[ ventura @ 28.09.2012. 10:26 ] @
Već neko vreme se po novinama provlači ujudurma oko nestašice ulja i šećera. U radnjama su stvarno rafovi prazni, na kasu kad dođeš vidiš da su svi natovarili ulja dovoljno za omanju vojsku... I uopšte mi nije jasno oko čega se digla tolika frka..

Recimo evo tekst u novinama od danas:
http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...i-gradjane-koji-previse-kupuju

Dok je meni recimo ovaj komentar zapao za oko:
Citat:
Icarus
Petak, 28. 09. 2012. 07:51h
neregistrovan korisnik
@ja : Slazem se sa Vama. Ja zivim sa devojkom u NS, i vec danima u Ideji i Univeru ne mogu da kupim 1 l ulja! Mi trosima jako malo, flasa moze da nam traje 3-4 nedelje, a ja ne mogu da kupim tu jednu flasu jer neki kupuju na pakete.


Troše jako malo i flaša traje 3-4 nedelje? Koliko tek traje onima što troše mnogo?

Ja isto živim sam sa ženom, kuvamo svaki dan, za kuvanje/prženje koristimo obično suncokretovo ulje i flaša nam traje, pa nemam pojma tačno koliko, ali sigurno mesecima... Ok za salate koristimo malinovo, ali i tu jedan bidon od 3 litra nam traje tačno godinu dana, dakle nije ni to razlog..


Pa me živo zanima koliko vi trošite ulja, i generalno šta ti ljudi koji kukaju rade sa tolikim uljem? Piju ga?


Isto i sa šećerom... Ne verujem da sam u zadnjih godinu dana kupio kilo šećera...
[ 3way @ 28.09.2012. 10:31 ] @
Isto i kod nad dvoje. Litar ulja zaboravim kada sam kupio, a poslednje kilo secera sam kupio negde oko nove godine. U salate uglavnom ide maslinovo i to je to.
[ jnk @ 28.09.2012. 10:34 ] @
Kome je zapelo nek prži sa maslinovim uljem.
[ bachi @ 28.09.2012. 10:35 ] @
Isto... 1l ulja traje baš dugo, nego je to čisto psihički, plasira se da je nestašica ulja i onda piglu narod kupuje mnogo više nego što mu treba.

Inače, sve manje koristim sucokretovo ulje za prženje/pečenje a sve više maslinovo (niža klasa), a najgotivnije mi je ulje grožđanih koštica. Za salatu je naravno pametno stavljati extra devičansko maslinovo ulje.

Takođe, po unutrašnjosti se zadržalo ono da je zdravo pržiti nešto na kilo masti/ulja pa je u tim mestima potrošnja ulja sigurno veća.
[ Miroslav Jeftić @ 28.09.2012. 10:38 ] @
Citat:
ventura: Koliko tek traje onima što troše mnogo?


Dva-tri prženja Lično ga jedva koristim, mislim da sam zadnju flašio bacio jer je stajala predugo
[ Igor Gajic @ 28.09.2012. 10:47 ] @
Ja i devojka trosimo jako malo ulja, otprilike 1L na mesec dana, u salatu ide maslinovo ulje. Kada se nesto przi, preostalo ulje sipamo u solju i ostavimo do sledeceg veceg przenja, a tiganj je spreman za druge svrhe (udaranje po glavi i sl. )

Dok, moj brat i njegova devojka trose nemilice, otprilike 3L na mesec dana, ali kod njih nema stednje, sipa se prilicno, posle przenja ulje se baca i sl...

EDIT:

Secer, 1kg traje oko 2-3 meseca, i to ga trosi devojka na kafu. Licno ne trosim secer.
[ 3way @ 28.09.2012. 10:50 ] @
Citat:
Igor Gajic:Kada se nesto przi, preostalo ulje sipamo u solju i ostavimo do sledeceg veceg przenja,


Ovo ti bas i nije zdrava rabota.
[ bachi @ 28.09.2012. 10:51 ] @
Zar nije da može dva puta da se prži na istom ulju, a posle ne valja?
[ Igor Gajic @ 28.09.2012. 10:53 ] @
Zanimljivo da postoje velike razlike u filozofiji potrosnje onih koji pamte SFRJ i onih kojima su rodjeni kasnije.

Mogu reci da su ljudi u SFRJ bili daleko manje orijentisani na one-use potrosacki mentalitet.
[ 3way @ 28.09.2012. 10:55 ] @
Citat:
bachi:
Zar nije da može dva puta da se prži na istom ulju, a posle ne valja?


Ovo obicno bi trebalo baciti posle przenja...
[ gigamg1 @ 28.09.2012. 11:10 ] @
To je nekako sve medijski naloženo.
Ovi viču o nestašicama, vlada viče da neće biti a građani u strahu od nestašice kupuju ulje i tako sami prave krizu.
Šećer isto masovno kupuju kao da će treći svetski rat da počne.
Sami proizvodimo krizu.

Ali ima tu nešto i što je poteklo od proizvođača.
Eto na primer, što se tiče šećera.
Poznajem jednog tipa koji radi u jednoj od šećerana, i kaže da je imao prilike da vidi kako direktor iste daje intervju ispred male gomile trule repe i tom prilikom izjavljuje kako je repa veoma loša ove godine dok na samo 10 metara od njega počinje gomila zdrave repe koje ima preko 200t a koju ne želi da kamera uhvati u kadar.
Čist pokušaj manipulacije cenom jer ako je repa loša onda ima i manji procenat šećera i manju iskoristivost tj manja je digestija što daje manje šećera što takođe povlači to da onoga čega ima manje, to je skuplju.
[ Java Beograd @ 28.09.2012. 11:16 ] @
Citat:
gigamg1:  Čist pokušaj manipulacije cenom jer ako je repa loša onda ima i manji procenat šećera i manju iskoristivost tj manja je digestija što daje manje šećera što takođe povlači to da onoga čega ima manje, to je skuplju.
što se neverovatno lako i jednostavno rešava otvorenim tržištem. Pa neka se slika sa trulom repom koliko mu drago.
[ Java Beograd @ 28.09.2012. 11:19 ] @
Što se tiče višekratnog prženja u istom ulju: sve je OK ukoliko ulje nije zagrevano preko određene temperature.

Friteza ima termostat i (ako je sve ispravno) ulje se zagreva onoliko koliko sme, pa se tako može koristiti višekratno. Ukoliko se prži u posudi na ringli, nema kontrole, pa se najčešće dešava da se ulja pregreje, i onda nije preporučljivo ponovno korišćenje.

P.S. Za fritezu je bolje koristiti biljnu mast, ili palmino ulje.
[ Miroslav Jeftić @ 28.09.2012. 11:39 ] @
Citat:
bachi: Zar nije da može dva puta da se prži na istom ulju, a posle ne valja?


Definiši "valja" Mnogi će reći da hranu ne valja pržiti uopšte.
[ Igor Gajic @ 28.09.2012. 11:42 ] @
@gigamg1

Ljudi su kupovali merace kolicine secera u repi i pokazivali otkupcima da im zakidaju i do 5% kolicine secera, ali na zalost nisu mogli nista da urade. Ako neces njima da prodas mozes samo da je bacis. I onda su krenuli da seju druge kulture...
[ Sceka @ 28.09.2012. 11:55 ] @
Potrosnja ulja kod nas je uglavnom pogresna. U vecini slucajeva se hrana przi u ulju a ne u tiganju. Znaci, "milion" puta sam kod rodjaka ili prijatelja video da se u tiganj sipa neuporedivo vise nego sto je potrebno za przenje, bilo sta da je u pitanju - meso, povrce, jaja, a narocito meso. A uopste ne preterujem kad kazem neuporedivo vise nego sto je potrebno. U tiganj treba sipati samo toliko ulja da ima jako tanak sloj na celoj grejnoj povrsini i nista vise. Sve ostalo je visak i onda se przi u ulju a ne na tiganju.

Problem je i to sto se kod nas uglavnom nepripremljno meso stavlja u tiganj. A to je uslovljeno "nemanjem vremena" onih koji pripremaju obrok. Mnogo je bolje meso nauljiti i zaciniti i ostaviti da malo "odmori" pa onda na minimumu ulja isprziti u tiganju. Ne sme bez imalo ulja jer nije zdravo ma koliko ulja da ima na namirnici pre pripremljenoj mora se tiganj "zamastiti" ali samo minimalno!

Medjutim, mnogo je lakse i brze ono sto se uglavnom radi - tiganj na sporet (plotnu, plin...) u tiganj krknes odokativno ali da ne fali ulja, kad pocne da vri nabacas sirovo meso i to sto vise komada da se ne gubi vreme, ako se setis posolis ako ne kasnije ces ili se soli u nekoliko navrata, pa se malo gleda TV ili caska telefonom, pa se u neko doba prevrne meso "da ne zagori", usput doda jos 'malkice soli jer nece smetati', pa se nastavi sa TV-om ili telefonom ili sa cim god, pa te zvuk prene iz neke te aktivnosti pa okrenes meso jos jednom da se i sa druge strane ovako zapece kao sa ove koje je imace vec prepeceno, izvadi se direktno na tanjir i jede sa ako se imalo vremena da se jos nesto od priloga napravi. Ulje se koristi "po secanju", a najmanje nekoliko puta - sa svim primesama namirnica koje su samo dodavane za przenje...

Za dobro pripremanje obroka treba malo vremena pre samog przenja, koriscenja sporeta, ali i stalna prisutnost prilikom samog przenja. Da se na vreme okrene, dovoljno isprzi ali ne preprzi... i obavezno bacanje ulja svaki put. Moze i da se iskoristi za jos nekoliko puta ali treba samo malo razmisliti o tome da osim prvog koriscenja svako sledece je u stvari ulje koje je ne samo termicki vec tretirano vec i sa primesama drugih elemenata/sastojaka a sve to nikako ne moze da bude zdravo.

Kakao god, a u vezi pitanja iz naslova teme, nestasice su kod nas uglavnom uzrokovane nepotrebnom/neracionalnom upotrebom kao i nepotrebnim skladistenjem vecih kolicina u domacinstvima. Kad se na to sve doda cesta pojava netacnih informacija u medijima a i lazi nekih proizvodjaca i trgovaca a sve zarad vece prodaje, nije cudno sto malo, malo pa nestasica ulja i secera.

Upotreba secera je posebna prica i obimna tema pa ne bih sad o tome.


Pozdrav!
[ Igor Gajic @ 28.09.2012. 11:59 ] @
24 kitchen uvesti u osnovnu skolu kao obavezan predmet
[ bachi @ 28.09.2012. 12:02 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:Definiši "valja" :D Mnogi će reći da hranu ne valja pržiti uopšte.

A otkud znam, tu priču sam čuo još kao klinac, valjda se posle dešavaju neki hemijski procesi koji su kancerogeni/loši.
[ Miroslav Jeftić @ 28.09.2012. 12:07 ] @
Citat:
Sceka: Potrosnja ulja kod nas je uglavnom pogresna. U vecini slucajeva se hrana przi u ulju a ne u tiganju. Znaci, "milion" puta sam kod rodjaka ili prijatelja video da se u tiganj sipa neuporedivo vise nego sto je potrebno za przenje, bilo sta da je u pitanju - meso, povrce, jaja, a narocito meso. A uopste ne preterujem kad kazem neuporedivo vise nego sto je potrebno. U tiganj treba sipati samo toliko ulja da ima jako tanak sloj na celoj grejnoj povrsini i nista vise. Sve ostalo je visak i onda se przi u ulju a ne na tiganju.


Zavisi i kakav je tiganj onda. U onim klasičnim će ti tako zagoreti dok si rek'o keks
[ 3way @ 28.09.2012. 12:16 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:U onim klasičnim će ti tako zagoreti dok si rek'o keks :)


Kuvarice manje zbori , da ti rucak ne zagori.
[ cika dacha @ 28.09.2012. 12:41 ] @
O,5l ulja mesecno kod mene ode za nas dvoje i to hladno cedjeno ulje suncokretovo em je zdravije em mirisi na pravi suncokret a uvek ga ima u radnjama!
al zato mastim :-)!
sve pecem na mast ali bas sve! ulje samo za salate kolace itd! kad pecem mesto uvek to radim na masti nekako mi logicnije da kremenadlu pecem na svinskoj masti kad je i meso svinjsko!
[ Sceka @ 28.09.2012. 12:45 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Zavisi i kakav je tiganj onda. U onim klasičnim će ti tako zagoreti dok si rek'o keks :)

Nece zagoreti cak i da se tiganj ne namasti uopste, uslov je dobra priprema mesa pre toga. I uslov je da se bude "uz tiganj" sve vreme pecenja. Nema setanja, telefoniranja, cavrljanja sa ukucanima, televizorisanja, ukrstanja reci... Inace samo izgleda smorno ali nije jer se u stvari tako brze zavrsi przenje. Kad se stavi mnogo ulja onda se uglavnom i smanji temperatura ("na keca" ringlu) pa onda dodje do nepotrebno dugog termickog izlaganja mesa (ili bilo cega drugog!) "mesanju ulja sa namirnicom" potpomognuto temperaturom. Sto znaci da se prirodni sokovi mesa izmesaju sa uljem sto dovodi do nezdrave kombinacije po organizam.

Najgore je pohovanje u tiganju, tu se po difoltu krkne uzasno puno ulja, ubaci pripremljeno meso tako da je uronjeno u ulje, smanji temperatura i lagano odleda najmanje pola epizode necega... I na kraju vrhunac - tako pohovano pravo u tanjir! :) Pogibeljno za svaciji organizam.

Friteze su posebna prica ali je bolje koristiti ih u odnosu na pohovanje u tiganju.


Pozdrav!

EDIT
Izvinjavam se na Off-u - nije tema priprema hrane. Nece se ponoviti. Hvala.
[ Braksi @ 28.09.2012. 12:55 ] @
microwave rules !
[ whitie2004 @ 28.09.2012. 13:18 ] @
Ma ja ni u kola ne sipam ulje. Samo jedna kasika da karike ogreznu u ulje ....
[ ekof9 @ 28.09.2012. 13:25 ] @
Ovi sto trose frtalj ulja mesecno, mora da im devojke/zene mnogo spremaju ili imaju neke supersonicne tiganje u kojima se hrana sprema u sopstvenoj pari.:) Da ga je.es, ne mozes tako malo trositi, uz jos prosipanje ulja nakon svake upotrebe. Ljudi uglavnom kupuju vise zbog poskupljenja.
[ bakara @ 28.09.2012. 13:59 ] @
Mi takodje ne koristimo vise od 1-1.5l ulja mesecno, znaci karton ulja verovatno moze da izvuce celu godinu jednoj porodici, pa nek i trose duplo opet je smesno da neko odjednom kupuje karton ili dva ulja.

Inace mislim da je sve ovo malo izvestaceno i naduvano da bi se podigla cena, a i opet mi nisu jasni ovi sto odu da kupe 2 kartona ulja po 190din, pa sve i da poskupi ustedece najvise 100 dinara.

Ocigledno tu niko nista ne racuna vec je sada popularno kupovati ulje.
[ Java Beograd @ 28.09.2012. 14:13 ] @
Citat:
bakara: ... i opet mi nisu jasni ovi sto odu da kupe 2 kartona ulja po 190din, pa sve i da poskupi ustedece najvise 100 dinara.
Duga je istorija nestašica u ovom narodu. Ja sam malo stariji pa pamtim i nestašice kafe, kad se Stane Dolanc (ili Milka Planinc) dosetio da mnogo deviza ide na kafu, i rešio da to sve na 1/3. Pa onda kasnije nije bilo deterdženta, iz nekog drugog slično glupog razloga. I sve to u "berićetnim osamdesetim" Onda su došle devedesete i duboko se ukorenile u svest naroda.

Da sad kojim slučajem dođeš do svote od 2.000.000,00 dinara, (kao, eto neko ti vratio neki dug sa kamatom), šta bi prvo uradio ? Pretvorio u evre, kao što bi uradilo i 99,99% Srba. (Tek kad pretvoriš u evre, shvatiš da se priča o cifri od oko 17.000, i imaš predstavu u glavi o visini iznosa)
[ Shadowed @ 28.09.2012. 14:23 ] @
Bolje receno 17.000,00 eura
[ Braksi @ 28.09.2012. 15:05 ] @
ne znam da li neko od vas sto trosi tri kapi ulja dnevno jede katkad krompire i palacinke.

Java, tad je bila ona narodna pesma Dusko, Dusko, ti si mi najdrazi



Deterdzent
ulje
šecer
kafa
ostalo
[ Braksi @ 28.09.2012. 15:15 ] @
pa crvene sijalice:



pokusaj stabilizacije vlade M. Planinc. Neuspeo naravno, jer je glavni problem SFRJ bila nekonkurentna privreda i relativno otezan pristup trzistu EEZ pa je posledica toga bio spoljnotrgovinski deficit, a ne njegov uzrok...
[ ventura @ 28.09.2012. 15:21 ] @
Citat:
ekof9: Ovi sto trose frtalj ulja mesecno, mora da im devojke/zene mnogo spremaju ili imaju neke supersonicne tiganje u kojima se hrana sprema u sopstvenoj pari.:) Da ga je.es, ne mozes tako malo trositi, uz jos prosipanje ulja nakon svake upotrebe. Ljudi uglavnom kupuju vise zbog poskupljenja.

Pa nećeš za svaki obrok da pržiš pomfrit u dva litra ulja i pohuješ 3 kile mesa.

Ponekad ćeš da pojedeš i nešto na kašiku, a i to kada pržiš dovoljno je bukvalno mala kašičica samo da prekrije dno tiganja tek toliko da se inicijalno ne zalepi jer povrće ionako ne želiš masno, a meso će svakako samo pustiti neku masnoću samo od sebe.

Citat:
Braksi: ne znam da li neko od vas sto trosi tri kapi ulja dnevno jede katkad krompire i palacinke.

Za palačinke baš ne treba mnogo ulja. Ja recimo imam neku meru 200gr brašna+450gr mleko i voda+jaje, i sa tim mogu da napravim 10-tak palačinki, dovoljno da se nas dvoje odvalimo... A da bi to sve ispržio, u samu smešu dodam jednu supenu kašiku ulja i umutim zajedno i to je to... Tiganj uopšte ne uljim dodatno jer u samoj smeši ga ima dovoljno da se ne lepi... U suštini tako radim jer mi je lakše, i ravnomernije se peku palačinke, a ne zato što se troši manje ulja..

E sad ako neko između svake palačinke sune liberalno ulja na tiganj, ili da ne ume da ispeče nešto ako nema 2 cm ulja na tiganju, onda može da troši i litar dnevno...
[ Braksi @ 28.09.2012. 15:27 ] @
probacu to sa bacanjem ulja u smesu, ali kako da nauljim krompire ?
[ ventura @ 28.09.2012. 15:38 ] @
Citat:
Braksi: probacu to sa bacanjem ulja u smesu, ali kako da nauljim krompire ?

Što bi ih uljio? Odnosno, što bi krompir uopšte pržio u tiganju i zjebavao se sa tim?

Uzmeš tepsiju, staviš ispod onaj masni papir za pečenje, preko toga krompir i direktno u rernu... Ne treba ti ni kap ulja..
[ Sceka @ 28.09.2012. 15:46 ] @
^ Dodas koji batak i slicno, ili neku krmenadlu... Samo papir ne seces samo za dno nego ga pustis preko rubova i ne moras ni da peres! :)


Pozdrav!

EDIT
A rek'o sam da necu vise Off-topikati govoreci o pripremanju obroka! :)
[ In a viviD mock @ 28.09.2012. 16:25 ] @

Citat:
Sceka: ... ali treba samo malo razmisliti o tome da osim prvog koriscenja svako sledece je u stvari ulje koje je ne samo termicki vec tretirano vec i sa primesama drugih elemenata/sastojaka a sve to nikako ne moze da bude zdravo.



Hrana je uglavnom mrtva vec na 43°C.
To je ista temperatura pri kojoj si i ti mrtav.

Industrijska ulja se tamo pri rafinisanju greju i na po 300°C.
Bog te pit'o kakvi se sve tu procesi desavaju, to su temperature na kojima se tope vec neki metali.

Tako da nemaj brige pri konzumiranju industrijskih, rafinisanih ulja.
Vise nego dovoljno su otrovna sama po sebi, i bez toga sto ces ih ti jos dodatno zagrejavati.
[ espresso @ 28.09.2012. 16:47 ] @
Mi smo presli na palmino za przenje, malo je skuplje ali nije puno vode kao domaca suncokretova. Ovi lopovi mesaju vodu sa zejtinom i to puca i ostavlja opekotine. Palmino podnosi i vecu temperaturu i neutralne je arome. Sad sto neki pricaju kako ima holesterola, bla, bla, to me ne zanima. Odavno se ne hranim zdravo, pa necemo zbog promene tipa ulja propasti.
Inace, od grozdjanih kostica je fenomenalno i za salatu i za termicku obradu, samo skupo.
[ Shadowed @ 28.09.2012. 18:24 ] @
Kako mesaju vodu sa uljem?
[ bachi @ 28.09.2012. 18:39 ] @
Ja sam čuo da je palmino ulje krš samo takav i da ga koriste samo zato što može više puta da se prži, bez da se baci.
[ Vasastajić @ 28.09.2012. 18:41 ] @
Citat:
ventura:
Uzmeš tepsiju, staviš ispod onaj masni papir za pečenje, preko toga krompir i direktno u rernu... Ne treba ti ni kap ulja..

He,he,...ujesen sa vađenjem krompira sređivana je i bašta od raznog korova, ostataka, strnjika i td.,spaljivanjem svega toga na sred bašte, e, kad ta vatra lepo sagori, onda smo u žar direktno ubacivali cele krompire i zatrpavali ih vrelim pepelom.
To je tako tu u toj vrelini stajalo dok smo završavali poslove po bašti pripremajući je za jesenje riljanje.
Taman kad je pos'o bio gotov, gotovi su bili i krompiri, grabuljom razgrnemo žar i pepeo i uzvučemo krompire, oduvamo malo pepeo sa njih i prebacujući ih onako vrele s jedne ruku na drugu, prepolovimo ih, oljuštimo što se može, a što ne, udri bato!
Još ako se u blizini nađe koje parčence slaninice, pa se tanki šnitovi poređaju po vrelom krompiru....večera carska!
Nego vidim zabunili ste se oko zejtina, što mi je malo čudno, jer, eto, prvo što će vam neki kardiolog zabraniti da jedete, a pogotovo iz preke potrebe, ne daj bože, je zejtin.
Umesto toga savetovaće vam masnoće životinjskog porekla, pa 'tedoh da vas pitam kakva je situacija kod vas sa svinjskom masti, ima li je i pošto je.
Čuo sam da u Zasavici za 1 kg topljene masti od mangulice traže oko 600 din.
[ ekof9 @ 28.09.2012. 18:47 ] @
@Shadoved Sunu neki %, da bude vise.:) U pravu je ess, stvarno mora zastitno odelo da se koristi.

@ventura
Jeb. ga ti, kakav to tiganj imas u koji ne mora da se sipa ulje za palacinke?
Krompir u rerni se pece, a u tiganju przi, tako da nije isto.:)
[ Braksi @ 28.09.2012. 18:49 ] @
ja sam cuo da je maslinovo ulje jako zdravo, mada se meni ne svidja ukus. Ne znam samo da li se misli na maslinovo ono domace ili maslinovo industrijsko ?
[ Vasastajić @ 28.09.2012. 19:02 ] @
Citat:
ekof9:
Jeb. ga ti, kakav to tiganj imas u koji ne mora da se sipa ulje za palacinke?

Verovatno



mađutim , okreni, obrni, doope ti pozadi.
Nije uopšte preporučljivo izbegavati masnoće u ishrani, a u poslednje vreme razna ulja,svakodnevna, i margarini, definitivno gube trku sa svinjskom masnoćom i puterom.
[ bakara @ 28.09.2012. 19:59 ] @
Citat:
ekof9
Jeb. ga ti, kakav to tiganj imas u koji ne mora da se sipa ulje za palacinke?
Krompir u rerni se pece, a u tiganju przi, tako da nije isto.:)

Palacinke se peku a ne prze, tako da je potrebno minimalno ulja za pecenje, ako se pece teflonskim tiganjem ulje nije ni potrebno, mada onda budu suve.

btw, palacinke na mascu su odvratne, narocito kad se ohlade.

A za krompire takodje je dovoljno da malo umastis tepsiju (ako vec neces venturin nacin) sigurno ne treba vise od 0.5dl, znaci od 1l imas za 20 tepsija!

I opet ne jedes svaki dan przeni krompir.
[ Miroslav Jeftić @ 28.09.2012. 20:10 ] @
Citat:
ekof9: @ventura
Jeb. ga ti, kakav to tiganj imas u koji ne mora da se sipa ulje za palacinke?
Krompir u rerni se pece, a u tiganju przi, tako da nije isto.


U pravu je ventura, ulje u testo i onda vrlo malo u tiganj, palačinke se kratko peku. Debele i masne su nešto najgore valjda
[ Shadowed @ 28.09.2012. 20:17 ] @
Citat:
ekof9: @Shadoved Sunu neki %, da bude vise.:)

Pa, probaj ti da sunes vodu u ulje pa vidi da l' to ide tako :)
[ bakara @ 28.09.2012. 20:32 ] @
Citat:
Shadowed: Pa, probaj ti da sunes vodu u ulje pa vidi da l' to ide tako

Ide, samo mora da bude vrelo ulje u tiganju (salim se, nemoj ni da probas)
Neko je bezao iz skole...ccc
[ Vasastajić @ 28.09.2012. 20:39 ] @
^
v.-u.-k. !
[ Braksi @ 28.09.2012. 20:44 ] @
uje !

Vasastajic, ovi Beogradzani su neki sik ljudi nista ulje nista mast.

Moja pokojna prababa je ovak pekla krompire. Isece ih i onda paf dve kasike svinjske masti. Posle kad ih izvadi jos i pomozbog, ali dodje recimo da jedes posle pola sata kad se mast vec stvrdne i pobeli.

Divota. I-ke-bana...
[ ekof9 @ 28.09.2012. 20:49 ] @
Citat:
Shadowed:
Citat:
ekof9: @Shadoved Sunu neki %, da bude vise.:)

Pa, probaj ti da sunes vodu u ulje pa vidi da l' to ide tako :)

Sto puca i prsti na sve strane kad se sipa u tiganj, koji je naravno suv?
[ bakara @ 28.09.2012. 21:14 ] @
Citat:
ekof9: Sto puca i prsti na sve strane kad se sipa u tiganj, koji je naravno suv?

Druze, ulje i voda se ne mesaju, upravo sam gledao bas tu prezentaciju deci na "noc istrazivaca"
[ In a viviD mock @ 28.09.2012. 22:52 ] @
^^^^

Pa sta ti je margarin?

... I jos bezbroj kojekakvih emulzija?

[ BluesRocker @ 28.09.2012. 23:40 ] @
Citat:
bakara:
Neko je bezao iz skole...ccc

I iz crkve (kandilo) :)
[ Dalibor81 @ 29.09.2012. 00:02 ] @
epic offtopic gone tema, u istom duhu - cija je ideja "ti si ono sto jedes" pretpostavljam da je u nemackoj nastala, te nas sve karakterisu kao ljudozdere, samo zato da bismo postali biljojedi, ja tu i mogu da ukalkulisem moju zenu koja dnevno potrosi 2 kalorije pa moze i od 1 cokolade da se ugoji, a nista u meso, dok za mene pa i ljude da jedem malo je koliko mi treba kalorija da savladam holmerov il tako neki tocak.... o kako je lepo generalizovati zdravu ishranu, to fora - muskarci su advokati a zene su manekenke (il muskarci politicari a zene sekretarice) svejedno, gomila besposlenih ljudi, fizicki aktivnih koliko i sat koji sa 1.2V 200mAh baterijom radi mesecima, pricaju o zdravoj ishrani, i masno i slatko ne valja, samo travuljine i vode i budes zdrav, pa kad ga zovnem da mi implementira i opravda to zdravlje u kilovatima, ispadne da sam pile tesko 60 kg uposlio... bottom line - peko na ulju, vodi, masti, pesku, alu-foliji, poenta je da sto vise i masnije pozderes i sto vise potrosis, je*es organizam koji trosi minimalno i konzumira tako, to je kao auto ostario 30 radeci na leru so to speak....
[ Sceka @ 29.09.2012. 00:33 ] @
^ Uf, kol'ka recenica. Umorih se vec na trecinu procitanu, zapravo ne procitanu nego ne znam ni sam kako to da nazovem. Nista, nista, samo kazem da je meni smorno da citam ovako nesto a glupo je jer je mozda nesto korisno napisano. Steta.


Pozdrav!
[ shadow-bg @ 29.09.2012. 09:29 ] @
Moja baba potrosi litru ulja za nedelju dana. Toliko o tome. Mama potrosi litru za mesec dana. Ja i devojka potrosimo za vise od mesec dana (nisam nikad merio).

A ljudi se bolno secaju devedesetih kad je bilo otimanje za ulje, secer...hleb...pa kupuju cela pakovanja iz straha da nece biti uopste. Ne znam sta je tu cudno.
[ mrkii @ 29.09.2012. 09:36 ] @
Moja porodica (4 clana - 2 odrasla i 2 deteta) trosi prilicno ulja.
Ne znam bas sada tacno koliko ali recimo litar i po do dva mesecno.
Meso slabo jedemo a kada ga jedemo dinstamo sa onako, pola cm ulja da ostane kada ispari voda. Sa manje ulja meso se stvrdne.
Ali da napomenem da se svaki dan nesto sprema. Najcesce rucak za dva dana i 5-6 puta vecera za nedelju dana (palacinke, pica, proja, pogacice ....)

Palacinke stalno pravimo i to ispadne po 25-30 velikih (namerno toliko da ostane i za dorucak). Ulje stavljam samo u testo, mozda i ceo deci (onako odoka, ne merim). Tiganj je veliki i tezak metalcev i kada sam prvi put pravio utrnuli mi prsti na dve nedelje, ali sam se sada navikao. Tiganj drzi toplotu i na 2.5 ispecem 30 palacinki za 45 minuta a ne izgore vec budu taman kako treba, a nista se ne lepi. Teflonske tiganje sam pobacao.
[ Vasastajić @ 29.09.2012. 10:23 ] @
Ne znam samo da li ovi što troše 8...10 kapi ulja po obroku, računaju i onu potrošenu masnoću koju smažu i van kuće u vidu pljeskavica, vešalica, čipseva, smokija i ostalog junk food-a?
[ bachi @ 29.09.2012. 10:32 ] @
Ma bre, mi u kući ne trošimo baš toliko ulja ne zato što se palimo na nemasnu ishranu, već što nam je tako ukusnije. Čemu poJenta prženja mesa u tiganju sa tonu ulja, kada je i samo meso masno ko sam đavo? Ili još gore - kobasice. :D Malo samo ulja, ostalo pusti meso, a iz kobaja izađe tona masti.
[ Odin D. @ 29.09.2012. 10:53 ] @
Citat:
bachi: Ma bre, mi u kući ne trošimo baš toliko ulja ne zato što se palimo na nemasnu ishranu, već što nam je tako ukusnije.

A u šta vi umačete lebac onda?!
Nećete valjda suv lebac sa kobasicama jesti!
[ 3way @ 29.09.2012. 11:11 ] @
Pa ne umace se lebac u ulje. Nego kada meso lepo puste sok, to je onda prava stvar.
Ja kada przim (kobajle na primer), stavim malo ulja i na najjacoj vatri ih zapecem sa obe strane, tek toliko da dobiju boju, znaci par sekundi. Onda smanjim vatru na najslabije i naspem soka od paradajza i to se tako pece neko vreme. Da vidis te lepote...
[ bakara @ 29.09.2012. 11:15 ] @
Mene sad zanima, ovi sto im je malo litar, dva mesecno koliko oni trose, i na sta?
[ Shadowed @ 29.09.2012. 11:35 ] @
Citat:
Vasastajić: Ne znam samo da li ovi što troše 8...10 kapi ulja po obroku, računaju i onu potrošenu masnoću koju smažu i van kuće u vidu pljeskavica, vešalica, čipseva, smokija i ostalog junk food-a?

A kako si ti tako siguran da svi mi jedemo junk food?
[ Vasastajić @ 29.09.2012. 11:59 ] @
^
A na osnovu čega si ti takav zaključak izveo?
[ Shadowed @ 29.09.2012. 12:07 ] @
To si napisao. "Da li oni koji trose 8-10 kapi ulja po obroku racunaju ulje koje pojedu u junk food-u", sto implicira da oni jedu junk food.
[ bakara @ 29.09.2012. 13:09 ] @
Jes` vala ja pljeskavice u opste ne jedem....
[ superbaka @ 29.09.2012. 13:13 ] @
ako hocete bas da ustedite, 'balo vas ulje, kupujte meso i punite zamrzivace...
[ Braksi @ 29.09.2012. 13:15 ] @
Citat:
Odin D.:

Nećete valjda suv lebac sa kobasicama jesti!


Nece, pa nisu oni gastarbajteri !
[ morihei ueshiba @ 29.09.2012. 13:20 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
ekof9: Sto puca i prsti na sve strane kad se sipa u tiganj, koji je naravno suv?

Druze, ulje i voda se ne mesaju, upravo sam gledao bas tu prezentaciju deci na "noc istrazivaca"

Khm...
http://www.youtube.com/watch?v=iceEuakmdNo
Probao ja,bas da vidim...u par sekundi napravi emulziju. Samo sto nece dugo da stoji, razdvoje se voda i ulje, naravno.

Btw, za dve godine nisam kupio nijednu litru suncokretovog ulja. A maslinovog sam potrosio cisternu
[ Aleksandar Đokić @ 29.09.2012. 13:22 ] @
evo sad sam cuo moji bili da uzmu dok se nije rasprodalo :D, kao iz robnih rezervi pa jos i "jeftinije"
[ In a viviD mock @ 29.09.2012. 13:33 ] @
Citat:
3way:  Da vidis te lepote...



Hebo ti te ukuse, sve hrane pomenute i na ovoj i na ostalim temama, kada je osnovni preduslov da se u nju nakrka ili soli ili secera, jer drugacije ne moze da se progura kroz grlo koliko je "ukusna".
[ In a viviD mock @ 29.09.2012. 13:44 ] @
Citat:
morihei ueshiba: Khm...
http://www.youtube.com/watch?v=iceEuakmdNo
Probao ja,bas da vidim...u par sekundi napravi emulziju. Samo sto nece dugo da stoji, razdvoje se voda i ulje, naravno.




Neke cudne skole su pohadjali.

Pa i obicno mleko je emulzija.

[ 3way @ 29.09.2012. 13:48 ] @
Citat:
In a viviD mock: Hebo ti te ukuse, sve hrane pomenute i na ovoj i na ostalim temama, kada je osnovni preduslov da se u nju nakrka ili soli ili secera, jer drugacije ne moze da se progura kroz grlo koliko je "ukusna".


Otkud ti ta ideja?
[ In a viviD mock @ 29.09.2012. 13:57 ] @
^^


Odakle mi koja ideja?

Da probam da jedem neposoljeno przeno meso ... ili neposoljene bureke, piroske, pice ... ili palacinke bez secera?

Ili sta me pitas?
[ 3way @ 29.09.2012. 13:58 ] @
Odakle ti ideja da je preduslov da se nakrka soli ili secera da nesto bude ukusno?
[ morihei ueshiba @ 29.09.2012. 14:13 ] @
Problem je sto je nasa ishrana (pogotovu u Vojvodini) nemastovita i siromasna sto se tice raznovrsnosti. Koristimo previse ulja, secera,soli da bi pojacali ukus. To je kao heroin, ne mozes da ostanes na cetvrt grama ceo narkomanski staz, vec moras da pojacavas doze. Resenje (za svakog pojedinacno) je da proba da napravi reset te navike i da pocne da se hrani "sirotinjski" ali raznovrsno, bez duge termicke obrade koja ubija ukuse. To vazi i za meso i za povrce. Kratko przenje, na malo masnoce, sa vise drugih zacina umesto soli; pa, malo po malo se covek navikne i shvati da je preterivao. Onda se i potrosnja svega toga smanji, a posledicno i strah da ce se ostati bez tih stvari u kuci i da ce biti nemoguce spremiti obrok. Moze, itekako

Tako se ,na kraju, lakse i pregrme nestasice u jednom zatvorenom i izmonopolisanom trzistu kakvo je srpsko.




[ 3way @ 29.09.2012. 14:22 ] @
Ja so svejedno malo koristim :) Zacine imam na terasi i udri...
[ Vasastajić @ 29.09.2012. 14:23 ] @
Citat:
Shadowed:
To si napisao. "Da li oni koji trose 8-10 kapi ulja po obroku racunaju ulje koje pojedu u junk food-u", sto implicira da oni jedu junk food.


Pa?
Jesu li čips, smoki, ulične pljeskavice, "parizeri" junk food?

No, konačno nije to ni bila poenta moje opaske, već, pojedinima, neshvatljiva činjenica da 90% plebsa ne MOŽE sebi da priušti štednju na ulju, kompenzujući to večerinkama po raznim restoranima i hotelima sa fensi hranom.
Danas više ni pasulj ni slanina nisu sirotinjska hrana, pa mi je onda apsolutno neprimereno iščuđavanje što taj plebs samo pokušava da pliva u vodama kakve jesu, pritom ne tako davno poučen i jako lošim iskustvima po pitanju snabdevenosti osnovnim životnim namirnicama.
Da, nažalost jeste tako, verovao ti to ili ne, mnogima danas ulje, pored hleba, pretstavlja osnovnu životnu namirnicu.
Mleko je već luksuz.
Stoga ja i ne mogu drugačije da gledam na ovakva isčuđavanja osim da su produkt fenomena Marije Antoanete.

[Shadowed: greskom sam izmenio poruku. Vraceno na staro.]

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 29.09.2012. u 19:00 GMT+1]
[ In a viviD mock @ 29.09.2012. 14:28 ] @
Citat:
3way: Odakle ti ideja da je preduslov da se nakrka soli ili secera da nesto bude ukusno?



Na ovoj i na nekoliko okolnih tema se prica(lo) o hrani.

Nista od svega sto je spomenuto kao ukusno, ili skoro nista od svega sto je uopste spomenuto kao hrana, nije moguce pojesti dok se unutra ne naroka soli ili secera.
Ili cesto i jednog i drugog zajedno.

Na sta bi licile te tvoje kobasice bez soli?
... A i to nesto ukusa bez dodate soli je opet tu zbog mokrace koja je ostala u trenutku klanja.

[ 3way @ 29.09.2012. 14:50 ] @
Ukusno je subjektivna kategorija. U svakom slucaju daleko od toga da "nije moguce pojesti".

Citat:
.. A i to nesto ukusa bez dodate soli je opet tu zbog mokrace koja je ostala u trenutku klanja.


????
A?
[ Braksi @ 29.09.2012. 14:56 ] @
Citat:
morihei ueshiba:
Problem je sto je nasa ishrana (pogotovu u Vojvodini) nemastovita i siromasna sto se tice raznovrsnosti.


hahaha

pa to je kao da si rekao bankarski sektor nije razvijen u Svajcarskoj ili da nema snega na Grenlandu.
[ In a viviD mock @ 29.09.2012. 14:58 ] @
Citat:
3way
A?



Ukus mesu daju mokraca i krv.

Kada bi to izdvojio, sa zatvorenim ocima ne bi znao da li zvaces meso ili gumu.
[ optix @ 29.09.2012. 15:00 ] @
Problem je sto ljudi generalno jako malo znaju o ishrani, tome sto unose u sebe i kakvu funkciju (ili stetu) vrsi ta 'hrana'. Nije to problem samo nekih regija u Srbiji, nego i globalne industrijalizacije hrane. Nazalost, sto su ljudi siromasniji toliko manje svesti imaju o svemu ovome, i jedini cilj bilo kakvog pripremanja hrane onda postaje da se sa sto manje para "sto bolje najedu"...

Nijedno jestivo ulje nije namenjeno za przenje niti bilo kakvu drugu termicku obradu.
Na povecanim temperaturama (kao i u prisustvu kiseonika) polinezasicene i mononezasicene masti koje se nalaze u tim uljima (tim redosledom) prelaze u trans masti i druga otrovna i kancerogena hemijska jedinjena.

Poslednjih 7-8 godina, zapravo od kako sam pripremam sebi hranu, nisam kupio niti jednu flasu "jestivog suncokretovog ulja". Jedino ulje koje koristim je hladno cedjeno maslinovo i to iskljucivo samo za pripremu salate.

Isto vazi i za beli secer, belo brasno, hleb, margarin... bilo koju industrijski obradjenu stvar.


Kad cujem na vestima termin "osnovne zivotne namirnice" pa onda nabroje - hleb, ulje, brasno, secer; bude mi i smesno, i zalosno ljudi kojima su ti proizvodi stub ishrane...



[Ovu poruku je menjao optix dana 29.09.2012. u 17:10 GMT+1]
[ 3way @ 29.09.2012. 15:02 ] @
Citat:
In a viviD mock: Ukus mesu daju mokraca i krv.

Kada bi to izdvojio, sa zatvorenim ocima ne bi znao da li zvaces meso ili gumu.


Auh.
Ovo sto si rekao je 100% netacno :)
Ukus mesa se razvija tokom spremanja prilikom nekih hemijskih reakcija koje sada nisu bitne ( http://en.wikipedia.org/wiki/Maillard_reaction )

Nego, samo jedno pitanje....da li si ti mozda vegetarijanac?
[ Dalibor81 @ 29.09.2012. 15:08 ] @
Pa mesozder nije, cim je to napisao :D ja izbegavam masnoce, pa na ulju przim slaninu, neki to rade na masti.... fujjjjjjj :D

btw @In a viviD mock: Ukus mesu daju mokraca i krv. - odakle u mesu mokraca? el ti progutas celu zivotinju??????
[ In a viviD mock @ 29.09.2012. 15:16 ] @
Citat:
3way: Nego, samo jedno pitanje....da li si ti mozda vegetarijanac?


Nisam, mada meso jedemo u minimalnim kolicinama i to uglavnom samo tokom zime.


Citat:
3way: Ukus mesa se razvija tokom kuvanja prilikom nekih hemijskih reakcija koje sada nisu bitne ( http://en.wikipedia.org/wiki/Maillard_reaction )



Ako tako kaze wikipedia, onda u redu.

Susena govedja prsuta, onaj misic pored kicme, pa zrela, od nekog bika od 2 tone, ili, na primer, susena domaca slanina, onako lepo prosarana, je tebi neukusna zato sto nije skuvana, pa se nisu desile te hemijske reakcije sa wikipedie?

[ Vasastajić @ 29.09.2012. 15:18 ] @
Citat:
morihei ueshiba: Problem je sto je nasa ishrana (pogotovu u Vojvodini) nemastovita i siromasna sto se tice raznovrsnosti.


?!?!?!?!?

Ta sve si mog'o kasti, al' OVAKVU jeres?!?

A jes' ti kade ibio u Vojvodini?

Nisi.

ako...

...evo ondak pa bar slušaj:



[ 3way @ 29.09.2012. 15:18 ] @
To ne kaze Wikipedia, to kazu pametni ljudi :)

Citat:
Susena govedja prsuta, onaj misic pored kicme, pa zrela, od nekog bika od 2 tone, ili, na primer, susena domaca slanina, onako lepo prosarana, je tebi neukusna zato sto nije skuvana, pa se nisu desile te hemijske reakcije sa wikipedie?


Naravno da to nije jedini mehanizam koji cini nesto ukusnim ili neukusnim.
[ ekof9 @ 29.09.2012. 15:31 ] @
Citat:
In a viviD mock:
Citat:
3way
A?



Ukus mesu daju mokraca i krv.

Kada bi to izdvojio, sa zatvorenim ocima ne bi znao da li zvaces meso ili gumu.


Za krv ok, ali za mokracu nema sanse.
[ Braksi @ 29.09.2012. 15:32 ] @
Citat:
Vasastajić:
Citat:
morihei ueshiba: Problem je sto je nasa ishrana (pogotovu u Vojvodini) nemastovita i siromasna sto se tice raznovrsnosti.


?!?!?!?!?

Ta sve si mog'o kasti, al' OVAKVU jeres?!?



Neka bude Anatema !

haha:



Hey optix,

jesi ti siguran u ovo sto si napisao ili si cuo negde raspad transpolimeri, trt-mrt... Pitam ozbiljno jer stvarno otkud je sve to i pusteno u prodaju ako je stvarno toliki otrov ???
[ ekof9 @ 29.09.2012. 15:36 ] @
Citat:
optix:
Problem je sto ljudi generalno jako malo znaju o ishrani, tome sto unose u sebe i kakvu funkciju (ili stetu) vrsi ta 'hrana'. Nije to problem samo nekih regija u Srbiji, nego i globalne industrijalizacije hrane. Nazalost, sto su ljudi siromasniji toliko manje svesti imaju o svemu ovome, i jedini cilj bilo kakvog pripremanja hrane onda postaje da se sa sto manje para "sto bolje najedu"...

Nijedno jestivo ulje nije namenjeno za przenje niti bilo kakvu drugu termicku obradu.
Na povecanim temperaturama (kao i u prisustvu kiseonika) polinezasicene i mononezasicene masti koje se nalaze u tim uljima (tim redosledom) prelaze u trans masti i druga otrovna i kancerogena hemijska jedinjena.

Poslednjih 7-8 godina, zapravo od kako sam pripremam sebi hranu, nisam kupio niti jednu flasu "jestivog suncokretovog ulja". Jedino ulje koje koristim je hladno cedjeno maslinovo i to iskljucivo samo za pripremu salate.

Isto vazi i za beli secer, belo brasno, hleb, margarin... bilo koju industrijski obradjenu stvar.


Kad cujem na vestima termin "osnovne zivotne namirnice" pa onda nabroje - hleb, ulje, brasno, secer; bude mi i smesno i zalosno ljudi kojima su ti proizvodi stub ishrane...



Mislim da je krajnje nepristojno pricati sta je zdravo a sta ne u zemlji gde vise od 30% populacije jedva obezbedjuje te osnovne namirnice od kojih se ti jezis.
[ optix @ 29.09.2012. 15:37 ] @
@Braksi
Da stvarno jbt. provalio si me... Neko bi sigurno to povukao iz prodaje... isto kao sto su povukli cigare i alkohol...


@ekof9

Znas kako... ne bih stvarno da ulazim u to kako ko obezbedjuje sebi osnovne namirnice, da li mora da zivi u gradu a toliko sela je napusteno i sl; ali ajde da se nekako slozim da je hleb recimo nesto od cega moze da se prezivi odredjeno vreme ako se jede samostalno i neka tu udje i brasno (za pripremu tog istog hleba), a i za to bih mogao da ti ponudim mnogo zdravije a ne puno skuplje alternative (ovas, raz, integralni pirinac, integralno brasno...) Medjutim, da me neko ubedi da je ulje i secer zivotno neophodna namircnica, e pa to tesko. Nikog nisam video da pije ulje niti da jede sam secer, te i slicne namirice se koriste samo da bi se pripremila neka druga hrana. Za to apsolutno tvrdim da em nije neophodno, em je stetno na dugorocnom planu, em da ih ne kupuju ostalo bi im vise para za ono sto stvarno jeste neophodno, a potrebno je samo malo da promene nacin na koji pripremaju tu hranu za koju bi inace koristili ulje i secer, i da se odviknu od nekih ukusa za koje misle da im prijaju...


[Ovu poruku je menjao optix dana 29.09.2012. u 16:59 GMT+1]
[ Braksi @ 29.09.2012. 15:43 ] @
nisam te provalio ali znas da nas je recimo u modi otkrivati sta je stetno i kako nas sve truju.
[ optix @ 29.09.2012. 16:02 ] @
U modi je danas sve sto je instant, pa tako vazi i za znanje.

Eto, dao sam ti neke smernice, imas internet pa kucaj u google npr. "thermal effects on lipids" kreni odatle pa istrazuj... nije da nedostaje literature o tome.
Nemam zaista vremena da prepricavam casove iz hemije za srednju skolu ;)
[ Sceka @ 29.09.2012. 16:05 ] @
@Braksi - Nije o tome rec, ne prica u fazonu onih sto se hrane suncem ili nesto tako (bar sam ga ja tako razumeo). Ali u jednom je svakako 100% u pravu a to je:
Citat:
@optix
Nijedno jestivo ulje nije namenjeno za przenje niti bilo kakvu drugu termicku obradu.
Na povecanim temperaturama (kao i u prisustvu kiseonika) polinezasicene i mononezasicene masti koje se nalaze u tim uljima (tim redosledom) prelaze u trans masti i druga otrovna i kancerogena hemijska jedinjena.

To je potpuno tacno. I nema veze ni sa cim osim sa cinjenicom da je tako.


Pozdrav!
[ Vasastajić @ 29.09.2012. 16:10 ] @
Citat:
optix Medjutim, da me neko ubedi da je ulje i secer zivotno neophodna namircnica, e pa to tesko.

E,sad, lepo i bez foliranja priznaj kad si zadnji put pojeo suvu krišku 'leba, brez pekmeza od aprikozne, od hečle, jesi li ikada prob'o kitnkes, pa ajd' džem od šljiva, domaću mešanu marmeladu.
O junk food-u tipa eurokremovi i sl. neću ni da te pitam.
Imam pri tom u vidu i činjenicu da vi Beograđani baš i ne lomite mnogo kičmu oko pripremanja zimnice.

E ! A ajvar?!

Kako zamišljaš njega da napraviš sa 8...10 kapi zejtina?
[ Sceka @ 29.09.2012. 16:19 ] @
@Vasastajić - Nije lepo da propagiras to sto propagiras a kao da ne znas o cemu se radi! :) Od svih koji se javljaju za tebe bar znam da ti je apsolutno jasno sta je dobro a sta ne za organizam. I odlicno znas koliko je masnoca pogubna za krvne sudove.

Ukusi su jedna stvar a zdravlje je potpuno druga stvar. Medjutim, i ono sto je zdravo moze da bude ukusno, sto se zanemaruje. I ne mislim ali ni trenutak na vegeterijanstvo (veganstvo...) za koje ja licno imam dosta negativno misljenje, bar u onom segmentu navalentnosti i agresije prisutne u nametanju toga - a i kad se prica "'ladne glave" imam puno toga protiv "nejedenja mesa".


Pozdrav!
[ optix @ 29.09.2012. 16:26 ] @
@Vasastajić
Hleb ne jedem vec, kao sto rekoh, 7-8 godina (od 20e). Beli apsolutno nikad, ponekad pojedem po koju krisku kad naletim u prodavnici zdrave hrane hlebove od celog zrna bez kvasca, ili neki iz Rogenart-a, ali mi svakako ni to nije neophodno, njih pojedem zato sto mi prija taj ukus a i znam da cu imati neku korist od njih (uglavnom zbog vlakana i malog glikemijskog indeksa ugljenih hidrata od kojih su sastavljeni).

Ostali junk food koji si nabrojao (sve sa liste) isto tako ne jedem. Takodje me ne mozes ubedtiti da je pekmez od sljiva zivotno neophodna namirnica, neophodnija recimo od samih sljiva, ili bilo kog drugog voca bez dodatnog secera.
Isto vazi i za ajvar. Kada ima paprika, jedem ih ili sirove u salati, ili pecene takodje u salati - da, sa uljem koje nije termicki obradjeno.
[ Vasastajić @ 29.09.2012. 16:38 ] @
Sceka,
paj' sad!
Čak je prof.Florijan bio veeeoma oprezan oko tvrdnje u kojoj meri i kako povišen holesterin utiče na kardiovaskularnu patologiju.
Savremena kardiologija polako ali sigurno holesterin eliminiše kao rizični faktor u kardioakcidentima.
Masti su tu najmanje krive.
Ako te interesuje imam jako puno materijala o tome.
[ Braksi @ 29.09.2012. 16:46 ] @
Vaso pusti optixa, on hoce da umre zdrav.
[ vilil1 @ 29.09.2012. 16:49 ] @
Heh, nasmeja me tema, morao sam zenu da pozovem da procita...kad' je procitala koliko se muskaraca bavi spremanjem hrane, komentar je bio...Nije onda ni cudo sto na pijaci ima vise muskaraca nego zena. Emancipacija! ;)

Inace, moj tast ima 81. godinu i nikada u zivotu nije koristio ulje. Ni suncokretovo ni maslinovo. Iskljucivo mast. Masnoce u krvi su mu kao kod klinca od dvadesetak godina.

[ morihei ueshiba @ 29.09.2012. 16:51 ] @
@Vasastajic
Rodjen i othranjen u Vojvodini sa sve specijalitetima sa tvojih slika :) Bas zato sam i izjavio to sto sam izjavio - siromasna u raznovrsnosti. Nisam rekao da je neukusno, prosto klima i podneblje je takvo da ne daje puno izbora - nije bas lako naci u Novom Sadu svezu pastrmku ili neke morske andrmolje, zacinsko bilje u Vojvodini je prisutno u tragovima itd. Dalje, konzerviranje namirnica u tom podneblju je otezano ,pa se koristi vise soli, dima...sve to utice da ti se ukusi vremenom otupe, pa ti trebaju jace doze. To je bila poenta.

Naravno da je meni vojvodjanski rucak sa supom na pocetku i strudlom na kraju fenomenalan, ali znam i da se posle takvog rucka osecam sposobnim jedino za izvrtanje i bar dvosatnu komu. Dok posle bilo kog obroka u mediteranskom stilu (kratko kuvano, kratko peceno, sa dosta zacinskog bilja, salata i maslinovog ulja) mogu da istrcim polumaraton. A da pritom ne ogladnim.

A ti @Braksi, jos malo pa ces steci penziju ovde, a jos ti se gadi maslinovo ulje...
[ optix @ 29.09.2012. 16:52 ] @
Citat:
vilil1: Heh, nasmeja me tema, morao sam zenu da pozovem da procita...kad' je procitala koliko se muskaraca bavi spremanjem hrane, komentar je bio...Nije onda ni cudo sto na pijaci ima vise muskaraca nego zena. Emancipacija! ;)

Inace, moj tast ima 81. godinu i nikada u zivotu nije koristio ulje. Ni suncokretovo ni maslinovo. Iskljucivo mast. Masnoce u krvi su mu kao kod klinca od dvadesetak godina.



Zasicene masne kiseline ('mast') su daleko otpornije na termicku obradu, pa ako bas mora da se koristi nesto da bi se npr. ispekla snicla (a naravno da ne mora), onda je mast bolji izbor nego ulje. I masne kiseline (generalno sve, osim kancerogenih spojeva nastalih industrijskom i termickom obradom) zaista jesu nesto sto je neophodno normalnom funkcionisanju orgarnizma, a ne prosti ugljeni hidrati (hleb). Medjutim tema ovde je da je ulje osnovna zivotna namirnica... :)

[Ovu poruku je menjao optix dana 29.09.2012. u 18:08 GMT+1]
[ In a viviD mock @ 29.09.2012. 17:03 ] @

Zdrava, prirodna, ne industrijski tretirana hrana uopste nije skupa.

Kilogram skoro svakog povrca kosta oko jednog evra ili manje. Kilogram voca isto. Kilogram bilo koje zitarice je isto tu negde.
Litar mleka, 10 jaja ... isto evro.
Uljarice, prava ulja, orah, lesnik, badem, kiki-riki, med itd. su skuplji od evra po kilogramu, ali pojesti danas 50 ili 100 grama bilo cega od toga, uz povrce i zitarice, je vise nego dovoljno.

Sa 1,5- 2 evra dnevno, pravilno potrosenih, ces se mnogo zdravije prehraniti, nego sa 10, 20 ili 50, a pod uslovom da kupljeno za sve novce i pojedes.

Kada je, tamo negde krajem 18. i pocetkom 19. veka, industrija pocela rafinisanje ulja i secera, onda su se tada time hranili samo bogata gospoda, a ovi siromasni su i dalje jeli hladno cedjena ulja i med.
Isto je tako bilo i sa industrijskim mlevenjem zita i belim brasnom.

Mnogo je vaznije da covek oslusne, okrene se oko sebe i pogleda sta mu priroda nudi za ishranu, nego dubina novcanika i sta su oni tamo dokazali na wikipediji.
[ Dalibor81 @ 29.09.2012. 17:12 ] @
Priroda mu je i ponudila meso za ishranu, pa ga dibili izvrcu u nesto stetno, ti ne jedes slatko, ne jedes masno, ne jedes slano, sta jedes? destilovanu vodu? Zasto generalizujes zdravu ishranu kao celinu jednaku za svakoga kada onom u kancelariji treba 4 kalorije da se 2X na dan potpise, a meni 290KW za radni dan da mooda oteglim sa tockovima od holmera, ne i on i ja treba da jedemo kikiriki i travuljinu.... ni svinja u dvoristu nije industrijski tretirana pa je trpas kao stetnu hranu, beli hleb je mekan, ukusan i jeftin, a onaj zdravi hamburski je suv, crn i tvrd i trpa se u desni ko pesak i 2X i vise je skuplji od belog, pomodarstvo je vecinom ta "zdrava hrana" zato sam i napisao slanina na ulju.... Mozda si ti u pravu sa kikirikijem, orasima i lesnicima, ali ja sa mastima, secerom u misicima i mesom sam: jaci, brzi, izdrzljiviji, vise skoncentrisaniji i sa jacim imunitetom od tebe, to ti mogu dokazati u praksi. A pricu o gumi, mokraci i ukusu mesa nemoj vise da pricas, procitace neko ozbiljan pa se cuditi sta je to :D
[ In a viviD mock @ 29.09.2012. 17:37 ] @

Citat:
Dalibor81: ali ja sa mastima, secerom u misicima i mesom sam: jaci, brzi, izdrzljiviji, vise skoncentrisaniji i sa jacim imunitetom od tebe, to ti mogu dokazati u praksi.


Nemoj sad da mi dokazujes, al' 'ajde sacekaj jos jedno 2 decenije da dodjes u moje godine, pa cemo videti.
Javi sa tada na ovu temu ovde.


Citat:
Braksi: Vaso pusti optixa, on hoce da umre zdrav.


Svi cemo mi umreti jednoga dana, bez obzira na bukvalno sve ostalo ... ali je ogromna razlika u tome kako ces do tada provesti svoj zivot.
Provoditi decenije zivota sa bolovima, tegobama, bolestima, po nekim aparatima, bolnicama, snimanjima, apotekama, cekaonicama ... a zarad nekog kratkotrajnog dnevnog kao zadovoljstva za nepce je mnogo glupo.
Pogotovu sto sve to, skoro pa obavezno, unesrecuje jos i clanove porodice i familije.
[ calexx @ 29.09.2012. 17:56 ] @
Ovde se priča o razlozima potere za uljem verovatno zato što niko ne pravi zimnicu. Mislim, ja sam od toga odustao prilično davno ali po mirisu iz komšiluka znam da većina to i dalje radi ... ali nikako ne mogu da im preporučim da iskoriste 3-4 kapi ulja ...

Sve to je postalo popularno pre nekoliko decenija, valjda je bilo moderno da se sva hrana životinjskog porekla zameni onom biljnog pa je svinjska mast postala no-no, umesto toga je uguran zejtin. Slično i sa puterom, umesto njega je hvaljen margarin kao nešto najbolje ... iako je po sastavu verovatno čudo prirode. Ja sve to kombinujem, postoji nešto za šta baš i ne može da se koristi svinjska mast ali gde god može, nema većeg meraka. Pa ja sam odrastao na takvoj hrani, ništa nije moglo da zameni moj odlazak kod dede koji izvuče crni leba ispod crepulje pa razmaže mast i posoli i zapapriči. Nikakva druga hrana nije mogla da me odvuče od toga.

Pomenuto prženje krompira sam izbacio jer sam došao do lakše varijante. Napunim tepsiju naseckanim krompirom, sipam možda pola šoljice ili manje ulja i bar čašu vode, začinim, naseckam dosta crnog luka preko pa u rernu. Ukus je uglavnom sličan kao kada se prži u tiganju ali je manje masno a i lakše se pravi.

E da, nisam se odvikao od mazanja masti na lebac i to mi je vrlo česta užina. Da ne zaboravim, sva tri holesterola kao i trigliceridi su mi na donjoj granici, uglavnom na onoj najnižoj cifri pa mi je sada plan da povećam onaj dobar holesterol. Neko je pomenuo mast od mangulice? Mislim da sam skoro to negde video pa ću da probam.
[ Dalibor81 @ 29.09.2012. 17:57 ] @
A jel? evo ti da se mislis, ako ne racunam obavezne preglede, za posao, vojsku, vozacki ispit, ja sam sa potrebom kod doktora bio zadnji put '94te zbog posekotine, al znas sta znaci zdrav? al mislim da bi crko da pojedes sto ja jedem :D:D:D i koliko god uopste imas? jer ja cu za 2 dekade biti prilicno mator :D
[ Shadowed @ 29.09.2012. 18:01 ] @
Citat:
Vasastajić:
Citat:
Shadowed:
To si napisao. "Da li oni koji trose 8-10 kapi ulja po obroku racunaju ulje koje pojedu u junk food-u", sto implicira da oni jedu junk food.


Pa?
Jesu li čips, smoki, ulične pljeskavice, "parizeri" junk food?

Da li ti uopste citas ono na sta odgovaras ili samo broadcastujes sta ti padne na pamet? Gde sam ja tvrdio da nije? NIGDE. Moje pitanje je bilo otkud ti to da oni koji jedu malo ulja jedu junk food. NISTA drugo.
[ Vasastajić @ 29.09.2012. 18:28 ] @
Citat:
morihei ueshiba:  - nije bas lako naci u Novom Sadu svezu pastrmku ili neke morske andrmolje, zacinsko bilje u Vojvodini je prisutno u tragovima itd.

A šta će ti u Novom Sadu pastrmka?!
Pritom nemam na umu momenat da o ukusima nema svrhe raspravljati,već poentu stavljam na nutritivnu vrednost hrane podneblja u kome živiš.
Šta misliš zašto je putnike vlaka bez voznog reda, čim su ovamo došli, listom pokosila tuberkuloza?
Ima je i sada u vojvođanskoj, a pogotovu banatskoj prašini.
Citat:
optix:  Medjutim tema ovde je da je ulje osnovna zivotna namirnica... :)

Jasno!
I ja jesam malopre samo natuknuo zašto zejtin postaje osnovna životna namirnica, sad ću to i da dopunim.
1 lit. zejtina = ~180,00 din.
1 kg.svinjske masti od 250 - 600,00din.(dakle sirotinji u startu otpada)
1 kg krompira 40-50,00 din.
1 kg crnog luka -//-

Da obariš samo go krompir i pojedeš ga, ima da ogladniš čim ugledaš prvu banderu, taman mu podršku dao i lukac.
Od istog tog krompira ako napraviš klot paprikaš, dakle izdinstaš glavicu crnog luka u pola deci ulja, malo aleve paprike i soli, dodaš isečen krompir, naliješ vode i pustiš da se krčka, na kraju mu malo nadrobiš prešunovog lista ili bosiljka, mnooogo ćeš duže biti sit i to ne zbog ovih zeleno-crvenih gevirca, već upravo zbog ulja.
Onaj koji radeći na poljoprivrednom dobru za mesečnu platu od 10-12.000,00 din. nema kud, nego da sa raspoloživim novcem napravi hranu koja će ga najduže držati sitim.
Normalno da ovde pomena nema o zdravoj hrani, jer bi bilo isuviše licemerno pričati uopšte o tome.
Normalno da će ti, sa pomenutim primanjima, napraviti pravi stampedo na prodavnice na najmanji mig/nagoveštaj krize u snabdevanju/ceni te namirnice.

Dakle, ulje, zejtin JESTE postala osnovna životna namirnica.

Samo što Marija Antoaneta o tome još nije obaveštena.
[ Vasastajić @ 29.09.2012. 18:46 ] @
Citat:
Shadowed: Da li ti uopste citas ono na sta odgovaras ili samo broadcastujes sta ti padne na pamet?

Postoji li preka potreba za ovakvim tonom?
Ako sam bio nedorečen/neprecizan u toj misli, razjašnjenje je sledilo u nastavku rečenice koju si sada citirao, a i u ovom postu iznad.
Ok?
[ Shadowed @ 29.09.2012. 19:03 ] @
Da nije postojala ne bi ni ga ni bilo. Nisi nista objasnio i nista nije bilo nejasno nego totalno nepovezano sa bilo cim.
[ morihei ueshiba @ 29.09.2012. 19:31 ] @
Citat:
Šta misliš zašto je putnike vlaka bez voznog reda, čim su ovamo došli, listom pokosila tuberkuloza?

Da,znam vrlo dobro za to. Svakako da se treba bazirati na ishrani koje ti daje podneblje Zato Japanci mogu da jedu suši, a mi jedemo s'usta
I ja sam kao mali provodeci raspuste kod tetke u vojvodjanskom selu klopao mast s 'leba i alevom paprikom i nemam nista protiv. Kao sto sam bio lecen od kaslja mazanjem masti po grudima...znam za sve fazone i to je sve ok. Ali stojim pri izjavi da je vojvodjanska ishrana, ajde da ne kazemo siromasna, nego redukovana u pogledu kvantiteta, a bogami sada i kvaliteta sirovina od kojih se priprema hrana. Mediteranske zemlje su svakako bogatije u tom smislu pa je i hrana raznovrsnija,mogucnosti kombinovanja i izmisljanja novih recepata je veca itd.

Ustvari, ako se malo proceprka po istorijama i tradicijama raznih naroda iz raznih podneblja, jedna zajednicka stvar je da se svuda kao baza za ishranu koristi neka vrsta masti, a u zavisnosti od podneblja. Mediteran - maslinovo ulje, srednja Evropa uglavnom svinjska, govedja mast, ovi sa severa valjda cede irvase ili tako nesto, pa sve do kitove i fokine masti. Uglavnom, nesporno je da je mast osnovni element ishrane. Kao i zitarice i seceri raznih vrsta.

Problem sa tehnologijom je sto omogucava proizvodnju velikih kolicina ovih bazicnih namirnica, koje realno premasuju potrebe stanovnistva. Narod, polako navlacen decenijama da bespotrebno konzumira vise nego sto mu je potrebno, zapada u kolektivno stanje psihoze iz straha od apstinentske krize i tako se stvara panika,masovna kupovina, nestasice itd. Na stranu onaj % nekih koji su isplanirali da prave neki ajvar pa su vec kupili paprike i u strahu su da ce ostati bez ulja za taj ajvar, pa navale na prodavnice. Takvih je malo, najvise je ovih sa apstinentskom krizom i ovih sto su mislili da malo usicare tako sto ce preprodati na pijaci za koji dinar vise.

Inace, pre nekoliko godina sam kupio par litara hladno cedjenog suncokretovog ulja od malog proizvodjaca iz Bašaida kod Kikinde. Meni je bilo ok, ali fina nepca mojih ukucana, navucenih na industrijsko rafinisano bezukusno ulje nisu mogla da podnesu taj miris i ukus, pa vise nisam kupovao. Ne znam da li se jos uvek bavi time, secam se da je masinerija bila prosta, imao je jednu presu, par filtera i prohromski kazan za cuvanje. Znam da je imao problem sa plasmanom i da je ustvari profit imao ne od ulja, vec od sacme koju je dobijao kao nuzprodukt, koju je dalje prodavao kao komponentu za stocnu hranu. Eto mozda jedna lepa ideja za neki biznis na selu, koga zanima

Od ove polemike sam ogladneo, pa posto sam dezuran jos uvek u ofisu, morao sam sebi da spremim nesto jeftino na brzaka:



I ovo me sasvim fino drzi do sutra...


[Ovu poruku je menjao morihei ueshiba dana 29.09.2012. u 20:45 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao morihei ueshiba dana 29.09.2012. u 20:48 GMT+1]
[ Odin D. @ 29.09.2012. 20:03 ] @
Citat:
In a viviD mock:Nemoj sad da mi dokazujes, al' 'ajde sacekaj jos jedno 2 decenije da dodjes u moje godine, pa cemo videti.

Ja mislim da kad bi radio to sto sada kaze da radi, i kad bi se hranio tako kako ti savjetujes, ne bi pozivio ni dvije godine, a kamoli dvije decenije.

Otiđi neđe u planinu u šumu pa izvlači trupce jedno 10-tak dana uz tu tvoju ishranu.
Poslije toga počećeš sanjati kaiševe slanine kako lete nebom, onako kao na slikama Milića od Bačve, a od žireva će početi da ti se pričinjaju čvarci.
[ Dalibor81 @ 29.09.2012. 20:58 ] @
Citat:
morihei ueshiba]


svaka cast za post, e odin, upravo tako, bas ono sto neko prepun samopouzdanja kako je bistar objasnjava, sam sebi uskace u stomak (figurativno, inace bi se ugojio i nece sam sebe da jede) :D evo paralela, to ti kao da kazes koliko je normalno da vozilo trosi, pa ne mozes automatik a3 porediti sa kamionom il bagerom i reci bolji je jer manje trosi.... dodji ti meni 1 dan na fiskulturu, ti ces jedan dan, ja svaki dan, pa cu da vidim sta ces da veceras posle toga i kako ce ti organizam plakati i cmizdriti za kalorijama :D a dorucak necu spominjati, jer ti neces sutra biti tu da ponovis taj dan :D
[ Dalibor81 @ 29.09.2012. 21:05 ] @
Inace vasa tema je beskonacna, neko kaze da je ulje osnovna zivotna namirnica, neko se trudi da kaze da je ulje stetno i da svi trebamo ziveti kao manekenke i glumci iz hollywooda, podseticu vas da je i struja stetna, i ne da goji, nego UBIJA pa je isto smatramo osnovnom ne namirnicom al potrebom... ne rastezite toliko, ulje ne bi postojalo da ne postoji trenje, ako se ja tarem, trebam i da se podmazujem, ako se ti ne tares idi u Q i lupaj glavu, neko mora i da radi.
[ Odin D. @ 29.09.2012. 21:24 ] @
Prije 4-5 godina radio sam neko vreme osrednje težak fizički posao.
Kad sam počeo imao sam 102 kg (što na moju visinu i nije naročito puno), ali sam nastavio da se hranim otprilike kao i do tada.
Nakon nešto manje od dva mjeseca spao sam na 83kg.

Jedan moj drug što radi u firmi za selidbe doručkuje (oko 11h prije podne, kada prave pauzu za užinu) otprilike ovako:
-300-400 g neke kobasice ili salame u kombinaciji sa odgovarajućom količinim lepinja (ili neki sendviči u toj količini, ako u prodavnici ima ono gdje prave sendviče po želji)
- jedan kaiš dimljene ili barene slanine, recimo oko 200g + hljeb za to;
- neka mala teglica slanih srdela u ulju, možda ca. 150g + hljeb za to;
- jogurt pola litre;
- ona bijela milka čokolada od 300g;
- još neki dodatni slatkiš uz to, npr. neki keks;
- jedan Red Bul za tu užinu, i još poneki u toku dana;
- ona Fanta od 2 litra, ili neki Ice-Tea ili tome slično;

I to je otprilike to svaki dan, skoro ništa od ovoga ne mijenja već godinama, jedino kad nečeg od toga nema u prodavnici u kojoj se zatekne da kupuje užinu, onda nađe neku adekvatnu zamjenu. Za odlazak u prodavnicu radi kupovine svega ovoga i samo konzumiranje - imaš na raspolaganju pola sata.
Posljepodne ili uveče ide kući skroz gladan, pa pretpostavljam da ništa manje ne smlati ni za večeru.

Elem, kad natovariš na sebe fotelju, ormar, klavir, kopir-mašinu i sl. pa po čitav dan to vuceš uz i niz stepenice, jasno je da jedenjem đeteline nećeš daleko, a ni dugo, dogurati.

Naravno, kad neko po čitav dan sjedi na nekom (obično državnom) poslu gdje nema ni umnog ni fizičkog naprezanja, pa čak ni ikakvog rada, on onda može ujutro da kupi neku kiflicu od integralnih mekinja posutu zrnevljem od tikve i bio-aktiv jogurtić, popije čaj ili kaficu oko 10, zamrlja nešto za ručak i uveče filozofira bi li ili ne bi jeo.

[ Braksi @ 29.09.2012. 22:29 ] @
Citat:
morihei ueshiba:
Ali stojim pri izjavi da je vojvodjanska ishrana, ajde da ne kazemo siromasna, nego redukovana u pogledu kvantiteta, a bogami sada i kvaliteta sirovina od kojih se priprema hrana. Mediteranske zemlje su svakako bogatije u tom smislu pa je i hrana raznovrsnija,mogucnosti kombinovanja i izmisljanja novih recepata je veca itd.


Quante storie ! Kojesta !

Prvo cela italijanska kuhinja ne spada u mediteran i ne oslanja se na more. Trentino, Friuli i Lombardija imaju klasicnu kontinentalnu hranu i oslanjaju se uglavnom na meso. Naravno u Italiji je more uvek blizu pa imas svezih plodova, ali danas to nije nikakvo cudo u BG mozes kupiti ribu iz kojeg mora hoces. Elem, vrlo slicno srpskoj kuhinji jedino sto porcije nisu tako izdasne, vec su upravo mnogo sturije. Ja sam se vremenom navikao na manje porcije i italijani su tu upravu jer znaju da kazu STOP, dosta je bilo. Onda se natovare vinom da to sto pre sagore.

Inace sva italijanska kuhinja je zasnovana na prinipu - da zavaramo glad. Znaci svaki prosecan srpski obrok je gozba i za najizdasniji italijanski. Nije ni cudo. Srbi obozavaju da zderu i zivimo na plodnoj zemlji i ni u vreme najgorih ratova i zbegova Srbin nije ostajao gladan dok je Italiju vekovima mucila relativna prenaseljenost, manjak zemljista i teska beda.

Ono sto svi kazu, jao italijanska kuhinja, to je upravo posledica jer su oni naucili da iskoriste bas sve. Oni jednostavno jedu i korov, vade sve zivo iz mora, jedu meso raznih zivotinja i nista ne bacaju. Zato im kuhinja izgleda wow onako u sto boja i to onda odusevi stranca, dok ne proba jer je to nista posebno. Drugo, imaju trista hiljada sosova bas kao sto bi McDonalds puko sa onom gumom od mesa da nisu izmislili sosove.

Ono sto ja istinski cenim kod Italijana je to sto jedu malo i danas kad vecina ljudi ne radi ekstrmno teske poslove kao nekad, njihov pristup odnosi prevagu nad nasim srpskim. Danas kad svi hoce da su fit i da imaju una bella figura...
[ cozmo_im @ 30.09.2012. 07:56 ] @
Umerenost u svemu je zakon.

Moji su jeli sve, pripremali i na ulju i na maslinovom ulju, jeli su i beli hleb i ajvar i uopste sve. Umereno. Ono sto je bitno nisu pusili, pili alkohol, kretali su se i u svemu bili umereni.

Svi su poziveli preko 85 godina.

Aj u zdravlje.
[ dejanet @ 30.09.2012. 08:40 ] @
Gusteraca ima odredjeni zivotnu kilometarazu, tako da treba biti umeren, zbog sto kasnijeg secera.

Ali sve je to normalno, ono cega STVARNO treba da se pazimo (porodicu i sebe) jesu E-ovi (mozete procitati na nalepnicama), koji se dodaju u skoro svaku NE-SVEZU hranu.
[ In a viviD mock @ 30.09.2012. 10:12 ] @

Citat:
Odin D.: Poslije toga počećeš sanjati kaiševe slanine kako lete nebom, onako kao na slikama Milića od Bačve, a od žireva će početi da ti se pričinjaju čvarci.


Nemam ja nista protiv slanine, cak naprotiv ... od svih tih vrsta mesa i kojekakvih preradjevina i raznoraznih nacina na koje se sve to sprema, slanina, normalna susena slanina, je tu ponajbolja.
Ili ponajmanje grdna, ako tako hoces.
U poredjenju sa rafinisanim zejtinom je voce iz rajskoga vrta.


Citat:
Odin D.: Prije 4-5 godina radio sam neko vreme osrednje težak fizički posao.
Kad sam počeo imao sam 102 kg (što na moju visinu i nije naročito puno), ali sam nastavio da se hranim otprilike kao i do tada.
Nakon nešto manje od dva mjeseca spao sam na 83kg.


Od sredine '99 pa do negde pocetka 2005. sam se bavio teskim fizickim poslom - dzakovi preko kicme.
Sagnes se do zemlje ili cucnes, podignes dzak do ramena, preneses ga do tacke B (cesto uz i niz stepenice) i tamo ga spustis.
I tako skoro svakodnevno, u nekom proseku, izmedju 10-20 tona dnevno.

Hranio sam se isto kao i do tada, ali sa nesto vecim kolicinama.
Uljarice i ulja sam malo znacajnije pojacao.
... Prava ulja. Ovaj rafinisani zejtin ne konzumiramo uopste, ni kapljicu godisnje.

Sa svojih 184 cm visine (zadnji put izmereno pre 30-ak godina, mozda sam se malo i smanjio u medjuvremenu) se tokom tih 5-6 godina nisam mrdnuo sa svojih 74-75 kg tezine, koliko sam imao i tokom 20 godina pre toga.

---

Koliko si ti visok?
Tvoja tezina pre tog posla je normalno stanje stvari za telo visine 210-220 cm.

Da si pre tog posla bio tezak 72 kg, umesto 102, onda ne bi izgubio 20 kg nakon posla.
Covek od 100 kg koji prenese dzak od X kg na daljinu od Y metara ne potrosi energije kao i covek od 70 kg koji prenese taj isti dzak na istu daljinu, zato sto obojica prenose i terete svojih tela.
... I uopste te tabele sa primitivnom matematikom - tipa: 100 gr. te i te namirnice ima toliko i toliko kalorija, a taj i taj posao trosi toliko i toliko kalorija, pa onda ti kao racunas da li ces da se ugojis ili ces da smrsas ako jedes to i to a radis to i to - u stvarnosti ne piju vodu.
Nije covek sijalica, a hrana struja ... pa onda kada sija 50 W za 20 casova potrosi toliko kilovata, a onoliko kilovata je toliko ampera itd.

Samo varenje i ostala procesiranja hrane u organizmu trose ogromnu energiju, pa na kraju, u konacnom zbiru, ti ne dobijes isto energije od, na primer, 100 gr rafinisanog zejtina kao i od, sta znam ... 250 gr psenice, iako i jedno i drugo u onim tabelama imaju istu kalorijsku vrednost.

Taj zejtin je i pun raznoraznih otrova, pa onda organizam trosi i ogromnu energiju da to istera iz sebe ... a ono za sta nema vremena da istera, jer si ga ti zatrpao sa novom kolicinom otrova, on mora da uskladisti negde itd. ... a onda to sve opet zahteva ogromnu kolicinu dodatne energije ... itd.itd.

Te tabele su bezveze, a kada se hranis zdravom, prirodnom hranom, nakon pocetnog dovodjenja tela u optimalnu tezinu, posle se vise neces ni gojiti ni mrsaviti, niti ces imati sala na telu.
Jedino ce ti se misicna masa povecavati ili smanjivati u zavisnosti od toga da li 6 meseci sedis u kancelariji, pa posle toga 6 meseci radis neki fizicki posao koji si ti radio.


Citat:
cozmo_im: Moji su jeli sve, pripremali i na ulju i na maslinovom ulju, jeli su i beli hleb i ajvar i uopste sve. Umereno. Ono sto je bitno nisu pusili, pili alkohol, kretali su se i u svemu bili umereni.

Svi su poziveli preko 85 godina.

Aj u zdravlje.


Postoje ljudi koje pripali tezak mozdani udar, oduzme im moc govora i smesti ih u invalidska kolica gde onda oni godinama i decenijama vegetiraju kao biljke i pozive i preko 85 godina.
Postoje ljudi koji oslepe od secera, ili kojima odseku noge, a onda oni tako zive jos godinama i dozive preko 85 godina.
Postoje ljudi koji ostanu bez bubrega, pa citavog zivota idu na dijalize i dozive preko 85 godina.
Ili zene koje ostanu bez bubrega, pa ne mogu da zatrudne, a dozive i preko 85 godina.
Postoje ljudi kojima odseku debelo crevo, prilepe onu kesu za gomna na stomak i koji tako zive godinama i dozive preko 85 godina.
... Itd.
A postoje i ljudi koji ne mogu da shvate razliku izmedju zdravlja i duzine zivota.

Hrana je prvenstveno bitna zbog zdravlja i kvaliteta zivota, a ne zbog trenutka u kojem ce da nastupi smrt.

Aj u zdravlje.

[ Vasastajić @ 30.09.2012. 10:28 ] @
^
Pazi, poenta teme je nestašica ulja na tržištu i iz toga razlozi za takvo stanje, a ne zdrava ishrana, nevezano za moje slaganje ili ne sa onim što si izneo.
[ Odin D. @ 30.09.2012. 11:12 ] @
Citat:
In a viviD mock:Da si pre tog posla bio tezak 72 kg, umesto 102, onda ne bi izgubio 20 kg nakon posla.

Naravno. Sa 72 kg bi izgledao kao stanovnik Aušvica i niko živ mi ne bi dao posao, pa ne bi smršao.
[ cozmo_im @ 30.09.2012. 12:32 ] @
Citat:
In a viviD mock: Postoje ljudi koje pripali tezak mozdani udar, oduzme im moc govora i smesti ih u invalidska kolica gde onda oni godinama i decenijama vegetiraju kao biljke i pozive i preko 85 godina.
Postoje ljudi koji oslepe od secera, ili kojima odseku noge, a onda oni tako zive jos godinama i dozive preko 85 godina.
Postoje ljudi koji ostanu bez bubrega, pa citavog zivota idu na dijalize i dozive preko 85 godina.
Ili zene koje ostanu bez bubrega, pa ne mogu da zatrudne, a dozive i preko 85 godina.
Postoje ljudi kojima odseku debelo crevo, prilepe onu kesu za gomna na stomak i koji tako zive godinama i dozive preko 85 godina.
... Itd.
A postoje i ljudi koji ne mogu da shvate razliku izmedju zdravlja i duzine zivota.

Hrana je prvenstveno bitna zbog zdravlja i kvaliteta zivota, a ne zbog trenutka u kojem ce da nastupi smrt.

Aj u zdravlje.


Kada sam rekao doziveli preko 85 godina valjda se moze ukapirati da su bili zdravi, odnosno da su otisli prirodnom smrcu i nisu imali nista od toga sto si ti ovde nabrojao, niti bilo kakve druge "falinke".

Umerena i redovna ishrana sa sastojcima koji su potrebni ljudskom organizmu, uz redovnu fizicku aktivnost samo moze da pospesi zivot.

Inace, znam jednu zenu koja je 20 godina bila na makrobiotickoj hrani i zdravoj hrani, koja je promovisala sve to sto se ovde "promovise" kao neka preko potrebna must have zdrava ishrana i umrla je od raka slepog creva u 45toj - nacin ishrane joj pokidao organizam, odnosno zeludac, creva...

Naravno to ne znaci da se ne treba zdravo hraniti, naravno da treba, samo da se vratim na ono sto sam na pocetku rekao - umerenost u svemu.
[ Shadowed @ 30.09.2012. 15:45 ] @
Citat:
dejanet: Ali sve je to normalno, ono cega STVARNO treba da se pazimo (porodicu i sebe) jesu E-ovi (mozete procitati na nalepnicama), koji se dodaju u skoro svaku NE-SVEZU hranu.

Ovo je jako pogresan savet! Sta sad, treba neko da vidi E-300 i da izbegava tu hranu a ono vitamin C.
Treba znati koji E brojevi su dobri, koji ne-bas a koji su stetni.
[ Miroslav Jeftić @ 30.09.2012. 17:53 ] @
Citat:
Shadowed: Ovo je jako pogresan savet! Sta sad, treba neko da vidi E-300 i da izbegava tu hranu a ono vitamin C.
Treba znati koji E brojevi su dobri, koji ne-bas a koji su stetni.


Ako neka hrana ima preko 10 E-XXX teško da će biti dobra
[ dejanet @ 30.09.2012. 20:13 ] @
Citat:
Shadowed: Ovo je jako pogresan savet! Sta sad, treba neko da vidi E-300 i da izbegava tu hranu a ono vitamin C.
Treba znati koji E brojevi su dobri, koji ne-bas a koji su stetni.

To je ipak prilicno dobar savet, s'obzirom na porast kancera, koji je proglasen za epidemiju u Srbiji.

Ako verujes u medijsku buvu (made by miskovic, matijevic & Co) koje objasnjavaju 1000% porast ove opake bolesti, nekim osiromasenim uranijumom i sl., a ne hranom, onda nista..

Posto nisam u vegan&co, na citavu stvar, me je podsetio slucaj drugara, kome je treci pas (cistokrvni) iz legla, crkao od kancera, posto je hrana za pse koju je koristio, od pre koju godinu pocela da se pakuje ovde u srbiji, ranije je bila iz madjarske. Inace ciste rase domacih zivotinja su daleko podloznije bolestima, koje proizilaze iz loseg okruzenja, kao sto su hrana, voda, vazduh. Naravno, covek je daleko otporniji.
[ Vasastajić @ 30.09.2012. 20:31 ] @
Citat:
kome je treci pas (cistokrvni) iz legla, crkao od kancera, posto je hrana za pse koju je koristio, od pre koju godinu pocela da se pakuje ovde u srbiji,

Sunce ti !!!
Pa zato moji avlijaneri neće ni da primirišu jednu vrstu tih krekera, kako li se zovu!?
Ajd' što oni neće, nego ni gugutke ne dolaze na to kad ostane u posudi.
Nisam imao pojma o čemu se radi, jer su jedan džak toga još ranije smazali i sad sledeću turu ni da pipnu.Kad oni završe dođu na ostatke gugutke i "operu" tanjire, a sad jok!
[ Shadowed @ 30.09.2012. 22:59 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Ako neka hrana ima preko 10 E-XXX teško da će biti dobra :)

A gde je on pominjao 10 E-XXX sastojaka? Reci to i reci "ako ima E-ove, bezi od toga" su dve sasvim razlicite stvari. Isto kao kad bi neko rekao "ne jedite pecurke, otrovne su". Velika je razlika izmedju upoznavanja sa situacijom uz racionalno postupanje od bezumne panike.


Citat:
dejanet: To je ipak prilicno dobar savet, s'obzirom na porast kancera, koji je proglasen za epidemiju u Srbiji.

Nije dobar. Dobar savet bi objasnio koji E-ovi su losi ili rekao gde postoji spisak (postoji na wikipediji).
[ ekof9 @ 01.10.2012. 00:34 ] @
A koji je to E dobar, tj. pozeljan? Svi su losi, samo neki manje, neki vise.
[ Shadowed @ 01.10.2012. 06:42 ] @
E-300 na primer, navedoh gore. To ti je vitamin C. Nadam se da se slazemo da je on koristan :)
[ 3way @ 01.10.2012. 07:15 ] @
^
Da ne govorimo o E330. Ovi sto jedu pomorandze, truju se samo tako.

Citat:
Posto nisam u vegan&co, na citavu stvar, me je podsetio slucaj drugara, kome je treci pas (cistokrvni) iz legla, crkao od kancera, posto je hrana za pse koju je koristio, od pre koju godinu pocela da se pakuje ovde u srbiji, ranije je bila iz madjarske.


Ne znam kako za zakljucio da je bas hrana u pitanju...
Inace, ta hrana je tesko djubre, a to nema veze ni sa Srbijom ni sa Madjarskom. Takva je od kako je proizvode. Ko hoce psa da hrani zdravo, neka ga hrani "prirodno". Znaci bez psece hrane koja se kupuje u dzakovima. Isto vazi i za macke i za ostale zivotinjke.

[ Vasastajić @ 01.10.2012. 08:20 ] @
^
Slažem se da je preuranjen zaključak sa hranom kao osnovnim krivcem, međutim nije i sva ta hrana, peletirana, tako lošeg kvaliteta, kao što ti kažeš, jer ja BEZREZERVNO verujem instiktu mojih avlijanera, ajd', kažem njima, nego šta je sa gugutkama?
Od pedigrea ni mrvica ne ostane, pa gugutke dođu na miris, kljucajući prazan tanjir, dok ovu zadnju turu aro-peleta niko ni da primiriše.
Opet pa moram iskreno da priznam da kad im žena spremi barene, pileće grbine...he,he...
[ Shadowed @ 01.10.2012. 09:01 ] @
Citat:
Vasastajić: jer ja BEZREZERVNO verujem instiktu mojih avlijanera

Njemu veruju i proizvodjaci ;)
U hranu stave takve mirise koji ce privuci psa da jede a hrana moze da bude dobra a i ne mora.
Inace, prilicno im je bezukusna ta hrana (granule bar). Ja probao i ono.. k'o keks, samo nema nikakav ukus. Ili bar nikakav koji ljudi osecaju.
[ Vasastajić @ 01.10.2012. 12:32 ] @
Citat:
Shadowed: Njemu veruju i proizvodjaci ;)
U hranu stave takve mirise koji ce privuci psa da jede a hrana moze da bude dobra a i ne mora.
Inace, prilicno im je bezukusna ta hrana (granule bar). Ja probao i ono.. k'o keks, samo nema nikakav ukus. Ili bar nikakav koji ljudi osecaju.

Misliš da ovoga možeš nasankati nekakvim mirisima



Veruj mi na reč da nećeš moći, jer sam te pelete, koje sam gore pomenuo mešao i sa barenim pilećim grbinama, pa ih opet pipn'o nije, već je sajdžijskom preciznošću izvuk'o samo grbine.
A što se ukusa tiče, sasvim je u redu da budu bez ukusa, bar ne onakvog na kakve smo mi navikli, jer se njihov probavni trakt poprilično razlikuje od našeg, pa stoga i ne smeju da jedu ništa slano, ljuto ,slatko, bilo kako začinjeno, mada je ovaj moj spreman i stoj na repu da napravi samo da dobije parčence švargle, čemu mu u retkim trenucima i udovoljim.
[ Shadowed @ 01.10.2012. 12:54 ] @
Pa, mozda su te sto ih nije hteo mirisale drugacije.

Edit: typo

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 01.10.2012. u 15:16 GMT+1]
[ Vasastajić @ 01.10.2012. 14:06 ] @
Kažem ti, ne znam šta je u njima drugačije, kad ni gugutke neće to da jedu.
Evo imam još nekih 10-tak kila toga,pa mogu da ti pošaljem da probaš sa tvojim 'gursuzima, 'oće li da jedu.
U roku trajanja je još, samo u plastičnoj kanti, bez originalne ambalaže, misleći da će miševi da krenu na gozbu, međutim ni to se ne dešava iako je poklopac naheren.
[ Shadowed @ 01.10.2012. 14:16 ] @
Ne'am ja psa :)
[ popusicko @ 01.10.2012. 22:13 ] @
What is grbina?
[ Count Zero @ 01.10.2012. 22:43 ] @
Leđa valjda :)
[ Vasastajić @ 02.10.2012. 07:31 ] @
Citat:
popusicko: What is grbina?

?!?!?!
Lalo ! Bačvanine !

Ta nemoj me brukati Sose ti !

Kod pečenog pileta najvolem trticu ili grbinu, najslađe je meso...,a i reš kožurica.
Leđa/grbina, to ti je ono napred sa šijom, a trtica...pa ono pozadi...
[ popusicko @ 02.10.2012. 08:10 ] @
Nikad nisam do juče čuo za taj izraz u Novom Sadu a u njemu sam skoro 4 decenije.
[ Vasastajić @ 02.10.2012. 09:01 ] @
Pa,hebiga, i dobar popa do smrti uči....
[ Hltman @ 03.10.2012. 18:53 ] @
http://www.ivonazivkovic.net/ZITNI-KARTELI.html
[ Vasastajić @ 03.10.2012. 21:19 ] @
Pa da, sad Ivona treba da mi kaže da su ljudi pre nastrojeni konformizmu nego smradu svinjca u sopstvenoj kosi i odeći.
Kako da ne, tamo neki degenerisani Englezi su nam krivi što niko više niti hoće, a još manje zna da plevi lukac, okopava krompir, gaji koze i svinje, pravi sir, kajmak, kobasice...
Dajte više sa tim sveCkim zaverama, kao paravanima za sopstvenu lenjost!