[ kosta90s @ 28.08.2012. 21:13 ] @
Zdravo,

Uskoro zavrsavam fax i zeleo bih da pokrenem sopstveni biznis.
Zeleo bih da koristim neki besplatan alat(kompajler sa IDE ) za programiranje u c/c++ (eventualno C#) koji bi mi omogucio nesmetanu prodaju programa zatvorenog koda.
Zapocetak bi radio sitnije programe koje rade sa bazama pod win os-om (mozda kasnije i pod gnu/lin).

Moze i neki komercijalni, samo da nije mnogo skup .

Znam da postoji slicna tema iz 2003 godine na forumu, ali nisam siguran da li se nesto promenilo u medjuvremenu.

M$ VS Express je besplatan, ali ne znam da li mogu prodavati programe.

Pozdrav,
Kosta
[ Nedeljko @ 28.08.2012. 21:47 ] @
GNU prevodioci ti omogućavaju da prodaješ svoj kod licenciran kako hoćeš. Jedino što kad uz program isporučiš njihove dll-ove, oni su pod naravno pod njihovom licencom (što moraš da napišeš u dokumentaciji uz svoj program), a svoje binarne fajlove isporučuj kako god hoćeš. GNU prevodioce za Windows ćeš naći u okviru MinGW paketa.

Što se tiče biblioteka, radni okvir opšte namene koji ti zadovoljava potrebe je Qt. Važe slične napomene kao za GNU prevodioce uz dodatno ograničenje da svoje fajlove sa Qt-ovim linkuješ dinamički, a ne statički. U slučaju statičkog povezivanja bi morao da opensorsuješ svoj kod, a pošto ti to ne odgovara, povezivanje ćeš vršiti dinamički. Originalna binarna verzija Qt-a je podešena upravo za takvo povezivanje. Postoje i alternative za Qt kao što su wxWidgets, GTK, GTK+ i FLTK, koje ti dozvoljavaju i statičko povezivanje bez ograničavanja na model isporuke tvog programa, ali je Qt moćniji.

Integrisano okruženje koje je dobro integrisano sa Qt-om je QtCreator. Takođe ne nameće nikakva ograničenja na model isporuke tvog programa.

Sve prethodno navedeno se nalazi u QtSDK paketu.

Biblioteka sa još džidža-bidža koja bi ti odgovarala je boost. Sasvim je slobodno možeš koristiti u svojim zatvorenim komercijalnim programima.

Što se baza podataka tiče, besplatne koje ti ne nameću ograničenja na model isporuke tvog koda su PostgreSQL i Firebird. Takva je i SQLite, ali su joj mogućnosti daleko skromnije. Sve one se mogu koristiti iz Qt programa.

Sve navedeno radi pod GNU/Linux, Windows i MacOS X sistemima (pa i šire), besplatno je otvoreno i slobodno. Postoji i komercijalna licenca za Qt, ali ti ona nije potrebna ako ne želiš komercijalnu podršku za Qt i ako svoj kod povezuješ dinamički sa Qt-om. Za to je dovoljno otvoreno izdanje.
[ del-boy @ 28.08.2012. 21:55 ] @
Nedeljko je dao poprilično opširan odgovor, tako da bih samo dodao da Visual Studio Express možeš koristiti za razvoj komercijalnih aplikacija.

Takođe za c/c++ razvoj možeš koristiti i eclipse, postoji plugin, ali ne znam koliko je dobro urađen, nisam ga koristio već par godina.
[ mmix @ 28.08.2012. 21:59 ] @
Re C#,

cak ni kod najskupljeg Visual Studia licenca samog okruzenja nije vezana za prozvode napravljene softverom vec za pravo koriscenja integrisanog okruzenja. Sto u prevodu znaci sve i da piratujes visual studio i da te uhvate proizvodi pisani tim visual studiom nisu nelegalni. U osnovi nista sto ti VS napravi nije nemoguce uraditi rucno u notepadu ako si dovoljno zaludan, poenta je samo u tome da investiranjem u alat skracujes vreme ad sve kucas manuelno.

Ti naravno ne bi trebao da piratujes softver, narocito ako imas firmu (poreska provera licence) i VS Express je besplatan i nista te ne obavezuje da otvaras kod.

Iskreno, ako ces da se bavis bazama i ponekim front-end GUIem drzi se dalje od C++-a. Bolje i Java (khm, khm) ako ti je cross-platform vazan (da li je?). Poenta biznisa je da se prave pare, ne da se jure pointeri i mem leakovi.
[ Nedeljko @ 28.08.2012. 23:12 ] @
Citat:
mmix: cak ni kod najskupljeg Visual Studia licenca samog okruzenja nije vezana za prozvode napravljene softverom vec za pravo koriscenja integrisanog okruzenja. Sto u prevodu znaci sve i da piratujes visual studio i da te uhvate proizvodi pisani tim visual studiom nisu nelegalni.

Uhuhu... Iz iskaza da

1. licenca ne nameće ograničenje za pravljenje proizvoda,
2. licencu nemaš,

zaključuješ da je proizvod legalan. Nelegalan je samim tim što nije proizveden legalno.

Ako licencu nemaš, savršeno je nebitno šta u njoj inače piše. Isto važi i za GPL biblioteke. Nisi dužan da prihvatiš uslove uopšte. No, onda si kriv za povredu kopirajta, jer je upravo kopirajt taj koji zabranjuje sve šta treba bez ovlašćenja koja nemaš.
Citat:
mmix: U osnovi nista sto ti VS napravi nije nemoguce uraditi rucno u notepadu ako si dovoljno zaludan, poenta je samo u tome da investiranjem u alat skracujes vreme ad sve kucas manuelno.

Jasno. I windows iso, kao i bilo šta drugo sam mogao da nakucam u hex editoru. Šta onda ima da bilo ko kupuje bilo šta kada je to moguće nakucati u hex editoru.

Mojne da zamlaćuješ čoveka.
Citat:
mmix: Iskreno, ako ces da se bavis bazama i ponekim front-end GUIem drzi se dalje od C++-a. Bolje i Java (khm, khm) ako ti je cross-platform vazan (da li je?). Poenta biznisa je da se prave pare, ne da se jure pointeri i mem leakovi.

Možda ima smisla iz nečije perspektive, a možda iz nečije ne. Za C++ postoje pravi GC-ovi ako baš hoćeš (moguće ih je relativno lako napraviti redefinisanjem new i delete operatora ili šablonskim pokazivačkim klasama), a može se ići i na delimična rešenja - malo klasični pokazivači, malo pametni pokazivači itd. Java/C# tu ne nude ništa pametno u odnosu na C++.

Ono gde je C++ realno bolji je da nudi slobodu. Recimo, dopušta višestruko nasleđivanje klasa, koje je u Java/C# svetu svedeno na jednostruko nasleđianje klasa i višestruko nasleđivanje interfejsa. Zaboga, to je zbog inverzije zavisnosti koja ima i prednosti i mane. Pa, kada je već tako, valjda treba da imam slobodu da izaberem da li taj princip hoću ili neću, a ne da me alat pravi budalom.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 29.08.2012. u 06:51 GMT+1]
[ Nedeljko @ 29.08.2012. 00:35 ] @
Zapravo, jezik neka sam sebi odabere.
[ mmix @ 29.08.2012. 08:50 ] @
Nedeljko to sto ti mislis da je copyright infringement nema veze sa realnoscu. Sta ti mislis da ce se desiti ako koristi piratovan VS Ultimate i uleti poreska u kontrolu i nadju da nema licencu (sve i da to proveravaju sto, btw, nisam bas 100% siguran da rade za devtools, nisam siguran cak ni da uopste vise proveravaju softver)? Posto je napravljen proizvod "nelegalan" uzece ga (preuzetu vlasnistvo), zabraniti prodaju ili nesto trece? Naravno da nece, "samo" ce kazniti firmu za koriscenje nelegalnog softvera. Ima to mnogo vece reperkusije od izrade softvera, isto bi onda vazilo za podatke napravljene nelegalnim knjigovodstvenim softverom, kompletan biznis bilo koje vrste radjen sa nelegalnog OSa, itd.

Poredjenje sa GPL bibliotekama nema rezona ovde, nista iz visual studia ne postaje deo aplikacije pa ne postoje delovi aplikacija koji poticu iz neke druge licence sa kojom treba da se bakces. Iako koristis piratski softver, proizvod koji napravis (a koji sam po sebi ne krsi licence) je legalan. Ako nije onda znaci da neko drugi ima kontrolu nad njim, a nema.

Ni na "trulom zapadu" to ne vazi isto, sta vise bilo je 90ih (kad se cela piracy prica zahuktavala) nekoliko slucajeva gde su vlasnici softvera pokusavali da zabrane pristup ili preuzmu rezultate rada na njihovom softveru i gde je sud zapravo presudjivao u korist vlasnika podataka i od tad se to pitanje ne poteze u toj formi. U osnovi vrednost stvorena radom na piratovanom softveru je nerazdvojna kombinacija vrednosti og softvera i rada koji je firma platila (dev npr), samim tim vlasnik softvera ne moze legalno preuzeti kontrolu nad istim ali moze da trazi odstetu koja varira od vrednosti licence i sudskih troskova pa do visestruke vrednosti gotovog proizvoda, u zavisnosti od juridikcije. Ali nigde se napravljeni proizvod ne tretira kao nelegalan, iako sam siguran da bi copyright mafija to najvise volela.



Tvoj argument o hex editoru isto ne pije vodu za .NET platformu, tebi zaista NE TREBA VS da napises bilo koji, bilo koliko kompleksan softver za .NET platformu jer nema binary dependencies koji mogu nastati samo iz IDEa, apsloutno sve je u sors human-readable formi, bilo da je kod, deklaracija ili konfiguracija, najkompleksniji fajl format koji imas je XML. Svi kompajleri, modeleri, i prateci alati koji su ti neophodni su deo WindowsSDK tako da ti cak ni VS Expres nije neophodan (sta vise VS koristi te iste alate). Naravno, svoje vreme vrednujem dovoljno da ne zelim da kucam 100 linija XMLa za nesto sto mogu da odradim sa par klikova misem u dizajneru ali to ne znaci da ne bih mogao da to zelim ili moram. Sa druge strane, kad ti budes napisao windows ISO iz hex editora, ja ti skidam kapu... (al da ne viris u drugi prozor )

Da se razumemo, ne podrzavam pirateriju i mislim da ako koristi VS isti i treba da plati, ali plasiti ljude pricama o baba-rogama koje ce im ukrasti sve zube je neozbiljno, dovoljno je strasna i inspekcija poreske
[ mmix @ 29.08.2012. 09:13 ] @
Citat:
Nedeljko: Možda ima smisla iz nečije perspektive, a možda iz nečije ne. Za C++ postoje pravi GC-ovi ako baš hoćeš (moguće ih je relativno lako napraviti redefinisanjem new i delete operatora ili šablonskim pokazivačkim klasama), a može se ići i na delimična rešenja - malo klasični pokazivači, malo pametni pokazivači itd. Java/C# tu ne nude ništa pametno u odnosu na C++.

Ono gde je C++ realno bolji je da nudi slobodu. Recimo, dopušta višestruko nasleđivanje klasa, koje je u Java/C# svetu svedeno na jednostruko nasleđianje klasa i višestruko nasleđivanje interfejsa. Zaboga, to je zbog inverzije zavisnosti koja ima i prednosti i mane. Pa, kada je već tako, valjda treba da imam slobodu da izaberem da li taj princip hoću ili neću, a ne da me alat pravi budalom.


Haha, i ko sad zamlacuje coveka?

Bez ljutnje, ali ti si definitivan pokazatelj zasto dobri devovi cine lose menadzere. Ti si zalepljen za tehnologiju i lepotu tehnologije i zaboravljas da je cilj biznisa pravljenje para, ne imanja gde da odes da se zabavis od 9 do 5 Cuj, visestruko nasledjivanje, to mi je trebalo, hmmmm, celih NULA puta, sve i da ga imam u C#-u ne bih ga koristio jer povecaav kompleksnost bez iakkve potrebe. Tvoja sloboda po tom pitanju je irelevantna kao i tvoj odnos ljubavi i mrznje prema razvojnom alatu.

Poenta biznisa, narocito ako ga finansiras iz sopstvenog dzepa ili sopstvenim vremenom je da stignes od tacke A (ideja) do tacke B (prozvod za prodaju) u najkracem roku za najveci deo trzista sa najmanje cimanja baratajuci proizvodom koji je lak za odrzavanje i lak za dalje prosirivanje i sirenje biznisa novim devovima. Za biznis aplikacije C++ tu gubi debelo kao i koncept multiplatformske aplikacije, bar jos neko vreme dok MS ne utepa Windows. Ako ti to ne vidis, to je sasvim ok, ali realnost je da je sve manje C++ shopova koji rade takve stvari. Ja nisam skoro video firmu koja nema legacy C++ proizvod iz 90ih a da je krenula sa C++ razvojem, ili je .NET ili Java u zavisnosti od toga na koju platformu gadjaju. Jednostavno nema rezona.
[ mmix @ 29.08.2012. 09:34 ] @
I zaboravili smo na vrlo vaznu ali kompletno legalnu opciju zvanu Visual Studio Ultimate TRIAL. Radis 90 dana, sacuvas sors sa strane, onda reinstaliras i krenes zsa novih 90 dana. Nije koser ali je potpuno legalno.

I na jos vazniju stvar a to je Microsoft BizSpark program, koji je dzabe. http://www.microsoft.com/bizspark/About/Default.aspx


[ Shadowed @ 29.08.2012. 09:46 ] @
Legalno je instalirati na istom Windows-u? Tj. hoce li uopste da se instalira? Naravno, uvek mozes reinstalirati i Windows ili vratiti stari image.
Cini mi se da ne dozvoljavaju komercijalnu upotrebu trial-a, mada je to prilicno fleksibilno, sta god da radis, uvek mozes da kazes da testiras kako radi sa tvojim proizvodom.
A i.. Znaju li inspekcije za pojam trial software-a? :)
[ mmix @ 29.08.2012. 10:12 ] @
Re-image naravno, posle aktivacije :). Nema ogranicenja tokom tih 90 dana, mozes komotno da radis komercijalnu primenu, prekrsices EULA samo ako nastavis da koristis taj VS posle 90 dana ali to se resava kroz loophole, EULA ti ne zabranjuje da ponovo ides u trial samo zabranjuje korisenje tog trial-a. A sors je tvoj i nevezan za taj trial tako da mozes komotno da nastavis na drugom trial-u ili u notepadu ako hoces. Mada je kazem to potpuno unfair prema MSu, a ne pricamo o nekoj lovi, ako se bas ne kvalifikujes ni za BizSpark (a ako imas startup firmu ispunjavas uslove) onda imas Action Pack (MAPS) Developer & Design koji kosta $370 i uz njega dobijes i windows i VS Professional i Blend i 10 ofis licenci i sve client i server OSove, nekih cirka $20k u licencama. Pricamo cisto teorijski dakle o vlasnistvu nad sorsom, ja definitivno ne podrzavam piratovanje softvera, a sasvim definitivno ne kad postoje ovako jeftine opcije. 30k dinara za sav neophodan softver je sica, za te pare nemas ni pola pristojne dev masine.


A to da li inspekcija zna za trial je dobro pitanje :) Mada ne vidim zasto bi i morali da znaju, tokom trial-a bilo kakav audit ce vratiti ispravnu trial licencu, bilo generic pocetnu od 30 dana, bilo personalizovanu prosirenu od 90. Bilo bi dobro da neko ko ima firmu kaze dal su proveravali dev tools, nesto mi se cini da se oni fokusiraju samo na OS i Ofis.

[Ovu poruku je menjao mmix dana 29.08.2012. u 11:26 GMT+1]
[ kosta90s @ 29.08.2012. 12:12 ] @
Mislim da cu krenuti sa QT. Ne smeta mi dinamicko linkovanje.
Sto se tice jezika najbolje poznajem c, c++ i c#. Mogu reci da sam se upoznao sa javom (imam 10) tokom cetvrtog semestra i ne svidja mi se. Mozda je nekad budem koristio za Android ali ne verujem.

Doduse jos nemam neku prestavu sta bi programirao ali polako prikupljam ideje i informacije do kraja skolovanja. :) Mozda nekad nesto i bude od mene xD

Hvala svima na informacijama.

[Ovu poruku je menjao kosta90s dana 29.08.2012. u 13:25 GMT+1]
[ Nedeljko @ 29.08.2012. 12:56 ] @
^
Nisam znao da ciljaš i android. Desetog avgusta 2012 digia je otkupila Qt kompletno od nokije i najavila podršku za android i iOS, tako da onda nema šta da se priča, ako misliš da jedan proizvod valjaš na svim tim platformama. Mada, to često ne ide tako, nego za poslovanje napraviš jednu aplikaciju za desktop, drugu napraviš za server, a treće kao klijent za mobilne telefone.

@mmix
Citat:
Kopirajt zabranjuje neovlašćeno umnožavanje (u šta sapdaju i instaliranje i izvršavanje) softvera.
Ovlašćenje nemaš.
Instalirao si softver.
Znači, prekršio si kopirajt.

Kraj dokaza.

Dakle, jeste kršenje kopirajta, a kakve će posledice da ima po prekršioca, to je često pitanje toga ko ima bolje advokate.
Citat:
mmix: Poredjenje sa GPL bibliotekama nema rezona ovde, nista iz visual studia ne postaje deo aplikacije pa ne postoje delovi aplikacija koji poticu iz neke druge licence sa kojom treba da se bakces.

Prvo i osnovno, ništa ne proističe ni iz jedne licence koju nemaš, štagod inače pisalo u njoj. Drugo, jesi li siguran da kompajleri nemaju nikakav kostur nalik parser generatorima, koji je dovoljno složen da ako ti ga nađu u kodu mogu da ga tretiraju kao kombinovani rad?
Citat:
mmix: moze da trazi odstetu koja varira od vrednosti licence i sudskih troskova pa do visestruke vrednosti gotovog proizvoda, u zavisnosti od juridikcije.

Misliš, ne uzmu ti proizvod, nego višestruko uvećanu protivvrednost? Ako je tržišna vrednost proizvoda milion dolara, ne uzmu ti proizvod (ionako, koji će im), već nekoliko miliona dolara kinte. Ako sam te dobro shvatio, to je mnogo gore po prekršioca.
Citat:
mmix: Haha, i ko sad zamlacuje coveka?

Bez ljutnje, ali ti si definitivan pokazatelj zasto dobri devovi cine lose menadzere. Ti si zalepljen za tehnologiju i lepotu tehnologije i zaboravljas da je cilj biznisa pravljenje para, ne imanja gde da odes da se zabavis od 9 do 5 :) Cuj, visestruko nasledjivanje, to mi je trebalo, hmmmm, celih NULA puta, sve i da ga imam u C#-u ne bih ga koristio jer povecaav kompleksnost bez iakkve potrebe. Tvoja sloboda po tom pitanju je irelevantna kao i tvoj odnos ljubavi i mrznje prema razvojnom alatu.

Poenta biznisa, narocito ako ga finansiras iz sopstvenog dzepa ili sopstvenim vremenom je da stignes od tacke A (ideja) do tacke B (prozvod za prodaju) u najkracem roku za najveci deo trzista sa najmanje cimanja baratajuci proizvodom koji je lak za odrzavanje i lak za dalje prosirivanje i sirenje biznisa novim devovima. Za biznis aplikacije C++ tu gubi debelo kao i koncept multiplatformske aplikacije, bar jos neko vreme dok MS ne utepa Windows. Ako ti to ne vidis, to je sasvim ok, ali realnost je da je sve manje C++ shopova koji rade takve stvari. Ja nisam skoro video firmu koja nema legacy C++ proizvod iz 90ih a da je krenula sa C++ razvojem, ili je .NET ili Java u zavisnosti od toga na koju platformu gadjaju. Jednostavno nema rezona.

Apsolutno se ne ljutim, ali ovaj post mi deluje kao da si ti taj koji je zaslepljen svetošću .NET-a i donekle Jave jer tvrdiš da se u njima brže dobije proizvod bez ikakve validne argumentacije. Dakle, GC nije prednost Jave/C#-a, jer ga ima i C++ (dobro de, nije ugrađen u jezik, ali ih ima opensource besplatnih i za komercijalnu upotrebu, pošto to nije nikakva nauka napraviti). Ako C++ ima sve što i Java/C# (a nema), to ne govori ništa o prednostima Jave/C#-a.
Citat:
mmix: I zaboravili smo na vrlo vaznu ali kompletno legalnu opciju zvanu Visual Studio Ultimate TRIAL. Radis 90 dana, sacuvas sors sa strane, onda reinstaliras i krenes zsa novih 90 dana. Nije koser ali je potpuno legalno.

I na jos vazniju stvar a to je Microsoft BizSpark program, koji je dzabe. http://www.microsoft.com/bizspark/About/Default.aspx

Odakle ti da je legalno zezati sistem? U čemu je onda poenta onih 90 dana? Zašto ne postoji dugme "produži još 90 dana"? Daj, ne zezaj.
[ Nedeljko @ 29.08.2012. 13:30 ] @
Još nešto. Ako ne ciljaš samo na Windows, zaboravi na .NET. Ne-MS implementacije poput Mono-a jednostavno nisu profi.
[ franticnick @ 29.08.2012. 15:34 ] @
Citat:
Nedeljko:
Apsolutno se ne ljutim, ali ovaj post mi deluje kao da si ti taj koji je zaslepljen svetošću .NET-a i donekle Jave jer tvrdiš da se u njima brže dobije proizvod bez ikakve validne argumentacije. Dakle, GC nije prednost Jave/C#-a, jer ga ima i C++ ...


Ovo je zanimljiva tvrdnja koju nisam jako dugo cuo :)

Kako objasnjavas cinjenicu da se cela IT industrija prebacila/prebacuje (gde je to moguce) sa C++ na Javu i .NET?

Zasto Google gura Javu kao jezik za Android pored zivog C++ ispod haube?
[ Ivan Dimkovic @ 29.08.2012. 15:49 ] @
Pa eto, sad kada je MSFT povukao rucnu na svoju cuvenu tvrdnju da je "native mrtav" i vratio COM iz mrtvih kao primarni Win 8 API... sad ce serije powerpointas-a da krenu da "evangelisu" stari-novi COM, tj. WinRT :-)

Ako stara powerpoint ekipa koja je gurala .NET ima problem sa tim (posto bi morali da se po*enjaju po svojoj "native je mrtav" mantri koju su propovedali 10 godina) - no frx, stizu mlade snage zeljne napredovanja i guranja "trendy" tehnologija :)

A za sve to vreme, stari "losi" C++ zivi i dan danas, nigde nije otisao. Pored svih C#-ova, F#-ova, Z-ova, ZNJ-ova ili koja god da je nova moda za sezonu "jesen/zima 2012".

Citat:

Zasto Google gura Javu kao jezik za Android pored zivog C++ ispod haube?


Zato sto je Java bila kul u vreme kada se Android tim razmisljao na sta ce da se piggybackuju, C++ je mator i ne-kul... za uspeh u 'dolini moras da koristis modernije buzzworde. A sve ozbiljno u tom Androidu radi tata C, ali posto C zvuci kao dedin gramafon to se ne pominje puno :)

Citat:

Kako objasnjavas cinjenicu da se cela IT industrija prebacila/prebacuje (gde je to moguce) sa C++ na Javu i .NET?


Cela IT industrija? Wow :)
[ Burgos @ 29.08.2012. 16:01 ] @
Citat:
Nedeljko:
Još nešto. Ako ne ciljaš samo na Windows, zaboravi na .NET. Ne-MS implementacije poput Mono-a jednostavno nisu profi.


Ne znam da li sam pisao ovde, ali ću ponoviti - ne samo da je profi, već je tokom razvoja aplikacije sa tri-četiri klase (implementacije raznih algoritama za rešavanje problema u igrama) MonoDevelop pucao bar dva puta dnevno. Nisam ni siguran da je novac uspeo da kompenzuje izgubljene nerve i stečenu naviku da svake tri sekunde pritiskam CTRL-S (makar i ništa ne radio - nek se nađe).
[ loginkiller @ 29.08.2012. 16:11 ] @
Mislim da google gura javu zbog kompatibilnosti aplikacija sa raznim verzijama androida i razlicitih mcu. Ubaci virtuelnu masinu(u daljem tekstu VM) u mob i resio je stvar kompatibilnosti, ali zbog VM Android sporije radi od iOS. Kernel iOS i Androida su manje vise slicni(darwin i lin), ali Android ukopava VM.
[ Ivan Dimkovic @ 29.08.2012. 16:16 ] @
Zato performance-critical stvari u Androidu ljudi cesto pisu koristeci NDK, ponistavajuci sve te navodne prednosti Jave.

A, kao sto rekoh, na nivou samog OS-a, sve vredno pomena sto je kriticno za performanse (web browser layout engine, opengl, multimedia framework, ...) je raspisano u C/C++. Ne mogu da zamislim na sta bi licilo da su raspisali i browser u Javi... verovatno bi trazio 220V prikljucak.

Nemam ja nista protiv Jave ili .NET-a, ali mi se cini da ipak ne zivim u istom svetu gde je "cela IT industrija" presla na njih.
[ Nedeljko @ 29.08.2012. 16:17 ] @
Po pitanju izbora jezika:

Glavna prednost Jave i C#-a nad C++ jezikom je što ih zna mnogo veći broj programera, tako da ako otvaraš firmu, sa njima ćeš lakše da zapošljavaš ljude.

Prednost Jave nad .NET-om je što te ne zakucava za MS i što imaš zilion besplatnih alata.

Ja ne znam šta su prednosti .NET-a nad Javom. .NET-ovci kažu da se .NET brže razvija od Jave, a Javadžije kažu da u Javu ulaze samo proverene stvari, a da se u .NET ubacuje sve i svašta k'o lopatom, tako da je to relativno.

Što se C++/Qt sveta tiče, uskoro će nuditi portabilnost između Windows / GNU/Linux / MacOS X / Android / iOS sistema. Takođe, za C/C++ ima koliko hoćeš kvalitetnih besplatnih biblioteka.
[ franticnick @ 29.08.2012. 16:21 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:


Citat:

Zasto Google gura Javu kao jezik za Android pored zivog C++ ispod haube?


Zato sto je Java bila kul u vreme kada se Android tim razmisljao na sta ce da se piggybackuju, C++ je mator i ne-kul... za uspeh u 'dolini moras da koristis modernije buzzworde. A sve ozbiljno u tom Androidu radi tata C, ali posto C zvuci kao dedin gramafon to se ne pominje puno :)



Ozbiljno tvrdis da nije lakse raditi u Javi nego u C++ ili se zezas??? Mislim ono, razlog za prelaz na Javu je bio zato sto je bila cool u to vreme ;) hehe, kako da ne...

Citat:

Kako objasnjavas cinjenicu da se cela IT industrija prebacila/prebacuje (gde je to moguce) sa C++ na Javu i .NET?

Cela IT industrija? Wow :)


Pa otprilike ko god je to mogao. Naravno C++ je i dalje nezamenljiv u nekim granama industrije tipa: nacuno istrazivacki centri, veliki deo gejming industrije, programiranje na nivou OS-a, pisanje drajvera i sl. Mahom sve ostalo se radi u jezicima u kojima stvari mogu da se urade daleko brze nego u C++.
[ mmix @ 29.08.2012. 16:24 ] @
Ajmo redom od pozadi

Citat:
Nedeljko: Odakle ti da je legalno zezati sistem? U čemu je onda poenta onih 90 dana? Zašto ne postoji dugme "produži još 90 dana"? Daj, ne zezaj.

Naravno da je legalno zato sto nije dokazivo na sudu, i pri tome ne ovorim o krivicnom sudu vec o privrednom jer je breach EULA-e upravo to, u najgorem slucaju povreda ugovora. Nema potrebe biti veci katolik od pape, niko ne bije MS po usima da daje trial verzije, ali ako ih vec daju onda riikuju takav odliv prihoda u nekom procentu. Moras razumeti da EULA nije zakon, to je ugovor izmedju tebe i MSa i iako bi anti-piracy fanatici voleli da mogu da pisu sta hoce tamo i da traze danak u krvi za svaku sumnju povrede, postoji zakon iznad tih EULA-a. Zato kazem da nije koser i nije bas fer prema MSu ali funkcionise. Sta vise, nisam ja to otkrio, mnogi ovde bi mogli da se jave sa svojih trial verzija OSova i trial offisa, a poneki i da okaci neki kod iz trial VSa, al da ne ofiramo sada

Citat:
Nedeljko: Apsolutno se ne ljutim, ali ovaj post mi deluje kao da si ti taj koji je zaslepljen svetošću .NET-a i donekle Jave jer tvrdiš da se u njima brže dobije proizvod bez ikakve validne argumentacije. Dakle, GC nije prednost Jave/C#-a, jer ga ima i C++ (dobro de, nije ugrađen u jezik, ali ih ima opensource besplatnih i za komercijalnu upotrebu, pošto to nije nikakva nauka napraviti). Ako C++ ima sve što i Java/C# (a nema), to ne govori ništa o prednostima Jave/C#-a.

Cuj, ja sam prosao kroz sve to, pride i kroz Delphi i jos par platofrmi i moja tvrdnja je iz iskustva. Da C++ nudi fleksibilnost i RAD aspekte koje nude .NET i Java ja bi ostao na C++-u. Jednostavno mnogo vise vremena imas na raspolaganju da implementiras poslovne procese naspram vremena koje trosis za tweakovanje platforme, i to ukljucuje sve, od pointera pa do deploymenta. Ja mislim da je C+ odlican jezik, sta vise jedan od najboljih ikad osmisljenih, ali za poslovnu primenu ga (bar ja) necu koristiti.

Citat:
Nedeljko: Misliš, ne uzmu ti proizvod, nego višestruko uvećanu protivvrednost? Ako je tržišna vrednost proizvoda milion dolara, ne uzmu ti proizvod (ionako, koji će im), već nekoliko miliona dolara kinte. Ako sam te dobro shvatio, to je mnogo gore po prekršioca.

Odstetni zahtevi (tamo gde je moguce traziti vise od cene lcience i sudskih troskova) obicno nisu vezani za intrinsic vrednost proivoda vec za prihod ostvaren istim, ti mozes da imas aplikaciju koja je kostala 10k$ da se uradi a koju si licencirao i zaradio 100k$, samim tim odsteta ce biti vezana za 100k, ne za 10k. Medjutim takve situacije su uzasno, uzasno retke, da ti imas uspesan proizvod i stabilan izvor prihoda od prodaje a da nisi uveo SAM i sredio svoje licence. Takvi pacijenti i zasluzuju da im se odere koza sa ledja. U svakom slucaju to ne utice na vlasnistvo i legitimnost sekundarnog proizvoda, oko cega se sporimo.

Citat:
Nedeljko: Prvo i osnovno, ništa ne proističe ni iz jedne licence koju nemaš, štagod inače pisalo u njoj. Drugo, jesi li siguran da kompajleri nemaju nikakav kostur nalik parser generatorima, koji je dovoljno složen da ako ti ga nađu u kodu mogu da ga tretiraju kao kombinovani rad?

Prvo, nista i ne mora da proistice iz licence.
Drugo, .NET kompajleri su platformski i VS koristi MSBUILD koji je takodje platformski. Niko ne moze da ustvrdi a kamoli dokaze da je moj sors proistekao iz alata a ne iz mojih prstiju a ako sam bas paranoican, mogu da uklonim i auto-gen komentare A ako imam zatvoreni sors tek onda niko nema pojma o tome sta se desava jer release uopste ne moram da bildujem iz VSa, mogu da ga propustim kroz platformu.

Citat:
Nedeljko:Instalirao si softver.
Znači, prekršio si kopirajt.
Kraj dokaza

Vazi, u pravu si, kazni me. Ali ne mozes da uzmes ono sto je mojih ruku delo. Oko za oko ne vazi.

Citat:
Burgos: Ne znam da li sam pisao ovde, ali ću ponoviti - ne samo da je profi, već je tokom razvoja aplikacije sa tri-četiri klase (implementacije raznih algoritama za rešavanje problema u igrama) MonoDevelop pucao bar dva puta dnevno. Nisam ni siguran da je novac uspeo da kompenzuje izgubljene nerve i stečenu naviku da svake tri sekunde pritiskam CTRL-S (makar i ništa ne radio - nek se nađe).

MonoDevelop jeste krs, ali je i sam Mono veoma zastareo i njegov JIT je teski crap sto je mnogo veci problem

Citat:
Ivan Dimkovic: Nemam ja nista protiv Jave ili .NET-a, ali mi se cini da ipak ne zivim u istom svetu gde je "cela IT industrija" presla na njih.

Pa verovatno i ne zivis Pricamo o biznis aplikacijama, ne o mission critical, cak ni appovima za termalno ogranicene uredjaje kao sto su tableti, telefoni i car media centri . Nije stvar u tome sta je cool a sta nije, stvar je u obrtu, procesa, koda, u krajnjoj liniji ljudi. U sferi biznis aplikacija .NET i Java prilicno suvereno vladaju. To sto se MS tripuje sa WiNRTom je prica za sebe (ali cak i tu imas managed layer za WinRT CLI aplikacije)
[ Ivan Dimkovic @ 29.08.2012. 16:40 ] @
Citat:
mmix
stvar je u obrtu, procesa, koda, u krajnjoj liniji ljudi. U sferi biznis aplikacija .NET i Java prilicno suvereno vladaju.


Moj komentar je bio vezan za franticnick-ov post gde je napisano da je "cela IT industrija" presla na Javu i .NET... nema potrebe da se dalje raspravljamo oko tvog citata posto se sa njim potpuno slazem.

Citat:
franticnick
Ozbiljno tvrdis da nije lakse raditi u Javi nego u C++ ili se zezas???


Ne znam, gde si to tacno procitao da li mozes da mi pomognes?

Citat:
Mislim ono, razlog za prelaz na Javu je bio zato sto je bila cool u to vreme ;) hehe, kako da ne...


Pa bice da je tako, posto je Andy trebao da nadje neke venture kapitaliste koji ce da finansiraju njegov projekat, a oni imaju svoje konsultante koji vole sexy stvari, kao sto je recimo bila Java polovinom 2000-tih u mobilnom svetu (J2ME, Brew... imas citavo groblje kojekakvih pokusaja, sticajem okolnosti sam u to vreme radio u mobilnom segmentu pa se secam hype-ova i buzzworda iz tog vremena...).

Da su isli na "lakocu", ne bi stali na Javi - jos je lakse pisati JavaScript, je li, a vecina "app-ova" i ne trazi nista vise sto im iole moderni skript jezik sa malo GUI framework-a moze pruziti.

Citat:

Pa otprilike ko god je to mogao. Naravno C++ je i dalje nezamenljiv u nekim granama industrije tipa: nacuno istrazivacki centri, veliki deo gejming industrije, programiranje na nivou OS-a, pisanje drajvera i sl. Mahom sve ostalo se radi u jezicima u kojima stvari mogu da se urade daleko brze nego u C++.


Pretpostavljam da ti je jasno da sve ovo sto si naveo ponistava tvrdnju da je "cela IT industrija" presla na Javu i .NET.
[ Ivan Dimkovic @ 29.08.2012. 16:47 ] @
A evo malo konkretnih podataka - umesto "osecaja":

http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html


[ mmix @ 29.08.2012. 16:55 ] @
pft, TIOBE, please... to je za fenseranje :) To je ko da smo mi sad ovde u AoP napravili popularity contest, veze to nema sa bilo cim smislenim

momci i devojke koji rade u enterprise areni nemaju kad da izlaze na izbore za miss programskog jezika :)
[ franticnick @ 29.08.2012. 16:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Zato performance-critical stvari u Androidu ljudi cesto pisu koristeci NDK, ponistavajuci sve te navodne prednosti Jave.

...


Naravno da ces ako ti trebaju performance birati uvek pre C/C++ ili asm, to niko ne spori. Ali kako preko 95% aplikacija nisu performance-critical, tako ni C++ nije glavni jezik za razvoj aplikacija za android.

Sta se bese desilo sa Nokijinim Symbian-om za koji su se aplikacije skoro pa ekskluzivno pisale u C++? To je toliko uspesan koncept bio da su na kraju posle nekoliko godina mrcvarenja morali sve komplet da bace u djubre i predju na windows mobile. Citam, nedavno su prodali i Qt (verovatno se tripuju od svake asocijacie na C++) :)
[ franticnick @ 29.08.2012. 17:19 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
franticnick
Ozbiljno tvrdis da nije lakse raditi u Javi nego u C++ ili se zezas???


Ne znam, gde si to tacno procitao da li mozes da mi pomognes?

Mogu. Napisao si:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Zato sto je Java bila kul u vreme kada se Android tim razmisljao na sta ce da se piggybackuju, C++ je mator i ne-kul... za uspeh u 'dolini moras da koristis modernije buzzworde.


Ako je to po tebi jedini razlog za prelaz na javu, onda ispada da je lakoca razvoja u C++ ista ili mozda cak i veca nego u javi.

Citat:
Ivan Dimkovic:
Da su isli na "lakocu", ne bi stali na Javi - jos je lakse pisati JavaScript, je li, a vecina "app-ova" i ne trazi nista vise sto im iole moderni skript jezik sa malo GUI framework-a moze pruziti.


Izgleda nisi cuo za PhoneGap

Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
franticnick
Pa otprilike ko god je to mogao. Naravno C++ je i dalje nezamenljiv u nekim granama industrije tipa: nacuno istrazivacki centri, veliki deo gejming industrije, programiranje na nivou OS-a, pisanje drajvera i sl. Mahom sve ostalo se radi u jezicima u kojima stvari mogu da se urade daleko brze nego u C++.


Pretpostavljam da ti je jasno da sve ovo sto si naveo ponistava tvrdnju da je "cela IT industrija" presla na Javu i .NET.


Ne, nego ti izgleda ne citas tekst ako je u zagradi:

Citat:
franticnick:
Kako objasnjavas cinjenicu da se cela IT industrija prebacila/prebacuje (gde je to moguce) sa C++ na Javu i .NET?
[ Ivan Dimkovic @ 29.08.2012. 17:21 ] @
Citat:
mmix: pft, TIOBE, please... to je za fenseranje :) To je ko da smo mi sad ovde u AoP napravili popularity contest, veze to nema sa bilo cim smislenim

momci i devojke koji rade u enterprise areni nemaju kad da izlaze na izbore za miss programskog jezika :)


OK, gospodo - znate kako se kaze, "citation needed"

Eto ja sam citirao nekakav besmislen fenseraj a vi lepo pokazite gvozdene argumente o "celoj IT industriji" ja Javi i .NET-u. Hvala unapred.

Citat:
franticnick
Sta se bese desilo sa Nokijinim Symbian-om za koji su se aplikacije skoro pa ekskluzivno pisale u C++? To je toliko uspesan koncept bio da su na kraju posle nekoliko godina mrcvarenja morali sve komplet da bace u djubre i predju na windows mobile. Citam, nedavno su prodali i Qt (verovatno se tripuju od svake asocijacie na C++) :)


Dovoljno je samo pogledati Apple iOS, koji je najpopularnija i najuspesnija mobilna aplikativna platforma - bazirana na native derivatu C-a pa da vidi da takvi "argumenti" kao gore citirani nemaju apsolutno nikakvog smisla.

Propast Symbiana blage veze sa C++-om nema vec sa nesposobnoscu Nokia-e kao kompanije da izleci svoju korporativnu miopiju dok se mobilni svet oko njih menjao.

Da je Apple umesto Objective C-a uzeo C++, danas bi bili na istom mestu gde jesu sa njihovom platformom.

Isto tako, imas groblje Java i Java-olikih platformi (pomenuh J2ME i Brew) - te platforme nisu propale zbog Jave kao Jave vec zbog ocigledno nepostojece ekonomike koju firme iza tih projekata ocigledno nisu uspele da stvore.

Citat:

Ne, nego ti izgleda ne citas tekst ako je u zagradi:


Citam ja jako dobro. To sto si napisao implicira da bi se svako preselio sa C++-a na .NET ili Javu "ako je to moguce".

Ne znam sta da ti kazem, ali hiperbole i pesnicka preterivanja skode ako se u njih zaista veruje.

Zato sam i naveo MSFT i njihova svemirska prose*avanja o tome kako je 'native development mrtav' kada su izbacili njihovu N-tu inkarnaciju Visual Basica... Prava steta sto su morali da pojedu sad sve to sto su pricali sa Windows 8-micom i WinRT-om posto su morali da se vrate na "mrtvi" COM i da posalju bulumentu obecanih frameworka u ponovni "second class citizen" status.

A "postoji managed layer za WinRT" (mmix) je prilicno daleko od njihovog .NET kool-aida sa pocetka prosle decenije. Kad se setim "vizije" za Longhorn i .NET bazirani GUI iza OS-a (tadasnji "Avalon")... i kako je sve to proslo, i konacnog epiloga u vidu vracanju kuci u vidu WinRT-a. Valjda ce neko od ljudi koji su kupili MSFT-ove price nesto i nauciti iz svega toga.

[ boyan3001 @ 29.08.2012. 17:27 ] @
Symbian je propao zato sto je sam OS vukao celog zivota neke decije, nikad prelezane, bolesti.

Inace, ako su JAVA i C#/.NET Lego kockice, C/C++ je Lego fabrika ;)
Salu na stranu, preplavili su trziste zato sto je uz pomoc njihovih alata svako iole priucen u programiranju moze da sklepa sta mu padne na pamet, maltene. Skoro sam pricao sa jednim programerom koji je skupljao visedecenijsko iskustvo na enterprajz biznis softveru (banke i osiguravajuca drustva), po Amerikama i Evropama. Kratko mi je objasnio da je jednostavno neisplativo baviti se projektovanjem, optimizovanjem i peglanjem koda, naspram cene danasnjeg hardvera. I tome je cela fora, trci se da se izbaci novo, isprate trendovi uzmu pare, dok ih neko drugi nije uzeo. Kvalitetan kod se ceni samo tamo gde je neizbezan.
[ Nedeljko @ 29.08.2012. 17:33 ] @
mmix, otkad je kršenje ugovora legalno? Proveri šta piše u zakonu o obligacionim odnosima pre nego što odvališ ovako nešto. No, ovde se ne radi o ZOO, već o zakonu o autorskom i srodnim pravima, koji zabranjuje umnožavanje softvera bez iričitog ovlašćenja, gde spadaju i instaliranje i izvršavanje.

Prvo pišeš da je nešto legalno, a onda da kršenje zakona nije dokazivo. Otkad je to isto? Zato ti kažem da ne zamlaćuješ ljude.

I otkud ti ideja da bi ti na sudu prošlo da si ručno kucao CLI? Odmah bi te pitali kada si započeo projekat sa kolikim brojem ljudi, pa što nisi prijavio milion zaposlenih itd. Jbg, čovek nije produktivan kao mašina.
[ Nedeljko @ 29.08.2012. 18:03 ] @
Dakle, po TIOBE-u je C > Java i C++ > .NET. O čemu onda pričamo?
Citat:
boyan3001: Salu na stranu, preplavili su trziste zato sto je uz pomoc njihovih alata svako iole priucen u programiranju moze da sklepa sta mu padne na pamet, maltene.

Je l'? Zašto jake firme nikako da ukapiraju da postoje alati u kojima svaki majmun može da programira bilo šta uradi, nego plaćaju jake stručnjake papreno?
[ dejanet @ 29.08.2012. 18:36 ] @
Pa pogledajte neki freelancer portal, jeste da su kategorije malo pomesane, ali jasno je da se "ekipama" vise zuri sa business aplikacijama, nego sa npr. aplikacijama tipa google map ili skype za lindzu..
[ mmix @ 29.08.2012. 18:46 ] @
Citat:
Nedeljko: mmix, otkad je kršenje ugovora legalno? Proveri šta piše u zakonu o obligacionim odnosima pre nego što odvališ ovako nešto. No, ovde se ne radi o ZOO, već o zakonu o autorskom i srodnim pravima, koji zabranjuje umnožavanje softvera bez iričitog ovlašćenja, gde spadaju i instaliranje i izvršavanje.
Prvo pišeš da je nešto legalno, a onda da kršenje zakona nije dokazivo. Otkad je to isto? Zato ti kažem da ne zamlaćuješ ljude.


Nemoj da mesas price, ovo je prica o trial verziji, znaci EULA je prihvacena i dozvola je implicitno izdata od strane MSa po prirodi EULA cime je formiran ugovor o koriscenju softvera, zakon o autorskim i srodnim pravima vise ne vazi, nije piratska instalacija nego trial instalacija. Sad, MS ocekuje po EULA da na kraju trial perioda ili kupis ili deinstaliras i ti to i uradis, ali ono sto MS ne moze je da te spreci da ponovo udjes u isti "ugovor" sa njima, mogu samo oni da ne prihvate ali oni to ne mogu da rade jer su se toga odrekli, opet po prirodi EULA, tako da iskreno ko ih j*. Ono sto bi oni mogli je da te tuze po zoo za sklapanje ugovora bez "ugovorne volje" , tj bez namere da kupis proizvod i zarad cisto jednostrane koristi. Ali to moraju da dokazu. A i sve i da dokazu, to je prakticno nemmoguce, sav sors koji si napravio je opet tvoj i nije nelegalan.

Mozda bi najbolje bilo da se sve od ustava na dole podredi copyrightu i pravima content producera kao jedino vaznoj stvari u zivotu?

Citat:
Nedeljko:I otkud ti ideja da bi ti na sudu prošlo da si ručno kucao CLI? Odmah bi te pitali kada si započeo projekat sa kolikim brojem ljudi, pa što nisi prijavio milion zaposlenih itd. Jbg, čovek nije produktivan kao mašina.


Ko je pricao o CLIu (pretpostavljam da mislis na CIL, CLI je naziv za open specifikaciju .NET platforme)? Ne razumes platformu.
Sors u .NETu je skup XML fajlova i skup .cs/.vb/.fs/itd fajlova i sasvim je moguce napisati ga u celosti bez pomoci IDEa. Kompajlirani CIL je ono sto izlazi iz kompajlera, koji je deo paltforme i besplatan.
[ mmix @ 29.08.2012. 18:59 ] @
Citat:
Nedeljko: Dakle, po TIOBE-u je C > Java i C++ > .NET. O čemu onda pričamo?


Pricamo o necijim snovima. O tome kako search ranking na internet pretrazivacima reflektuje upotrebu nekog jezika. Gro Java i C# aktivnosti se desava iza zatvorenih vrata i te stavri neces naci ni na jednom pretrazivacu, ali zato iOS apps pacenika imas u divljini ko pleve pa objective C rapidno skace na listi. Ja sad treba da iznesem kontraargument? Poslednjeg striktno C++ programera sam video na ES piwu pre nekoliko godina... A video sam dosta devova od tad Al jbg posto to ne mogu da potkrepim bogus research-om onda nista...
[ ventura @ 29.08.2012. 19:16 ] @
Citat:
mmix:
Bilo bi dobro da neko ko ima firmu kaze dal su proveravali dev tools, nesto mi se cini da se oni fokusiraju samo na OS i Ofis.

Proveravaju sve. :)

Ove ozbiljnije softvere neću ni da navodim, samo mogu reći da proveravaju i Total Commander i Teamviewer.
[ Nedeljko @ 29.08.2012. 19:23 ] @
Citat:
mmix: Nemoj da mesas price, ovo je prica o trial verziji, znaci EULA je prihvacena i dozvola je implicitno izdata od strane MSa po prirodi EULA cime je formiran ugovor o koriscenju softvera, zakon o autorskim i srodnim pravima vise ne vazi, nije piratska instalacija nego trial instalacija. Sad, MS ocekuje po EULA da na kraju trial perioda ili kupis ili deinstaliras i ti to i uradis, ali ono sto MS ne moze je da te spreci da ponovo udjes u isti "ugovor" sa njima, mogu samo oni da ne prihvate ali oni to ne mogu da rade jer su se toga odrekli, opet po prirodi EULA, tako da iskreno ko ih j*. Ono sto bi oni mogli je da te tuze po zoo za sklapanje ugovora bez "ugovorne volje" , tj bez namere da kupis proizvod i zarad cisto jednostrane koristi. Ali to moraju da dokazu. A i sve i da dokazu, to je prakticno nemmoguce, sav sors koji si napravio je opet tvoj i nije nelegalan.

Mozda bi najbolje bilo da se sve od ustava na dole podredi copyrightu i pravima content producera kao jedino vaznoj stvari u zivotu?

Posle 90 dana nema ugovora između tebe i MS-a. Ako ti na mufte instaliraš opet, to samo znači da si zeznuo tehničke mere zaštite (ako ih ima), a ne da si sklopio nov ugovor sa MS-om. Za sklapanje ugovora je neophodna obostrana saglasnost, a ne saglasnost samo jedne strane.

Podvučeno: Koja besmislica! Naravno da mogu da te spreče da uđeš u ugovor sa njima jednostavnim neprihvatanjem ugovora sa njihove strane.
[ Ivan Dimkovic @ 29.08.2012. 19:29 ] @
Citat:
mmix
A video sam dosta devova od tad Al jbg posto to ne mogu da potkrepim bogus research-om onda nista...


Lepo reci da ti je jedini argument koji imas tvoje licno iskustvo, nema potrebe za ovim gore.

Zao mi je, koliki god da si strucnjak ja tvoje licno misljenje i iskustvo ne mogu da ekstrapoliram na "industriju".

Ne samo tvoje, nego bilo cije drugo (i moje naravno). Niko nije toliki autoritet na ovoj planeti. Ja ne bih mogao biti toliko slobodan da pricam kako je u "IT industriji" posto IT industrija broji milione programera, projektnih menadzera i sw. arhitekti.

Ono, da li neko od vas moze malo da stane i da razmisli - na osnovu cega bilo ko ovde moze da prica u ime "IT industrije"? Ono, odrasli smo i pametni ljudi valjda - nismo deca.

Citat:

Gro Java i C# aktivnosti se desava iza zatvorenih vrata i te stavri neces naci ni na jednom pretrazivacu, ali zato iOS apps pacenika imas u divljini ko pleve pa objective C rapidno skace na listi.


Prilicno sam siguran da se i "gro C/C++" aktnivnosti desava "iza zatvorenih vrata", pa ne vidim sta se uopste postize sa ovim. Moj cale je jaci od tvojeg?

Managed ekipa bi stvarno mogla malo da pojede humble pie posle svih svojih poklica o "buducnosti" - bar sve dok se piggyback-uju na "zastarelim tehnologijama". A kako stvari stoje, uzevsi u obzir poslednji MSFT zaokret, to ce tako i ostati.

Ono, malo je ironicno pricati o "buducnosti IT-a" kada ti svi kljucni servisi zapravo trce u "proslosti".

Za glorifikovani programski jezik visokog nivoa baziran prilicno na "matorom" C++-u, tvrdnje i predvidjanja su stvarno over-the-top.
[ Nedeljko @ 29.08.2012. 19:46 ] @
mmix

Mogao bi da pročitaš tu licencu, pre nego što je komentarišeš.
Citat:
TRIAL USE RIGHTS and CONVERSION for Visual Studio 2010 Ultimate Trial Edition.  If the software is a trial edition, then this Section applies to you.  You may install and use any number of copies of the trial software on your devices. You may only use the trial software for internal evaluation purposes.  For example, your trial rights do not include the right to deploy or distribute any programs you design or develop with the software for use in a production environment, except that you may deploy your programs internally solely to evaluate the software.  You may convert your trial rights at any time to the full rights described in the rest of these license terms by purchasing a commercial license and obtaining a product key from Microsoft or one of its distributors.  Your rights to use the trial software are limited to ninety (90) days. The trial software will present conversion options to you thirty (30) days after you install the trial software. At that time you may either request an additional 60-day trial period extension or purchase a commercial license to continue using the software.   After the expiration of the 90-day trial period, without conversion, the trial software will stop running.

To što si regularno skinuo softver sa neta ti ne daje prava da kršiš licencu.

Podvučeno: Dakle, ako plasiraš svoj binarni kod kompajliran probnim izdanjem, prekršio si kopirajt na softver.

Pojačano: Prilično je jasno koliko tvoja prava na korišćenje probnog softvera traju. Ako instaliraš softver opet, to samo znači da softver nije uspeo da utvrdi da su prava potrošena, a nikako da si zaključio ugovor sa MS-om, pošto je MS jasno napisao sa čim je saglasan.
[ Nedeljko @ 29.08.2012. 20:32 ] @
Alo, da se vratimo na temu:

Dečko hoće samo malo da programira i zaradi džeparac. Zar ne mislite da smo svi skupa otišli žestoko u off?

Dakle, ja sam mu rekao što se C++ jezika tiče šta ima na meniju. Što se Jave tiče, dečko lepo kaže da je ne zna baš najbolje. Što se .NET-a tiče, rekao je da hoće da gađa i GNU/Linux, pa čak i android.
[ franticnick @ 29.08.2012. 21:03 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:

OK, gospodo - znate kako se kaze, "citation needed"

Eto ja sam citirao nekakav besmislen fenseraj a vi lepo pokazite gvozdene argumente o "celoj IT industriji" ja Javi i .NET-u. Hvala unapred.



Evo ga: C++, Java, C#, javascript Job Trends

Citat:

Dovoljno je samo pogledati Apple iOS, koji je najpopularnija i najuspesnija mobilna aplikativna platforma - bazirana na native derivatu C-a pa da vidi da takvi "argumenti" kao gore citirani nemaju apsolutno nikakvog smisla.


"Bazirana na derivatu", sto znaci da niti je C niti C++ vec jezik nazvan "Objective-C".

Citat:

Da je Apple umesto Objective C-a uzeo C++, danas bi bili na istom mestu gde jesu sa njihovom platformom.


Sta bi bilo kad bi bilo :) Nisu uzeli C++ na zalost, tako da ne znamo sta bi se desavalo da je tako bilo.

Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:

Ne, nego ti izgleda ne citas tekst ako je u zagradi:


Citam ja jako dobro. To sto si napisao implicira da bi se svako preselio sa C++-a na .NET ili Javu "ako je to moguce".

Ne znam sta da ti kazem, ali hiperbole i pesnicka preterivanja skode ako se u njih zaista veruje.


Da, tvrdim da je velika vecina firmi u poslednjih 10-ak godina preselila svoje projekte sa C++ na Javu/.NET ili nesto trece. Operativni sistemi, drajveri i uopste aplikacije gde performanse igraju kljucnu ulogu i dalje se pisu u C/C++ ili asembleru i to ce tako verovatno ostati.

A koliki je procenat jednih vs drugih mozes da vidis iz grafa koji sam gore postavio. Lepo se vidi trend od 2005 pa na ovamo koji potvrdjuje ovo sto pricam.
[ franticnick @ 29.08.2012. 21:25 ] @
Citat:
Nedeljko:
Alo, da se vratimo na temu:

Dečko hoće samo malo da programira i zaradi džeparac. Zar ne mislite da smo svi skupa otišli žestoko u off?

Dakle, ja sam mu rekao što se C++ jezika tiče šta ima na meniju. Što se Jave tiče, dečko lepo kaže da je ne zna baš najbolje. Što se .NET-a tiče, rekao je da hoće da gađa i GNU/Linux, pa čak i android.



Pa eto neka pogleda malo job trends pa ce mu se samo kasti kako najlakse do dzepaca :)

Ipak, ako sem dzeparca zeli da udje dublje u materiju morao bi da krene od C/C++. Za IDE, besplatan i dobar je: Code::Blocks.
[ Ivan Dimkovic @ 29.08.2012. 21:38 ] @
Citat:
franticnick
A koliki je procenat jednih vs drugih mozes da vidis iz grafa koji sam gore postavio. Lepo se vidi trend od 2005 pa na ovamo koji potvrdjuje ovo sto pricam.


Ne bih rekao da potvrdjuje to sto ti pricas.

Ti pricas, citiram:

Citat:

Kako objasnjavas cinjenicu da se cela IT industrija prebacila/prebacuje (gde je to moguce) sa C++ na Javu i .NET?


Nije potrebno imati PhD iz matematike pa da se ustanovi da grafikon koji si linkovao to nikako ne moze da pokaze.

Jedna takva izvanredna tvrdnja bi zahtevala izvanredne dokaze, zato se cudim da ljudi tako olako tvrde nesto za sta sasvim sigurno nemaju argumente.

Cuj, niko ne spori da su managed jezici popularni i da za gomilu stvari apsolutno nema potrebe koristiti bilo sta ispod njih (osim ako nemas neki fetish ili si jednostavno zaludan). Medjutim tvrdnje da se "cela IT industrija prebacuje (gde je to moguce)" su nesto sasvim drugo. Svako od nas ce preziveti ohoho bumova, "bumova", hype-ova i revolucija u karijeri (osim ako ne pripalimo u penziju rano :-) - bice potrebno malo vise vremena da prodje da se ispostavi da li je nesto bilo revolucija ili samo kratki trend.

Uzmimo na primer WPF - kada se pojavio, ljudi su se kunili u isti kao buducnost Windows GUI programiranja. I sta bi? Nista, MSFT odlucio da pravi novi framework gde ce WPF biti samo piggyback-ovan kao compatibility layer. Na kraju ce stari WinForms verovatno nadziveti WPF. Vrati se u 2006-tu pa bi za takvu tvrdnju bio nazvan matorim konzervativcem koji pojma nema sta ga ceka.


[ Nedeljko @ 29.08.2012. 21:57 ] @
Citat:
franticnick: Pa eto neka pogleda malo job trends pa ce mu se samo kasti kako najlakse do dzepaca :)

Ipak, ako sem dzeparca zeli da udje dublje u materiju morao bi da krene od C/C++. Za IDE, besplatan i dobar je: Code::Blocks.

Dečko ne traži poslove, već pokreće svoj biznis, a klijentu je sasvim svejedno u kom jeziku je softver napisan, barem u slučaju da dobija samo binarni kod, kao što postavljač teme nagoveštava. Dakle, nije reč o tome da on traži posao, pa da su mu te statistike bitne.

Štaviše, i ako traži posao te statistike opet ne znače ništa, jer što su tehologije kojima vladaš masovnije, imaćeš više protivkandidata na konkursu.

Takođe, rekao je da nije u fazi učenja, već vlada C/C++/C# jezicima.
[ franticnick @ 29.08.2012. 23:24 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nije potrebno imati PhD iz matematike pa da se ustanovi da grafikon koji si linkovao to nikako ne moze da pokaze.

Jedna takva izvanredna tvrdnja bi zahtevala izvanredne dokaze, zato se cudim da ljudi tako olako tvrde nesto za sta sasvim sigurno nemaju argumente.


Mislim da malo preterujes. Cisto zdravorazumski, ako job trend graf nedvosmisleno pokazuje da trziste protokom vremenom trazi sve manje C++ programera dok sa druge strane trazi sve vise ostalih valjda nije smrtni greh izgovoriti (samo da me sad munja ne pogodi:)) da se IT seli sa C++ na nesto drugo. Uf... zamalo da zaboravim: "gde je to moguce" :)

Citat:

Medjutim tvrdnje da se "cela IT industrija prebacuje (gde je to moguce)" su nesto sasvim drugo. Svako od nas ce preziveti ohoho bumova, "bumova", hype-ova i revolucija u karijeri (osim ako ne pripalimo u penziju rano :-) - bice potrebno malo vise vremena da prodje da se ispostavi da li je nesto bilo revolucija ili samo kratki trend.


Java i C++ su dovoljno dugo na trzistu da bi se njihova vaznost mogla dovoditi u pitanje. Jednostavno previse je koda u njima ispisano da bi neko mogao da kaze da su bili hype. Medjutim ako postmatramo trendove u poslednjih 5-10 godina (sto je relativno dug period za IT) pad popularnosti C++ je prilicno konzistentan te ne vidim problem to i konstatovati.
[ franticnick @ 29.08.2012. 23:48 ] @
Citat:
Nedeljko:
Dečko ne traži poslove, već pokreće svoj biznis, a klijentu je sasvim svejedno u kom jeziku je softver napisan, barem u slučaju da dobija samo binarni kod, kao što postavljač teme nagoveštava. Dakle, nije reč o tome da on traži posao, pa da su mu te statistike bitne.

Štaviše, i ako traži posao te statistike opet ne znače ništa, jer što su tehologije kojima vladaš masovnije, imaćeš više protivkandidata na konkursu.


Da, ali te statistike vise odslikavaju traznju. Evo drugi primer onoga o cemu pricam, na monster.com sam za podrucje amerike dobio sledece rezultate za kljucne reci: "C++", "java" i ".NET".

- C++: 354 C++ jobs matched your search
- Java: 1,000+ Java jobs matched your search
- .NET: 1,000+ .NET jobs matched your search

Citat:

Takođe, rekao je da nije u fazi učenja, već vlada C/C++/C# jezicima.


Za kvalitetniji savet mora detaljnije da opise kakvu vrstu aplikacija namerava da razvija.
[ Nedeljko @ 30.08.2012. 00:02 ] @
Izvini, o čemu ti pričaš? Da ima više poslova za Javu i C#? Pa? Šta to briga nekoga ko ne traži posao?

A i da traži, opet je svejedno. Ima više poslova, ali i više protivkandidata na konkursu.
[ franticnick @ 30.08.2012. 09:20 ] @
Citat:
Nedeljko: Izvini, o čemu ti pričaš? Da ima više poslova za Javu i C#? Pa? Šta to briga nekoga ko ne traži posao?

A i da traži, opet je svejedno. Ima više poslova, ali i više protivkandidata na konkursu.


Pomenuo si statistike pa sam ti odgovorio. Kad smo kod toga, sta mislis da li bi tolike silne pozicije zvrjile prazne da ima toliko puno protivkandidata kao sto ti zamisljas?
[ Nedeljko @ 30.08.2012. 12:59 ] @
Citat:
franticnick: Pomenuo si statistike pa sam ti odgovorio.

A ja sam pitao za šta su te statistike relevantne. Za onoga ko ne traži posao svakako nisu, a izgleda da nisu ni za one koji traže posao.
Citat:
franticnick: Kad smo kod toga, sta mislis da li bi tolike silne pozicije zvrjile prazne da ima toliko puno protivkandidata kao sto ti zamisljas?

Pa, ima. Raspitaj se po dobrim firmama koliko im se ljudi javi za .NET po jednom mestu. Druga je stvar što im ne treba jeftina radna snaga koja ne zadovoljava njihove standarde kvaliteta. Najnormalnija stvar je da neko promeni posao i da se zaposli neko drugi, za šta je potreban konkurs.
[ Nothingman @ 30.08.2012. 14:36 ] @
Link ka jos nekim zanimljivim podacima. Tu je odradjena komparacija podataka koje je Ivan postavio sa podacima na StackOverflow.

Jeste da je zesci off, ali reko ajde nema veze, posto je vec tema otisla u tom smeru.
Inace iscitah celu temu, i nije mi najjasnije oko cega se raspravljate. Optrilike svi tvrdite manje-vise istu stvar, samo na razlicite nacine, a zakacili ste se oko nekih sitnica :)

Moje vidjenje stvari, koje se u principu poklapa sa svim do sada recenim:

- za biznis programiranje preovladjuju C# i Java, jer su po mom misljenju (i tu se slazem sa franticnickom) dosta laksi jezici od C/C++, i verujem da je brze i jeftinije proizvesti solidnog C# programera od solidnog C++ programera.
- za stvari kod kojih su kriticne performanse C/C++ nema alternativu (osim ako je alternativa ASM :)
- pre sedam-osam godina na faxu je profesor prezentovao jedno tadasnje istrazivanje po kome su dve oblasti programiranja bile ubedljivo dominantne u tom trenutku. Jedna je embedded sistemi, a druga baze podataka/poslovni sistemi. Ne znam koliko se danas to promenilo, ali ako je situacija i dalje slicna, onda je logicno da embedded trziste okuplja uglavnom C/C++ programere, dok poslovno trziste okuplja Java/C# programere. Tako bi se mogli objasniti i ovi podaci koje je Ivan okacio.
- moje subjektivno misljenje se poklapa sa ovim sto su mmix i Nedeljko napisali. Java i C# programera je daleko vise nego C/C++ programera. Ali to je samo subjektivno zapazanje, koje tesko moze da se uopsti na celu industriju. Iako stvarno retko srecem C++ programere u odnosu na ove druge, to se vrlo lako moze objasniti da mi kao zemlja uglavnom posedujemo industriju poslovnog softvera, a daleko manje kompanija se bavi ovom drugom vrstom softvera. A to se dalje moze objasniti cinjenicom da ne spadamo u tehnoloski razvijene zemlje u kojima je (prepostavljam) potreba za embedded system programerima mnogo veca nego kod nas.

[ kosta90s @ 30.08.2012. 14:45 ] @
Gde ode tema ... :D Nema veze, meni ne smeta :) Slobodno nek ide u dalji off, imate moj blagoslov xD

Svaki jezik ima svoje prednosti i mane.
Nema jezika koji je savrsen za sve a ja sam izabrao c i c++ zato sto mi odgovaraju.


Citat:
Za kvalitetniji savet mora detaljnije da opise kakvu vrstu aplikacija namerava da razvija.


Tacno ne znam ni sam sta bi bi razvijao. Za pocetak neke sitnije projekte, pa kako vreme bude odmicalo radio bih i nesto krupnije.




U Srbiji se ne mogu zaposliti ako nemam radno iskustvo, a ne mogu da ga steknem ako ne radim ;). Zacaran krug.
Cilj mi je da otvorim firmu i da krenem nesto da radim. Bilo sta, moram od neceg krenuti.
Ako krene posao bice super.Ako ne krene, imao bih neko radno iskustvo i mogao bih da se zaposlim.

U svakom slucaju zelim da se usavrsim iz dva razloga:

- Zaljubljenik sam u elektroniku, programiranje, racunare... Voleo bih da radim ono sto volim
- Ne zelim da zavisim od roditelja, zelim da se osamostalim.

Fax daje neka osnovna znanja i znam da sam zagrebao samo povrsinu.
Zato nastavljam da ucim i sto je najvaznije imam volju.

Zato cu verovatno nastaviti studije i raditi.
[ Nothingman @ 30.08.2012. 14:59 ] @
Citat:
kosta90s
U Srbiji se ne mogu zaposliti ako nemam radno iskustvo, a ne mogu da ga steknem ako ne radim ;). Zacaran krug.


Zavisi sta mislis pod radnim iskustvom. Ranije si cini mi se napisao da vec znas da programiras. Dok si naucio da programiras vec si verovatno radio neke svoje mini programe. Dakle, neko iskustvo vec imas, i sa njim se mozes zaposliti kao junior programer u nekoj firmi. U sustini ako si vec naucio da programiras i kapiras to sto radis, sigurno je da mozes proci na nekom od razgovora za posao. Ne mora znaciti da ces proci od prve (jer to zavisi i od konkurencije koja se pojavi na istom razgovoru), ali da se mozes zaposliti to je sigurno :)
[ Nedeljko @ 30.08.2012. 15:47 ] @
kosta90s, imaš li pare da uložiš u biznis? Bez para nema ništa. Naravno, videli smo da legalno možeš da prištediš na licencama.

Sa C/C++ jezicima onako kako sam opisao (zaboravi na VC++, bez obzira imaš li kinte za njega ili ne).
Sa Javom ima ihahaj besplatnih alata.
Sa C#-om možeš koristiti VC# Express ili neku od MS-ovih startap varijanti. VC# Express je dovoljno dobar da se može zarađivati na njemu.
Što se baza podataka tiče, imaš Firebird i PostgreSQL.

Sve to ti omogućava da zarađuješ, ali prvo moraš biti kadar da jedno vreme radiš bez prihoda dok se softver razvija, što pretpostavljam da roditelji mogu da isfinansiraju, zatim moraš biti kadar da to plasiraš, jer ni to nije lako i to treba umeti, pa ćeš možda morati da zaposliš nekoga za to itd.
[ kosta90s @ 30.08.2012. 15:50 ] @
Imam neko iskustvo u programiranju, pisao sam neke programe za racunar i mcu (Atmel) + oni za fax, ali koji god sam oglas otvorio na netu, trazilo se neko radno iskustvo...
Napisao sam par programa kao freelancer.Nisu bili nesto komplikovani, pa ne znam kako bi se snasao sa nekim komplikovanijim programima.
[ Nothingman @ 30.08.2012. 16:04 ] @
Fokusiraj se na oglase gde se traze junior programeri. Cak i ako u oglasu za junior programera pise da se trazi neko iskustvo, slobodno konkurisi za posao. Naravno, ocekuj da mnogo puta neces ni dobiti poziv na razgovor, ali kada dobijes, ako je firma ok i ako ti kapiras programiranje, postoji dobra sansa da te zaposle i bez ikakvog radnog iskustva. Cesto je dovoljno da vide da imas kliker za programiranje, da se interesujes za to i da u tebi vide mogucnost za napredak. Junior programeri za to i sluze, da dodjes kao potencijal od koga ce kroz neko vreme biti dobar programer.

Kada bi firme stvarno zaposljavale samo ljude sa radnim iskustvom, tesko da bi ikada namirile potrebne kadrove za posao :)
[ Marko_L @ 30.08.2012. 16:09 ] @
Potpuno je besmisleno gledati nekakvu statistiku vezanu za to koliko se koji programski jezik koristi u IT industriji, jer IT industrija nije jedan entitet, već ima gomilu grana od kojih je svaka praktično industrija za sebe. Recimo, gameDev, nema ama baš nikakvih dodirnih tačaka sa razvojem poslovnih aplikacija, osim što eto i jedno i drugo spada u IT development. Samim tim, svaka statistika koja se dobije mešajući sve te grane (da ne kažem, babe i žabe) je potpuno beskorisna. Ako se gleda GameDev, tu je verovatno u više od 90% zastupljen C++, ali ako se gledaju poslovne aplikacije, tu C++ nema šta da traži, već primat imaju Java i .NET jezici.

Dakle, ako neko zna čime će se baviti, to će mu diktirati i koji će jezik koristiti. Hoćeš u GameDev, nema druge nego C++, hoćeš da pišeš drajvere, opet C/C++, hoćeš da radiš sa multimedijom, kodecima, kompresijom, procesiranjem grafike, opet C++, hoćeš da radiš web aplikacije, onda PHP i/ili ASP.NET, hoćeš da pišeš poslovne aplikacije, Java i/ili .NET here I come :) I to je otprilike to. I šta sad nekome ko je recimo rešio da se bavim GameDev-om znači da vidi da je na nekakvoj listi najzastupljeniji C#, kada je u toj konkretnoj industriji u kojoj hoće da radi taj C# skoro pa neupotrebljiv.

Ako neko nije odabrao u kojoj će industriji da radi, onda mu nije mnogo bitan ni jezik, već može da uči od svega pomalo, pa kad iskristališe u glavi šta mu najbolje leži da razvija, polako će da se posveti i jeziku ili jezicima koji su dobri za to i ćao.

Ono što je činjenica jeste da je C/C++ definitivno najbitniji jezik već duži niz godina i ne vidim da će se to skoro promeniti. Svi bitni alati koji se koriste u IT industriji a i šire su napisani u njemu. Međutim, kada se radi o poslovnim aplikacijama, recimo CRM-ovi, ERP-ovi i ostala čudesa, tu je .NET nezamenjiv, jer klijenti uglavnom traže rešenje za juče, pa nema mnogo prostora za state of the art kodiranje, nekakve silne optimizacije, fleksibilnost... već je potrebno odraditi posao u što kraćem roku uz što manje troškova.
[ dragancesu @ 30.08.2012. 17:54 ] @
Ajde opet da se vratimo na temu.

Decko je pitao sta da gleda da bi za pocetak izbegao troskove i uradio posao. Postoje alati i kompajleri koji su free. I distribucija rezultata je dozvoljena, prakticno EXE verzija sto je postavljac i pitao.

Do nedavno sam slusao da se kontrola softvera radi i obilaze firme, a od nedavno nista se ne cuje. Da li je zatisje pred buru ili nesto drugo videcemo. Ono sto se kontrolise to su MS proizvodi.

Mozda nema direktne veze sa ovom temom ali posto se priblizavamo evropi onda mozda i ima. U susednoj madjarskoj je pre mnogo godina radjena kontrola softvera i bilo je gadno. Firma koristi program, aplikaciju, nazovite kako god hocete. Onda firma ili neko vam firme ko je pravio treba imati licencu za taj alat/kompajler. Ako nema onda je program nelegalan. Ali prica ide i dalje, ako je program za knjigovodstvo nelegalan onda ispada da nemaju tj nije vodjeno knjigovodstvo. Onda ne moze da se da inspektoru fajl abc.db sa podacima, nema programa nema podataka.

Nije mi cilj nikog da plasim jer mislim da necemo doci u takvu situaciju, i za razliku od tada, sada ima dovoljno besplatnih interpretera, kompajlera i baza.
[ Nedeljko @ 30.08.2012. 18:02 ] @
Citat:
dragancesu: Ono sto se kontrolise to su MS proizvodi.

Čime ovo potkrepljuješ? Biće da se kontrolišu u najmanju ruku proizvodi članica BSA. Koliko sam čuo, inspektor ima fleš koji ubode i on mu izlista šta ima od te fele. ventura pak tvrdi da je i Total Commander uključen. No, to samo znači da se zakon sprovodi "na moranje", a ne zbog svesti da npr. treba zaštititi domaću proizvodnju.

A odakle ti informacije o ovome što navodiš da se dešava u Mađarskoj?
[ dragancesu @ 30.08.2012. 20:19 ] @
Lose sam se izrazio, najvise se kontrolisu MS proizvodi, sto ne iskljucuje druge. I ja sam davno imao neki program koji je citao sa diska sve programe, serijske brojeve i licence. Bilo mi je interesantno da se na listi nije pojavio nijedan oracle proizvod.

To u madjarskoj je bilo dosta davno, i to pre nego su usli u EU

[ kosta90s @ 30.08.2012. 20:20 ] @
Citat:
kosta90s, imaš li pare da uložiš u biznis? Bez para nema ništa. Naravno, videli smo da legalno možeš da prištediš na licencama.


Ne bih imao troskove u pocetku, jer bih radio preko sestrine radnje, a ako bi krenuo posao, osnovao bih svoju. Opremu imam, (racunar sa legalnim Windows-om i free-to-use programima) tako da nemam mnogo troskova.
[ Nedeljko @ 30.08.2012. 20:38 ] @
^
Nemoj da se zanosiš. Trošak imaš najpre zato što moraš da jedeš, a ne zarađuješ dok softver ne počne da se otplaćuje. Takođe, probijanje na tržištu zna da košta. E, sad, ako imaš roditelje i/ili sestru koji to mogu da isfinansiraju, onda OK.
[ kosta90s @ 30.08.2012. 21:06 ] @
Kad smo kod Jave, evo zanimljivih vesti

Eng verzija
http://www.theregister.co.uk/2012/08/27/disable_java_to_block_exploit/
Srb verzija
http://www.smedia.rs/biznis/vest/38036/Iskljucite-Javu-Strucnjaci-za-bezbednost-Pretrazivac-Hakeri-Upozorenje-Korisnici-iskljucite-Javu.html

Izasla je zakrpa

http://www.h-online.com/security/news/item/Oracle-releases-emergency-fixes-for-Java-0day-1696132.html

-----------

Jedem ovako i onako :), tj jos sam na grbaci roditelja. Online reklamiranje nije nesto narocito skupo (google, fb ...), napravio bih sajt... To bih mogao i sam da pokrijem iz svog steka.

Svakako cu pogledati i oglase. Mozda nesto pronadjem zanimljivo u njima.

[Ovu poruku je menjao kosta90s dana 30.08.2012. u 22:21 GMT+1]
[ Brodoplovac @ 31.08.2012. 06:02 ] @
Ako ti se javi šansa za zapošljenje u nekoj firmi, a imaš dobro predznanje onda automatski "imaš" i iskustvo. Iskustvo ne mora da se stekne, ono se jednostavno izmisli i plasira se kao blef na razgovoru za posao. Inače, poslodavca možeš da lažeš poprilično, ništa živo oni ne proveravaju čak i kada kažu da hoće. Na tebi je, naravno, da izmisliš postojanje iskustva koje se ne može lako proveriti.