[ S A J A @ 11.09.2012. 20:57 ] @
Već od 1. oktobra, 300.000 preduzetnika i vlasnika malih preduzeća više neće morati da plaća firmarine i takse za isticanje reklame, što će im u uslovima krize doneti uštedu i do 200.000 dinara godišnje.

Primera radi, preduzetnici iz Beograda od početka oktobra neće više neće imati obavezu da plaćaju firmarinu koja se u zavisnosti od delatnosti i zone do sada plaćala od 24.000 do 120.000 dinara godišnje, kao ni komunalnu taksu za isticanje reklame koja je do sada koštala od 9.250 do 98.400 dinara na godišnjem nivou.



Ceo tekst na http://mfp.gov.rs/newsitem.php?id=8189
[ Aleksandar Đokić @ 11.09.2012. 22:05 ] @
odlicno, ali je potrebno bar 3 puta po toliko da bi moglo da se posluje bez gubitaka, mislim na male firme naravno
[ mmix @ 12.09.2012. 11:24 ] @
too little too late...

mada moram priznati ad mi se uopste ne svidja ovo ukidanje za reklame, ocekujem da ce sada svi trotoari i zidovi biti zatrpani kicerajskim panoima.
[ dejanet @ 12.09.2012. 11:27 ] @
Sicusan korak za privredu, gigantski za dinkica i ekipu...
[ ivan.mojsilovic @ 12.09.2012. 11:45 ] @
Citat:
S A J A:
Već od 1. oktobra, 300.000 preduzetnika i vlasnika malih preduzeća više neće morati da plaća firmarine i takse za isticanje reklame, što će im u uslovima krize doneti uštedu i do 200.000 dinara godišnje.

Primera radi, preduzetnici iz Beograda od početka oktobra neće više neće imati obavezu da plaćaju firmarinu koja se u zavisnosti od delatnosti i zone do sada plaćala od 24.000 do 120.000 dinara godišnje, kao ni komunalnu taksu za isticanje reklame koja je do sada koštala od 9.250 do 98.400 dinara na godišnjem nivou.



Ceo tekst na http://mfp.gov.rs/newsitem.php?id=8189

nice :)
[ bogdan.kecman @ 12.09.2012. 11:48 ] @
oni su skinuli neke namete, ne mogu oni "zakonom" da ti omoguce da ti bolje poslujes ... posebno kao mala firma gde te ne tangira pdv .. jos kad bi podigli onih 3M na neku normalniju cifru i to bi bilo skroz ok sto se malih firmi tice ..
[ bogdan.kecman @ 12.09.2012. 11:50 ] @
Citat:
mmix:
too little too late...

mada moram priznati ad mi se uopste ne svidja ovo ukidanje za reklame, ocekujem da ce sada svi trotoari i zidovi biti zatrpani kicerajskim panoima.


nema to veze sa tim, i dalje se reklama na ulici placa, fora je sto ti ako imas firmu tebe opstina odrapi za 50-100k godisnje za "firmarinu" bez obzira sto ti nemas nigde oznaku firme, ili imas na svojim vratima tablu "agencija za lelemudjenje" ... ti kada stavljas firmu na stub na ulici to kosta ozbiljne pare i to se i dalje placa i ne ulazi u onih 50-100k koje vise ne placas
[ mmix @ 12.09.2012. 12:13 ] @
Ne pricam o firmarini, tj u osnovi maloj plocici ili oznaci sa generalijama firme, vec bas pricam o komunalnoj taksi za isticanje reklame (drugi deo recenice OPa). To je jedino sto je za sada drzalo nezajazljive pod kontrolom, sad kad je dzaba bice "mazanja po m*dima"...
[ bogdan.kecman @ 12.09.2012. 12:18 ] @
nemoguce, nisam video taj deo, nemoguce da ce da stave da je dzabe kacenje reklama po ulici, to ce da bude gadna za*bancija, to teoretski znaci da mozes da dignes svoj bilbord pored puta de ti se svidja i da je dzabe
[ Dexic @ 12.09.2012. 13:05 ] @
Citat:
dejanet:
Sicusan korak za privredu, gigantski za dinkica i ekipu...

Tacno ;) Mora da se poveca "zvanicni BDP" kako bi moglo vise da se zaduzuje, da bi se to dalje zaduzaivanje pljackalo... pardon! "koristilo" :)
[ Markoxxx @ 12.09.2012. 14:49 ] @
Ja mislim da je Bogdan u pravu, to sa tablama, reklama nema veze sa ovim... znam iz licnog iskustva ;)
[ Goran Rakić @ 12.09.2012. 15:16 ] @
[ mr. ako @ 12.09.2012. 17:09 ] @
Ovo ce da bude cirkus onda... svuda reklamni panoi za dz?! Nemoguce da je ovo istina sto ce da urade...
[ BokasaTzar @ 12.09.2012. 21:38 ] @
Citat:
dejanet: Sicusan korak za privredu, gigantski za dinkica i ekipu...


Meni samo pada u oči kako su sada iznenada ove mere iznedrile uštede od giga miga mega din./god.
a kad se taj harač uvodio , pričica je bila da je to:
1. ‚‚sitno‚‚
2. ‚‚neophodno‚‚
3. ‚‚i da je to praksa u eu-ropskoj uniji‚‚

Šalu na stranu, dobar i pohvalan potez zaista !

A sada bi mogli da skrate sudske procedure oko naplate potražavinja na osnovu validne dokumentacije !

Znate ono kad lik uzme robu, pa ti kaže: ‚‚nemam para jbt, šta ću, tuži me !‚‚
[ shadow-bg @ 12.09.2012. 22:01 ] @
A ja sam cuo upravo pricu da je za kompove vise nece biti 8%, nego 20% PDV
[ Srđan Pavlović @ 13.09.2012. 00:21 ] @
Ako bude to da svako kači po ulici gde šta hoće
to će biti cirkus, samo ja mislim da će tu ipak
nekakva regulacija da postoji, možda ne tim zakonom,
ali nekim drugim. Toliko valjda ludi nisu...
[ Marko_L @ 13.09.2012. 02:06 ] @
Ništa se neće promeniti po pitanju reklamnih panoa. Do sada su firme plaćale tu firmarinu bez obzira da li ističu reklamu ili ne. Prema tome, da može tek tako da stavlja panoe ko gde hoće samo na osnovu toga što plaća firmarinu, stavljali bi i do sada.
[ bmcvetic @ 13.09.2012. 05:30 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
oni su skinuli neke namete, ne mogu oni "zakonom" da ti omoguce da ti bolje poslujes ... posebno kao mala firma gde te ne tangira pdv .. jos kad bi podigli onih 3M na neku normalniju cifru i to bi bilo skroz ok sto se malih firmi tice ..


To je trenutno 4M, a bice podignuto na 8M RSD koliko sam ispratio vesti ovih dana...
[ Shadowed @ 13.09.2012. 06:32 ] @
Citat:
Marko_L:
Ništa se neće promeniti po pitanju reklamnih panoa. Do sada su firme plaćale tu firmarinu bez obzira da li ističu reklamu ili ne. Prema tome, da može tek tako da stavlja panoe ko gde hoće samo na osnovu toga što plaća firmarinu, stavljali bi i do sada.

Koliko sam shvatio to su odvojene stvari. Firmarina se placala, kao sto kazes, u svakom slucaju. Posebno se placalo (dodatno) za reklame. Ukidanje firmarine nema veze sa reklamama, ali ukidanje tog dodatnog placanja ima.
[ bogdan.kecman @ 13.09.2012. 07:28 ] @
4M je sa knjigama 3M je bez knjiga. Taj raspn od 3-4 je najgori moguci - mora vodis knjige a nisi u pdv-u, pakao �.. i ja cujem da ce biti 5 i 8M od sledece godine
[ madamov @ 13.09.2012. 07:45 ] @
Ne od sledeće godine, ono što sam ja čuo je od 1. oktobra.
[ mmix @ 13.09.2012. 11:03 ] @
Ma na stranu sve te parafiskalne stvari, nego ce da bude prevara sa ovim odlozenim placanjem poreza za medalju. Mislim da nisu bas skroz promislili svoje odluke.
[ Predrag Supurovic @ 13.09.2012. 11:36 ] @
Zato će već u novembru-decembru da krene haod kad vide koliko su para sami sebi izbili iz džepova :)

Sve će oni to nama da naplate.

[ Java Beograd @ 13.09.2012. 13:10 ] @
Citat:
mmix:Ma na stranu sve te parafiskalne stvari, nego ce da bude prevara sa ovim odlozenim placanjem poreza za medalju. Mislim da nisu bas skroz promislili svoje odluke.


Ne znam tačno na šta misliš kad kažeš "odloženo plaćanje poreza", ali zaista sve ove firmarine i komunalije nisu ništa naspram plaćanja PDV nakon realizacije naplate. To je prava stvar.

Ako si mislio na to, onda moram da te ispravim jer to nije odloženo plaćanje, već plaćenje upravo na vreme. Neko tebi plati za odrađni posao, a ti onda platiš držani koliko je njen deo. Sasvim pošteno. Do sada je bilo: "ti pošalješ fakturu, a država već traži da joj se plati porez". E ovo je stvarno bilo van pameti.

I naravno bilo je tragikomičlnih situacija gde mala/srednja firma odradi posao u ugovoru sa nekom državnom institucijom. Država to ne plati, ali porez odmah traži, i tuži ako joj se ne plati.

Ili "borba protiv džinova": Svi veći trgovački lanci po pravilu plaćaju posle 90 ili 120 dana. Mali/srednji proizvođač isporuči robu (nema kako drugačije, nego preko nekog od velikih lanaca), i mora odmah da plati porez, a naplata tek za nekoliko meseca. I nije to samo jednom, već on čak i do 6 meseci kontinualno isporučuje robu, kontinualno plaća porez, a od naplate ni traga ni glasa. I ko se okoristi ? Banka kod koje mora da uzme kredit, da bi pokrio kasnu isplatu trgovca i prerane zahteve države.

Da li je to zdravo razvojno / poslovno okruženje ? Već nekoliko puta sam pisao: bivša vlast se iz petnih žila trudila da uguši svaki tračak privatne inicijative i privatnog preduzetništva. Drago mi je ako će to da se promeni, bez obzira ko je na vlasti.
[ mmix @ 13.09.2012. 13:46 ] @
Nije to bas tako lepo i crno belo. I ja sam mislio da je to ok, medjutim.


Da citiram coveka koji je meni objasnio: Firma koja odabere da plaća PDV po naplati sopstvenih faktura nema pravo ni da koristi ulazne fakture dok ih ne plati. Firma koja plaća PDV po prijemu ulaznih i izlaznih faktura dobije fiktivnu ulaznu fakturu od firme koja plaća PDV po naplati. Firma koja je izdala fakturu ne plaća PDV. Firma koja je primila fakturu, iskoristi je za odbitak/povraćaj PDV-a. Posto nema rokova za placanje faktura, faktura se nikad ne plati i drzava nikad ne realizuje prihod a da niko nije u poreskom prekrsaju. Ova varijanta je savrseno izvodiva i kad je vlasnik obe firme isti entitet.
[ Goran Rakić @ 13.09.2012. 13:54 ] @
Logično rešenje jeste da knjižiš PDV odbitak razdvojeno, za fakture koje su plaćene i na koje je zadužen ulazni PDV i za fakture koje nisu plaćene pa nije ni zadužen ulazni PDV. Naravno, ovo je komplikacija ali sve drugo nema smisla. Da li je neko seo pa razmislio kada je donosio odluku, ne znam.
[ S A J A @ 13.09.2012. 14:36 ] @
Logično je da ako se pdv plaća kad se faktura naplati onda i onaj ko primi fakturu ne može da odbija pdv dok ne plati istu. Onda se tu dodatno komplikuju stvari ako neko plati deo fakture, jese onda plaća pdv na samo taj deo? Koliki je pdv na deo fakture ako na njoj ima mešane robe? Dalje sledi komplikacija koja je faktura plaćena, npr, ti izdaš 5 faktura a kupac ti uplati onako odjednom neki veći iznos, koje fakture se tu zatvaraju, jel to onda ide po redu ili kako? Onda ti moraš da javljaš kupcu koje si fakture zatvorio sa njegovom uplatom kako bi i on mogao da obračuna odbitak za iste. Znači ta varijanta sa plaćanjem poreza po naplati usložnjava ceo obračun jer uvodi nove stvari na koje mora da se vodi računa - da li je i šta plaćeno. A svi znaju da se kartice kupaca i dobavljača posle određenog vremena počnu neslagati, baš me zanima kako će to sad biti rešeno, jer neće valjati ako ja platim pdv po jednoj fakturi a taj kupac odbije po drugoj.
[ Brodoplovac @ 13.09.2012. 15:35 ] @
Najlogičnije je da se PDV plati do 3 meseca nakon fakturisanja. To je elegantno rešenje, dobro za sve.
[ bogdan.kecman @ 13.09.2012. 17:40 ] @
Citat:
Brodoplovac: Najlogičnije je da se PDV plati do 3 meseca nakon fakturisanja. To je elegantno rešenje, dobro za sve.


sta ti je tu logicno? slicno je sada?

ja izdam racun ziki na 120k dinkica, i u naredna 3 meseca mora platim drzavi PDV 20k dinkica- a sta ako mi zika nije platio ? ja sam u minusu em posao koji sam odradio em 20k sto mi je otela drzava, a ziku zabole, odem da tuzim ziku, ziki blokiran racun i sa svojim telefonom, radnim stolom i 500eur na racunu treba da se podmiri nas 200 kojima duguje pare ... sad ja i nekako prebolim sto me zika zaje*bo ali ne mogu nikako da prebolim sto sam drzavi dao 20k dinkica posto ti drzavi placas porez da bi ti drzava obezbedila uslove za rad i da bi obezbedila da ne moze niko da te zajeba*va, dakle, drzava treba da spreci ziku da te zavrne za 100k, umesto toga tebe je drzava zavukla za 20k ...

na sve to, drzavna sluzba uradi istragu i objavi da je prosecna naplata u srbiji 124 dana, to je prijatelju 6 meseci, sto znaci da prosecno ja timpla drzavi harac a dobijem pare 3 meseca kasnije? sto, zasto ja drzavu finansiram ta tri meseca od mojih para ako drzava nije u stanju da natera ziku da mi plati.

Lepo kada zika plati, od toga drzavi njenih 20% i mirna bosna, nema tu nikakve filozofije, ako je drzavi frka da primi pare ranije - neka smara ziku, kakve ja veze imam sa tim. Ako zika plati samo pola fakture drzava od toga sto je platio dobije 20%, dakle ako zika da 60k od ukupnih 120k dinkica, drzava dobije 10k dinkica i ceka kada ja dobijem drugih 60k svojih drugih 10k ... nema nikakve filozofije... kontrola ultra jednostavna - kada ti legnu pare na racun, imas 7 dana da posaljes drzavi 20% od tih para i to je to ..
[ bogdan.kecman @ 13.09.2012. 17:52 ] @
a inace za ziku

- zika nije platio fakturu - sta ima koji klinac da vraca pdv, nije ga platio, to je ok
- zika platio pola fakture - ja mu ne bi dao da se oslobadja pdv-a dok ne plati CELU fakturu

na taj nacin teras ziku da plati

dodatno, ja bi ziku kaznio, ako je platio kasnije od 48 dana od fakturisanja da moze da se oslobodi samo od dela pdv-a da ne moze da se oslobodi celog pdv-a, recimo samo pola, pa onda neka kasni sa placanjem

meni je vise pun ovih sto kasne sa placanjem, firme propadaju zato sto im duguju po 20-30 hiljada evra razne barabe sto drzavne sto privatne .. znam minimum 10 firmi koje su prosle godine zatvorene jer su pukli zbog dugovanja .. em te drzava odere em ne radi nista po pitanju ovih sto ne placaju .... cuj deo pdv-a, ja bi trazio ako nije platio 48 dana moze da vrati samo pola pdv-a, ako nije platio 60 dana ne moze da vrati pdv uopste, ako nije platio 90dana automatski se firmi blokira rad dok ne vrati i dovidjenja, ako ne mozes da platis - nemoj kume da uzimas robu/servis ... a ako ces na odlozeno, lako mi stavimo drugi datum na fakturu ako se tako dogovorimo, ali ne "platicu za 2 nedelje" i nema te vise nikad ni da se javis i jos pricas okolo kako sam te zaje*bo i kako sam ja prevarant posto jeli trazim pare koje mi dugujes
[ S A J A @ 13.09.2012. 18:22 ] @
Treba videti kako je to rešeno kod drugih, što bi mi sad izmišljali toplu vodu. Koga zanima kako funkcionišu pdv sistemi u zemljama evropske unije (po zemljama) može da se informiše na sledećem linku:

http://ec.europa.eu/taxation_c...ers/vat_community/index_en.htm

Koga ne bude mrzelo da sve ono isčita, neka prepriča ovde :)

[ bogdan.kecman @ 13.09.2012. 18:32 ] @
vidi, u EU varijanta da je prosecno vreme naplate 124 dana ne postoji. Tamo je max vreme naplate 48 dana i posle toga si automatski tuzen. I to je max rok, vrlo cesto moze rok da se smanji na 28 dana.... tako da tu prica sa PDV potpuno nije bitna, niko se ovde ne bi zalio da ja naplata 48 dana, problem je sto je prosecna naplata 124 dana, a neki plate i isti dan sto znaci da imas neke koji duguju godinama ... a ti platio drzavi pdv ..

dodatno tamo kad tuzis nekoga, moze cale da mu je sudija u privrednom sudu, ima da ga skinu i iscede mu i poslednji dinar dok ne vrati pare a ako se pokaze da nema pare onda direktor odma ide na istragu dal je namerno uzimao robu sa namerom da ne plati pa ako jeste onda ga krivicno gone i fasuje tvorza .. tako da "kako je kod njih" potpuno nije bitno, nas zakon je dovoljno dobar bio i pre neki dan da si ti mogao da utuzis ziku koji ti duguje pare, ali ti drzava em uzme pare em ti ne pomaze (ne turi ziku u tvorza da njegov kum to isto onda ne radi za 10 dana)..

prica mi drugar neki dan, njegov brat uzima kredit za stan "da ga ne plati", kaze ja cu placam par meseci onda cu im ponudim, ja imam volko para, aj uzmite to i dajte mi stan .. i kaze nekoliko ljudi je to vec uradilo i proslo im je !?!?!?!? (naravno imaju nekog u banci)
[ mmix @ 13.09.2012. 20:27 ] @
Pa nije bas. Znam coveka koji radi sa Opelom i kome opel redovno (namerno) kasni sa uplatama preko 90 dana, on naravno moze da ih tuzi i dobije opusteno na sudu, moze cak i da im pripreti da ce da ih tuzi i dobice odmah pare, samo sto onda moze da zaboravi na dalju saradnju. Ovako ima fakturu svakog meseca a pare dobija sa 3 mesec kasnjenja pa mu je ok.

Nije stvar u tome da oni nemaju da mu palte, nego se radi o cash-flow metrici u mesecnim izvestajima. Sto brze naplatis svoje fakture a sto duze odlozis placanje tudjih to ti je bolji "skor" ;) izgleda dripacki, ali to je jedna od prvih stvari koju te nauce na corporate finance 101 :)
[ bogdan.kecman @ 13.09.2012. 21:47 ] @
proveri ti sa njim to malo bolje, 99% on ima ugovor sa opelom koji kaze 90 dana .. ja sam imao slican ugovor sa nekoliko nemackih firmi, ali to je dodatna klauzula u ugovoru, nije "on off posao"
[ mmix @ 13.09.2012. 23:01 ] @
Nismo se culi odavno (ima par godina). Njega sam bas upoznao na MBA i njegov priemr smo bukvalno radili kad smo radili cash flow zato mi je ostao u secanju. Fakture su inace izdate sa rokom na 30 dana. Da li i danas tako operise sa njma nemam pojma, u medjuvremenu se svasta izdesavalo sa opelom. Hteo sam samo da kazem da to nije bas specijalnost Srbije i nasa izmisljotina. Ima toga (ili je bar bilo) i ranije. U osnovi ako si ti voljan da prihvatis kasnjenje zarad buducih odnosa nijedan zakon to ne mzoe da ti zabrani, samim tim je i automasko utuzivanje nemoguce.

Recimo jedna zanimljivost zasto se cekovi i dalje koriste u USA i pored sve elektronike. Jer po zakonu nisi odgovoran za kasnjenja trecih lica, npr poste. I dok god ti posaljes cek 30-og dana (po pecatu) ti si zadovoljio uslove, to onda putuje dan dva, onda se nosi u banku sutradan od prijema, i banka naplacuje cek jos dva tri poslovna dana dok ti novac ne skinu sa racuna I verovali ili ne, to se zapravo uci u poslovnim skolama. To je dodtnih pet, sets poslovnih dana da ti obrnes taj kapital, ko ume to da iskoristi, njemu dvije
[ bogdan.kecman @ 14.09.2012. 00:15 ] @
Citat:
madamov:
Ne od sledeće godine, ono što sam ja čuo je od 1. oktobra.


obzirom da se u novembru predaje zahtev da i sledece godine budes pausalac, i da srpska fiskalna godina svima ma kada su otvorili firmu traje od nove godine do nove godine, el to znaci da ako si ove godine napravio 4M da ce ti dozvole sledece da budes pausalac ili ne? Koliko sam ja skontao nece, sto znaci odluka vazi za sledecu godinu. Ako slucajno vazi za ovu godinu onda je to do jaja vest za mnoge vlasnike agencija, ja znam da se ne bih zezao ali opet ...

[ bogdan.kecman @ 14.09.2012. 00:23 ] @
Citat:
mmix:
Nismo se culi odavno (ima par godina). Njega sam bas upoznao na MBA i njegov priemr smo bukvalno radili kad smo radili cash flow zato mi je ostao u secanju. Fakture su inace izdate sa rokom na 30 dana. Da li i danas tako operise sa njma nemam pojma,


pazi, to realno znaci da ga opel mnogo ne postuje kao dobavljaca / izvodjaca radova

i kod nas je ista fora, ti ne tuzis ziku zato "bolje ovako, ako ga tuzim vise nece raditi samnom, ako ga ne tuzim donece posla, a platice nekad, bolje nekad nego da nema posla" ... to moze tako zato sto izvodjaci nece da se postuju medjusobno i dozvoljavaju to, aj idi kupi laptop pa nemoj da ga platis 60 dana, ili da vidim koja ce to privatna firma da kupi 20 kompova za office i da ih plati posle 6 meseci?

Citat:

Recimo jedna zanimljivost zasto se cekovi i dalje koriste u USA i pored sve elektronike. Jer po zakonu nisi odgovoran za kasnjenja trecih lica, npr poste. I dok god ti posaljes cek 30-og dana (po pecatu) ti si zadovoljio uslove, to onda putuje dan dva, onda se nosi u banku sutradan od prijema, i banka naplacuje cek jos dva tri poslovna dana dok ti novac ne skinu sa racuna :) I verovali ili ne, to se zapravo uci u poslovnim skolama. To je dodtnih pet, sets poslovnih dana da ti obrnes taj kapital, ko ume to da iskoristi, njemu dvije :)


ima tu mnogo fora, cekovi, dozvoljeni dzabe minus za isplatu zarada, razne fore koje ti banke daju da bi radio sa njima a koje ti daju pristup parama na neko vreme ...

inace sta je fora, meni je sun recimo placao evrice na racun, i uvek su kasnili oko 40 dana, navodno 48 dana je rok za sve isplate sun-a, onda sam ja cimno ribu koja mi izvrsava placana i rekao - u ugovoru stoji 28 dana, bole me uvo sta je vas policy + dok to dodje iz usa traje 5-6 dana (zadrzi usa banka), pa ceka u beogradu u banci (zadrsi nasa banka pre nego te obavesti da su legle pare), pa onda ja jos 2-3 dana ne mogu da uzmem te pare (dok posaljem fax banci zasto pare, pa dok oni to ne obrade, banka ukrade jos 2-3 dana)... mnogo bre.... i ja reko, u ugovoru je 28 dana, tuzicu vas, od tog trenutka pa nadalje pare su slate 27mi dan (ili u prvi radni dan pre isteka 28 dana) ... tako da, uvek oni probaju, ko se pobuni oni isplate na vreme, ko se ne buni - ko mu je kriv ...
[ Dexic @ 14.09.2012. 01:19 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
Citat:
madamov:
Ne od sledeće godine, ono što sam ja čuo je od 1. oktobra.


obzirom da se u novembru predaje zahtev da i sledece godine budes pausalac, i da srpska fiskalna godina svima ma kada su otvorili firmu traje od nove godine do nove godine, el to znaci da ako si ove godine napravio 4M da ce ti dozvole sledece da budes pausalac ili ne? Koliko sam ja skontao nece, sto znaci odluka vazi za sledecu godinu. Ako slucajno vazi za ovu godinu onda je to do jaja vest za mnoge vlasnike agencija, ja znam da se ne bih zezao ali opet ...



Vi nesto mesate limit za pausal i limit za ulazak u PDV. Nesto mi kaze da se pausal nece dirati :)
[ bogdan.kecman @ 14.09.2012. 02:08 ] @
> Vi nesto mesate limit za pausal i limit za ulazak u PDV. Nesto mi kaze da se pausal nece dirati :)

obe vrednosti se menjaju
ako sam ja dobro procitao, 6M je limit za pausal bez knjiga, 8M je limit za pausal sa knjigama, sa 8M se ulazi u PDV
[ mr. ako @ 14.09.2012. 02:27 ] @
Citat:
bogdan.kecman: ... ... ali ne mogu nikako da prebolim sto sam drzavi dao 20k dinkica posto ti drzavi placas porez da bi ti drzava obezbedila uslove za rad i da bi obezbedila da ne moze niko da te zajeba*va, dakle, drzava treba da spreci ziku da te zavrne za 100k, umesto toga tebe je drzava zavukla za 20k ...

na sve to, drzavna sluzba uradi istragu i objavi da je prosecna naplata u srbiji 124 dana, to je prijatelju 6 meseci, sto znaci da prosecno ja timpla drzavi harac a dobijem pare 3 meseca kasnije? sto, zasto ja drzavu finansiram ta tri meseca od mojih para ako drzava nije u stanju da natera ziku da mi plati.
... ...


E vidis, iz tog istog razloga sam ja tamo ,u temi gde je pominjano oporezivanje ljudi koji platu dobijaju iz inostranstva / freelancera i nametanja poreza-stroze kontrole, tvrdio da to treba saseci u korenu/bojkotovati/promeniti pa tek onda postovati. No, tada nisi bas nesto bio naklonjen na ovu stranu, vec u fazonu "ua ljudi sto nece da placaju porez na ino priliv, treba placati, ma kakva drzava bila".

Ja sam i dalje protiv postovanja takvih nebuloznih (pa mozda i svih) pravila, dok god se ne promeni politika drzave prema svojim gradjanima.

Placas pretplatu / ne placas pretplatu - jevtinija opcija br.2.
Legalizujes kucu / ne legalizujes kucu - bolja opcija br2. jer ti je besplatna.
Placas struju / ne placas struju - bolja opcija br2. jer ces dobiti na rate ili otpis dela duga.

Blic, B92 i ostalo trash novinarstvo ne pratim (btw, navedene dve kuce su medju boljima u Srbiji :) - sto ce reci zasto ostale ni ne pominjem), al' sam dobio od druga link na chat pa procitah.
http://www.blic.rs/Vesti/Drust...-da-je-u-Srbiji-posten--budala

[ bogdan.kecman @ 14.09.2012. 02:52 ] @
ima tu donekle istine ali evo npr ja sm skoro kupovao neku gajbu i zena je morala da plati 2 godine tv pretplate koju nije placala da bi ja mogao da prebacim struju na sebe, bolje joj je bilo da je davala mesecno, isto tako da nije bilo legalno prodala bi ga ali juce i slicno � drzava realno ima nacin da te natera i realno je cesce mnogo jeftinije da platis �. a to da je drzava gomila kretena i da je svaki dinar koji im das "steta" i da bi bolje bilo za sve nas da nemaju nista .. to je tako .. ali jbg, porez mora platis, ako te uvate, mnogo na123� ja znam, platio sam vise nego jednom ovu i onu kaznu sto sam teo mimo njih �
[ madamov @ 14.09.2012. 07:32 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
Citat:
madamov:
Ne od sledeće godine, ono što sam ja čuo je od 1. oktobra.


obzirom da se u novembru predaje zahtev da i sledece godine budes pausalac, i da srpska fiskalna godina svima ma kada su otvorili firmu traje od nove godine do nove godine, el to znaci da ako si ove godine napravio 4M da ce ti dozvole sledece da budes pausalac ili ne? Koliko sam ja skontao nece, sto znaci odluka vazi za sledecu godinu. Ako slucajno vazi za ovu godinu onda je to do jaja vest za mnoge vlasnike agencija, ja znam da se ne bih zezao ali opet ...


Možda se ne razumemo, obaveza ulaska u PDV se računa na osnovu prometa u poslednjih 12 meseci, a ne u fiskalnoj godini. Onog trenutka kada "prebaciš" limit ti treba da se prijaviš, jel' tako? Bio paušalac ili ne. Ako ti pričaš o limitima za prelazak iz paušalca u d.o.o., onda sam ja pogrešno razumeo, sorry.
[ Daniel Mauric @ 14.09.2012. 08:35 ] @
Raspitivao sam se u vezi tog limita za paušal, i čujem od knjigovođe da se on gleda u 12 meseci po firmi, a ne po vlasniku. Drugim rečima ako dođes do limita za recimo 6 meseci zatvoriš firmi, otvoriš drugu i time resetuješ limit. Zvuči čudno, ali knjigovođa me ubeđivala da je tako.
[ gosha @ 14.09.2012. 08:43 ] @
Mislim da limit za prelazak iz paušalca u doo više ne postoji. Nekad je bio 200K ili 300K USD.

Ukoliko se limit za paušalce promeni svi koji su knjigaši i ispunjavaju ostale uslove za paušalca moći će da traže da od 1. januara budu isti. Treba predati zahtev do 15. novembra.

Što se tiče PDV limita treba znati da se "svaki dan" mora proveravati da li je pređen limit. Recimo danas je 14. septembar i zato treba sabrati promet od 14. septembra 2011. zaključno sa današnjim danom.

Poz. Goran



[ gosha @ 14.09.2012. 08:54 ] @
Citat:
Daniel Mauric:
Raspitivao sam se u vezi tog limita za paušal, i čujem od knjigovođe da se on gleda u 12 meseci po firmi, a ne po vlasniku. Drugim rečima ako dođes do limita za recimo 6 meseci zatvoriš firmi, otvoriš drugu i time resetuješ limit. Zvuči čudno, ali knjigovođa me ubeđivala da je tako.


Po meni taj knjigovođa pogrešno tumači zakon. Što ne znači da ta caka neće proći kod poreske. I ovo po vlasniku nikako ne može biti jer ortačka radnja ne može da bude paušalno oporezovana.

Citat:

Paušalno oporezivanje
Član 40
Preduzetnik koji s obzirom na okolnosti nije u stanju da vodi poslovne knjige, osim poslovne knjige o ostvarenom prometu, ili kome njihovo vođenje otežava obavljanje delatnosti, ima pravo da podnese zahtev da porez na prihode od samostalne delatnosti plaća na paušalno utvrđen prihod (u daljem tekstu: paušalno oporezivanje).
Pravo na paušalno oporezivanje ne može se priznati preduzetniku:
1) osnivaču ortačke radnje;
2) koji obavlja delatnost iz oblasti: trgovine na veliko i trgovine na malo, osim održavanja i opravke motornih vozila, hotela i restorana, finansijskog posredovanja i aktivnosti u vezi s nekretninama;
3) u čiju delatnost ulažu i druga lica;
4) čiji je ukupan promet u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuje porez, odnosno čiji je planirani promet kada počinje obavljanje delatnosti - veći od 3.000.000 dinara;
5) koji je obveznik poreza na dodatu vrednost, odnosno koji se opredeli za plaćanje poreza na dodatu vrednost u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dodatu vrednost.
Izuzetno od odredbe stava 2. tačka 2) ovog člana, preduzetniku koji trgovinsku ili ugostiteljsku delatnost obavlja u kiosku, prikolici ili sličnom montažnom ili pokretnom objektu može se, na njegov zahtev, odobriti da porez plaća na paušalno utvrđen prihod.


U Zakonu piše preduzetnik, a ne preduzetnička radnja. Preduzetnik je fizičko lice registrovano za obavljanje poslovne delatnosti. Gašenjem preduzetničke radnje i otvaranjem nove ti si i dalje isti taj preduzetnik.
[ Dexic @ 14.09.2012. 15:17 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
> Vi nesto mesate limit za pausal i limit za ulazak u PDV. Nesto mi kaze da se pausal nece dirati :)

obe vrednosti se menjaju
ako sam ja dobro procitao, 6M je limit za pausal bez knjiga, 8M je limit za pausal sa knjigama, sa 8M se ulazi u PDV

Gde si to video, bas trazim ali nigde ne vidim da se menja bilo koji loimit za pausal? Garant ce i poreze/doprinose da povecaju onda.
[ bogdan.kecman @ 14.09.2012. 15:18 ] @
@madamov, e moguce da sam ja onda pogresno zapamtio, ja sam mislio da je cim predjes 3M u fiskalnoj godini mora krenes vodis knjige, cim predjes 4M u fiskalnoj godini ulazis u pdv, a ne u "poslednjih 12M" .. to 12M mi je malo cudan termin... ali sve je moguce u zemlji srbiji ... inace po mom iskustvu (doduse ima tome 7 godina skoro) bilo je vezano za fiskalnu godinu... no uvek postoji mogucnost da ja nesto nisam skontao

@danijel, pitanje, ako posle 6M zatvoris/otvoris mozda, ali ako prebacis limit to je vezano za tvoj maticni, ja sam pre 7 godina kada sam prebacio limit zatvorio agenciju i otvorio novu, sada mi kazu da je to nemoguce uraditi opet a da je onda bilo moguce samo zato sto sam promenio opstinu a oni tada nisu bili povezani... agencija nije "firma", to si "ti licno svojim maticnim brojem" tako da ti reseti ne verujem da rade ..

@gosha, ne postoji limit za doo, mozes sutra da odes i registrujes DOO - ja imam 2 komada, to je potpuno nevezano za agenciju/pausal/obrt novca. Nekad je za doo bilo potrebno $5000 da imas na racunu (u vlasnistvu firme), sada je to nesto mnogo manje, dal 200-300eur ili tako nesto. Jedino sto imas vezano za doo je ako ti je obrt ispod 4M nisi u pdv sistemu pa si "glup u drustvu", sve ostalo je normalno

[ Dexic @ 14.09.2012. 15:20 ] @
Citat:
Daniel Mauric:
Raspitivao sam se u vezi tog limita za paušal, i čujem od knjigovođe da se on gleda u 12 meseci po firmi, a ne po vlasniku. Drugim rečima ako dođes do limita za recimo 6 meseci zatvoriš firmi, otvoriš drugu i time resetuješ limit. Zvuči čudno, ali knjigovođa me ubeđivala da je tako.

Probaj pa se javi iz poreske kad te budu pozvali da platis toliko da ces morati u cuzu ;)
Knjigovodja ti je glup. Budes li ga slusao za ovo, sebi ces naskoditi. Probali su to neki, i vrlo brzo su zavrsili u cuzi ili debelo platili.

Gleda se po JMBG, ne po "imenu" firme. Takodje, ako zatvoris pausalnu tokom godine, nemas pravo na promet za celu godinu, vec samo na deo kada si radio. (to sto nekima prodje je pitanje koliko imaju vremena za provere, ne tacnosti provere)
[ Dexic @ 14.09.2012. 15:22 ] @
Citat:
gosha:
Mislim da limit za prelazak iz paušalca u doo više ne postoji. Nekad je bio 200K ili 300K USD.

Gde li nadje ovu cifre ;)
[ synn @ 14.09.2012. 17:58 ] @
Citat:
dejanet:
Sicusan korak za privredu, gigantski za dinkica i ekipu...



Nemoj biti cinik. Ja sam pre godinu dana zatvorio firmu i podelio 3 otkaza sve zbog nepodnosljivih nameta koje je grad stalno izmisljao.
Te taksa za isticanje firme, pa za sume, za vode, za ekologiju, za frizidere, Sokoj, OFPS, itd, itd...

znaci taj koji je smisljao sve te nnazive , morao je biti bas mastovit.
[ gosha @ 14.09.2012. 19:18 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
@madamov, e moguce da sam ja onda pogresno zapamtio, ja sam mislio da je cim predjes 3M u fiskalnoj godini mora krenes vodis knjige, cim predjes 4M u fiskalnoj godini ulazis u pdv, a ne u "poslednjih 12M" .. to 12M mi je malo cudan termin... ali sve je moguce u zemlji srbiji ... inace po mom iskustvu (doduse ima tome 7 godina skoro) bilo je vezano za fiskalnu godinu... no uvek postoji mogucnost da ja nesto nisam skontao


Dobro si razumeo čim pređeš limite menja ti se status. Ne čeka se da se prođe godina. Postoji razlika kako se gleda limit za paušal, a kako za PDV. Za paušal se gleda 1. januar, a za PDV objasnih u prethodnom postu.

Citat:
bogdan.kecman:
@gosha, ne postoji limit za doo, mozes sutra da odes i registrujes DOO - ja imam 2 komada, to je potpuno nevezano za agenciju/pausal/obrt novca. Nekad je za doo bilo potrebno $5000 da imas na racunu (u vlasnistvu firme), sada je to nesto mnogo manje, dal 200-300eur ili tako nesto. Jedino sto imas vezano za doo je ako ti je obrt ispod 4M nisi u pdv sistemu pa si "glup u drustvu", sve ostalo je normalno


Aj pročitaj ponovo šta sam napisao. Nisam pričao o potrebnom kapitalu za osnivanje doo.
Ranije je postojao limit od 300.000 USD za preduzetnika. U Zakonu je pisalo da ako promet preduzetnika pređe limit od 300.000 USD mora da se preregistruje u privredno društvo.

Poz. Goran.
[ bogdan.kecman @ 14.09.2012. 19:28 ] @
Citat:

4) čiji je ukupan promet u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuje porez, odnosno čiji je planirani promet kada počinje obavljanje delatnosti - veći od 3.000.000 dinara;


dakle bas kako sam i rekao od 1.1. do 1.1. ne smes da imas preko 3M da bi ostao pausalac koji ne vodi knjige. To je ono sto zanima 99% ljudi ovde na forumu, tj to je deo gde mozes vise manje normalno da poslujes kao mali privatnik. Kada ti uvedu knjige to je dodatni trosak za knjogovodju (koji nije mali) + smaranje oko knjiga a nisi u pdv-u i onda do 4M je tako, posle 4M mora vodis knjige + si u pdv-u. U ovom slucaju si u skoro istom polozaju kao i DOO, razlike su minimalne.

e sad, da li ima treci limit gde moras da predjes i preduzetnika u doo (tipa 300M ili tako nesto) potpuno je nebitno, dal ces da budes preduzetnik sa knjigama i pdv-om ili doo sa knjigama i pdv-om razlike su nikakve, cak mislim da ti se vise isplati da budes doo u tom slucaju ..
[ gosha @ 14.09.2012. 20:54 ] @
Evo rezultati ukidanja taksi (mazanja očiju javnosti) i novog budžeta.

http://www.b92.net/biz/vesti/s...09&dd=14&nav_id=643143

Ja očekivah da će nešto ozbiljnije da urade kao što je smanjenje poreza i doprinosa na zarade. Međutim trgovački lobi je izuzetno jak pa od toga ništa neće biti jer bi zahtevalo povećanje PDV-a na 23-4%.

Poz. Goran
[ bogdan.kecman @ 14.09.2012. 21:19 ] @
pa vidi,
- dizanje limita sa 3M na 5M je realno super za 99% ljudi koji ovo sad citaju i imaju razne agencije/szr-e, one sto imaju preduzeca to ne tangira
- prebacivanje da se pdv drzavi placa kad "naplatis" racun a ne kad "izdas" racun ce sve koji imaju preduzeca jaaaaaako da tangira i to pozitivno, eventualno ce da bude malo losije ovima sto ne placaju al sto se mene tice njih mogu i u zatvor da teraju takod da me bas briga za njih
- drzava ce placa kamatu kada zakasni sa vracanjem para je mazanje ociju
- dizanje pdv-a na 20% sa 18% ... sta reci, ne znam tacno sta su i kako digli, da li su kompovi ostali na 8% ili su otisli na 20% to ce nas sve udariti po dzepu al sta da se radi, ima zemalja u okruzenju gde je pdv 25% to je jos gore ..
- ukidanje firmarina i ostalih lelemudnih nameta koje su opstine izmislile da otimaju pare ce svim vlasnicima bilo kakvog posla da znaci, ako nista manje ce da se osecaju ko budale, naravno opstinari ce ostati bez para tako da odakle ce sada da odrzavaju zgrade, kupuja kafe, akrilne panele i slicno, ne znam, al me nesto posbno ni ne zanima .. verovatno ce da povecaju takse za overavanje, izdavanje, gledanje... tako da ce pare da otimaju od svih umesto uglavnom od privatnika

tako da, nije da nece biti nesto bolje od toga sto su uradili, bice dosta bolje svakome ko ima bilo kakvu firmu... da ce to da utice na budzet i rad vlade, nece ni najmanje ... cak ce po meni dobiti jos manje para u budzet posto ce odjednom svako ko ima doo da kupuje svima koje zna frizidere, zamrzivace, ves masine, televizore i slicno "na racun" i od toga ce da vrati tih 20% .. ako nista bar dok se "ne naviknemo" na tih 20% a onda ce vec da dignu oni to na 22 pa na 25 ..

vece bi pare dobili za budzet da su lepo prodali ko onaj francuz, sva kola sto imaju na aukciji, te pare u budzet a njima lepo svakom po ovaj glorifikovani jugo ili sta se sad pravi u kragujevcu, pa nek se voze... ili jos bolje, ne dobiju nista, kolike su im plate - mogu da priuste da sami sebi kupe kola (kao sto rece doticni precednik francuske) ..



[ gosha @ 14.09.2012. 23:13 ] @
Privrednu naše zemlje treba da teraju mala i srednja preduzeća. Kada kažem mala i srednja ne mislim na paušalce i preduzeća sa 1 i 2 zaposlena.

Poenta je da se olakša poslovanje preduzećima koja imaju više od 5-10 zaposlenih pa do 50tak zaposlenih. Da li ti misliš da njima znači nešto ukidanje par iljada taksi?
Pri tome to smanjenje će im biti pojedeno preko povećanja PDV-a za 2%.
Takve preduzetničke radnje i male firme su ionako u PDV-u i vode knjige. Jer dati zarade za 5 zaposlenih se može obezbediti samo prometom koji je iznad ovih limita.
Jedino što njima pomaže jeste smanjenje nameta na zarade za minimum 10%. Za početak neka smanje proizvođačima i izvoznicima za taj procenat.

Dokaz da ništa nije učinjeno jeste rebalans budžeta kojim su prihodi povećani.

Demagogija dotičnog ministra prolazi kod raje jer je nepismenih 20%, a ekonomski nepismenih 90%.

Neće da poveća PDV na 24%, ali će zato napraviti ambijent gde je inflacija 10%, povećanje penzija 2% što znači da će penzionerima uzeti 8%.
Šta im je bolje da je povećao PDV na 24% i držao inflaciju na 2-3% ili ovo što radi sada?
I ne radi se samo o penzionerima već o svima onima kojima su prihodi određeni u dinarima. Oni su ti koji će preko inflacije platiti nesposobnost ministra finansija.

Poz. Gosha


[ Dexic @ 15.09.2012. 00:08 ] @
Sta god vecim firmama da se olaksa, uvek ce uci samo u dzep vlasnicima :) A vec se prilicno njima pomaze mnogim stvarima.

Treba pomagati IZVOZ i konkretnu proizvodnju (i interntu). Nazalost kod nas se samo pomaze uvoz, trgovina i prodaja istog :(
[ bogdan.kecman @ 15.09.2012. 00:16 ] @
@gosha, ja naglasih da mislim na ove pausalce koji citaju temu a kojih je mnogo ... naravno da za bilo koga ko je vec u pdv-u to sve nema nikakvog smisla (osim onog dela sa pdv-om po naplati a ne po izdavanju racuna) ... ja dobih dve povisice od kad nas je kupio oracle i plata mi je i dalje znacajno manja nego kad sam poceo da radim za oracle .. a jedva da je 2 godine proslo .. inflacija je nacin da nam direktno zavuku ruku u dzep ... no .. zar ima neko ko nije svega toga svestan?
[ gosha @ 15.09.2012. 15:15 ] @
Bogdane problem je što se tim paušalcima trošak poslovanja povećava za 2%. Svi oni moraju da plate struju, telefon, gorivo, kancelarijski materijal ...
Za čas se olakšica ukidanja takse svode na 0. Plus ako povećavaju paušalni limit na 5.000.000 i osnovice za obračun paušala će da odu gore.
Čim ovo zaživi videćemo realne "olakšice" za poslovanje za koje mislim da, u najboljem slučaju, će biti na 0.


Poz. Goran.
[ Dexic @ 15.09.2012. 15:44 ] @
Mozda je i ideja da se pausalne obaveze povecaju da bi taxisti i advokati vise placali :)
[ bogdan.kecman @ 16.09.2012. 08:46 ] @
Citat:
gosha:
Bogdane problem je što se tim paušalcima trošak poslovanja povećava za 2%. Svi oni moraju da plate struju, telefon, gorivo, kancelarijski materijal ...


ja to verovatno gledam iz drugog ugla posto sam ja uvek imao i doo i agenciju, ali potpuno si u pravu, poskupljuje im poslovanje isto kao sto i coveku poskupljuje sam zivot ..

Citat:

Za čas se olakšica ukidanja takse svode na 0. Plus ako povećavaju paušalni limit na 5.000.000 i osnovice za obračun paušala će da odu gore.
Čim ovo zaživi videćemo realne "olakšice" za poslovanje za koje mislim da, u najboljem slučaju, će biti na 0.


ima smisla .. sad mi rece drugar da su mu podigli pausal sa 15k na 21k dinkica dal ima veze sa tim ili ne, nemam pojma ..

mene licno najvise tangira ono sa placanjem pdv-a po izdavanju racuna, to mi je najveca boljka, ovo ostalo sve nekako mogu da podnesem .. tako da mi se ta odluka svidela ... ovo sve ostalo deluje kao mazanje ociju sto verovatno i jeste ..

videh neki dan "poster" koji kaze "a sto da placamo porez drzavi kada ona stampa para koliko joj treba"
[ deepwhite @ 16.09.2012. 16:25 ] @
Citat:
mmix:
too little too late...

mada moram priznati ad mi se uopste ne svidja ovo ukidanje za reklame, ocekujem da ce sada svi trotoari i zidovi biti zatrpani kicerajskim panoima.



Koliko glup moraš biti da bi ovo napisao?
[ BokasaTzar @ 16.09.2012. 21:48 ] @
Veoma odobravam svako ukidanje Taksi, a i Poreza naravno

Frustrirajuća stvar sa taksom (generalno), je što nije vezana za promet, dakle plaća se na činjenicu da postojiš kao pravno lice.

Porez je, sa druge strane, uvek vezan za neki promet. Nema prometa - nema troškova poreza.
Dobra je i logična stvar da se pdv plaća tek kod naplate, a ne kod fakturisanja. To jeste pomak.

Potrebno je ukinuti i odredbe da ‚‚vlasnik (ili vlasnici) d.o.o. odgovaraju neograničeno solidarno celokupnom svojom imovinom za dugove preduzeća‚‚ jer je time princip d.o.o. efikasno obesmišljen.
O tome je već bila tema ovde, pa da ne razglabam ponovo.

Potrebno je ukinuti i ostale fore iz najnovijeg zakona o stecaju i likvidaciji,
o obaveznom minimumu od 120 dana za zatvaranje preduzeća.
To je vid ‚‚grobarskog‚‚ nameta koji od ljudi koji su propali u poslu, još traži pare za državu.
Naravno - onaj deo o vraćanju dugova poveriocima nije sporan, nego deo o trajanju ‚‚procesa likvidacije‚‚ minimum 120 dana,
gde moraš imati obezbeđen platni fond a nije ti dozvoljen priliv.
To je suludo i bolje je onda ići na stečaj nego na likvidaciju.

Bogat je naš evropski put azijatskim zakonima, pa bi aktuelnoj ekipi bilo bolje da uključi moždane vijuge sa zadatkom
- kako pomoći onima koji se još batrgaju ?

Država će morati (sa suzama u očima), ipak da uzme onima koji imaju,
dakle najbogatijoj ekipi, jer golog ne možeš da skineš

Svi treba sebi da postavimo jednostavno pitanje:
Zbog koga postoji ova država ?
Ponuđeni odgovori:
a- zbog političara
b- zbog tajkuna
c- zbog eu ropskog puta u svetlu budućnos', a koji nema nikakvu alternativu (časna reč)
d- zbog većine građana našeg bantustana

Na ovo pitanje će morati da se pruži nedvosmislen odgovor, naravno, podržan akcijom u pravom smeru.
Vreme nam je isteklo još 2010-te, Argentinski sindrom se bliži neumitno.
[ S A J A @ 17.09.2012. 07:24 ] @
Citat:
BokasaTzar
Potrebno je ukinuti i odredbe da ‚‚vlasnik (ili vlasnici) d.o.o. odgovaraju neograničeno solidarno celokupnom svojom imovinom za dugove preduzeća‚‚ jer je time princip d.o.o. efikasno obesmišljen.
O tome je već bila tema ovde, pa da ne razglabam ponovo.


A gde ovo piše?
[ mmix @ 17.09.2012. 09:06 ] @
Citat:
deepwhite: Koliko glup moraš biti da bi ovo napisao?


U cemu je tvoj problem?
[ Dexic @ 17.09.2012. 17:56 ] @
Citat:
S A J A:
Citat:
BokasaTzar
Potrebno je ukinuti i odredbe da ‚‚vlasnik (ili vlasnici) d.o.o. odgovaraju neograničeno solidarno celokupnom svojom imovinom za dugove preduzeća‚‚ jer je time princip d.o.o. efikasno obesmišljen.
O tome je već bila tema ovde, pa da ne razglabam ponovo.


A gde ovo piše?

Verovatno misli na ono da ne moze vise da se natera doo u stecaj ili sta vec..
[ DrS @ 18.09.2012. 01:02 ] @
Citat:
BokasaTzar:
Dobra je i logična stvar da se pdv plaća tek kod naplate, a ne kod fakturisanja. To jeste pomak.


Koliko sam shvatio ovo neće biti "za svakoga". Postojaće pravilo po kojem spadaš u firmu koja plaća PDV po naplati, odnosno u firmu koja plaća PDV po fakturisanju. Ako je ovo tačno, onda se otvara lep prostor za "zakonito manevrisanje":

- firma A je tipa "PDV po naplati"
- firma B je tipa "PDV po fakturisanju"
- firma C je ovde zarad misaonog eksperimenta

1. Firma A fakturiše firmi B; na računu ima neto iznos i PDV;
2. Firma B fakturiše firmi C; na računu isto ima neto iznos i PDV;
3. Firma B iskoristi fakturu firme A za povraćaj (dela) PDV-a;
4. Firma A nikad ne naplati fakturu firmi B.
[ gosha @ 18.09.2012. 08:37 ] @
Treba sačekati Zakonsko rešenje. Tumačenje šta će biti bez toga je traćenje vremena.

1. Ko bude plaćao PDV po naplati moraće i da odbija PDV tek pošto plati račun dobavljaču.
2. Postojaće rok do kada će smeti da se odlaže plaćanje PDV jer nije naplaćen račun. Mislim da će biti 6 meseci. Ovo znači da ako nisi naplatio račun u roku od 6 meseci ipak moraš da platiš PDV.

Poz. Goran
[ VladaSu @ 18.09.2012. 14:23 ] @
@mmx

Ukidanje firmarine i ukidanje takse za isticanje reklame su dve odvojene stvari.

Mislim da je firmarina svima jasna. Cim imas firmu moras da placas firmarinu. To je ukinuto. To je kao reketiranje svakoga ko otvori firmu.

Taksa za isticanje reklame. Svaka firma po zakonu mora jasno na svojoj adresi da istakne svoj naziv. Ako imas firmu u svom privatnom stanu ti opet moras da na vratima stavis naziv firme.
To moze biti na plocici 5 sa 2 cm, kao sto vecina stanova ima istaknuto prezime. To MORAS da imas. Cim to moras da imas onda se to smatralo reklamom i tu se placala taksa za isticanje rekalme.
Ti si tu "reklamu" besplatno okacio o svoja vrata ili si napisao preko celog zida svoje zgrade i to neces morati vise da placas taksu.
To si do sada morao da placas imao ili ne imao natpis jer se podrazumevalo da imas jer po zakonu moras da imas.

Bilo gde drugde da stavljas reklamu ti moras da platis zakup reklamnog prostora.
To je tako bilo i tako ce i biti.

I kako sada neko moze da pretpostavi da ce ceo grad biti prepravljen reklamama?
Do sada si morao da imas istaknutu firmu i placao si to i sada neces morati placati i opet moras imati istaknutu firmu. Ni jedna reklama vise, ni jedna manje.
Ostalo, zakup, se placa po standardnoj tarifi. Opet ni jedna reklama vise, ni jedna manje.


[ mmix @ 18.09.2012. 14:58 ] @
Pa nece biti, to o cemu ti pricas je upravo firmarina.

http://bit.ly/PvPOJO

"Tarifni broj 8 – Isticanje firme na poslovnom prostoru - tzv. firmarina
Lokalna komunalna taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru utvrđuje se na godišnjem nivou prema registrovanoj pretežnoj delatnosti obveznika i po zonama. (vidi cene)
Pod firmom se podrazumeva svaki istaknuti naziv ili ime, koje upućuje na to da pravno ili fizičko lice obavlja određenu delatnost."


Ono o cemu ja pricam i sto se pominje u OP i relevantno je za zatrpavanje grada djubretom od reklama je tarifni broj 4: http://bit.ly/POCqCn

Ako pogledas i uporedis cene, videces da se upravo radi o tome.


Znaci ljudi ne znaju ni zakone po kojima vode svoje firme ni koje su im obaveze i prava kao vlasnika i direktora, al vazno da sam ja glup.
[ VladaSu @ 18.09.2012. 16:38 ] @
Jedno je zakup reklamnog prostora a drugo je taksa.
Isto i kod registracije auto. Imas cenu registracije pa onda imas i pored toga jos neke takse na registraciju.

To je isto kao da ukinu porez na deciju opremu i onda krenu da dele besplatno kolica u prodavnicama.
[ mmix @ 18.09.2012. 17:43 ] @
Ja i nemam nista protiv tih koji zakupljuju reklamni prostor od vlasnika prostora ali imam svasta protiv onih koji ne zakupjluju reklamni prostor vec koriste javne povrsine za isti. Npr trotoare, bandere, krovove i zidove prolaza, itd. Nikakav zakup tu nije placan i placana je samo taksa koje vise nema. samim tim nema ni prepreke da pano od pola metra postane pano od dva metra.
[ BokasaTzar @ 19.09.2012. 08:43 ] @
Citat:
Citat:
BokasaTzar:
Potrebno je ukinuti i odredbe da ‚‚vlasnik (ili vlasnici) d.o.o. odgovaraju neograničeno solidarno celokupnom svojom imovinom za dugove preduzeća‚‚ jer je time princip d.o.o. efikasno obesmišljen.
O tome je već bila tema ovde, pa da ne razglabam ponovo.


A gde ovo piše?


Piše u najnovijem Zakonu o stečaju i Zakonu o privrednim društvima - sa kraja 2011.

Ne znam ništa o ‚‚naterivanju‚‚ firme u stecaj, - govorim o likvidaciji firme, jer je to drugačija kategorija u odnosu
na stečaj. Nju pokriva - ako se pravilno sećam - Zakon o privrednim društvima. Tu je ta sentenca o neograničenoj odgovornosti
celokupnom imovinom - za vlasnika za d.o.o.

Naravno time će da potkače prosečnog neobaveštenog ‚‚hteo bih da budem privrednik‚‚ lika.
Sumnjam da Miško ima imovinu na svoje ime

Ukratko, likvidaciju sprovode ljudi (vlasnici) koji izlaze iz posla, a kod stečaja uglavnom ih izbacuju iz posla,
jer postoje onih 4 ili 5 uslova pobrojanih Zakonom o stečaju.

Da budem precizan, gradivo zakonsko sam pročitao kad je izašlo i čini mi se da baš tako piše.

Zapravo, likvidaciju su poskupeli neopevano, tako da, ako se izlazi iz posla stečaj je jeftiniji značajno,
što je glupost epskih razmera.

[ BokasaTzar @ 19.09.2012. 09:24 ] @
Citat:
DrS:
Citat:
BokasaTzar:
Dobra je i logična stvar da se pdv plaća tek kod naplate, a ne kod fakturisanja. To jeste pomak.


Koliko sam shvatio ovo neće biti "za svakoga". Postojaće pravilo po kojem spadaš u firmu koja plaća PDV po naplati, odnosno u firmu koja plaća PDV po fakturisanju. Ako je ovo tačno, onda se otvara lep prostor za "zakonito manevrisanje":

- firma A je tipa "PDV po naplati"
- firma B je tipa "PDV po fakturisanju"
- firma C je ovde zarad misaonog eksperimenta

1. Firma A fakturiše firmi B; na računu ima neto iznos i PDV;
2. Firma B fakturiše firmi C; na računu isto ima neto iznos i PDV;
3. Firma B iskoristi fakturu firme A za povraćaj (dela) PDV-a;
4. Firma A nikad ne naplati fakturu firmi B.


Ako će postojati firme koje mogu u različito vreme da plaćaju PDV nastaće haos !
Princip jednakosti privrednih društava bi time bio debelo narušen.

Doduše - taj princip je narušen kod carine za uvoz opreme - jer moraš uvesti,
koliko se sećam - preko 200.000,oo evra opreme za proizvodnju da bi ti Dinkić oprostio carinu.
Stoga carinu na proizvodnu opremu plaćaju sitna g00mna, a krupni kapital jok
[ mmix @ 19.09.2012. 09:55 ] @
Pa to je u skaldu sa njihovom doktrinom i nacinom razmisljanja o ekonomiji koju su naucili jos za vreme komunizma:

http://www.b92.net/biz/vesti/s...09&dd=15&nav_id=643278


Nikad oni nece skapirati znacaj SOHO i mid-level kompanija.

Btw, koliki su troskovi likvidacije firme, pod uslovom da su svi dugovi firme isplaceni?
[ ventura @ 19.09.2012. 10:04 ] @
Citat:
BokasaTzar:
Doduše - taj princip je narušen kod carine za uvoz opreme - jer moraš uvesti,
koliko se sećam - preko 200.000,oo evra opreme za proizvodnju da bi ti Dinkić oprostio carinu.
Stoga carinu na proizvodnu opremu plaćaju sitna g00mna, a krupni kapital jok :-)

Ti verovatno misliš na pogodnosti koje imaju greenfield investitori, a ne firme koje već posluju u Srbiji.

Dakle, strani investitor koji želi da napravi fabriku nečega u Srbiji može da bude oslobođen carine na uvoz te opreme, pri čemu je logično stavljen neki limit (moguće je tih 200 hiljada, ne znam tačnu cifru) jer da to nije slučaj, Srbiju bi preplavili 'strani' greenfield investitori koji bi krenuli sa uvozom od veš mašina do turskih gaća, sve pod okriljem greenfield investicije. Ovako, sa nekim minimalnim limitom se osigurava da taj propis koriste zaista samo oni kojima je to i namenjeno - strani greenfield investitori.

[ mmix @ 19.09.2012. 10:32 ] @
Mislim da se radi o sredstvima za rad, ves masina tesko da tu spada osim ako ne otvaras praljaonicu vesa

Mnogo bolje ogranicenje je zabrana otudjivanja od dve ili slicno godina nego uvodjenje carine koje diskirminise manje firme.
[ ventura @ 19.09.2012. 11:19 ] @
Citat:
mmix
Mnogo bolje ogranicenje je zabrana otudjivanja od dve ili slicno godina nego uvodjenje carine koje diskirminise manje firme.

Taj zakon ionako ne dotiče nikoga osim stranih greenfield investitora (ako ne grešim), tako da mislim da je dovoljno adekvatan u tom smislu. Zakon želi da privuče (relativno) veće investitore koji žele da ulože 200+ hiljada evra, i to je ok.

A dozvoliti uvoz svima bez carine uz zabranu otuđenja bi rezultovalo samo masovnom fantomskom registracijom firmi koje bi uvezle robu bez carine, potom bi ta ista roba bila prodata na crno a firma zaboravljena..
[ BokasaTzar @ 19.09.2012. 21:01 ] @
Troškovi likvidacije firme su veoma varijabilna kategorija
Prema Zakonu je da:
- d.o.o. minimalno 120 dana mora imati unapred uplaćene doprinose za sve zaposlene + plate
- ne može da prihoduje ništa, osim ranije fakturisanog i logično - keš pozajmica

Začkoljica je da se ima obavestiti pismom (sa crvenom povratnicom) svako živ i mrtav sa kojim si ikad poslovao
(i kupac i dobavljač), da se izjasni imade li neke primedbe na likvidaciju ?!?

Dakle i poreska je slobodna da izmišlja šta god joj se prohte, jer pazi, likvidacija traje minimalno i obavezno 120 dana,
Maksimalni rok nije utvrđen (ili ga se ja ne sećam)
A i ostalih ucena tipa ‚‚oprosti mi dug da te ne zavlačim‚‚ - biće koliko hoćeš.

Pri tome vlasnik(ci) d.o.o. garantuju neogarničeno solidarno sopstvenom imovinom svačije mokre snove.
Idi begaj

Tako da oni koji bi da osnuju preduzeće - moraju da malko razmisle,
možda je Temišvar bolje, lepše i prirodnije okruženje za rad
Ovdi se pred vlas' isture ko strani bizmismeni - još ako znaju po neko iz važnu partiju -
pa naš bantustan je Eldorado.
Dinkić je na vlas' bre, možda pred sledeći izbori doturi opet po 7.000,oo evra po bantustancu sa radnu knjžicu ?


Što se carine tiče kada sam zadnji put proveravao carinu na presu za metal bila je takva situacija.
Pustite vi gaće i robu za dalju prodaju i repromaterijale i kompjutere - mislim direktno na mašine za proizvodnju.

Realno - u bantustanu našem nije to nešto kurentno, ne treba to nama, a i carina je bila sitna: 1 do 3%
A i što mi da pravimo nešto, kad to ima da se kupi napolju !?!
[ BokasaTzar @ 19.09.2012. 21:22 ] @
@mmix

Pročitao sam članak - majko Božija !!!

Znači to je Savršeni Plan našeg jedinog Mega uma ekonomije,
a ostali iz vlas' nemaju primjedaba i podržavaju ovo ?!?

Mada, ima to svoju logiku, Dinkić će opet da bude ktitor,
uzimaće se krediti, zapošljavati ‚‚naši ljudi‚‚ i td.

Ja i ti to sagledavamo iz krivu perspektivu . . .

Naročito me tangira ono o ‚‚14 Oktobru‚‚
jer tu jedino mogu brzo i efikasno da se zarade pare na građevinskim mašinama
[ derec @ 20.09.2012. 07:23 ] @
Interesuje me gde ste procitali da je limit za pausalno oporezivanje 6 miliona
[ bogdan.kecman @ 20.09.2012. 20:43 ] @
Citat:
derec: Interesuje me gde ste procitali da je limit za pausalno oporezivanje 6 miliona


meni rekli u poreskom da ce da bude 6M pausal bez knjiga, 8M pausal sa knjigama, preko 8M PDV. To nije nikakav zvanicni info "to su oni culi", sta ce biti cemo znati kada usvoje zakon pa procitamo isti

[ deepwhite @ 20.09.2012. 23:28 ] @
Limit za paušal je 4 miliona, posle toga automatski ulaziš na mesečno plaćanje pdv-a.


Za mmx:
Citat:
mmix:
Citat:
deepwhite: Koliko glup moraš biti da bi ovo napisao?


U cemu je tvoj problem?



Moj problem su likovi koje nemaju pojma o temi, a pišu kao da sve znaju. Druže ispadaš glup u društvu.
[ deepwhite @ 20.09.2012. 23:30 ] @
Takođe ako obračunavaš mesečno PDV a promet ti u jednoj godini padne ispod 2 miliona, moraš da pišeš zahtev da te ostave u sistemu, jer automatski odlaziš na paušal.
[ bogdan.kecman @ 21.09.2012. 00:17 ] @
> Limit za paušal je 4 miliona, posle toga automatski ulaziš na mesečno plaćanje pdv-a.

DANAS je limit 3M za pausal bez knjiga i 4M za pausal sa knjigama, preko 4M ides u PDV i naravno knjige. Pricamo o NOVOM ZAKONU gde navodno dizu taj lim (ako je verovati ovima iz poreske sluzbe vozdovac koje sam pitao) na 6 i 8 miliona
[ Dexic @ 21.09.2012. 00:32 ] @
Citat:
deepwhite: Limit za paušal je 4 miliona, posle toga automatski ulaziš na mesečno plaćanje pdv-a.


Za mmx:

Moj problem su likovi koje nemaju pojma o temi, a pišu kao da sve znaju. Druže ispadaš glup u društvu.


Kad kazes da neko nema pojma o temi a pocnes poruku sa tolikom gluposcu da ni batina nije od pomoci, sta reci :)

Nema pausal preko 3M - ulazis u obicnog knjigasa i deru te porezi na dalje. Jedino mozes da ugasis radnju, sledece godine otvoris i opet zatrazis da budes pausalac (mada ni ovo nisam siguran da moze tek tako!).



Mogu ja da predjem i 20M i da ne budem u sistemu PDV-a, ali ne mogu biti pausalac.
[ deepwhite @ 21.09.2012. 10:06 ] @
Dexic malo si nervozan.

Ne možeš prreći 20 miliona i da ne budeš u sistemu PDV-a. Ko ti je to rekao taj te je slagao. Onog momenta kada tvoj promet pređe 4 miliona dinara za tekuću godinu automatski prelaziš u sistem PDV-a i dužan si poreskoj upravi dostaviti popunje i overen obrazac EPPDV (evidenciona prijava). Ostavljam prostor o eventalnoj izmeni limita na 6 ili 8 miliona ali to još nije stupilo na snagu jer bi bilo objavljeno u Službenom Glasniku.

Preduzetnik ili agencije koje vode knjige ili paušalno plaćaju porez nisu u sistemu PDV, tj. ne obračunavaju porez na dodatnu vrednost (PDV). PDV plaćaš kada tvoje pravno lice bude registrovano tj. ubačeno u sistem za plaćanje PDV-a. Lepo sam ti objasnio, nemoj da se srdiš, ali čovek koji ne razlikuje isticanje firme i isticanje reklame a komentariše o tome može biti samo glup i bezobrazan tj. trol. Tu se sada i ti računaš pošto daješ pogrešne informacije ljudima.
[ mmix @ 21.09.2012. 10:30 ] @
Vazno da si ti pametan, ajd procitaj ponovo sta sam ja sve napisao. Gde sam ja tu izjednacio isticanje firme i reklame? Ja upravo tvrdim da nisu isto i da je oslobadjanje dazbina za prvo ok, a za drugo NE i obrazlozio zasto.

Ako nemas nista pametnije da kazes od ad hominem napada, bolje cuti. Iz istog razloga koji si meni citirao.
[ gosha @ 21.09.2012. 11:34 ] @
Citat:
deepwhite: Takođe ako obračunavaš mesečno PDV a promet ti u jednoj godini padne ispod 2 miliona, moraš da pišeš zahtev da te ostave u sistemu, jer automatski odlaziš na paušal.


@deepwhite aj molim te ne piši više u ovoj temi dok ne savladaš osnovne pojmove. Paušalno oporezivanje je definisano u Zakonu o porezu na dohodak građana, a PDV je definisan u Zakonu o porezu na dodatu vrednost.
Pročitaj malo da ti neke stvari budu jasnije.

Doduše nisi jedini.

PDV da bi se plaćao ne moraš da imaš preduzeće, ne moraš ni da budeš preduzetnik. Svako kome prihod pređe 4.000.000 mora da se prijavi sam u PDV (fizičko lice, registrovano fizičko lice poznatije kao preduzetnik ili privredno društvo).
Ukoliko to ne učini čini prekršaj. Ukoliko mu pri tome od dana od kada je morao da počne da obračunava PDV iznos PDV-a koji nije obračunao prelazi 1.000.000 (ako nije povećano) može da dobije i krivičnu prijavu.

Ovo znači da ako si fizičko lice i iznajmljuješ stanove i prihod ti pređe 4.000.000 u poslednjih godinu dana, moraš da se prijaviš u PDV.

Poz. Goran
[ Dexic @ 21.09.2012. 14:47 ] @
Citat:
deepwhite:

Ne možeš prreći 20 miliona i da ne budeš u sistemu PDV-a. Ko ti je to rekao taj te je slagao.

Nije tacno. Ako je promet U SRBIJI <4M, nebitno je koliko (ukupan) promet imam.

Takodje, rekao si "limit za pausal je 4M" - nije, i nije vezano z apausal uopste. Kad predjes 3M, izlazis iz pausala, usao u PDV ili ne.
[ Dexic @ 21.09.2012. 14:49 ] @
Citat:
gosha: Ovo znači da ako si fizičko lice i iznajmljuješ stanove i prihod ti pređe 4.000.000 u poslednjih godinu dana, moraš da se prijaviš u PDV.


WTF? Po toj logici i ako imas platu preko 4M treba da naplacujes firmi PDV :D
[ gosha @ 21.09.2012. 18:38 ] @
Bolje je zanemariti logiku i pročitati Zakon :)

Konkretno Član 3. u kome je objašnjeno šta je predmet oporezivanja.

Poz. Goran
[ gosha @ 21.09.2012. 18:48 ] @
Citat:
Dexic:
Citat:
deepwhite:

Ne možeš prreći 20 miliona i da ne budeš u sistemu PDV-a. Ko ti je to rekao taj te je slagao.


Nije tacno. Ako je promet U SRBIJI <4M, nebitno je koliko (ukupan) promet imam.


Nije tačno.

Član 38.
Obveznik koji je u prethodnih 12 meseci ostvario ukupan promet veći
od 4.000.000 dinara dužan je da, najkasnije do isteka prvog roka za predaju
periodične poreske prijave, podnese evidencionu prijavu nadležnom
poreskom organu


U članu 6 je definisano šta se ne smatra prometom.

Poz. Goran
[ Dexic @ 21.09.2012. 22:09 ] @
Probaj u vecem gradu da udjes u sistem PDV-a, a da nemas promet u Srbiji :(
Ako uspes, posalji sken potvrde, placam 50e.
[ Dexic @ 21.09.2012. 22:19 ] @
Citat:
gosha:
Bolje je zanemariti logiku i pročitati Zakon :)

Konkretno Član 3. u kome je objašnjeno šta je predmet oporezivanja.

Poz. Goran


Citat:
Zakon:
Predmet oporezivanja PDV su:

1) isporuka dobara i pružanje usluga (u daljem tekstu: promet dobara i usluga) koje poreski obveznik izvrši u Republici uz naknadu, u okviru obavljanja delatnosti;

2) uvoz dobara u Republiku.


Kako se ovde izdavanje stana podvodi u PDV? To nije u okviru delatnosti niti je u okviru uvoza robe?
[ gosha @ 21.09.2012. 23:41 ] @
Citat:
Dexic:
Probaj u vecem gradu da udjes u sistem PDV-a, a da nemas promet u Srbiji :(
Ako uspes, posalji sken potvrde, placam 50e.


Jedino da odem u Tokio ;)

Uredno sam klijenta prijavio i dobio je rešenje. U januaru je obrisan jer se pružanje usluga ino partnerima ne prikazuje u PDV prijavi.
Napisao sam žalbu priložio karticu konta 613 i uredno su poništili rešenje o brisanju.


Poz. Goran
[ gosha @ 21.09.2012. 23:54 ] @
Citat:
Dexic:
Kako se ovde izdavanje stana podvodi u PDV? To nije u okviru delatnosti niti je u okviru uvoza robe?


Aj da ponovim: "U članu 6 je definisano šta se ne smatra prometom."

Nigde u Zakonu ne piše da poreski obveznik mora da bude registrovan u APR-u da bi obavljao delatnost.
Piše:

Citat:

Član 8.
Poreski obveznik (u daljem tekstu: obveznik) je lice koje samostalno obavlja promet dobara i usluga ili uvozi dobra, u okviru obavljanja delatnosti.
Delatnost iz stava 1. ovog člana je trajna aktivnost proizvođača, trgovca ili pružaoca usluga u cilju ostvarivanja prihoda, uključujući i delatnosti eksploatacije prirodnih bogatstava, poljoprivrede, šumarstva i samostalnih zanimanja.


Kao što vidiš nigde se ne spominje da lice mora da bude registrovano u APR-u ili negde drugde. I napisano je samo lice što znači i pravno i fizičko lice.
Jedina razlika je što da bi bio pravno lice moraš da se registuješ, a da bi bio fizičko da se rodiš :)
Zakup se tretira kao trajna aktivnost u cilju ostvarivanja prihoda i spada pod usluge.

Poz. Goran
[ Dexic @ 22.09.2012. 07:06 ] @
Procitaj opet taj clan. Iznajmljivanje stanova nije stalna delatnosti, niti je proizvodnja niti promet dobara.

Tek ako imas nekoliko stanova TUDJIH koje izdajes, tu vec idemo na firmu, da bi se isplatilo ali nije i obaveza.
(kako bi nasi poreznici to protumacili je drugo sasvim - ne verujem da postoji i jedna osoba koja toliko zaradjuje od izdavanja svojih stanova, pa da mozemo da proverimo?:))


Sta ces u Tokio? Mislio sam veci grad u Srbiji, u stvari NS ili BG. (U Nisu i KG znam da mogu razne stvari da prodju)
[ gosha @ 22.09.2012. 08:31 ] @
Tačno je da izdavanje stanova nije promet dobara ono spada pod promet usluga. A promet usluga je:

Citat:

Član 5.
Promet usluga, u smislu ovog zakona, su svi poslovi i radnje u okviru
obavljanja delatnosti koji nisu promet dobara iz člana 4. ovog zakona.
Promet usluga je i svako nečinjenje i trpljenje. ....


U mom slučaju poreska uprava je bila Stari grad poznata kao jedna od opština grada Beograda. Otud ono Tokijo :)

Jednom prilikom sam imao klijenta koji je imao zakup kod fizičkog lica koji je bio u PDV-u. Čovek uredno ispostavi račun kao fizičko lice.
U registru sam ga našao pod JMBG-om jer nije imao PIB (doduše u slučaju fizičkih lica JMBG se uzima za PIB jer nisu završili zamisao da i fizička lica dobiju devetocifreni PIB).

A ovo ti je citat iz Pravilnika o obliku i sadržini prijave za evidentiranje obveznika ...
Citat:

Član 2.

Evidenciona prijava podnosi se nadležnoj organizacionoj jedinici Poreske uprave (u daljem tekstu: nadležni poreski organ).

Nadležni poreski organ iz stava 1, ovog člana je:
1) za obveznika - pravno lice ili preduzetnika - organizaciona jedinica na čijem području ima sedište;
2) za obveznika - poljoprivrednika koji se opredelio za obavezu plaćanja PDV i drugo fizičko lice - organizaciona jedinica na čijem području ima prebivalište;


Kao što vidiš obveznici su i fizička lica prijavljena za obavljanje delatnosti (preduzetnici) i fizička lica koja se nisu prijavila da obavljaju delatnost.

Poz. Goran
[ Dexic @ 22.09.2012. 10:19 ] @
Meni su u SG bas i rekli suprotno - nema PDV-a bez prometa u Srbiji, tj. samo promet u Srbiji se gleda za sistem PDV-a.
Znaci on je ostao u sistemu i posle iako nema u Srbiji promet preko 2M?

Ovo za stan - meni ne zvuci tako. Sve stoji "u okviru obavljanja delatnosti", sto ce reci ako mu nije stalna stavka nije delatnost.
[ gosha @ 22.09.2012. 11:04 ] @
Ja mislim da se vi niste razumeli.I to kada odeš u poresku i oni ti nešto kažu proveriš još na tri mesta. Po mom iskustvu često kažu nešto što nema osnova u Zakonu i Pravilnicima.
Da bi bio pravno pokriven moraš da ih pitaš pismeno i da ti oni pismeno odgovore.
Konkretno taj član ne može biti jasniji. Lepo piše ukupan promet, a ne promet u Srbiji.

U Srbiji mu je promet 0 dinara.

OK. Poštujem tvoje mišljenje :)

Poz. Goran
[ Dexic @ 22.09.2012. 11:23 ] @
Postujem i ja tvoje, zato i ne otkacujem temu opaskom :)

Pitao sam ih pismeno - podneo zahtev za ulazak u PDV, odgovor ne moze, promet u Srbiji je premali.
[ gosha @ 22.09.2012. 13:05 ] @
Jedna država dve filijale Poreske uprave, dva tumačenja. Rasulo.

Mog klijenta su uredno primili u PDV nije bilo nikakvih problema. Obrisalu su ga automacki jer se u prijavama nije video promet jer se ne prikazuje.

Ovo je tekst žalbe koju sam pisao Regionalnom centru Beograd.

Citat:

S obzirom da privredno društvo pruža informatičke usluge telekomunikacionim putem partnerima u inostranstvu na izlaznim računima nemamo iskazan PDV pošto se ove usluge ne smatraju prometom u Republici jer je mesto prometa određeno u skladu sa članom 12. stav 3. tačka 4. podtačka 10. Zakona o porezu na dodatu vrednost. Pošto promet usluga nije izvršen u Republici iste nisu predmet oporezivanja u skladu sa članom 3. Zakona o porezu na dodatu vrednost iz tog razloga nisu ni prikazane u PP PDV.

U prilogu Vam dostavljamo analitičku karticu konta 61300 na kojoj se vidi da je privredno društvo u periodu od 03.11.2011. do 31.12.2011. godine imalo promet u iznosu od ..... dinara.


Žalba je uvažena i vraćen je u PDV. U registru piše "ponovo evidentiran"

Da li si pisao žalbu? Ako ti odgovara da budeš u PDV-u prijavi se do 15. januara. Rekli su da će menjati Zakon i da neće postojati donji limit.

Poz. Goran
[ Dexic @ 22.09.2012. 14:41 ] @
Odgovarao je prve godine, kad se jos dosta ulagalo ali sada nema neke koristi. Sad nema ni da se trazi 200e godisnje nazad.
Takodje, prve godine pre stvarnog prometa se i isplatilo traziti povracaj :)
[ bogdan.kecman @ 24.09.2012. 15:09 ] @
e, narode, el su ovi podigli vec pdv na 20% ili nisu jos, upravo sam skonto da treba da kupim neke tehnike pa ako ce da dizu pdv za koji dan, nije 2% malo para za ustedeti
[ BokasaTzar @ 27.09.2012. 23:00 ] @
Citat:
bogdan.kecman: e, narode, el su ovi podigli vec pdv na 20% ili nisu jos, upravo sam skonto da treba da kupim neke tehnike pa ako ce da dizu pdv za koji dan, nije 2% malo para za ustedeti


Od 1 Oktobra se fakturiše PDV po stopi od 20%.
Fakture izdate (ne i plaćene), do 30.09.2012. idu sa stopom PDV-a 18%.
Za avanse koji su već plaćeni po stopi od 18%, (a za ostatak fakture koja treba da se plati) - nisu još odlučili.
[ BokasaTzar @ 27.09.2012. 23:06 ] @

Osim toga, doprinosi za plate će da se povećaju, a za koliko - čuće se uskoro.
[ Toxter @ 01.10.2012. 18:28 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
Citat:
derec: Interesuje me gde ste procitali da je limit za pausalno oporezivanje 6 miliona


meni rekli u poreskom da ce da bude 6M pausal bez knjiga, 8M pausal sa knjigama, preko 8M PDV. To nije nikakav zvanicni info "to su oni culi", sta ce biti cemo znati kada usvoje zakon pa procitamo isti



Evo danas prvi. Ima li neko novosti u vezi ovoga?
[ vtesin @ 01.10.2012. 19:03 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
Citat:
derec: Interesuje me gde ste procitali da je limit za pausalno oporezivanje 6 miliona


meni rekli u poreskom da ce da bude 6M pausal bez knjiga, 8M pausal sa knjigama, preko 8M PDV. To nije nikakav zvanicni info "to su oni culi", sta ce biti cemo znati kada usvoje zakon pa procitamo isti




Ima li neki info u vezi ovoga?

Vidim da se nesto desava, posto su mi u banci danas rekli da je dnevni limit sada 150.000, u odnosu na 100.000 koliko je bio do nedavno.

[Ovu poruku je menjao vtesin dana 01.10.2012. u 21:26 GMT+1]
[ BokasaTzar @ 02.10.2012. 18:45 ] @
Čuje se da je to gotovo sigurno od 01.01.2013.god. - za sledeću godinu.

Ja lično računam da će biti tako,
ali nisam zakonodavac, pa ti uzmi sa rezervom ovu informaciju.

Takođe,
čuje se da će se omogućiti onima koji su SADA u PDV, a ISPOD su budućeg cenzusa od 8M,
da sledeću godinu (2013) nastave u PDV kao do sada.

[ vtesin @ 02.10.2012. 19:42 ] @

Cini mi se da ce biti tako. Danas sam dobio info od knjigovodje da je zakon o porezu na dohodak gradjana menjan, ali ne i clan 40 :)

No ako bude od 1.1.2013, bice zanimljivo.. Zivi bili pa videli.
[ Dexic @ 02.10.2012. 20:23 ] @
Pa cek, po kojoj logici ce biti od 1.1.2013 ako nije izmenjen zakon koji je potrebno da se izmeni kako bi to bilo moguce?:)

jedino ako je vec u procedure/planu do kraja novembra amandman koji to menja :)
[ vtesin @ 02.10.2012. 20:59 ] @
@Dexic, moguce da si u pravu:
Vidi ovo

E, sad koliko je ovaj post validan, pitanje je.
[ Dexic @ 02.10.2012. 21:10 ] @
Ono sto je cak i za kod nas nerealno je da se isti zakon menja dva puta za manje od mesec dana.
[ MagicMaster @ 05.10.2012. 15:26 ] @
Za kompove ostade 8 posto .... interne komponente ...
[ pmv @ 22.10.2012. 11:52 ] @
Nesto se kao desava..... Nesto smanje a nesto povecaju tako da oni u toj prici u minusu nece biti.. Sto se tice registracije vozila tu su ukinuli 3 takse i jednu smanjili sto u proseku bude oko 4000 dinara sto i nije tako lose.. Ostaje nam samo
[ žutokljunac @ 21.07.2013. 16:01 ] @
Vadim temu iz mrtvih jer imam pitanje.
Da je firmarina ukinuta, to znam, medjutim zanima me sta je sa taksom za reklamu.
Naime nameravam da preko svoje terase postavim reklamu. Radi se o opstini Vracar.
Da li je potrebna prijektna dokumentacija i ako jeste, kome se podnosi.
Kako to sada funkcionise. Da li je potrebna saglasnost Kucnog saveta?
Da li bi neko znao da mi tacno odgovori.

Jer koliko vidim i takse za reklamu su ukinute. Evo ga izvor:http://www.kurir-info.rs/ukinu...e-kucne-ljubimce-clanak-405716
Posto izvoru ne verujem pitam Vas kako to sada funkcionise.