[ X15 @ 11.09.2012. 17:45 ] @
Postavljam ovu temu u nadi da je ovo vec neko probao i ispitao...Nadam se da je izvodljivo. Moj plan je sledeci.
-- Da li je moguce upariti Mtik rb 750 i TP LINK 5210?
Dakle...plan je da mtik obradjuje sve,mac addres filtriranje,bandwidth control po ip adresi i jos par sitnica a da iza njega bude postavljen TP LINK WA5210.Da li je to izvodljivo? TL WA5210 nebi odradjivao nista,bio bi tu samo da posalje signal,a glavne stvari da odadjuje mikrotik iza njega.Kako podesiti mtik u ove svrhe,da li je to uopste moguce?Da li je moguce dodavati svaki ip posebno.Nebi bilo zakaceno puno racunara,par komada.Moj zamisao je povezati,znaci do mtika LAN kablo,iz mtika do TL-5210 isto LAN a onda on salje dalje Wireless-om.... Sta mislite ?
Znam ... ovo je forum sa mnogo iskusnih ljudi... Nacice se neko ko je vec ovo probao Hvala ljudi na pomoci.
[ X15 @ 11.09.2012. 17:57 ] @
Trebalo bi da ovo bude zanimljiva.... Kladim se da je ovo vec neko od vas probao i testirao do krajnjih granica
Ako neko ima iskustva nek predlozi nesto ... ili da cujem vase misljenje,kako bi ovo isto vi izveli POZ
[ Aleksandar Đokić @ 11.09.2012. 22:10 ] @
pa zasto da ne, to nista specijalno nije sto kazes
[ duskooo @ 11.09.2012. 22:19 ] @
Citat:
X15:
Trebalo bi da ovo bude zanimljiva.... Kladim se da je ovo vec neko od vas probao i testirao do krajnjih granica :)
Ako neko ima iskustva nek predlozi nesto ... ili da cujem vase misljenje,kako bi ovo isto vi izveli ;) POZ

Ja bih ih povezao ethernet kablom... :D
TP link u AP modu, povežeš sa portom na ruteru i to je to. Što se rutera tiče, AP je transparentan.
[ bmarkovic06 @ 11.09.2012. 22:33 ] @
Bas takvu mrezu imam ja samo sto je kod mene rb411. Znaci 5210 u AP mode (znaci cist ap ne ap router) i na njemu ugasis dhcp, kablom u MT i to je to. Na mt podignes dhcp server i mt ce ti odradjuje sve i dodelu adresa itd... jedino sto ces zastitu da stavis na 5210, a sto se tice MAC filteringa mozes rucno da dodas mac adrese u arp tabelu i na bridge interfejsu ili lan interfejsu na koji kacis AP postavis arp=replay only. To bi trebalo da bude to.
[ X15 @ 12.09.2012. 06:32 ] @
Da vise nema dilme Hvala svima...A danas to radimo i testiramo.... Zanima me da li mtik treba jos nesto dodatno podesiti za ovu opciju?
gosp. bmarkovic06, ima slicnu mrezu.... Mozes li mi nesto jos preciznije reci kako si sve to postavio i kako sve funkcionise...? Mtik RB411 kako odraduje posao? Koliko je velika tvoja mreza? I ... sta mislite o ovom RB750 ??? Da li ce uspesno odradjivati svoj deo posla ??? pozdrav ljudii ...
[ mulaz @ 12.09.2012. 06:52 ] @
Na TP-linku iskljucis dhcp, i bridgas lan na wan (ili zakacis kabl do mikrotika u jedan od LAN portova), i imas sve reseno. TP-link se ponasa kao switch (iako je wifi), i sav lan saobracaj dolazi do mikrotika, gde sredjujes sve drugo.
[ X15 @ 12.09.2012. 07:34 ] @
Svakao sam i planirao da ga povezem LAN kablom...Dakle,od TP linka do Mikrotika ide LAN ... U koji port da ukljucim TL WA5210 a u koji dovodni link ???
[ bmarkovic06 @ 12.09.2012. 07:44 ] @
Citat:
X15: Da vise nema dilme ;) Hvala svima...A danas to radimo i testiramo.... Zanima me da li mtik treba jos nesto dodatno podesiti za ovu opciju?
gosp. bmarkovic06, ima slicnu mrezu.... Mozes li mi nesto jos preciznije reci kako si sve to postavio i kako sve funkcionise...? Mtik RB411 kako odraduje posao? Koliko je velika tvoja mreza? I ... sta mislite o ovom RB750 ??? Da li ce uspesno odradjivati svoj deo posla ??? pozdrav ljudii ...


Na 5210 mi je nakaceno oko 20-ak ljudi. Od toga minimum 5 njih aktivno non stop. rb411 i 750 su slicni po snazi tako da neces imati problema.

Citat:
X15: Svakao sam i planirao da ga povezem LAN kablom...Dakle,od TP linka do Mikrotika ide LAN ... U koji port da ukljucim TL WA5210 a u koji dovodni link ???


5210 i ima samo jedan LAN port jer to je AP. Pa ako na rb 750 imas 5 lan portova i ako nisi brisao default configuration onda ti je prvi lan port na njemu wan a ostali su lan. Znaci 5210 ustekaj u neki od 4 slobodna porta. Vidim da nisi bas upucen tako da probaj naci nekoga ko malo vise zna pa se posavetuj ili ako vec imas def konfigurisan ruter samo ih povezi.
[ X15 @ 12.09.2012. 07:57 ] @
Nisam do sada radio s mikrotikom.Mtik je tek stigao i danas planiram sve to postaviti i kongigurisati ako budem uspeo. Nadam se da nece biti problema oko konfiguracije. : ) A i ako bude,uvek cu naci pomoc kod cenjenih forumasa Ni moja lokalna mreza nece prelaziti 15-20 racunara,nadam se da ce ovo gurati bez problema. Odlucio sam se za ovaj RB750,na njemu je L4. trebalo bi da to bude to... Ako neko ima neki tutorila PDF,TXT nek posalje Bilo bi korisno.... Pozdrav
[ bmarkovic06 @ 12.09.2012. 08:10 ] @
Nece biti problem ako su ti korisnici pretezno ne zahtevni. Ako su torentasi onda ce biti problema :D.


http://wireless.uzice.net/uput...e-deljenje-internet-konekcije/
[ X15 @ 12.09.2012. 08:17 ] @
Haha kako zamisliti net bez Torrenta Ipak sam ga ugasio izgleda. Procitao sam dosta ovih linkova,od pomoci su, ali ostalo je jos sve to uraditi sam Moj mtik jos nisam probao,zanima me,kada ga startujem moram li mu pristupiti preko winbox-a ili mogu nekako drugacije ? Nov je,znaci li to da je na njemu skoro sve podeseno,sto se tice licence softwera i tih stvari ???
[ X15 @ 12.09.2012. 08:51 ] @
Ljudi moze li mi napraviti problem,ako je LAN kabal od Mtika do Tplinka duzi od 30metara.... trenutno sam u takvoj situaciji,mada mogu to da promenim.
[ milosbeo @ 12.09.2012. 08:58 ] @
moze 100m kabla.

P.S. Ovo stvarno nije bas za MT forum...
[ bmarkovic06 @ 12.09.2012. 09:12 ] @
Plafon je 60m ako ce ici sa POE (to je po specifikaciji) u praksi nisam mogao da ga teram duze od 42m sa cat6 sftp. Radio je ali se restrartovao na svakih pola sata.

I da, ovo nije za mt forum. Ako imas nesto u vezi mt pisi ovde.
[ X15 @ 12.09.2012. 16:51 ] @
Drugari ... ne idee !Ne umem da konfigurisem ovaj Mtik za ovo sto meni treba nema sanse. Jel moze neko detaljno da mi kaze sta da uradim korak po korak.
[ bmarkovic06 @ 12.09.2012. 17:00 ] @
Korak po korak sam ti vec poslao kao link ka stranici na kojoj je objasnjeno.
[ klikton @ 12.09.2012. 17:17 ] @
Citat:
X15:
Drugari ... ne idee !Ne umem da konfigurisem ovaj Mtik za ovo sto meni treba nema sanse. Jel moze neko detaljno da mi kaze sta da uradim korak po korak.



Ali zasto Vas mrzi da koristite pretragu aman?

Sigurno ces naci to sto ti treba... cak i ove linkove koje ljudi dobijaju od drugi iziskuju jedan minut vremena za pronalazenje...

Ja jesam da se pomogne ljudima.. ali ovde ne prodje jedan dan da neko ne trazi nesto sto je vec nekoliko puta pominjano... jos samo fali starac vujadin da opeva to


Evo ti ovde kako da res mt na factory defaults
Kada resetujes tika imas njegova def podesavanja koja su ti apsolutno dovoljna za to sto ti treba

http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=13&t=31456

port1 - wan
port2 - wifi
port5 - lan

dodas dhcp
ip=>dhcp=> dhcp setup

Klikces next next u nedogled jedino sto treba da izmenis je port na kome zelis da dignes dhcp

Ako imas cable net...

ip=>dhcp client na + i dodas na kom portu ti se nalazi wan tj ether1

Ako imas adsl...


U Interfaces ides na + i izaberes pppoe client
Uneses pppoe parametre(user/pass) i izaberes interface na kome si nakacio adsl tj ether1

Ako hoces da ti budu wifi i lan na isto dhcpu-u tj da ti budu u istom scopu...

Ides na Bridge=> +

Das ime tom bridge interfejsu. Potom ides na tab PORTS pa opet na +
Izaberes ether5 pa ok
Izaberes opet + i dodas jos jedan port tj ether2

Sad cu ti wifi i lan u bridgu tj rade kao jedan port

Jedina izmena je u dhcp-u. Kada te pita na kome interfejsu zelis da dignes dhcp server ti izaberes bridge interfejs

....
[ milosbeo @ 12.09.2012. 17:27 ] @
ostaje mu jos sNAT tj maskarada :)


iz terminala: /ip firewall nat add chain=srcnat action=masquerade out-interface=INTERNET_PORT

iz winboxa: IP -> FW , kartica NAT


promena default passworda za pristup MT-u.
[ klikton @ 12.09.2012. 17:39 ] @
Tako je...

Nego sam hteo bas da vidim da li bi sam to uradio posto na onom linku od uzica to lepo stoji pa me interesovalo da li je uopste procitao

[ milosbeo @ 12.09.2012. 17:43 ] @

Citat:
Tako je...

Nego sam hteo bas da vidim da li bi sam to uradio posto na onom linku od uzica to lepo stoji pa me interesovalo da li je uopste procitao


Od tog posla nema nista
Potpisujem.
[ klikton @ 12.09.2012. 17:45 ] @
Nada umire poslednja

Ne bi bilo lose postavljati ovde i mt backupove sa raaaaaznim konfiguracijama... ustedeli bismo ljudima vreme maksimalno

Nas 10 nek ostavi po 7-8 komada.. sigurno ce neko nabosti neki koji mu pase :P
[ Aleksandar Đokić @ 12.09.2012. 20:40 ] @
Citat:
mt backupove


ma sigurno, imaju lep manual pa nek citaju, kad zapne negde pomoci cemo
[ anon115774 @ 12.09.2012. 21:41 ] @
Citat:
guslac: ma sigurno, imaju lep manual pa nek citaju, kad zapne negde pomoci cemo


Pa zar ne vidis da je zapelo? Mrzi coveka da cita.
[ Aleksandar Đokić @ 13.09.2012. 00:09 ] @
mislio sam na konfiguraciju :), daj da ne offtopicujemo
[ X15 @ 13.09.2012. 07:39 ] @
Svaka cast momci ;) Ostaje jos ovo da probam.... Ma prcitao sam sve sa onog linka,i radim kako mi stoji tamo,i negde zabrljam i dalje nece :) Sad cu opet sve ovo da probam,javljam vam sta sam uradio ;)
[ anon115774 @ 13.09.2012. 14:20 ] @
Citat:
X15: ...i dalje nece :)...


A mi metodom pasulja tetovca da vidimo sta znaci to tvoje "nece" pa da ti kazemo u cemu je problem?

Jesi debagovao? Sta "nece"? Sta "hoce"?

Sto se mene tice to tvoje "dalje nece" moze da znaci i da ti je ruter ostao bez struje... moras da budes mnogo jasniji ako zelis pomoc. Nismo mi ovde vidoviti.
[ bmarkovic06 @ 13.09.2012. 14:48 ] @
Citat:
Informer: A mi metodom pasulja tetovca da vidimo sta znaci to tvoje "nece" pa da ti kazemo u cemu je problem?

Jesi debagovao? Sta "nece"? Sta "hoce"?

Sto se mene tice to tvoje "dalje nece" moze da znaci i da ti je ruter ostao bez struje... moras da budes mnogo jasniji ako zelis pomoc. Nismo mi ovde vidoviti.


Nemoj tetovac, po iskustvu znam da se gradistanac mnogo bolje pokazao :-D.
[ BigFoot @ 13.09.2012. 15:35 ] @
Ne znam šta radi moderator ovog foruma? Ova tema je tako besmislena i toliko beskorisna da je davno trebalo je obrisati ili bar zaključati.
[ anon115774 @ 13.09.2012. 15:52 ] @
Pa lepo ja kazem da treba ili maknuti ili brisati.

Hmm.... doduse, to nisam rekao na ovoj temi vec na drugoj slicnoj koja je potpuno isto beskorisna kao i ova.
[ acatheking @ 13.09.2012. 18:18 ] @
... jos da je i jedina kao besmislena, bilo bi dobro...
[ djricky @ 13.09.2012. 22:54 ] @
Citat:
BigFoot:
Ne znam šta radi moderator ovog foruma?


ludo se zabavlja gledajuci vas

nikad nisam bio od onih sto brisu sve sto mora... malo ot price nikome nece skoditi... razbije monotoniju...