[ Nikolic991 @ 18.08.2012. 22:39 ] @
Citao sam dosta o razmeri u Auto Cad-u. Imam dosta literature i nesto sam uspeo da pohvatam ali to nije dovoljno.
Crtam uvek 1:1 a kasnije u Plot podesim koju razmeru zelim (scale) to je sto se tice crteza. Medjutim kotne linije,linije i text ne znam kako da podesim. Tj ne znam koje vrednosti da postavim.

Da li bi neko mogo ukratko da mi objasni sva podesavanja. Tipa podesavanje papira, linija, kota itd. pre nego da krenem da crtam ili da me makar uputi
[ aspitanis @ 19.08.2012. 10:03 ] @
Najkraće rečeno: svaki tekst, uključujući i kotni, crta se u veličini obrnuto proporcionalnoj razmeri štampanja.
Konkretno, ako se crtež štampa u razmeri 1:10, veličina teksta treba da je 10 puta veća od odštampane veličine.
[ Nikolic991 @ 19.08.2012. 15:26 ] @
Citat:
aspitanis:
Najkraće rečeno: svaki tekst, uključujući i kotni, crta se u veličini obrnuto proporcionalnoj razmeri štampanja.
Konkretno, ako se crtež štampa u razmeri 1:10, veličina teksta treba da je 10 puta veća od odštampane veličine.



Ok. Da li mozes da mi napises konkretan primer sa naredbama u ACAD-u.

Takodje me interesuje i debljina linije, da li se i ona menja u odnosu na razmeru?
[ SlavishaT @ 19.08.2012. 18:06 ] @
Kote podešavaš u Format/Dimension Style... Tu definiši svoj stil kotiranja prema razmjeri 1:1. Tekst podešavaš u Format/Text Style... Prilikom podešavanja stilova čekiraj Anotative i za dimenzioni i za tekstualni stil. U tom slučaju kote i tekst će se automatski prilagođavati u zavisnosti od Anotation scale, koju definišeš u donjem desnom uglu softvera, vidi sliku:

Što se tiče linija, tu koristi Layer-e (slojeve) gdje možeš definisati koji tip i debljina linije će biti nacrtana za dati sloj.
[ smsoft @ 19.08.2012. 21:41 ] @
Debljina linija se ne menja, bez obzira koju razmeru koristis.Ako stampas u pdf, onda velicina crteza u pdf-u, mora biti ista kao u cad-u, u suprotnom "iznenadjence!"
[ Nikolic991 @ 21.10.2012. 11:57 ] @
Hvala svima, dosta ste mi pomogli. Sad imam novo pitanje.. :)

Imam problem s tekstom. Tj. sa pisanjem formula u AutoCad-u. Radim graficki iz fundiranja(temeljenja) i imam brdo formula. Medjutim nikako ne mogu da ih napisem. Trazio sam neku funkciju kao sto je npr u Word-u Equation ali nema.
[ SlavishaT @ 21.10.2012. 14:03 ] @
Možeš ubaciti formulu iz Equation editora kroz Insert/OLE Object...

[ Nikolic991 @ 22.10.2012. 20:19 ] @
Hvala puno.. :)
[ Nikolic991 @ 05.11.2012. 20:06 ] @
Da li ima neki program koji radi u Cad okruzenju ili neki drugi program koji je laksi za kucanje formula. Posto bas dosta imam, a ovo mi je sporo malo tj. spor sam. :)