[ easyyu @ 21.08.2012. 21:24 ] @
Ovako..imam problem da mi se racunari ne vide preko windows file sharing-a!
Na primer:
Pc1 ima ip:192.168.50.1 (lan ethernet)
laptop win7 ima 192.168.60.1 (wlan1)
Mogu da pingujem sa PC1 ip address 192.168.60.1
Mogu da pingujem sa laptop-a ip address 192.168.50.1

Ali ako probam da pingujem sa imenamina:
Code:
ping pc1

ili
Code:
ping laptop

dobijam timeout! zasto?

Sledece sto me muci je da se racunari ne vide preko windows file sharing-a. Znaci ne mogu da browse-ujem PC-e tj jednostavno kao da mi je workgroup prazan tj da nema drugih racunara u mrezi.
Znaci ovo pokusavam u windows network preko windows explorer-a i kompjuteri se ne pojavljuju u listi!
Zasto?
Sta treba da uradim da bih imao file sharing i computer browsing?
Firewall-i na oba racunara su iskljucena u svrhu testirana gore napomenutog.

Ono sto mi je bitno jako je da uredjaji koji se konektuju na wifi (wlan1) interface dobijaju IP adrese iz pool-a koji je raclicit od LAN pool-a. Dole se vidi da je to tako i podeseno.
Sto se tice interneta..on radi i nemam problema sa uredjajima koji se kace kako na wlan1 tako i na LAN


Evo moj config:
Code:

/interface> print
Flags: D - dynamic, X - disabled, R - running, S - slave
 #     NAME                                                                  TYPE               MTU L2MTU  MAX-L2MTU
 0  R  LAN                                                                   ether             1500
 1  R  ADSL                                                                  ether             1500
 2  R  wlan1                                                                 wlan              1500  2290


Code:

/ip address> print
Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic
 #   ADDRESS            NETWORK         INTERFACE
 0   ;;; added by setup
     192.168.50.99/24   192.168.50.0    LAN
 1   192.168.60.98/24   192.168.60.0    wlan1
 2 D 192.168.55.1/24    192.168.55.0    ADSL


Code:

/ip dhcp-server> pri
Flags: X - disabled, I - invalid
 #   NAME                  INTERFACE                 RELAY           ADDRESS-POOL                 LEASE-TIME ADD-ARP
 0   wifi                  wlan1                                     wifi                         3d
 1   server1               LAN                                     Local                        3d


Code:

/ip dhcp-client> pri
Flags: X - disabled, I - invalid
 #   INTERFACE                                       USE-PEER-DNS ADD-DEFAULT-ROUTE STATUS        ADDRESS
 0   ADSL                                            yes          yes               bound         192.168.55.1/24


Code:

/ip pool> pri
 # NAME                                                                              RANGES
 0 Local                                                                             192.168.50.1-192.168.50.15
 1 wifi                                                                              192.168.60.20-192.168.60.25


Code:

/ip dns> pri
                servers:
        dynamic-servers: 8.8.4.4,208.67.222.222
  allow-remote-requests: yes
    max-udp-packet-size: 4096
             cache-size: 2048KiB
          cache-max-ttl: 1w
             cache-used: 141KiB


Code:
/ip firewall nat> pri
Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic
 1   chain=srcnat action=masquerade out-interface=ADSL


Code:
FILTER RULES ARE EMPTY!


Code:
/ip route> pri
Flags: X - disabled, A - active, D - dynamic, C - connect, S - static, r - rip, b - bgp, o - ospf, m - mme,
B - blackhole, U - unreachable, P - prohibit
 #      DST-ADDRESS        PREF-SRC        GATEWAY            DISTANCE
 0 ADS  0.0.0.0/0                          192.168.55.99             0
 1 ADC  192.168.50.0/24    192.168.50.99   LAN                       0
 2 ADC  192.168.55.0/24    192.168.55.1    ADSL                      0
 3 ADC  192.168.60.0/24    192.168.60.98   wlan1                     0


Svaka preporuka mi je dobrodosla..
Unapred hvala na pomoci!
[ anon115774 @ 22.08.2012. 00:43 ] @
Citat:
easyyu:
Ali ako probam da pingujem sa imenamina:
Code:
ping pc1

ili
Code:
ping laptop

dobijam timeout! zasto?


Jesi siguran da dobijas timeout? Trebalo bi da ti kaze da ne moze da nadje tog hosta. Ako ti vec pise timeout, sta pise u koji je ip preveo to sto pokusavas da pingujes?

A ne bi trebalo da prolazi zato sto u /ip dns static nije definisana adresa tih racunara. Kada pokusas sa jednog racunara ping on kontaktira dns i proba da prevede tu adresu (jer takav ne postoji u njegovom subnetu) i dns mu kaze "nema". Ali ako ti dobjias timeout onda mi nije jasno sta se tu tacno desava...

Citat:
Sledece sto me muci je da se racunari ne vide preko windows file sharing-a. Znaci ne mogu da browse-ujem PC-e tj jednostavno kao da mi je workgroup prazan tj da nema drugih racunara u mrezi.


Nisu u istom subnetu. Probaj \\ip-adresa\c$
[ milosbeo @ 22.08.2012. 01:03 ] @
Code:
[admin@ShomyMT] > ip dns static print 
Flags: D - dynamic, X - disabled, R - regexp 
 #     NAME         ADDRESS                                        TTL         
 0     RB750GL.home 10.0.0.1                                       1d          
 1     WIFI-AP.home 10.0.0.2                                       1d          
 2     VPN-GW.home  10.0.0.30                                      1d          


Kad pingujem sa pc-a

Code:
C:\Users\Milos>ping rb750GL.home

Pinging rb750gl.home [10.0.0.1] with 32 bytes of data:
Reply from 10.0.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 10.0.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 10.0.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 10.0.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64


Dakle, da bi gadjao masine po hostname-u, treba da uneses static dns zapis.
Masine bi morale da se pinguju, posto su nakacene interfejse rutera, vidi se u r.tabeli.
Dakle proveri ti workgroup da li je isti?
[ easyyu @ 22.08.2012. 01:10 ] @
Citat:
milosbeo

Dakle, da bi gadjao masine po hostname-u, treba da uneses static dns zapis.
Masine bi morale da se pinguju, posto su nakacene interfejse rutera, vidi se u r.tabeli.
Dakle proveri ti workgroup da li je isti?


Pobogu naravno da je isti..

Ako laptop zabodem u switch tada se dodeli adresa iz opsega LAN pool-a tj 192.18.50.0/24 i naravno da u istom momentu bez "refresha" pocinju da se pojavljuju racunari iz workgroup-a!
Kako sa DNS-ima?
Evo ubacio sa IP adres PC-a i laptopa u static DNS ali se nista ne desava. Ni dalje nemam network browsing kao ni ping po hostname-u!

Sta sada?

Ono sto ti predstavljas jeste da su "racunari" ili mrezni ti uredjaji svi na jednom mreznom opsegu 10.0.0.0/24 kod tebe.
I kod mene radi lepo sve kada je racunar spojen preko lan kabla na istu mrezu (192.168.50.0/24)
Ono sto meni treba je da se vide medjusobno racunari sa LAN-a (192.168.50.0/24) i wlan1 interface-a (192.168.60.0/24)

btw: Thx sto mi pomazes!



[Ovu poruku je menjao easyyu dana 22.08.2012. u 02:36 GMT+1]
[ milosbeo @ 22.08.2012. 02:02 ] @
OK, razumeo sam.
za static dns moras da imas zapis xxx.xx, nece da radi ako samo stavis laptop, mora da ima tacku

Tebi treba file sharing u razlicitim subnetima. Treba ti WINS. Adresu WINS-a dodeljujes kroz dhcp.
Netbios nativno ne ide van subneta.

http://technet.microsoft.com/e...ary/cc784180%28v=ws.10%29.aspx



[ easyyu @ 22.08.2012. 02:42 ] @
Citat:
milosbeo:
OK, razumeo sam.
za static dns moras da imas zapis xxx.xx, nece da radi ako samo stavis laptop, mora da ima tacku :)

Tebi treba file sharing u razlicitim subnetima. Treba ti WINS. Adresu WINS-a dodeljujes kroz dhcp.
Netbios nativno ne ide van subneta.

http://technet.microsoft.com/e...ary/cc784180%28v=ws.10%29.aspx




I kako da dignem WINS server?
Znaci treba mi jos jedan racunar??
[ Predrag Supurovic @ 22.08.2012. 06:50 ] @
A jesi li probao da stavis lan i wlan u bridge?
[ djricky @ 22.08.2012. 10:55 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
A jesi li probao da stavis lan i wlan u bridge?

ukoliko bas nema potrebe da se racunari vezani kablom i oni preko wifi-ja nalaze u razlicitim subnetima, ovo jeste najbolje resenje...
[ easyyu @ 22.08.2012. 16:12 ] @
Ok..digao sam SAMBU na debian linuxu..i sada je ok hostname..
Ide ping sve je ok. Znaci koristim SAMBU kao WINS server.
Mogu se svi racunari pingovati medjusobno preko hostname-a!

Ali..file browsing ni dalje nece!!!

Posto sam mapirao diskove izmedju laptopa i PC-a sada za divno cudo mogu da im pristupim..ali u networking-u u windows exploreru mi se ni dalje ne prikazuje workgroup niti ostali PC-i gledavsi sa wlan1 mreze na LAN mrezu.
Gde gresim???
[ anon115774 @ 22.08.2012. 22:52 ] @
Cisto iz radoznalosti.... koliko to racunara imas u te dve mreze kad ti je toliko bitan network browsing?
[ easyyu @ 22.08.2012. 23:46 ] @
~10
[ easyyu @ 22.08.2012. 23:49 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: A jesi li probao da stavis lan i wlan u bridge?

Cini mi se da nisi procitao dovoljo pazljivo moj problem..a mozda je u pitanju i moje neznanje.
Ako stavim u brigde nemogu da dodeljujem wifi klijentima koji se kace iz osega 192.168.60.0/24 vec iz LAN opsega, koji je 192.168.50.0/24.
Ili moze?
Bar ja nisam uspeo da napravim dva dhcp servera na jednom interface-u (tj bridge-u) sto je i logicno.
Naravno pool mozes da napravis..
[ easyyu @ 22.08.2012. 23:50 ] @
Nekako mi cudno da ovako prost problem ne moze da se resi na jednostavan nacin. Mislim rec je o najjednostavnijoj kucnoj mrezi..sa 3 interface-a.
[ tandrkalo1 @ 23.08.2012. 04:59 ] @
Napravi jedan bridge, u njega dodaj wlan i ether interfejs tako sto ces otici u meniju bridge pa onda ports i tu dodati oba interfejsa...
Onda obrisi sve te adrese za wlan i lan i dodeli recimo adresu 192.168.50.1/24 na bridge interfejs. Takodje na bridge stavi i dhcp server i to je to.
Svi racunari ce biti u istom subnetu i trebalo bi da ti radi windows sharing ako je sve podeseno na racunarima...
[ easyyu @ 23.08.2012. 05:02 ] @
Citat:
tandrkalo1: Napravi jedan bridge, u njega dodaj wlan i ether interfejs tako sto ces otici u meniju bridge pa onda ports i tu dodati oba interfejsa...
Onda obrisi sve te adrese za wlan i lan i dodeli recimo adresu 192.168.50.1/24 na bridge interfejs. Takodje na bridge stavi i dhcp server i to je to.
Svi racunari ce biti u istom subnetu i trebalo bi da ti radi windows sharing ako je sve podeseno na racunarima...

To nije to sto ja zelim!
Procitaj opet moj post!
[ tandrkalo1 @ 23.08.2012. 05:05 ] @
Ne znam zasto sebi komplikujes zivot, od jednostavnog pravis komplikovano... Ne znam koja ti je svrha da interfejsi budu u razlicitim opsezima...
Ako trazis jednostavno resenje onda je to sto sam napisao u prethodnom postu...
[ Predrag Supurovic @ 23.08.2012. 07:22 ] @
Citat:
easyyu:
Citat:
Predrag Supurovic: A jesi li probao da stavis lan i wlan u bridge?

Cini mi se da nisi procitao dovoljo pazljivo moj problem..a mozda je u pitanju i moje neznanje.
Ako stavim u brigde nemogu da dodeljujem wifi klijentima koji se kace iz osega 192.168.60.0/24 vec iz LAN opsega, koji je 192.168.50.0/24.
Ili moze?
Bar ja nisam uspeo da napravim dva dhcp servera na jednom interface-u (tj bridge-u) sto je i logicno.
Naravno pool mozes da napravis..


Jesam, samo sam ti naglasio da bi to što hoćeš radilo mora bridge i jedan mrežni opseg.

Citat:
easyyu: Nekako mi cudno da ovako prost problem ne moze da se resi na jednostavan nacin. Mislim rec je o najjednostavnijoj kucnoj mrezi..sa 3 interface-a.


Nije to problem Mikrotika (ili bilo kog rutera). Takav je majkrosoftov šering protokol. On ne može da prolazi kroz rutere bez WINS servera.
[ djricky @ 23.08.2012. 08:01 ] @
a zasto ne "gadjas" masine po IP adresama??? "\\192.168.1.2\share" itd... tako sigurno radi smb i rutirano...
[ anon115774 @ 23.08.2012. 08:23 ] @
^

To mu pise i u mom prvom odgovoru na ovu temu ali mu ocigledno to ne odgovara iz nekog, nama nepoznatog, razloga. Ja imam slican broj racunara kod kuce kao i on i lepo mi sve funkcionise kombinacija sa mapiranim mreznim diskovima i statickim dns zapisima.
[ easyyu @ 23.08.2012. 14:49 ] @
Citat:
Informer: ^

To mu pise i u mom prvom odgovoru na ovu temu ali mu ocigledno to ne odgovara iz nekog, nama nepoznatog, razloga. Ja imam slican broj racunara kod kuce kao i on i lepo mi sve funkcionise kombinacija sa mapiranim mreznim diskovima i statickim dns zapisima.

:) Evo odgovaram..
Zasto nije moguce napraviti browsing sa SAMBA WINS serverom?
Jasno za mapirane diskove..ali gde cu 10 racunara koji se neprekidno smenjuju da mapiram diskove svaki dan!?
[ easyyu @ 23.08.2012. 14:59 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Nije to problem Mikrotika (ili bilo kog rutera). Takav je majkrosoftov šering protokol. On ne može da prolazi kroz rutere bez WINS servera.

Ovako problem sa bridgem je sledeci..
Da wifi klijenti moraju da dobijaju uvek iz istog pool-a.

Ajde to jos nekako i nije toliko strasno veliki problem, vec najveci problem mi je sledeci:
Posto izlazni interface iz MT-a ide u switch i u jedan ap (izmedju ostalog) i taj AP salje na drugi AP koji radi u client modu. Dalje taj ap ide na jedan drugi ap preko lan kabla i koji radi u AP modu(nazovi ga SSID: AP2).
E sada..ukoliko se sa mobilnim konektujem na MT-ov Wlan interface (sada vec bridge) tada mi se recimo dodeli adresa koja je ispravna i imam net na mobilnom.
Ako predjem na ovaj SSID: AP2 tada mi se dodeli lepo ip adresa isto ko i malopre ali nema neta na njemu.
Jedino cu onda imati neta ako udjem lease deo mikrotika i izbrisem dodeljenu IP adresu za mobilni zatim connect/disconnect na mobilnom i tada radi tj imam neta.
Ako sada opet odem na wlan1 (bridge) na MT-u situacija je ista. Znaci opet imam lan ali ne i internet.i tako u krug.
Iz tog razloga sam "osmislio" drugaciju topologiju mreze koja eliminise ovaj problem i zelim da je odradim do kraja!
Ili gresim negde sa bridge-om?
[ anon115774 @ 23.08.2012. 21:06 ] @
Citat:
easyyu:Jasno za mapirane diskove..ali gde cu 10 racunara koji se neprekidno smenjuju da mapiram diskove svaki dan!?


A zasto bi ih menjao? Ako se uvek isti racunari vrte onda im na dhcp-u rezervisi adrese i to je to. To je laksa varijanta.

Ja sam kod mene to resio na drugi nacin. DHCP dodeljuje bilo koje adrese iz pool-a a onda skripta na svakih dva minuta proverava da li ima nekih promena u lease tabeli i upisuje ih u dns static listu tako da uvek mogu da pitam dns-a gde se nalazi neki racunar. Mogu da im pristupim preko njihovog naziva na kojoj god ip adresi i vlan-u da se nalaze.
[ bmarkovic06 @ 23.08.2012. 21:23 ] @
Citat:
easyyu:
Citat:
Predrag Supurovic: Nije to problem Mikrotika (ili bilo kog rutera). Takav je majkrosoftov šering protokol. On ne može da prolazi kroz rutere bez WINS servera.

Ovako problem sa bridgem je sledeci..
Da wifi klijenti moraju da dobijaju uvek iz istog pool-a.

Ajde to jos nekako i nije toliko strasno veliki problem, vec najveci problem mi je sledeci:
Posto izlazni interface iz MT-a ide u switch i u jedan ap (izmedju ostalog) i taj AP salje na drugi AP koji radi u client modu. Dalje taj ap ide na jedan drugi ap preko lan kabla i koji radi u AP modu(nazovi ga SSID: AP2).
E sada..ukoliko se sa mobilnim konektujem na MT-ov Wlan interface (sada vec bridge) tada mi se recimo dodeli adresa koja je ispravna i imam net na mobilnom.
Ako predjem na ovaj SSID: AP2 tada mi se dodeli lepo ip adresa isto ko i malopre ali nema neta na njemu.
Jedino cu onda imati neta ako udjem lease deo mikrotika i izbrisem dodeljenu IP adresu za mobilni zatim connect/disconnect na mobilnom i tada radi tj imam neta.
Ako sada opet odem na wlan1 (bridge) na MT-u situacija je ista. Znaci opet imam lan ali ne i internet.i tako u krug.
Iz tog razloga sam "osmislio" drugaciju topologiju mreze koja eliminise ovaj problem i zelim da je odradim do kraja!
Ili gresim negde sa bridge-om?



Kako bre to? Pa MT dodeljuje adrese u odnosu na MAC adrese uredjaja. Ako se konektujes na miktotik odakle god, ili preko LAN-a ili preko WIFI-a uvek ces dobiti ista podesavanja isti IP, DNS, Gateway. Kako onda da nemas internet ako se prebacis na taj drugi SSID koji je ustvari AP na LAN-u?

Imam slicnu mrezu kuci gde mi mikrotik ima 2LAN-a i Wifi interfejs (SSID MT1) u bridge-u i lepo DHCP na bridge-u sa pool-om, na jednom LAN-u je switch i kompovi a na drugom AP+AP WDS Bridge sa SSID-om MT2, i sad bilo da sam kuci na SSID MT1 ili u brdu na SSID MT2 sa telefonom imam isti IP, DNS, Gateway i najnormalnije net radi kao i file share i ostalo....
[ easyyu @ 25.08.2012. 14:41 ] @
Citat:
bmarkovic06:

Kako bre to? Pa MT dodeljuje adrese u odnosu na MAC adrese uredjaja. Ako se konektujes na miktotik odakle god, ili preko LAN-a ili preko WIFI-a uvek ces dobiti ista podesavanja isti IP, DNS, Gateway. Kako onda da nemas internet ako se prebacis na taj drugi SSID koji je ustvari AP na LAN-u?


Da znaaam..to je to sto je i mene bunilo pa sam pokusao na ovaj nacin da dodeljujem IP adrese i ovako radi da je wlan u opsegu 192.168.60.0/24 a LAN u 192.168.50.0/24.
Jos sam i posmatrao dok sam koristio u bridge modu lan i wlan i dodedele se isti parametri kako ip,dns,gateway sve sve (sto je i logicno) ali interneta nema.