[ Prodigy123 @ 14.09.2012. 13:01 ] @
Pozdrav za sve prisutne na forumu posto mi je ovo prvi put :)
da Vas ne davim puno srz problema je sledeci: imao sam poteskoca sa odredjenim predmetima na faxu te sam odlucio da promjenim fax, polozio sam sve razlike predmeta sto sam imao osim jendog programiranje. Dobio sam zadatak da uradim program i ako uspijem upisacu sledecu godinu. ja i C smo nebo i zemlja nikad ga nisam koristio.
Ja znam da je svrha foruma pomaganje i ucenje a ne ovo sto ja trazim ali ja stvarno ne znam nista u ovom C :-/
Ja pretpostavljam da je lagan zadatak za onoga ko zna raditi u ovom programu ali za mene je nuklearna fizika

zadatak ako ikoga interesuje i zeli da pomogne glasi

Code:
Imamo posudu od jedne litre koja je napunjena do vrha vodom. Zagrijava se do 100 stepeni celzijusovih. Zanemari sve.(otpor vazduha bla bla, sve vanjske uticaje) dok se voda ne zagrije do 100 stepeni. nista se sa njom ne desava. Kad se zagrije do 100 stepeni pocinje da se isparava, do tog momenta nije nista isparilo. Koliko je molekula vode isparilo u prvoj minuti, u drugoj, u trecoj, u cetvrtoj i petoj.

(napomena: nece isti broj molekula ispariti u svakoj minuti.)

Nije bitno kako se zadatak uradi, bitno je samo da radi.


Hvala

[ Nedeljko @ 14.09.2012. 19:56 ] @
Prvo moraš da znaš da ga rešiš fizički. Ovo najmanje ima veze sa C-om.
[ Prodigy123 @ 15.09.2012. 14:55 ] @
Da Nedeljko, u pravu si ovo izgleda ima najmanje veze sa programiranjem.
sinoc sam satima proveo na google da bi skontao da profesor izgleda mene zeza :-/
pomenuo je samo dvije stvari: temeraturu od 100c jer na toj tepmeraturi voda kljuca, i isto tako napomenuo je da "broj molekula nece biti isti" jer isparavanjem dolazi do zasicenja zraka vodenom parom znaci svaki sledeci put ce biti manje, koliko manje ne znam.
ali....posto je ovo programiranje a ne hemija termodinamika fizika i ostalo mozda je najbolje da se napravi fejk program pa nek on izbacuje brojeve.Nek on vidi da program radi necu valjda propast radi toga sto ne znam hemiju na programiranju

Na internetu se mogu naci razni kalkulatori i simulacije vezano za vodenu paru kao i razno razne formule ali ne i ono sto meni tacno treba ono sto sam ja uspio naci a mozda da vama bude od pomoci da ubacite u program je:

Citat:
1l=1kg=1000g
mol.mass of H2O is 18g
1000g contains 1000/18=55.56moles of H20

1mole contains 6.023*10^23 molecules

total no. of molecules = 55.56*6.023*10^23

1 H20 molecule has 3 atoms (1 O & 2 H)
total # of atoms = 3 * 55.56 * 6.023 * 10^23


55.49*6.023*10^23(number of molecules in one mole of a substance, or Avogadro's number)*3(the number of atoms in a water molecule) = 1.003*10^26


recimo da se napravi (ako moze) da svaku sledecu minutu bude npr 20% manje molekula
naravno posle 5 min voda nece ispariti

sa jednog drugog foruma su mi pokusali pomoci

Code:
#include <stdio.h>

const double MOLARNA_MASA       = 18,
             LATENTNA_TOPLINA   = 2260,
             AVOGADROV_BROJ     = 6.022e+23,
             TLAK_21            = 2.5,
             TLAK_100           = 101.3,
             VLAZNOST           = 0.4,
             PI                 = 3.141592653589793;

int main()
{
    double polumjer, mol, isparavanje, povrsina, molekule;

    printf("Unesi polumjer posude u centimetrima: ");
    scanf("%lf", &polumjer);

    isparavanje=(TLAK_100-(TLAK_21*VLAZNOST))*0.089/LATENTNA_TOPLINA;
    isparavanje*=1000;

    povrsina=polumjer*polumjer*PI/10000;
    isparavanje*=povrsina;
    printf("\nIsparavanje: %lf g/s", isparavanje);

    mol=isparavanje/MOLARNA_MASA;
    molekule=mol*AVOGADROV_BROJ;

    printf("\nBroj molekula u sekundi: %.1lf\n", mol*AVOGADROV_BROJ);

    return 0;
}