[ nikoletinabursac @ 28.08.2012. 16:48 ] @
Da li moze neko da mi odgovori da li na cisco ispitu (CCNA) imaju pitanja u vezi kablova, koji se materijali koriste, staticki elektricitet, izolatori i jos neke gluposti koje se uce iz oet-a ?
Da li se ccna polaze iz 2(ICND1 (640-822)) i (ICND2 (640-816)) puta ili moze odjednom ?

Hvala unapred :D
[ Duka_ @ 28.08.2012. 21:53 ] @
Citat:
nikoletinabursac: Da li moze neko da mi odgovori da li na cisco ispitu (CCNA) imaju pitanja u vezi kablova, koji se materijali koriste, staticki elektricitet, izolatori i jos neke gluposti koje se uce iz oet-a ?

Nema takvih pitanja. Ima pitanja koji se kabl koristi za povezivanje tipa switch-switch ili switch-ruter.

Citat:
Da li se ccna polaze iz 2(ICND1 (640-822)) i (ICND2 (640-816)) puta ili moze odjednom ?


Može odjednom. 640-802 ispit.
[ nikoletinabursac @ 29.08.2012. 12:48 ] @
OK, hvala :D
[ ddane @ 04.09.2012. 08:07 ] @
kako Duka_ napisa, što se tiče kablova ne detaljišu toliko.
ja sam položio za ccna prije dva mjeseca i na stranici 9tut.com sam našao ODLIČNU diskusiju o ccna. upravo ona pitanja i smulacije koje budu na ispitu.
srećno :)
[ nikoletinabursac @ 07.09.2012. 12:10 ] @
OK, hvala puno :D
[ zeenmc @ 09.09.2012. 13:37 ] @
CCNA nije toliko strasan ispit, kombinuj sa knjigama, video tutorialima, i braindumpovima, ovo poslednje nek ti sluzi kao nacin da shvatis foru kako cisco postavlja pitanja, jer su veoma za*ebani, jedna rec menja smisao citavog pitanja, uskoro i ja izlazim na ccna, za sad pisem i vise sam posvecen OSPF-u, kao vece oblasti treba da prodjem kroz RIP, IP Subnetting, VLAN,STP, EIGRP...
[ ddane @ 09.09.2012. 14:00 ] @
Da. Vole da postavljaju malo više pitanja vezana za one protokole koji su Cisco Proprietary tako da preporučujem da obratiš pažnju kod:
- EIGRPa
- STP a
- VTPa
- CDPa

i da čitaš pitanja polako i do kraja.

Često se ljudi zeznu kod toga... Na kraju pitanja piše da je potrebno označiti više odgovora (tu uvijek napišu i koliko: 2 ili 3) ili da obilježiš sve koji su tačni, ali ne pročitaju to do kraja, obilježe jedno i odu dalje (a dugme "back" ne postoji).

Isto tako kada se rade simulacije, ako ne klikneš submit i odeš dalje propadoše poeni a jedna simulacija nosi 100 poena. Bude 3 simulacije a msm da je ukupno 830 bodova min. za prolaz.

Sve u svemu, nije pretjerano teško ali ne treba ni podcjenjivati.

Ako treba šta detaljno o polaganju ispita ili nekom problemu vezanom za ispit slobodno pitajte. Trudiću se da napišem kako jeste a da pri tome ne pametujem previše :p

Ako vam trebaju dobri materijali za učenje, javite preko p.p. i neće biti problema.

Srećno.
[ zeenmc @ 09.09.2012. 19:33 ] @
@ddane, interesuju me te simulacije, mi smo na cisco akademiji imali nekad stvarno blesave topologije da uradimo, 6. put se vidimo s cisco ruterom i sada treba da mu podesavamo npr vlanove, uz ACL, pa na sve to finale je bilo Frame Relay, tih dana kada smo to radili, ja sam imao posla sa strane te se nisam tome posvetio kako treba evo i posle 3 meseca ja ne znam kako se to radi, ali mi je u planu u sledecih nedelju, dve da i to odradim, jer kuci imam svoju cisco lab :P, spomenute simulacije, kakvog su tipa, sta treba u njima da se podesi ? da li su kompleksnije, ili se samo par stvari treba uraditi, tipa OSPF u jednoj oblasti, dhcp za 3 vlan grupe korisnika bla bla bla ?
[ ddane @ 10.09.2012. 19:55 ] @
Evo na ovoj stranici su simulacije koje budu na ispitu. Pročitaj dole u komentarima i kakve budu izmjene u zadatcima ali 80% to je to.

http://www.9tut.com/category/ccna-lab-sim

Naravno, kod kuće odradi sve što ima tih vježbi da uđeš u rutinu što se tiče sabnetiranja i zadavanja komandi jer na ispitu opet imaš i jak efekat treme, jer ti vrijeme otkucava. A sve se to radi u nekom njihovom softveru za testiranje koji je i malo skučen za rad, tako da se lako može potkrasi neka greška.

Osim toga meni su simulacije bile pred kraj ispita. Nakon što sam odgovorio na nekih 45 pitanja. Iako je zadatak se ACL-om bio prilično jednostavan meni je dugo trebalo da ga riješim jer mi oči ne registruju da sam dozvolio saobraćaj na onu adresu na koju je trebalo da ga zabranim. :)
[ Jovan25 @ 12.09.2012. 14:25 ] @
Jos jedna mala pomoc, ja sam CCNA polagao pre 2 meseca, i kao sto ti je vec ddane rekao imas sve lab vezbe na vec pomenutom linku.

E sad...sto se tice ACL, napravili su foru...dali su prakticno kombinaciju onih vezbi koje su na 9tut-u...vodi racuna, lepo razcitaj...Ja sam tu vezbu odradio 75%, poslednja linija ACL-e mi nije bila ok. Zurba :)
ACL inace treba da postavis u 3 linije, ne daju vise.

I nemoj da ocekujes da ce ti vezbe doci na kraju, posle pitanja, jel to nije slucaj....Ja sam imao EIGRP konfiguraciju vec na sedmom koraku a ACL na 36-om.

Puno srece pri polaganju! :)
[ nikoletinabursac @ 14.09.2012. 15:50 ] @
Hvala svima na pomoci :D
[ zeenmc @ 17.09.2012. 14:19 ] @
Pozzz, interesuje me koliko je bilo pitanja iz oblasti IPv6, wireless, to su 2 oblasti pored framereley-a koje maltene nisam ni pipnuo iz ccna kurikulima :( doduse polako ulazim u FR pricu sto se tice teorije, ali wifi i IPv6, boze sacuvaj :P
[ Duka_ @ 17.09.2012. 15:37 ] @
Nema nešto preterano puno pitanja iz IPv6 i wireless. Ja kad sam polagao imao sam samo jedno pitanje iz IPv6 i to koja je od ponuđenih adresa validna.
Za wireless je bilo par pitanja, tipa koja je brzina nekog od 802.11 b/g/n i BSS/ESS pitanja.
[ zeenmc @ 17.09.2012. 16:04 ] @
Poskidao sam ja puno video tutoriala iz INE i CBT Nuggets produkcije, te polako radim, sad sam radio neki brain dump, od 62 pitanja (switching), 8 sam promasio, nije lose, mada moze i bolje :) trebalo bi da vidim iz cega imam sve problem, te tome da se malo vise posvetim,

Uglavnom to su STP (generalno znam da ga podesim ali se puno zbunjujem, nisam radio nova stanja portova RSTP), Wireless, IPv6, fajtacu se ja s ovim barem jos 20ak dana :P, profesor sa akademije kaze da nemamo razloga da se nesto tripujemo, jedno je sto nismo sigurno u jednoj, dve oblasti, ali na ispitu ce biti 50 drugih, te su male sanse da zapadne nesto sto ne znamo, drugo ono sto mene vise muci, sto tipa na onom braindumpu, 8 sam omanuo, sa 11 ne bih tipa prosao test, veliki procenat ispravnih odovora traze, da li se vi secate koliko ste pitanja omanuli ?

inace, sad probam nesto da odradim, ali nisam skapirao kako se radi na opremi, potsecao sam se port-security

#port-security
#port-security maximum 1
#port-security mac-address

I ovo pisem iz kefala, te mozda negde i gresim, kada se desi krsenje pravila, po defaultu port se iskljuci, e sad ne znam na koji nacin se on opet ukljucuje, ja sam probao sa clear port-security all, ona na samom interfejsu no shut, ali nije pomoglo
[ Duka_ @ 18.09.2012. 00:48 ] @
Iz ovog što si napisao, verovatno si konfigurisao
Code:
switchport port-security shutdown
i kad dođe do kršenja ovog pravila, da port vratiš u normalno stanje uđeš u interfejs konfiguracioni režim i odradiš
Code:
shutdown
Code:
no shutdown
[ Jovan25 @ 19.09.2012. 00:33 ] @
@zeenmc

Ja sam presao gomilu nekih baza sa pitanjima i provalio sam da ima oko 20-ak razlicitih pitanja sto se tice WiFi-a i 25,6 pitanja za IPv6. Imas nove baze na examcollection-u, provezbaj i nema glava da te boli. :)

A sto se tice pitanja...ja sam u brzini promasio jedno i uradio sam dve trecine ACL-e (mislim na vezbu).
[ zeenmc @ 19.09.2012. 20:35 ] @
@Jovan, znas sta mene buni, ja gledam da ucim sa shvatanjem, znaci imam brdo snimljenih video tutoriala (INE, CBT Nuggets), pisem teoriju, skripte, znaci da ja to imam na papiru, da to ponavljam, ono sto je problem, sto bas nekapiram cisco nacin postavljanja pitanja, znaci onaj ko odgovara, mora da poznaje materiju 110%, + trik situacije, realno ja zelim i hocu da polozim za CCNA, ali da budem siguran u sebe, ja znam za toliko, i zasluzio sam, i svesno pored toga, koristicu braindumpove, doduse nesto smo mi sa akademije pricali za Pass4sure, da skupimo pare, realno zanimljiva ideja, ali to je vec previse, sve na izvolte, ja i kad gledam dumpove, ja gledam da ih razumem, sta neskapiram screenshot, pa sacuvam sliku da mi kasnije objasne na predavanju
[ milosbeo @ 19.09.2012. 21:05 ] @
Cisco CCNA komplet ispit, bez braindumpova nije ni malo naivan. Ne zbog tezine, vec zbog kretenskih pitanja!


[ Jovan25 @ 20.09.2012. 00:02 ] @
@zeenmc

To je skroz ok sto ucis sa razumevanjem...ja sumnjam da CCNA moze da se nauci bilo kako drugacije. A sto ti kazes za nacin postavljanja pitanja...to im je katastrofa, ima pitanja gde logik ne pomaze...nema je, sreca takvih pitanja ima malo. Trik situacija imas ali ako si vec dobro spremio, a po ovom tvom sto si naveo vidim da jesi, to nece da ti pravi nikakav problem. U principu glavna fora je da izadjes hladne glave, da nemas tremu....ispit generalno nije nikakva filozofija...i 99% neces videti ni jedno od onih "glupavih" pitanja.
[ zeenmc @ 20.09.2012. 05:39 ] @
Kod njih u glavama, realno duze vreme nesto nestima....21 vek, oni i dalje traze FR (ovo je ok, generalno jednostavna NBMA mreza za podesavanje, ja sam brdo puta na youtube gledao klipove o MPLS, i dalje ama bas nista nisam skapirao) ali Rip1, e to je nesto sto je neoprostivo, uredu da se spomene, to je to, koristi Broadcast za slanje update, salje citavu routing tableu, u tom rutiranju mogu nastati problemi ako se koristi nekonvergentna mreza, i zdravo djaci, kapiram da Rip2 treba znati, barem se neke stvari mogu iskoristiti u nekim drugim stvarima (mikrotik, mislim da bi bilo izivljavanje na nekoj malo mrezi podesavati ospf)
[ Jovan25 @ 20.09.2012. 10:52 ] @
Ma da...slazem se sa tim, u knjizi za CCNA(Todd Lammle) nema ama bas nista o Wireless-u sto je danas nezamislivo a takodje nema nista o NAT-u.
Povedi racuna o njihovim protokolima (IGRP, EIGRP, CDP) to vole da potenciraju...pogotovu u vezbi za konfigurisanje rutiranja....a sto se tice FR-a tu samo padaju neka pitanja nema vezbe za konfiguraciju.
[ zeenmc @ 20.09.2012. 13:44 ] @
Cisco mi sigurno nije sinonim za wireless, mada zanimljiva ideja, razmisljao sam da nadjem cisco AP na 5ghz, jedan od interneta koje dobijam kuci je preko wirelessa, dok je drugi adsl, adsl wic sam nabavio, ali nikako da se nateram da to podesim, mada vise su u pitanju neke fizicke prepreke u kuci da bih ostvario plan :( mada cisco AP i ruter sa adsl, fina zanimacija, redudancija linkova, hsrp, vrrp, eeeee:)
[ ddane @ 22.09.2012. 07:16 ] @
Citat:
Jovan25:
Ma da...slazem se sa tim, u knjizi za CCNA(Todd Lammle) nema ama bas nista o Wireless-u sto je danas nezamislivo a takodje nema nista o NAT-u.
Povedi racuna o njihovim protokolima (IGRP, EIGRP, CDP) to vole da potenciraju...pogotovu u vezbi za konfigurisanje rutiranja....a sto se tice FR-a tu samo padaju neka pitanja nema vezbe za konfiguraciju.


Ja sam se neko vrijeme koristio knjigom CCNA by Todd Lammle (http://www.knjiga.ba/ccna-cisc...d-network-associate-k2319.html) i uočio sam da neke stvari nisu ispravno prevedene. Naročito sam uočio grešeke u poglavlju sabnetiranja i u testovima, odnosno odgovorima, koji slijede na kraju poglavlja.

Ja bih tu knjigu, prevednu na naš jezik, preporučio da se iz nje prvi put pročita određena oblast (npr. ACLs) čisto da se uvidi o čemu se tu radi. Ali da se svakako ista oblast i vježbe obrade iz stadnardnih Cisco materijala koji se koriste na Cisco Networking Academy, a to je CCNA Exploration 4.0. Msm da se mogu skinuti sa neta.
[ zeenmc @ 22.09.2012. 08:23 ] @
Jel verujes da ja taj kurikulum nisam pipnuo, steta sto cisco tu stvar nema u pdf, ili barem da su nama sa cisco akademije dali taj materijal, ja licno ne mogu da drzim dugo koncentraciju dok citam na kompu, to me ubija, ja koristim INE materijal, odusevljen sam njime, da li znas o cemu govorim ? Sto se tice knjige, maksimalno se slazem, i ja sam primetio greske u subnetiranju, hahaha, nasi blesavi prevodioci, nema grdje :P ko sto bi u nekom oglasu, trazi se inzinjer za oblake, ahhaha
[ balavi @ 22.09.2012. 08:41 ] @
@zeenmc

ja ne znam o čemu govoriš, pojasni mi malo šta je to INE ... ?

inače, i ja imam Tod Lamleovu knjigu iz Kompjuter Biblioteke .... knjiga je užas, u svakom pogledu, zato sam odštampao englesko izdanje .... a da , imam i njegov video tutorijal .....
[ Jovan25 @ 22.09.2012. 20:39 ] @
@ danne

E da...u pravu si, ima dosta gresaka u tim poglavljima, tako da ako nekog buni subnetovanje to ce ga definitivno sludeti.

Ta knjiga je dobra, sto ti kazes, da se procita prvi put da se napravi neko osnovno znanje i da se posle predje na nesto drugo, ozbiljnije.
[ balavi @ 23.09.2012. 15:15 ] @
jel može preporuka neke literature o CISCOvoj wireless materiji
[ ddane @ 24.09.2012. 07:13 ] @
Ja sam sve učio iz zvanične literature koja se daje na Cisco akademiji (tj. kada ti kreiraju nalog na cisco.netacad tada se dobije i pristup materijalima) ali mislim da se može skinuti sa neta. To je Cisco CCNA Exploration 4.0.

Koliko se sjećam pitanja oko bežičnih mreža, uglavnom traže da se navedu ili objasne:

1. 802.11 standradni, njihove brzine prenosa podataka, frekventni opsezi, kanali, daljine... + (802.16 standard)
2. CSMA/CA
3. Vrste enkripcije i autentikacije
4. Možda i neke vrste napada (kao Man in the middle, DHCP snooping ili sl.)

ali generalno, mislim da ne dave puno oko bežičnih mreža. Priča je najviše skoncentrisana na ruting i switching protokole i Wan protokole.
[ zeenmc @ 25.09.2012. 00:44 ] @

@balavi

Ovo je sajt INE, rade video seminare iz Cisco sveta, ja sam i vise nego odusevljen, citao sam sa stranih sajtova, najkompletniji video seminari koji postoje na trzistu
http://www.ine.com/

mada sad se ja pros*ravam, ali sam gledao i osnovni seritifkat iz juniper imperije, mada kod njih je teze naci opremu, mnogo su skupi, skinuo sam neke video seminare za juniper, mnogo je nezgodna, barem meni sintaksa, cisco je ladovina nasprem nje :P

Pored njih imas i od boljih CBT Nuggets, s tim da je ovaj drugi za sve i svasta, inace je losiji od INE

[Ovu poruku je menjao zeenmc dana 25.09.2012. u 07:28 GMT+1]
[ balavi @ 25.09.2012. 09:35 ] @
hvala zeenmc

imam CBT Nuggets kurseve, ali INE mi je promakao ....

do Junipera nisam stigao, ali polako ....

[ zeenmc @ 25.09.2012. 18:56 ] @
@balavi, realno cbt je smesan, ma gore nego smesan, zanimljiv je serial, Real World, od Dzeremija, ali ovo od INE, oni razbijaju, ako si iz Bgd, mozemo se dogovoriti, jer je bas tesko navatati te klipove, prvo sto su u HDrip, drugo sto su generalno skoriji klipovi, trece boli paja ljude da ostavljaju na neku stvari velicine 10 i vise giga po jednom video seminaru
[ balavi @ 25.09.2012. 20:16 ] @
na žalost, nisam iz BGa

tako da, moraću klipove da jurim na netu :(

veliko hvala
[ citizenx @ 17.11.2012. 01:27 ] @
Tacnije zauzima skoro 16GB. Ako nekom treba materijal neka se javi preko pp.

Inace teme koje se obradjuju su sledece:

CCNA Associate - 640-802 Outline :: Runtime 23 hours 06 minutes

Introduction
Network Devices & Components
OSI Model & TCP/IP Model
Network Applications
Connecting to the IOS Command Line Interface
Cisco IOS PING, Traceroute, & TFTP
IOS File & Configuration Management with TFTP
TFTP Servers & Network Management Systems (NMS)
Local Area Networks (LANs) Overview
IP ARP, MAC Address Flooding & Learning
Collision Domains, Broadcast Domains, & VLANs
Cisco Discovery Protocol (CDP)
VLAN Trunking & VTP
Spanning-Tree Protocol (STP)
STP Path Selection & RSTP
IP Addressing, Subnetting, & VLSM
IP Routing
Inter-VLAN Routing & Static Routing
Static vs. Dynamic Routing
Dynamic Routing Configuration
RIPv2 Overview & Configuration
EIGRP Overview
EIGRP Configuration
OSPF Overview
OSPF Configuration Part 1
OSPF Configuration Part 2
IPv6
Cisco Security Device Manager (SDM)
Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP)
Domain Name System (DNS)
Network Address Translation (NAT)
Access Control Lists (ACLs)
Wide Area Network (WAN) Overview
Point-to-Point Protocol (PPP)
Frame-Relay Overview
Frame-Relay Configuration
[ karafili @ 26.06.2014. 12:00 ] @
@citzenx kako bih mogla ja da vidim vidim te nuggete, ja bih da pocnem da ucim ali do sad nigdje nisam nasla da je neko postavio od cega da se pocne uciti za cisco ispit. Kako bih mogla to skinuti? Inače ja sam iz PG, a juce sam se registrovala tako da ne mogu da šaljem privatne poruke :( Svi materijali koje bih da odgledam da pocnem da ucim o mrezi, problemima i konfigurisanju se placaju :(
[ Aleksandar Đokić @ 26.06.2014. 21:03 ] @
CBT Nuggets video tutorijali i Cisco Press Official Cert Guide.