[ fabricio @ 06.09.2012. 12:10 ] @
Pozdrav svima na es-u... Evo prvi put pisem ovde, do sada sam samo citao i napokon se registrovao...
Sada imam problem pa reko da se obratim pravim ljudima i nadam se da cu naci resenje.
Problem je sledeci, imam za sada nekih 15 mikrotikova, sto na pc masinama sto rb.
jedan je glavni i on je povezan na net, i ima default rutu za net.
Ostali svi idu preko njega, naravno wireless-om, neki su direktno povezani neki idu iz vise hopova i tako.
Na sve ap-ove je odradjen pppoe server ali tako sto je napravljen centralizovani pppoe server po uputstvu sa ovog sajta...
Linkovi su radjeni u opsegu 10.0.0.x/30 i naravno dodate su staticke rute na svakom mikrotiku prema svakom drugom kako bi to radilo.
E sada imam problem kad god dodam jos jedan mt moram svugde da unosim staticke rute za taj mt, i ako nesto zaboravim onda ne mogu da mu pristupim dok sve to ne sredim. A isto tako ako neki skinem ostane cudo nekih ruta bezveze.
Pa sam hteo da odradim dinamicko rutiranje mreze.
Bitno mi je da se dodaju rute kroz linkove a pppoe server ce vec raditi kada rute budu definisane kroz linkove.
Pokusao sam da odradim pomocu ospf ruting protokola ali nikako mi ne ide.
Pa se ovde obracam za pomoc.
Da li mi moze neko naisati sta i kako da odradim da bih mi ovo radilo kako treba, pa da se otarasim ovih statickih ruta?

Unapred sam zahvalan svima na odgovorima.
Znam dosta oko mikrotika, ali su mi ovi dinamicki ruting protokoli skroz nepoznati pa vas molim ako mozete malo jasnije da mi pojasnite sta da uradim...

Mnogo hvala svima unapred, nadam se da sam izabrao pravo drustvo...
[ dragansar @ 06.09.2012. 14:00 ] @
Drustvo je pravo ;)
OSPF protokol ima puno logika iza sebe i zahtjeva neki dizain mreze, tako da ako planiras da ga koristis svakako bi trebalo da naucis kako i sta radi..pa tek onda se bacis na konfiguraciju

[Ovu poruku je menjao dragansar dana 06.09.2012. u 15:14 GMT+1]
[ fabricio @ 06.09.2012. 20:18 ] @
To naravno stoji, a da li ima neko ko bi mi dao neki primer kako ovo da odradim pa bih ja onda to polako naucio kroz primer kako i sta?
[ nino1987 @ 06.09.2012. 21:13 ] @
Upute:

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Routing/OSPF

Zgodni primjeri:

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:OSPF-examples
[ rajco @ 06.09.2012. 21:25 ] @
Na ovom linku je celokupno rutiranje odrađeno dobro. Postoji deo koji se bavi i ospf-om.
[ fabricio @ 08.09.2012. 00:33 ] @
Evo odradio sam po uputstvu koje je dao nino, i sve radi kako bi trebalo, nasvakom ruteru doda rute prema svim ostalima.
Nego imam jednu nedoumicu pa da vas pitam i to.
Samo na prvi ruter sam dodao bridge interface iz primera i dao mu adresu 10.10.11.1/32 i takodje u ruting delu zarouter id napisao takodje ovu adresu, a na svim ostalim ruterima nisam dodavao ovaj interface a svim ruterima je id 0.0.0.0.
i to sljaka, ali sam hteo da pitam da li smeta ovo sto svi ruteri imaju isti id i sto nemaju bridge interface?
Unapred svima mnogo zahvalan...
[ mckrsta @ 08.09.2012. 10:40 ] @
a kad odes na status u OSPF jel pise effective router ID?

kod ospf RID se odredjuje:
1. ako stavis sam RID,
2. najveca IP loopback interface (bridge)
3. najveca IP nekog fizickog interface

da router ne moze da odredi RID ospf se nebi ni pokrenuo, tako da ne brini, a ako odes u LSA originator je RID svakog rutera koji je oglasio nesto...
[ dragansar @ 08.09.2012. 12:03 ] @
Citat:
fabricio:
Evo odradio sam po uputstvu koje je dao nino, i sve radi kako bi trebalo, nasvakom ruteru doda rute prema svim ostalima.
Nego imam jednu nedoumicu pa da vas pitam i to.
Samo na prvi ruter sam dodao bridge interface iz primera i dao mu adresu 10.10.11.1/32 i takodje u ruting delu zarouter id napisao takodje ovu adresu, a na svim ostalim ruterima nisam dodavao ovaj interface a svim ruterima je id 0.0.0.0.
i to sljaka, ali sam hteo da pitam da li smeta ovo sto svi ruteri imaju isti id i sto nemaju bridge interface?
Unapred svima mnogo zahvalan...

Preporucujem ti da za svaki ruter imas jedan loopback sa adresom koja ce ti biti i ID ospf-a, ista ti posle moze sluziti i za MPLS ili nes sl...