[ nikolafranovic @ 09.09.2012. 14:44 ] @
Caos. Ovako, planiram podici virtuelizaciju na 7 racunara sa jednog servera, pa me interesuje da li neko ima neke preporuke/sugestije? U pitanju je Internet Caffe, gdje ce se raditi MS Office i Browseri.

Sta uzeti od hardvera?
Sta uzeti od softvera?

Da li je isplativo? Da li negdje ima mozda odnos cijene bez virtuelizacije, i sa njom?

Hvala.
[ Goran Rakić @ 09.09.2012. 14:52 ] @
Da li je MS Office baš neophodan?

Ne dolazi u obzir neka varijanta sa GNU/Linux desktop virtuelizacijom ili terminal serverom?

Treba li omogućiti pristup lokalnim USB-ovima za memoriju i hardver (fotoaparati, web kamerice...)?
[ nikolafranovic @ 09.09.2012. 15:09 ] @
Da li je MS Office baš neophodan?

Ne dolazi u obzir neka varijanta sa GNU/Linux desktop virtuelizacijom ili terminal serverom?

Treba li omogućiti pristup lokalnim USB-ovima za memoriju i hardver (fotoaparati, web kamerice...)?

-----

Neophodan je MS Office.

Pa tako nesto sam i razmisljao, Linux distribucija za virtuelizaciju, tipa XEN (obicni ili citrix) na serveru, samo ne znam kako da razvucem od njega tastaturu/mus i ekran vga portom? Eventualno jedan USB port za USB Flash, nije losa stvar. Na koji nacin terminalima?

Nista, dovoljna im je tastatura, mis i monitor od hardvera, a od softvera MS Office 2003, Browser Mozilla Firefox i Google Chrome. Operativni da im bude MS Windows XP.

[ agvozden @ 10.09.2012. 09:30 ] @
Mislim da je M$ Office skup softver da bi isao na virtualizaciju.

Xen je opet skup da bi radio virtualizaciju na 5 terminala. Sami terminali nisu skupi, uglavnom su to Atom (ili nesto slicno) masine.
[ Goran Rakić @ 10.09.2012. 11:40 ] @
Nikola, možda bi najbolje bilo da napišeš kako si ti razumeo virtuelizaciju i šta želiš time da postigneš? Koje je zamišljeno krajnje stanje? Kako krajnji korisnik vidi tu virtuelizaciju kada dođe u Internet kafe?

Zavisno od tvojih želja, dolazi se do potpuno različitih predloga.
[ agvozden @ 11.09.2012. 14:23 ] @
Postoji i nesto sto se zove multiuser extended box, ali ne znam sta je od prateceg softvera potrebno (verovatno vindouz server)