[ mikepc @ 27.08.2012. 10:36 ] @
Pozdrav svima,

interesuje me koji besplatan(ili manje besplatan) alat koristite za mokap ideje.
Molim vas samo da zaobidjemo pominjanje Photoshopa i slicnih alata, jer mi se
cini da ima mnogo produktivnijih alata po netu, pa bih zeleo da vise bacimo
akcenat na tu stranu.

[ Goran Rakić @ 27.08.2012. 11:01 ] @
Balsamiq Mockups za razradu ideje, a odatle pravo u HTML/CSS. Kada me Balsamiq zamori ili dok pravim osnovni layout skiciram na papiru pa fotografišem, a u Balsamiqu onda odrađujem finiju strukturu. Upotrebim i Inkscape ako hoću da dodam nešto preko ali to verovatno spada u „Photoshop“ kategoriju.

Verovatno puno zavisi od toga šta radiš. Mene u mokapu zanima isključivo UX interpretacija, struktura i tok kroz budući proizvod. Tako me ovakav stil kao da je rukom crtano oslobađa nepotrebnih detalja. Čak i HTML/CSS koncept bude tek kostur za prvi prototip.
[ mikepc @ 27.08.2012. 11:34 ] @
@Goran Rakić
Za pocetak, podrzavam ideju za Balsamiq. Bas iz tog razloga sto i mene interesuje UX, elementi forme i sam dozivljaj korisnickog interfejsa.
Dolazim iz sveta UX dizajna za desktop i Android aplikacije, i u principu sam ovde kao podrska clanovima koji ce raditi WEB dizajn a nisu se
do sada preterano bavili mokapom.

Ja sam, kao sto i ti pominjes, takodje za UX aplikacije rucno radio neke skice, ali mi je tu bilo brisi pisi, pa reko zasto da ne iskoristimo neki
alat, ipak je era interneta. Dosta dizajnera sam sreo koji kad im se pomene dizajn, odmah krenu da bojadisu sto je po meni VEELIKA greska.
Ne bih zeleo da se uvrede oni dizajneri koji ne koriste mokap, ali jednostavno mislim da je to u duhu korisnickog interfejsa danas neizbezno.
Zato zelim i da pokrenem ovu temu da vidim sta ko ima da kaze.


Varijanta Balsamiq, besplatna, online, kupljena licenca?
[ Goran Rakić @ 27.08.2012. 18:25 ] @
Dugo sam koristio besplatnu Flash verziju (ono "Try web demo" dugme na sajtu) jer je poprilično funkcionalna. Radi sa jednim mokapom, otežano je čuvanje i učitavanje (prebacuje XML u clipboard, pa odatle mora ručno da se ubaci u praznu datoteku i sačuva, za učitavanje obrnuto) i ima dosadni prozorčić koji iskače svako malo. Sada koristim Desktop varijantu.

Probao sam nekoliko puta da pređem na http://pencil.evolus.vn ali mi je alat bio isuviše spor.