[ bogdan.kecman @ 02.09.2012. 22:02 ] @
Citat:
npejcic
Treba izračunati da li se isplati kod kineza ako je manje od 100 pločica, moja neka procena je da su oko 3-4x jeftiniji od
EiPCB (mislim na samu PCB, ne i za pripremu) a kinezima priznajem nešto bolji kvalitet u kozmetičkom smislu, ne i u električnom.


na 100+ plocica se vise isplate englezi ili cak einis, na mali broj plocica se isplate kinezi

seeed studio fusion servis

10x10cm 10 komada sa 100% etestom = $35 iliti 330din po pcb-u (sa 50% etest je 10$ jeftinije)

jedini problem je 3-5 nedelja dok stignu iz kine.

na 50komada to je $119 iliti 223din po pcb-u

naravno na to idu ostali troskovi (delovi, lemljenje etc etc, cimanje pripremanje...) tako da sam siguran da ih sinisa nece valjati za 330din jerbo dodje tu jos i neki rad na sve to ali to je cena kod prc-a

iteadstudio ima jos malo bolju ponudu (koriste istu fabriku kao seeed), tipa 100% etest je dzabe i slicne neke zezancije + imaju neke popuste povremeno ali itead zahteva placanje paypal-om (seeed dozvoljava placanje obicnim kreditnim) tako da je za neke nase ljude malo zeznut zbog nepostojanja doticnog sistema placanja u ovoj po*@$#%@% zemlji i itead hoce nekad da zezne tipa da posalje netestirane plocke (trebalo bi da su resili taj problem) dok seeed sve proveri duplo pre nego posalje

na velike kolicine (preko 100) ovaj servis polako postaje preskup posto vec u evropi moze da se nadje i kvalitetniji i jeftiniji servis kada se preskoci taj limit. Za vece kolicine, npr uk firma bi na 300 komada ovo radila za 612GBP iliti za 303din komad, dok bi na tu kolicinu (300kom) toliku plocku (10x10cm) u cetvoroslojnoj stampi radili za 470din din komad, ili standardno dvostrano na 500 kom izadje 270din komad (da i dalje je skuplje nego kinez na 50kom ali je bolji kvalitet, doduse osnovna razlika u kvalitetu je kvalitet silk screen-a i kvalitet lot laka, sad za neki super fine pitch ako hocete lot lak izmedju pinova to englezi mogu, kinezi jok mada to meni nikad nije trebalo, uvek ostavim lak van nogica i ne brinem)

[Ovu poruku je menjao veselinovic dana 10.09.2012. u 07:27 GMT+1]
[ npejcic @ 02.09.2012. 22:57 ] @
Da prenesem i moja iskustva.

Ja sam radio kod PCBIQE .
Radio sam plocicu koja je 85x85mm, dvoslojna. Isao sam preko srpskog posrednika, i na 150 komada
po seriji plocica cena je bila 0.85Eura @ 1kom. Priprema je bila oko 81$. Koliko sam razumeo, elektrotest
je uradjen besplatno posto nije bila komplikovana..... i zaista nisam do sada imao probleme sa ovim plocicama.
Transport, carina itd... DHL-om za 7 dana kod nas je bilo dodatnih 200-ak eura.

To je bilo recimo pre dve godine i tada secam se imao sam neku racunicu sumarnu u poredjenju sa EiPCB da mi
plocice izadju slicne sa cenom (sa svim ukljucenim troskovima) stim da je EiPCB davao rok od 3 nedelje, a ovo
iz kine stiglo za 7 dana :)

Naravno pločice 90% radim u EiPCB jer je prilično zgodno za manje serije, mogu kada god da mi urade i par komada
za nekih 10-ak dana kada su prethodno izrađeni filmovi što se iz kine ipak ne isplati što zbog transporta što zbog duge isporuke.

Inače i EiPCB ponekad može da uradi i za 2 radna dana (100 % skuplje) odnostno za 10 dana prototip (50% skuplje) ako je nešti hitno.
[ bogdan.kecman @ 03.09.2012. 01:00 ] @
ei bi bio super da nemaju ono dranje za "setup", ali to dranje za setup ih potpuno izbacuje iz igre za bilo kakav prototyping
[ ZAS011 @ 03.09.2012. 07:46 ] @
Kod Ei nije neko veliko "dranje" za setup (izradu tehničke dokumentacije). Za sve što je manje od 3 dm2 fiksno 30 EUR, preko toga 11 EUR po dm2, dalje, zavisno od količine postoji i cena po dm2.

Koliko vidim, žutaći su gori po pitanju setapa
$81=65.61 EUR za pločicu od 0.7225 dm2
[ bogdan.kecman @ 05.09.2012. 22:17 ] @
Citat:
Dragan nn:
do pre par meseci iznosila 3500 din. a sada je duplo povecana


ne mogu da verujem, pa bili su potpuno nekonkurentni i sa tih 3500din a sada su digli to na 7000?! i onda ce sutra da kukaju kako nemaju posla i masine im "skupljaju prasinu" :(

Imaju li oni negde neki zvanican cjenik, da se moze videti posto izrada xyz komada xyz dm2 sa x slojeva ... mozda su za viseslojne plocke i dalje upotrebljivi, za ove dvostrane su bas zaglibili ..
[ ZAS011 @ 05.09.2012. 22:20 ] @
Dok ja kuckao i C/P, i Bogdan se oglasio. Nije 7000 već je i dalje 3500.

[ bogdan.kecman @ 05.09.2012. 22:25 ] @
Citat:
ZAS011:
preorijentisati na kosooke proizvođače, manje deru.


ne mora na kosooke ima i po evropi i po svetu drugih koji rade vrlo korektno (i salju odma) za mnogo manje para nego EI, no i kosookim ne fali nista .. no cim je sto za finalni proizvod koji uvek ide u vecoj kolicini nije frka dal je setup x ili y evra, velika cena je za prototipove, ti napravis 2,3,20,50 prototipova pre nego radis finalnu plocu u 10000 komada, ako treba da das 100eur za svaki prototip, izes poso, onda kupis aparaturu da metaliziras plocke kod kuce/u firmi .. kakav crni ei-nis .. cene kod kineza su extra, od 10 plocki koje dobijes od njih taman mozes da probas par verzija, na par iseces neke vodove, zbudzis patch zicke da probas neke druge stvari i kad sve proradi uradis jos jedan prototip sa 10 komada ... jedini problem je sto iz kine tih 10 plocki do mene u srbistanu putuju 3-5 nedelja a do mog drugara u usa putuju 0.5-2 nedelje... meni se kinez kune da je plocica izasla od njega najkasnije 3 dana posto mu posaljem fajlove, zasto do usa ide u proseku 7 dana a do mene u proseku mesec dana bas bih voleo da znam, ali bojim se da nema nista sto ja ili doticni kinez mozemo da uradimo da to ubrzamo :(

Sto se kvaliteta tice, evo gledam 4slojnu plocku i 2stranu plocku koju su radili u nisu i poredim sa kinezima, zao mi je ali kinezi su kvalitetniji. Na ovim EI plockama koje mi je macola poslao da vidim EI kvalitet 4slojni i 2strani nema silk-a pa ne mogu da poredim kineski silk sa EI silkom ali

kineski finish (obican olovni) je
- mnogo ravniji i ravnomerniji od EI
- bez grudvica (EI ima grudvice)
- bez prelivanja (EI preliva)

kineski alignment je
- milion puta tacniji od EIovog, ako i ima nekog bezanja na kineskom se ne vidi, na EI se vidi ozbiljno bezanje lot-a u odnosu na plocu i vidljivo bezanje rupa u odnosu na sredinu pinova

Kineske vie izgledaju mnogo lepse od EI

I to je kada uporedim ove dve EI plocke sa ovih nekoliko kineza (iz razlicitih batcheva sto sam ja radio kod njih) koji su svi "obican olovni finish", ako ne daj boze uporedim ovo sa ENIG finish-om od kineza, to je sramota :D (jeste ENIG povecava cenu za oko $1.5 po pcb-u na 10 komada) ... da ne spominjem da kinezi rade ROHS skoro dzabe ($5 po porudzbini ma kolika je porudzbina je razlika za lead free)

[ bogdan.kecman @ 05.09.2012. 22:35 ] @
Citat:
ZAS011: Dok ja kuckao i C/P, i Bogdan se oglasio. Nije 7000 već je i dalje 3500.




Kolike su te plocke? 200eur za sta? za 10x10cm? za ono sto dobijes za 15eur od kineza?
[ ZAS011 @ 05.09.2012. 22:38 ] @
Pločke su za dlačku ispod 3 dm2

Citat:
bogdan.kecman: Imaju li oni negde neki zvanican cjenik, da se moze videti posto izrada xyz komada xyz dm2 sa x slojeva ... mozda su za viseslojne plocke i dalje upotrebljivi, za ove dvostrane su bas zaglibili ..


Da im pretreseš sajta naopačke nema šanse da nađeš cenovnik. Sada ću da "dovučem" ceo sajt, možda se nešto i iskopa.

EDIT: od cijenika ni "c"

Citat:
Tipovi štampanih ploča: Jednostrane i dvostrane ploče sa i bez metalizacije, višeslojne ploče
Osnovni materijali: FR3, FR4, CEM i materijali za visoke temperature kao što je poliamid i drugi
Debljina bakra: 17.5µ, 35µ, 70µ i 105µ
Debljina ploče: od 0.2 do 3.2 mm
Broj slojeva: 1, 2, 4, 6, 8 i 24 slojeva maksimalno
Provodnici: Minimalna širina: 150µ, minimalno rastojanje: 150µ
Prečnik metalizovane rupe: 0.2 mm min
Debljina ploče/prečnik rupe: 4:1 max
Tolerancija za poziciju: 0.1 mm max
Najveci formati štampane ploče: 350X550 mm maksimalno


Bedni opis "mogućnosti" u odnosu na najobičnije žutaće koji ti to na sajtu ispišu do detalja.



[Ovu poruku je menjao ZAS011 dana 05.09.2012. u 23:56 GMT+1]
[ YuMERA @ 05.09.2012. 23:45 ] @
Ove kineze pratim na Twitter-u, mozda treba pogledati i njhove ponude.

EzPCB
[ bogdan.kecman @ 06.09.2012. 01:04 ] @
ezpcb nisu okrenuti prototyping-u 10x10cm 5kom 65$ ... ja sam se nadao daaaavno da ce spustiti cenu 4slojnih ali evo sad gledam i nisu .. 230$ 5 komada 10x10cm :(
[ nesad @ 06.09.2012. 08:22 ] @
Drugari, na ovu, vrlo interesantnu temu, sam naišao slučajno. Kako radim u vrlo ozbiljnoj firmi koja se bavi IT i elektronikom u najširem smislu, vrlo često imam potrebu za izradom štampanih ploča. Najčešće je davalac usluga EiPCB. Međutim, kada postoji potreba za izradom malog broja ploča, obraćam se privatnoj firmi iz Novog Sada. Ploče rade korektno i povoljno.

Primer iz maja 2012:
dimenzije ploče 11x10cm
dvoslojna, vitroplast,metalizovana,kalajisana,štop lak bez oznaka elemenata(zeleno sito bez belog)
rok isporuke 10dana expres poštom (plaća naručilac cca 200din)

Cena za DVA!!! komada 4543 RSD sa PDV.

Ako ste zaineresovani, rado ću podeliti kontakt

Pozdrav!
[ pedja089 @ 06.09.2012. 08:36 ] @
Sad se setih da treba pogledati i bazaNS. Meni su izasli u susret kada su mi trebale plocice za robota za takmicenje... Odradili su ih za manje od 4 dana, i nisu naplatili pripremu i napravili su 1 ili 2 vise... izaslo je 2800din za 3 komada...
Sacu im poslati upit za 30 plocica 100x100mm dvostrana sa metalizacijom.
EDIT:
Sinisa idi sa punom ispunom.... Negde sam procitao da je bolja za ovakve stvari, dok je mrezasta bolja RF...
I vezi taj poligon na masu... ako nije masa, i nema puno smisla...
Neka me neko ispravi ko zna bolje...
[ ZAS011 @ 06.09.2012. 09:49 ] @
Pipunu radi sa obe strane pločice, najbolje da ti sa jedne strane bude GND (Top) a sa druge Vcc (Bottom) i to ne mrežastu već solid. Za takvu popunu obično stavljam parametre: Track 10 mil, Spacing 0 mil, ugao postavljanja 45 stepeni.

A propos BazaMS, i Vlada je podigao cene priprema, a ne znam da li je podigao i čistoću prostora u kome pravi pločice. Njega neću dalja da komentarišem.
[ mnn @ 06.09.2012. 10:46 ] @
Pre par dana za kineze preko domaće firme

[ pedja089 @ 07.09.2012. 10:24 ] @
Nista od baze... Trazi oko 220eura...
[ mnn @ 07.09.2012. 11:29 ] @
Čuo sam se sa Tiborom iz Galvanotehnike koja bi bila njegova cena.
10 komada 10x10 cm,dvostrana,stop lak ,bela stampa s jedne strane ,metalizacija rupa oko 62 evra.
[ pedja089 @ 07.09.2012. 13:05 ] @
Zaboravih reci, ja sam pitao za 30komada 100x100mm dvostrana metalizirana sa stop lakom.
[ bogdan.kecman @ 07.09.2012. 13:34 ] @
ocigledno da su kinezi najjeftiniji tako da cemo to sa njima, samo da se sinisa izvuce iz guzve i dovrsi plocke
[ bogdan.kecman @ 07.09.2012. 23:34 ] @
video si cene kod kineza, sta da ti kazem

inace kinezi su spustili cenu tako sto su standardizovali velicine, on ti valja 5x5cm 10 komada npr, i njemu na panel stane 15-20 takvih plocki on saceka 2-3 dana da mu se nakupi 15 zahteva i uradi 10 panela, isece i to je to � onda se na sve to ugradi 1% ili manje i posalje ti plocke nazad � sad kad bi se mi recimo svi udruzili zajedno da "svakog drugog petka pravimo plocke" mi svi zajedno napravimo pun panel i udadimo 5 penale (dakle svako dobije po 5 plocki) onda bi nam i ei bio jeftin jer bi delili tu njihovu preskupu pripremu i slicnu, ali pitanje dal mi zajedno pravimo dovoljno plocki da mozemo da radimo to jednom nedeljno, da ne spominjem o onom delu "mi se dogovorimo" ...
[ pedja089 @ 08.09.2012. 15:51 ] @
To bi bilo super napraviti...
Negde sam video nesto na taj fazon. Mislim da su slovenci radili.
Eh, evo upravo se setih gde sam video, i nadjoh...
http://www.elektronika.ba/foru...ic.php?f=5&t=12892#p123802
Pa ako ko razume, neka im posalje upit...
[ ZAS011 @ 08.09.2012. 17:15 ] @
Još samo da si uključio spravicu za računanje video bi koliko je papreno:

Citat:
Cena za 5 komada dvoslojnih PCB iznosi 0,759 Euro/cm2, za jednoslojne 0,462 Euro/cm2.

Evo primjer: imamo dvoslojni PCB 3x4 cm = 12 cm2. Cena za 5 jednakih PCB iznosi 12x0,759 = 9,108 Evra


Što mu dođe za dvostranu od 100 cm2 (10 x 10 = 100) 0,759 EUR x 100 = 75.9 EUR

Odokativna računica za Ei-PCB bi bila sledeća (ako bi se pravilo 30 komada) Priprema po pločici 1 EUR, izrada jednod dm2 3 EUR, ukupno 4 EUR JEDNA pločica.
[ mnn @ 09.09.2012. 09:46 ] @
Citat:
bogdan.kecman
sad kad bi se mi recimo svi udruzili zajedno da "svakog drugog petka pravimo plocke" mi svi zajedno napravimo pun panel i udadimo 5 penale (dakle svako dobije po 5 plocki) onda bi nam i ei bio jeftin jer bi delili tu njihovu preskupu pripremu i slicnu, ali pitanje dal mi zajedno pravimo dovoljno plocki da mozemo da radimo to jednom nedeljno, da ne spominjem o onom delu "mi se dogovorimo" ...

A, da probamo?
[ ZAS011 @ 09.09.2012. 10:21 ] @
Citat:
mnn: A, da probamo?


Pazi ovako, Najveća pločka koju Ei može da napravi je 350 x 550 mm, u prevodu 19.25 dm2 iliti 211.75 € u pripremi. Na to može da se smesti 15 pločica 100 x 100 mm, i ako bi svako poručio po 5 komada po 1 pločici priprema iziđe 2.823 € plus oko 3 € za samu pločicu, što je 5.8 € po pločici. Ako si čitao Bogdanove postove, to je osetno skuplje od žutaća. Uz to, rok za izradu je 10 RADNIH dana (najgora varijanta mu iziđe 3 nedelje). Ako treba brže, cene izdare idu gore i do 100%.

Eto ti, probaj

P.S. velika pločka mora i da se iseče na 15 komada, to nisam računao
[ mnn @ 09.09.2012. 11:40 ] @
Više sam mislio na Kineze.Smanjti poštarinu,dobiti popust na količinu ,naravno samo ako nije hića pa da trebaju za juče.
[ bogdan.kecman @ 09.09.2012. 17:27 ] @
Citat:
mnn: Više sam mislio na Kineze.Smanjti poštarinu,dobiti popust na količinu ,naravno samo ako nije hića pa da trebaju za juče.


sa kinezima imas to vec odradjeno u dve firme koje rade to za ceo svet tako da im je vreme na cekanje za ceo panel izmedju sad i odmah, dok ti skupis nase da napune ceo panel ... pa im sporo, pa nece plate, pa ...

postarina je dzaba tako da tu nemas sta da smanjujes

ne vidim sta bi to mogao da uradis bolje i jeftinije?
[ mnn @ 09.09.2012. 17:42 ] @
Meni ovi domaći posrednici naplatiše 3000 za poštarinu.
[ bogdan.kecman @ 09.09.2012. 17:51 ] @
to je ok ako si trazio da ti stigne odma. Ja sam ostavio 2 linka vec sa cenama. Za sve porudzbine preko 50$ postarina je free. Jedini problem je sto roba putuje 3-5 nedelja a to moze da se resi samo ako se trosi dhl/upc/fedex i ekipa a oni deru toliko da se onda vise isplati ei-nis.

ne zaboravite da i olimex radi vrlo profi plocke tu u komsiluku (bugarska) i da se (verovatno, nisam pitao ali ne vidim razlog zasto ne) moze sve dogovoriti preko comet-a (koji su takodje bugari i saradjuju sa olimexom) - no ne vidim razlog zasto ne raditi sa olimexom direkt. Kvalitetniji su od nislija a cene bi trebalo da su nesto nize (i dalje znacajno skuplje od kineza)
[ bogdan.kecman @ 09.09.2012. 17:52 ] @
nego bilo mi multi iskusno kada bi prebacili ovo smaranje oko toga "de praviti jeftino pcb" u neku zasebnu temo, smorismo ovu sinisinu temu na kub