[ dr placebo @ 29.09.2012. 10:03 ] @
Dobio sam HTC Desire c telefon, pa se pitam da li je za ovaj model potrebno formirati bateriju ili ne. Možda je ovo pitanje glupo i naivno za iskusne korisnike mobilnih telefona, te se unapred izvinjavam.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 29.09.2012. 10:10 ] @
Napuniš do kraja prvi put, isprazniš do kraja, napuniš još jednom do kraja i to je to.
[ dr placebo @ 29.09.2012. 10:13 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Napuniš do kraja prvi put, isprazniš do kraja, napuniš još jednom do kraja i to je to.


Hvala!
[ bakara @ 29.09.2012. 11:22 ] @
Cemu formiranje litijumske baterije?
Tako savetuje proizvodjac?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 29.09.2012. 11:33 ] @
Verovatno da bi se elektronika preciznije kalibrisala, jer je ona ta koja pokazuje stepen ispražnjenosti baterija.
Svakako je ovo opet lakše o onog svojevremeno "puni 3x po 12h i prazni do kraja" :)
[ calexx @ 29.09.2012. 12:06 ] @
Obično uz nove telefone piše da se baterija bar jednom troši dok se sasvim isprazni i onda napuni do kraja. Da ne bude ono ... napuni desetak minuta da probaš a posle puni i prazni po malo ... verovatno će to da poremeti i novije baterije. Ovo ipak nije formiranje baterije, čak je i neki pametan način, uvek puniti bateriju do vrha i posle trošiti skoro do kraja.
[ dragancesu @ 05.10.2012. 16:06 ] @
Znam da baterije ne treba formirati, ali sam danas o tome pricao sa kolegom.

On i jos neki u (prethodnoj) firmi su pre oko tri godine dobili iste telefone. On se potrudio pa je prvih nekoliko puta punio bateriju duze, ostavio da se puni peko noci. I posle je to radio jednom mesecno. Rezultat: i danas mu baterija drzi tri-cetiri dana, drugima najvise dan.

Inace i ja imam poblem sa duzinom trajanja baterije, ali za to je kriv pomalo i telefon jer se puni preko usb-a. A kompjuter je tako blizu pa se moglo dopunjavati. Sad imam osecaj da to nije trebalo tako raditi.
[ bakara @ 05.10.2012. 16:48 ] @
Ja telefone odavno punim samo preko usb na racunaru i nikad problem nisam imao.
[ mulaz @ 05.10.2012. 17:42 ] @
Baterije ne treba formirati, ali treba kalibrirati prikaz "punosti" baterije.

Ako se tokom upotrebe baterije nije bar jednom dopunila i ispraznila do kraja, moguce su one situacije, da pise 0%, a ima jos pola baterije, ili da se ugasi na 50% (toliko piste, a ustvari baterije prazna).


recimo moja baterija na laptopu je sada na 104% :)
[ blocker @ 08.10.2012. 18:26 ] @
Pozelno je bateriju puniti i prazniti na ovaj nacin.
Puniti na punjacu u uticnici, kada pokaze da se 100% puna ostaviti jos 1 cas da se puni.Ako ostavimo pr:cijelu noc onda je to stetno za bateriju.
Prazniti do 2-3% i ne ostavljati bateriju da se isprazni do 0% (teoretski- jer to skoro da je nemoguce)
Ovo se odnosi na baterije za telefonima i tabletima.

Na Laptopima prazniti do 40% pa na punjac.Nije pozelno da se prazni do kraja ,ni pak biti uvijek na uticnici.