[ valerijan @ 28.09.2012. 16:46 ] @
Zdravo,

imam OLYMPUS FE-47. Pre nekih 30-ak dana je počeo sve učestalije da fotografiše (posebno prilikom zumiranja sa previše svetlosti i sa nekim horizontalnim linijama...U početku sam kako tako sređivao ovaj problem putem On/Off, pa yatim menjanjem moda fotografisanja itd...ali sad mi sve ređe i to polazi za rukom.

Bio sam do zvaničnog servisa, sve popravke su kod njih oko 7000rsd. Preporučuju mi da kupim novi.

I to: Olympus VG-160

ili D-745 ili X-990. Kažu da su to identični modeli, samo je naziv drugačiji...

Inače sam u istom servisu pre godinu dana, pod garancijom, zamenio displej...pa mogu da dodam da pored navedenog drastičnog kvara imam i desetak svetlećih tačkica (koje menjaju svoju obojenost) na displeju. Vidljive su samo u mraku i ne utiču na fotografije.

Da li eventualno znate gde bih još mogao da pokušam da popravim foto-aparat? Naravno putem Privatne poruke.

I da li je u ovom slučaju ipak bolje da kupim neki od navedenih modela

ili možda imate neke druge predloge u tom cenovnom rangu?


Unapred hvala! v.

p.s. Primer (ovo je baš drastično, ali dobro ilustruje problem):
[ valerijan @ 30.09.2012. 20:20 ] @
^ Hajde da pokušam još jednom (da "oživim" slučaj)...
[ miko.s @ 01.10.2012. 20:39 ] @
si bio zadovoljan olympusom prije? ako jesi onda si kupi olympusa. vjerojatno ćeš kupit istu stvar u drugom pakovanju, jer olympus nema dobrih aparata.
[ valerijan @ 01.10.2012. 20:56 ] @
Danas sam svratio i do drugog servisa...kažu da je najverovatnije otišla blenda i da zbog toga toliko košta da se popravi.

Što se tiče tvog pitanja: nisam preterano zahtevan kad su foto aparati u pitanju, a posebno kad su u priči cene do 100, odnosno 90 evra.

Opet...ne mogu da kažem da sam baš skakao od sreće. Mnogo Vremena mi je bilo potrebno da počnem da "pravim" oštrije fotografije, koje su mi sa KODAK EasyShare CX7530 izlazile u letu.

Da li imaš neki predlog, jer je očigledno da ću kupiti drugi? :(

npr. SONY DSC-S5000 ili da to bude neko ko "isključivo" proizvodi foto opremu (kao što vidim da na [es]-u predlažu...
[ miko.s @ 01.10.2012. 22:49 ] @
canon.
za 90 eura? nešto iz A serije. ili neki stariji ixus ako uspiješ novo nać. uzmi nešto sa stabilizacijom, iako znam da su cijene u regiji prenapuhane, ali mislim da u tom rangu možeš nać aparat sa stabilizacijom.
ili dodaj još nešto eurića pa si kupi ixusa 115HS, s njim bi trebao bit miran dosta dugo (dok god ti ne zafali više zooma).

ako sa olympusa ideš na sonyja nisi napravio ništa.

(danas ti nitko ne proizvodi ISKLJUČIVO foto opremu... ustvari možda hasselblad)
[ valerijan @ 02.10.2012. 00:08 ] @
^ zato sam TO "isključivo" i ubacio u navodnike :)

Hvala za odgovore!

Sviđa mi se ixus 115HS koji si predložio...

Da li se Canon A serija koju spominješ odnosi na npr. Canon PowerShot A2200 ili Canon PowerShot A810?

Canon PowerShot A810 mi izuzetno odgovara jer koristi AA baterije...

Takođe količina megapiksela (kao i HD/ veličina displeja) je za mene krajnje sporedna priča...jer sam na Olympus-u koristio maksimum 5 (i to kad me nateraju :)


dodatak:

jutros sam pronašao i Canon PowerShot A2300IS koji je 90-ak evra, ali nije sa AA baterijama...

Takođe i CANON PowerShot A1200 i CANON PowerShot A1300, koji su sa AA baterijama.

--------------------------
Razlika između A1300 i A810 je samo u:

1. Optičko tražilo sa realnim uveličavanjem

2. (HD) 1280 x 720, 25 kadrova u sekundi, (L) 640 x 480, 30 kadrova u sekundi
Efekat minijature (HD (5, 2,5, 1,25 kadrova u sekundi) ili L (6, 3, 1,5 kadrova u sekundi))
iFrame video zapis (HD)...(ovaj deo sa videom mi je, kao što sam naveo, krajnje nebitan)...

A1300 sam uporedio sa A810, jer A1200 nisam pronašao na canon.rs, a pretpostavljam da je razlika još manja. :)

Cene ova tri Canon-a variraju, ali su svi do 100e.
------------------------

p.s. inače, moj Olympus (ovih dana) izbacuje i potpuno normalne fotografije

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 02.10.2012. u 08:56 GMT+1]
[ miko.s @ 02.10.2012. 13:26 ] @
sa "A serijom" sam mislio na bilo koji iz A serije koji ti se sviđa, jer su svi (po pitanju slike) slični. novi A4000 (ili4400 nisam siguran, uglavnom sa brojem 4 na prvom mjestu) ima užasan objektiv. ja sam bio gledao A3000 nešto (ne znam napamet) i činio mi se sasvim ok za te pare.

gledaj da ima stabilizaciju (u nazivu ima IS nakon broja), objektiv kako ti više paše (na nekima počinje na 28mm, nekima na 35mm). megapixeli nisu bitni. mislim da ima i novih modela sa AA baterijama. 810 imaš review tu http://www.ephotozine.com/arti...10-digital-camera-review-19590 ali nema stabilizaciju.

ako se možeš rastegnut na ixusa 115hs (ili 220hs, ne znam koliko je skuplji) uzmi njega, jer ima cmos senzor i stabilizaciju. (i nema viewfinder).


[ valerijan @ 02.10.2012. 15:41 ] @
CANON PowerShot A810 ima Digitalnu stabilizaciju slike Digital IS ;) (košta 70 evra)

Prateći tvoj link takođe sam pronašao:

Citat:
It has Digital Image Stabilisation (IS) in order to combat camera shake to ensure photos and videos are as sharp as possible.


Sve predloge sam istražio nakon što si mi naglasio da na to obratim pažnju a kao odgovor na moju kritiku Olympus-ove malo mutnije fotografije...

CANON PowerShot A1200 ima Režim za smanjivanje zamućenja Blur reduction ...košta 80 evra

CANON PowerShot A1300 ima Digitalnu stabilizaciju slike Digital IS ...košta 115 evra

a ako bih nategao na 150e, stanje je sledeće:

CANON IXUS 115 HS ima Smanjivanje zamućenja na fotografijama i u video zapisima Optical image stabilizer - dynamic ...košta 150 evra

CANON IXUS 120 IS ima Tehnologiju otkrivanja pokreta (Motion Detection) i stabilizaciju slike (skuplji je nekih 2-5 evra od IXUS 115 HS)


E sad da li su ove različite stabilizacije zaista toliko različite ili...

I da li postoji CANON oko tih 150e sa AA baterijama i stabilizacijom, a da je za preporuku kao ixus-i?...kao npr. PowerShot SX150 IS

Hvala još jednom :)

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 03.10.2012. u 18:50 GMT+1]
[ miko.s @ 02.10.2012. 16:55 ] @
digital IS ti nije stabilizacija. to je povećavanje iso-a na max. optička stabilizacija je ono šta se traži. sad kako to canon naziva u raznim modelima i kako to zovu na raznim stranicama nije bitno, bitno da je optička, dal se zvala ovako ili onako nije bitno.

ako ti sx150 nije velik, i skup, uzmi njega.
inače razlika: modeli koji imaju IS u nazivu imaju CCD senzor, a modeli koji imaju HS imaju noviji BSI-CMOS senzor i stabilizaciju. najčešće i snimaju fullHD video, i slike su sve u svemu bolje jer cmos senzor ima manje šuma.
imaš xy stranica sa review-ima aparata, pa si pogledaj.
usporedi si tu, imaš "image quality" pa vidi koliko se šum povećava kod sx150 modela, a koliko kod ixusa za isti iso.
http://www.photographyblog.com...sx150_is_review/image_quality/

http://www.photographyblog.com...s_115_hs_review/image_quality/

imaš i slike pa pogledaj. odluči dal ti treba više zooma ili manje šuma u slici. u sx150 idu obične baterije, u ixusa idu njegove.
[ valerijan @ 02.10.2012. 19:24 ] @
Najverovatnije će to biti PowerShot SX150 IS.

Dimenzije aparata (bar ovako, dok ga ne vidim uživo/ možda već sutra) nisu nešto što me opterećuje.

Šum mi ne smeta uopšte, čak mi i odgovara u nekim granicama. Kao što sam rekao tu su i (možda banalno, ali meni bitno) AA baterije.

Kad se pridodaju prednosti na koje si uputio...rekao bih da je to: TO! :) hvala za pomoć i strpljenje
[ miko.s @ 03.10.2012. 11:34 ] @
np.
javi kad kupiš pa reci 2-3 riječi o aparatu.
[ valerijan @ 03.10.2012. 17:30 ] @
evo me...

Danas sam ga uživo pogledao. Na dodir mi deluje ok, čak su mi ubacili i baterije da ga malo testiram...
(možda sam ih očarao podacima koje sam pokupio (i sasuo im) ovde u temi... ;)

Prvi utisak mi je sasvim dobar. Svideo mi se malo veći i stabilniji objektiv.

Kada se zumira pojavljuje se jedan mali pravougaonik (praktično preview) koji prikazuje kako će oblast koja je zumirana izgledati...
To ću najverovatnije isključiti (ako je moguće), ali je red da prijavim tu (za mene) novotariju.

Zasmetalo mi je plastično kućište, kod mog Olympus-a ono izgleda mnogo sigurnije.

Takođe sama grafika deluje znato starinskije naspram Olympusove...ali je meni baš OK taj deo priče: sa AA, masivnijim retro izgledom...

Jako mi se sviđa rotaciono dugme za promenu Moda snimanja. Takvo je bilo i na Kodak-u (spomenutom u ovoj temi) i deluje mnogo konkretnije od bauljanja po tasterima... Zoom je sa gornje strane (takođe rotacioni) i nisam se baš proslavio pokušavajući da ga kontrolišem :(

Sam aparat nije imao memorijsku karticu, tako da moji pokušaji da vidim finalni proizvod nisu uspeli. Prijavljuje nemogućnost memorisanja, a nisam se dosetio da prebacim snimanje na interno....
Moj utisak je da i samo kretanje kroz i promena podešavanja nije nešto posebno brže od brzime FE-47. Ta usporenost kod promene (posebno ISO) mi je na Olympus-u jako smetala. Čak ne sam trenutak podešavanja, već prelazak na taj deo menija trajao je iritantno dugo...

Tražio sam (i nisam pronašao) MOD za Panoramu (koji mi je izuzetno važan), a prodavac koji mi je prišao takođe nije znao gde se nalazi.

Pokušaću da na Netu pronađem zvanično uputstvo, pa da pripremljeniji pregledam aparat još jednom.


Ako imaš sugestije na koji deo bih mogao da obratim pažnju i šta bi bilo dobro testirati, napiši mi.

Nisu imali IXUS 115 HS...a baš sam želeo da ga probam. Svejedno ću ići i do drugih prodavnica, pa verujem da ću ga pronaći.

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 03.10.2012. u 21:19 GMT+1]
[ miko.s @ 03.10.2012. 19:44 ] @
canoni ti nemaju panorama mod. meni to nikad nije trebalo, ali kada sam pokušavao, samo zablokiram ekspoziciju i okidam slike, pa ih kasnije na kompjuteru spojim.
a sx150 je entry level superzoom, tako da ne čudi da djeluje više "plastično" (sad su izbaciji sx160is ali ne znam dali je došao u srbiju, kod nas ga još nema, a u njemačkoj je skoro 300 eura) .
ne znam dali možeš podesit iso ovisno o modu, tipa da na P bude recimo iso auto, a da na npr A bude iso 100. a za zoom rocker će ti trebat malo prakse, ali meni je to najpraktičnije od svih drugih rješenja na drugim aparatima, i zapravo smeta me kad je na taster ili kad moram vrtit objektiv.
za te pare mislim da nema bolje, jer sve drugo šta sam vidio ima katastrofa sliku, iako su boljeg dizajna (razni fujiji se mogu nać za 100-150 eura, ali slika je katastrofa i nije iskoristiva za apsolutno ništa).
[ valerijan @ 03.10.2012. 21:24 ] @
Sad sam i ja "prelistao" uputstvo i video da nema Panorama Moda... :(

Vidim u uputstvu da je moguće zablokirati fokus i fotografisati u nizu i da to definišu kao (neki vid/mogućnost) Panoramic-a.





Manjak Panorama moda me je "malo" razočarao, ali zvuči mi logično da ih je iz Continuous varijante moguće Ok spojiti.
(posebno ako kažeš da je dokazano u praksi :).

Imam na Androidu aplikaciju koja baš pravi Continuous/Burst fotografije pa ću baš da pokušam da izvedem i sredim jednu.
Bilo bi dobro da postoji i neki Win program koji to radi...čak sam nedavno hteo da otvorim temu sa pitanjem da li postoji pouzdan Freeware Program koji niveliše deformacije u uglovima fotografija prilikom spajanja Panoramskih fotografija.

Takođe bi bilo Ok da unutar samog Continuous-a postoji mogućnost praćenja horizontale/vertikale.

Sa tripodom koji ima libelu je lako, ali iz ruke malo teže...ali opet, sve ima svoje skrivene draži.


p.s. nisam baš shvatio ovo pitanje:

Citat:
...ne znam dali možeš podesit iso ovisno o modu, tipa da na P bude recimo iso auto, a da na npr A bude iso 100...


NA Olympus-u sam mogao da u skoro svakom Modu podešavam ISO od 100 d0 1600 ili ga ostavim na Auto...

a vidim da ovaj Canon ima dosta dodatnih podešavanja i da su upravo ta sloboda podešavanja i Zoom njegove prednosti.

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 03.10.2012. u 23:43 GMT+1]
[ MirosIav @ 04.10.2012. 10:03 ] @
Da se malo i ja umešam: ubedljivo najbolji panorama mod imaju Sony foto aparati. Zove se Intelligent Sweep Panorama. Intelligent znači da može da izbegne višestruko pojavljivanje objekata u pokretu iz panorame i izbegavaj Sony modele sa panoramama koje nisu "Intelligent". Imaš ovde http://www.elitesecurity.org/t404412-0#2679810 neke primere sa modela HX5V.

Verovartno najbolji softver za pravljenje panorama u Windows-u je Microsoft ICE, koji je besplatan. Imaš dva primera panorama urađenih sa njim na http://www.elitesecurity.org/t430586-1#2966675 . ICE dobro prepoznaje promene u nivou foto aparata, pa ti stativ nije potreban, ali se moraju zaključati blenda, ekspozicija i ISO.

Po meni je kvar koji imaš kvar na sezoru, no šta god da je, popravka će stajati koliko i novi aparat.

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 04.10.2012. u 11:48 GMT+1]
[ valerijan @ 04.10.2012. 10:42 ] @
MirosIav-e hvala + za linkove

Juče sam (nakon poruke) otkrio baš Microsoft ICE i par sati se zanimao. Za moje potrebe je dobar.
(Ja sam sve radio "Ps ručno" sa dosta nepoklapanja :(

Koristio sam ga za spajanje Burst fotografija sa Androida i deluje mi Ok. Nisam uspeo to juče (za ICE) da javim jer je [es] trokirao!

Probao sam i Panorama Perfect Lite ali on ima ograničenja (broj fotki i veličina itd...) za Free verziju.

Kad kupim SX 150 IS mogu da postavim par fotografija (ne mislim samo na Pan.) kao primer...


p.s. što se tiče kvara, Olympus i dalje može da fotografiše i normalno...ali jednostavno nema pravila (ni kad, a ni kako ga "popravim")
Nekad Ok radi kad ga startujem, nekad je potrebno da promenim Mod ili da unutar nekog Moda prebacim na Auto fokus (ili na Fine) ili promenim ISO.
Uglavnom, primetio sam da je najveći procenat ispoljavanja greške: kad pokušam da zumiram/približim nešto udaljeno.
Ponekad je dovoljno samo sa se vratim unazad i da sve bude ok...i da: nov FE-47 košta oko 75e, a servis oko 7400rsd.

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 04.10.2012. u 13:23 GMT+1]
[ miko.s @ 04.10.2012. 13:09 ] @
ovo mi liči na blendu... a ne na senzor... jer sam ja takve slike dobivao sa ixusom kada sam mu maknuo objektiv, a kada sam ga sastavio natrag opet radi normalno.

sony ima najbolju panoramu, ali i dosta loše slike, ako tražiš detalje.. kojih nema. 18MP senzori, ali to je sve glatko bez ikakvih detalja... tako da bi ovaj canon trebao biti puno bolje rješenje. ima više šuma, ali imat ćeš i detalja...
[ valerijan @ 04.10.2012. 13:18 ] @
U servisu su rekli da je blenda. Vrebaću (i pored kupovine novog aparata) polovne ispravno/neispravne FE-47 za zamenu delova...
(pa ako nađem nekog da mi to zameni, a da se na kraju isplati...)

Nisam baš shvatio ovo pitanje (koje se odnosi na SX 150 IS):

Citat:
...ne znam dali možeš podesit iso ovisno o modu, tipa da na P bude recimo iso auto, a da na npr A bude iso 100...
[ miko.s @ 04.10.2012. 13:53 ] @
to sam mislio dali možeš podesit recimo P mod (da koristi auto iso npr), onda prebaciš na A mod, i staviš mu npr iso 100. kada vratiš na P da se vrati na auto iso, a kad opet staviš na A da bude opet iso 100.
olympus i fuji to ne mogu, a bilo bi korisno da ne moraš stalno ić u meni mijenjat iso. recimo kao C mod u kojem podesiš sve kako ti paše, pa kad vratiš u C mod vrate se i opcije koje si namjestio samo za taj mod, a u ostalim modovima se koriste druge.
[ valerijan @ 04.10.2012. 14:09 ] @
Da, to je minus za Olympus... Stalno menjanje (ulazak u meni) podešavanja. Posebno što je, kao što sam naveo, taj deo Menija radio usporenije.

Kod Canon-a to nisam proveravao, ali ću uraditi ili pogledati da li piše u uputstvu.

Kod Olympus-a su (srećom) ISO (i ostala) podešavanja ostajala nakon gašenja, pa paljenja aparata i Power save-a...ali čim promenim Mod, morao sam da prčkam po Meniju.
[ miko.s @ 04.10.2012. 14:24 ] @
ja sam ovdje prvenstveno mislio na mog olympusa (i od miroslava s obzirom da imamo istoga). imamo PASM modove, ali custom moda nema, a to je blesavo na aparatu ove klase.
[ MirosIav @ 05.10.2012. 11:43 ] @
Citat:
miko.s:
sony ima najbolju panoramu, ali i dosta loše slike, ako tražiš detalje.. kojih nema. 18MP senzori, ali to je sve glatko bez ikakvih detalja... tako da bi ovaj canon trebao biti puno bolje rješenje. ima više šuma, ali imat ćeš i detalja...


Mislim da je ostrina malo precenjena ovih dana. Narocito sto ni profesionalcima nije potrebno 16-18 Mpx, a kamoli onima kojima su ti aparati(ci) namenjeni.
[ valerijan @ 05.10.2012. 14:21 ] @
Citat:
miko.s:
to sam mislio dali možeš podesit recimo P mod (da koristi auto iso npr), onda prebaciš na A mod, i staviš mu npr iso 100. kada vratiš na P da se vrati na auto iso, a kad opet staviš na A da bude opet iso 100.
olympus i fuji to ne mogu, a bilo bi korisno da ne moraš stalno ić u meni mijenjat iso. recimo kao C mod u kojem podesiš sve kako ti paše, pa kad vratiš u C mod vrate se i opcije koje si namjestio samo za taj mod, a u ostalim modovima se koriste druge.


Danas sam opet malo isprobavao SX 150 IS... Izgleda da ne pamti podešavanja po Modovima.

Ako se na P namesti npr. ekspozicija -1 ostaje -1 i u Tv...

pa kad u Tv prebacim na +1 pa vratim na P Mod: i u P Modu bude +1. Takođe i za White Balance :(

Dakle prenosi podešavanja na ostale Modove. Na Olympus-u su se resetovala (odnosno vraćala na podrazumevano prilikom promene Moda),
pa ću sad imati priliku da provarim šta mi manje smeta.

Ok mi je što ima White Balance koji se može podešavati i po želji. To imam na Sony DCR-VX1000E kameri (kao i Tv / Av podešavanja).


p.s. možda negde (u samim podešavanjima) može da se namesti/štiklira da pamti promene: nezavisno/po Modovima, ali ja to danas nisam pronašao.

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 05.10.2012. u 16:14 GMT+1]
[ valerijan @ 07.10.2012. 21:05 ] @
Neprekidno pokušavam da pronađem patern koji vraća Olympus F-47 u normalno funkcionisanje.

Večeras se dogodilo nešto interesantno:



Dakle, samo deo fotografije koji snima displej Laptopa je sa linijama!

Nakon par fotografija sam okrenuo aparat ka vratima i fotografisao ih (i cela fotka je sa linijama):



Ubrzo sam (bez nekog obrasca) ponovo mogao da fotografišem bez deformacija.
Ovih dana je više radio Ok nego što je brljavio, a i lakše sam ga vraćao u normalan rad kad počne da brlja.


Takođe sam primetio:

1. da se u par navrata sama grafika/ikonice zatamne (a ostane vidljiv samo njihov outline)...

2. da se "pikseli" koji menjaju obojenost (ima ih 20-ak) na displeju se ne pomeraju. Statični su sve dok ne pređem u odblast digitalnog zuma. Onda se naravno kreću, povećevaju, kao da zumiram kroz njih.

Iako to praktično ništa ne menja, postoji li mogućnost da je problem softverski?
[ valerijan @ 11.10.2012. 17:44 ] @
Danas sam kupio Canon SX 150 IS

Kad se malo uigram: javljam se.
[ valerijan @ 19.10.2012. 17:54 ] @
Zadovoljan sam Canon-om. :)

Za mene je napredak u odnosu na Olympus FE-47, iako Olympus-a neprekidno nosim i fotografišem (nakon što ga "otkočim" za 3-5min)...

Velika prednost je mogućnost potpuno manuelnog podešavanja, kao i manuelno podešavanje kontrasta, kolorita pre samog fotografisanja...

Takođe duga ekspozicija do 15sekundi je nešto što sam skoro zaboravio kao mogućnost.

Nije mi ok to što nakon podešavanja M/fokusa, pa Power Save mod gašenja aparata: podešavanje se relativno resetuje.
Naime, potrebno je par sekundi da se opet uđe i podesi manuelni fokus...
Ovde se pridružuje i već spomenuto "prenošenje" podešavanja iz jednog moda u drugi.
Dakle, modovi ne memorišu zasebno, već vrednosti iz jednog prelaze u drugi, treći itd.
Inače, Preview pravougaonik na displeju tokom Manuelnog fokusiranja (za koji sam mislio da je šminka) je korisna stvarčica, jer služi za precizno izoštravanje udaljenih/fokusiranih stvari.

Juče sam malo fotografisao kolovoz sa prozora (20-30metara) i prilično dobro "izvlači" stvari iz mraka, čak i sa ISO 200.
Ima šuma, ali kao što sam rekao meni to ne smeta.

Iritira me izvuk otvaranja blende. Kao da malo i tiho "zaškripi feder" :) kad se iz pregleda fotografija prelazi na samo fotografisanje...
Mislio sam da je možda samo do ovog preimerka, ali proverio sam i nije. Sve ih krasi ovaj zvuk...

Solidno sam se snašao sa panoramama bez Pan/moda, ali mi Continuous mod baš ne ide :(

Već kod prvog fotografisanja se videlo da su fotografije sadržajnije naspram FE-47, ali povremeno imam utisak da malo "pegla" ravnu pozadinu, posebno jednobojan zid i sl.

Video snimanje još uvek nisam ozbiljnije ispitivao...

dodatni minusi:

1. oskudna dodatna oprema (baterije, usb kabl i osnovno uputstvo),
2. displej (ali samo tokom fotografisanja, kad se fotografije gledaju i tokom prikaza nakon fotografisanja su jako dobre)
3. poklopac i mesto za usb kabl je izuzetno krhko pa se naježim kad treba da ubacim kabl

dodatni plus:

1. trajanje NiMh baterija/Kodak 2600mAh (250+ snimaka), jer sam mislio da će trajati mnogo kraće.
2. lako, intuitivno manuelno podešavanje sa prikazom odstupanja od podrazumevanog podešavanja
3. custom White Balance


pitanje:

da li postoji neka posebna memorijska kartica koju bi mi preporučili (4-8GB)?

[ miko.s @ 20.10.2012. 11:29 ] @
sve šta si nabrojao su zanemarivi nedostaci. osobito kad uzmeš u obzir kategoriju aparata i koliko košta. ja mogu da nabrojim puno više minusa kod puno skupljih aparata...

a ako ti je ovaj velik (jer spominješ i dalje olympusa) stvarno si onda trebao ixusa uzeti. :)
inače bio sam sad jednu sedmicu u Rijeci (grad koji se meni jako sviđa, i može se slikati u beskonačnost). napravio sam oko 200 slika s ixusom, možda nešto manje jer sam slikao i prijatelje itd pa da to ne računam... oko 15 frejmova sa analognim aparatom iako opet pol toga su portreti, i čak 2 slike sa pen-om. tako da - jedva čekam da mi stigne novi ixus :) veličina je kriva za sve... da imam tvog canona, opet bi mi stajao doma, jer ne stane u džep. nije velik, ali spada u onu kategoriju za koju treba torbica ili tako nešto. a ja ne volim s tim hodat okolo.

apropo kartice - kupi bilo šta... class 6 sasvim dovoljno.
[ valerijan @ 20.10.2012. 19:11 ] @
Olympus-a namerno nosim, pokušavam da otkrijem na koji način se vraća u normalan rad...

Trenutno je u skoro sasvim Ok Fazi!?!.
Imam utisak da ga kad počne da brlja, pravilan izbor (ili samo promena) podešavanja ISO i ekspoziocije najčešće sređuje.
(iako se to ipak ne događa uvek, ponekad je dovoljno fotografisanje sa preklopljenim objektivom/bez svetlosti)
Naravno, nije mi ni lako i ne želim da se potpuno odvojim od tog kompanjona/saborca...

Canon je stvarno masivniji i može se eventualno nositi u džepu neki širih pantalona ili jakne...
Meni dimenzije ne predstavljaju (preteran) problem, jer konstantno nosim ranac. To je samo pola Kg više...
Naravno, ne bih se protivio da može da se zavuče u standardni džep...

Imam Case Logic torbicu kojoj je ovo treći stanovnik.
Prvo Walkman, pa Olympus, pa SX150 IS.

Mislim da je SX za neku čvršću torbicu, koje je inače i bila u ponudi sa aparatom na drugom mestu.
Ali su nudili u "paketu": aparat, baterije, punjač i mem. karticu. Cena kompleta je išla u plus 30+ evra...

Povoljno, ali bih u slučaju tih +30+evra, pre dodao još 20e (ukupno 50+) pa kupio drugi aparat.
...a ja sam tada već od početnih 90-ak (nakon tretmana u temi) stigao do 156e ;)
(srećom i na moje zadovoljstvo: po pitanju krajnjih rezultata!)

Žao što u startu nisam pronašao da testiram i predloženog Ixusa (vidim da su generalno Ixus kritike odlične), ali nakon što sam video PowerShot uživo nekako sam baš zagrizao za njega...pa sam suštinski i prestao intenzivno da tragam za Ixus-om.


p.s. povodom mem. kartice: Ok. Onda ću najverovatnije Kingston 4 ili 8GB

p.p.s. povodom Rijeke: prva asocijacija mi je grupa Paraf!

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 20.10.2012. u 23:57 GMT+1]
[ valerijan @ 30.10.2012. 09:47 ] @
Citat:
miko.s:...Ne znam da li možeš podesit iso ovisno o modu, tipa da na P bude recimo iso auto, a da na npr A bude iso 100...


...da posle dve Nedelje upotrebe SX-a korigujem info koji sam dao ;)

ISO podešavanje u M modu ostaje nezavisno od Av, Tv i P moda. Korisno!

Dakle, može biti AUTO ISO u Av, Tv i P, a da u M bude konstantan: npr. 100

Takođe:

Av mod će izmeniti (nakon dodatne promene u tom modu) isključivo podešavanja blende iz M moda kad se vratite u M,
a Tv mod promeni samo Shutter speed (a otvor blende ostaje nepromenjen kad se vratite u M mod).

Kompenzacija ekspozicije (-2 do +2) u P modu ne utiče ni na jednu vrednost u M modu,
ali se prenosi u Av i Tv samo što ne menja prethodno podešen Shutter Speed u Tv (tj. otvor blende u Av). Ne utiče na prioritete.

Fokus (Lock) se prenosi u sva 4...

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 30.10.2012. u 11:36 GMT+1]
[ miko.s @ 30.10.2012. 11:12 ] @
mislim da je Av mod na kompaktima postao besmislen od kad im je fizička blenda izbačena, 99% aparata sad koristi ND filter. ne znam točno kad su to počeli izbacivati, moj stari aparat je još imao i mogao si namještat blendu od f3.2 do f8 (i za to vrijeme shutter do 1/4000s). osim toga, ne znam zašto danas na tržištu nema aparata sa fiksnom blendom (ima al koštaju previše). većina je f2.8 - f5.6 ako ne i manje, a veličina senzora se nije mijenjala zadnjih 8 godina. dobro, danas senzori imaju manje šuma pa se može dignuti i na iso 1600, dok prije se većina slika slikala sa iso na 100 ili manje (ja i danas ixusa držim na iso 50)

koliko vidim, ti bi bio najsretniji sa sx40 :)

[ MirosIav @ 30.10.2012. 12:38 ] @
Po meni je A(v) mod na tim kompaktima sa malim senzorima i inače besmislen, jer zbog malog senzora nema previše kontrole nad zamućenjem pozadine. A P mod je ionako podešen tako da se prvo otvori blenda, pa onda snižava shutter. S, M i Auto mod u kome se mogu podešavati ISO i WB i ništa više od naprednih nije potrebno... Samo bespotrebno zbunjuju ljude tim slovima ;).
[ valerijan @ 31.10.2012. 21:31 ] @
Citat:
miko.s:...mislim da je Av mod na kompaktima postao besmislen od kad im je fizička blenda izbačena...

MirosIav: Po meni je A(v) mod na tim kompaktima sa malim senzorima i inače besmislen, jer zbog malog senzora nema previše kontrole nad zamućenjem pozadine. A P mod je ionako podešen tako da se prvo otvori blenda, pa onda snižava shutter. S, M i Auto mod u kome se mogu podešavati ISO i WB i ništa više od naprednih nije potrebno... Samo bespotrebno zbunjuju ljude tim slovima ;).

Au

...tek sam počeo da mikronski povezujem stvari, a već moram da se navikavam na novonastalu situaciju sa lažnim modovima.


Posebno što je Auto kod ovog Canon-a ogoljen, tj. apsolutni Auto.

Eventualno P mod? (ima otvorena ISO & WB podešavanja, plus ekspozicija)

Najviše sam isprobavao M, ali M je (iako najinteresantniji) meni ok za statične/planirane snimke i one koji ne zahtevaju brzu reakciju.


O zamućenjima: ok su u makro i zum varijanti, i ~do metar. Nakon toga ima razlike u planovima i oštrini, ali zanemarljivo.

O zbunjivanju: više od mod slova me zbunjuju Servo Auto Fokus i Continuous AF. Pronašao sam i na [es]-u neko objašnjenje,
ali nikako da se slegne gradivo :( samo da i to nije šarena laža kao digital zoom (i verovatno digital teleconverter)

Citat:
miko.s:...koliko vidim, ti bi bio najsretniji sa sx40 :)



SX40 mi odlično izgleda, ali je to potpuno novi stepen cele priče ;) doći će Vreme i za tako nešto...zadovoljan sam 150-icom

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 31.10.2012. u 22:58 GMT+1]
[ miko.s @ 31.10.2012. 23:17 ] @
Citat:
valerijan: Au

...tek sam počeo da mikronski povezujem stvari, a već moram da se navikavam na novonastalu situaciju sa lažnim modovima.


Posebno što je Auto kod ovog Canon-a ogoljen, tj. apsolutni Auto.

Eventualno P mod? (ima otvorena ISO & WB podešavanja, plus ekspozicija)

Najviše sam isprobavao M, ali M je (iako najinteresantniji) meni ok za statične/planirane snimke i one koji ne zahtevaju brzu reakciju.


O zamućenjima: ok su u makro i zum varijanti, i ~do metar. Nakon toga ima razlike u planovima i oštrini, ali zanemarljivo.

O zbunjivanju: više od mod slova me zbunjuju Servo Auto Fokus i Continuous AF. Pronašao sam i na [es]-u neko objašnjenje,
ali nikako da se slegne gradivo :( samo da i to nije šarena laža kao digital zoom (i verovatno digital teleconverter)]


auto je auto - kao da imaš idiota. upali i slikaj.
P mod ti daje onu osnovnu kontrolu. inače Av mod je kod tvog aparata recimo koristan jer ako mu staviš max blendu, onda ti neće palit nd filter, nego će stavljat bržu ekspoziciju pa su veće šanse da ti slike u pokretu budu manje zamućene. meni je pen većinom u tom modu.
M mod koristim jaaaaako rijetko. za točno specifične situacije samo, on je za stvari koje automatika ne može ili nezna. S je koristan za dobit određene efekte i sa time se možeš igrati, i mogao bi dobiti lijepe i zanimljive slike.