[ alfa-pro @ 08.09.2012. 12:46 ] @
Cuo sam dosta prica da se dosta iskusnijih programera za vece projekte se odlucuju za Delphi?

Po cemu je to Delphi specifican i koja je razlika izmedju ova dva jezika?

Doduse ja radim u C++ i javi i nemam problema, postizem da uradim skoro sve!

Dok par ljudi koji rade u C++ licno ih znam kada je nesto ozbiljnije oni se vrate na Delphi.

Ja iskreno nikada nisam radio u Delphiju i ne znam, verujem da bih brzo naucio jer imam pred znanje u ostalim programskim jezicima!

Dali je sintaksa ista i cemu je najvise namenjen Delphi? Sta to on ima a da C++ nema?

Mozda gresim ali cuo sam da Delphi ima neke komponente? Ja trenutno ne znam sta su komponente i cemu one sluze jel to mozda nesto slicno kao u C++ template?

Po cemu je Delphi postao tako popularan pa da dosta ljudi zanemaruje C++ koji je gigant svih jezika, vracaju se na Delphi?

Ovu temu sam postavio eto iz razloga jer me zanima misljenje iskusnijih programera u Delphiju i onih koji rade u c++.

Od skoro sam poceo iz dana u dan da cujem sve vise pohvale za Delphi 7 i malo me je privukao, pa zelim da se raspitam malo vise o svemu ovome.

Svaki odgovor je dobrodosao!

Hvala unapred!
[ Dexic @ 08.09.2012. 15:30 ] @
Delphi 7 je nekako mnogo zgodniji, brze se urade dosadne stvari (uglavnom jer postoji toliko komponenti da sve sitnice postoje uradjene a ti samo sklapas u celinu), EXTERMNO brzi compiler.... ni kasnije verzije nisu lose, ali su vise orijentisane bas na ljude koji dolaze sa C#-a i na malo vece timove. D7 je bash nekako "just right".

Tesko je to dobro objasniti recima, isprobaj, shvatices sam sta je lakse, sta nije.

Sintaxa Delphi-a je Pascal. Slicna ali ipak razlicita od C/C++.
[ X Files @ 08.09.2012. 15:41 ] @
Pre svega da ti kažem da postoji i Delphi sa C++ sintaksom, zove se C++ Builder, tako da možeš imati sve (ili barem većinu) pogodnosti Delphija - sa C++ sintaksom. Inače, oba ta proizvoda sa još ponečim, spakovani su u najnovijem alatu koji se zove RAD Studio XE3. Uzgred, u utorak, 11. septembar 2012., od 11:00h do 15:30h, planirana je domaća promocija XE3, u Privrednoj komori Beograda, Kneza Miloša 12, sala VI, VI sprat. Prijava.


Citat:
Cuo sam dosta prica da se dosta iskusnijih programera za vece projekte se odlucuju za Delphi?

Diskutabilno je šta znači "veliki" projekat. Svakako, Delphi ima na raspolaganju ceo set zrelih i razrađenih rešenja, za najrazličitije segmente koje traži tržište.

Citat:
Po cemu je to Delphi specifican i koja je razlika izmedju ova dva jezika?

Delphi ima (Object) Pascal sintaksu. Specifičan je po tome što je pre 15-tak godina, pre bilo kog C++ jezika (Visual C++ se samo tako zvao), usvojio pravi vizuelni, dvosmerni način razvoja aplikacija. To je nekako u to vreme delovalo neozbiljno, kao igračka, jer se znalo da "prave dase" programiraju u asembleru, a sad odjednom, svaka "budala" može da se spoji sa bilo kom bazom podataka i napravi data-aware interfejs za nju, a za pola dana i izveštaje.[/quote]

A zapravo, stvar je bila toliko ozbiljna, da je M$ preuzeo njihovog glavnog projektanta, za svoj .NET.

Citat:
Doduse ja radim u C++ i javi i nemam problema, postizem da uradim skoro sve!

Ni ja :)

Citat:
Dok par ljudi koji rade u C++ licno ih znam kada je nesto ozbiljnije oni se vrate na Delphi.

Rekoh, Delphi ima zrela i razrađena rešenja za mnoge segmente tržišta. Ipak, da bi se to i konačno realizovalo, potrebno je poznavati Delphi. Jedna od velikih prednosti Delphija je što iskusan programer može strahovoto brzo i kvalitetno završiti posao, s obzirom da na raspolaganju ima i hiljade na hiljade besplatnih ili komercijalnih "komponenti".

Citat:
Ja iskreno nikada nisam radio u Delphiju i ne znam, verujem da bih brzo naucio jer imam pred znanje u ostalim programskim jezicima!

Učenje Delphija je učenje takozvane VCL biblioteke. Prednost Delphija i C++ Buildera je upravo u tome što ga početnici zavole od prvog dana, jer je "lak".

Citat:
Dali je sintaksa ista i cemu je najvise namenjen Delphi? Sta to on ima a da C++ nema?

Delphi ima Object Pascal sintaksu, uz još poneke ekstenzije. Ima bezbroj komponenti koje prosto dodaš u aplikaciju ako ti trebaju, i ne razmišljaš kako to radi, samo podešavaš i koristiš.
E sad, nije da to nemaju i drugi jezici, ali to na Delphiju postoji od poodavno, što znači i da baza svega toga stoji na čvrstim temeljima i da je razvijena do maksimuma.

Citat:
Mozda gresim ali cuo sam da Delphi ima neke komponente? Ja trenutno ne znam sta su komponente i cemu one sluze jel to mozda nesto slicno kao u C++ template?

Komponente mogu biti vizulne i ne-vizuelne, i predstavljaju gotova rešenja za nešto. Samo podešavaš, i ne razmišljaš kako to radi iznutra. Recimo, ako ti treba kalkulator u okviru tvoje aplikacije, imaš dva rešnjenja. Da potrošiš vreme i napraviš nekakav osrednji kalkulator, sa svim bugovima koje usput poseješ, ili da sa Interneta besplatno ili vrlo jeftino uzmeš gotov, fenomenalan kalkulator (u vidu komponente), kome podešavaš boju, veličinu cifri, zvukove, buffere. Kalkulator bi bio vizuelna komponenta, kao što je i sve ono što vidiš na svakom Windowsu (prozori, editi, list boxovi, ...). Primer nevizuelne komponente bi bio recimo neki modul koji vrši kompresiju podataka iz nečega u nešto, pa to nije predviđeno da se vidi, već samo da odradi posao, nakon čega je na tebi šta ćeš s rezultatima.

Citat:
Po cemu je Delphi postao tako popularan pa da dosta ljudi zanemaruje C++ koji je gigant svih jezika, vracaju se na Delphi?

Već je rečeno... a pored toga, na netu imaš vrlo jaku Delphi zajednicu, pa praktično svaki dnevni problem (ako umeš da pitaš) rešavaš za tren oka.

Kada sam se prvi put sreo s ovim alatima, najznačajnija osobina bi je bila takozvani Object Inspector, koji je stajao sa leve strane. Preko tog alata, mogao sam očas posla da vidim šta sve mogu da promenim na obeleženoj komponenti/kontroli (boje, veličine, fontove, vrste nečega) i da sve to za par minuta testiram.


Vrlo je nezahvalno porediti jezike, odnosno porediti neuporedivo, a često ni tehnički kvalitet nije jedini faktor za ocenjivanje. Ako si pojedinac, ovi alati mogu biti vrlo skupi. Tada je bolje opredeliti se za neku Free kombinaciju jezika i okruženja. Ako plaća gazda, onda nije bitno. Opet, s druge strane, ako želiš da radiš u nekom timu, možda je bolje da pogledaš na netu šta je najtraženije.

Problem Delphija (i drugih) je u tome što je Microsoft rešio da se i samostalno, kao lider, bavi razvojem razvojnih alatia i svih pripadajućih tehnologija.



[Ovu poruku je menjao X Files dana 08.09.2012. u 16:55 GMT+1]
[ Rapaic Rajko @ 08.09.2012. 21:08 ] @
alfa-pro,

ne zameri, ali imam blagi utisak da je ova tema razmucena provokacija ;).
Radis u C++-i i javi, a ne znas da je Delphi baziran na pascal-u..? I jos pitas za razlike u sintaksi :)

Ali ajde da se pravimo da si ozbiljno pitao. Dakle, Delphi je NAJPOSTENIJE uradjen OOP jezik/compiler koji sam ikad video (cu videti). Ovo znaci, ako u tutorial-u jezika pise da nesto funkcionise tako-i-tako, onda to radi tako bez izuzetka. (Rado se secam jednog mladog kolege, zaludjenika/experta za C++, koji je umeo satima da polemise o raznim kompajlerima za isti; i nijedan, na njegovu prilicnu ozlojedjenost, nije ispostovao nekakav C++ standard 100%; doduse ovo je prica iz ranih 2000.-ih)
U svojim prvim verzijama, Delphi je bio toliko revolucionaran i ispred svog vremena, da je prosto neverovatno kako nije zbrisao sve konkurente (njegova jedina slabost je bila OS na kojem je radio: M$ Windows... heh). Uzmimo samo cudesni 'code insight'. Pa javno objavljivanje kompletnog VCL-a (source!) iz kojeg sam tako puno naucio, i to ne o jeziku, vec o vestini programiranja; prava Ali Babina pecina :).

Doduse, sledi jedna ograda: danas vise nije tako. Postoji mnostvo alata koji su cak prevazisli standarde koje je Delphi postavio. Sto ne menja cinjenicu da je ovaj odigrao pionirsku ulogu u masovnom sirenju programerske kulture.
Toliko.

Pozz
[ alfa-pro @ 09.09.2012. 12:40 ] @
Citat:
alfa-pro,

ne zameri, ali imam blagi utisak da je ova tema razmucena provokacija ;).
Radis u C++-i i javi, a ne znas da je Delphi baziran na pascal-u..? I jos pitas za razlike u sintaksi :)


Ma jok nemoj da se brines sto se toga tice. Iskreno nisam ja od tih likova koji bi trolovao po forumu.
Znas kada se opredelis za nesto i nista te drugo ne zanima tako sam i ja eto samo c++ i ne znam dalje. Nisam istrazivao pa sam zato pitao.
Nikada nisam ni paskal radio. Relatiivno receno ja bas i nisam dugo u programerskim vodama, nekih 6-7 godina mozda i manje. Za svo to vreme sam samo radio Php, java i evo vec duze vreme samo C++...

@X Files
Hvala na lepom i opsirnom odgovoru!
C++ Builder jel ima opsirunu dokumentaciju ovaj alat ili je to bas standard core c++ ?

Koliko sam razumeo sto se tice komponenti to sam mogu pisati ili skinuti i onda samo sklapam sta mi je potrebno....

Razumeo sam sve sto mi je trebalo sada.

Hvala momci.

Ajde sada samo mi recite koji editor da koristim i bacite neki link nekog tutoriala da ja to malo proucim sintaksu !!!

Sto se mene tice moze da se LOCK posle ovoga!
[ savkic @ 09.09.2012. 14:32 ] @

> Ajde sada samo mi recite koji editor da koristim i bacite neki link nekog tutoriala da ja to malo proucim sintaksu !!!

Koristićeš sam Delphi ili C++ Builder editor, sve je integrisano, od pisanja do kompajliranja. A za tutorijale imaš na početku foruma više tema sa raznim linkovima pa pogledaj...
[ medixsa @ 09.09.2012. 20:36 ] @
Delphi je zaista najmocniji programski jezik ,samo sto drugi nece da to priznaju ili se kriju da kazu,jer Microsoft i dalje drzi monopol i kad je u pitanju programski jezik.Nezamislivo je objaviti oglas a ta se ne trazi developer u C# ili .Net a Delphi programera traze sam kad treba uradit neku igricu.Ako imate vremena pogledajete najace firme po citavom svijetu od telekomunikacije pa to avio saobracaja a da nisu razvijene aplikacije za iste u Delphi i RDBMS Firebird baza.
[ alfa-pro @ 11.09.2012. 18:41 ] @
Ja iskreno oduvek sam nekako odbijao Paskal i delphi. Nekako sam uvek imao da su krs i da su zastareli. Dok sam se uvek lozio na Javu i C++... Sa moje tacke gledista uvek sam isao na C++ jer je napopularniji i dosta se traze C++ programeri..
[ Aleksandar Đokić @ 15.09.2012. 20:32 ] @
ja se celog zivota mucim da predjem sa delphi-ja na c i na kraju citam ovo sto pisete, bude malo razocaravajuce
[ reiser @ 20.09.2012. 10:50 ] @
Razocaravajuce u kom smislu?