[ InfHeat @ 24.09.2012. 19:06 ] @
Ima li neko više informacija o ovoj vesti B92. Prosto ne mogu da verujem da su ljudi pohapšeni zbog pružanja VOIP usluga.....
[ bachi @ 24.09.2012. 19:11 ] @
Na veliku žalost i dalje jeste!

Kako li su se samo usudili da otkinu deo kolača grande Telekonju...
[ jnk @ 24.09.2012. 19:14 ] @
Smejurija. voip terminacija se kod nas radi već 12-13 godina. Ima da im plaćaju odštetu za pritvor. Kao i kod sličnih radnji gde ne umeju da okvalifikuju delo najviše što će dobiti je utaja poreza.
[ ventura @ 24.09.2012. 19:25 ] @
Zar nije donešen pre par godina onaj zakon koji legalizuje VoIP?
[ twiddle @ 24.09.2012. 20:05 ] @
Ovo nema veze sa VoIP uslugama, niti je VoIP zabranjen. Koliko vidim iz vesti, pokupili su neku ekipu koja je radila masivni SIM box fraud...
[ Sleepless_mind @ 24.09.2012. 20:15 ] @
VoIP sa 28.000 SIM kartica?
Kao shto reche Sloba sim box fraud...ovo bash i nema mnogo veze sa legalnom terminacijom.
[ bobrock1 @ 24.09.2012. 20:26 ] @
koliko sam na brzinu pogledao propise voip je regulisan Zakonom o elektronskim komunikacijama („Službeni glasnik RS“ broj 44/10 i Pravilnikom o uslovima za pružanje usluga prenosa govora korišćenjem Interneta i sadržaju odobrenja („Službeni glasnik
RS“ broj 94/08

ovi verovatno nisu imali ugovor sa telekomom, dozvolu ratela ili koga vec treba za pruzanje tih usluga
[ kosta90s @ 24.09.2012. 20:26 ] @
Ljudi su uplacivali kredit za svaku karticu. Znaci da je deo para isao drzavi kroz porez a deo para mobilnom operateru.
Ne vidim u cemu je problem...
Zasto neko ko je vlasnik sim kartice ne moze da radi sa njom sta hoce?
[ twiddle @ 24.09.2012. 20:34 ] @
Vlasnik SIM kartice je operator, a ti je koristiš. Možeš da radiš sa njom ono što je u skladu sa ugovorom koji si zaključio sa mobilnim operatorom... naravno, za sopstvene potrebe. Komercijalno pružanje TK usluga drugima je već druga stvar...
[ Sleepless_mind @ 24.09.2012. 20:38 ] @
Jednostavno zato shto tako pishe u Ugovoru ili u Uslovima koriscenja kartica i usluga.
Zabranjeno ih uopste stavljati u gateway.
[ acatheking @ 24.09.2012. 20:54 ] @
Ja ne vidim razliku izmedju ovoga zbog cega su pohapseni doticni i recimo firme koja ima svoj GSM Gateway uredjaj sa SIM karticama, koja pozive prema mobilnim mrezama obavlja preko tih uredjaja i na taj nacin smanjuje svoje troskove. Na isti nacin mogu da ih okrive za nelegalnu terminaciju, vide neku IP PBX povezanu na Gateway i eto posla za nabrzaka obucene drzavnike.
[ twiddle @ 24.09.2012. 21:06 ] @
Razlika je u tome što je GSM gateway posebna usluga koju ugovoriš sa operatorom za sopstvene potrebe, a ne za komercijalno pružanje usluga drugima.
[ nkrgovic @ 24.09.2012. 21:17 ] @
Citat:
twiddle: Razlika je u tome što je GSM gateway posebna usluga koju ugovoriš sa operatorom za sopstvene potrebe, a ne za komercijalno pružanje usluga drugima.

A krsenje ugovora sa Telekonjom je krivicno delo, pa se za to hapsi?

Nije problem da li je neko prekrsio UGOVOR, problem je zasto je uhapsen.
[ twiddle @ 24.09.2012. 21:26 ] @
Koji operator je oštećen, nije nam poznato, kao ni drugi detalji krivične prijave... dok to ne vidimo, teško da možemo izvoditi neke smislene zaključke i ocenjivati da li je hapšenje opravdano ili nije...
[ newtesla @ 24.09.2012. 21:33 ] @
Citat:
Sleepless_mind:
Jednostavno zato shto tako pishe u Ugovoru ili u Uslovima koriscenja kartica i usluga.
Zabranjeno ih uopste stavljati u gateway.


Ma znam, jeste zabranjeno, ali po Ugovoru - to i dalje ne objašnjava zatvor.

Ili će da bude kao i u slučaju onih jadnika što su imali internet kladionicu?
[ Sleepless_mind @ 24.09.2012. 23:31 ] @
Citat:
Osumnjičeni su od 2009, zloupotrebljavajući računarsku opremu, radili "bypass" terminacije međunarodnog telefonskog saobraćaja korišćenjem VOIP tehnologije na neregistrovanim pripejd mobilnim telefonskim priključcima domaćih operatera, dodaje se u saopštenju.


Ovo bold i crveno objashnjava zatvor. Bar istrazhni.
[ miksi @ 25.09.2012. 01:27 ] @
Skoro sam za svoje potrebe napravila desktop aplikaciju da preko GSM modema saljem SMS-ove sa racunara. Nosila sam se mislju, kad nadjem malo vremena, da je adaptiram i stavim na sajt da bi i kolege mogle da salju ponekad kad im zatreba. Da li bi prekrsila propise? Po ovome do sada, izgleda da da? A sta sa web aplikacijom koja kod korisnika treba upravo to i da radi: automatski kreira poruke i salje na sve mob. telefone sa liste? Gde da pogledam (u Zakon) gde su granice do kojih se moze ici u koriscenju GSM modema. Nije VOIP, samo SMS. Da li se racuna kao Gateway konekcija ?
[ technotize @ 25.09.2012. 03:01 ] @
au pa gde se bavis bas time za sta je najveca kazna?? SMS terminacija, au. Shala.
[ madmax-wifi @ 25.09.2012. 11:41 ] @
E kad bi ljudi bas u BG. Mogli su pored granice da iznajme vikendicu za kikiriki, pa da rade namiru, do mile volje... em zdravije u prirodi, em sigurnije... :)

offtopic:
Citat:
miksi: Skoro sam za svoje potrebe napravila desktop aplikaciju da preko GSM modema saljem SMS-ove sa racunara. Nosila sam se mislju, kad nadjem malo vremena, da je adaptiram i stavim na sajt da bi i kolege mogle da salju ponekad kad im zatreba. Da li bi prekrsila propise? Po ovome do sada, izgleda da da? A sta sa web aplikacijom koja kod korisnika treba upravo to i da radi: automatski kreira poruke i salje na sve mob. telefone sa liste? Gde da pogledam (u Zakon) gde su granice do kojih se moze ici u koriscenju GSM modema. Nije VOIP, samo SMS. Da li se racuna kao Gateway konekcija ?

Jos ranije sam hteo da predlozim, ako neko ima volje, zelje i znanja... da se napravi jedan mali programcic za opste dobro svih nas (koji neznamo da pisemo programe).
Kao izlaz za SMS bi se koristio ovaj sajt.
[ Ivan Vujisic @ 25.09.2012. 12:11 ] @
Da l je moguce da su netragom nestali svi koji su se na ES bavili VoIP-om?

Kratko: Pozivi iz inostranstva se primaju na Asterisk instaliran na Linux serveru i prosledjuju na GSM gateway pun SIM kartica srpskih telekom operatera bez ikakvog ugovora (prepaid kartice kupljene na kiosku - bez licne karte, mislim, da li gresim?)

Momci su verovatno pali zato sto im je server bio u Srbiji, isto kao i Pedja Beciric za SMS kvizove. Da, GSM gateway-ji moraju biti u Srbiji, ali nista ne dokazuju.
[ acatheking @ 25.09.2012. 12:35 ] @
Citat:
na neregistrovanim pripejd mobilnim telefonskim priključcima domaćih operatera


Sad ispada, ili ja tako tumacim, da je glavni njihov greh sto su koristili prepaid brojeve :). I ne znam po cemu su ovi "hakeri", ove novinare koji pisu treba malo informaticki obrazovati.

@madmax-wifi

Ne znam sta ti konkretno treba, mozda vec imam nesto odradjeno.

[ Ivan Vujisic @ 25.09.2012. 12:50 ] @
Jeste, koristili su prepaid brojeve (MTS-a verovatno) a u knjizici koju dobijes kad kupis SIM karticu na kiosku sigurno pise da je "prespajanje dolaznih poziva iz inostranstva pomocu gateway-ja strogo zabranjeno". Tako bar pise za Telenor prepaid kartice.

To sto Telenor pominje samo gateway je vrlo zanimljivo, jer znaci da ako isto "prespajanje" radis preko obicnih (starih) mobilnih telefona nisi u prekrsaju, xe, xe.

Generalno, molim cenjenu publiku da se podsetimo da je GSM u celini planetarna prevara - das ljudima tok-vokije, doduse, numerisane tako da mogu da se pozivaju, i papreno naplacujes.

U danasnje vreme se uz pomoc odgovarajuce PCI kartice i Asterisk PBX moze napraviti sopstvena GSM celija (koriste se standardni mobilni telefoni) ili vise povezanih - samo to nijedna drzava ne dopusta.
[ Braksi @ 25.09.2012. 13:11 ] @
jel moze neko da nacrta nama koji smo manje eksperti ?
[ madmax-wifi @ 25.09.2012. 13:27 ] @
Citat:
Ivan VujisicMomci su verovatno pali zato sto im je server bio u Srbiji, isto kao i Pedja Beciric za SMS kvizove. Da, GSM gateway-ji moraju biti u Srbiji, ali nista ne dokazuju.

Ja sam bas to pokusao reci.
Mogli su za sitne pare zakupiti neku vikendicu na dunavu ili tisi sa druge strane granice i bez problema raditi posao i usput ici na pecanje i uzivati u prirodi a da ih niko od nasih necima... :)
Signal svakako dobaci i po nekoliko kilometara u susednu drzavu. Ni za internet nije problem da se dovuce wirelessom...
Citat:
acatheking:Ne znam sta ti konkretno treba, mozda vec imam nesto odradjeno.

Nista komercialno, za licnu upotrebu.
Neki mali program sa kojim bi se u ceo svet moglo slati free neograniceno sms. Da ljudi nemoraju stalno odlaziti na sajt i gledati razne glupe reklame usput.
Ovaj sajt sto sam spomenu za primer mi extra radi cesto saljem sms po inostranstvu, e kad bi se jos to moglo spakovati u neki mali *.exe to bi bilo idealno... :)
[ Ivan Vujisic @ 25.09.2012. 13:51 ] @
@Braksi

Ajd ponovo da napisem, mozda i gosn Ivica procita :):):)

Scenario 1: Inostrana telekom firma (firma A) salje pozive ka Srbiji (+381) preko Interneta na Asterisk server domace firme (firma B), koja spomocu Asteriska prosledjuje te pozive na GSM gateway (u istom LAN-u) u kome ima sijaset SIM kartica domacih GSM operatera.

Scenario 2:
Sve isto samo je Asterisk server u inostranstvu, a gateway-ji ma gde u Srbiji, moraju imati Internet konekciju na lokaciji na kojoj se nalaze

Scenario 3: Najperverzniji slucaj koji rece madmax-wifi - sve je u inostranstvu, ali vrlo blizu srpske granice, pa SIM kartice u GSM gateway-jima dohvataju signal srpskih GSM mreza.


Scenario 1. i 3. vode direk'no u tvor-za, a scenario 2. je moguc ako znas da prikrijes Asterisk server u inostranstvu, pa nek dokazu odakle su pozivi dolazili (firma A) na Asterisk server sa cije su IP adrese potom preusmeravani na gateway i dalje u sprske gsm mreze.

Scenario 3. moze da fercera godinama ako su gateway-ji mobilni, ali uvek dovoljno blizu srpske granice te hvataju GSM signal domacih GSM operatera.

Generalno, cak i da ekspertima damo pristup takvom Asterisk serveru tesko da bi sta dokazali, jer tabela rutiranja poziva (tzv. dialplan) uopste ne mora biti na tom serveru, vec u bazi podataka koja je na drugom serveru. Moze se samo utvrditi da je neki Internet saobracaj postojao izmedju IP adrese servera i IP adrese gateway-ja koji je u Srbiji. To ne dokazuje nista pod uslovom da se ne koristi standardni port 5060 i ako je saobracaj kriptovan (TLS) sto je "peace of cake". Dakle, ostaje dokazivanje na osnovu iskaza zasticenih svedoka (ma ajte molim Vas!)

Zato je VoIP omiljen medju organizovanim kriminalcima - velik profit, a ne treba cistac "mesta ubistva".
[ burex @ 25.09.2012. 18:06 ] @
Kada god pozivam srbiju preko Betamax voip operatera i njima sličnih, zvuk nije uvek zadovoljavajući, i cene su veoma visoke, a znam da sve ide preko GSM mreže kod nas... Zbog čega je to tako? Šta bi se desilo da prosečan VoIP provajder želi da odradi terminaciju u Srbiji, koliko to košta, šta treba da radi?

Koliko su uslovi poslovanja sa Telekomom da se omogući terminacija poziva loši, kada ovi tipovi moraju uzimati toliko SIM kartica i toliko gateway interfejsa? Znate i sami da je cena prosečnog GSM-SIP gateway-a poprilično skupa, kako im se to više isplati da rade nego da sklope neki ugovor sa Telekomom?
[ twiddle @ 25.09.2012. 19:53 ] @
Nova hapšenja u akciji "Centrala" (i nešto više detalja)

http://www.novosti.rs/vesti/na...senja-zbog-racunarskih-prevara
[ burex @ 25.09.2012. 21:47 ] @
Sve je, manje više, jasno... plasiranje reči "haker" u priču radi senzacionalizma. Ovo je već tipičan sistem "sive komunikacije" koji se koristi u dosta banana država, kako bi cene VoIP usluga ostale niske.

Malo sam pokušao da proučim sve ovo, i našao sam samo cenovnik Telekomov za interkonekciju na fiksnu mrežu:
http://www.telekom.rs/Dokument...%20telekom%20srbija_092012.pdf
Cena je oko 0,69din/min, oko 500eur jednokratno + oko 500eur mesečno za 2Mbit liniju, ali nisam siguran kako se to odnosi na preduzeća koji nisu fiksni operatori u Srbiji, i da li ove cene važe za terminaciju poziva.

PDF sa konkretnom ponudom terminacije poziva u mobilnoj mreži sam našao ovde:
http://www.telekom.rs/Dokument...0mrezi%20telekoma%20srbija.pdf

I jedino od cena što vidim je:
Citat:
8.1. Terminacija poziva u Mobilnu mrežu Telekoma Srbija
Za pozive koji potiču iz mreže Operatora, a koji su generisani od strane krajnjih korisnika
Operatora na teritoriji Republike Srbije i terminiraju prema krajnjim korisnicima u Mobilnoj
mreži Telekoma Srbija primenjuje se cena u iznosu od 4,8 dinara/minut.

Dakle, ni reči o stranim entitetima tj. terminaciji poziva za nekoga ko nije registrovani mobilni operater.

Ima li, dakle, iko pojma kako bi prosečan inostrani VoIP operater omogućio svojim korisnicima da pozivaju Srbiju?
[ Ivan Vujisic @ 25.09.2012. 22:49 ] @
@burex

Boldovao si "na teritoriji Republike Srbije", pa ako je 4.8 din/min "za pozive koji potiču iz mreže Operatora, a koji su generisani od strane krajnjih korisnika
Operatora na teritoriji Republike Srbije i terminiraju prema krajnjim korisnicima u Mobilnoj mreži Telekoma Srbija" zamisli kolika je cena za pozive koji dolaze od strane korisnika van Srbije. Koliko ja znam Telokomova cena je ~0.06€/min puta 115din = 6.9din/min

Uvek je problem da se dokaze odakle dolaze pozivi i tu zakon ne pomaze vec samo hapsenje na prepad i iskazi svedoka. Mada, i to nije dovoljno dok se ne dokaze tok novca.
[ whitie2004 @ 26.09.2012. 08:13 ] @
Ala ga digoste na visoki tehnoloski nivo. A Srbija je uvek imala visoku 'kooperativno-dogovornu' tradiciju ... Igraj za raju, ne zapostavljaj taktiku, plati procenat kome treba i radices bez ikakvog problema iz studenskog doma ili sa severa Kosova!

E, sad ... Ako si drugar nekog tamo Dulica , koji je, inace, skliznuo .... Pa - nista. Zatvaras radnju ili sacekas da ti drugovi u plavom pomognu da pospremis ...

Novi Dulici imaju svoje drugove ...
[ shadow-bg @ 26.09.2012. 14:13 ] @
i niko da odgovori, ili ja ne kontam...jel VoIP dozvoljen ili nije?
[ Ivan Vujisic @ 26.09.2012. 14:18 ] @
@shadow-bg

Naravno da je VoIP dozvoljen.

Ovaj slucaj je prespajanje dolaznih poziva iniciranih od korisnika van Srbije a preusmerenih u mreze srpskih telekomunikacionih operatera bez ugovora sa njima.
[ Sleepless_mind @ 26.09.2012. 14:28 ] @
Jedino shto vidim kao novost je da http://voip.yubc.net ne radi, a radio je do akcije Centrala.
[ zivanicd @ 26.09.2012. 20:51 ] @
@Boki

:)


@shadow

Nije dovoljena terminacija dolaznih poziva kroz mrezu drugog operatera bez dozvole. Cene terminacije poziva izmedju domacih i ino operatera definisane odredjenim cenovnicima.

[ Ivan Vujisic @ 27.09.2012. 09:50 ] @
Koristili su SIM Star server verovatno jer podrzava do 576 SIM kartica i moze da menja IMEI. Stavise, moze da komunicira da slicnim uredjajem preko neta na vrlo perfidan nacin.

Ubacis gomilu SIM kartica u SIM Star u inostranstvu, uredjaj skine kompletan kod sa SIM kartica i putem neta ih posalje u SIM Star u zemlji terminacije. Ovaj sada preprogramira svoje SIM kartice i korisiti ih kao da su identicne onima koje si ubacio u prvi SIM Star server, koji je u inostranstvu ili bar na izmestenoj lokaciji.

http://www.2n.cz/en/products/s...nt/sim-star-server/tech-specs/

Veliki pozdrav za gosn Ivicu :)
[ shadow-bg @ 27.09.2012. 11:35 ] @
@zivanicd

Imam 3 pitanja:
- da li je dozvoljeno da firma u Srbiji koristi VoIP izmedju poslovnica preko internet linkova i VPN?
Primer: firma u BG, ima poslovnicu u Nisu, napravljen VPN tunel preko interneta, i VoIP telefoniju kroz taj tunel? Da li cu da idem u zatvor?

- da li je dozvoljeno da firma sa sedistem u Srbiji preko VoIP i VPN tunela ima telefonsku vezu sa poslovnicom u inostranstvu?
Primer: firma u BG, ima prostorije u Grckoj, isto VPN tunel i kroz njega VoIP do telefona u prostorijama u Grckoj. Ovo je bio zahtev, ali nisam uradio. Da sam uradio, da li bih isao u zatvor?

- da li je dozvoljena upotreba GSM gateway-a nakacenog na telefonsku centralu?
Imamo GSM VoIP adapter kupljen u Netiksu, koji nam smo nakacili na VoIP centralu, gurnuli u njega sim kartcu Telekoma i to nam je dodatni trunk u centrali. Da li je i to nezakonito?
[ Ivan Vujisic @ 27.09.2012. 11:45 ] @
1. Dozvoljeno

2. Dozvoljeno

3. Dozvoljeno, cak i ako omogucis kolegama iz Grcke da pozivaju tel. pretplatnike po Srbiji posto je to za internu kompanijsku upotrebu. E, vec ako bi to poceo da prodajes kao uslugu u Grckoj - tp bi bila protivpravna korist, jer nisi sklopio ugovor sa domacim telekomunikacionim operaterom na cije SIM kartice trunk-ujes pozive iz inostranstva.
[ burex @ 27.09.2012. 12:42 ] @
Citat:
3. Dozvoljeno, cak i ako omogucis kolegama iz Grcke da pozivaju tel. pretplatnike po Srbiji posto je to za internu kompanijsku upotrebu. E, vec ako bi to poceo da prodajes kao uslugu u Grckoj - tp bi bila protivpravna korist, jer nisi sklopio ugovor sa domacim telekomunikacionim operaterom na cije SIM kartice trunk-ujes pozive iz inostranstva.

Tako je... a sada neka neko kaže šta bi trebao neko da uradi da bi ovo "legalizovao". Gde je Telekomov cenovnik? Ima li ikakve transparentnosti tu?
[ Ivan Vujisic @ 27.09.2012. 12:47 ] @
Moze da se sklopi ugovor sa Telekom Srbija, nije to problem, problem je cena koju ce ti Telekom ponuditi - citaj gore sta sam pisao.
[ burex @ 27.09.2012. 15:19 ] @
Da, naravno da se može "dogovoriti", ali kako? Ima li negde neki formular, neka informacija? Koja je to cena u pitanju?
Zašto to nije transparentno, kada postoji samo jedan način da se upadne u fiksnu telefoniju Srbije i u veliki deo mobilne?

Ne znam da li shvataš na šta ciljam, ali jako bih želeo da uporedimo cene terminacije od Telekoma sa drugim državama i da vidimo zbog je čega zaista toliko isplativije rizikovati zakonske sankcije i nakupovati gomilu SIM kartica i skupih uređaja?
[ twiddle @ 27.09.2012. 16:06 ] @
^ Ovde http://www.ratel.rs/regulativa/standardne_ponude.558.html imaš Standardne ponude svih operatora koji su, u različitim segmentima tržišta, proglašeni za operatore sa značajnom tržišnom snagom. Svaka ponuda uključuje cene i tehničke uslove za povezivanje. Ako operatori ne mogu da postignu dogovor oko međupovezivanja ili pristupa u roku od 60 dana, RATEL ima ovlašćenje da, sam ili na zahtev jedne od strana, donese konačno rešenje o uslovima međupovezivanja/pristupa.

* * *

Sveže vesti u vezi sa akcijom "Centrala" - podneta krivična prijava protiv 11 osumnjičenih http://www.pravda.rs/2012/09/2...-protiv-11-osumnjicenih-osoba/
[ valjan @ 27.09.2012. 16:09 ] @
Za mnoge usluge moraš kontaktirati svog KAM-a u Telekomu i zatražiti ponudu, koja će biti sklopljena u zavisnosti od konkretnog slučaja. Znači nemaš fixno cenu da kilogram/litar/metar košta X dinara, nego "meni treba to+to+ovo i na_vrh_noža ovoga", i onda dobiješ ponudu za taj konkretan slučaj. Ovo naravno zavisi kakav KAM ti zapadne, jedan će ti tvrditi da Telekom nema takvu uslugu, a drugi će ti iz rukava dati nekoliko varijanti cena. Vidim da ih sve obučavaju kako bi što bolje prodavali klijentima usluge (nedavno sam prisustvovao jednoj takvoj prezentaciji), tako da će se situacija na tom planu nadam se popraviti. Naravno, moraš imati registrovano preduzeće da bi uopšte mogao da započneš takvu komunikaciju...
[ Ivan Vujisic @ 27.09.2012. 16:15 ] @
@twiddle

Slobo druze, rekoh li ja gore da su koristili 2N SIM server http://www.2n.cz/en/products/s...nt/sim-star-server/tech-specs/ mada ga u ovoj RTS vesti nazivaju SIM Box

A vi kako 'te?
[ mr. ako @ 27.09.2012. 16:55 ] @
Offtopic:
Kad smo vec kod mutljevine sa SIM karticama i mobilnim uslugama... Jel ste primetili da kada ljudi ispred vas uplacuju kredit na prepaid kartice i izdiktiraju broj, prodavacica ne ukucava taj broj u onaj POS-like terminal mobilnog operatera, vec zove svojim mobilnim telefonom nekoga i usmeno mu izdiktira broj koji treba da se dopuni. :) Jel zna neko o cemu se tu radi, jel se zna ciji je to "biznis"? :) Ko tu skida kajmak operaterima? Ili mozda ima neki povlasceni polozaj, neke specijale uslove sa operaterom...?
Prvo sam to primetio pre 5+ godina na tek ponekoj trafici, ali od prosle/pretprosle godine prodavacice tako rade na skoro svakom uplatnom mestu. Takodje sam mislio da dopunjuju sa svojih telefona, pa uzimaju sebi neki bonus 10% koji je bio promo tada... no, sada se pozove, izdiktira, ceka potvrda operatera sa druge strane i prekine veza... za fiskalni nisam siguran da li daju. :)


[ shadow-bg @ 27.09.2012. 17:24 ] @
Ja sam primetio, mada sam mislio da je to zato sto im ne radi taj terminal. Sad kad malo razmislim, mozda im Apex (oni sto rade busminus) digo namete za terminal, pa se vlasnici trafika dosetili da se udruze :) uzmu jedan terminal samo, a sa trafika zovu i diktiraju. To je neka moja pretpostavka.
[ MyWay @ 27.09.2012. 17:26 ] @
Citat:
twiddle: Sveže vesti u vezi sa akcijom "Centrala" - podneta krivična prijava protiv 11 osumnjičenih http://www.pravda.rs/2012/09/2...-protiv-11-osumnjicenih-osoba/
Ajde twiddle sve već znaš pa podeli sa nama - meni onaj 'I' kao inicijal u 'Simo I.' deluje kao Ivaneža... true or false?
[ twiddle @ 27.09.2012. 17:35 ] @
Moguće - registar APR ima imena zastupnika za tu firmu...
[ kalimero 011 @ 27.09.2012. 17:51 ] @
@MyWay
Citat:
... true or false?

True. A ima ih još uhapšenih sa istim prezimenom... Obrati pažnju na "organizatore kriminalne grupe".
[ MyWay @ 27.09.2012. 17:59 ] @
Zahvaljujući našim stručnim novinarima Simo pod stare dane posato haker :-)
A ja bio ubeđen da je u pitanju grupa geek klinaca sa asteriskom kad ono ozbiljnija priča... kad sam naivan
[ djricky @ 27.09.2012. 18:10 ] @
ja cuo jos onaj dan, ali nisam verovao, kad ono stvarno gos'in Sima?
[ burex @ 27.09.2012. 18:23 ] @
Citat:
Jel zna neko o cemu se tu radi, jel se zna ciji je to "biznis"? :) Ko tu skida kajmak operaterima? Ili mozda ima neki povlasceni polozaj, neke specijale uslove sa operaterom...?
Prvo sam to primetio pre 5+ godina na tek ponekoj trafici, ali od prosle/pretprosle godine prodavacice tako rade na skoro svakom uplatnom mestu. Takodje sam mislio da dopunjuju sa svojih telefona, pa uzimaju sebi neki bonus 10% koji je bio promo tada... no, sada se pozove, izdiktira, ceka potvrda operatera sa druge strane i prekine veza... za fiskalni nisam siguran da li daju. :)

Stvar je vrlo jednostavna. Pre je bio dogovor između operatera da se na jednom terminalu može uplatiti i 064, i 063, a VIP je promenio taktiku i dostavio prodavcima svoj mobilni telefon sa svim funkcijama zaključanim (dakle, nema poruka, poziva, melodija, podešavanja) nego je samo dostupna jedna java aplikacija koja se uključi, prodavac ukuca svoj PIN kod, upiše broj telefona koji želi da dopuni (ne ide preko GPRS/EDGE mreže, već Java aplikacija pošalje SMS poruku koliko vidim) i prodavac zatim izda fiskalni račun uredno. Kasnije je Telenoru isto prekipelo iz nekog razloga sa tim terminalima, pa je svojim distributerima podelio te jeftine mobilne telefone sa svojom Java aplikacijom baš kao i VIP. Sve je uredno i regularno, ali pomalo i komplikovano.

Citat:
Znači nemaš fixno cenu da kilogram/litar/metar košta X dinara, nego "meni treba to+to+ovo i na_vrh_noža ovoga", i onda dobiješ ponudu za taj konkretan slučaj.

Naravno, shvatam ja sve to, ali govorimo o monopolisti teške klase. I sada da neki inostrani predstavnik neke VoIP firme dolazi ovamo da se bakće sa vezama i vezicama da ga ne bi oderali, to znate i sami kako će da prođe. Evo, Twiddle kaže da ratel posle 60 dana može da uskoči da reši stvar ako ima "porblema"... Svi znamo za dokazanu ažurnost i kvalitet funkcionisanja Ratela. Treba li to zaista nekome, kada može jednostavno da se uvali u priču sa prepaid SIM karticama?

Citat:
twiddle:
^ Ovde http://www.ratel.rs/regulativa/standardne_ponude.558.html imaš Standardne ponude svih operatora koji su, u različitim segmentima tržišta, proglašeni za operatore sa značajnom tržišnom snagom. Svaka ponuda uključuje cene i tehničke uslove za povezivanje. Ako operatori ne mogu da postignu dogovor oko međupovezivanja ili pristupa u roku od 60 dana, RATEL ima ovlašćenje da, sam ili na zahtev jedne od strana, donese konačno rešenje o uslovima međupovezivanja/pristupa.

Možeš li definisati reč "operater" (domaći, strani)? I ko odlučuje da ima značajnu tržišnu snagu? Evo recimo, Dellmont (bivši Betamax) iz Luxemburga želi da ima terminaciju poziva u Srbiji. Gde on može da vidi cenovnik, kako je on klasifikovan?
[ Sleepless_mind @ 27.09.2012. 18:50 ] @
Rech "operater" ne mozhe, ali rech "Operator" mozhe.
Definishe se pod 1.6.2. shto znachi da mora da bude registrovan u RATEL-u, APR-u, tj. domaci.

A ko odredjuje da ima znachajnu trzhishnu snagu se mozhe pogledati ovde: http://www.ratel.rs/regulativa/analize_trzista.539.html
[ zivanicd @ 27.09.2012. 19:18 ] @
Kao sto je @SLeep i @DjRick rekao odmah smo znali da je YUBC.

Zaplenjena je sva VoIP oprema iz bivseg YUBC-a a sadasnjeg SINET-a.

Info iz prve ruke je da im je RATEL oduzeo odobrenje za Voip. E sad da li privremeno ili trajno videcemo...

Cuo sam se danas sa J.I. i kaze mi da je situacija krajnje "z@jeban@".

U YUBCu sam proveo fenomenalne 2 godine dok sam ziveo u BGu.

Znajuci ove momke i situaciju u kojoj je zapeo YUBC sa Telekomom, cisto sumljam da su uspeli da "zarade" 10M evra.

BTW, Simo odavno nema veze sa YUBCom. Mislim da je bio nesto bolestan pa je prepustio sinovima da nastave tamo gde je on zapeo.

Ne znam kako je prosao D.D.Vecerina i da li je i on bio u toj prici.


[Ovu poruku je menjao zivanicd dana 27.09.2012. u 21:00 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 27.09.2012. 19:32 ] @
A što se palite kad znate kako će sve da se završi, malo buke da se zanimate a onda se sve stiša, i svi se lepo raziđu kućama...
[ burex @ 27.09.2012. 20:18 ] @
Šta predlažeš da radimo?

Citat:
Sleepless_mind: Rech "operater" ne mozhe, ali rech "Operator" mozhe.
Definishe se pod 1.6.2. shto znachi da mora da bude registrovan u RATEL-u, APR-u, tj. domaci.

To znači da se VoIP terminacija za strane kompanije reguliše na sistem "će da vidimo"... sve dok se ne registruju ovde, nađu zaposlenog, plaćaju dažbine i pronjakaju sa Ratelom.
[ Ivan Dimkovic @ 27.09.2012. 20:34 ] @
A kako ce to strana firma moci da terminise pozive na teritoriji Srbije bez nekog vida prisustva?

Mislim, negde mora postojati veza sa lokalnom telefonskom mrezom, i neko mora biti vlasnik tih prikljucaka (prikljucak = bilo koja veza koja se moze koristiti za terminaciju poziva, znaci POTS, ISDN, IP...) - a to moze biti samo gradjanin Srbije, rezident Srbije ili pravno lice registrovano u Srbiji.

Sto znaci da podleze registraciji.

Ako strana firma nema prikljucke, vec terminisu preko nekog lokalnog VoIP provajdera koji im najmi kapacitete za VoIP terminaciju, onda to nije "strani VoIP' provajder vec domaci VoIP provajder koji terminise pozive nekoj stranoj firmi - opet, RATEL registracija obavezna.

[ milosbeo @ 27.09.2012. 21:01 ] @
Sinet Telekom, ostatak YUBC net-a...
A joj...
[ burex @ 27.09.2012. 21:20 ] @
Preko posrednika koji bi putem internet veze visokog kapaciteta i male latencije dostavio uslugu trećim licima u inostranstvu, baš kao što si rekao. A ima li Srbija takvog posrednika ("legalnog"), da li je u mogućnosti da ga ima? Pokušavam samo da odgonetnem zašto se ljudi upuštaju u brdo SIM kartica i skupih GSM Gateway-a, da menjaju IMEI brojeve uređaja i da rizikuju ćorku...

Lično, sa kojeg god da sam VoIP servisa (Dellmont derivati, Telenet) zvao telefon u Srbiji, uvek sam dobijao Witheld broj, ili neki 064/065 broj, sa tim da je ovaj drugi provajder imao fallback, ako ne uspe da prođe preko GSMa, onda preusmeri na vezu malo boljeg kvaliteta koji ide preko neke skuplje rute i caller ID se uredno šalje. Kako je moguće da firme koje su vredne više miliona se upuštaju u ovakve zavrzlame? Dellmontov VoiceTrading servis, koliko sam primetio, ne može da zove mobilnu telefoniju u Srbiji od kada se ovo sve desilo (samo premium rute). Od danas se na jeftinijim rutama na tom servisu dobija poruka na britanskom akcentu "You have used all of your calling credits, please arrange a top-up", a zatim mi se prema Asterisku izbljune "480 Temporarily not available" signal. Očigledno je da je bilo korisnika usluga ovih "hakera".
[ zivanicd @ 27.09.2012. 21:36 ] @
Uopste im ne treba "veliki kapacitet". Potrebno je da imaju mali "jitter". U zavisnosti od kodeka, voip generise od 5,3 - 64kbps.

Za 32 simultana poziva potrebno je 2Mbps konekcije max.

32 linije x 60 min = 1.920 naplacenih minuta po satu, puta par evrocenti = puno evrica po satu :)

[ djricky @ 27.09.2012. 22:16 ] @
preciznije, uz koriscenje g729 codeca imamo 24kbita + "overhead" = max. 32kbit/s, pa na 2 mbit/s mogu da se "provuku" i cela 64 "govorna kanala"

betamax, recimo, meni uzima 17 centi (20 dinara) za minut na mobilni ka srbiji, a ako u proseku minut na prepaidu kosta ~10 dinara, dolazimo do cifre od 10 dinara ciste zarade po minutu...
1920 minuta * 10 din = 19200 din/sat
19200 * 24h = 460800 din/dnevno
460800 * 30 dana = 13824000 din/mesecno

ako lupim da je realno upotrebljena 1/4 (cetvrtina) kapaciteta, dolazimo do priblizne cifre od oko 3500000 (tri i po miliona) dinara, tj. oko 30000 € mesecno (360000 € godisnje) ciste zarade... najverovatnije, neoporezovane...

naravno, ovo je cisto moje razmisljanje naglas... ko zna kako u stvari to sve funkcionise...
[ mr. ako @ 27.09.2012. 22:39 ] @
Citat:
burex:
Stvar je vrlo jednostavna. Pre je bio dogovor između operatera da se na jednom terminalu može uplatiti i 064, i 063, a VIP je promenio taktiku i dostavio prodavcima svoj mobilni telefon sa svim funkcijama zaključanim (dakle, nema poruka, poziva, melodija, podešavanja) nego je samo dostupna jedna java aplikacija koja se uključi, prodavac ukuca svoj PIN kod, upiše broj telefona koji želi da dopuni (ne ide preko GPRS/EDGE mreže, već Java aplikacija pošalje SMS poruku koliko vidim) i prodavac zatim izda fiskalni račun uredno. Kasnije je Telenoru isto prekipelo iz nekog razloga sa tim terminalima, pa je svojim distributerima podelio te jeftine mobilne telefone sa svojom Java aplikacijom baš kao i VIP. Sve je uredno i regularno, ali pomalo i komplikovano.

Aham to objasnjava vecinu, samo sto nisam primetio da ukucavaju brojeve u mobilne, vec pozovu, usmeno diktiraju nekom operateru sa druge strane, cekaju potvrdu operatera i prekinu vezu... Fiskalne ko sto rekoh, ne daju uvek koliko sam primetio, no to ne mora da bude vezano za ovu rabotu samo... :)
[ zivanicd @ 27.09.2012. 22:39 ] @
@djricky: I moja racunica je oko bandwitha je bila sirova. Nisam racunao overhed. Sip ima 7-8 G standarda koji variraju u kvalitetu/brzini.

Koliko sam ja razumeo celu tuzbu, nije problem "koliko su zaradili", vec "koliko su ostetili druge operatere".

Jer da nije bilo VoIP-a tih 350.000 minuta bi operateri naplatili stranim operaterima za "last mile" do korisnika u Srbiji :)

Naravno po "cijeni prava sitnica" :)
[ burex @ 27.09.2012. 22:52 ] @
Citat:
zivanicd: Uopste im ne treba "veliki kapacitet". Potrebno je da imaju mali "jitter". U zavisnosti od kodeka, voip generise od 5,3 - 64kbps.

Namerno sam rekao "veliki kapacitet" (ne samo da bih se ogradio od max. 1Mbit UL kućnih internet veza), a evo i zašto:
Firma koja se bavi telemarketingom iznajmljuje call centar softversko rešenje i povezuje se na SIP server u Mađarskoj, a dobijaju "neograničeno" pozivanje ka rep. Srbiji za neku razumnu cenu (pre par meseci). Sumnjivo? Naravno da jeste. Nedavno (pre 2 nedelje) je dotična firma prešla da koristi usluge Telekom Srbije (zbog lošeg kvaliteta zvuka i echoa), ali meni je bilo izuzetno čudno što je neko van Srbije uspeo da ponudi konkurentnu cenu za telefoniranje unutar Srbije. Koliko vidim, mnogo je firmi zavisilo i i dalje zavisi od pozivanja telefona unutar Srbije preko različitih trange-frange voip rešenja, te imam utisak da pričamo malo više od tih potencijalnih 2Mbit. :)

Citat:
zivanicd:
@djricky: I moja racunica je oko bandwitha je bila sirova. Nisam racunao overhed. Sip ima 7-8 G standarda koji variraju u kvalitetu/brzini.

Dellmont troši G711 po defaultu (64k). Nisi baš odstupio.

@djricky
Citat:
betamax, recimo, meni uzima 17 centi (20 dinara) za minut na mobilni ka srbiji, a ako u proseku minut na prepaidu kosta ~10 dinara, dolazimo do cifre od 10 dinara ciste zarade po minutu...

Ovo je malo pipljiva stvar, ali sa uspostavom veze cena prvog minuta na prepaidu ovih dana će koštati oko 18din (9din za uspostavu poziva, 9din za prvi zaokruženi minut).

Citat:
ko zna kako u stvari to sve funkcionise...

Imam "prijave" od prijatelja da je po data centrima raznim video po rackovima gomilu GSM antenica, ne verujem da će iko moći sve to da pohvata :)

Citat:
mr. ako:
Aham to objasnjava vecinu, samo sto nisam primetio da ukucavaju brojeve u mobilne, vec pozovu, usmeno diktiraju nekom operateru sa druge strane, cekaju potvrdu operatera i prekinu vezu... Fiskalne ko sto rekoh, ne daju uvek koliko sam primetio, no to ne mora da bude vezano za ovu rabotu samo... :)

Eeee, za ovo već nisam čuo, moram priznati, ali mi ne zvuči baš poverljivo. Video sam razne nove implementacije za dopune putem POS sistema, ali za diktiranje broja nekome sa druge strane prvi put čujem.

[ zivanicd @ 27.09.2012. 23:20 ] @
@burex: a pro po cele ove price verujem da ce uskoro cena poziva iz inostranstva ka Srbiji drasticno da skoci...

Nije me interesovala tema oko VoIPa pa uopste ne znam ko sve kod nas ima dozvolu za to. Sad sam se setio da sam video reklamu za "Abatel" na TVu.

Ako nije neka mudrost napraviti SIP Server, verujem da postoji slicnih "jedanestorki" koji su nudili iste usluge stranim VoIP operaterima.

Verovatno su vec svi rasturili opermu i promenili imena i prezimena od straha :) :)

[ twiddle @ 28.09.2012. 01:07 ] @
a propos "ukucavanja dopuna preko telefona", možda ima veze s ovim http://pistaljka.rs/home/read/281 ?
[ MagicMaster @ 05.10.2012. 15:23 ] @
Setili se ljudi .... a konkurencija ima vezu .... :( :(
[ Ivan Vujisic @ 05.10.2012. 15:39 ] @
@twiddle

To samo potvrdjuje da su telekomunikacije veoma pogodne za razne modele pranja novca i da nadzor mora biti permanentan, a ne ovako da se hvataju prestupnici koji su bespravno terminirali od 2009. Naravno, to nasoj politickoj eliti ne odgovara posto i sami ucestvuju u pomenutim radnjama. Uostalom, i mnogi od nas IT delatnika znaju koliko ima nenadgledanih PRI u Telekomu, pa i dalje cute.
[ twiddle @ 05.10.2012. 17:15 ] @
Stalni nadzor svakako postoji kod samih operatora (anti fraud službe) i veliko je pitanje u čemu je tačno problem -- u tome što možda istrage (prikupljanje valjanih dokaza) traju predugo, što možda neki deo zloupotreba sami operatori uspeju da suzbiju, što možda svesno zatvaraju oči u nekim slučajevima... ;)
[ Predrag Supurovic @ 05.10.2012. 17:19 ] @
Možda je tajna u tome što su počinioci veoma dobro povezani sa svim političkim i poslovnim strukturama?
Eto u ovom slučaju se može reći da se radi o kremu kremova u IT biznisu...

[ Ivan Vujisic @ 05.10.2012. 17:23 ] @
Rekoh vec -> mnogi od nas IT delatnika znaju koliko ima nenadgledanih PRI u Telekomu, pa i dalje cute.
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2012. 00:05 ] @
Meni to deluje drugacije... pojma nemam o tom biznisu, pa je moje misljenje laicko - ali ako se nekome isplati da preprodaje terminaciju preko komercijalne mobilne veze koja izigrava POTS entry... to govori da nesto debelo nije OK sa trzistem tj. da postoji neki faktor koji izaziva poremecaj.

Terminisanje preko GSM veze ni u ludilu* ne moze biti jeftinije od velikoprodajne VoIP terminacije OSIM ako ne postoji neka distorzija na trzistu, npr. de-facto monopol u domenu VoIP terminacije ili neka druga vrsta antikompetetivnog ponasanja/regulative koja cene VoIP terminacije cini vestacki visokim. U slobodnom trzistu bez distorzija nema nikakve logike da moze biti jeftinije ici preko jos jednog posrednika (mobilnog operatera) i to posrednika preko skupljeg kanala prenosa (GSM/3G mreze) u odnosu na cisti IP.

*Podrazumeva se da mobilni operateri imaju antifraud sisteme koji mogu da detektuju zloupotrebu tzv. "flat" mobilnih paketa - sumnjam da neko moze da izdrzi i jedan dan sa aktivnom SIM karticom koja je "razgovarala" 8h dnevno i pozvala koju stotinu telefonskih brojeva, da nije tako siguran sam da bi operateri imali malo veci problem od nekih random 3G modema pobodenih po data centrima.
[ shadow-bg @ 06.10.2012. 10:22 ] @
Po meni taj poremecaj se zove Telekom koji prakticno i dalje ima monopol. Takodje moje laicko misljenje.

Evo jednog primera. Proslog meseca, preselili smo kancelarije firme u lokal na 100m od cvetkove pijace u Beogradu. Tamo nemamo nijednu fiksnu telefonsku liniju, imamo samo SBB internet. Iz telekoma su nam porucili da VoIP liniju mozemo da dobijemo samo ako imamo njihov adsl ili poprecnu vezu ili tako nesto. VoIP provajderi u Srbiji su nam rekli da mogu samo da nam ponude odlazne pozive ka inostranstvu. Jedino resenje koje sam nasao, je wireless (CDMA) od Oriona.
[ twiddle @ 06.10.2012. 12:08 ] @
Saglasno važećem Zakonu o elektronskim komunikacijama, okvir za legalno poslovanje u Srbiji izgleda ovako:

1. Uvoz, prodaja i upotreba VoIP opreme nije zabranjena
2. Za obavljanje usluga telefonije više nisu potrebne posebne licence, pa svako (bez licence ili druge vrste odobrenja) može da bude operator i pruža ove usluge
3. Operartori u Srbiji imaju dužnost pregovaranja o uslovima za međupovezivanje, a RATEL ima ovlašćenje za nametne rešenje ako do sporazuma ne dođe u roku od 60 dana (na sopstvenu inicijativu ili zahtev jedne od strana)
4. Numeracija je dostupna svim operatorima koji pružaju govorne usluge, ne samo Telekomu
5. Tržište terminacije poziva u mobilnoj mreži proglašeno je za tržište podložno prethodnoj regulaciji i na njemu su sva tri operatora proglašeni za operatore sa značajnom tržišnom snagom. Saglasno tome, sva tri operatora su izradila i objavila svoje Standardne uslove za međupovezivanje, koji sadrže tehničke i komercijalne uslove za terminaciju u njihove mreže

E sad: voleo bih da vidim neki dokaz, poželjno u pisanom obliku, u prilog tome da je nekome iz neopravdanih razloga ili suprotno zakonu odbijena interkonekcija koju je zatražio ili da su komercijalni uslovi takvi da onemogućavaju poslovanje. Bez toga, sve se svodi na rekla-kazala priču. Ne kažem da svako nema pravo na svoje mišljenje, ali lično više volim konkretnu argumentaciju koja prati priču... a u priči koja je tema diskusije, do sada nisam video takvu vrstu argumentacije tj. makar pokušaj da se ovaj posao postavi u legalnim okvirima.
[ shadow-bg @ 06.10.2012. 12:55 ] @
Citat:
twiddle: Saglasno važećem Zakonu o elektronskim komunikacijama, okvir za legalno poslovanje u Srbiji izgleda ovako:
E sad: voleo bih da vidim neki dokaz, poželjno u pisanom obliku, u prilog tome da je nekome iz neopravdanih razloga ili suprotno zakonu odbijena interkonekcija koju je zatražio ili da su komercijalni uslovi takvi da onemogućavaju poslovanje. Bez toga, sve se svodi na rekla-kazala priču. Ne kažem da svako nema pravo na svoje mišljenje, ali lično više volim konkretnu argumentaciju koja prati priču... a u priči koja je tema diskusije, do sada nisam video takvu vrstu argumentacije tj. makar pokušaj da se ovaj posao postavi u legalnim okvirima.


Jel ovo dovoljno? Ja sam laik, ali kolko vidim, ni Telenor nije uspeo da krene sa fiksnom telefonijom
http://www.elitesecurity.org/t...strukture-za-fiksnog-operatera
http://www.b92.net/biz/vesti/s...05&dd=21&nav_id=432963
http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...19/Telekom-i-Ratel--idu-na-sud


Ili ako bi neko mogao meni neupucenom, da mi objasni koja je procedura da ja moj VoIP server povezem sa javnom telefonskom mrezom, da imam pozivni broj 011/xxxxxxxx ako nemam telefonsku liniju od Telekoma ili Telekom IP adresu?
[ burex @ 06.10.2012. 13:55 ] @
Citat:
twiddle:
E sad: voleo bih da vidim neki dokaz, poželjno u pisanom obliku, u prilog tome da je nekome iz neopravdanih razloga ili suprotno zakonu odbijena interkonekcija koju je zatražio ili da su komercijalni uslovi takvi da onemogućavaju poslovanje. Bez toga, sve se svodi na rekla-kazala priču. Ne kažem da svako nema pravo na svoje mišljenje, ali lično više volim konkretnu argumentaciju koja prati priču... a u priči koja je tema diskusije, do sada nisam video takvu vrstu argumentacije tj. makar pokušaj da se ovaj posao postavi u legalnim okvirima.

E, pa nećemo tako... Koliko nas ima dovoljno finansijskih sredstava da se upušta u takvu priču? A koliko njih koji imaju, će da predstave svoje probleme medijima ili nama ovde na forumu? Znamo i sami šta se desi sa svima koji se suprotstave Telekomu, a zavise od istog. Ja sam već rekao svoje: ako VoIP operateri širom sveta idu na sistem GSM prepaid jajarstva u Srbiji, a ne legalnim tokovima, šta nam to govori? Ako jedan monopolista nije prinuđen da prikaže jasno i transparentno svoje cene, nego se sve svodi na "pregovore", šta mislite kako to funkcioniše? Telekom Srbija već ima svoju reputaciju za smetnje, raskidanje, "pupinizaciju", odugovlačenje... zbog toga ja iskreno sumnjam da ovo tvoje "rekla-kazala" ne stoji. Ako gospoda želi da nema više rekla-kazala, onda neka bude sistem transparentan, pa neće biti špekulacija.
[ twiddle @ 06.10.2012. 17:06 ] @
Žalbe Telenora na odluke RATEL bile su u vezi sa uslovima interkonekcije u vreme kada Zakon o elektronskim komunikacijama nije bio na snazi, odnosno kada nisu postojale detaljne standardne ponude za sve vrste usluga http://www.ratel.rs/regulativa/standardne_ponude.558.html Od kada postoje, nisam čuo za neke nove tužbe, da neko nije dobio numeraciju ili da interkonekcija koja je uspostavljena ne funkcioniše (a nju su uspostavili Telenor, VIP, Orion, a čujem da je uspostavljaju SBB, Targo i drugi). Operatori se i dalje žale na neke elemente tih ponuda, ti problemi će se rešavati, ali situacija definitivno nije tako loša kao što je bila pre npr. 3-4 godine.

Ako neko neće da probleme rešava u okviru institucija sistema (recimo, da se žali na to što operator X neće da mu pruži uslugu pod uslovima iz standardne ponude ili da barem obavesti institucije kada postoji neki problem) ne preostaje mu puno opcija... ili da radi potpuno ilegalno i puno rizikuje ili da radi nešto drugo...

Takođe, moram da naglasim očigledne okolnosti, koje se često previđaju -- da je tržište telekomunikacija svuda opterećeno dominantnim operatorima (koji, prirodno, sprečavaju bržu liberalizaciju i sapliću konkurenciju na svaki mogući način), da zahteva velika kapitalna ulaganja, dosta strpljenja u svakom pogledu i nije pogodno za one koji traže brz uspeh sa malo ulaganja.

[Ovu poruku je menjao twiddle dana 06.10.2012. u 18:23 GMT+1]
[ zivanicd @ 07.10.2012. 18:28 ] @
Predjoh u petak iz Telenora u Vip.

Juce sam bio u Rumuniji i iz Rumunije zvao u Srbiju. Drugar me pita kakav mi je sad to broj jer mu je CallerID pokazao neki nepoznat broj sa 061, a ne moj 063 koji sam preneo u Vip...

Tragedija, ali izgleda da jos neko dela slicno kao momci iz Sineta.

Inace u Rumuniji sam koristio Vodafone mrezu za roming.
[ Sleepless_mind @ 07.10.2012. 18:32 ] @
Slicno se meni desilo u Madjarskoj na dolaznom pozivu.
Prikazao mi se neki medjunarodni broj a ne broj onog ko me zove. Takodje VIP.
[ acatheking @ 07.10.2012. 19:18 ] @
Nisam bas tehnicki potkovan za ovu temu, ali zar ovde nije problem u tom rumunskom Vodafonu koji svoje odlazne pozive fura reko VoIP-a? Ili bi trebao da salje pozive nekim drugim interkonekcijama sa drugim zemljama (mozda lupam sada)? Setih se sada, kada sam pre par godina bio u Egiptu, i kada me neko pozove iz Srbije, meni se kao CallerID pojavljivao neki lokalni egipatski broj. Da li je to znaclio da se Telekom "igrao" nelegalno?
[ optix @ 07.10.2012. 19:20 ] @
To koji vam CallerID izbacuje kad vas zove neko iz inostranstva samo po sebi ne znaci nista. Sinet (YUBC) je imao dozvolu za terminaciju poziva.
Ekipa je uhapsena zato sto su terminisali vise poziva od onoga sta su prijavili (kanalima kojima nisu smeli i za sta nisu imali dozvolu - tih famoznih ~28000 sim kartica koje se spominju..) + menjanje IMEI brojeva - sto se sve svodi na ovo prvo.


@acatheking

Telekomi odavno koriste VoIP zato sto je neuporedivo jeftiniji od TDM konekcija, kuda ce otici poziv zavisi od nekoliko faktora, ali je cena medju prvim naravno. Telekom Srbije nije nikakav izuzetak, jedino sto si od njih mogao da cujes laz da se VoIP navodno ne koristi, vec klasican TDM, a poziv su naplacivali identicno...


[Ovu poruku je menjao optix dana 07.10.2012. u 20:31 GMT+1]
[ MyWay @ 07.10.2012. 22:37 ] @
Citat:
twiddle:Takođe, moram da naglasim očigledne okolnosti, koje se često previđaju -- da je tržište telekomunikacija svuda opterećeno dominantnim operatorima (koji, prirodno, sprečavaju bržu liberalizaciju i sapliću konkurenciju na svaki mogući način), da zahteva velika kapitalna ulaganja, dosta strpljenja u svakom pogledu i nije pogodno za one koji traže brz uspeh sa malo ulaganja.
... a ako se odemo u mali off-topic i setimo se da su uslovi tendera za drugog fiksnog operatera pravljeni da se forsira veliki ulagač u infrastrukturu, i da se za 1 milju (evra) dobio operater kog ne zanima 'zadnja milja', bar u smislu kapitalnih ulaganja, onda se lepo konstatuje da je država, kao i uvek omanula u svom delu posla. Pa sad ispada da su operateri krivi što se bore za svoje - jedni da što skuplje prodaju svoje a drugi što jeftinije da prođu prilikom zakupa..
[ twiddle @ 08.10.2012. 01:17 ] @
Ne bih se složio sa tobom. Iz moje perspektive (o čemu sam još tada pisao ovde na forumu), uvođenje Telenora u tom momentu imalo je za cilj "krckanje pozicije Telekoma" kao neprikosnovenog igrača u oblasti fiskne telefonije. Niko, pa ni sam Telenor, nije imao iluzije da će u značajnijoj meri i za kratko vreme dramatično promeniti odnose na tržištu. Telenor je tu svoju ulogu sjajno odigrao, jer ne samo da je probijena "psihološka barijera" sa izdavanjem licence za decenijama ograđivan domen fiksne numeracije i fiksne telefonije, već je vremenski period do usvajanja i pune primene Zakona o elektronskim komunikacijama popunjen pregovorima o uslovima međupovezivanja i zakupa kapaciteta. Telenor je bio savršen za te pregovore, jer je imao odgovarajuću snagu, iskustvo i poziciju. Istovremeno je sa mrtve tačke pokrenut i rebalans tarifnog sistema Telekoma, a Telenor je, koristeći svoj status "fiksnog operatora", bez puno administrativnog mrcvarenja izgradio sopstveni optički backbone. Sve to dovelo do toga da ZEK, sa svojom potpunom liberalizacijom, bude "lakše svaren" u političkom smislu i da se svi rezultati pregovora između Telenora i Telekoma brzo pretoče u sve potrebne standardne ponude. Sve ovo se odigralo u rasponu od samo 2 godine, što je sjajno, imajući u vidu da su ovi procesi u drugim zemljama trajali dosta duže. Da li će Telenor da bude nosilac razvoja fiksne mreže -- naravno da neće, ali je njegov doprinos otvaranju terena za druge ozbiljnije konkurente, koji upravo kreću sa "zagorčavanjem života" Telekomu u fiksnom domenu, prilično značajan.
[ zivanicd @ 08.10.2012. 14:56 ] @
@tweedie: Hajde jos jedno offtopic pitanje: Kako Telekom Srbija za uslugu DPI meni nudi link od 9 evra za 300 mega, a drugom nudi po ceni od 8.5 za 200 ?

Ko je nadlezan za igrarije tog tipa na trzistu ?
[ MyWay @ 08.10.2012. 16:00 ] @
Citat:
twiddle: Telenor je, koristeći svoj status "fiksnog operatora", bez puno administrativnog mrcvarenja izgradio sopstveni optički backbone.
... što je za svaku pohvalu ako si Norvežanin. Iskoristiš status fiksnog operatera (da, zaista treba pod znacima navoda kako si i ti napisao) i napraviš optički backbone isključivo za svoju mobilnu. Pri tome planiraš da nešto i radiš u fiksnoj telefoniji ali:
- verovatno krajem 2012. tj dve godine nakon dobijene licence
- bez planiranih ulaganja u local loop, tj puka renta onog što već postoji. U prevodu ko je dosad imao, imaće i dalje u istoj količini i kvalitetu, a ko nije imao..jbga
- sa planom da pruža servis većim (biznis) korisnicima, a kasnije, možda, i drugim
- sa modelom rente local loop-a ali pod njima interesantnim uslovima, dakle ili će se a. sniziti cene rente ili b. povećati pretplata. U oba slučaja država direktno ili kroz standard svojih građana gubi, a jedini koji dobija je strana kompanija

[ twiddle @ 08.10.2012. 19:31 ] @
@zivanicd
Nadležan je RATEL.

@MyWay
Mislim da će građanima goditi to što će konačno imati izbor u oblasti paketne ponude usluga. A jasno mi je i da Telekomu svaka konkurencija teško pada... ;)

[ MagicMaster @ 13.10.2012. 07:35 ] @
Slobo, to što na papiru jako lepo izgleda, kao i uvek, u praksi nema nikakvo dejstvo.

90 posto Srbije, medju njima i ja, i dalje ima mogućnost samo za Telekom fiksni broj, 89 posto Srbije i ne zna da "može da ima" fiksni broj drugog operatera, a to što su podelili par brojeva u BGu, čisto da bi FORMLANO ispunili uslove iz ugovora (pa počeli smo sa pružanjem, koji ćete q...) opet se vraćamo na ono da BG nje Srbija, itd itd itd ....

I onda sam shvatio da NIKOG NIJE BRIGA da bude bolje malom čoveku, građaninu, već svi samo gledaju da napune svoje džepove, i lažu i mažu bez ikakvog srama i blama ... za šta je dokaz i onaj tekst o PPu kako kod nas "nema prepreka" za dolazak ....


I jednostavno ..... bole me kita više za sve, da sutra sve propadne u zemlju, ili nam se nebo sruši na glavu, apsolutno sam ravnodušan .....

Kod nas, nema konkurencije, nema tržišta, nema trke, nema ulaganja.

Kod nas je sve jedan oblik monopola, duopola, ili više, gde veliki sednu za sto i dogovore se kako će na sledeći način da deru kožu ovom narodu.

Kod nas gorivo poskupi i kada: Skače cena nafte, i kada padne cena nafte, i kada evro skoči na 119, i kada padne na 113, i kada dignu akcizu na gas, naravno da poskupi i benzin ....

Kod nas može da firme iz susedne nam zemlje ograničavaju plasiranje ulja i šećera, i veštački pave nestašice i nabijaju cenu na 180-200 dinara litar, iako je realna 120 ....

Kod nas Telekom , EPS, NIS, vodovodi i komunalna preduzeća, parking servisi i komunalna policija i slični služe da se zaposle familija i partijski drugovi, koji ne znaju ni šta znače te skraćenice.

SAMO KOD NAS firme koje imaju monopol mogu da rade sa gubitkom .... treba biti stvarno genije i ovo uspeti .... da bi se prodali strancima, naravno ....

Ma džabe pišem ... džabe sam gutao suzavac .... džabe sam se nadao ....

Idem brate preko da perem plastične gajbe u klanici, za dobre pare ... i da odvučem svoju decu iz ove mrtvačnice , dok još mogu.

Izvinite na dužini posta.


[ twiddle @ 13.10.2012. 13:13 ] @
@MagicMaster
A šta misliš - da ja ne znam sve to i da se ne osećam slično kao ti? Lično smatram da odustajanje nije rešenje, ali razumem i one koji više nemaju živaca/snage/mogućnosti/vremena za borbu i snalaženje "do zelene trave"...
[ Ivan Vujisic @ 13.10.2012. 13:42 ] @
Malko cu da odem off topic, ali red je da se zna u cemu se ogleda monopol na VoIP i ko u Srbiji koga k*ra

Radih pre par godina neki VoIP projekat za kanadsku firmu pa nam zafalio jos jedan PRI. Ma kaze mi partner to nije problem, evo dok pricamo ja vec stikliram na portalu mog telekoma jos jedan PRI, a tu pise da ce biti aktivan za 30 do 60 minuta. Receno - ucinjeno! Novi PRI je radio 30 minuta kasnije, naravno, preko sip trunka.

E zato smo mi u Srbiji VoIP kriminalci, jer moras da se lizes sa drzavnim muflonima da bi nesto od Telekoma dobio kad ti treba za posao.
[ marko1101 @ 18.10.2012. 21:02 ] @
i tako ce biti sve dok telekom ne postane privatna kompanija
[ ivan veljovic @ 20.10.2012. 20:08 ] @
bravo za MagicMaster... procitah veci deo ove teme i niko nista nije pametnije napisao...

predlozio bih te brate za neku prestiznu nagradu al' kapiram da nemas rodbinu u vlasti
pa je nebi ni dobio ;-)
[ marko1101 @ 20.10.2012. 20:28 ] @
+1
[ aLtipar @ 22.10.2012. 01:05 ] @
Citat:
twiddle:
Saglasno važećem Zakonu o elektronskim komunikacijama, okvir za legalno poslovanje u Srbiji izgleda ovako:

1. Uvoz, prodaja i upotreba VoIP opreme nije zabranjena
2. Za obavljanje usluga telefonije više nisu potrebne posebne licence, pa svako (bez licence ili druge vrste odobrenja) može da bude operator i pruža ove usluge
3. Operartori u Srbiji imaju dužnost pregovaranja o uslovima za međupovezivanje, a RATEL ima ovlašćenje za nametne rešenje ako do sporazuma ne dođe u roku od 60 dana (na sopstvenu inicijativu ili zahtev jedne od strana)
4. Numeracija je dostupna svim operatorima koji pružaju govorne usluge, ne samo Telekomu
5. Tržište terminacije poziva u mobilnoj mreži proglašeno je za tržište podložno prethodnoj regulaciji i na njemu su sva tri operatora proglašeni za operatore sa značajnom tržišnom snagom. Saglasno tome, sva tri operatora su izradila i objavila svoje Standardne uslove za međupovezivanje, koji sadrže tehničke i komercijalne uslove za terminaciju u njihove mreže

E sad: voleo bih da vidim neki dokaz, poželjno u pisanom obliku, u prilog tome da je nekome iz neopravdanih razloga ili suprotno zakonu odbijena interkonekcija koju je zatražio ili da su komercijalni uslovi takvi da onemogućavaju poslovanje. Bez toga, sve se svodi na rekla-kazala priču. Ne kažem da svako nema pravo na svoje mišljenje, ali lično više volim konkretnu argumentaciju koja prati priču... a u priči koja je tema diskusije, do sada nisam video takvu vrstu argumentacije tj. makar pokušaj da se ovaj posao postavi u legalnim okvirima.


Da, to je mozda danas tako, ali sta je bilo juce i kako ce biti sutra...? Evo malo da osvezimo pamcenje - da li je RATEL uveo licence (tj. koncesije) na VoIP tehnologiju tokom 2010. godine? Jeste. Da li su u prvobitnom zakonu trazili da firma koja nudi VoIP usluge mora da bude povezana sa Telekomom? Jesu. Da li je bilo javne rasprave na ovu temu? Nije, zakon je "proguran" od 1. do 15. Januara koliko se secam, dok su svi bili na odmoru. Zasto je danas cena telefonskih poziva iz inostranstva ka Srbiji znatno veca od svih okolnih zemalja, da li zato sto u Srbiji postoji "liberalno trziste"...? Ne, ne, ne, cekaj, to je zato sto je Telenor debelo ulozio u svoju infrastrukturu, pa se sada kroz VoIP placa amortizacija, a...?

Pozdrav iz Kanade.
[ marko1101 @ 22.10.2012. 01:20 ] @
twiddle,

ratel mi trazi detaljan biznis plan, kao i tehnicko resenje, kako bi razmotrili da li smem da se bavim Voip-om ?!


jel pise negde sta ne sme da se radi ? ... nepise


jel pise negde sta sme da se radi ... ?

ako pise, sto mi onda traze da im "odkrivam" tehnicko resenje i biznis plan ?!





[ marko1101 @ 22.10.2012. 01:22 ] @
btw,

ako im to ne dostavim, i oni ne odobre ... bicu "kaznjen"


tako da ta tacka 2. nije tacna !
[ pmv @ 22.10.2012. 11:40 ] @
Uzas sta se desava.
[ twiddle @ 22.10.2012. 15:14 ] @
@aLtipar
Ne znam zašto bi za priču o tome kakva je regulativa danas i kakva će biti sutra, bilo relevantno kakva je bila pre nekoliko godina? Realnost je da danas možeš da kreneš da pružaš usluge bez ikakve prethodne dozvole RATEL, imaš mogućnost da dobiješ numeraciju i nemaš obavezu da ostvaruješ interkonekciju sa Telekomom (osim, naravno, ako želiš da pozive završavaš u njihovu mrežu ili na drugi način koristiš njihovu mrežu).

@marko1101
Na osnovu Zakona o elektronskim komunikacijama, još pre dve godine UKINUTE su *prethodne dozvole* za pružanje usluga u oblasti telekomunikacija (jedina za koju je prelazni režim trajao do 31. 12. 2011. bila je fiksna telefonija preko fiksne mreže, ali od početka ove godine i ta usluga je na režimu "opšteg ovlašćenja" tj. i ona može da se pruža slobodno - bez prethodnog pribavljanja bilo ikakve licence ili dozvole).

Obaveze kojih svi operatori moraju da se pridržavaju pri pružanju usluga na tržištu više nisu zapisane u individualnim licencama, već su sadržane u Zakonu o elektronskim komunikacijama i pravilnicima koji su doneti na osnovu njega (posebno, Pravilniku o opštim uslovima za pružanje usluga elektronskih komunikacija) i ti uslovi važe za sve operatore na tržištu.

Jedine dozvole koje postoje po ZEK su one za ograničene resurse, čija dodela mora da se koordinira - numeraciju i frekvencije.

To praktično znači da možeš danas da registruješ firmu, pošalješ *obaveštenje* RATEL-u o tome da krećeš sa radom (to je taj popunjen formular o kome govoriš) i u roku od 15 dana da kreneš da pružaš usluge (bez obzira da li je RATEL obradio to obaveštenje koje si im poslao). Dakle, RATEL više *ne izdaje* bilo kakve licence ili odobrenja, koje bi morao da pribaviš pre nego što otpočneš sa radom, pa samim tim i ne može da ti zabrani da otpočneš sa radom.

"Biznis plan" o kome govoriš zapravo je kratak opis usluga koje nameravaš da pružaš. U njemu ne moraš (i ne treba) da navodiš ništa od stvari koje tvojoj firmi obezbeđuju konkurentsku prednost. No, opet ponavljam, šta god da im navedeš u toj prijavi, ne utiče na tvoje pravo da kreneš slobodno sa pružanjem usluga.

Kada kreneš sa pružanjem usluga, jedino za šta možeš biti kažnjen su eventualna kršenja obaveza iz ZEK (npr. propuštanje da sa korisnicima zaključuješ ugovore, propuštanje da o početku i okončanju rada obavestiš RATEL, propuštanje da obezbediš uslove za zakonito presretanje po odluci suda itd).
[ aLtipar @ 22.10.2012. 16:14 ] @
Citat:
@aLtipar
Ne znam zašto bi za priču o tome kakva je regulativa danas i kakva će biti sutra, bilo relevantno kakva je bila pre nekoliko godina? Realnost je da danas možeš da kreneš da pružaš usluge bez ikakve prethodne dozvole RATEL, imaš mogućnost da dobiješ numeraciju i nemaš obavezu da ostvaruješ interkonekciju sa Telekomom (osim, naravno, ako želiš da pozive završavaš u njihovu mrežu ili na drugi način koristiš njihovu mrežu).


Bitno je zato sto pricamo o trzistu fiksne telefonije, a bez stabilnog trzista nema ni investitora, ni razvoja. Samo u Srbiji danas vaze jedna pravila, sutra druga, a do juce su vazila neka treca. Licenciranje VoIP tehnologije je izbacilo sve male firme i zastupnike stranih firmi sa trzista, tj. nateralo ih da prodaju svoju opremu i korisnike odabranoj sviti. Nakon zavrsetka ove paralegalne otimacine, zakon se menja preko noci, i eto sada pricamo o (kvazi) liberalnom trzistu. Sta ima neko od tvoje "realnosti" da danas moze da pruza usluge bez ikakve prethodne dozvole, kada su mu koliko juce oteli sve sto je imao, jer "nije posedovao adekvatnu dozvolu izdatu od strane RATEL-a"...? Govorim o desetinama zastupnika i malih firmi koje su namerno unistene, jer je neko tako hteo.

Cinjenica je da u Srbiji ne postoji slobodno trziste kada su telekomunikacije u pitanju, nego samo otimacki oligopol, svidelo se to nekom ili ne. Ovde u Kanadi, ja telefonsku liniju dobijam od jedne firme (Bell), dok long-distance telefonske pozive obavljam sa te iste linije, ali preko potpuno druge firme. Mogu da biram koju cu long-distance kompaniju da koristim, mogu da je promenim u roku od 24h, mogu da radim sta hocu. Samo okrenem "011" i aktivira se long distance poziv, tj. druga kompanija. Ako se vratim u Srbiju da pokrenem svoju long-distance kompaniju (tako nesto tamo jos uvek ne postoji, barem koliko ja znam), da li cu preko Telekoma ili neke druge firme moci da ponudim takvu uslugu? Kad na vrbi zasvrbi, tada mozda. O cemu mi onda pricamo ovde, o kakvom se trzistu tu zapravo radi...?
[ twiddle @ 22.10.2012. 16:34 ] @
Zakon nije donošen preko noći. Prvi nacrt objavljen je u septembru 2009, a konačna verzija usvojena u junu 2010. Održana je i online rasprava i rasprava uživo po gradovima Srbije. Suštinska razlika u odnosu na stanje pre i stanje danas jeste u tome što su ranije važeća ograničenja nepovratno ukinuta.

Tržište TK u Srbiji decenijama je bilo opterećeno dominantnim položajem Telekoma (i danas je u značajnoj meri). To stanje je počelo da se menja 2003. godine (donošenjem ZOT), da bi se reforma zakočila sve do 2008, kada je nastavljena. Za tako kratko vreme (efektivno oko 5 godina) napravljen je napredak kakav je u SAD, Kanadi i državama EU trajao barem duplo duži period. Dakle, sve što danas imaš u CA nije nastalo preko noći i rezultat je sličnih reformi, koje su oni, za razliku od nas, počeli da sprovode ranije. U Srbiji do 2008. nisi mogao da se povezuješ sa inostranstvom, do 2011. nisi mogao da prenosiš broj kod drugog operatora, a do ove godine nisi mogao da pružaš sve usluge bez dozvole. Sada sve to možeš. Isto tako ćeš u Srbiji tokom narednih godina moći da biraš fiksnog operatora, imaš izbor i predizbor operatora itd. No, bez obzira na novu konkurenciju, na tržištu telekomunikacija još dosta vremena će glavnu reč voditi operatori koji posluju dug vremenski period, imaju sopstvenu infrastrukturu, veliki broj korisnika, značajne finansijske mogućnosti itd, isto kao što je to slučaj svugde u svetu, pa i u CA.
[ aLtipar @ 22.10.2012. 19:14 ] @
OK, hajde onda da preformulisem pitanje. U Kanadi primera radi, imas drzavnu telefonsku kompaniju koja je vlasnik infrastrukture. Ta kompanija (nije bitno koja) ti pruza telefonsku paricu tj. kabl, ali sve pratece usluge preko te parice (IPTV, long distance calls, VoIP, DSL...) dobijas od firmi koje ti izaberes. Ukoliko tel. kompanija pokusa da ti nametne svoje usluge, onda placa penale jer zakon ovde zabranjuje vezivanje jednog proizvoda ili usluge za neki drugi proizvod (ili uslugu).

Ako se ne varam, i u Srbiji postoji slican zakon koji se odnosi na "vezivanje" proizvoda. Zasto onda korisnici Telekoma nemaju pravo da biraju svog IPTV, long distance ili nekog drugog provajdera...? Jedino mogu da "biraju" ADSL provajdera, koji je u 99% slucajeva preprodavac Telekoma, pa tako zapravo ni to ne mogu da biraju. Kada ce ovo stanje konkretno, zakonski, da se promeni...? Ne samo za Telekom, vec za sve one koji drze "znacajno trzisno ucesce"...?

Ako imas znacajno trzisno ucesce i primoravas korisnike da koriste tvoje usluge, onda si monopolista zar ne...? Evo recimo, ja zelim da krenem da pruzam long distance tel. uslugu, ne treba mi numeracija, ako korisnik zeli da koristi moje usluge, on podnese zahtev, na osnovu tog zahteva Telekom njegove long distance pozive (koji su ranije pocinjali sa "99", sada ne znam) rutira preko moje opreme, a ne njihove. Kada ce ovo biti realnost...?
[ marko1101 @ 22.10.2012. 20:04 ] @
covece, ... zaposleni u JATu, imaju prosecno 60k plate ? ... a svaku godinu zavrsavaju sa gubitkom ...


da smo u ratnom stanju, "kao sto nismo", takve bi zvali ranjenici, a mi ostali bi se borili i za njihovo zdravlje ... btw, ovo mi zvuci veoma poznato


pa zar mislis da ce iole ozbilja drzava, koja nema drugi nacin da prezivi sutra ... da dozvoli nekom sem nje, da pravi ozbiljen pare ? mislim na zavidni deo torte

... da ti rutira saobracaj na tvoju opremu ... hahahahahaha


sem onima za koje evropa kaze da mora (jer je u interesu opstanka) ... telenor, vip ... ima jos par. ... i to samo kad bas mora ... zato telenor jos uvek nema prodat ni jedan fiksni broj.

"ratne" profitere bi preskocio u ovom postu.


pitas, kad ces moci da dobijes rutiran saobracaj ... kad srbija bude izasla iz "ratnog stanja" , i kad ne bude morala da placa "duhove" ...



a ima nas bar 20k malih i srednjih preduzeca, na prvoj liniji fronta ...

... btw, ocekujem minimum cin majora za svoje zasluge.
[ Aleksandar Đokić @ 23.10.2012. 02:38 ] @
mikula je nas najbolji agent :D
[ arya stark @ 25.10.2012. 21:17 ] @
Citat:
twiddle:
Zakon nije donošen preko noći. Prvi nacrt objavljen je u septembru 2009, a konačna verzija usvojena u junu 2010. Održana je i online rasprava i rasprava uživo po gradovima Srbije. Suštinska razlika u odnosu na stanje pre i stanje danas jeste u tome što su ranije važeća ograničenja nepovratno ukinuta.



Ehm, ja o telekomunikacijama nemam pojma (osim sto znam da je Srbija jedna od najskupljih zemalja u regionu sto se tice poziva iz inostranstva ka Srbiji - obicno zovem iz Italije preko raznih kartica za medjunarodne pozive i svaki put kada trazim karticu i info o ceni poziva prodavci mi se izvinjavaju tipo: ehm, da, Srbija ima skuplju tarifu...) ali o tome kako se donose zakoni u Srbiji ponesto i znam.
Javna rasprava je omiljena farsa srpske politicke elite. Svih raznih vlasti. Lepo se organizuje, salju se nacrti raznih zakona celom NVO sektoru, organizuju diskusije, salju nacrti na odobrenje i konsultaciju kancelariji evropske unije, savetu evrope, i kada lepo svi daju svoje misljenje i sve preporuke budu usvojene, tako fenomenalan nacrt ide u skupstinu, gde se na savrsen predlog zakona doda par "dobrih" amandmana koji u tako fenomenalan nacrt ubace par lepo osmisljenih rupa. Taj scenario se nalazi u svim zakonima od poslednjeg nam ustava, reforme sudstva, zakonima o medijima, politickim partijama. Uzimajuci u obzir cinjenicu da je Srbija zemlja monopola, da je po svim raznim kriterijumima, barometrima i slicnim na 90 mestu po slobodi trzista i sistemskoj korupciji, da u monopolistickom sistemu monopolista diktira pravila, uopste me ne bi zacudilo da je i u ovom slucaju dobar nacrt postao los zakon (ali kao sto rekoh, ostavljam vama koji znate i koji po tom zakonu radite da sudite o tome).
Ono sto ja znam - to je da u izvestaju koji je EU dala na zahtev za clanstvo Srbije (oktobar 2011) stoji da je trziste VOIP-a u Srbiji nedovoljno razvijeno, da je implementacija zakonskog okvira u kasnjenju. Kako je, generalno i u svim oblastima, upravo deo primene zakona u Srbiji vrlo skakljiva i nekako nikako da se i na tom delu pokazemo - bilo bi cudno da su telekomunikacije izuzetak.
E sad, ono sto je naj tuznije u celoj prici je sto gradjani Srbije placaju, sto Evropa ima vise interesa da nama bude dobro nego nasa politicka elita, i sto na kraju balade njih nekolicina uspevaju da prazne dzepove narodu.

Kao sto neko rece, cudno je da u dobrom zakonskom okviru jedna firma (koliko kapiram to jeste bila firma a ne grupa klinaca koji su se igrali) odluci da radi po sistemu koji ispada mnogo skuplji od uobicajene, "ne komplikovane" i "funkcionalne" solucije deal-a sa Telekomom. Jos da su naplacivali uslugu kao medjunarodni poziv zaradjujuci milione pa i hajde, ali ako su pruzali voip usluge, predpostavljam da su je naplacivali kao voip uslugu, sto znaci mnogo niza cena.

Sve u svemu, pitam se kako ce prica da se zavrsi. A vidim da mi u poslednje vreme pozivi ka Srbiji i vise kostaju i losija je veza...


[ marko1101 @ 26.10.2012. 10:31 ] @
sve moze, dok ne nadjes nacin da uzmes mnogo love ...

niko ne moze da me ubedi, da za tih 28k kartica , odgovorni nisu znali 10 dana posle aktivacije ... ;)

btw, sta mislite koja je predhodna velika suma , pa jedno 0,5k ...

0,5 pa jedno milion mesta prazno, pa 28k ... tako da je tih 28k bilo potpuno "neprimetno" ... smejurija


neko je tu ispao iz dila ... ili se neko uplasio da ce eliot nes da zakuca i na njegova vrata ... pa je povukao vodu.


svakakve filmove cemo mi jos da vidimo ...
[ milan895 @ 26.10.2012. 13:53 ] @
ovo nema veze sa voip ko zna sta su radili ! pa su ih uhapsili
[ newtesla @ 30.10.2012. 10:55 ] @
^^Baš ima veze sa VoIP, radili su VoIP, a uhapšeni su najverovatnije zbog puknutog "tala". To, ili "prst u oko".
[ Cybernoid II @ 30.10.2012. 16:25 ] @
Prst u oko, 100%. Konkurencija ima vezu, nekome su garant preuzimali inostrane klijente, nisu jedini koji su se bavili tim poslom. U Kuriru ima slike 'hajtek' opreme koju su koristili, ako nekoga interesuje. Posto je firma u pitanju verujem da su placali porez, a i Telekom je dosta zaradio na tim karticama. Ako procitate izvestaj u novinama, interesantno je da se pominje 2009. god. pre izmena zakona o telekomunikacijama tako da se nece postupak voditi po aktuelnom zakonu koga ovde neki citiraju.
[ twiddle @ 30.10.2012. 16:33 ] @
ZEK sam pominjao ja i nisam ga uopšte pominjao u kontekstu suđenja.
[ aLtipar @ 31.10.2012. 00:52 ] @
Oni su pohapseni, oprema je oteta, ali nikakvih prekida, ni vecih poremecaja nije bilo - kada je rec o pozivima iz inostranstva. To govori da su drzali veoma mali deo "crnog trzista", pa se naravno postavlja pitanje zasto bas oni, a ne i svi ostali. Evo recimo, ja koristim americku long-distance kompaniju "NECC" za pozivanje Srbije, uvek zovem fiksne telefonske brojeve, ali veoma cesto na nasem jeziku dobijem poruku "nemate dovoljno kredita za ovaj poziv" itd. Znaci jos uvek se ista "tehnologija" masovno koristi, naravno druge firme su u pitanju. Prst u oko, lepo kazu ljudi, razlog verovatno lezi u neplacanju predizbornog reketa i slicno.

[ newtesla @ 02.11.2012. 11:51 ] @
^^To ustvari može i da znači (to što nije bilo značajnog prekida u korišćenju servisa) i da se neko lepo i fino spremio da preuzme saobraćaj ;)
[ Baja Gaša @ 02.11.2012. 11:58 ] @
Nisam siguran da je kvalitet ostao isti - odskora, za pozive iz inostranstva na mobilni (Vip mreža), kao identifikaciju vidim brojeve iz Hrvatske ili Velike Britanije. I skoro nijednom nisam uspeo da odgovorim na poziv kako treba, veza se prekine još pre uspostave. Dok ih nisu pohapsili, sve je bilo normalno.
[ mr. ako @ 02.11.2012. 16:15 ] @
^ Nova ekipa upala na njihovo mesto, pa se jos nisu uhodali kako treba... :)

[ Nedeljko @ 02.11.2012. 18:58 ] @
Uh što mi je žao telekoma koji naplaćuje roming između Srbije i Republike Srpske iako je ista firma pod drugim nazivom, tj. nemaju nikakav ugovor nisakim (barem sam tako čuo, neka me ispravi neko ko je upućen). Joj, neću moći da spavam. Srce mi se cepa.
[ shadow-bg @ 03.11.2012. 14:29 ] @
A telekom crna gora nije ista firma? Ili VIP Srbija - Vip Hrvatska?
[ Dennis @ 09.11.2012. 00:55 ] @
Imam neke nedoumice, a nisam baš upućen, pa imam par pitanja za one koji jesu. Pročitao sam celu temu i video sam da bi bilo legalno da koristim VoIP da se iz inostranstva nakačim na svoj Asterisk server koji je u Srbiji i sa njega pravim pozive ka Telekomu Srbija (mislim na fiksnu telefoniju), MTS, Telenoru i VIPu i to da podesim rutiranje da me najmanje košta.

Da li bi bilo legalno:

1. Da postavim tri, četiri linije (nebitno da li su GSM ili fiksne) i da učinim uslugu grupi od desetak drugara da primaju pozive iz Srbije, bez ikakve nadoknade, jer ni mene ne bi ništa koštalo?

2. Da posatvim tri, četiri linije (nebitno da li su GSM ili fiksne) i da učinim uslugu grupi od desetak drugara da primaju pozive iz Srbije i da pozivaju Srbiju i naplatim im samo koliko su potrošili, po cenovniku, bez ikakve zarade?

3. Da u sopstveni GSM gateway stavim karticu drugara i njemu učinim uslugu da može da uspostavlja pozive sa Srbijom, dok u istom tom uređaju radi i moja SIM kartica?

A:

4. Ukoliko ovo ne bih smeo da radim, da li bi moglo da se reguliše preko udruženja građana, da oni budu članovi i to sve to da se vodi za sopstvene potrebe? To pretpostavljam da bi moglo, jer udruženje građana u pravnom smislu funkcioniše kao i firma (a firmama je dozvoljeno).

5. Ukoliko je dozvoljeno samo za sopstvene potrebe, da li bih smeo nekome da podesim opremu i kažem im da stave svoju karticu i koriste svoj internet u svojoj kući?

6. Ukoliko ništa od navedenog nije dozvoljeno, da li bi moglo da prođe kao studentski projekat?

Opet napominjem da ovo nije u cilju zarade, već da smanjimo troškove telefoniranja.
[ Dennis @ 11.11.2012. 02:34 ] @
Evo i dodatnog objašnjenja, ako će nekome pomoći da mi da više informacija.
3G USB modem i GTalk plugin su podešeni na Asterisku. Tj. primam pozive na mobilni broj, a Asterisk ih, koristeći Google Voice, besplatno preusmerava u Ameriku. Takoreći, ne plaća se ništa, a pozivi idu van Srbije.
[ newtesla @ 13.11.2012. 11:15 ] @
Ja sad kao kontam:

-ako neko zove tebe, i taj poziv primiš ti - ne može da bude razlika da li si ga primio na GSM aparat ili na USB modem pa gugl talk pa tamo negde.

-ako odande negde ti nateraš svoju karticu da zove nekog, a zvuk na svoju karticu umesto GSM telefonom teraš preko GTalk-a: opet, mislim da nema razlike nego kad bi selotejpom vezao skajp sluške na neku matoru nokiju.

Mislim da je najveća razlika ko to koristi: ako ti i samo ti, onda ne bi trebalo da postoji razlog: ti nisi ništa omogućio drugome preko telekomove kartice (sim) koja je na tvoje ime: već samo sebi.

Takođe, nameštanje svega toga nekom drugom, ali sa njegovom opremom (čitaj: telekomova kartica koja je na njegovo ime) za pare: ne vidim kako može biti problem.

Ustupanje svoje opreme drugome na korišćenje (ono, delite troškove preko tvoje kartice) za keš - to bi se već protumačilo loše.
====

čisto moje mišljenje, bez ikakvog osnova, osim logičkog.
[ shadow-bg @ 13.11.2012. 17:23 ] @
Citat:
newtesla
čisto moje mišljenje, bez ikakvog osnova, osim logičkog.


Nasi zakoni nemaju bas mnogo veze sa logikom...:)
[ deki-bleki @ 16.11.2012. 22:50 ] @
Ovo je bre sramota sta se radi u zemlji Nikole Tesle.
COVEK JE ZELEO da svima da besplatnu i energiju i telefoniranje do mile volje<ali su se nasli zli koji su zeleli da njegov rad iskoriste za potrebe manjine<i do sada taj njihov sistem radi veoma uspesno<ali doci ce vreme kad ce se ispuniti teslina zelja da svi ljudi besplatno telefoniraju.
Sramota je da telefonski racuni budu u rangu racuna za elektricnu energiju.
Sramota je da telekonj za svoj nerad i nemar uzima pretplatu kao i rts.
da su pametni ko sto nisu,odavno su trebali da zamene postojece ptt kablove sa optickim(koaksijalnim),da izbace dvojnike,da mere vreme po sekundi,a ne po impulsu itd....
[ Sale_123 @ 17.11.2012. 01:11 ] @
Citat:
Nedeljko:
Uh što mi je žao telekoma koji naplaćuje roming između Srbije i Republike Srpske iako je ista firma pod drugim nazivom, tj. nemaju nikakav ugovor nisakim (barem sam tako čuo, neka me ispravi neko ko je upućen). Joj, neću moći da spavam. Srce mi se cepa.

U pocetku se nije placao roming ali su zbog toga cini mi se imali problema sa regulatornom agenciom, pa su morali da uvedu.
[ burex @ 17.11.2012. 13:30 ] @
@deki-bleki
Treba neko da održava tu infrastrukturu za "besplatno telefoniranje", a to košta.
[ Ivan Vujisic @ 17.11.2012. 15:27 ] @
@burex

Znam da je potrebno odrzavanje, ali isto tako znam da sam preko neta dobio besplatne fiksne tel. brojeve u USA, UK i Francuskoj, a u Srbiji treba muda da mi oteknu dok dobijem PRI. O spustanju tel. poziva iz inostranstva u fiksnu mrezu mogu samo da sanjam.

[Ovu poruku je menjao Ivan Vujisic dana 17.11.2012. u 16:41 GMT+1]
[ burex @ 18.11.2012. 13:24 ] @
Ma govorim bre o Teslinim velikim planovima i svetskim zaverama iz Trećeg Oka...
Naravno da se slažem sa tobom, i nije mi ni dalje jasno kako to da Telekom koristi neke crne rute (što mnogi mogu da potvrde, kada dobijaju čudan Caller ID u inostranstvu), a raja ne može?
[ Ivan Vujisic @ 18.11.2012. 13:37 ] @
A, pa to je normalno, posto jos zivimo u socijalizmu, pa Telekonj naplacuje skupo pozive mrskim kapitalistima i domacim izdajnicima prerusenim u gastarbajtere.
[ scenarist @ 03.12.2012. 12:40 ] @
Vecinu postova sam procitao i imam par pitanja koja mozda ne spadaju pod ovu temu ali okupila je velik broj clanova koji bi mogli znati odgovor.

Ukoliko dodjem u privatnu firmu, postavim server i konfigurisem asterisk odnosno nakacim ga na jedan od betamaxovih provajdera za pozive prema EU i ostatku svijeta, da li je to sasvim legalno sa pravnog aspekta ?
Ili ukoliko kompaniji posaljem uporedni cjenovnik postojecih ponuda malih lokalnih tele operatera sa betamaxovim cijenama (koje su dosta nize/povoljnije) . Sto se tice postojecih fiksnih liniji od drzavnog tele provajdera , nakacit cu ih na asterisk preko adaptera ili ako vec bude postojala ISDN PRI linija nije je problem uvezat sa asteriskom. Da li time krsim neki zakon ?
[ newtesla @ 16.12.2012. 08:48 ] @
Pošto se javljaš iz Sarajeva: za koju državu pitaš?
[ scenarist @ 16.12.2012. 12:41 ] @
BiH.
[ deki-bleki @ 26.12.2012. 12:26 ] @
A nas Nikola Tesla je hteo svima da omoguci besplatno telefoniranje,kao i besplatnu el.energiju...
Ugovori,patenti,licence ce nas u propast odvesti.....
A i oni ....da su barem ljudima davali dzabe voip usluge..,....ne znam kolko su naplacivali jevtinije svoje usluge?Ako su im cene bile bar upola jevtinije od telekonja trebalo bi ih osloboditi....
Telekonjovi racuni su ponekad cak i veci od racuna za elektricnu energiju...,ili su slicni...sramota breee!!!
[ madmax-wifi @ 22.02.2013. 08:17 ] @
Dozivljaj od pre nedelju dana...
Cekam jedan vazan poziv iz Madjarske.
Kad zvoni mi neko na vrata ja otvorim ono sok, covek koji je trebao da me zove dosao licno.
Kaze mi uz*ban do bola koji si ti lik zasto neplacas racune za mobilni nisam mogao da te nazovem (dvaput odzvoni i onda neka glupa poruka u fazonu nije placen racun pa neradi broj, pa se prekine veza).
Ja mu kazem kakav bre racun ja sam na pripejdu.
I onda se malo zamislim pa se setim ove teme.... :D
bem ti operatere sta rade samo da ustekaju...
Covek zvao sa fixnog (T-home Hungary) a ja sam na Telenoru pripejd.
[ Vreljanski Milan @ 16.04.2013. 16:11 ] @
a ja se bas raspitivo posto su oni simboxovi...

sad ima lepih 64 i 32... mmmm a nisu ni skupi...

pa kad razvezem, nek me apse al po kom jebenom osnovu???

ovo je namesteno od strane tatinih sinova kojima su tate omogucile da rade voip i da se bogate zadnjih 15 god, da padnu neki mucenici koji su usli u voip.

10 puta sam ga planirao nijednom nije proslo...

zajebana rabota, niko ni nesme da radi.

uzas a pare bi lezale od preko direkt nama imammo jedno 10 mil gastarbajtera... znaci svi bi uzeli kesh...

medjutim

sto mi, srpska deca kd je tatin sin uvek bio jaci od srpceta.

aj pa tako.
[ Dennis @ 16.04.2013. 17:33 ] @
Stavi gateway kod tromedje. Net WiFi iz CG, mreza iz SR, a da se nalazi u
BIH :) Ko ce onda za sta da te tuzi? Mada, smislili bi nesto.



--
Sent from Gmail Mobile
[ dragutinmr @ 02.07.2013. 08:30 ] @
au hapse za male prekrsaje a velike mangupe ostavljaju van zatvora.
[ Kluzo @ 16.09.2013. 18:56 ] @
Jer zna neko krajnji epilog ovog slucaja ? Kako su izracunali koliko su izgubili, mozda 95% ljudi koji su zvali na taj nacin ne bi ni zvalo po smesno visokim cenama koje 'osteceni' nude ? Da li je ovde osnov zloupotreba sim kartica, da li je negde definisano da u te svrhe ne smeju da se koriste ? Da li se to odnosi i ako bi npr. neko uzeo sip trunk i spustao pozive ovde ? Tu nema SIM kartica... Jer se to sme ili ne trenutno ?
[ Ivan Vujisic @ 16.09.2013. 20:05 ] @
Epilog: Sjaši kurta da uzjaši Murta.

Prijatelji me i dalje zovu iz US na moj 064 broj samo se kao identifikacija dolaznog broja pojavljuju drugi 064 brojevi.
[ Kluzo @ 19.09.2013. 12:36 ] @
Mislio sam da li je proces zavrsen jer su osudjeni i ako jesu radi cega i na koliko ili se jos to oteze ?
[ gwork @ 28.04.2014. 17:24 ] @
Na zalost mislim da jeste ali sta je tu je mora se i satim ziveti zar ne :)