[ danne @ 13.09.2012. 18:52 ] @
Pozdrav, iscitao sam dump pomenutog mikrokontrolera sa galep 4 programatorom, obrisao sadrzaj i pokusao da ga ponovo upisem, ali mi izbacuje gresku i nemogu da ga ponovo programiram. Ima li neko ideju kako da ga isprogramiram ponovo?

Hvala
[ pedja089 @ 13.09.2012. 19:19 ] @
16C57 je OTP(One Time Programmable).
Tako da ga vise programirati neces...
[ danne @ 13.09.2012. 19:22 ] @
OK, znaci moze se programirati samo jednom. Ok, imam dump pa cu da kupim novi

Hvala na informaciji
[ rsinisa @ 14.09.2012. 08:00 ] @
Citat:
danne:
Pozdrav, iscitao sam dump pomenutog mikrokontrolera sa galep 4 programatorom, obrisao sadrzaj i pokusao da ga ponovo upisem, ali mi izbacuje gresku i nemogu da ga ponovo programiram.


De mi samo reci jesi pokušao da upišeš isti ili drugi sadržaj?

Pozdrav.
Sinisha
[ danne @ 14.09.2012. 14:24 ] @
Upisao sam mu FF posto nije hteo da se obrise, i tako sam ga obrisao. Pokusao sam da ponovo upisem dump i vise nije htelo. Nista kupicu novi Pic (to je dump od neke kapije na daljinski upravljac) i upisacu ga. Nego zanima me dali moze neki noviji PIC umesto ovog?

Hvala
[ pedja089 @ 14.09.2012. 15:43 ] @
Moze ako imas kod...
Ako nemas kod, jok... Taj cak ima i specifican raspored pinova, ima na jednom pinu samo TMR0 ulaz, ako se dobro secam... To ni na jednom drugom picu nisam video. Imam ja nekoliko komada u SMD varijanti...
[ rsinisa @ 14.09.2012. 18:38 ] @
Citat:
danne:
Upisao sam mu FF posto nije hteo da se obrise, i tako sam ga obrisao.

Ne bi trebalo da si ga obrisao upisom FF jer su njemu fabrički upisane sve jedinice (ako ne grešim) i kod programiranja se upisuju samo nule, tako da upisivanjem FF ne remetiš ništa. Ali ako si ga programirao sa drugim HEX-om, time si mu uništio prethodni sadržaj.

Citat:
Pokusao sam da ponovo upisem dump i vise nije htelo. Nista kupicu novi Pic (to je dump od neke kapije na daljinski upravljac) i upisacu ga.

E sad, tu mi nije sve jasno, ti kažeš da si pročitao sadržaj i da si hteo isti da vratiš nazad. Prvi piši/briši (sa FLASH memorijom) PIC je nosio oznaku 16C84 što malo zbunjuje jer ono C govori da je OTP, a ima FLASH programsku memoriju. Oni su posle to C pretvorili u F, ali je zaštita kod C varijante takva da se pri čitanju ne čitaju sve lokacije kao 0, nego se dobije sadržaj koji je na neki način izmenjen i ti, umesto originalnog, imaš sadržaj za koji misliš da je ispravan, a u stvari nema blage veze sa normalnim programom, što se lako utvrduje disasembliranjem.
Zato me zanima da li si ti pogledao taj damp koji si isčitao, da li su sve 0, a ako nisu, pogledaj kroz disasembler da li ti to liči na normalan program. Jer ako je zaštita kod njega uključena, a princip isti kao kod 16C84, ti imaš damp koji ti je potpuno beskoristan.

Pozdrav.
Sinisha

[ danne @ 14.09.2012. 19:40 ] @
Neznam stvarno, verovatno je beskoristan, dump je velicine 16MB, pa ne mogu da ga uploadujem na forum

Hvala
[ bogdan.kecman @ 14.09.2012. 19:51 ] @
dump cega je 16 megabajta ?!?!?!?!? 16C57 ?! to je nesto vrlo pogresno 16C57 ima 2 kilobajta rom-a tako da ako imas dump od 16M to je neko smece.

sto se tice C oznake, svi C koje danas mozes da kupis su OTP, ako je flash unutra ima F (12F508 i 12C508 na primer), nisam video ni jedan sa oznakom "C" a da ima flash unutra

eventualno ima C sa prozorom, mada te nisam vidjao 100 godina ..
[ rsinisa @ 14.09.2012. 22:56 ] @
Da, danas ih više nema, bila je samo ta jedna serija 16C84 sa flešom dok Microchip nije promenio obeležavanje, ovde su mogli da se kupe negde do 2000.-te. Ja sam ih sigurno preko 100 kom ugradio u jedan moj proizvod, baš sam nedavno servisirao jedan takav.

Pozdrav.
Sinisha
[ rsinisa @ 14.09.2012. 23:28 ] @
Ups, da ispravim samog sebe: 16C84 je bio sa EEPROM programskom memorijom, a ne FLASH-om.

Pozdrav.
Sinisha
[ bogdan.kecman @ 15.09.2012. 00:18 ] @
ti sa eepromom jesu bili C, oni su imali neku extenziju, ne secam se koju ... bilo je ja mislim jos nekih pored 84ke, mislim da je i bas ovaj 12C508 koji sam ja koristio postojao u eeprom varijanti (secam se nesto kroz maglu da sam citao da ima OTP fabricki, OTP da ti jednom napeces, EPROM sa prozorom i EEPROM i svi su bili 12C508, samo su imali razlicite extenzije) pre nego su napravili F varijantu sa flesh-om
[ rsinisa @ 16.09.2012. 09:55 ] @
Ne, 12C508 je EPROM varijanta, s tim da je je bila i varijanta kućišta sa prozorom (JW dodatak u oznaci ako se sećam dobro, imam negde 1 kom, da ne tražim sad). Verzija 12F508 je izašla iz fabrike nekolliko godina kasnije.
Nego, odosmo mi u istorijat PIC-eva, ček da vidimo šta je danne uradio?

Pozdrav.
Sinisha