[ jasoncuprija @ 17.09.2012. 13:32 ] @
Dakle posle biosa (gde stavim da mi prvo butuje sa CDa) mi izadje hardware monitor screen na kome pise kolika je temperatura procesora valjda i ostale neke konfiguracije i tu sam zakucan ! Sta da radim, tj. kako da pokrenem, instaliram windows ? Napomena, trebam da sacuvam podatke a oba hard diska su mi u rajdu...
[ Binary Mind @ 17.09.2012. 18:16 ] @
Koja ploca je u pitanju? Tacnije navedi sve kljucne komponente. Za svaku komponentu navedi proizvodjaca i model...
[ jasoncuprija @ 19.09.2012. 00:01 ] @
maticna : BIOSTAR a780lb, graficka : rx3800, procesor : Phenom(tm) 8650 triple-core, 2 HD-WD5000 od po 500gb u rajdu
[ Binary Mind @ 19.09.2012. 13:23 ] @
Hoces da kazes da ne mozes da sacuvas podesavanja u BIOS-u da optika bude first boot device? Kad se tako zakuca, ugasi racunar i probaj da zapocnes instalaciju Windows-a sa optickog uredjaja cisto da vidis da li je zapamtio podesavanja. Sa obzirom da je u pitanju RAID niz (najverovatnije RAID0) ako nesto na tom polju nije u redu instalacija Windowsa nece proci... Ako stvarno jeste u pitanju RAID0 pitanje je sto RAID0 ako su podaci na hard diskovima bitni? Vrlo je tesko (citaj skoro nemoguce) vratiti podatke sa RAID0 niza u slucaju "havarije".
[ jasoncuprija @ 20.09.2012. 12:11 ] @
Nije problem bios, sacuva on sve, ali bezobzira na sve on me uvek posle biosa posalje na stranicu hardware monitor i nista ne mogu da uradim osim da restartujem kompjuter
[ Binary Mind @ 20.09.2012. 15:02 ] @
Mozes li da napises kakve si konkretno probleme imao sa tim racunarom? Pretpostavljam da postoji problem cim hoces da sacuvas podatke i ponovo instaliras operativni sistem.
[ jasoncuprija @ 20.09.2012. 15:22 ] @
evo sta mi izbaci posle biosa:

http://img29.imageshack.us/img29/5797/2213595.jpg

dakle, postavim u biosu da mi buduje sa cda, ubacim xp, 7, ne bitno, i posle biosa mi se prikaze ovaj hardware monitor screen. kapiram da nije nesto u redu sa onim POSTom cim ne moze nikako i nista da povuce...

...maticna ploca je crkla i stavljena je nova.
[ Binary Mind @ 20.09.2012. 15:58 ] @
Da li je Windows instalacioni disk butabilan? Ako jeste i ako je sve u BIOS-u postavljeno kako treba (ukljucujuci i RAID postavke) onda nije samo maticna ploca crkla vec najverovatnije ima i drugih problema...
[ jasoncuprija @ 21.09.2012. 11:16 ] @
Posto je instalirana nova maticna ploca, a pre kvara su hard diskovi bili u raid 0, kako da dodjem do podataka sa tih diskova koji su upareni a nemam pristup nikakvom instaliranom operativnom sistemu...? Uspeo sam da podesim boot sa cda posto sam vratio podesavanja u biosu na default. Kapiram da je u pitanju neki OS koji se pokrece samo sa diska, kome ne treba hard i koji je posle u stanju da prepozna povezanost u raidu...ili sta vec...
[ Binary Mind @ 21.09.2012. 13:53 ] @
Da li je stara maticna ploca bila identicni Biostar ili neki drugi model?
[ jasoncuprija @ 21.09.2012. 16:40 ] @
drugi, da je identican valjda ne bi bilo problema...
[ Binary Mind @ 21.09.2012. 18:15 ] @
Koji je model tacno bila stara ploca? Prica postaje vrlo interesantna, a tebi ako je skroz drugacija ploca, sa drugacijim RAID kontrolerima predlazem da zaboravis na podatke osim ako nisu neki vredni mnogo novca, a u tom slucaju najbolje je da nadjes neku firmu koja se bavi izvlacenjem podatka jer ces sam vrlo tesko to odraditi pogotovu ako je, kao sto sam vec napomenuo, ploca drugacija, sa drugacijim RAID kontrolerima... Sledeci put pamet u glavu. Ako hoces RAID0 vazne podatke ne drzi na hard diskovima u takvom RAID nizu vec na sigurnijem mestu.
[ jasoncuprija @ 22.09.2012. 09:55 ] @
Rekao mi je serviser da moram da pokrenem neki linux pa odatle da pokusam da povadim sta mi treba...ploca je ista, sad sam dobio informaciju. Rekose mi takodje da u biosu ukljucim raid pa da udjem u raid i popakujem hdd, al ja u biosu ne mogu da nadjem sett za raid...a kad pristupim raidu na f6 pri instalaciji wina ne nudi mi nista konkretno, uglavnom me baci na win instalaciju (koju ne pokrecem nikako :D )

...a i da pronadjem radi setup, zanima me ako bih vratio dva hdd u isti niz koji je bio, da li ce ih automatski pokrenuti, tj. vratiti u normalno stanje gde bih mogao da povadim sta mi treba ?

[Ovu poruku je menjao jasoncuprija dana 22.09.2012. u 12:26 GMT+1]
[ jasoncuprija @ 22.09.2012. 11:41 ] @
Da li je moguce odraditi nesto ovako ?

http://www.tomshardware.co.uk/...d-motherboard-save-hard-drives
[ Binary Mind @ 22.09.2012. 12:37 ] @
Ako je u pitanju ista ploca teoretski treba da stavis diskove ponovo u RAID0 i moci ces da pristupis podacima pomocu bilo kog live CD-a ili programa za spasavanje podataka (postoje live CD-ovi poput Hirens-a na kojima ima dosta takvih programa) pod uslovom da je sa diskovima sve u redu. Kako se pristupa podesavanjima za RAID mozes da vidis u uputstvu za plocu.

Sto se tice naknadnog pitanja, mozes da probas, ali meni lici na naucnu fantastiku, ako je u pitanju ona poruka da se koristi live linux a da diskovi ne budu u RAID-u...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 22.09.2012. u 13:49 GMT+1]
[ jasoncuprija @ 22.09.2012. 12:55 ] @
znaci vratim diskove u rajd niz preko biosa, ubacim ubuntu da ga boota sa CD i trebalo bi da vidim device ?
[ Binary Mind @ 22.09.2012. 13:30 ] @
Prati Biostar-ovo uputstvo kako da podesis RAID0. Trebalo bi da se odnosi i na tvoju plocu posto ima AMD/ATI chipset. Kad podesis RAID trebalo bi da mozes sa bilo kojim live CD-om (i Hirens i Windows l Linux) da pristupis podacima na RAID nizu. Mozda ti se posreci pa se digne postojeci OS kad podesis RAID
[ jasoncuprija @ 22.09.2012. 13:35 ] @
To sam i hteo da pitam, po toj nekoj logici ako je ploca ista, i raid se vrati lagano bi trebao da podigne OS...

...javljam kad odradim sta i kako se zbiva i desilo...

[Ovu poruku je menjao jasoncuprija dana 22.09.2012. u 16:56 GMT+1]
[ ZaK_LHS @ 22.09.2012. 22:01 ] @
Pozdrav Igore,

Ako su ti zaista bitni podaci pre bilo kakvog čačkanja uradi sector based image (file based ne bi trebalo da vidi particije uopšte). Trebaće ti 1 TB i koji MB slobodnog prostora.

Nakon toga, kao što Binary Mind reče u teoriji samo rekreiranje RAID niza sa istim parametrima (stripe size) bi trebalo da ti omogući pristup podacima sa operativnog sistema koji ima drajver za taj kontroler. Poslednji put kada sam se igrao sa fake RAIDom Ubuntu ih nije podrzavao... trebao je da se instalira i podesi dmraid. Mada je to bilo pre par god, sumnjam da su uradili nešto pametno. Generalno zaboravi na Ubuntu.
Hirenov MiniXP verovatno neće videti diskove. Trebaće ti live windows sa drajverima za taj SATA/RAID kontroler ili instalacija XP na trećem HDD (koji opet ima drajver za taj kontroler).

Javi se ukoliko imaš problem sa "viđenjem" diskova iz OS.

Poslednje što bih pokušao je neki software koji specijalizuje vraćanje nizova npr: RAID Reconstructor
Verujem da ćeš se snaći za "besplatnu" verziju navedenog programa
Ako ne baci mi mail ili PP pa ćemo iskopati nešto.

PS: FakeRAID treba zaobići u širokom luku! To je samo marketing da ti naplate 15-20€ više za ploču.
Čitao sam ranije neke testove da Windowsov softwareski raid daje bolje performanse i manje zauzima proceosor nego ta sranja... Takođe RAID 0 nikad nije dobro rešenje ako imaš bitne podatke.

[ Binary Mind @ 22.09.2012. 23:30 ] @
Ja samo sebe da ispravim:
Citat:
Kad podesis RAID trebalo bi da mozes sa bilo kojim live CD-om (i Hirens i Windows l Linux) da pristupis podacima na RAID nizu...


...pod uslovom da postoje drajveri za taj RAID kontroler na tim live CD-ima ili da nekako mogu da se podmetnu. Ja sam svojevremeno pravio Windows PE live CD-ove sa integrisanim RAID driverima kada mi je trebalo da se bakcem sa RAID nizovima.
[ jasoncuprija @ 22.09.2012. 23:38 ] @
Ma to je komsijin kompjuter, nisam imao ni predstavu da je unutra raid, samo mi je bilo receno "komp ne radi, jel mogu podaci da se opstanu" ? A to sa drajverima za raid i pristupanje self creation Windowsu ili kako vec, nemam predstavu kako da odradim pa ako moze mala pomoc da se pripremim i narezem sve sto treba pre nego sto odem kod njega :)...
[ Binary Mind @ 23.09.2012. 00:01 ] @
Sto se tice kreacije Windows PE ili jos bolje BartPE live CD-ova (u kucnoj varijanti lakse je napraviti BartPE) za to posavetuj Google sa adekvatnim kljucnim recima. Davno nisam napravio takav live CD jer mi nije trebalo a i kad sam pravio upravo sam radio po uputstvima sa interneta...
[ ZaK_LHS @ 23.09.2012. 19:43 ] @
Nisam pravio BartPE ali znam da je WinBuilder vrlo jednstavno rešenje za pravljenje windows live cd.

Win7PE SE

LiveXP 2012

Moguće da Win7 ima drajvere za taj kontroler u sebi tako da ti je dovoljan bilo koji Win7 PE.
Ako ne, vrlo jednostavno se mogu integrisati preko WinBuildera, koji je čitav napravljen kao wizard.

[ miki069 @ 23.09.2012. 20:19 ] @
1. Na svom računaru skineš najnoviji Hiren-s boot i narežeš ga na CD iz ISO ili iz Nera, opcijom Burn image, da bi bio butabilan.

2. Na komšijinom računaru napraviš u BIOS-u RAID-0 lanac, po uputstvu koje ti je dao Binary.

3. Bootuješ komšijin računar sa CD-a koji si doneo.

4. Odabereš opciju Mini-XP.

5. Mini-XP će se dići bez obzira na stanje hardova i raida.

6. Ako ima u sebi drajver za raid kontroler na ploči, videćeš sve podatke sa harda i iskopiraš ih na fleševe, DVD, druge hard diskova...


Ako ne vidi tek onda razmišljamo o težim varijantama.
[ jasoncuprija @ 24.09.2012. 22:01 ] @
Poneo sa sobom ubuntu cisto da probam, podigne sistem, odem na devices, vidim 1 tera se smeska....udjem unutra, svi fajlovi....isprebacujemo to, krenem instalaciju xp-a on mi pokazuje dve particije (dva harda)....instaliram win na jednoj, ovu drugu osposobim iz windowsa, sad ima 2 komada od po 500.....raid ni pipnuo nisam !?!?!?!?!?!


Hteo bih da se zahvalim ovom prilikom Mindu, odvojio vreme covek u vidu od oko 10ak postova, kao i mome bratu Zarku :)...hvala ljudi.
[ ZaK_LHS @ 24.09.2012. 22:59 ] @
Nema na čemu, to je odlična vest! Drago mi je da si rešio problem.

Nisam očekivao da su toliko unapredili Ubuntu... Kada sam ga ja koristio sve je moralo ručno.
[ jasoncuprija @ 25.09.2012. 10:47 ] @
tnx :)

ma pitanje da li je ubuntu to resio, ja i dalje ne kapiram u cemu je bila fora...ako je ubuntu alal mu vera :D
[ Binary Mind @ 25.09.2012. 13:00 ] @
Pitanje je sta je uopste tu bilo. Ako nisi podesi RAID niz vec si samo digao live ubuntu i video podatke bez dodatnih komandi u konzoli onda cela prica o RAID0 nizu nema nikakvog smisla... Pravu pricu nikad necemo saznati, ali vazno je da je problem uspesno resen.