[ MORGUL @ 29.09.2012. 08:11 ] @
Pozdrav! Imam mali problem. Delim internet sa sestrom i zetom, trenutno preko ADSL modema , lan portovima normalno, sve radi super. Problem je sto jedni drugima blokiramo konekciju ako smo na You Tube-u ili ako nesto skidamo. Interesuje me koji je najbolji ruter za podelu protoka da jedni drugima ne blokiramo net vise :(. Hvala !
[ calexx @ 29.09.2012. 08:47 ] @
Da li hoćeš da se svima podeli ravnomerno (ili po nekom pravilu) pa da uvek svi imaju pola ili trećinu linka? Ili da bude po nekom prioritetu pa da jedan (ti ili oni) uvek ima više tj maksimalno na račun drugog? Ovo drugo uglavnom može da odradi i ruter koji daje Telekom dok za konkertne limite morate da nabavite neki koji ograničava saobraćaj po konkretnim adresama, sada to valja mogu i oni najjeftiniji. U svakom slučaju će da bude blokiranja ili smanjivanja brzine kada ste svi na vezi.
[ Aleksandar Đokić @ 29.09.2012. 10:09 ] @
neophodan ti je QoS, ja preporucujem Mikrotik, sa njim ne samo da mozes ravnomerno podeliti net (kako god zelis) vec mozes i odredjenom saobracaju dati prioritet i jos mnogo stvari, pisali su Predrag Supurovic i rajco o tome, pogledaj temu:

http://www.elitesecurity.org/t...ka-prioritetizacija-saobracaja
[ bakara @ 29.09.2012. 11:26 ] @
Mikrotik je najjeftiniji za taj posao, samo treba neko da zna da ga podesi jer nije kao standardni ruteri.
[ calexx @ 29.09.2012. 12:03 ] @
Pa dobro, ovde su zahtevi minimalni a MT ipak košta bar duplo više od jeftinih rutera koji ovo mogu da odrade. Čak mislim da i ovaj Telekom ruter može koliko toliko da pomogne.
[ MORGUL @ 29.09.2012. 12:20 ] @
Potreban mi je ruter koji ce ravnomerno podeliti brzinu, ali i koji moze da ucini da se konekcija ponasa kao dve odvojene, da ne uticemo jedni na druge. Ako znate neki ruter koji provereno to moze a nije skup , preporucite ,molim vas ,jer zaista ne znam mnogo o mrezama , a nemam mnogo novca da kupim nesto sto nece odraditi meni potrebno, pa posle ponovo da kupujem. Gde mogu naciMikrotik rutere ? U winwin-u ih nema.

[Ovu poruku je menjao MORGUL dana 29.09.2012. u 14:00 GMT+1]
[ milosbeo @ 29.09.2012. 13:23 ] @
Probaj neki noviji tp link. Ima opciju da ogranici saobracaj po ip adresi. Ne garantujem rezultate.
[ bakara @ 29.09.2012. 13:32 ] @
Citat:
milosbeo: Probaj neki noviji tp link. Ima opciju da ogranici saobracaj po ip adresi. Ne garantujem rezultate.

Ne treba njemu da ogranicava, vec da deli protok.

Citat:
calexx: Pa dobro, ovde su zahtevi minimalni a MT ipak košta bar duplo više od jeftinih rutera koji ovo mogu da odrade. Čak mislim da i ovaj Telekom ruter može koliko toliko da pomogne.


RB je koliko, oko 50-60€, a najbolje ce da radi posao...?

Bese i tenda ima QoS?
Ali nisam probao kako ona to radi, pored mikrotika.
[ Aleksandar Đokić @ 29.09.2012. 14:05 ] @
RB750 je 50-tak E,

@MORGUL

...

[Ovu poruku je menjao guslac dana 30.09.2012. u 06:05 GMT+1]
[ MORGUL @ 29.09.2012. 14:20 ] @
Hvala puno, pogledacu sa likom koji mi sve to namesta jer ja zaista ne znam mnogo o mrezama. Reci cu mu sta sre preporucili ;)
[ calexx @ 29.09.2012. 16:19 ] @
Većina novih može, ovaj što sam dobio od SBB-a (neki TP-Link od ~20€) ima to isto, može i Tenda a to sam probao i lepo je radilo ... samo mislim da je MT previše za taj jednostavan posao, koristiće jedno 0,01% njegovih mogućnosti.
[ Aleksandar Đokić @ 30.09.2012. 05:06 ] @
i to je tacno
[ MORGUL @ 01.10.2012. 09:53 ] @
Pronasao sam http://www.tp-link.com/lk/products/details/?model=TL-WR740N za 2500 din. Valja li ovaj ruter za deljenje konekcije, ima QoS. Ali ne znam kakav je kvalitet jer toliko kosta.
[ Aleksandar Đokić @ 01.10.2012. 10:26 ] @
takav qos ima i adsl modem
[ MORGUL @ 01.10.2012. 10:33 ] @
Pa valja li ili ne za deljenje konekcije kakvo sam napisao da mi je potrebno ?
[ calexx @ 01.10.2012. 10:58 ] @
ADSL modem tj ruter ima QoS ali ne može da deli ovako kako si zamislio. Možeš da podesiš neke prioritete pa da neko ili neki saobraćaj bude u prednosti i onda zaguši onog drugog. Ovaj TP-Link ima Bandwidth Control i možeš da podeliš konekciju kako si planirao, recimo pola-pola ili kako već oćeš. Može i pola njima a puna brzina tebi pa da ih ponekad zagušiš. ;) To ADSL ruter nema.
[ MORGUL @ 01.10.2012. 11:13 ] @
Meni je vazno samo da kada koriste you tube meni ne uzmu celu konekciju :(
[ Aleksandar Đokić @ 01.10.2012. 12:15 ] @
u pravu je calexx....

problem je sto ne mozes ograniciti sa njim samo youtube, vec ako stavis ogranicenje vazi za sve
[ milosbeo @ 01.10.2012. 12:17 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
milosbeo: Probaj neki noviji tp link. Ima opciju da ogranici saobracaj po ip adresi. Ne garantujem rezultate.

Ne treba njemu da ogranicava, vec da deli protok.


besmisleniji quote skoro nisam procitao... jos od super moderatora
Uzmi taj tp link i iskoristi bw control da ogranicis/podelis saobracaj i to je to.
[ plague @ 01.10.2012. 12:21 ] @
Jos jedan plus za BW control. Koristim to u stanu i kada sestra skida torrent meni online igranje i dalje ide super. Tako da ne vidim downside za kucnu upotrebu.
[ Aleksandar Đokić @ 01.10.2012. 14:00 ] @
downside je to da torrent ne ide punom brzinom, vec na koliko si ga ogranicio, plus online igranje ne koristi mnogo protoka i onda imas ne iskoriscen protok u potpunosti
[ MORGUL @ 01.10.2012. 14:04 ] @
I ja igram world of tanks pa mi ping ode na 999 kada gleda nesto na you tube , zato i moram to da sredim :(
[ Aleksandar Đokić @ 01.10.2012. 14:57 ] @
kao sto ti rekose, ili ogranicavanje racunara na kom se koristi youtube, ili prioritizacija saobracaja igrice
[ newtesla @ 02.10.2012. 09:51 ] @
A ograničenje dst-port=80 > pola-brzine, dst-port=10000-65535 > full brzina, tojest neograničeno?
====

Mikrotik može mnogo toga, skoro da može sve* - problem je taj što to nije običan kućni ruter. Zamisli da uđeš u auto koji se ceo vozi putem tastature, gde ti programiraš sam visinu svakog točka u svakom trenutku: onaj ko zna i ko je prošao trening verovatno može sa njim da se popne gde god mu padne na pamet; ko je navikao na volan, neće krenuti ni sa parkinga...
====

Što ne znači da je loš - naprotiv!!! Samo, pošto je potpuno konfigurabilan, počev od toga da je moguće imati neograničen** broj WAN/LAN priključaka, do toga da je moguće raditi L7 inspekciju saobraćaja - nikako nije za početnike.

Ako kupiš, moraćeš da učiš - ne da bi radilo ikako, nego da bi radilo kao satić - kao Doxa :)
====

Ali, ako želiš da jutjub ide sa transparentnog proksija, a imaš jedan komp sa bržim harddiskovima i 2GB rama viška, dok daješ prioritet skajp > http > streaming > mail > rapidšerovi > torrent: o, pa mikrotik routerboard je kewa :D ili čak virtuelizacija, pa samo mikrotik OS ;)

-----
*sem pojedinih proprietary protokola, neki Cisco-vi recimo.
**ograničenje je uglavnom u procesoru rutera i RAM memoriji rutera - ostalo se već može preskočiti VLAN-ovima.
[ bakara @ 02.10.2012. 09:58 ] @
Citat:
milosbeo: besmisleniji quote skoro nisam procitao... jos od super moderatora ;)
Uzmi taj tp link i iskoristi bw control da ogranicis/podelis saobracaj i to je to.

Nije besmislen, ogranicenje saobracaja je ogranicenje brzine, a kontrola saobracaja je nesto drugo.
Totalno je glupo nekome sa kim delis net ograniciti brzinu da ne bi povukao ceo bandwith.
[ whitie2004 @ 02.10.2012. 14:57 ] @
Snazno preporucujem sastanak sa rodbinom na temu: kolika brzina kome treba i koliko je za to spreman da plati ... slab (jeftin) paket i veliki zahtevi korisnika se ne resavaju ruterom ....

[ MORGUL @ 02.10.2012. 15:21 ] @
Ja placam net, :), oni ga retko i koriste ,ali kada koriste , sestrici gledaju crtace na you tube-u i onda imam ogroman lag ,to je jedini problem .
[ MORGUL @ 08.10.2012. 12:07 ] @
Ruter je stigao , na pakovanju pise da ima QoS ,ali kada instaliram ruter ,nemam nikakvu opciju . Jel treba neki poseban program , nisam uspeo nista da nadjem na cd-u vezano za to .
[ calexx @ 08.10.2012. 12:52 ] @
Ako misliš na pominjani TP-Link, onda pogledaj Bandwidth Control.
[ MORGUL @ 08.10.2012. 13:01 ] @
Pronasao sam podesavanja preko browsera.

[Ovu poruku je menjao MORGUL dana 08.10.2012. u 14:24 GMT+1]
[ MORGUL @ 13.10.2012. 11:52 ] @
Hvala svima na pomoci ,net radi super sa ovim ruterom ,palili smo 3 klipa odjednom na you tube-u. Na sestrinom kompu i umrezila se jos 2 fona ,i nista ne secka kod mene :). Pozdrav ! :)