilično je teško da se radi ono na šta smo navikli poslednjih desetak godina. Ako će to da bude nešto konkretno i poznato, onda neće da bude problema.
[ Horvat I @ 20.08.2012. 14:15 ] @
Bios_u i tada neće moći prići.
Skini bateriju i polagacko pretražuj dugmence ili džamper za brisanje c_mos a.
Ako ne uspeš naći čak ni baterijicu ostavi ga pat dana bez baterije i odspoj priključke sa cd,harda, i ako ima i flopidiska i tad će morati zbog nemogućnosti boot a pristupiti bios u
[ Prescott @ 20.08.2012. 14:16 ] @
Hvala na odgovoru. Ne bih da ga nosim u servis, hteo sam sam da resim ovo,ako mogu. I stvarno, pitanje je da li se isplati i da li bi se zanosili u servisu sa tim. Dodao bih mu jos RAM-a ali se SD ram za laptopove tesko nalazi, i pitanje u kakvom stanju je i sta bi podrzao ovaj laptop.. Zadrzao bih XP drage volje. Sinoc na Fujitsu-ovom sajtu skinem noviju verziju bios.exe za njega. Rekoh, flash ce obrisati i sifru. Medjutim, program krene i prijavi gresku, tipa "sector 1 error" i nista. Prethodni vlasnik ne zna sifru, i on ga je dobio sa njom. A laptop bi koristio uglavnom za internet, preko usb wireless adaptera, a sto se drajvera tice poslednja podrzana verzija je Win98. Takodje 98 bi leteo na 400MHz i 128MB ram. Eventualno pustio neku muziku ili film... Nista vise od toga. Ili neki drugi sistem, videcu. Najnovija solucija je adapter. Za 200 dinara sam nasao NOV adapter za ATA hard diskove sa 2,5 inca na 3,5 inca, tako da cu hdd iz ovog laptopa da povezem preko tog adaptera na moj desktop racunar i da mu instaliram neki sistem. Sreca pa ova moja ddr3 ploca ima jedan ATA prikljucak. Ako vam jos nesto padne na pamet ili neka preporuka... ...
[ Prescott @ 20.08.2012. 17:56 ] @
Citat:
Horvat I:

Ne mogu da pridjem ploci, ima deo koji ima istopljenu plastiku, u pecatima, umesto srafova... Dakle, kao da je predvidjeno za sraf a umesto njega zalivena plastika, okruglo, kao glava srafa kad posmatras odozgo. Nisam hteo da lomim to, mada sam mogao lemilicom da istopim svako mesto spoja, pa kad nadjem bateriju i zavrsim, da sve pecatiram plastikom ponovo, ali rekoh ajmo malo softverski da izmozgamo resenje. :) Nema veze, neka bude zakljucan bios, ja cu skinuti hdd, i preko ovog ATA adaptera 2,5 inca na 3,5 inca, da ga prikljucim na desktop kompjuter i da mu instaliram neki drugi sistem, pa cu ga vratiti u laptop. Nisam znao za ovo "ostavi ga par dana bez baterije i odspoj priključke sa cd,harda, i ako ima i flopi diska i tad će morati zbog nemogućnosti boot a pristupiti bios -u". Sutra stize adapter, ako ne uspe nesto, skidam sve to i cekam. :) Hvala na savetu.
[ calexx @ 20.08.2012. 19:23 ] @
Nemoj da instaliraš sistem na drugom kompu, samo formatiraj hard da bude butabilan i iskopiraj na njega instalacioni folder sa CD-a. Sve ostalo neće da valja. Ako je samo to u pitanju, nema šta da se mučiš sa provaljivanjem u bios. Inače bi se u servisu vrlo rado zanosili ako im se obratiš dovoljno velikom cifrom, to oko isplativosti se odnosilo na tebe, ne na njih. ;)
Nemoj da budeš siguran da će usb wireless, filmovi i slično tek tako da rade na win98. Pitanje je da li ćeš uopšte da ga instaliraš a još posle i podesiš. Ako je lako da se dođe do memorija i doda malo, odnesi ga na bljuvak pa probaj, ako radi rešio si problem a ako ne radi ... onda možeš da razmišljaš šta dalje.
[ Prescott @ 20.08.2012. 20:00 ] @
Razmisljam o Horvatovom predlogu, ali mislim da ce iako izvadim hdd i ostalo, on ipak traziti sifru na biosu, koliko god dugo da ga ostavim. Tacno da nece imati izbora i da ce uci u bios, ali ce sifra i dalje biti tu. I pitanje je gde on sve skladisti sifru, bios, eprom.. Sto se tice memorije, podrzava maksimalno 256 MB, pa i to je malo. Kaze, max 256 MB, 144 pin SD ram at 66 MHz... Zasto ne bi valjalo da instaliram samo sistem, bez icega, bez drajvera, programa itd na desktopu, pa da vratim hdd u laptop? Kakve veze ima? Sto ne bi radio usb wifi na 98? Drajver postoji, na sajtu proizvodjaca. TP link wn422g. Ili mp3, ili neki video format, naravno, nize rezolucije... Ako ima odgovarajuci plejer i kodeke sto ne bi? Sta tu ima da se podesava dodatno?
[ calexx @ 20.08.2012. 22:56 ] @
Ako uđeš u bios, onda možeš da promeniš ili izbrišeš šifru. To možda prođe, možda ne.

Zašto bi instalirao OS na drugom kompu? Ako tako uradiš, on će da odradi instalaciju za čipset te ploče, razne kontrolere pa posle lako može da se desi da i ne startuje. Zašto da to ne uradiš na apsolutno ispravan način koji još i bude najlakši, neće da se pojave nikakvi problemi zbog različitog hardvera. No ako voliš avanture, onda ga instaliraj na nekom drugom kompu pa posle istražuj kako da ga pokreneš, šta moraš da menjaš, koji repair da odradiš ... to je rešenje ako je već instalirano na drugom kompu pa eventualno hoćeš da oživiš instalaciju ali ako uopšte ne moraš tako da radiš ... liči mi na kombinaciju da sada izvadim hard pa instaliram bilo koji OS na nekom drugom kompu i onda ga vratim i oživljavam ... iako sam sve to mogao da uradim i na ovom.

Pitanje je da li postoje odgovarajući kodeci i plejeri, OS je previše star i odavno je napušten pa je moguće da će da bude teško naći pravo rešenje ... osim ako ti ne smeta da filmove gledaš sa 352x288 ili na tako nekoj tadašnjoj rezoluciji. Ne kažem da će sigurno da bude tako, možda i sve bude kako valja ... ali sa toliko slabim hardverom na koji ne može ni da se instalira opet star OS kao što je XP (koji je otprilike prvi MS OS koji pristojno radi multimediju) i sa w98 ... sve što budeš postigao će da bude ogroman uspeh.
A windows 3.11? ;)
[ Horvat I @ 21.08.2012. 07:58 ] @
@calexx Ocigledno davno si instalirao Win 9x, do 1. reset setup postavlja SYS datoteke priprema disk za boot i kopira datoteke za instaliranje, Cak i ako fini[ira instalaciju 9x se dobro snalazi u pogresnom domacinu.
@Prescott Oklope ne skidaj, podatci o konfiguraciji se cuvaju u cmos RAMu a napaja se obi;ni posebnom baterijom u prenosnim se znalo koristiti kvalitetni elko.
Ako bootas sa dvdom iz casopisa Digital podize se alat koji ulazi u bios.
Ako imas instalacione diskove 95ice i 98mice pomocu [url=Prescottwww.litepc.com/98lite.html]programa za mrsavljenje[/url] stvaras manju i brzu verziju pendzera
[ calexx @ 21.08.2012. 09:09 ] @
Naravno da sam davno instalirao windows 98, prestao sam negde početkom milenijuma kada je krenuo w2k koji je mogao da zameni NT4 a koji je posustajao sa multimedijom i pnp. Mada ... jesam se skoro nešto igrao na virtual boxu.
Nije bitno koliko će da se snalazi kada menja okolinu i koliko se lako opravi domaćim ... to je informacija za one koji imaju instaliran w98 na nekom hardu na nekom kompu pa hoće da ga prebace. Ovde ne postoji instaliran os nego se ide pravcem koji može da dovede do problema. Ne mora ali može. Jedino sam hteo da znam zašto tako ako sve može po propisu, nabaci se instalacioni folder, vrati hard u svog domaćina ;) i onda pokrene čista instalacija. Možda neko voli da eksperimentiše, mogu ja sad da prebacim hard u drugi komp, instaliram neki OS pa ga vratim i opravljam ga ... umesto da sve lepo odradim tu gde jeste.
[ newtesla @ 21.08.2012. 10:06 ] @
U principu: zaboravi na win98: to je OS stariji od 15 godina! Neće raditi internet kako treba, nema flash-a, nema jave, nema ničega... nema mozile, nema opere, nema chrome-a, ne verujem ni da postoje svi kodeci za 98-icu, a definitivno većina današnjih plejera ne radi na tom OS-u. Takođe, ne radi mp3 out-of-the-box, ne radi streaming, a i sumnjam da će sajtovi dobro da rade sa IE 4.0.

Takođe, potrebna snaga procesora za puštanje nekog videa zavisi od komplikovanosti fajla, i od kodeka: sam OS ti neće spustiti zahtev za puštanjem nekog videa, bolji kodek hoće. A 400MHz u procesoru je stvarno malo, čak i za stare DivX-e u 352x288: pa ta mašina zauzme više od 10% procesora samo da bi puštala mp3 ;)
====

Oh, da: USB fleševi zahtevaju instalaciju drajvera na win98: svaka fleška svoj drajver, instalacija sa CD-a :)
=====

Saznaj da li lap prepoznaje pločice od 256 MB ram-a (piše u specifikacijama), dokupi ram, i onda biraj: čišćenje XP-a, ili neki lightweight Linux, koji bi instalirao na hard na drugom kompu - linux je otporan na promenu osnovne ploče.
====

Usput, najverovatnije imaš šrafove ispod tastature, koje nisi ni video: prvo se skida tastatura, koja je ponekad na žabice, a ponekad je drži šraf odozdo, ili dva, na sredini: skidanjem CMOS baterije - verovatno mali zamotuljak u zelenom celofanu, od koga idu crveno/crna žica, pa konektor u ploču (NiCD) - na pola dana brišeš šifru iz BIOS-a.

A i guglaj laptop model + dissassembly ;)
[ Prescott @ 21.08.2012. 10:39 ] @
Ljudi, hvala vam na odgovorima ! Nasmejali ste me ... Calexx, windows 3.11 mi je bio druga solucija ako ovo ne uspe. Cak sam hteo nekako preko usb-a da mu prikacim onaj kaset dek od komodora 64, salim se naravno. Shvatam sve sto mi pricas, ali je stvar u tome, sto za to, sto mi ti savetujes, mi trebaju 2 hdd. Ovaj od laptopa i jedan u desktop racunaru. A ja taj veliki u desktopu trenutno nemam. Napravio sam neku kompenzaciju ovih dana i tek treba da mi stigne 3,5" hard. Zato ne mogu da formatiram, napravim particiju, i to sto mi savetujes. Dakle, ja sada imam samo ovaj hdd od laptopa. Zato sam i uzeo ovaj adapter 2,5" na 3,5". Moracu ovako, nema druge. Ne verujem da ce win98 napraviti neki veci konflikt zato sto je instaliran na drugom racunaru pa prenet u laptop, prvo zato sto je u to vreme na tom OS -u implementirana skromna hardverska podrska za racunare tog doba. Dakle, nema sansi da on prepozna pola ove ploce MSI G41M-P28 u desktopu. Nije da volim da eksperimentisem, ali moram tako. Horvate, nisam znao da Digital ima takav neki softver, ali gde da nadjem to? U kom broju je izasao taj dvd? A ove programe sto od njih smrsaju pendzeri to znam, ima ih i za XP, tipa nLite itd... Calexx, postoji plejer koji radi pod DOS-om, namenjen je najslabijim masinama, duplo slabijim od ovog laptopa, koji zaobilazi OS, upravo da bi ustedeo RAM i procesor, i pusta sta hoces od video formata i to u zavidnim rezolucijama. Pun kodeka.Zaboravih kako se zove. Tako da resenje postoji, ali evo ja cak i sada pod XP pustim video do 600*400 piksela otprilike, na njemu. Ne secka. Pogasio sam XP-u sve sto moze, bukvalno sve. Po podizanju sistema ostaje mu oko 80-90 MB Rama slobodno, znaci ovako ogoljen XP trosi nekih 40 tak MB. Procesor je na oko 10-20 posto zauzeca. Znaci radi on, ali ga neki programi zakucaju do kraja. S druge strane, on i ne bi bio namenjen za multimediju, vec prevashodno za internet. A najbrze ga zaglavi vise tab-ova u bilo kom browseru. Znaci otvori mu new tab i to mu je kraj, u task manageru vidim da taj browser onda trosi i do 60MB RAM, pa i vise, i to je to. Jedino da gledam u jedan pendzer, i da ne otvaram druge. A ja volim sirom otvorene sve pendzere. Jel imate preporuku za neki drugi OS, Linux nesto ne varim...
[ Prescott @ 21.08.2012. 11:13 ] @
Ma ubacio bih mu ja lightweight Linux, ali znam da su ljudi imali problema sa prepoznavanjem ovog usb wifi adaptera na Linuxima. A taj usb wifi mi treba. Ako mislite da ce moci neki Linux, dajte predlog. Stvarno sam slabo radio u Linuxu. Probacu da nadjem ovo NewTesla.. Mada sam ga vec skroz bio rasturio, nisam video vise srafova.. Upravo sam i trazio unutra spoj sa tastaturom ali nema. Mozda ispod nekih tastera, ili zabice sa strane, kao sto kazes. Probacu jos jednom. I pogledacu na netu, mada mnogo malo o njemu ima. A sto se RAMa tice podrzava max 256MB SD Ram. Njegova trenutno je 2 puta po 64 MB , na 66 MHz. Dakle radi na 128 MB, u dual chanell mod-u. Probacu da nadjem dva modula od 128, ne znam da li bi prihvatio jedan od 256. Videcu po oglasima. Ovaj cip ispod me intrigira. Negde sam citao da je reset moguc spajanjem odredjenih pinova, e sad na kojim cipovima, ne pamtim. Bilo je pomena i biosa i eproma. Videcu da potrazim o tom cipu na internetu. Kazem, ima zaseban slot, povijene nozice za unutra, lako se vadi i vraca, i ima svoj poklopac sa donje strane kucista, 2x2cm, bez srafa, na zabicama. Znaci predvidjen lak pristup tom integralcu. Sve mirise da je to bios, kao nekad sto su mogli da se vade sa ploce, nisu bili zalemljeni, vec isto tako. Videcu sve to jos malo, pre nego krenem sa instalacijom bilo cega. Nemojte da me shvatite pogresno, ne drzim se ja striktno Win98. Znam sva njegova ogranicenja, ali sam mislio samo na dobijanje brzine na ovom Herkulesu od laptopa pa eto kao 98.
[ Horvat I @ 21.08.2012. 11:39 ] @
u zadnjih više od godinu dana svi su im takvi.
Tek da podsetim da se Opera koristila već na Win 3.10
Autori su izbacili i pod dos om pretraživač (ne sećam se naziva) tek da dokažu da se može.
Na toj mašini bi solidno radio Win 2000, ne opterećuje ko xp a moderniji od Win 9x
[ Prescott @ 21.08.2012. 11:54 ] @
Nema za ovaj laptop disassembly. On se ne disassembly, on se lomi. Inace integralac ispod je : SST28SF040, Silicon Storage Technology, Inc. 4 Megabit ( 512K x 8 .) SuperFlash EEPROM. Gledam njegov datasheet upravo.
[ newtesla @ 21.08.2012. 11:58 ] @
Ako si iz Beograda, daću ti na zajam 256sodimm sdram, da probaš dal ga lap vidi. A onda pravac klimundo i glupindo :) A ljudi su možda imali problema sa tim usb wifi adapterom na lindži pre nekoliko godina.

Što se saveta tiče: pa, znaš šta - najlakše bi bilo da ostaviš XP, i dodaš što više ram-a; ti recimo kukaš što ti browser zauzima 60MB memorije... današnjica je neumoljiva:


...moja prijateljica pegla neku igricu na fejsu: ono čudo pojede dva giga rama za doručak, jedan tab!
[ Prescott @ 21.08.2012. 12:19 ] @
Moze Mozilla na Win98. Iznenadio bi se i koliko drugih programa moze. Idi npr. na www.oldapps.com i videces da starije verzije najpoznatijih browsera, i plejera, do 2002. god otprilike ili cak i vise imaju pod supported systems: Win98, ME, 2000, XP, itd. Ali kazem, ne mora 98. Moze i nesto drugo. Samo da radi brze i da moze ovaj usb wifi. Eto, mozda win2000.
[ mr. ako @ 21.08.2012. 13:02 ] @
Nisam citao celu temu, samo naslov, tako da se unapred izvinjavam za post. :)
Nemam vremena da iscitam sad sve prethodne postove, al' me naslov teme podseti na link jedan, pa reko mozda ovo pomogne...? http://dogber1.blogspot.com/20...f-reverse-engineered-bios.html

[ calexx @ 21.08.2012. 13:05 ] @
Budi siguran da će linux bolje da se snađe sa wifi nego w98. Ubaci 256 pa probaj ili w2k ili neki linux.
Citat:
Prescott: Shvatam sve sto mi pricas, ali je stvar u tome, sto za to, sto mi ti savetujes, mi trebaju 2 hdd. Ovaj od laptopa i jedan u desktop racunaru. A ja taj veliki u desktopu trenutno nemam.
Šta će ti dva harda? Digneš desktop sa win98 CD-a, odatle formatiraš hard da bude butabilan, iskopiraš mu win98 folder i vratiš ga u laptop.

Ja još imam negde krš koji je imao 3 SDRAM slota ali nisam uspevao da ga ubedim da vidi više od 128 u prva dva i bilo šta u trećem, osim ako su to SDRAM memorije iz opako brendiranih makina. Na kraju sam mu stavio 2x128 u prva dva i jedini 64MB koji je prepoznavao u treći, dobio 320MB i na tome je svašta moglo da radi. Ipak, iskoristio sam prvu priliku da nađem malo bolji krš* da bude rezerva i ovaj je otišao u neki ugao sobe ... da ga ne gledam. Nije to za rad.

*Samo informativno, taj novi krš je do malopre imao 2x512MB i na njemu je radila i Osmica i razni linuxi. Malopre sam zamenio 2x512 sa 2x256 i slučajno ga uključio ... Osmica se ladno podigla sa 512MB i nije delovalo da joj je muka. Probaću kasnije ali mi je vrlo neobično što se to uopšte upalilo sa 512.
[ Prescott @ 21.08.2012. 14:17 ] @
Da, Calexx, u pravu si.. Nego su malo dosadne one komande iz DOS-a...
[ Horvat I @ 21.08.2012. 15:51 ] @
Linux je zakon al na novim mašinama, na p2 se davi isto 128K ram
doduše sa cd
[ Prescott @ 21.08.2012. 18:31 ] @
Citat:
Horvat I:
Linux je zakon al na novim mašinama, na p2 se davi isto 128K ram
doduše sa cd

Horvate, pa ti si kralj...
Ovako : imam Win98, Win2000, Linux Mint, Linux Puppy, Win XP Micro (ojadjena verzija XP-a putem nLite-a, trosi 25MB RAM po instalaciji, a potpuno funkcionalan) I DUGU NOC PRED SOBOM.
Sutra, ili kasnije u toku veceri, odn. noci, ce se verovatno pojaviti druga verzija operativnog sistema pokraj mog Username-a na ES-u, mada nista ne obecavam.
Ako me nema duze od 24h, obavestite moderatore. (ovo je sala)
HVALA SVIMA NA POMOCI. Javicu se sa utiscima. Naravno, tema je i dalje otvorena za predloge, ako ih ima.
[ bigvlada @ 22.08.2012. 06:06 ] @
Citat:
Autori su izbacili i pod dos om pretraživač (ne sećam se naziva) tek da dokažu da se može.


Ne znam da li su autori isti, ali Arachne je radio i na 80286, sa megabajtom ram-a, CGA karticom, pod dos-om. Poslednja verzija je iz 2010. godine.

http://en.wikipedia.org/wiki/Arachne_(web_browser)

može da se nađe ovde:
http://www.glennmcc.org/
[ Prescott @ 22.08.2012. 11:29 ] @
Nisam nista instalirao, jer sam nasao kako se otvara ovaj laptop sa prednjeg dela. Skine se maska od plastike koja je na zabicama, to je onaj deo koji prekriva zvucnike i taster on/off. Ispod njega 3 srafa drze tastaturu. Ispod nje, baterija, od 5-6 spojenih celija, precnika oko 8-9mm, u zelenom celofanu, iz nje crvena i crna zica, - i +. Baterija je "Varta" 7,2V , 15 mAh, Ni-Mh, 6/V15H. Sa apetitom odsecem crvenu zicu, jer nemam pristupa ploci, inace bih je odlemio ako je zalemljena za plocu. Svuda okolo metalni oklop, i samo baterija ima svoje leziste i odmah je ispod tastature, nemam pristupa za neki veci manevar, a nema vise ni srafova da se odviju. Znaci to je bio jedini nacin. Ostavim dovoljnu duzinu da kasnije mogu da spojim ponovo tu crvenu zicu, samo tackica kalaja i posle je izoliram. Nije problem. Sacekam jedno 10 minuta, upalim, sifra na biosu je i dalje tu. Podigne XP, normalno je zadrzao sat i datum. Izgleda da nisam sacekao dovoljno, ili je sifra na onom epromu? Ali ne verujem,udje u bios i kaze Phoenix Bios Password. Da ugasim, cekam jos...???



[Ovu poruku je menjao Prescott dana 22.08.2012. u 16:08 GMT+1]
[ newtesla @ 22.08.2012. 11:41 ] @
^^TA baterija, ta, samo nisi sačekao dovoljno dugo. Probaj par sati, recimo, naprimer budi safe i ostavi preko noći. I obavezno skini i glavnu bateriju i punjač tokom procedure: želja ti je da laptop u potpunosti ostaviš bez struje.
[ Prescott @ 22.08.2012. 12:27 ] @
@newtesla : sinoc sam i ja umesto mleka vratio Nes konzervu u frizider.
Ovaj F-117 od laptopa nema bateriju. Nema klasicnu bateriju koja ima svoj slot i koja se vadi , odn. koja je zamenjiva. Ima slot iz koga se vadi adapter. Adapter je u njemu. Dakle, nema klasicnog punjaca , vec je adapter u laptopu, ti imas samo obican kabl, koji prikljucis direktno u laptop a drugi kraj u utikac 220V. Mali je cudo, sve je integrisano, zato ima 17 kg. Izgleda da je baterija isla posebno uz njega, pa se ubacivala u slot u kome je sad adapter. Imali su isti oblik i prikljucak, verovatno. Pa onda ako ces na bateriju, vadis adapter, ubacis nju, a ako ces AC 220 V, direktno, ti vratis adapter u slot. Iskljucicu sve sto moze, i ostavicu ga preko noci. Nadam se da ce uspeti.

[Ovu poruku je menjao Prescott dana 22.08.2012. u 16:01 GMT+1]
[ calexx @ 22.08.2012. 13:25 ] @
Citat:
Prescott: @ CALEXX , ako ti nije problem, pojasni malo te komande, kako si mislio da formatiram, pa iskopiram win98 na hdd, oduvek sam mrzeo te komande iz DOS i zaboravio sam.
Lakše mi da napišem nego da tražim ...

Startuješ sa CD-a pa izabereš i da startuje dos sa podrškom za CD. Dobićeš onaj prompt u kome sve radiš.

Za početak, ako na hardu nema ništa što bi hteo da sačuvaš, pokrećeš komandu fdisk. Tu ćeš da vidiš hard i particije. Obriši sve šta ima, verovatno je ntfs a moraš da napraviš fat32. Znači prvo brišeš postojeću pa kreiraš jednu kao fat32. Posle toga verovatno mora restart. Kada se vratiš na prompt, kucaš format c: /s i potvrdiš da si spreman da sve obrišeš. Kada particija bude formatirana onda kucaš md win98 da napraviš folder sa tim imenom ... može i drugo ime ali neka ostane kao original da kasnije znaš šta je. Na kraju kopiraš sadržaj istoimenog foldera sa CD-a ... copy d:\win98\. c:\win98\ i to bi trebalo da je sve. Onda vratiš hard u laptop, uključiš i dobiješ onaj prompt. Odeš u win98 (komanda cd win98) i kucaš setup.
Mislim da džabe gubimo vreme.
[ Prescott @ 22.08.2012. 13:34 ] @
@ Calexx: ok.Hvala puno. Ovo cu da uradim u krajnjem slucaju, ako nista drugo ne uspe.
[ RF MasterX @ 22.08.2012. 16:52 ] @
Probaj ovo ->
http://web.archive.org/web/200...IOS/SRC/DOS/unpacked/IBIOS.EXE

Ides na "Crackers" pa na "Phoenix 1". I javi jel ga nasao.

Poz.
[ Prescott @ 22.08.2012. 21:41 ] @
@ RF MasterX : evo slike do cega je program dosao. Uvelicajte je. Slicno kao i neki drugi programi koje sam probao. Koji su ovo simboli, kako da kucam ovo, koji input language, itd? Hvala ti. Probao bih ovaj njegov Blaster biosa, ali hajde da ne zurim.
[ miki069 @ 22.08.2012. 21:59 ] @
Bateriju mozes i nekoliko meseci da odspojis, sifra ce i dalje da ostane. Mozda je stavljena i na hard disk i onda mozes sve to da bacis.
[ Horvat I @ 23.08.2012. 09:14 ] @
Citat:
bigvlada:
Ne znam da li su autori isti, ali Arachne je radio i na 80286, sa megabajtom ram-a, CGA karticom, pod dos-om. Poslednja verzija je iz 2010. godine.

http://en.wikipedia.org/wiki/Arachne_(web_browser)

može da se nađe ovde:
http://www.glennmcc.org/

Da to je to!
Našao sam ga u cd prilogu jednog Nemačkog časopisa a u papirnom delu je pisalo da su isti autori kao i za "najbrži pretraživač na svetu" koji tada u modemskoj komunikaciji i jeste bio munja.
Izvinjavam se pokretaču i svim učesnicima za skretanje sa teme, ali sva je "muzejska".
@miki069 podatci bios-a se nikad nisu smeštali na hard uvek je na Cmos-u.
@Prescott dokle god je časovnik i kalendar tačan cmos je imao napajanje. Ništa nisi pisao šta se dešava kad ga ostaviš bez sredstva za boot!
I @mr. ako ti je dao siguran način način (koji sam već koristio jer je već korišćen na ovom forumu)
[ RF MasterX @ 23.08.2012. 10:56 ] @
Hm. Gadan bios, sad sam malo eksperimentisao na matoroj masini HP Vectra, ona isto ima
ovaj Phoenix Bios 4.0 rev 6.
Isprobao sam ovaj KillCmos -> http://www.majorgeeks.com/download2969.html

(Predhodno sam postavio Admin password u biosu) Ovaj prog resetuje podesavanja
bude "invalid checksum" datum dodje na 1988 Ali password ostaje

Zato nemoj isprobavati ovo niti bilo sta slicno jer neces biti u mogucnosti
da uneses ispravan datum i da nastavis boot-ovanje!

pa sam na kraju malo proanalizirao sta se desava sa podesavanjima u cmos, kad ono
samo 2 byte-a se menjaju kad postavim password. sto navodi na zakljucak da podesavanja
i password ne cuva na istom mestu.

I onda samo ostaje to ocemu ste vec diskutovali - da formatiras hdd na drugom kompu.
A mozes i da probas neke od ovih Backdoor Bios password-a
Citat:

PHOENIX BIOS Passwords:

BIOS
CMOS
phoenix
PHOENIX

Misc Common Passwords:

ALFAROME
BIOSTAR
biostar
biosstar
CMOS
cmos
LKWPETER
lkwpeter
setup
SETUP
Syxz
Wodj

Other Manufacturer BIOS Passwords:

Biostar - Biostar
Compaq - Compaq
Dell - Dell
Enox - xo11nE
Epox - central
Freetech - Posterie
IWill - iwill
Jetway - spooml
Packard Bell - bell9
QDI - QDI
Siemens - SKY_FOX
TMC - BIGO
Toshiba - Toshiba
VOBIS & IBM - merlin



offtopic:
Najsveziji browser za dos je Dillo -> http://code.google.com/p/nanox...ib-fltk-for-dos/downloads/list

http://code.google.com/p/nanox...DOS_beta2.zip&can=2&q=

A pod win98 uz pomoc KernelEx rade i neki noviji programi, kodeci i browseri. npr kod mene na ovoj
staroj masini radi FireFox 8, opera 11 a radi klmcodecpack 8.0 mega...

[Ovu poruku je menjao RF MasterX dana 23.08.2012. u 12:13 GMT+1]
[ Prescott @ 23.08.2012. 13:53 ] @
12 sati je bio iskljucen, sve sto je moglo je otkaceno, i sifra je i dalje tu. Takodje drzi tacan sat i datum. Da nema jos neku bateriju unutra? U device manageru, pod "batteries" ima :
1. Microsoft AC adapter
2. Microsoft ACPI-compliant control method battery
3. Microsoft ACPI-compliant control method battery
Samo to sto nisu sat i datum pomereni govori o tome da je imao dovoljno struje da ih odrzi, sa svim ostalim podacima, i posle toliko sati. Cak i da je sifra na drugom mestu, morao bi da se poremeti sat i datum.
@ RF MasterX : tacno tako. Hvala na pomoci, druze.
@ Horvat : nisam probao, probacu. Hvala ti.
Sad nije vise do sistema i konfiguracije, (dokupicu mu 2x128 MB na kraju), sad sam resen da ovo provalim do kraja. Ne mogu da verujem da P2 iz 199x godine mi radi ovo.
Da otkacim i - sa baterije, pa da te dve, crnu i crvenu sa ploce spojim na kratko, to mu po logici stvari dodje slicno kao clear cmos, morao bi da isprazni ? Nisam bas za ovu soluciju, ali nemam pristupa za nesto ozbiljnije, sve je blindirano.
[ Binary Mind @ 23.08.2012. 14:00 ] @
Hajde i ja da se ubacim. Otkaci AC adapter i bateriju sa laptopa, otvori poklopac izpod kog su RAM moduli, slikaj taj deo maticne ploce, pa okaci u poruci da vidim kako izgleda...
[ newtesla @ 23.08.2012. 14:18 ] @
Pazi, 12 sati nema šanse neki običan kond da drži - samo goldcap, ako su ga stavili umesto RTC baterije. Dakle, nisi odspojio sve baterije sa ploče.
===

suviše je to mator lap da bi mu šifra bios-a bila upisana u NVRAM; a upis bios šifre na hard mi besmisleno zvuči. na hard ide boot šifra, beše?
[ Prescott @ 23.08.2012. 14:34 ] @
@ Binary Mind : nema bateriju, ima AC adapter koji se vadi i vraca kao baterija. Spolja imas samo AC kabl. Nema vidne baterije. Mislim da je postojala, i da se ubacivala na mesto adaptera. Nisam je dobio uz njega. Slikao bih, ali nemam kameru na ovom tel. Nokia E61 Sutra kacim sliku sigurno. Jel da vadim i module da se vidi i ploca ispod njih ili nek stoje u slotovima, samo da skinem poklopac? Ako se moze objasniti, reci da vidim ja sad, dok sutra ne okacim sliku. Hvala na pomoci.
[ Prescott @ 23.08.2012. 15:45 ] @
@ newtesla: nema vise vidnih baterija, sem ove koju sam otkacio. Ostalo je pod metalnim oklopom, zaliveno plastikom, na vise mesta, umesto srafova. Ne znam kako je uredjena unutrasnjost inace bih razletovao sve. Ne deluje da ima nista spektakularno, gledao sam lupom pod jakim svetlom, kroz otvore lima. Nista sto iole lici na bateriju, ni po obliku, ni po oznakama..
[ Binary Mind @ 23.08.2012. 17:31 ] @
Samo da dodam da taj laptop nije Fujitsu Siemens vec Siemens Nixdorf. To cudo je staro k'o biblija Samo ti slikaj ono sto sam trazio...
[ Prescott @ 26.08.2012. 14:30 ] @
@ Binary Mind: Nixdorf, bas tako. Ubacicu slike, nikako da prebacim. Našao sam dva modula od 128 MB, ali na 133 MHz. Njegove su na 66 MHz da ne kupujem bezveze... Pitanje da li će raditi ove brže. Nigde nema specifikacija o tome, osim max podržanog Ram-a. Inace, Fujitsu-ov oficijelni sajt, ima tako dobre alate za svoje laptopove, da zaslužuju TOP temu ovde. U delu applications i flash bios (treba naći, komplikovan sajt) postoji aplikacija, pokrece se isključivo u cmd.exe, ima dva modula Dskflash.exe, i BiosSet.exe. Podržani su skoro svi modeli laptopova, osim naravno mog Nixdorfa. Opcije : password view and change, pass reset, all bios setup, change boot order, i milion drugih. Stvoreno za sve one koji imaju šifru na BIOSU, na Fujitsu-Siemens laptopu. Juče mi stiže odgovor od Fujitsu-ove customer support za Srbiju: unesite tri puta pogrešnu šifru u BIOS i dobijeni kod pošaljite zajedno sa skeniranom ličnom kartom i fiskalnim računom a mi ćemo vam poslati Master password za vaš BIOS. Naravno, nemam fiskalni račun za laptop iz 1995.
[ calexx @ 26.08.2012. 14:39 ] @
Zašto se ova tema povlači ovoliko dugo kada je tvoj plan da instaliraš windows 98 a to možeš i bez ulaska u bios?
[ Prescott @ 26.08.2012. 15:11 ] @
Jedan od sistema jeste taj, ipak bilo bi dobro da rešim šifru. Mislim da je moguće. Videćemo šta će Binary da kaže. Ako ne, zaključajte temu. Ne znam čemu žurba. Da li je cilj ES-a što više zaključanih ili rešenih tema? Sve što je do sada rečeno može koristiti i drugima sa istim problemom. O tome svedoči i broj pregleda ove teme. Ima još ljudi sa šifrom na biosu.
[ Binary Mind @ 26.08.2012. 16:47 ] @
I kazes cmospwd ne pomaze (tacnije "cmospwd /k" komanda)?
[ Binary Mind @ 26.08.2012. 18:03 ] @
Inace ova tema je specifican slucaj gde cemo dozvoliti diskusiju po pitanju BIOS shifre, posto je rec o muzejskom primerku laptopa koji nema nikakvu trzisnu vrednost. 99,9% ovakvih tema zavrsava u Recycle Bin-u iz razloga sto je velika vecina novijih laptopova koji imaju trzisnu vrenost, a imaju nepoznatu BIOS sifru, kradeno... Znaci tavke sa novijim laptopovima pod sifrom upucujemo na ovlascene servise ili da kontaktiraju proizvodjace direktno. Ako ne onda tema ide u zaborav (zakljucava se ili se brise). Znaci cisto da se zna: Na Es-u ovakve teme se u najvecem broju slucajeva ne tolerisu (procitati stav 4 pravilnika ovog HW foruma). Ova je izuzetak zato sto je rec o vrlo starom laptopu koji nema nikakvu trzisnu vrednost. Ako se iko sa novijim laptopom, sa slicnim problemom, bude nadovezao na ovu temu poruka ide u kantu... Ukratko probacemo da resimo ovaj specifican problem i onda se tema zakljucava....
[ Prescott @ 26.08.2012. 18:51 ] @
Ovo "muzejski primerak, bez tržišne vrednosti", iskreno, teško pada čoveku kad čuje za svoj uredjaj. Ali slike stižu, i videćete da uopšte ne deluje tako. Čak i ekran pod jednim uglom izgleda kao da je 16:9, i zaboravljate da ima DVD. Šalu na stranu, ne bih se ni ja zezao da nije u tako dobrom stanju, i da se ipak nešto ne može izvući iz njega. Ovo o pravilniku ES-a podržavam. Ipak, ne mora da znači da su svi laptopovi sa šifrom na BIOS-u ukradeni. Dešava se da se isti preproda više puta, i onda je teško ući u trag onom vlasniku koji je šifru i stavio. @ Binary : ne radi ni cmospwd, killcmos, debug (pa onaj red komandi), par generatora šifri na osnovu koda iz BIOS-a (kad uneseš pogrešnu šifru 3 puta), Fujitsu alati (hardware not supported), neće flash biosa, javlja grešku (mada je radjeno u Windowsu), RF Master X je stavio link za jedan odličan program, on dešifruje, ali ono su hijeroglifi (postavio sam sliku). Zatim sve moguće backdoor šifre za Phoenix biose, i na kraju sam i bateriju odstranio, i ništa. Drži sat i datum, i šifru i dalje. Ne znam odakle mu struja. Perpetuum mobile.
[ Goran Mijailovic @ 27.08.2012. 07:30 ] @
Izvadi bateriju (hm koju bateriju vadis valjda i on ima bateriju na ploci kao desktop racunari) na duze od 24h.
[ Prescott @ 27.08.2012. 14:54 ] @
@ Goran Mijailović : nema klasičnu bateriju sa kojom bi radio van mreže. Čim ga skinem sa struje, NE PALI. Na malom displeju, na kućištu, ima simbol baterije koji blinka. Naveo sam šta Device manager vidi pod batteries (strana 2). Umesto baterije ima slot za adapter AC/DC. Adapter se može izvaditi. Spolja imaš samo običan kabl koji ide u direktno u utikač. Sigurno je imao bateriju, ali je nisam dobio uz njega. Nema drugog slota u koji bi se mogla ubaciti osim ovog gde je adapter. Verovatno si mogao da biraš, adapter ili baterija. Nema drugog objašnjenja, jer nema ni mesta za nju. Slikaću sve to, pa će biti jasnije. Inače, odsekao sam + na bateriji koju sam našao ispod tastature. Pisao sam već o tome na strani 2. Medjutim šifra je i dalje na biosu, ali i sat i datum. Danas sam ga uključio nakon više od 24h, šifra je tu, sat i datum takodje. Sigurno ima još neku bateriju unutra, ali ne vidim gde je, a i nemam pristupa jer je zaliveno plastikom. Verovatno ću da razletujem te spojeve i da vidim šta ima unutra. Pre toga - slike.
[ Binary Mind @ 27.08.2012. 18:03 ] @
Da li blizu RAM slotova ima nekih nalepnica? Ako ima trebalo bi tu negde da se nalaze kontakti koji mogu biti od znacaja za dalji tok ove teme. Zato sam i trazio slike tog dela maticne ploce.... Slike treba da budu jasne to jest taj deo ploce treba biti jasno vidljiv.
[ Goran Mijailovic @ 28.08.2012. 09:04 ] @
Ocigleno ja da nesto drzi sat i datum a to nesto je baterija do koje ti nemas pristup, za sad

Tog tvog nema ni u uputstvima ali probaj da pronadjes nesto slicno ako postoji pod Scenic kategorijom http://support.ts.fujitsu.com/Manuals/Index.asp?LNG=COM kao na primer ovo http://support.ts.fujitsu.com/...mp;intFehlercode=0&NavIDs=


[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 28.08.2012. u 10:45 GMT+1]
[ Binary Mind @ 28.08.2012. 11:34 ] @
Ima uputstava za taj notebook, mada nece pomoci u ovom slucaju. Kad se klikne na "Mobile Devices", pa na "Former Models Notebooks", pa na "Mobile 5xx", pa na "Mobile 510 AGP" dobija se lista uputstava i ostale dokumentacije za ovaj notebook, ali kao sto rekoh neupotrebljivo je to za ovaj konkretan problem...
[ SlobaBgd @ 28.08.2012. 11:39 ] @
Potraži uputstvo na ovim sajtovima:
http://www.tim.id.au/blog/tims-laptop-service-manuals/
http://azbooki.ru/
[ Prescott @ 28.08.2012. 15:07 ] @
@ Binary Mind: tako je, na oba slota postoji nalepnica, sa nekim brojevima.. Nalepnice su na samoj plastici slota u kome je modul. Zumiraću koliko god mogu. Biće više slika. Dosta je skučen taj deo. @ Goran Mijailović: zato će verovatno da radi lemilica, a posle i super lepak... @ Sloba : hvala na linkovima. Hvala svima na pomoći. Večeras ubacujem slike ili sutra, najkasnije, ne stižem zbog posla, a i imao sam problema sa usb kablom za neki mobilni. Nisam ni mogao da ih prebacim na komp.
[ Prescott @ 30.08.2012. 16:53 ] @
Evo slika:
[ Binary Mind @ 30.08.2012. 17:57 ] @
Zaboravio sam da napomenem da treba da skines memorijske module, a ni slike nisu nimalo jasne (koristi neku ljudsku kameru i podesi da nema odsjaj blica). Ako se dobro secam, kad sam imao posla sa tim starim Siemenes Nixdorf laptopovima, tu negde oko RAM slotova treba da bude par kontakata koji treba da se kratko spoje da bi se izbrisale shifre... I ja sam se svojevremeno patio sa starim Siemens slopocijama (i laptopovima i desktopovima raznih formata)
[ Horvat I @ 30.08.2012. 19:16 ] @
iznesi makinu na sunce i tako slikaj, postavi ploču da elementi ne prave senke
[ valerijan @ 30.08.2012. 19:52 ] @
Kod fotografija nije problem osvetljenje, nego kvalitet/oštrina... ;)

Verovatno je fotografisano telefonom ili fotoaparatom/kamerom bez podešenog zuma za fotografisanje sa male udaljenosti...a verovarno je radio i blic koji je dodatno zbunio aparaturu.
[ miki069 @ 30.08.2012. 19:53 ] @
Kakve veze ima jel kradeni laptop vredi 13 evra ili 117 evra? Oteto je prokleto.. Sva uputstva za skidanje sifre su neupotrebljiva.
[ Binary Mind @ 30.08.2012. 20:03 ] @
Kao sto rekoh ako uspemo da pomognemo tema se zakljucava... Progledao sam ovom prilikom kroz prste jer se radi o masini koja bukvalno nema nikakvu trzisnu i vrlo malu upotrebnu vrednost. Sa takvima mozemo malo da pokusamo da se poigramo, i na ovom forumu, ali ovakve teme i poruke sa novijim masinama bice ubijane "on sight"...
[ Prescott @ 30.08.2012. 20:16 ] @
Znam,lose je slikano ali u pitanju je VGA kamera,pa nije moglo bolje. Okacicu nove slike cim budem mogao,ovog puta bez memorijskih modula. Hvala na pomoci Binary, potrazicu te kontakte. Da li su na nekom integralnom kolu ili...? U svakom slucaju, videcemo na slikama. @ Horvat:Hvala na savetu. Hvala svima na strpljenju.
[ valerijan @ 30.08.2012. 20:25 ] @
Sigurno i ta kamera može da iznedri čitljivije fotografije sa odgovarajuće udaljenosti (20-25cm)...

Osim ako Nixdorf i ona nisu vršnjaci... :)
[ Prescott @ 31.08.2012. 21:04 ] @
Na ES-u postoje 2 vrste članova: 1.) oni koji, pored naslova teme pročitaju celu temu pa se onda uključe u nju ako imaju šta reći, i 2.) oni koji pročitaju naslov teme i poslednji post, i onda daju "pametan" komentar... @ Binary Mind : kačim slike bez modula, pa ćeš videti šta se može učiniti. Hvala na pomoći, i na strpljenju, zaista cenim to. @ Valerijan: Na suncu, bez blica, naravno. Na žalost kamera je vga, videću nešto za 2 mpx iz 21.veka. I da nije Nixdorf. Biće "Ei " Niš. Cilj mi je da temu okončamo sa nekim tehničkim rešenjem ili zaključkom, pa molim članove da se uključe sa takvim komentarima, a "Oteto prokleto, i možeš to da baciš..." nikome nije od pomoći.
[ Prescott @ 01.09.2012. 11:27 ] @
@ Binary Mind : Skinuo sam memorije da bih slikao ploču, i video dva izdvojena kontakta, ispod jednog modula, široka par milimetara, trouglastog oblika, izdvojena od ostalih vodova. Razmak izmedju njih je oko 1 mm. Vidi se da dolaze sa one strane ploče, nemaju veze sa delovima na ovoj strani. Svi drugi vodovi i kontakti su u vezi sa nekim od pinova mem.slotova, tako da sam njih isključio u smislu da imaju veze sa CMOS-om. Isključio sam sve iz struje, i spojio na 3-4 sekunde te kontakte. Vratio sam jedan modul i uključio laptop. Kreće POST, javlja grešku, čujem jedan zvučni signal (beep) i piše "check date and time" i "system settings restored to default". Normalno je podigao sistem, a datum je bio 31.12.1987. a sat 11.00 PM. Namestim sat i datum, i gasim ga da bih pokušao da udjem u bios, očekujući da je i šifra obrisana. Medjutim, bios i dalje zahteva šifru. "Phoenix BIOS password" ??? Ili, šifru drži na drugom mestu, ili pogrešni kontakti??? U svakom slučaju stižu slike, pa ćemo videti. Čemu onda služi Vartina baterija ispod tastature? Sve je nelogično. Verujem da su ovo ti kontakti, ali da je šifra na drugom mestu. Na nekom kolu koje ne zavisi od napajanja.
[ Miroslav Cvejić @ 01.09.2012. 11:42 ] @
Na matičnim pločama od desktop računara šifra se briše vađenjem baterije. Na laptopovima ne, tako da to i ne pokušavaj. Realno, osim ako u BIOSu nije ugašen neki uređaj, nema šta da tražiš u njemu.

Ako hoćeš da poteraš instalaciju sa CDa, sve što treba da uradiš je da izazoveš da hard nije butabilan (izvadiš, nakačiš na računar, pobrišeš particije, napraviš nove, formatiraš) i laptop će naravno kad vidi da od harda nema leba pokušatii boot sa sledećeg uređaja. Ovo važi ako ne postoji ne Fx taster koji poziva boot sa nekog drugog izvora.

Ili kopiraj instalaciju na hard pa iz DOSa sve odradi.

Gubiš vreme i živce pokušavajući BIOS da osposobiš.
[ Prescott @ 01.09.2012. 12:05 ] @
@ Miroslav Cvejić : otprilike to i jeste sledeći korak. Ne znam šta drugo, ovo je neverovatno. Misliš da hdd laptopa prikačim na desk, pa preko recimo Win98 cd-a (odn. DOS-A) obrišem particije, formatiram hdd i vratim ga u laptop (da ne pravim particije). A onda ubacim neki drugi Windows, svejedno, ili Linux, i on će pokrenuti instalaciju sa cd-rom-a jer nema sistema na hdd? Znam jednog ortaka koji je to uradio, jedino što je dobio je poruka "Operating system not found"(nakon što je formatirao hdd). Redosled boot-a je bio: 1.hdd, 2.cd-rom...
[ Prescott @ 01.09.2012. 12:11 ] @
Na kakav Fx taster misliš? Većina ima Fn koji plus neki (zavisi od laptopa) daje ili Stand by, LCD off, prebacuje na spoljni monitor, itd...
[ Miroslav Cvejić @ 01.09.2012. 12:13 ] @
Fx u smislu F8 F10 itd.
[ Prescott @ 01.09.2012. 12:28 ] @
U jednom trenutku, nakon POST-a, on izbaci prozor nalik BIOS-u, ima jedan kratak zvučni signal, i piše sistemski sat i datum, verzija nečega, itd. itd. i piše : 1. HDD (master)... 2. CD-ROM (slave).. To je verovatno redosled koji je podešen u BIOS-u. Laptop se tako ponašao od samog početka. U dnu piše "Press any key to continue.." mada on nastavi sam i bez toga. To mi se dešavalo još jednom, sa jednim IBM laptopom, kome je zamenjen wifi modul, pa je to radio. Izgleda da se to dešava kod zamene hardvera i njihovih konflikata. Ibm je naročito osetljiv na zamene. Zašto to radi ovaj FS, ne znam. U stvari FN.
[ guitarman @ 01.09.2012. 12:29 ] @
a jel si probao da skines bateriju za bios na par minuta?
(mozda ces morati da skines celu donju plastiku)

<Prescott> wrote in message news:[email protected]...


[ Binary Mind @ 01.09.2012. 14:47 ] @
@prescott

To su upravo kontakti na koje sam mislio. Ta 2 trouglasta. Ako nisi uspeo time da resis problem sifre onda nemam drugu ideju sta hardverski jos probati. meni je na jednom starom Nixdorfu uspelo bas na taj nacin. Jedino da nekako dodjes do CMOS baterije izvadis je, i onda opet kratko spojis te kontakte. Tako nesto slicno se radi i kad se radi hard reset BIOS-a na desktop maticnim plocama na "old school" nacin (i vadjenje CR2032 baterije, i premestanje CLEAR_CMOS jumpera pri istoj proceduri)...
[ RF MasterX @ 01.09.2012. 15:25 ] @
Clear cmos related stvari tu ne pomazu, ni vadjenje baterije(u ovom slucaju) isprobao sam na mojoj masini,
treba naci neko programsko resenje.
Pozz.
[ Prescott @ 01.09.2012. 15:39 ] @
@ Binary : da, i ja sam bio siguran da su to ti kontakti, čim sam ih video. Pogotovo kad sam čuo onaj biip nakon uključivanja, i video da je poremetio sat i datum, i vratio sve na default.. Ne znam samo čemu onda ona baterija ispod tastature. Nema veze. Da ne kačim nove slike, nema potrebe. Pokušali smo, to je najvažnije. HVALA BINARY, ovo je bio fenomenalan trik (hack) . Naravno, ja ću pokušati ponovo, i potražiću i tu drugu bateriju, koja verovatno postoji. Da ne bih otvarao drugu temu, šta mi predlažete? Da kačim njegov hdd na desktop računar preko adaptera 2,5" na 3,5", i da ga formatiram, pa da vratim nazad i ubacim neki sistem u cd-rom i pokrenem instalaciju nakon što preskoči hdd? Kojim programom da formatiram, da li da kreiram particije ili ne, (zbog razlike sistema fat32/ntfs) ? Neka preporuka za neki lightweight Windows ili Linux (sa podrškom za usb wifi, obavezno ) ...
[ Prescott @ 01.09.2012. 16:36 ] @
Znam da smo već pričali na tu temu, ali, Calexx JE BIO U PRAVU. Skinuo sam hdd laptopa (ATA, Toshiba , 4200 rpm) i povezao ga preko adaptera na desktop. Mada mi je sumnjiv bio taj adapter, desktop je pronašao tako povezan hdd u BIOS-u, pod IDE devices, naveo neke njegove karakteristike, ali neće da podigne sistem. Prodje POST, izlista hardver, vidim i njega, i nakon toga black pa onda i BSOD, i piše tipa "... hardware changes, such as hard drive replacement"... Sigurno zbog razlike u pločama, odn. Windows-a? Nadam se da mi to neće praviti problem prilikom formatiranja i kopiranja na taj hdd, odn.nadam se da adapter radi, čim je desktop našao hdd u biosu. . . Ako i to ne bude funkcionisalo, CASE CLOSED, i odoh npr.u numizmatiku, ili akvaristiku...
[ valerijan @ 01.09.2012. 16:53 ] @
Citat:
Prescott: . . . Ako i to ne bude funkcionisalo, CASE CLOSED, i odoh npr.u numizmatiku, ili akvaristiku...


...raѕmisli, ipak si na dobrom putu da uđeš u priču sa antikvitetima...
[ Binary Mind @ 01.09.2012. 17:22 ] @
Hajde da sacekamo epilog (nadam se uspesan), pa da konacno posaljem temu u zaborav. Malo smo se poigrali, nismo uspeli, ali nema veze. Bilo je zabavno.
[ Prescott @ 01.09.2012. 19:53 ] @
@ Valerijan : oduvek sam bio slab na oldtajmere. ( samo kad je neživi svet u pitanju, da se razumemo) Danas sam npr. podigao XP na 64 MB SD RAM-a.. Divan osećaj. Doduše, palo je veče kad je konačno pokazao ikonice, ali ne bih ga menjao ni za šta na svetu. Možda se na kraju odlučim i za Windows 8 na njemu, ko zna? Sa ovim laptopom ne postoje granice... Šalu na stranu, (moramo se malo i šaliti nakon ozbiljnog rada) pokušavam da rasklopim Nixdorfa u potrazi za famoznom drugom baterijom. Znam da će šifra verovatno ostati, ali to je jače od mene. Ako na kraju, kad sve ponovo sklopim, od njega nastane toster, negde sam pogrešio. Ipak je on iz doba nacizma. Javiću se sa utiscima.
[ valerijan @ 01.09.2012. 20:21 ] @
:)

Moji pokušaji da uspešno rasklopim Fujitsu Simens V3515 (zapeo sam kod tastature/zamena DVD-a) su trajali par Nedelja (sklopim, rasklopim, sklopim)...

Spremao sam se (kao) da odustanem, ali sam igrom slučaja pronašao na Netu da je tastatura zalepljena dvostranom samolepljivom trakom za podlogu...i to baš dobro zalepljena.

...a vidim da ti pričaš o nekoj istopljenoj plastici

Inače, kao simpatizeru strarina (analognih/digitalnih/svih + cold cases): tema mi je 10+

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 02.09.2012. u 00:57 GMT+1]
[ Goran Mijailovic @ 01.09.2012. 23:07 ] @
I ja pratim ovu temu i uzivam.
[ Prescott @ 03.09.2012. 19:10 ] @
Evo me. Šteta što o ovom Nixdorfu nisam snimio video, jer je zaista imalo šta da se vidi. Potpuno rasturen, razletovana plastika, šrafovi odvojeni.. Blaga panika. Da li će ikad više ličiti na ono što je bio, ili će od njega nastati tablet ??? Jer jedino ekran nije bio rasturen. Pasivan hladnjak na procesoru, izmedju njega i lima, koji je ujedno i oklop koji je i bio problem, je metalna podloška, oblika procesora, sa obe strane namazana termopastom, i koja služi kao termoprovodnik izmedju procesora i limenog oklopa. Cela ploča deluje skromno, mada, za ono vreme iznenadjuju delovi na njoj. Kao da gledam neku jeftiniju današnju matičnu. I famozna baterija. DRUGA baterija. Jedna ćelija, takodje "Varta", manji napon od prethodne. Sakrivena ispod tog lima. Skidam je i radim ponovo Binary-ev "old school hard reset" ... Ovog puta držim kontakte spojenim par minuta. Osveta za sve ono čekanje da se "isprazni"... A onda sklapanje. Pištolj koji topi plastiku + super lepak. Ispalo je gotovo idealno... A onda žmureći, sa okrenutom glavom u stranu guram kabl laptopa u struju. Nema eksplozije. Uključujem, i ista priča. Čuje se biip, pomeren sat i datum, system settings default... Ali sa jednom razlikom......... ŠIFRE VIŠE NEMA.
[ Binary Mind @ 03.09.2012. 19:21 ] @
Eto. Kao sto sam i pretpostavio. "Old school" CLEAR CMOS je bio logicno resenje u ovom slucaju, barem po meni i zato sam to i predlozio. Jedino sto si morao da se iscimas da rastavis racunar i sto si morao da se iscimas da ga sklopis u ...skoro... prvobitno stanje ...
[ Prescott @ 03.09.2012. 19:35 ] @
Hvala , Binary, svaki tvoj savet mi je uvek upalio. I hvala svima koji su učestvovali u ovoj temi, i koji su davali korisne savete i informacije. Možda je šifru konačno skinuo pravi "clear cmos", a možda i činjenica da je sve rastavljeno... Ko zna šta je u ovom laptopu bilo jedno sa drugim u vezi.
[ Binary Mind @ 03.09.2012. 19:46 ] @
Ovo sto si uradio je dokaz da taj racunar bas i nema neku narocitu anti theft zastitu. Tek nekoliko godina kasnije su poceli da poboljsavaju zastitu na laptopovima te je otkljucavanje takvih bio posao koji zahtevao vise od resetovanja BIOS-a
[ Binary Mind @ 03.09.2012. 23:20 ] @
Posto je tema uspesno privedena kraju, a u suprotnosti je sa pravilnikom ovog foruma, zakljucavam istu kao sto sam i napomenuo da cu uraditi. Hvala na razumevanju.