[ Braksi @ 29.09.2012. 23:10 ] @
Moram da priznam da me je dolazak Vujicica u Beograd iznenadio iako znam da zivi od predavanja i turneja po svetu. Nekako Beograd mu dodje kao neka crna rupa sveta u koju je veliko cudo da zaluta i poneka vec odrtavela ili izdrogirana zvezda show-biznisa. Medjutim u poruci koju je doneo Nik ja vidim nekoliko paradoksa. Prvo on je ostvario ogroman uspeh i popularnost zbog svog velikog hendikepa, medjutim opet ne verujem da bi se iko ziv menjao sa njim, a isto tako i on bi dao sve to za normalan zivot. Zato mi nije jasno kome on i kakvu poruku uopste i moze da prenese ?

Drugo takodje odnosi se na pad vojnog aviona i cudno ponasanje medija. Jos i pre svake istrage pokrenuta je teza da je major spasavao sebe da ne bi pao na obdaniste, skolu, zgradu ovo-ono iako je nalazeci se u rezidencijalnoj zoni ipak uspeo da padne i u necije dvoriste (gde je mogao neko i da se nadje). Meni je logicnije ovo sto je uradio nego da je ostavio avion da padne bilo gde jer kad ga je vec uzeo, onda je red i da odgovara za njega. Naravno, gde je uopste odgovornost za npr voznju neispravnih aviona iznad naseljenih mesta ?
[ 3way @ 29.09.2012. 23:16 ] @
Citat:
Braksi:Zato mi nije jasno kome on i kakvu poruku uopste i moze da prenese ?


Svasta.
Pa moze da prenese poruku onima koji poseku prst pa kukaju kako je kraj sveta ili onima sto im ne radi Internet 2 dana, pa padnu u depresiju. Ono, da ne govorim o pravim i ozbiljnim problemima.
Poruka koju ja vidim je da se treba boriti bez obzira na sve.

Citat:
Braksi:
Drugo takodje odnosi se na pad vojnog aviona i cudno ponasanje medija. Jos i pre svake istrage pokrenuta je teza da je major spasavao sebe da ne bi pao na obdaniste, skolu, zgradu ovo-ono iako je nalazeci se u rezidencijalnoj zoni ipak uspeo da padne i u necije dvoriste (gde je mogao neko i da se nadje). Meni je logicnije ovo sto je uradio nego da je ostavio avion da padne bilo gde jer kad ga je vec uzeo, onda je red i da odgovara za njega.


Nisam razumeo sta hoces da kazes, ali da je major hteo da spasave sebe on bi iskocio kada je iskocio i drugi pilot. Iz vazduha se sve jako lepo vidi i mogao je da cilja mesto gde nema ljudi.

Citat:
Braksi:
Naravno, gde je uopste odgovornost za npr voznju neispravnih aviona iznad naseljenih mesta ?


To je relativno nov avion, a major je radio u Tehnicko Optinom Centru. Avion je verovatno bio u fazi ispitivanja. Polozaj aerodroma je takva da avion mora da preleti naseljeno mesto prilikom sletanja ili poletanja, osim ako ne dolazi sa istoka. Cak i tada neki otkaz moze da prouzroukje skretanje aviona sa putanje.
[ Braksi @ 29.09.2012. 23:22 ] @
da, ali zamisli da svakom problemu pristupamo imajuci Nika u vidu. Mislim gde bi nas to odvelo, jer onda kao nista ne bi bio problem ?

A za pilota mislim da je njegova duznost bila da ne sleti na naseljeno mesto.
[ 3way @ 29.09.2012. 23:36 ] @
Citat:
Braksi: da, ali zamisli da svakom problemu pristupamo imajuci Nika u vidu. Mislim gde bi nas to odvelo, jer onda kao nista ne bi bio problem ?


Ja to ne gledam u fazonu "Vidi njega, meni nije nista", nego gledam po principu "Kad moze on, mogu i ja". Znaci, to ne iskljucuje moj sopstveni trud.

Citat:
Braksi:
A za pilota mislim da je njegova duznost bila da ne sleti na naseljeno mesto.


Mislim da je u datoj situaciji pilot uradio najbolje sto je mogao.
[ JankoNIS @ 30.09.2012. 00:43 ] @
Mene interesuje samo jedna stvar oko pada aviona, i voleo bih da mi pojasni neko ko se razume u letenje:

Pilot je prakticno izgubio zivot jer je kasno napustio letelicu koja pada. Novine objave ogroman naslov (najvecim fontom koji sam ikada video na naslovnoj strani, a zna se da je na njoj svaki milimetar neprocenjiv) kojim dominira rec "Heroj". Sve je to, na prvi pogled, u redu. Ali nije u redu da se neko proglasava herojem ako se ne znaju uzroci pada aviona. U situaciji kada ti otkaze letelica, koliko god da si pribran, tebi je paznja ne 100 nego milion % zaokupljena trazenjem resenja za situaciju u kojoj se nalazis, drugi pilot se katapultira, oko tebe haos. U toj situaciji je zadnje na sta ces da mislis to gde ces da padnes. Nemas vremena ni da se okrenes a kamoli da zveras kroz prozor prepoznajuci krovove kako bi ustanovio gde je vrtic (odozgo se ne vide fasade nego krovovi koji su na svim kucama isti). I pored svega toga, avion padne u dvoriste neke kuce. To sto nije pao na vrtic je cista slucajnost, ako su mu vec otkazale komande on nije ni mogao, sve da je hteo, da kontrolise mesto pada. Pada na naseljeno mesto koje je tako malo da ga je tesko pogoditi namerno. Tako da prikaz situacije kako ga je dala stampa apsolutno ne odgovara mogucnostima pilota u tom trenutku.
Mislim da je jadnik trebalo da ranije misli na sebe a ne na tamo neke imaginarne objekte na zemlji. Imali bismo jedan avion manje, kao sto ga i sada imamo, ali barem zivog pilota koji vredi mnogo vise od tehnike.

Da li je ovo razmisljanje blize realnosti od onog u medijima?
[ 3way @ 30.09.2012. 00:57 ] @
Prica o vrticu nema veze s mozgom, to je novinarska ideja.

Avion se kontrolise putem repnih upravljackih povrsina i onih na krilima. Pilot palicom upravlja avion po dubini (repne komande), po nagibu (krila) i po azimutu (opet rep). Ukoliko repne komande otkazu, opet je moguce usmeriti avion pomocu elerona na krilima, pa cak i kontrolisati avion pomocu snage motora....Znaci, ako je rep iz ko zna kog razloga otkazao, pilot je opet bio u mogucnosti da usmeri avion na neku stranu. Tesko da je sve odjednom otkazalo.
Mislim da se desilo sledece...Doslo je do otkaza komandi, kako je izjavio drugi pilot, on je iskocio, a poginuli pilot je pokusao da spase sta se spasti moze. Usmerio je avion gde je pretpostavio da ce napraviti najmanju stetu i pokusao da iskoci. I to je to. Naravno, istraga ce pokazati sta se stvarno desilo.

Inace, to "katapultiranje" je jos jedna od ideja novinara. Lasta nema katapult sedista, ali ima mehanizam za ekslpozivno odvajanje poklopca kabine. Pilot koji iskace ce aktivirati taj mehanizam, a onda ce iskociti iz aviona kako zna i ume.
[ Odin D. @ 30.09.2012. 01:56 ] @
Citat:
3way: Pilot palicom upravlja avion po dubini (repne komande), po nagibu (krila) i po azimutu (opet rep).

Dodao bih malu ispravku - vertikalne površine na repu (za azimut) se, čini mi se, kontrolisu obično pedalama.
Bez obzira na to, mislim da Lasta ima potpuno mehaničke komande, tj. pomoću "štapa i kanapa" i otkaz takvih komandi je skoro pa nemoguć.

Ne znam šta toliko smandrljavaju oko te "istrage koja će pokazati", možda bi bilo pametno da preživjeli pilot ispriča šta se desilo i šta je otkazalo, pa nek oni istražuju dalje.
[ Vasastajić @ 30.09.2012. 07:19 ] @
Negde sam u novinama pročitao izjavu nekog Pazovčana-očevica,koji je rekao da se na nebu prvo čulo kako motor aviona trokira, a onda se sve nadalje odvilo munjevitom brzinom.
Nisam tada na tu izjavu obratio posebnu pažnju, ali je ona ponovo za mene dobila na značaju kada sam u razgovoru sa jednim poznanikom, penzionisanim, vojnim aviomehaničarem, na moje pitanje o njegovom viđenju te tragedije, odgovorio da je pravo čudo kako se tako nešto još ranije nije dogodilo, a tek će biti čudo ako se još koji put slično ne desi, sve "zahvaljujući" Davinićevim bravurama na mestu ministra odbrane.
Navodno motore za te avione Davinić je kupio od Amerikanaca, a ovi su jedva čekali da ih se ratosiljaju obzirom da su znali da je to težak škart.
Satelitska afera, škart motori, ima li Daviniću kraja tvom biSEROVANJU?
[ 3way @ 30.09.2012. 07:40 ] @
Citat:
Odin D.:
Dodao bih malu ispravku - vertikalne površine na repu (za azimut) se, čini mi se, kontrolisu obično pedalama.


Da, hteo sam da napisem, ali sam tad vec bio umoran i malo zapit...
[ cozmo_im @ 30.09.2012. 07:47 ] @
U pitanju je bilo testiranje aviona u kovitu (stall) i doslo je do blokade komandi iz nekog razloga - kada avion dobije slom uzgona komande su delimicno upotrebljive, tako da je imao ogranicenu mogucnost upravljanja ali nije imao dovoljno visine da spasi avion.

Zadatak svakog vojnog pilota je da iznad naseljenog mesta pokusa da usmeri avion van njega ili tamo gde nema ljudi i objekata na zemlji pa onda tek da iskoci. Sigurno je imao mogucnosti za tako nesto, ali zbog male visine nije mogao da iskoci.

Zasto je bilo sloma uzgona tokom rutinskog uvezbavanja izvlacenja iz kovita (greska u projektovanju ili greska pilota) pokazace istraga.
[ 3way @ 30.09.2012. 07:50 ] @
Da dodam ne temu Nika Vujicica:

[ ventura @ 30.09.2012. 08:10 ] @
Taj Savić je bio mnogo dobar čovek kao čovek, ali generalno se na toj Batajnici svi ponašaju kao najveće kabadahije.

Generalno previše se nesreća tamo desilo zbog ljudskog faktora. Ne kažem da je Savić direktan krivac za tu nesreću, ali poučeni iskustvima prethodnih nesreća, i da smo mi neka normalna država sa normalnom vojnom strukturom, nijedan vojni pilot ne bi ni smeo da prismrdi gradu, a kamoli da lete na hiljadu-dve fita (300-600 metara) iznad grada.

Primer onog što se srušio galebom i poginuo, razlog nesreće: mala visina, prilikom akrobatskog manevra se skucao u zemlju. Tu je bila samo stvar sreće da se nije skucao u nekoga ili u neki objekat ili grad.

U dugom primeru vojnik na zemlji nije bio te sreće pošto je direktno na njega pao Mig29 koji je izvodio nož manevar na nekoliko desetina metara od zemlje (da pokaže svim ko ima najveći), motor se zakašljucao i on je završio direktnim padom na zemlju. Raditi takav manevar na toj visini je ekvivalent prolasku kroz crveno, u špicu dnevnog saobraćaja, zavezanih očiju, vozeći 200kmh. Jednostavno, pri najmanjem problemčiću, a kakvi se na složenim sistemima kao što je avion može javiti, pad je gotovo pa neizbežan. Da se dotičnom to trokiranje motora desilo na nekoj bezbednoj visini od par hiljada metara, avion bi propao možda par desetina-stotinu metara jer je izgubio potisak, i on bi nastavio dalje uopšte ne obraćajući pažnju na taj incident, eventualno bi ga prijavio kasnije mehaničarima na zemlji, čisto eto da se nije našlo nešto vode ili neka prljavština u gorivu...


Opet kažem, ne impliciram ništa u slučaju ove najnovije nesreće i Savića, ali da neko u toj vojsci ima dva grama mozga, i da neko ima neki autoritet nad tim top-gunovima sa po 50 sati naleta ukupno u životu, a koji važe za mini bogove na toj Batajnici, niko od njih ne bi smeo ni da prsmrdi da leti nad gradom, a kamoli na toj visini na kojoj još uvek redovno lete. U tom slučaju ova tragedija se ne bi ni desila, jer bi obojica pilota iskočila istog trenutka kad su izgubili kontrolu nad avionom, bez da brinu šta je ispod njih.
[ cozmo_im @ 30.09.2012. 08:51 ] @
Ventura, postoje tacno odredjene dozvole za let nad naseljenim mestom i ovaj let je imao sve potrebne dozvole od strane vazduhoplovnih vlasti.

Procedure su jasne i striktne, uostalom ne bismo bili u ICAO ili Eurocontrolu. Vrlo je zahebano ako ih se ne pridrzavas. Mislis da je vojska izuzeta iz procedura? Apsolutno NE. Sve ide preko kontrole letenja i po striktnim procedurama.

Sta mislis, kada se prilazi na pistu 30 Nikole Tesle preko uzeg gradskog podrucja i avion iz nekog razloga (neki otkaz) padne u kovit (ne daj boze), sta onda? Bahatost? Ne.
[ Odin D. @ 30.09.2012. 09:54 ] @
Citat:
cozmo_im:Sta mislis, kada se prilazi na pistu 30 Nikole Tesle preko uzeg gradskog podrucja i avion iz nekog razloga (neki otkaz) padne u kovit (ne daj boze), sta onda? Bahatost? Ne.

Kakav kovit na putničkom avionu u sletanju?!
To se u današnje vreme samo još javlja u akrobatskom letenju - i to uglavnom namjerno.

Citat:
cozmo_im: Ventura, postoje tacno odredjene dozvole za let nad naseljenim mestom i ovaj let je imao sve potrebne dozvole od strane vazduhoplovnih vlasti.

Pa to i jeste problem - izdavanje takvih dozvola.
Normalan svijet obavlja testiranje i obuku iznad nekih pustinja, stepa i pampasa, samo ovi nasi zuje narodu nad glavama povazdan.
Valjda im neko odnekud nabavi neko bure-dva kerozina, pa ga i nemaju dovoljno da se odvezu neđe dalje da vježbaju, nego sve tu oko aerodroma...
[ Vasastajić @ 30.09.2012. 10:19 ] @
Citat:
Dimitrijević: "Lasta" leteći mrtvački sanduk

Školski borbeni avion "V-54 lasta" zapravo nikada nije trebalo da doživi serijsku proizvodnju zato što su stručne službe Generalštaba Vojske Jugoslavije još pre desetak godina ustanovile da je reč o "problematičnom avionu". Međutim, očigledno su neki interesni lobiji tokom ministrovanja Prvoslava Davinića, a kasnije i Dragana Šutanovca, uspeli da takvu odluku promene, a nije tajna da su u mnogim sličnim poslovima mnogi u takvim projektima i lično profitirali - tvrdi za "Vesti" nekadašnji pomoćnik ministra odbrane Bojan Dimitrijević.

- Odmah smo zatražili od Sektora za Ratno vazduhoplovstvo i protivvazdušnu odbranu da napravi analizu ispravnosti ovih ulaganja i ono je donelo jednoglasan zaključak da se projektovanje "laste" obustavi uz zaključak da su sve karakteristike ove letelice problematične. Međutim, proizvodnja je nastavljena kada je na mesto ministra, 2004. godine postavljen Prvoslav Davinić, a finalizirana 2009. kada je ministarstvo preuzeo Dragan Šutanovac.

Tragični letovi

Bojan Dimitrijević kaže da mnogo toga "nije štimalo", a da su to pokazivali i tragični probni letovi.
- Prvi prototip "laste" srušio se 1985. godine, kada je pilot Laslo Kolar doživeo težak udes. Dvanaest godina kasnije, ova letelica je ponovo testirana i tada je poginuo komandant Vazduhoplovnog opitnog centra pukovnik Zoran Vidić - kaže Dimitrijević i dodaje da ukoliko se istragom utrdi da je u pitanju sistemska neispravnost letelice, nadležni moraju da sprovedu istragu ko je insistirao i zašto na serijskoj proizvodnji takvih letelica.
Vesti
[ cozmo_im @ 30.09.2012. 10:39 ] @
[quote] Odin D.:
Citat:

Kakav kovit na putničkom avionu u sletanju?!
To se u današnje vreme samo još javlja u akrobatskom letenju - i to uglavnom namjerno.
Pa to i jeste problem - izdavanje takvih dozvola.
Normalan svijet obavlja testiranje i obuku iznad nekih pustinja, stepa i pampasa, samo ovi nasi zuje narodu nad glavama povazdan.
Valjda im neko odnekud nabavi neko bure-dva kerozina, pa ga i nemaju dovoljno da se odvezu neđe dalje da vježbaju, nego sve tu oko aerodroma...


Odine, izvoli pogledaj za sta sam se ja skolovao i radio pri vojsci.

Drugo, jedan obican microburst na sletanju (windshear) itekako moze da stall-uje avion, kao i otkaz motora ili slicno. Ili obicna greska pilota, tipa opustenost u prilazu i pad minimalne brzine. Vrlo brzo, in matter of seconds sto kazu kad gledas Air crash investigations. Na maloj visini nema pomoci i ne mozes da biras gde ces da padnes. Moz samo se molis bogu. Upravo se slom uzgona najcesce desava u najkriticnijoj fazi letenja - samom sletanju i jedan je od cescih uzroka pada aviona. Kovit ili slom sile uzgona je nas izraz (stall) i ne mora da bude kovit kakav ti zamisljas da izgleda (kad se avion sumanuto vrti i lomata). Kod putnickih aviona to je pad brzine ispod dozvoljene, svaljivanje na krilo i rep kada avion tone. Na maloj visini, kazem, to je nepovratna katastrofa. U vecini udesa koji su izazvani slomom uzgona, i pored svih upozorenja (stall warning, stick shaker warning) piloti uvek mahinalno dizu nos aviona, dodavajuci gas. Uprovo suprotno od onog zasta su skolovani.

Trece, sve dozvole za prelet naseljenih mesta AMA BAS NIKAKVE VEZE NEMAJU sa nasim mentalitetom, buretom kerozina i normalnim i nenormalnim svetom.

Postoje procedure koje su IDENTICNE kao svugde u svetu u skladu sa medjunarodnim propisima. Znaci nema cile-mile da te neko pusti tek tako da letkas di oces. Pa cak ni vojska ne moze to da uradi. Procedure preleta naseljenog mesta zavise od broja stanovnika, velicine i polozaja samog mesta. Najmanja visina je 450 m (oko 1500 ft) iznad gradova preko 100.000 stanovnika, sve ostalo moze da bude prelet i na 100m po vazecim propisima. Takodje, jedini NO FLY ZONE je striktno centar Beograda i prelet se dozvoljava samo u izuzetnim slucajvima.
[ Odin D. @ 30.09.2012. 10:50 ] @
Ne sporim tvoju strucnost. Nego proveo sam i ja na VTI u Žarkovu neku godinu na vazduhoplovstvu, pa znam i ja ponešto.

Što se tiče dozvola za testiranja iznad naseljenih mjesta - rekoh da ne sumnjam da su ovi imali dozvolu za to, samo se pitam zašto se dozvole za testiranja izdavaju iznad naseljenih mjesta. Ono, simuliramo otkaz motora u vazduhu i ponovno pokretanje, a gdje ćemo - pa iznad sabora u Guči, đe drugo...
[ cozmo_im @ 30.09.2012. 11:51 ] @
Kakva dozvola za testiranje? Ima uredno izdatu dozvolu za letenje a posebna ATC dozvola nije potrebna.

Ili mislis da je, napr., A380 kad je poletao na svoj prvi probni let sa trilion spottera okolo imao posebnu dozvolu? Ne.

Drugo, dok se ne zavrsi istraga mi ne mozemo znati gde je on tacno bio kada su krenuli problemi. Mozes biti 5km od naseljenog mesta i uz probleme da se pojavis jako brzo iznad naselja. Sigurno nisu testirali bitne letne karakteristike iznad naseljenog mesta, vec verovatno u aerodromskoj zoni (a brzinama kojima oni lete cak i u klipnom avionu potrebno je 20 sekundi da se nadjes iznad mesta) da bi, u slucaju da dodje do problema mogli da se vrate i slete bezbedno. Nazalost, nekad se desavaju i nesrece.

Evo zanimljivog primera:

http://en.wikipedia.org/wiki/El_Al_Flight_1862#Causes

Korisno:

http://en.wikipedia.org/wiki/A...ransition_from_GAAP_to_Class_D

Obratiti paznju na:

Class E: Operations may be conducted under IFR, SVFR, or VFR. Aircraft operating under IFR and SVFR are separated from each other, and are subject to ATC clearance. Flights under VFR are not subject to ATC clearance. As far as is practical, traffic information is given to all flights in respect of VFR flights.
Class F: Operations may be conducted under IFR or VFR. ATC separation will be provided, so far as practical, to aircraft operating under IFR. Traffic Information may be given as far as is practical in respect of other flights.
Class G: Operations may be conducted under IFR or VFR. ATC separation is not provided. Traffic Information may be given as far as is practical in respect of other flights.

Posebno na F i G.

Takodje, zakupi Cesnu na sat vremena (150 evra) i probaj da nadletis Adu nparimer radi panoramskog fotografisanja ili preleta. Nece da moze. Moras i vojsku da pitas :)
[ cozmo_im @ 30.09.2012. 12:03 ] @
Evo i vizuelno. Uza gradska zona crveno. Kacim i pregledniju approach kartu gde se vidi zona koja je dozvoljena za letenje (zeleno zaokruzeno). Mape su stare, ali se to nije promenilo ni na aktuelnim. Primeticete da su industrijske zone no-fly (ka Pancevu i Borci)



[ Odin D. @ 30.09.2012. 12:38 ] @
Citat:
cozmo_im: Kakva dozvola za testiranje? Ima uredno izdatu dozvolu za letenje a posebna ATC dozvola nije potrebna.

Možda nisam bio dovoljno jasan: u kontrolu leta, propise i dozvole se ne razumijem naročito, zato sam i napisao da ne sumnjam da su ova dvojica imala sve potrebne dozvole da to što rade rade tu gdje su radili.
Međutim, ja se pitam: zašto su dobili dozvolu/naređenje da rade to što su radili tamo gdje su radili, kada je poznato da se radi o testiranju aviona koji do sada iza sebe već ima solidan skor problema i udesa?
Znači, čisto uopšteno: čemu obavljati testiranja u blizini naseljenih mjesta, sem kad nemaš gdje drugo, a što mislim da nije slučaj sa ovom zemljom?

[ gari021 @ 30.09.2012. 13:22 ] @
Cekaj Cozmo ako te dobro razumem...
u prvom poostu si rekao da je pilot "vezbao" izvlacenje iz kovita, na maloj visini, iznad grada.
To je po tebi sasvim ok?
[ cozmo_im @ 30.09.2012. 13:37 ] @
Mi ne znamo gde su oni radili i sta su tacno ispitivali dok se ne utvrdi istragom. Ono sto se nacelno zna je da je radjena minimalna brzina odnosno proba aviona za kovit. Nije 100% utvrdjeno. Uostalom imamo zivog pilota pa ce se to resiti.

Ne znam da li poznajete letenje dovoljno kao i da li ste leteli slicnim avionom (ja jesam sa Utvom 75 i cak sam bio i za komandama) ali vrlo su agilni i solidno brzi te rastojanje od par kilometara ama bas nista ne znaci! Ko zna gde su njemu poceli problemi, pa ako je imao problem s komandnim povrsinama tj. delimicnom blokadom istih pitanje je gde je uopste mogao da usmeri avion. Tu nemas mnogo izbora, padas tamo gde avion zeli. Ako je bio na nekoliko kilometara od gradske sredine i ako je doslo do toga, moguce je da je jednostavno padao u tom smeru bez previse mogucnosti za korekcije.

A ono sto ja znam sva uvezbavanja se rade u aerodromskoj zoni a Nova Pazova je odmah na granici iste.

Drugo, ovaj avion nema nikakav udes, ne povezujte to sa SFRJ prototipom Laste.

Trece, jeste li videli nekad ultralake letelice i zmajeve kuda i iznad cega lete? Ne treba im dozvola uopste.

Posto ovaj let spada delom i pod IFR letenje i kontrolu letenja na vojnom aerodrom, imao je potrebnu dozvolu za poletanje, sletanje, a za sam VFR let bilo gde ne treba posebno odobrenje kontrole letenja uopste.

Pogledajte klasifikaciju.

Odine, ti bi testirao avion gde nema apsolutno nikakve tehnicke podrske? Znas li dolet Laste? Sta, treba da poleti, leti 200km negde u nedodjiju, radi testove, vraca se 200km bez ikakve podrske? Malo logicnog razmisljanja nije na odmet :)
[ Odin D. @ 30.09.2012. 14:34 ] @
Citat:
cozmo_im:Znas li dolet Laste? Sta, treba da poleti, leti 200km negde u nedodjiju, radi testove, vraca se 200km bez ikakve podrske? Malo logicnog razmisljanja nije na odmet :)

Ne mora 200km, dovoljno je valjda i 30-40.
Sem toga, taj avion bi trebalo da može da sleće i uzleće sa zaravnatih livada.
Ako su mogli da probijaju dinamitom i bagerima kilometre puta kroz neku kamenu planinčugu da bi napravili put do manastira srušenog prije x vijekova, da bi tamo sada žuljali brojanice neki pogubljeni monah i 4 iskušenice, mogu valjda da zaravnaju i jednu livadu.
Drugo, nije Batajnica jedini aerodrom u Srbiji sa koga ova skalamerija može da poleće/sleće.
Zaista ne vidim preku potrebu da se išta vježba na području gdje na svakih par kilometara vazdušne linije imaš neko poveće naselje.

Uostalom, pad aviona u sred naseljenog mjesta je argument par excellence sam po sebi.
Da nije pao, pa ajde da raspravljamo treba li tako raditi ili ne. Ali kad je vec pao, ne vidim u čemu je smisao govoriti da "tako treba".
Sreća je da nije još neko stradao. Da je kojim slučajem pobio dolje ko zna koliko ljudi, sigurno bi se druga pjesma pjevala o "podršci i logičnom razmišljanju".
Ovako to izgleda da pad aviona u naseljeno mjesto uglavnom izaziva satiranje cvijeca u bašti domaćina kod koga je pao, pa eto kao ništa strašno, razmišljaj malo logično...
Da ovaj nije morao da nišani avionom gdje će pasti možda je mogao i on na vreme iskočiti.

Citat:
cozmo_im:Odine, ti bi testirao avion gde nema apsolutno nikakve tehnicke podrske?

Pa to ti je isto kao i da kažeš - šta? ti bi testirao bojni otrov tamo gdje nemaš nikakve tehničke podrške?
Pa prvo valjda obezbediš uslove za ono čime se hoćeš baviti - pa se onda time bavi. A ne nedostatak uslova kompenzovati preko tuđih leđa.
Ču, hoćemo da testiramo smrtonosnu vojnu opremu, ali daleko nam je da idemo negdje u pripičkoviće pa ćemo malo bombardovati na potezu između Batajnice i Stare Pazove, a ako bomba krkne neđe u selo, pa eto novi nosači bombi nisu još testirani, a i dešava se...

Pa dobro, i to je valjda jedan od razloga zašto se neke "države" nazivaju i banana-države.


[ cozmo_im @ 30.09.2012. 15:07 ] @
Odine, ne razumes se u propise niti u materiju, mene stvarno mrzi da ti dalje pojasnjavam.

Inace zivim itekao u rejonu tih letova, to je svakodnevnica.

I da, takve stvari se po propisima OBAVEZNO uvezbavaju u aerodromskim zonama gde postoji poletno-sletna staza. Ceo taj reon drzi vojska i pripada samom aerodromu. Nova Pazova je na puskomet odatle. Ako nisi znao aerodrom Batajnica ima i ICAO (civilni) kod LYBT i moze da se koristi i kao civilni aerodrom bez problema.

Inace, 30-40km odatle su svugde naseljena mesta i vise nego sto je to Nova Pazova.

Izvoli slikovito. Zeleno polje je aerodromska zona LYBT (Batajnica). Sve ostalo vidis na slici.

Ako si takav strucnjak za neku logiku, molim te podeli nasem direktoratu za vazduhoplovnu plovidbu svoje resenje kuda ubuduce da lete vojni avioni u aerodromskoj zoni, kuda da slecu i kuda da vrse skolske i probne letove.



[ Odin D. @ 30.09.2012. 16:42 ] @
Ti samo uporno konstatuješ činjenice koje ja uopšte ne sporim.
Ne kažem ja da to nije zona vojnih opitnih letova, ne kažem da nisu imali dozvolu niti smjeli tu da lete niti išta od toga. Ne kažem da se svaka 'ebena kasarna i vojni objekat ne nalaze u svakom 'ebenom centru svakog 'ebenog grada, pa da neprijatelj zna gdje da udara kad se zarati.

Ja samo diskutujem da li i koliko to ima smisla i opravdanja.
Ti ponavljaš činjenično stanje i pričaš gdje je zona vojnih letova, a ja ne kažem da tu nije, nego da ne valja što je tu, isto kao što mislim da kasarnama nije mjesto u najljepšim, najgušće naseljenim i najatraktivnijim gradskim zonama.
To je sve. Nadam se da je jasno ovaj put.

Citat:
cozmo_im:Ako si takav strucnjak za neku logiku, molim te podeli nasem direktoratu za vazduhoplovnu plovidbu svoje resenje kuda ubuduce da lete vojni avioni u aerodromskoj zoni, kuda da slecu i kuda da vrse skolske i probne letove.

Zašto trpaš sve u isti koš - redovan saobraćaj je jedno, a testiranje i školovanje sasvim druga stvar.
Nemam zamjerki na redovan saobraćaj, ali smatram, kao uostalom i 99% civilizovanog svijeta - da testiranje aviona i uvježbavanje kovita ne treba vršiti iznad i u blizini naseljenih mjesta do kojih se avion može dobaciti ako se pokvari.
Ali u jednom se slažem sa tobom - i ubuduće mogu samo da slijede zasranu putanju koju su na početku ukrivo zacrtali, jer je sad kasno za bilo šta drugo, voz je prošao.
Znači, tu si ti sasvim u pravu - oni i nemaju izbora nego da rade ovako naopako. A ja samo kažem da je to naopkao. To što neko ne može drugačije, ne znači da tako kako može nije naopako.

Najbolje je uostalom da se ubuduće ne bave budalaštinama.
20 godina razvijaju jeftini aviončić za koji imaju jednocifren broj narudžbi (i to pod znakom pitanja), a spucali su na taj razvoj toliko da su mogli 3 eskadrile lovaca 4. generacije kupiti.
A i ubuduće mogu samo da se slikaju sa svojom avio-industrijom i testovima, za koju nemaju niti uslova niti para niti znanja da to mogu da obave u ekonomski isplativim okvirima.
Svu tu zaejbanciju na kraju plaća narod iz svog džepa.
[ cozmo_im @ 30.09.2012. 17:14 ] @
Citat:
Odin D.:Ti ponavljaš činjenično stanje i pričaš gdje je zona vojnih letova, a ja ne kažem da tu nije, nego da ne valja što je tu, isto kao što mislim da kasarnama nije mjesto u najljepšim, najgušće naseljenim i najatraktivnijim gradskim zonama.
To je sve. Nadam se da je jasno ovaj put.


Tebi nije jasno :)

Znas li od kad je ovaj aerodrom ovde :) Od 1947. godine. Da li je tada Nova Pazova bila u obliku u kome jeste? Nije. Pogledaj naselja oko Nikole Tesle. Morali su da ruse neke objekte jer je divlja gradnja uzela nevidjenog maha.

Dakle, ne mozes nesto fizicki izmestiti tamo gde ne moze, to ti uporno ponavljam!

Da li mislis da li bi ijedna, aj da kazemo, normalna drzava prilikom testova NAJOBICNIJEG malog, klipnog, skolskog aviona postupila kao sto ti razmisljas (ne kazem ja da ti razmisljas pogresno, sve je ok to sto ti pises)? Apsolutno ne. Nikome se ne isplati da logistiku testova seli negde. Pa to bi bilo naopako.

Zona aerodroma, svakog, je najpogodnija upravo za ovakve stvari, svugde u belom svetu. Za to, uostalom, sluze vojni aerodromi. Zasto je A380 na prvi let krenuo sa Le Burzea a ne sa Sarl de Gola ili Orlija?

Inace, skolovanje pilota spada u redovan saobracaj, kao i test neke letelice. Recimo niko od vas nema pojma da se takvi letovi odvijaju isa JAT-ovim avionima jako cesto. Vama izgleda kao obican let ili sletanje/poletanje.

Desava se da moraju da se izvrse testovi samog aviona nekad i to se radi u zoni aerodroma. Pa gde ce, ako ne tu? Da leti do Tivta pa nad morem da ga testira?

Takodje ono sto isto ne znate je da se svaki avion u slucaju kvara PRVO vraca na MATICNI aerodrom, osim ako nije vec blizu destinacije kada se ide na alternativni. Zasto? Jednostavno - maticni aerodrom ima svu logistiku i tehniku za popravku i apsolutno je jeftinije i bolje se vratiti na maticni aerodrom nego nastaviti prema nekom alternativnom u blizini. To su osnove svake vanredne procedure i primenjuju se i u ratnom vazduhoplovstvu.

Ono sto je nezgodno je sto se oko Batajnice izgradilo masa objekata i sto su naselja povecana i prosirena. Tu lezi pravi problem. Izmestit aerodrom i logistiku zbog testiranja malog klipnog aviona je van svake pameti.

(Da dodam samo ono sto svi znate da je tu opitni centar Moma Stanojlovic, vazd. zavod).
[ Odin D. @ 30.09.2012. 19:03 ] @
Citat:
cozmo_im:Ono sto je nezgodno je sto se oko Batajnice izgradilo masa objekata i sto su naselja povecana i prosirena. Tu lezi pravi problem.

Dabome. Izgradnja gradova, naselja i industrije je pravi problem. Treba sve to porušiti i očistiti radi testiranja propalog projekta u vidu malog klipnog aviona, kao što to inače rade sve normalne države.

Ne znam ja šta je tebi normalno, ali evo šta svijet misli o testriranju aviona:

Wiki:
Citat:
Flight test processes

Flight testing is highly expensive and potentially very risky. Unforeseen problems can lead to damage to aircraft and loss of life, both of aircrew and people on the ground. For these reasons modern flight testing is probably one of the most safety conscious professions today.

http://en.wikipedia.org/wiki/Flight_test

FAA o testiranju lakih sportskih aviona:
Citat:

Assigned Flight Test Area:
....
In the case of an aircraft located at any airport surrounded by a densely populated area and lacking any acceptable approach/departure route of flight, the applicant must be relocate the aircraft to an airport suitable for flight testing.

Operating Limitations for flight testing:
...
(2) All flights must be conducted within the geographical area described as follows. The area must be described by radius, coordinates, and/or landmarks. The designated area must be over open water or sparsely populated areas having light air traffic. The size of the area must be that required to safely conduct the anticipated maneuvers and tests.

http://www.faa-aircraft-certif...t-sport-flight-test-areas.html
Pretpostavljam kakve tek regulative imaju za testiranje vojnih aviona, mrzi me da tražim, ali na um mi padaju neka pustinja u Nevadi, neka centralno-azijska stepa, Sibir i sl.

No, nema veze, mi smo najpametniji i najljepši, nama se nikako ne isplati da radimo bilo šta drugačije od onoga kako radimo niti da budemo drugačiji.
Mi za svaku budalaštinu imamo ne jedno, nego brdo opravdanja.
[ Java Beograd @ 30.09.2012. 19:36 ] @
Da neko ima dva grama mozga u toj armiji, dekretom bi zabranio sve što ima veze sa 'k' od kovita. U narednih 100 godina, a posle odluka može da se revidira. Mis'im dokle bre s tim kovitom ?
[ cozmo_im @ 30.09.2012. 19:43 ] @
Odine... promasio si poentu.

"Military aircraft flight test

Military programs differ from commercial in that the government contracts with the aircraft manufacturer to design and build an aircraft to meet specific mission capabilities. These performance requirements are documented to the manufacturer in the aircraft specification and the details of the flight test program (among many other program requirements) are spelled out in the statement of work. In this case, the government is the customer and has a direct stake in the aircraft’s ability to perform the mission. Since the government is funding the program, it is more involved in the aircraft design and testing from early-on. Often military test pilots and engineers are integrated as part of the manufacturer’s flight test team, even before first flight. The final phase of the military aircraft flight test is the Operational Test (OT). OT is conducted by a government-only test team with the dictate to certify that the aircraft is suitable and effective to carry out the intended mission.[citation needed]

Flight testing of military aircraft is often conducted at military flight test facilities."

Drugo, Lasta IMA DOZVOLU za operativnu upotrebu.

Ovde je bilo testiranje pilota za dobijanje dozvole opitnog pilota/instruktora.

Ne mesaj FAA regulativu o testovima ultralakih i lakih aviona koji veze s vezom nemaju, to je kad bi ti i ja napravili avionce pa podnesemo dozvolu da krenemo sa standardizacijom i testom. Mesas babe i zabe. To sto si citirao apsolutno nema veze sa testiranjem vojnih i civilnih aviona i kako i gde se to obavlja.

Lasta nije laki ni ultralaki avion. To je klipni avion namenjen vrsenju obuke, skolski avion. Moja recenica se odnosila na testiranje ovakvih aviona u sklopu vojske ili civilne upotrebe za obuku. A to nema veze sa tim sto si ti citirao FAA regulativu za sportsku avijaciju. Drugaciji je vid registracije aviona za let.

Nijedna vojska ne bi za svoje potrebe testirala ovakav, mali, avion da premesta celokupni opitni centar na drugo mesto. Podsecam, na Batajnickom aerodromu je opitni i vazduhoplovni centar Moma Stanojlovic kojem je ovo JEDINA I OSNOVNA namena.

Flight testing of military aircraft is often conducted at military flight test facilities."
[ cozmo_im @ 30.09.2012. 19:52 ] @
Citat:
Java Beograd:
Da neko ima dva grama mozga u toj armiji, dekretom bi zabranio sve što ima veze sa 'k' od kovita. U narednih 100 godina, a posle odluka može da se revidira. Mis'im dokle bre s tim kovitom ?


Kako ce pilot dobiti sertifikat, ili avion, ukoliko ne prodje ovaj test?

Kako vi zamisljate taj kovit? Lomatanje aviona ko u filmu?

Ama ljudi :)

Avion se dovede do minimalne brzine kojom moze da leti, komande postaju krute, dolazi do vibracija i avion dize nos i krece da tone i svaljuje se na krilo nosom prema zemlji. Nista ko u filmovima. Pilot zatim propisanom procedurom vadi avion iz "kovita".

Stalling a fixed-wing aircraft

A fixed-wing aircraft can be made to stall in any pitch attitude or bank angle or at any airspeed but is commonly practiced by reducing the speed to the unaccelerated stall speed, at a safe altitude. Unaccelerated (1g) stall speed varies on different fixed-wing aircraft and is represented by colour codes on the air speed indicator. As the plane flies at this speed, the angle of attack must be increased to prevent any loss of altitude or gain in airspeed (which corresponds to the stall angle described above). The pilot will notice the flight controls have become less responsive and may also notice some buffeting, a result of the turbulent air separated from the wing hitting the tail of the aircraft.

In most light aircraft, as the stall is reached the aircraft will start to descend (because the wing is no longer producing enough lift to support the aircraft's weight) and the nose will pitch down. Recovery from this stalled state involves the pilot's decreasing the angle of attack and increasing the air speed, until smooth air-flow over the wing is restored. Normal flight can be resumed once recovery from the stall is complete.[5] The maneuver is normally quite safe and if correctly handled leads to only a small loss in altitude (50'-100'). It is taught and practised in order for pilots to recognize, avoid, and recover from stalling the aircraft.[6] A pilot is required to demonstrate competency in controlling an aircraft during and after a stall for certification,[7] and it is a routine maneuver for pilots when getting to know the handling of a new aircraft type. The only dangerous aspect of a stall is a lack of altitude for recovery.

A special form of asymmetric stall in which the aircraft also rotates about its yaw axis is called a spin. A spin can occur if an aircraft is stalled and there is an asymmetric yawing moment applied to it.[8] This yawing moment can be aerodynamic (sideslip angle, rudder, adverse yaw from the ailerons), thrust related (p-factor, one engine inoperative on a multi-engine non-centreline thrust aircraft), or from less likely sources such as severe turbulence. The net effect is that one wing is stalled before the other and the aircraft descends rapidly while rotating, and some aircraft cannot recover from this condition without correct pilot control inputs (which must stop yaw) and loading.[9] A new solution to the problem of difficult (or impossible) stall-spin recovery is provided by the ballistic parachute recovery system.

The most common stall-spin scenarios occur on takeoff (departure stall) and during landing (base to final turn) because of insufficient airspeed during these maneuvers. Stalls also occur during a go-around manoeuvre if the pilot does not properly respond to the out-of-trim situation resulting from the transition from low power setting to high power setting at low speed.[10] Stall speed is increased when the wing surfaces are contaminated with ice or frost creating a rougher surface, and heavier airframe due to ice accumulation.

Stalls do not derive from airspeed and can occur at any speed - but only if the wings have too high an angle of attack. Attempting to increase the angle of attack at 1g by moving the control column back normally causes the aircraft to climb. However, aircraft often experience higher g, for example when turning steeply or pulling out of a dive. In these cases, the wings are already operating at a higher angle of attack to create the necessary force (derived from lift) to accelerate in the desired direction. Increasing the g loading still further, by pulling back on the controls, can cause the stalling angle to be exceeded -even though the aircraft is flying at a high speed.[11] These "high-speed stalls" produce the same buffeting characteristics as 1g stalls and can also initiate a spin if there is also any yawing.
Symptoms of an approaching stall

One symptom of an approaching stall is slow and sloppy controls. As the speed of the aircraft decreases approaching the stall, there is less air moving over the wing, and, therefore, less air will be deflected by the control surfaces (ailerons, elevator, and rudder) at this slower speed. Some buffeting may also be felt from the turbulent flow above the wings as the stall is reached. The stall warning will sound, if fitted, in most aircraft 5 to 10 knots above the stall speed.[12]
Stalling characteristics

Different aircraft types have different stalling characteristics. A benign stall is one where the nose drops gently and the wings remain level throughout. Slightly more demanding is a stall in which one wing stalls slightly before the other, causing that wing to drop sharply, with the possibility of entering a spin. A dangerous stall is one in which the nose rises, pushing the wing deeper into the stalled state and potentially leading to an unrecoverable deep stall. This can occur in some T-tailed aircraft wherein the turbulent airflow from the stalled wing can blanket the control surfaces at the tail.[citation needed]
[ Vasastajić @ 30.09.2012. 20:16 ] @
Citat:
Java Beograd: Da neko ima dva grama mozga u toj armiji, dekretom bi zabranio sve što ima veze sa 'k' od kovita. U narednih 100 godina, a posle odluka može da se revidira. Mis'im dokle bre s tim kovitom ?

Po svemu sudeći u toj armiji još ima po nekih sa mozgom, ali mooda im mrse civilni pacovi.
[ ventura @ 30.09.2012. 20:51 ] @
Citat:
cozmo_im:
Procedure su jasne i striktne, uostalom ne bismo bili u ICAO ili Eurocontrolu. Vrlo je zahebano ako ih se ne pridrzavas. Mislis da je vojska izuzeta iz procedura? Apsolutno NE. Sve ide preko kontrole letenja i po striktnim procedurama.

Civilna kontrola leta ima ingerencije nad vojskom? :)

Bar bi ti trebao da znaš bolje... Vojaci blokiraju celokupan vazdušni prostor vojvodine kad god im se digne ona stvar, i to rade prilično često... Surčin ne blokiraju jer bi dobili po nosu sa političkog vrha, ali se zato nad Vojvodinom iživljavaju svako malo.. Zabrane kompletan saobraćaj ispod 5000 fita (u praksi to znači sve male avione), da bi oni napravili par brišućih manevara iznad jarka i zrenjanina da pokažu kako su baje...

Citat:
cozmo_im:
Sta mislis, kada se prilazi na pistu 30 Nikole Tesle preko uzeg gradskog podrucja i avion iz nekog razloga (neki otkaz) padne u kovit (ne daj boze), sta onda? Bahatost? Ne.

Ja čak nisam siguran da veliki komercijalni avioni mogu da uđu u nekontrolisani kovit, ali tom kovitu bi prethodio stall, a da komercijalni avion dođe u stall.. Pa ne znam koliko se to puta u istoriji desilo?

Nije stvar u tome da li je avio saobraćaj dozvoljen iznad gradova ili ne. Ukoliko je u pitanju ME letelica bilo ona avion ili helikopter, tu nema nikakvih problema. Međutim problem je kada ti jednomotorni avion letiš iznad gusto naseljenog mesta, i to ne samo da letiš, već testiraš letelicu za koju nisi siguran da je ispravna, i radiš test manevre koji ispituju sigurnost letelice i sistema, i sve to na par hiljada fita iznad grada.
[ Odin D. @ 30.09.2012. 20:57 ] @
Citat:
cozmo_imFlight testing of military aircraft is often conducted at military flight test facilities."

A jel' piše da se te military test facilities obavezno nalaze u zoni guste naseljenosti?

Citat:
cozmo_im: Drugo, Lasta IMA DOZVOLU za operativnu upotrebu.

Ovde je bilo testiranje pilota za dobijanje dozvole opitnog pilota/instruktora.

To što ima dozvolu za operativnu upotrebu ne znači da sa avionom možeš raditi šta god hoćeš gdje god hoćeš.
Postoji razlika kada tražiš dozvolu da sertifikovani pilot dokazano provjerenim avionom obavi prevoz putnika i tereta od situacije kada neko traži da proba da izvodi kovit ili obuku pilota iznad naseljenog mjesta.

Ti još od ove poruke insistiraš na ekvivalentnosti tih dviju stvari:
Citat:
Kakva dozvola za testiranje? Ima uredno izdatu dozvolu za letenje a posebna ATC dozvola nije potrebna.

Ili mislis da je, napr., A380 kad je poletao na svoj prvi probni let sa trilion spottera okolo imao posebnu dozvolu? Ne.

Ne znam kakvu je A380 dozvolu imao za probni let, ali sigurno nije imao dozvolu da proba kovit, simulira otkaz motora i slicne brljotine baš iznad Tuluza u podne.

Citat:
Ne mesaj FAA regulativu o testovima ultralakih i lakih aviona koji veze s vezom nemaju,

Ne mješam, nego sam i rekao da me mrzi da tražim i to sam naveo kao primjer iz koga očekujem da kad su zahtjevi tako strogi za ultra-lake avione, šta se onda može očekivati od testiranja vojnih mašina.

Citat:
Nijedna vojska ne bi za svoje potrebe testirala ovakav, mali, avion da premesta celokupni opitni centar na drugo mesto. Podsecam, na Batajnickom aerodromu je opitni i vazduhoplovni centar Moma Stanojlovic kojem je ovo JEDINA I OSNOVNA namena.

Nemora se premjestati opitni centar zbog ovoga leta. Pa nije avion vezan pupčanom vrpcom za opitni centar, pa da sve mora baš tu da se radi.
Drugo, ako je u pitanju bila obuka/testiranje pilota - tek onda nikakve veze opitni centar nema sa time (sem ako i neki opitni centar za glavu nije tu u blizini), i nikakvog razloga nema da se kovit radi iznad ili u blizini naseljenog mjesta. Bez obzira koliko to neko smatrao sigurnim ili ne, te nesreće se redovno dešavaju (treba samo pogledati aeromitinge u poslednjih 10 godina) i nekim manevrima jednostavno nije mjesto iznad glava civila.

Citat:
cozmo_im: Kako ce pilot dobiti sertifikat, ili avion, ukoliko ne prodje ovaj test?

Lako, šta je problem da prođe test iznad nekih čuka i gudura, umjesto iznad naših glava?
Kakve veze ima broj ljudi na zemlji iznad kojih on polaže test, sa njegovim testiranjem?

Citat:
Kako vi zamisljate taj kovit? Lomatanje aviona ko u filmu?

Pa eto, otprilike ovako kao što je ovaj pokazao: nemoš upravljati i srušiš se nekome u dvorište.
[ ventura @ 30.09.2012. 21:14 ] @
Citat:
cozmo_im
Kako vi zamisljate taj kovit? Lomatanje aviona ko u filmu?

Ama ljudi :)

Avion se dovede do minimalne brzine kojom moze da leti, komande postaju krute, dolazi do vibracija i avion dize nos i krece da tone i svaljuje se na krilo nosom prema zemlji. Nista ko u filmovima. Pilot zatim propisanom procedurom vadi avion iz "kovita".

Spin nije nikakav problem, to se rutinski uvežbava.

Ali se siguno ne uvežbava na 500 metara od zemlje (1500-2000 ft) iznad naseljenog područja.

A takođe je vrlo bitno kojim tipom aviona se radi stall/spin. U Cesni 172 je faktički dovoljno da pustiš komande i ona će sama izaći iz spina, dok je recimo vrrrlo teško izvući mooney iz spina, a notorni cirrus neću ni da spominjem jer je njega nemoguće izvući iz spina i zvanično uputstvo je čim uletiš u spin, odmah vuci padobran dok još uvek ne padaš prebrzo..

A onda neki srpski top gunovi uzmu potpuno novi tip aviona, za koji ne znaju kako će da se ponaša, ne koriste drag chute (koji je obavezan za takav tip testiranja), i stalluju avion na 2000 fita iznad naseljenog mesta, kao da je u pitanju 172jka koja je stallovana stotine miliona puta i za koju u milimetar znaju kada će se izvući.
[ shadow-bg @ 01.10.2012. 23:00 ] @
@cozmo_im
Citat:
Zasto je A380 na prvi let krenuo sa Le Burzea a ne sa Sarl de Gola ili Orlija?


a ono testiranje u okolini Tuluza, u Kanadi i Kolumbiji pre nego sto je dosao u Pariz, to si preskocio?

Citat:
Da li mislis da li bi ijedna, aj da kazemo, normalna drzava prilikom testova NAJOBICNIJEG malog, klipnog, skolskog aviona postupila kao sto ti razmisljas (ne kazem ja da ti razmisljas pogresno, sve je ok to sto ti pises)? Apsolutno ne. Nikome se ne isplati da logistiku testova seli negde. Pa to bi bilo naopako.


Odin hoce da kaze zasto je logistika i vojni kompleks tu gde je. Naravno da je suludo to seliti sad. Normalne drzave drze vojne baze po pustinjama, stepama, i ostalim zabacenim delovima svoje zemlje. Nisu ko mi da stavimo generalstab u sam centar glavnog grada. A ni kasarne nisu na boljim mestima.

I zasto je radio testiranje stall-a na tako maloj visini?

[ boccio @ 02.10.2012. 22:11 ] @
Citat:
shadow-bg:
Odin hoce da kaze zasto je logistika i vojni kompleks tu gde je. Naravno da je suludo to seliti sad. Normalne drzave drze vojne baze po pustinjama, stepama, i ostalim zabacenim delovima svoje zemlje. Nisu ko mi da stavimo generalstab u sam centar glavnog grada. A ni kasarne nisu na boljim mestima.

Uporno mesate uzrok i posledicu. U vreme kad je aerodrom Batajnica napravljen, u solidnom perimetru oko njega nije bilo niceg. Kada je dosao "vojvoda" zemunski, krenula je divlja gradnja i zivo je cudo kako nema neke vikendice i na samoj pisti bataje... Dakle, nije problem vojske sto je su prilazu samoj pisti stambeni objekti, vec je to puter na glavi opstinskih vlasti.

A sta bi ti sad uradio, izgradio novi aerodrom zato sto divljaci dizu kuce gde stignu?
[ Odin D. @ 02.10.2012. 23:19 ] @
Citat:
boccio: A sta bi ti sad uradio, izgradio novi aerodrom zato sto divljaci dizu kuce gde stignu?

Pa kad je nemoguće dobiti dozvolu za gradnju i kad neko za pola vijeka ne može u neposrednoj okolini svog glavnog grada da donese generalne i detaljne urbanističke planove - onda je gdje god gradiš = gdje god stigneš.
Da su ti ljudi gradili kuće na Staroj planini i u Deliblatskoj pješčari došao bi neko (tako kao sad ti) na temu o seoskom turizmu i pričao kako divljaci zidanjem u pizdincima ugrožavaju potencijale seoskog turizma, izviđačke staze, divlje pčele, ovce, kozji sir i bjeloglavog supa ...
Pa gdje ljudi da žive, rade, razmonžavaju se i uplaćuju porez od koga se taj aerodrom pravi, održava, avioni i kerozini kupuju i pilotima plate davaju?!

Ne postoje ti ljudi radi te vojske, aerodroma i govneta od države, nego ta država postoji radi njih (barem u teoriji).
Ako država ne nalazi za shodno da svojim građanima obezbedi osnovne uslove za rješavanje osnovnih životnih pitanja kao što je izgradnja krova nad glavom - koji će im k..c onda i avioni nad glavama?!
Da li je jedan propali projekat nekolicine budaletina u vidu krša od aviončića preči od razvoja glavnog grada jedne države?

Kao eto, čovjek 30 godina ne može da izvadi građevinsku dozvolu - ali mu je zato njegova draga država za to vreme u zamjenu obezbedila 2 trećerazredna aero-mitinga. Whooaa, oduševljen je, srušite mu kuću, raselite ga i otjerajte ga negdje gdje nema ništa i gdje nikom neće smetati - sve bi on to rado i sam napravio samo da vidi još jedan takav aeromiting, uzmite mu pare od poreza i dajte ih gomili žnj. inžinjera da i sledećih 25 godina razvijaju aviončić na nivou propeleraca iz sredine drugog svjetskog rata, a onda mu ih uzmite još i isto toliko godina plaćajte gomilu servisnog i letačkog osoblja da mu zuje povazdan iznad glave.

[ ventura @ 02.10.2012. 23:28 ] @
Citat:
Odin D.: Pa kad je nemoguće dobiti dozvolu za gradnju...

...Kao eto, čovjek 30 godina ne može da izvadi građevinsku dozvolu...

Kakva srceparajuća priča.

Onaj ko je kupio plac na građevinskom zemljištu, dozvolu za gradnju može da dobije u roku od mesec-dva, i to ako mu nije stalo da se preterano cima oko toga. I naravno, to nešto košta.

E sada, tu se uvek nađe pametnjakovića koji će da zaajebu sistem pa kupe plac koji nije predviđen za građevinsko zemljište, jer je mnogo jeftiniji nego ovaj regularni, a to što ne mogu da izvade dozvolu na takvom placu je dodatni bonus, pošto onda uštede i na tim taksama.

A to zoniranje inače nije da li će nekome da se digne pa da išrafira deo mape grada i kaže ovo je građevinsko zemljište, već da bi se zemljište pretvorilo u građevinsko ono mora da se infrastrukturno opremi, što košta mnogo novca.
[ Odin D. @ 02.10.2012. 23:46 ] @
Citat:
ventura: Onaj ko je kupio plac na građevinskom zemljištu, dozvolu za gradnju može da dobije u roku od mesec-dva, i to ako mu nije stalo da se preterano cima oko toga. I naravno, to nešto košta.

Dabome, ako nemaju hljeba neka jedu kolače, ili ako ne mogu dobiti dozvolu za kuću na svojoj njivi - neka kupe plac na Dedinju ima ih tamo na prodaju koliko 'oćeš.

U ovoj državi žive sve sami Brendoni, Brende, Dilani, Done, Stivovi - i naravno Džej, pa to ne bi trebalo biti problem nikome.
[ ventura @ 02.10.2012. 23:57 ] @
Citat:
Odin D.: Dabome, ako nemaju hljeba neka jedu kolače, ili ako ne mogu dobiti dozvolu za kuću na svojoj njivi - neka kupe plac na Dedinju ima ih tamo na prodaju koliko 'oćeš.

To je sama srž problema. Taj nakaradni mentalitet: ili Dedinje ili ništa.

Sasvim lepih placeva u građevinskoj zoni imaš da kupiš u svim naseljima Beograda. Ali jbg, ako neko hoće da živi na par kilometara od centra, a da ga plac ne košta više od par hiljada evra, onda mu ne preostaje ništa drugo nego da kupi poljoprivredno zemljište pa da na njemu nelegalno gradi..

A onda kada već naprave kuće na divlje, mi ostali moramo da im napravimo puteve, vodovod, kanalizaciju, struju, školu, bolnicu, vrtić, policijsku stanicu i sve ostalo što jedna infrastrukturno opremljena zona nosi sa sobom. A onda kada se to sve utvrdi, takvima se umesto bagera šalje poruka da će im sve biti legalizovano i to bez ikakve naknade.. Baš lepo..

Ako za 5-10-20 hiljada evra ne možeš da kupiš plac u gradskoj zoni Beograda, pa molim lepo, možeš da kupiš van te gradske zone ili u obližnjim gradovima poput Pančeva, Mladenovca i sl. koji su relativno blizu, ali ne, nije on džaba pobegao sa sela pa da živi u tamo nekom Pančevu, mora u Beograd, bre!

[ Odin D. @ 03.10.2012. 02:33 ] @
Stanje u građevini u ovoj državi (u principu i u globalu gledano) nije rezultat trenutne obijesti nekih pojedinaca nego decenijske opšte zapuštenosti i vlasti i naroda koji je tu vlast prema sebi samom krojio.

Citat:
ventura: To je sama srž problema. Taj nakaradni mentalitet: ili Dedinje ili ništa.

Ne vidim u čemu jeproblem da se neko ko je na Dedinju već 300 godina preseli u Pančevo ili Mladenovac ako mu je gužva na Dedinju.
Cjenim da takvim zbog imovinskih prilika nije problem da se presele sa Dedinja u bilo koje mjesto u Srbiji.
Međutim, pošto migracija sa Dedinja u Mladenovac uopšte nema, mislim da se to "Ili Dedinje ili ništa" upravo odnosi na ove što su već na Dedinju, nego na one koji bi tamo da stignu.

Citat:
ventura:A onda kada već naprave kuće na divlje, mi ostali moramo da im napravimo puteve, vodovod, kanalizaciju, struju, školu, bolnicu, vrtić, policijsku stanicu i sve ostalo što jedna infrastrukturno opremljena zona nosi sa sobom. A onda kada se to sve utvrdi, takvima se umesto bagera šalje poruka da će im sve biti legalizovano i to bez ikakve naknade.. Baš lepo..

Ne znam baš ko kome šta plaća. U nelegalizovanim naseljima stanovnici uglavnom sami sebi plaćaju sve što imaju od infrastrukture. Nekad čak i po dva puta, tj. plaćaju duplo. Jednom kada to kupe i naprave, a drugi put državi kada to proglašava svojom imovinom, pa naplaćuje kao da je ona to i obezbedila o svom trošku.
[ madamov @ 03.10.2012. 07:21 ] @
Citat:
Pa kad je nemoguće dobiti dozvolu za gradnju i kad neko za pola vijeka ne može u neposrednoj okolini svog glavnog grada da donese generalne i detaljne urbanističke planove - onda je gdje god gradiš = gdje god stigneš.

Stvar je obrnuta: zbog divlje gradnje (uglavnom Kaluđerica) je propao urbanistički plan u kojisu uloženi milioni, ako ne i milijarda, dolara.
[ madamov @ 03.10.2012. 07:23 ] @
Citat:
Ne znam baš ko kome šta plaća. U nelegalizovanim naseljima stanovnici uglavnom sami sebi plaćaju sve što imaju od infrastrukture. Nekad čak i po dva puta, tj. plaćaju duplo. Jednom kada to kupe i naprave, a drugi put državi kada to proglašava svojom imovinom, pa naplaćuje kao da je ona to i obezbedila o svom trošku.

Plaćaju spravu kojom izbuše cev i postave ventil, pa se nelegalno povežu na vodovod. Onda štrajkuju kada leti nemaju vode jer je cev predviđena za X domaćinstava, a zakačilo se 3xX, pri tome zalivajući bašte.
[ ventura @ 03.10.2012. 07:34 ] @
Citat:
Odin D.
Ne znam baš ko kome šta plaća. U nelegalizovanim naseljima stanovnici uglavnom sami sebi plaćaju sve što imaju od infrastrukture. Nekad čak i po dva puta, tj. plaćaju duplo. Jednom kada to kupe i naprave, a drugi put državi kada to proglašava svojom imovinom, pa naplaćuje kao da je ona to i obezbedila o svom trošku.

Čuo sam to i ja... Skupili se u Kaluđerici pa napravili celu trasu vodovoda sami, sami su pravili dalekovode, trafo stanice, sami su solidarno od kuće do kuće prikupili sredstva za izgradnju osnovne škole, policijske stanice.. Ma sve...


Znaš, kada neko dovuče kabl do obližnje bandere i tu se samo nakači, to se zove lopovluk a ne samostalno plaćanje infrastrukture...
[ boccio @ 03.10.2012. 10:00 ] @
Citat:
ventura:
Ali jbg, ako neko hoće da živi na par kilometara od centra, a da ga plac ne košta više od par hiljada evra, onda mu ne preostaje ništa drugo nego da kupi poljoprivredno zemljište pa da na njemu nelegalno gradi..

A moze i obrnuto - da plac u centru proglasi pasnjakom II kategorije ;ppp
[ Odin D. @ 03.10.2012. 13:24 ] @
Prvo, izvinjavam se čitaocima na dužini predstojećeg posta i off-topicu.

Citat:
ventura:Znaš, kada neko dovuče kabl do obližnje bandere i tu se samo nakači, to se zove lopovluk a ne samostalno plaćanje infrastrukture...

A kako se zove kad te elektrodistribucija uputi na privatnu firmu sa kojom je u dilu, pa sve bandere, kablove i montažu platiš privatnoj firmi, a onda dođe elektrodistribucija i još jednom ti naplati sve to kao da ti je ona to sve o svom trošku postavila?
Da nije "platiš dva a dobiješ jedan" akcija u režiji države?

Citat:
madamov: Stvar je obrnuta: zbog divlje gradnje (uglavnom Kaluđerica) je propao urbanistički plan u kojisu uloženi milioni, ako ne i milijarda, dolara.

Ne bih rekao. Kad sam prije 10-tak godina gledao placeve u Bg i okolini - skoro ništa od onoga gdje su se placevi prodavali, ulice i naselja nicali - nije bilo pokriveno detaljnim urbanističkim planom koji je neophodan za dobijanje dozvole. Gdje ga je bilo - nije bilo dovoljno mjesta ili su ti placevi bili u daleko višem cjenovnom rangu od onog u kome se nalazilo 95% srbijanskog privatnog graditeljskog stanovništva. To je sad ona priča o hljebu i kolačima i sluhu vlasti za narod: ako nemaš 50,000 DM za plac - crkni, ne treba ni da gradiš. Kako se narod tretirao, tako je državi i vratio. Našla krpa zakrpu. Narod nije cvećka, a vlast još manje.
A generalni urbanistički plan je izgledao otprilike ovako: ovdje ima drveća, tamo žive Orci, ovuda s jeseni duva neki vjetar...

A divlja gradnja (po tom vašem modelu) nije nikakav problem: odgovorna vlast pošalje bager, on sruši divlju gradnju, divljem graditelju se isporuči račun za bagerske usluge i kazna za kršenje građevinskih propisa i ja ne vidim kakvih tu uopšte ima problema kad se sve postavi tako jednostavno i pravolinijski kako vi tvrdite da izgleda, ili da bi moglo da izgleda.
Divlji graditelj nije i ne može biti odgovoran za divlju gradnju, isto kao što se ni odgovornost za bezbednost sefa u banci ne može svaliti na lopove. Oni su obični prekrišioci, a prekršioci ne mogu odgovarati za sprovođenje zakona, već samo za kršenje. Za sprovođenje je odgovorna država.
Međutim: vaš najveći problem je što nema države.
Ako bi divljem graditelju ekspresno srušili kuću, onda bi on mogao doći na "nezgodnu" ideju i da mu se ekspresno isplate zaostalih 5 plata, 12 godina neuplaćivanog socijalanog, zdravstvenog i penzionog, da mu se ekspresno završi parnica oko 2 metra međe koja se vodi 18 godina zbog opstrukcije suprotne strane, da se ekspresno u 2 ujutro utiša tehno-manijak sa razglasom iz susjednog stana i kafić sa ćoška, da mu se isto tako ekspresno i efikasno izda građevinska dozvola u zakonskim okvirima od 3 mjeseca, da mu se ekspresno poprave rupe na asfaltu, vrati zajam za Srbiju, da se ekspresno privede pravdi i kazni manijak koji automobilom jurca 200+ km/h po Novom Bg, da po redu i zakonu dođe na red za ultrazvuk i skener, da i drugi prekršioci zakona idu u zatvor kao i on, a ne da sjede sa fancy-nanogicom kod kuće, DA SE ISTO TAKO EKSPRESNO I EFIKASNO PROCESUIRAJU I SVI DRUGI PREKRŠAJI I PREKRŠIOCI ZAKONA, NE SAMO DIVLJE GRADNJE NEGO I SVEGA DRUGOGA, naširoko prisutnog i opštepoznatog, što ide na štetu privatnih lica i građana, a ne samo države. Jer država postoji, jel'te, zbog građana.
E to gospodo, neće ići preko noći.
Ne mogu se narodu brzo i efikasno nametati obaveze, a istovremeno sporo i neefikasno obezbeđivati prava, i sve to još ni manje ni više nego u demokratskom drušvu. Oćeš malo sutra. Ako želite tako - onda morate uspostaviti diktaturu. Sa ovim državnim (ne)uređenjem gdje narod može smjeniti vlast na izborima to nikako neće tako ići.

A vi o tom graditljestvu sad pričate bajke.
Čitate li novine u zadnje vreme? Srbija je na začelju čitavog svijeta po efikasnosti izdavanja građevinske papirologije.
Prije neku godinu u Bg je izdato svega 3 građevinske dozvole u jednoj godini (bilo i to u novinama).
Pa o čemu mi pričamo onda?!
Ako narod treba tom i takvom tempu da se povinuje zarad takvog "zakona", pa koji će mu k...c onda i takva država i takvi zakoni i urbanistički planovi? Osuđen je na propast neminovno, što se i pokazuje iz dana u dan.

Zaguglajte malo za "građevinske dozvole Srbija" pa čitajte kako to ide i koliko traje:

Citat:
Da bi došli do građevinske dozvole investitorima u Srbiji potrebno je u proseku 259 dana, a taj period zna da traje i po nekoliko godina. Građevinari za to optužuju komplikovane procedure i birokratiju, kojoj je potrebno dostaviti blizu 50 različitih dokumenata. Ovaj problem trebalo bi da reši novi Zakon o izgradnji, ali će njegovi efekti moći da se vide tek za dve godine.

Citat:
Građevinske dozvole: Srbija na 175. mestu od 183 zemlje

Citat:
Prema analizi Američke agencije za međunarodni razvoj USAID, mnogo je uskih grla u važećim procedurama za izdavanje dozvola. U mnogim opštinama ne postoje urbanistički planovi, investitori imaju teškoća kod utvrđivanja vlasništva nad parcelama, a potpuno ih zbunjuju restitucija, legalizacija i konverzija. Nema koordinacije između institucija, traži se najmanje 20 raznih dozvola, institucije ne rade odgovorno, krše rokove, a sve uz birokratski mentalitet, krutost i neprilagodljivost potrebama korisnika...

Citat:
Prema procenama Svetske banke, Srbija je po brzini izdavanja građevinskih dozvola među poslednjim zemljama u svetu. Za razliku od drugih zemalja Evrope gde se te dozvole dobijaju za nekoliko dana, Srbi to rade za najmanje 205 radnih dana! Onima koji ne žure može se posrećiti i da je nešto ranije dobiju, ali nisu retka čekanja i po nekoliko godina. Većina odustane posle prvih šest meseci ili pribegava podmićivanju službenika u lokalnim samoupravama. Upravo zbog toga ta oblast važi za jednu od najkorumpiranijih u domaćoj privredi. Utoliko više jer je za sve vrste objekata potrebno proći istu i proceduru i vreme čekanja. Tako, oni koji žele da izgrade porodičnu kuću čekaju isto koliko i oni kojima je potrebna dozvola za izgradnju ekonomskog objekta na selu ili septičke jame. Čeka se i za vodovodne, telefonske, strujne i gasne priključke. Ipak, strane investitore najviše zbunjuje to što zemljište koje kupuju nije u njihovom, već u državnom vlasništvu.

- Kamen koji Srbiju vuče ka dnu jeste neizdavanje građevinskih dozvola. Nedostatak planske dokumentacije, nerešena imovinska pitanja i strasna težnja administracije za korupcijom. To su razlozi zašto nismo kao normalne zemlje, zašto nam je komplikovan sistem izdavanja dozvola i zašto se podmićuju službenici.

Citat:
Nateraćemo opštine pod pretnjom sankcija da za 18 meseci izrade prostorne i urbanističke planove sa svim mogućim podacima, pa i onih iz javnih preduzeća. Oba dokumenta imaće podatke za izdavanje izvoda sa svim uslovima za dobijanje dozvole. Planovi će biti digitalizovani i biće na internetu, pa investitori više neće moliti službenike da im to izdaju.

Citat:
javna preduzeća ne treba da imaju monopol na informacije, koje treba da budu javne.

Citat:
- Neće biti opravdanja za nepostojanje planova i kašnjenje. Ušli smo u ozbiljne reforme geodetskog zavoda i katastra nepokretnosti. Prvi put imaćemo potpunu pokrivenost Srbije geodetskim kartama i katastrom nepokretnosti. Nažalost, ima mnogo nelegalnih objekata. Vrlo sam oprezan u obećanjima kako će se nadalje legalizovati jer nam i dalje nedostaje rešenje imovinsko pravnih odnosa i svi planski dokumenti. To će biti dug proces. Samo je 15 odsto objekata legalizovano, a 85 odsto je bespravno izgrađeno.

Citat:
Život nije bajka, a Beograd tepsija

Kako komentarišete ideju vaših političkih protivnika iz Srpske napredne stranke da će ako oni dođu na vlast osnovati kancelariju za brze odgovore u kojoj će se dozvole dobijati za 30 do 60 dana.

– Ne znam kako je to tehnički moguće sprovesti. Dosta napora se mora uložiti da se organizuje i vodi ovaj sekretarijat i pri tome izbegnu optužbe da se dozvole ne izdaju. (Aaahahaha, ulažu dosta napora da izbjegnu optužbe!!! (moj komentar)) Ili da se uvek prstom upire u sekretarijat kada se dogodi neki propust na gradilištu. Nijedan zakon iz ove oblasti ne može da bude toliko prost, kao što ni život nije bajka, a Beograd tepsija – odgovara Milan Vuković, gradski sekretar za urbanizam.


Međutim, šta je poenta ovih citata, za koje sam se trudio da budu najsvježiji?
Ništa, sem toga da sve ovo isto čitam već 15 godina (otkad ja pratim) u skoro neizmjenjenom obliku, samo se izjavljivači (namjerno sam izostavio imena) ovih obećanja mijenjaju , a sve drugo ostaje isto, pa i biva gore iz dana u dan:
Citat:
Srbija je u ovogodišnjem “Izveštaju o poslovanju za 2012. godinu” Svetske banke (SB) po dobijanju građevinskih dozvola zauzela 175. mesto od 183 zemlje, što je pad u odnosu na lane kada je bila na 174. mestu.
Još samo par godina i konačno ćemo izbiti na poslednje mjesto, iza samoproglašene Slobodarske Socjalističke Republike Orangutana na Sumatri.
Elem, fala vi na vašoj brizi za mene i vašolj želji da me upregnete u amove ove države i objasnite da ja u stvari treba da se povinujem svemu ovome i tako me učinite korisnim članom društva koji će da doprinosi takvom društvu, ali ipak - neka hvala. Nije to baš po mojoj mjeri, ja sam više onako kao Robin Hud, samo sam privremeno izbacio onaj dio kada narodu dijelim "oteto", pošto mi je skor još uvijek negativan - mnogo više sam se koječega naplaćao "državi" nego što sam od nje uspio da otmem, pa nisam još u prilici da sprovodim taj finalni dio robinhudisanja.
No polako, možda nekad i ja zaejbem državu za nešto, ima još da se igra: lopta je okrugla, teren je četvrtast, protivnik nije za podcjenivanje, daćemo sve od sebe, igra se dok sudija ne odsvira kraj, želim da se zahvalim navijačima.
[ Java Beograd @ 03.10.2012. 13:37 ] @
Dodao bih još nešto na Odinov post.
Verovali ili ne: u Srbistanu ne postoji jedinstveni zakon (propis, pravilo) u kome piše šta i kako treba dostaviti da bi se dobila građevinska dozvola. Svaka opština, verovali ili ne, ima svoje izmenjene, dorađene, dopunjene propise.

Dakle, ne postoje "pravila igre". Ja imam plac tamo gde je dozvoljeno graditi i donesem "dokument 1". "dokument 2", "dokument n" i dobijem dozvolu. Jok !

Šta mislite, ko je i zašto ukinuo pravila igre ?
[ Braksi @ 03.10.2012. 15:19 ] @
svugde je tako, razni nivoi uprave imaju svoje ingerencije. I dobro je da je tako.
[ Vasastajić @ 03.10.2012. 15:30 ] @
Eeee, moj Odine, pa šta ti misliš da ova država ima vremena da se bakće sa tamo nekakvim tvojim dozvolama za krov nad glavom?!?



Uploaded with ImageShack.us
Citat:
„U Bibliji se kaže da ko je takav, on je ‘gad’ pred Gospodom“, poručuje patrijarh SPC Irinej homoseksualcima,


Pedofile, normalno, nije ni pomen'o...

...al' nam zato televizija, eto, VASCELI DAN brabonja o tom pederbalu...evo OVOG trenutka slušam...

...'oće biti....neće biti, ...'oće biti...

...NEĆE BITI, - B R E !!!

Opasno je to!

Ugrožena bezbednos' države, eeejj !

Imam kuma u Švajcarskoj, otiš'o je odavde, 'bemliga, negde '72.-73.,naš'o mu moj otac tamo pos'o i ko svaki pečalbar, kad je malko doš' do neke crkavice, poč'o ovde da zida kuću...na sprat, kako bi drugačije, pa decu ima, veeelika kuća, sve odande dovuk'o od pokućstva, šta znam, einbau küche, aparati itd.
Dolazio on tako svaki urlaub, crnčio, završav'o kuću, bogte!
U međuvremenu, kako to kod Švajcaraca ide, menj'o mu se i status, od sezonca sa A vizom, pa niederlassung sa B vizom, u međuvremenu deca odvrknu, ovaj ode da živi s onom, ona ode da živi s onim, u Švajcarskoj svakako, on ostade sa najmlađom ćerkom i ženom i u međuvremenu dobije i švajcarsko državljanstvo!
Bio je poslednji put ovde 93.-94. godine.
Kuća stoji onako kako je tada ostavio i u međuvremenu JAKO ostario.
Ne znam što sam ti sve ovo isprič'o, al' kad već jesam neće da škodi, a što ne škodi može i da koristi.
[ ventura @ 03.10.2012. 15:33 ] @
Citat:
Java Beograd: Dodao bih još nešto na Odinov post.
Verovali ili ne: u Srbistanu ne postoji jedinstveni zakon (propis, pravilo) u kome piše šta i kako treba dostaviti da bi se dobila građevinska dozvola. Svaka opština, verovali ili ne, ima svoje izmenjene, dorađene, dopunjene propise.

Dakle, ne postoje "pravila igre". Ja imam plac tamo gde je dozvoljeno graditi i donesem "dokument 1". "dokument 2", "dokument n" i dobijem dozvolu. Jok !

Šta mislite, ko je i zašto ukinuo pravila igre ?

Zato što je tako logično.

Nije logično da su uslovi za dobijanje građevinske dozvole, tj. neophodna dokumentacija, identični na Vračaru i u nekoj opštini u nekoj nedođiji koja jedva da ima struju.

U jednoj opštini možda imaš katastar podzemnih instalacija koji je vrlo bitan, a u drugoj nemaš ama baš nikakve podzemne instalacije pa nema ni katastra.. U jednoj može da bude neki rizik od zemljotresa/klizište/plavno područje/protivpožarni rizici ili šta već pa objekti moraju da budu prilagođeni tome, itd. itd.

Svakako da objektivni razlozi za takvo nešto postoje.
[ Vasastajić @ 03.10.2012. 17:24 ] @
Citat:
Zato što je tako logično.

Ma daleko je to sve od bilo koje zdrave logike eonima.
A znaš zašto?
Pa pored ostalog i zato što bi u tom slučaju trebalo da bude logično i sve ono što je Odin u svojim kratkim citatima naveo u svom prethodnom postu, a da zlo bude još veće na dooobar deo sadržaja tih citata upozorio je još pre sto godina i najveći prijatelj ovog naroda Arčibald Rajs.
Pač'ja škola.
[ Braksi @ 03.10.2012. 18:28 ] @
znaci Vaso po tebi Bela Kuca i Kongres odredjuju isti urbanisticki plan za Manhattan i Beverly Hills ?
[ Odin D. @ 03.10.2012. 18:36 ] @
Citat:
ventura:Nije logično da su uslovi za dobijanje građevinske dozvole, tj. neophodna dokumentacija, identični na Vračaru i u nekoj opštini u nekoj nedođiji koja jedva da ima struju.

U jednoj opštini možda imaš katastar podzemnih instalacija koji je vrlo bitan, a u drugoj nemaš ama baš nikakve podzemne instalacije pa nema ni katastra.. U jednoj može da bude neki rizik od zemljotresa/klizište/plavno područje/protivpožarni rizici ili šta već pa objekti moraju da budu prilagođeni tome, itd. itd.

Mislim da @Java nije na to mislio.
Sve to potpada pod tehničke uslove, a to je samo jedna stavka od mora drugih.
Problem je u stavci "More bit', al' ne mora da znači" za koju niko u stvari ne zna šta predstavlja, kako se rješava, ko je odgovoran, kome se plaća, kako je precjednik mjesne zajednice raspoložen, kojemu službeniku trebaju pare za ispraćaj sina u vojsku, kome treba koliko za opravku auta, ko je dobio dijete, kome si stao na žulj, ko je otišao na godišnji, a ko na bolovanje i tome sl., i što je najvažnije - koji su konkretni zakonski podržani rokovi za rješavanje zahtjeva i ko odgovara ako se prekorače ili ako službenici ne rade svoj posao kako treba?
Trenutno je stanje da se stvarni rokovi ne znaju (one na papiru ionako niko ne šljivi), i da niko nizašta nije odgovoran.
Tako ako imaš svu potrebnu papirologiju možeš dobiti građevinsku dozvolu za 3 mjeseca, a možeš i za 30 godina, a možeš i nikad. U svakom slučaju niko neće odgovarati što si čekao 30 godina, nijednom službeniku neće zbog toga odbiti od plate, niko neće biti suspendovan, niko neće dobiti otkaz. Prema tome, to je ekvivalentno kao da na zgradi opštine zaposlenima napišeš uputstvo: "RADITE ŠTA HOĆETE - NIKO NE SME DA VAS BIJE!".
I šta sad čovjek koji treba da planira život treba da radi: da kao tele čeka u nedogled tu dozvolu i izradu urbanističkog plana za područje u kom je njegov plac, bez ikakve indicije da li će to biti 5, 10, 15, 50 godina ili nikad?
Na sreću, većina ljudi smatra svoj život suviše dragocjenim, da bi dozvolili da im takve stvari određuju sudbine. Da nije toga impulsa ova država bi odavno propala, isto kao i što bi narod pomro od gladi 90-tih godina da su svi slijepo slušali zakone i uzdržavali se od švercovanja svega i svačega - u skladu sa zakonima i propisima.

Već sam ovo jednom pričao negdje nekad na nekoj temi, ali evo sad ću opet:
Početkom ovog milenijuma, znači 2000-i neke, ja i moja tadašnja draga obilazismo neka naselja u Bg-okolini u potrazi za nekim građevinskim placem.
Tako jednom zabasašmo i na Kumodraž, u pratnji nekog agenta za nekretnine neke, kako se kasnije ispostavilo, prevarantske kancelarije.
Elem, idemo mi kroz ulice i naselja, neke datiraju još iz 70-tih i 80-tih godina, neka malo kasnije, ali i mnoge iz ovog posljeratnog izbjegličkog perioda, ali - ni po čemu se ne razlikuju od normalne gradske sredine: asfaltirane ulice, ulična rasvjeta, bandere od struje, bandere od telefona, šahtovi na putu, u dvorištima već velika stabla, neke fasade već dospjele i za renoviranje, prolaze automobili, djeca se igraju, jednom rječju - teče tu normalan gradski život već dugo.
Kad, između dvije neke kuće, zapušten plac, zarastao u travuljinu i šiblje. Rekoh sebi - da vidim šta je - možda je na prodaju. Priđemo ogradi susjedne kuće, pozovemo već starijeg čovjeka koji se u dvorištu nešto zabavljao da priuputimo o čemu se radi.
Kaže on: "E moj sinko, to ti je plac nekog profesora - budale. Tamo negdjde prije 25-30 godina svi smo mi ovdje iz ulice uzeli ovdje placeve otprilike u isto vreme i počeli da gradimo. Jedino se on bio zainatio - ko će ga znati zašto - da ne počinje dok ne izvadi dozvolu! I evo, mi svi drugi ovdje kuće podigosmo, dugo poživismo, djecu izrodismo, radni vijek provedosmo - samo on još uvijek ganja tu dozvolu, ko će ga znati - možda je dosad i poludio, dugo ga nismo vidjeli ovdje..."

E sad, ja ne znam kako x desetina hiljada ljudi (a možda i stotina) koji su bez dozvole podigli kuće na svom placu u blizini grada (poput ovog čovjeka), rade u tom gradu 30+ godina, plaćaju poreze, račune, dižu i školuju djecu, plaćaju, struju, vodu, smećare, telefon, prevoz, kupuju robu, ... mogu u stvari biti na teretu tog grada i ustvari na teretu Venture i ostalih koji su imali sreće da u nekom drugom kraju dobiju građevinsku dozvolu prije 3 godine.
Ovo je jedinstven slučaj u svijetu da se u nekoj ljudskoj zajednici poput sela, varoši i grada - ustvari smatra da je za grad bolje ako se ljudi drže podalje od njega?!
Taj grad svoj rast ne duguje starosjediocima sa dozvolama nego konstantnom prilivu proleterijata u prethodnim decenijama koji su se u njega doseljavali uprkos svim poteškoćama i nerazumijevanju vlasti za njihove potrebe i potrebe grada.
A to što je narastao ukrivo - to nije zbog priliva stanovnika nego zbog vlastite nesposobnosti grada da se organizuje i prihvati taj priliv kako treba.
Bezveze je očekivati da će zbog buđave birokratije život da stane - da će mladi zdravi ljudi u kondiciji da volu rep iščupaju i sa željom da naprave nešto u životu ustvari da čuče poslušno na panju u svom zaseoku i listaju Službeni Glasnik da vide da li su se u Bg neki zadrigli kancelarijski žohari za koju deceniju smilovali da počnu sa izdavanjem dozvola i izradom urbanističkih planova, pa da seoba Srba može da otpočne?!
Pa koliko je takav scenario uopšte realan u svjetlu teorije evolucije i razvoja ljudskih društava? Postoje prirodni zakoni života i smrti na ovoj planeti stari milionima godina koji još uvijek stoje iznad guzopapirnih birokratskih propisa koji se mijenjaju na dnevnoj bazi, i koje bez obzira na to - niko živ ne šljivi: ni onaj ko ih je donio, ni onaj na koga se odnose, ni onaj ko bi njihovo sprovođenje trebao da obezbedi. I ti tariguz quality propisi i ta buđava, apsolutno nefunkcionalna, birokratija će sad kao da regulišu neku gradnju i neki život. Ma hajte molim vas... Propise treba poštovati, ali ne po cijenu da se u milionskom gradu izdaju 3 građevinske dozvole godišnje. To je ludost i ne znam otkud nekom uopšte poriv da to bilo čime opravdava.
[ MyWay @ 03.10.2012. 21:13 ] @
Citat:
Odin D.: E sad, ja ne znam kako x desetina hiljada ljudi (a možda i stotina) koji su bez dozvole podigli kuće na svom placu u blizini grada (poput ovog čovjeka), rade u tom gradu 30+ godina, plaćaju poreze, račune, dižu i školuju djecu, plaćaju, struju, vodu, smećare, telefon, prevoz, kupuju robu, ... mogu u stvari biti na teretu tog grada i ustvari na teretu Venture i ostalih koji su imali sreće da u nekom drugom kraju dobiju građevinsku dozvolu prije 3 godine.
Vidi.. karakteri iz tvoje priče uglavnom ne plaćaju poreze i takse, već to radi onaj glupi profesor. To su uglavnom ljudi sa logikom da je bolje ići na bezobrazluk i korupciju kao metod rešavanja problema, nego poštovanje zakona i propisa. Vremenom, kad vide da im uspeva to šire i na sve ostale sfere svog delovanja pa i na plaćanje poreza i taksi, a neretko kradu i struju i gas.
Nije samo nerad i nezainteresovanost službenika krivi za to, već i korupcija istih, kao i primitivizam i muvanja onih koji su se tu doseljavali.
Pogotovo primitivne navike - narod je odavno navikao da gradi svoje kuće tamo gde mu je: a. odgovaralo b. imao parče zemlje a ne tamo gde je to bilo dozvoljeno i moguće. Izuzetak u SFRJ su bili SLO/delovi CRO i delovi Vojvodine kao i uža gradska jezgra - svugde drugde ćete videti nemale kuće u vukojebinama, blizu a opet udaljene od puta koji tuda prolazi, prosto na idiotskim i neuslovnim mestima za život.. Naravno, neko nije imao para da kupi parče zemlje uz put, ali nisu sve kuće od slame i blata - mnogo ih je (logično i najlakše se uoče) one ogromne na 2-3 sprata... naravno od bloka, bez fasade :-)
[ cozmo_im @ 03.10.2012. 21:37 ] @
Samo za Odina da zabetoniram temu!

Francuska, srušio se miraž, poginuo pilot
IZVOR: BETA
Pariz -- Pilot francuskog ratnog aviona Miraž srušio se danas u istočnoj Francuskoj prilikom vežbe i poginuo, saopštila je francuska avijacija.
Pilot sa Tajvana bio je na obuci u Francuskoj. Kako se navodi u saopštenju, Miraž 2000-5 je jutros poleteo kod Likseja i srušio se u obližnjem selu Froadkonš, nedaleko od granica sa Švajcarskom i Nemačkom. Francuske avione Miraž koristi nekoliko država u svetu, među kojima i Tajvan.
[ Vasastajić @ 03.10.2012. 21:41 ] @
Citat:
Braksi: znaci Vaso po tebi Bela Kuca i Kongres odredjuju isti urbanisticki plan za Manhattan i Beverly Hills ?

Pre bih rekao da nisi hteo da razumeš...
...ovde su u pitanju EFIKASNI I BESKOMPROMISNI mehanizmi za realizaciju bilo kog, pa makar kao i u našem slučaju,nepostojećeg, urbanističkog plana, a samo donošenje urbanističkog plana je na drugom mestu.
Ovde je krucijalni problem preglomazna, a apsolutno nesposobna država, koja da nije od Austrugarske u Vojvodini nasledila gotove zemljišne knjige, ne bi ni imala pojma sa čime raspolaže.
Iste te zemljišne knjige, crtane rukom, štilom i perom, su i dan danji u Vojvodini u upotrebi, iz Vojvodine si, znaš o čemu govorim.
[ Odin D. @ 03.10.2012. 22:04 ] @
Citat:
cozmo_im: Samo za Odina da zabetoniram temu!

E blago tebi šta tebe raduje i šta ti smatraš normalnim.

Citat:
cozmo_im: poleteo kod Likseja i srušio se u obližnjem selu Froadkonš

Pusti ti gdje se srušio, to je nadzvučni mlazni avion, može da se sruši i 50km od mjesta kvara, isto kao što i putnički avion može pasti na sred Pariza u redovnom letu. Prosvjetli nas informacijom iznad kog sela je vježbao zvono i kovit na maloj visini?
[ cozmo_im @ 03.10.2012. 22:12 ] @
Citat:
ventura:
Civilna kontrola leta ima ingerencije nad vojskom? :)

Bar bi ti trebao da znaš bolje... Vojaci blokiraju celokupan vazdušni prostor vojvodine kad god im se digne ona stvar, i to rade prilično često...


Citavo nebo kontrolise Oblasna kontrola letenja. Vojaci nikakvo pravo nemaju da bilo sta blokiraju osim u slucaju neposredne ratne pretnje. Naprotiv, sve uredno salju kontroli letenja. P.S. Vojska vise nema vojnu kontrolu letenja. NO FLY ZONE postoje, one su radjene u saradnji sa vojskom (ako se ticu vojske). Sve odredjuje direktorat.

Ono sto vojska ODOBRAVA je panoramsko fotografisanje iz vazduha, a prethodno moras imati odobrenje kontrole letenja.

Inace nema te sile da blokira vazdusni prostor kako god hoce i kad hoce. Moze da blokira ako ima razloga ali ne ide to tako:) Vojska ima tacno odredjene koridore po kojima leti i mora da se prijavi svaki nalet ili prelet kao i da zatrazi da se dobije negde koridor.

Znate li vi koliko aviona dnevno preleti Srbiju :) Pogotovo preko Vojvodine. Nema minuta da ne preleti neki, ili vise njih razlicitim vazdusnim putevima. Da bi se uvela NO FLY zona i zatvori koridor namenjen civilnom letenju potrebna je najava kontroli letenja unapred 24h da bi se dalje Eurocontrolu prosledilo da se unese NOTAM i posalje kompanijama koje prelecu Srbiju da bi se uskladile karte i plan letenja. Nije to ono jedan poziv i ajmo blokiramo sve :)

To su tzv Temporary No Fly zones. Mogu se odrediti i prilikom prirodnih katastrofa (kao sto je bio slucaj sa vulkanom sa Islanda).

Ne znate koja je masinerija Eurocontrol i koliko letova dnevno prozuji raznim vazdusnim putevima.

Pa Batajnica koristi navigaciona sredstva sa Nikole Tesle i sve tacke za STAR/SID procedure koje je propisao direktorat :)

"Dobar dan! Ovde major Rajkovic! Ukinite molim vas ove avioncice, treba nam Vojvodina malo da pravimo lupinge":



P.S. Lower altitude ima jos ovoliko :P
[ cozmo_im @ 03.10.2012. 22:23 ] @
Citat:
[Odin D.:Pusti ti gdje se srušio, to je nadzvučni mlazni avion, može da se sruši i 50km od mjesta kvara, isto kao što i putnički avion može pasti na sred Pariza u redovnom letu. Prosvjetli nas informacijom iznad kog sela je vježbao zvono i kovit na maloj visini?


Sacekajmo zvanicnu istragu. Ne moze se znati ni na kojoj visini i gde je bila lokacija dok se ne pribave sve relevantne informacije (mislim na Lastu). I uopste nije bitno koji je tip aviona.

Mlaznjak moze da padne kao klada, zavisno od kvara, i pogotovo ako je na maloj visini. Skolski avion kao Lasta moze da se rusi desetinama km. To ama bas nikakve veze nema. Svaki udes je razlicit, a istraga pokaze sta se desilo, zato cemo sacekati istu.

Ono sto je bitno, sam let je bio po svim propisanim normama (jos jednom: pilot je polagao za dozvolu opitnog pilota).

Znas li da civilni piloti koji sticu dozvolu lete na regularnim letovima? Ne znas? Sad znas. Mozda si nekad leteo avionom a da je za komandama upravo bio taj pilot.

Evo jednog snimka koji sam nacinio bas na takvom letu.



Primetices da je pilot nacinio manju gresku na sletanju - bio je malko previsoko i cuces komentar Zimonjica (instruktor). Avion je bio na redovnom letu, pun putnika. Bezbednost nije dovedena u pitanje jer su oba pilota sa dozvolom, Zimonjic je bio capt. instruktor, a pilot na sticanju naleta i dozvole za tip B737-300 - kopilot sa svim potrebnim sertifikatima.
[ Braksi @ 03.10.2012. 22:36 ] @
kad slecu putnicki avion jer oni to sve viuelno naciljaju ili imaju neko automatsko navodjenje ?
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2012. 22:42 ] @
Moguce je sleteti automatski (tzv. "autoland") ali kao pilot moras uvek imati i "normalna" sletanja u svojim satima. Autoland se obicno koristi za sletanja u uslovima jako lose vidljivosti. Ako cesto letis mozes i prepoznati autoland sletanje - vrlo je udobno bez jakih korekcija dok avion slece i kocenje na pisti se ne radi uz pomoc reverse-thrusta.
[ cozmo_im @ 04.10.2012. 10:22 ] @
Citat:
Braksi: kad slecu putnicki avion jer oni to sve viuelno naciljaju ili imaju neko automatsko navodjenje ?


Posle MDA (Minimum Decision Altitude) ide se vizuelno, bez autopilota. Postoje kategorije prilaza i sletanja CAT I, CAT II, CAT III. Najkomplikovanija je CAT III procedura i tada moze da se koristi autoland sistem u uslovima nulte vidljivosti.

CAT III autoland:



U vecini slucajeva na MDA pilot koji je za komandama gasi autopilot i slece rucno i vizuelno, ukoliko su ispunjeni svi parametri - da na MDA ima pistu na vidiku, da ima odobrenje za sletanje, da je vetar u granicama normalne za tip aviona i da je u trostepenom uglu poniranja ka pisti i sa avionom u konfiguraciji za sletanje (i da je u osi piste). Ukoliko na MDA nije ispunjen jedan od uslova, ide se na missed approach, odnosno prekida se sletanje. Dosta udesa se desi jer piloti nastave po automatizmu i srljaju u sletanje ili prilaz napamet.

Sto se tice prilaza Tivtu, ide se vizuelno uz pomoc navigacionih sredstava, a u pitanjue je Localizer Offset approach (LOC DME), vrlo komplikovana procedura i komplikovano sletanje.

Svaka pista ima centralnu osu i ugao prilaza. E kod Tivta imas centralnu osu koja ide u brdo ili more sa druge strane. Vecina pista ima ILS uredjaj za sletanje sa Localizerom (centralna osa piste) i Glide slopeom (ugao sletanja na pistu). Tivat ima localizer koji je smesten desno od piste i baca pravac ka radio faru TAZ koji vam je negde blizu Budve. Pilot nadleti TAZ, nasteluje frekvenciju Localizera Tivta i prati ga na FMS-u ili ILS uredjaju ako nema FMS. Ako bi nastavio da ga prati do kraja zvizno bi u brdo :) Zato se zove offset approach. Na odredjenoj visini i TACNO odredjenoj udaljenosti od Localizera, pilot MORA da ugleda pistu a zatim skrece ulevo i vizuelno slece. Ako je ne vidi, odmah missed approach. Zato Tivat nema nocne letove, nemoguci su :)

Slikovito:

[ Java Beograd @ 04.10.2012. 11:21 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:... i kocenje na pisti se ne radi uz pomoc reverse-thrusta.
Kakve veze ima kočenje na pisti sa autolandom ? I zašto ne koči reverse-trustom ? Kako onda koči ? Kočnicama na točkovima ?
[ Devanagari @ 04.10.2012. 12:18 ] @
Citat:
cozmo_im:Miraž 2000-5 je jutros poleteo kod Likseja i srušio se u obližnjem selu Froadkonš, nedaleko od granica sa Švajcarskom i Nemačkom.

Nisam znao da je selo Froadkons kod Likseja deo rubnih delova Pariza… Paralela sa tupsonima iz Batajnice je zaista potpuna (fali jos samo da po 47. put napises kako je i francuski pilot imao sve potrebne dozvole).

Bas si zabetonirao temu, jeb*o si joj kevu.
[ Braksi @ 04.10.2012. 12:40 ] @
sta znaci zabetonirati temu anyway ?
[ cozmo_im @ 04.10.2012. 13:18 ] @
Citat:
Devanagari:
Nisam znao da je selo Froadkons kod Likseja deo rubnih delova Pariza… Paralela sa tupsonima iz Batajnice je zaista potpuna (fali jos samo da po 47. put napises kako je i francuski pilot imao sve potrebne dozvole).
Bas si zabetonirao temu, jeb*o si joj kevu.


Sta ti naprica... Pao je na naseljeno mesto, to je bila moja poenta apropo onog to ne moze da se desi u "normalnom" svetu. Sve moze. A Nova Pazova kao nije rubni deo grada? Ne da je rubni deo grada nego je prirubnica da se tako izrazim. Obicno selo - malo vece naseljeno mesto cija se velicina meri sa oko dva minuta voznje brzinom od 40-50kmh. Eto toliki je taj "grad". E sad uzmi brzinu od preko 300-400kmh pa racunaj koliko traje let od prilaza pisti 12 na LYBT do centra Nove Pazove. Nisi ni svestan sta pises, covece.

Tupsoni iz Batajnice? Lepo bas lepo postovanje skolovanih i odlicnih pilota, kontrole letenja, direktorata i ostalih koji ucestvuju u svemu sto ima veze s vazduhoplovstvom.

Nase nebo i generalno vazduhoplovstvo je jedno od najsigurnijih na svetu. Sve procedure se striktno postuju i zato je bezbednost vrhunska. To nema veze sa tupsonima iz Batajnice.

Uostalom, kada si cuo da je kod nas avion pao blizu naseljenog mesta zadnji put?

Ja znam za ovaj:

http://aviation-safety.net/database/record.php?id=19741123-0

Kada je sleteo na poljanu Bezanijske Kose, tzv CFIT udes.

Na ovim prostorima izgleda vlada nerazumevanje i otpor prema svemu.
[ cozmo_im @ 04.10.2012. 13:21 ] @
Citat:
Java Beograd:
Kakve veze ima kočenje na pisti sa autolandom ? I zašto ne koči reverse-trustom ? Kako onda koči ? Kočnicama na točkovima ?


Kocenje s reverserima zavisi od procedure. Imas aerodroma koji imaju striktnu regulativu za buku, te se reverseri ne koriste. Samo speed brakes i kocnice. Naravno, pista mora biti odgovarajuce duzine.

Reverseri se koriste tamo gde sme i deo su autoland sistema - automatic rollout system.
[ Ivan Dimkovic @ 04.10.2012. 14:19 ] @
Citat:
Java
Kakve veze ima kočenje na pisti sa autolandom ? I zašto ne koči reverse-trustom ? Kako onda koči ? Kočnicama na točkovima ?


Nisam ekspert tako da je moje znanje potpuno laicko - to sam cuo od nekoliko ljudi iz avio tehnike.

Evo i ovde:

http://www.airliners.net/aviat...ums/tech_ops/read.main/153095/

Citat:

Normally all landing calculations are done without the reverse thrust.And usage of reverse thrust varies between the airport requirements(noise issues),crosswing requirements and operational requirements of the airplane and the runway.

Reverse thrust is not operated by the autoland system nor its a part of it.Pilots choose the amount of the reverse thrust and depending on the conditions.


[ cozmo_im @ 04.10.2012. 16:10 ] @
To je ono sto sam ja napisao.

Taj sistem se zove automatic rollout system, aktivira kocnice, spojlere i reversere kada senzori na stajnom trapu detektuju da je avion na zemlji i drze avion u osi piste. Deo je Autoland sistema.

Autoland sistem je uglavnom bez rollout sistema, ali ga ima na dosta modela (rollout), B747, 757 i Airbusovima... naprimer...

Kada nema rollout sistem povezan sa Autoland sistemom, jedina operacija koju aktiviraju senzori je autobrake i autospoilers funkcija (ali se spojleri ne aktiviraju ako nisu armovani odnosno ako pilot pre sletanja nije podesesio spojlere na automatsku aktivaciju). Reverseri se aktiviraju rucno, po potrebi.

Svi ti sistemi se zajedno zovu Automatic Flight System (tu spada i autopilot, FMS sistemi za navigaciju i slicno, Automatic throttle itd).
[ Braksi @ 04.10.2012. 16:22 ] @
cesto letim za Helsinki i primetio sam da veoma agresivno slecu na aerodrom. Negde sam cuo da zimi pogotovo sa snegom piloti malo jace slete na aerodrom, kao bubnu da ne bi proklizali.
[ cozmo_im @ 04.10.2012. 16:25 ] @
Agresivno sletanje je pravilo. Sto cvrsce na zemlju.

Dosta nesreca i izletanja se desavalo jer su piloti hteli da putnicima bude komforno i ne osete sletanje pa su "plutali" iznad piste i desavalo se da avion ne moze da se zaustavi.

Lufthansa i BA su recimo zabranili pilotima sletanja kao po jajima.
[ Braksi @ 04.10.2012. 18:05 ] @
ja sam leteo cesto po Rusiji. Znaci ne u Rusiju vec po Rusiji i mogu da ti kazem da Rusi kad slecu nista se ne oseti. ili je to mozda tip aviona Tupoljev a ?
[ cozmo_im @ 04.10.2012. 19:24 ] @
Rusi? Bas si nasao koga ces da poredis :)

Sletanje moze da bude prijatno svejedno dokle god avion ne pliva iznad piste vec slece odmah u touchdown zonu. Ako je cvrsce ne mora da znaci da ce da bupne. Zavisi i od pilota, tipa aviona...

U Rusiji i nisu bas ista pravila kao u ostatku sveta, oni i dalje koriste visine u metrima, brzine u kmh, pa moras da radis konverziju tamo kad letis. Pogotovo na regionalnim letovima gde cak ni engleski ne koriste.

TU-134 i TU-154 su jako dobri na sletanju, zato sto je meksi stajni trap podesen za sletanje na travnate povrsine (bolja amortizacija).
[ Braksi @ 04.10.2012. 21:04 ] @
znao sam ja da je Ruja majka za avijanciju. Jedino su neozbiljni i putnici i posada. Tuca u avionu - najnormalnije. Ne znam da li si gledao ono mayday gde je na liniji Moskva Hong Kong valda pilot uveo klinca u kabinu i mali sjurvao avion... tana-na-na

aha, evo:

[ cozmo_im @ 04.10.2012. 21:50 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/Aeroflot_Flight_593
[ anon115774 @ 05.10.2012. 00:07 ] @
Citat:
cozmo_im:Znate li vi koliko aviona dnevno preleti Srbiju :) Pogotovo preko Vojvodine. Nema minuta da ne preleti neki, ili vise njih razlicitim vazdusnim putevima. Da bi se uvela NO FLY zona i zatvori koridor namenjen civilnom letenju potrebna je najava kontroli letenja unapred 24h da bi se dalje Eurocontrolu prosledilo da se unese NOTAM i posalje kompanijama koje prelecu Srbiju da bi se uskladile karte i plan letenja. Nije to ono jedan poziv i ajmo blokiramo sve :)


A sta se desava u slucaju nevremena i slicno? I sta ako rhmzs treba da ispaljuje protivgradne rakete? Ustvari, to je sada valjda MUP preuzeo ali sve jedno. Sta se radi u takvim situacijama? To nije bas moguce najaviti 24h ranije.
[ cozmo_im @ 05.10.2012. 13:50 ] @
Nista se ne radi u takvim situacijama ako si mislio na zatvaranje koridora.

Izdaje se NOTAM za severe weather alert i samo se radi re-routing ili se penju na vecu visinu. Re-routing se radi na standardne rute, znaci samo dobije obavestenje o promeni kursa zbog vremenskih uslova.

Svi avioni sad imaju automatski sistem koji u real timeu prima sve podatke. Pilot na osnovu tih podataka i onoga sto vidi na meteo radaru u saradnji sa kontrolom letenja dobija re-routing. Kasnije se vraca na plan leta. Naravno sve najave idu i tamo gde on leti. Ali zatvaranja neke oblasti, toga nema.

Sa druge strane, vojni avioni imaju dozvolu da lete civilnim koridorima uz popunjen izvestaj i plan leta i naravno imaju pravo da presretnu sumnjivu letelicu. To dojavljuje niko drugi do kontrole letenja. Presretanje sumnjive letelice se radi u saradnji sa kontrolom letenja koja u tom slucaju preusmeri ostali saobracaj na drugi vazdusni put (pogledaj onu mapu).