[ MAKANA85 @ 11.09.2012. 11:24 ] @
Da li dete moze da ima krvnu grupu O+ ako majka ima AB +, a otac A+???
[ djoka_l @ 11.09.2012. 11:59 ] @
Ne, AB majka ne može da ima dete 0 grupe ni u kakvom slučaju. Bolje popričaj sa svojim roditeljima nego da se ovako raspituješ.
[ bachi @ 11.09.2012. 12:41 ] @
http://www.elitesecurity.org/t...cina-Nasledjivanje-krvne-grupe

Evo i ovo: http://www.ringeraja.rs/clanek...duje-krvnu-grupu-bebe_388.html

I pre nego što se uspaničiš kada pročitaš drugi link, obrati pažnju na ovo:

Treba znati da se u retkim slučajevima dešava da beba nema krvnu grupu koja je moguća kombinacijom gena roditelja, jer ne postoji dominantan gen.
[ raško @ 21.09.2012. 18:32 ] @
Moguće je. Prema nekoj statistici dešava se 1/100.000 slučajeva, i uvek je krvna grupa 0. To je najstarija krvna grupa, kada smo bili pretežno mesožderi. Kasnije, sa većom upotrebom žitarica u ishrani, nastala je B i tako redom. AB postoji možda tek 200 godina.
Zašto se to dešava, ne znam tačno. Valjda neki recesivni gen utiče na nasleđivanje i antigena A i antigena B, pa ispadne 0...
I ja sam 0+ od roditelja B, pa sam se malo raspitivao.
[ superbaka @ 21.09.2012. 21:48 ] @
nisam siguran, ali mislim da je ta hronologija nastanka krvnih grupa izvucena iz knjige Ishrana po krvnim grupama, koja je autoru donela mnogo para, i mnogo se pominje na netu, ali ipak to je samo jos jedna nedokazana teorija...
[ 93 Stefan @ 09.10.2012. 10:59 ] @
Ako ćemo da nagađamo, najmanje je verovatno da su prvo nastale 0 i AB grupa.
0 grupa ima 2 antitela i nijedan antigen. I sad kao odatle treba da se odjednom jedno antitelo izbriše i da se stvori potpuno nova struktura za koju uopšte nije bilo ni projektovano da postoji, i to tako da se stvori da u svim drugim grupama mora da postoji.
Koliko sam pročitao, 0 grupa je nastala tako što se iz A jedno slovo izbrisalo, pa se poremetio celi redosled kasnijih baza, dok je B grupa nastala zamenom jednog slova u A grupi.

A i kakve veze ima ta ishrana po tim krvnim grupama. Niko nikad nije tako oslabio. A i trenutno je najviše prihvaćen onaj test intolerancije na hranu koji je u potpunoj suprotnosti sa tom teorijom kada se uporede rezultati, a skoro svako ko je probao to je oslabio.
A i kao prvo, ako se već gleda ta teorija evolucije, po njoj nismo bili mesožderi prvo, nego biljojedi koji su povremeno nalazili lešine ili lovili nešto malecko.
[ superbaka @ 09.10.2012. 18:41 ] @
uh, ala si ga ti to skarabudzio :)
prvo, ta A i B slova su proteini na membrani eritrocita, koji su normalni, sastavni deo eritrocita kod ljudi sa tim krvnim grupama, a kad se takvi eritrociti nadju kod ljudi sa O krvnom grupom, u njihovom organizmu se ponasaju kao antigeni jer su 'strano telo' u krvi domacina...
drugo, antitela se stvaraju samo kad se u krvi nadje antigen, a ne sama po sebi, i razlazu od strane organizma kad se antigen povuce iz krvi...