[ Man-Wolf @ 26.09.2012. 20:29 ] @
Pozdrav,

Izvinjavam se zbog nejasnog naslova teme, ali stvarno nemam ideju kako bolje da imenujem "problem".

Elem, posto se stvarno jako malo razumem u te administrativne stvari, da bih objasnio problem, objasnicu celu pricu zapravo.

Radi se o tome da jedna austrijska firma hoce da otvori predstavnistvo ovde (tacnije, hoce da prebaci "development" ovde).
Ja se nisam mnogo uplitao u bilo sta vezano oko otvaranja, vec su oni otisli u neku knjigovodstvenu agenciju (ako treba da imenujem i
ako ima znacaja - imenovacu je ) i oni su sve to zavrsili (na stranu sto smo cekali mesec ipo dana da prodje cela procedura).

E sad, kancelariju (koja je zapravo stan u zgradi na NBG-u) smo iznajmili jos u Avgustu i firma se zvanicno vodi tu.
Kako su svi papiri od firme prosli tek juce, kao i prva e-uplata na racun u banci, mi smo tek danas krenuli u
nabakvu opreme - porucili racunare, namestaj, potpisali ugovor za internet, etc etc. Generalno, poenta je da je kancelarija
trenutno manje vise prazna i naravno da nikoga nema u njoj.

Medjutim, danas dok sam bio u SBB-u i potpisivao ugovor za uvodjenje interneta, dobio sam poziv od drugara (kolege)
koji mi je javio sledece: "Matori, zvali su iz knjigovodstvene agencije, poreska uprava je poslala neke papire na firmu,
medjutim nikoga nisu nasli (kako da nadju kad je pre dan-dva tek prosla cela administrativna procedura?!?!) i posto
su se ti papiri (ja i dalje nemam pojma sta su ti papiri/dokumenti) vratili u poresku, oni ce ih poslati jos jednom
i ako opet ne nadju nikog - oduzece nam poreski broj (?!?!?!)"

Ja sam prvo zvao postu da pitam da li je bilo neke preporucene poste za nasu adresu ili bilo sta slicno, na sta
sam dobio totalno nejasan odgovor, da ne kazem glup odgovor.

Onda sam zvao knjigovodstvenu agenciju, gde su mi rekli da neko mora da sedi danas, sutra, prekosutra
i sve dok ne stigne postar u ko zna koje vreme da bi mogli da primimo te dokumente ?

I sad konkretno pitanje je -- da li je stvarno moguce da narednih X dana neko mora da sedi u praznoj kancelariji,
koja je prazna zato sto naravno da nismo stigli da kupimo racunare niti bilo sta drugo jer samo sto je prosla cela procedura i
prva uplata ?! Jel postoji neki nacin da se ode u poresku i pokupi to, sta god to bilo, umesto da se sedi po ceo dan u kancelariji
i ceka postara ?

Takodje, receno nam je da moramo da istaknemo ime firme na ulaznim vratima zgrade i (valjda) na samim ulaznim vratima.
Ako je tacno, ja se nadam da obican papir moze da prodje trenutno jer opet, da bi smo odstampali ime firme na onim
metalnim plocicama -- opet treba da prodje bar dan-dva da neko (ja) ode i zavrsi to.

Hvala unapred na odgovoru i izvinjavam se na dugackom post-u.

Pozdrav
[ gosha @ 26.09.2012. 21:42 ] @
Ovlašćeno lice neka ode kod referenta u poresku upravu i reši problem. Verovatno nisu odneta dokumenta koje zahteva poreska da joj se dostave po otvaranju.

Trebali ste da označite na poštanskom sandučetu firmu. Poštar je verovatno vratio i napisao da primaoca nema na navedenoj adresi.

Da li si ti siguran da je predstavništvo, a ne ogranak ili doo?

Predstavništvo služi za:

Citat:
Predstavništvo stranog privrednog društva (u daljem tekstu: predstavništvo) je njegov izdvojen organizacioni deo koji može obavljati prethodne i pripremne radnje u cilju zaključenja pravnog posla tog društva.
Predstavništvo nema svojstvo pravnog lica.
Predstavništvo može zaključivati samo pravne poslove u vezi svog tekućeg poslovanja.
Strano privredno društvo odgovara za obaveze prema trećim licima koje nastanu u poslovanju njegovog predstavništva.


Poz. Goran



[ Man-Wolf @ 27.09.2012. 11:22 ] @
@gosha - Hvala puno na brzom i preciznom odgovoru.

Danas sam uspeo (putem telefona) da dodjem do referenta koji je poslao te papire, medjutim, odgovor je doslovce bio: "Ne znam, instalirajte tamo nekog da ceka danas, ili sutra, ne znam kad ce da stigne."

Stvarno nisam siguran sta sad raditi, ali zasigurno znam da nema ko da sedi u praznom prostoru naredna 2 dana od 9h-17h i da ceka postara.

Citat:
gosha:
Trebali ste da označite na poštanskom sandučetu firmu. Poštar je verovatno vratio i napisao da primaoca nema na navedenoj adresi.


Uradih to bas juce i iskreno se nadam da ce ovaj put zapravo ostaviti u sanducetu i resiti nas buducih muka.

Citat:
gosha:
Da li si ti siguran da je predstavništvo, a ne ogranak ili doo?


Moja greska, izvini, u pitanju je DOO firma ciji je osnivac strano lice (CEO Austrijske firme).

Jos jednom ti hvala na odgovoru.

Pozdrav
[ gosha @ 27.09.2012. 12:40 ] @
Poštar bi morao da ostavi papir sa kojim se podiže preporučena pošta. Sa njim i pečatom može u roku od 5 ili 7 dana da se podigne pismo.
Ne bi bilo loše da zamolite dežurnog penzionera (komšiju) da kaže poštaru da je u zgradi nova firma :)

Ne znam šta ste čekali mesec i po dana. Ako je osnivač bio u Srbiji mogao je za 48 sati da otvori firmu u suprotnom verovatno je potrajalo zbog ino dokumenata i sudrskih prevoda.
Problem je nastao jer niste odneli poreskoj upravi:

- PDP prijavu za akontaciono utvrđivanje poreza na dobit
- PR1 - Prijava za registraciju pravnog lica i poslovnih jedinica (neki će reći da ovo ne treba jer imaju sve podatke od APR-a automacki)
- kopiju rešenja APR-a
- kopiju ugovora sa računovodstvenom agencijom
- kopiju ugovora o zakupu
- kopiju ugovora sa bankom
- kopiju depo kartona
- ako želite da budete u PDV-u treba predati i EPPDV (za ovo ste verovatno zakasnili pa možete do 15. januara predati da od naredne godine budete u PDV-u)

Treba poneti i originale za slučaj da traže na uvid.

Lokalnoj upravi prihoda treba predati Obrazac P GZR:
https://lpa.beograd.gov.rs/lpa/download/GRZ_2011.pdf

Ako si istakao firmu na zgradi onda moraš predati i P KT:
https://lpa.beograd.gov.rs/lpa/download/KT_2011.pdf

Šta se prilaže uz P GZR i P KT ima ovde: https://lpa.beograd.gov.rs/lpa...ISAK_OSNOVNE_DOKUMENTACIJE.pdf

Ima još toga vezano za poslovanje doo ali da ne dužim više :)

Poz. Goran
[ BokasaTzar @ 27.09.2012. 23:51 ] @

Organi proveravaju da li nije slučajno generička firma za pranje para

Sedi i čekaj i ne filozofiraj.
Srbistan bato !

Neka te sreća prati.